Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / ce va trece prin cap in momentul asta?    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 ... 34
Honolulu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 30-01-2007
Mesaje: 112
Cat de mult poti iubi pe cineva incat sa dai si libertatea de a fi pe deplin fericit, oare cati dintre noi ne gandim la binele celui de langa noi?

27-06-2007 21:54:48
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
se iubeste..iubirea nu va fi decapitata...va dainui....mai ales acum cand lumea e mai bolnava ca niciodata....tot mai multi isi intorc privirea spre Cer...libertatea-dreptul unui suflet de a respira...eu sunt optimista ...exista iubirea in noi doar ca unii simt altfel....exista si suflete uscate ,lipsite de acest sentiment....se vor schimba ....trebuie ....
Honolulu a scris:

Cat de mult poti iubi pe cineva incat sa dai si libertatea de a fi pe deplin fericit, oare cati dintre noi ne gandim la binele celui de langa noi?


27-06-2007 23:24:17
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
incepe prin a te iubi pe tine... si a te debarasa de tot ceea ce nu te poate face fericit...
cind cel de linga tine.. vrea sa plece, da-i drumul.. nu pentru el  ci pentru tine... Vei fi mai fericita stiind ca o persoana ce nu te apreciaza ... s-a dus incotro bate vintul :)
nu face din problema altuia.. problema ta

parerea mea


28-06-2007 09:23:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
he,he,....funny ma chere...si daca totusi el nu vrea sa plece...doar vrea sa-ti incerce sentimentele..sa vada reactia ta,la o astfel de varianta n-ar trebui sa ne gandim?...
si apoi eu sunt de alta parere ca la un moment dat problema mea devine si problema lui....nu cred ca as putea face diferenta...=(
parol!


28-06-2007 10:11:45
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
tashico... sa nu amestecam persoanele de fatza.... :)
el e el... si eu cu el sintem noi.. :D

mai sus ma refeream la acel sentiment stupid si nelalocul lui in care.. uitam de noi pentru cine... nu merita


28-06-2007 10:14:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Vorbeam la modul general...nu m-am referit la cineva anume...trust me!=)=)
in rest legat de sacrifii "fara acoperire"..absolut de acord cu tine!


28-06-2007 11:20:59
   
?? Varinia
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
e tarziu in noapte si sufletul meu nu vrea sa mai faca popas in templul lui ce i l-am construit atatia ani....de ce atata neliniste in mine ,...nebunul din mine oare vrea sa rastoarne lumea ?hm....cati mi s-ar alatura?....inteleg aproape toate legile ....dar sunt unele care imi darama sufletul....oare in Cer va fi dreptate sau si acolo zeii si zeitele vor mita ?....sa fie ...dar sa nu mai fie banul!.....de la suflete cumparate ,la inimi si oki...pana la Marte ....de la mari si granite....totul se cumpara....sunt trista de-atata nedreptate si de-atata rautate si gelozii.....ce bine ca am un spirit liber dar ce folos ca sunt atat de sensibila .....cine citeste pe ici "fratilor asta nu-i normala"...dar cum e posibil un batran sa fure ulei din cimitire sa-si faca cartofi prajiti si Prigoana face pe ...mortul..in definitiv....oameni fara suflet ...doar organe si creier confectionat din dolari....

30-06-2007 03:26:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Uf, cat de penibila poate fi prima intalnire! Emotii, taceri penibile, bucatica aceea de salata care ti-a ramas intre dinti si pe care ai observat-o abia dupa ce ai ajuns acasa... o prima intalnire poate fi un adevarat cosmar si, daca iese rau, iti distruge increderea in tine pentru toate viitoarele prime intalniri pe care o sa le ai....=(=(=(
Asa ca lectia numarul unu cand e vorba de intalniri e ca prima impresie nu spune neaparat totul..... O persoana poate parea tacuta, morocanoasa, sau indiferenta, cand, de fapt, e doar emotionata.....=)=)=)
Relatiile la distanta sunt acum mai des intalnite decat oricand, din cauza succesului pe care il au serviciile de dating. Nu mai e nimic neobisnuit sa auzi ca o fata are o relatie de cateva luni cu un tip pe care nu l-a vazut in viata ei "live".


01-07-2007 21:07:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ce e rau in asta? Pai, nimic. Cu ce ar fi mai prejos o astfel de relatie decat cele clasice? In esenta, nu este, dar trebuie sa recunoastem ca intervin unele dificultati. Probabil cea mai importanta din ele este legata de sex. Nu e langa tine, nu puteti face dragoste, apar intrebari de genul "oare n-o sa caute satisfactie in alta parte?", neincredere, discutii aprinse pe chat, el se enerveaza, tu ii trimiti un audible jignitor (ai putea sparge niste farfurii de pereti, dar oricum nu te vede...), el iti da ignore, apoi va impacati cu o felicitare virtuala.
Foarte frumos si pasional, dar de ce sa nu abordezi calea de mijloc?
Pentru relatiile la distanta, aceasta inseamna sa treceti la sexul virtual. Sunt destul cupluri care il practica, dar sunt si mai multe care se jeneaza sa-l incerce, din cauza ca li se pare penibil.
Sigur, daca nu exista o gradualitate, o tentativa de chat erotic poate deveni repede comica. "Ce faci?" "Bine, mi-era foame si mi-am incalzit o tocanita. Tu?" "Pai, eu sunt goala si te doresc..." Normal ca nu asa merge treaba. Cu cat ai un simt al ridicolului mai dezvoltat, cu atat mai lent trebuie s-o iei.


01-07-2007 21:11:00
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Oi fi prea batran, prea needucat, prea intepenit intr-un timp ce se stinge, de-mi vine sa numesc chestia asta (sex virtual) drept o biata laba trista ?...

01-07-2007 22:18:38
   
?? Daria-na
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
euri-digitalis-nevrotico-labist!...real frate.....sa-i simti gustul de piele si vibratie de suflet,cum te lumineaza si cum te inalta....cum te face mai tanar de nu te mai doare nicio discopatie ....

P. Pan 63 a scris:

Oi fi prea batran, prea needucat, prea intepenit intr-un timp ce se stinge, de-mi vine sa numesc chestia asta (sex virtual) drept o biata laba trista ?...


Ultima modificare facuta de Daria-na (01-07-2007 22:41:53)


01-07-2007 22:40:51
   
?? Daria-na
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
ce va trece prin cap?...care cap?unul gandeste ,altul cere ....cum sa ma racoresc...aha...las ratiunea un pic spre odihna,ii las trupului autoritatea lui ,chiar de e subaltern sufletului,si incep sa gandesc cu simturile....trag oblonul ..si ...si?...un somn de frumusete?hm...poi dincolo o sa dorm suficient ,sa ,sa ce?iaca ,,,imi trece prin caput niste nervi...plec ...hai-hui...sa-mi caut fustita scurta si imi iau si cercei in nas ....ce tampita sunt...plec ...ca am multe de spalat/....merg sa cant la apa niste clabuci din dero si sapun...

02-07-2007 16:34:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Deznadejdea nu e un cuvant gol ,abstract  ci e ceva viu, poate ca te strabate chiar acum cand citesti aceste cuvinte ,in timp ce cauti pe internet “ceva” ,nici tu nu stii ce, dar cauti ceva care sa aiba fata frumoasa a fericirii ,a linistii,a multumirii.Nu e om pe fata pamantului care sa nu fie muscat de deznadejde ,dar foarte putini stiu sa bandajeze rana plina de venin ....
O prietena virtuala este dejnadajduita...as dori s-o ajut dar...nu pot si stiti de ce?...pentru ca acest cuvint mi se pare prea cioranian daca pot sa spun asa...
Deznadejdea ne pandeste la orice pas. Si eu cred ca rugaciunea este cea care ne salveaza de gandurile cele rele. Mai departe - "smerenia si numai smerenia este starea de normalitate a mintii". Si eu tanjesc dupa aceasta normalitate....=)=)=)


02-07-2007 18:38:06
   
?? Daria-na
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
sublima alunecare in gand...si io cum sa fac sa fiu atat de smerita incat sa nu mai aud niciun clopotel de dorinta?cred ca nu pot altfel ,decat sa ma naftalinesc ,sa urlu de pofte si sa ma rog..ia-ma Doamne ca nu rezist tentatiei vietii ....rugaciunea se invatata ,se traieste ,ajuta..chiar de unii spun ca e un efect placebo ,ea,rugaciunea aduce liniste ,tamaduieste un suflet....deci ...io ,Daria -zapacita,ametita,nelinistita ...ajuta-ma ruga a Cerului sa fiu smerita ,sa-mi infranez poftele pe care sarpele mi le sasaie la ureki si in irisi ca niste faruri noaptea ......



tasha 1951 a scris:

Deznadejdea nu e un cuvant gol ,abstract  ci e ceva viu, poate ca te strabate chiar acum cand citesti aceste cuvinte ,in timp ce cauti pe internet “ceva” ,nici tu nu stii ce, dar cauti ceva care sa aiba fata frumoasa a fericirii ,a linistii,a multumirii.Nu e om pe fata pamantului care sa nu fie muscat de deznadejde ,dar foarte putini stiu sa bandajeze rana plina de venin ....
O prietena virtuala este dejnadajduita...as dori s-o ajut dar...nu pot si stiti de ce?...pentru ca acest cuvint mi se pare prea cioranian daca pot sa spun asa...
Deznadejdea ne pandeste la orice pas. Si eu cred ca rugaciunea este cea care ne salveaza de gandurile cele rele. Mai departe - "smerenia si numai smerenia este starea de normalitate a mintii". Si eu tanjesc dupa aceasta normalitate....=)=)=)


Ultima modificare facuta de Daria-na (02-07-2007 18:48:43)


02-07-2007 18:47:42
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am invatat, ceva mai devreme decit as fi vrut, cine pe cine alege. Ati observat ca paunul e mai frumos decit paunita?....=) El e cel cu coada stufoasa si coronita erecta si colorata bestial.......=) Ea e ca o curca spalata cu albastru de metil. Asta pentru ca ele isi aleg masculii, asa ca n-au nevoie sa fie sexy. Doamne, fericite femele! Ei sint cei care se fitîie in chinurile emotiei prin fata lor... Multa vreme am crezut ca asa e construita viata si la noi... Nu rideti, ca se ia!

02-07-2007 21:59:04
   
?? Daria-na
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
barbatii paun ma lasa rece,cred ca li se cuvin lor totul...poate sa-si desfaca coada in 1001 si una de nopti....eu cred ca totul e acea atractie general valabila,pana  si intre stele....magnetismul,scanteia,atractia reciproca....si cu un dram de noroc ...pupam destinul!

03-07-2007 01:40:38
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am avut discutii ieri cu cineva pe marginea religiei. (De fapt, de citeva zile ma tot framinta subiectul!) Am senzatia ca din ce vorbesc tot mai multe necunoscute mi se ivesc in cale. Cred ca stilul asta de-a cocheta cu Dumnezeu, de a-l provoca sa (ni) se arate, sa (ni) se manifeste este o dovada de ignoranta si profunda neintelegere fata de Dumnezeu. Antropomorfizarea lui Dumnezeu este o desarta ambitie omeneasca, care n-are nimic de-a face cu intentiile divine (oricum dubioase, caci de ce-ar trebui divinitatea sa aiba intentii? - pina si asta e o forma de antropo-mentalizare a lui Dumnezeu). Ar fi culmea ca Dumnezeu sa fi facut omul ca sa aiba un prototip cu care sa semene. Culmea e ca biblia ne atrage atentia exact asupra contrariului: nu dumnezeu este aidoma omului, ci omul este aidoma lui Dumnezeu. Doar ca nu se explica in ce consta aceasta asemanare. Mai exista si ideea asta ca Dumnezeu te pune la incercare atunci cind ti se intimpla ceva rau. Cred ca este o erezie perfect omeneasca si fara legatura cu sarmanul Dumnezeu, caruia i se pun aiuristic in circa toate blestematiile omenesti. Trebuie sa recunoastem: biblia este o antologie de metafore si alegorii carora noi le-am pierdut cheia de descifrare. De-aia si ramine inepuizabila ca teren de speculatii si semnificari abuzive.

03-07-2007 12:28:40
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am ajuns la concluzia ca fiecare om are o anumita "fata" de care nu e mindru si nici nu vrea sa stie lumea de existenta ei. De ce are nevoie si de o astfel de fata? Pentru ca adopta si joaca mereu un soi de rol pentru restul lumii. De exemplu, o femeie care e superdraguta si amabila mereu in societate, cu zimbetul pe buze, se poate transforma cind ajunge acasa sa se transforme intr-o adevarata vrajitoare. Nu stiu de ce facem asta. Eu cred ca lumea ne-ar iubi mai mult daca am fi sinceri, daca n-am mai poza in tipul perfect. Mie, de exemplu, imi place sa dau cartile pe fata de la inceput. Nu prea stiu sa mint. Daca cineva e atent la ochii mei, ma prinde imediat. Si nici nu cred ca avem prea multe de pierdut daca suntem sinceri. Macar stiu cei cu care vorbim cu cine au de-a face.

10-07-2007 00:15:10
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
nuuuuu baiat !.....eshti doar barbat !....nici macho, nici gigolo, nici gelat , nici, nici ,....eshti doar pur shi simplu BARBAT !   hihihihi !
P. Pan 63 a scris:

Oi fi prea batran, prea needucat, prea intepenit intr-un timp ce se stinge, de-mi vine sa numesc chestia asta (sex virtual) drept o biata laba trista ?...


10-07-2007 00:46:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Acum, cand trec si eu printr-o perioada de “evaluare personala” a viselor si a implinirilor, a posibilitatilor, te invit sa te uiti la viata ta si sa alegi sa traiesti cum vrei. Stiu ca fiecare suntem constransi de lucrurile si circumstantele care deja ne inconjoara!! Dar iti dau o veste buna, acum este cel mai bun moment pentru a face o alegere; maine, intr-o luna, intr-un an, aceste circumstante vor fi si mai puternice, te vor tine si mai puternic pe drumul care merge paralel cu viata pe care o vrei!

Traieste cum iti doresti si vei fi uimita cata putere zace in tine, cand te descatusezi de ce isi doresc altii de la tine si esti tu insati/insuti!


10-07-2007 01:15:27
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
iarasi un topic hazliu....prin cap trec multe ,mintea insa uita sa mai respire uneori ...o ia razna ...vreau aia ,vreau aia ...si tot asa ...daca scriu pe ici ca vreu una tare din parcare sunt cotata ca frustrata,lipsa de...lasand gluma chiar vreau la ora asta sa ma ...stai ...publicitate....m-a luat sughitul....nu-mi ramane decat sa astept para sa pice ....ce tampita sunt....noaptea si femeia!

10-07-2007 01:27:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Voi ce credeti de tinerii de azi, de cei care la 20 de ani inca viseaza ca lumea e toata a lor? De cei care-si imagineaza ca ne pot lua peste picior, gandind ca noi nu-i intelegem, pretinzandu-le prea mult, fiind prea intepeniti intr-o alta mentalitate? De cei care din plictiseala si lipsa de directie, navigheaza inca in apele tulburi ale "bellei vita", pe banii si munca parintilor lor? De cei pentru care a studia e doar o scuza pentru a sta departe de familie si a face viata care le placel.Din pacate, obiceiurile au "evoluat" cu progresul, iar bunul simtz si educatia unora a disparut...
Mai gasesti si tineri bine crescuti, dar trebuie sa-i cauti mult...cred ca suntem cea mai norocoasa generatie pt ca am primit o educatie riguroasa, pt ca am crescut intr-un ambient cu multe tabuuri dar care in acelasi timp ne-a protejat de o sumedenie de nenorociri (abuzuri sexuale importiva minorilor si enumeratia e lunga), pt ca am crescut departe de viciile alimentare si televiziune -alte subrezenii ale capitalismului, pt ca in concluzie cu aceste rechizite de care dispunem, intr-o societate frenetica si plina de oportunitati ca cea de astazi nu ne ramane decat se ne bucuram de sanatate si sa creem ceva, indreptandu-ne catre o varsta mai inaintata care va fi cu siguranta traita mult mai bine decat o traiesc sau au trait-o parintii nostri.I n ceea ce priveste educatia putem spune ca, in confrunt cu cei de varsta noastra care au trait in capitalism, care au avut tot ce le-a trebuit sau si-au dorit, ba chiar mai mult atat din partea parintilor cat si a statului (si nu e nimic gresit in chestia asta sa fie clar), noi stim sa spunem multumesc din adancul inimii adevarat si puternic sau chiar daca nu o spunem, suntem multumiti si ne iese prin priviri sau gesturi- asa cum se intampla cand dadea curentul pe vremea lu' Impuscatu' si puteam urmari putin televizorul - o mare pacoste a societatii de astazi, si ca acest fel de multumesc nu-l vor cunoaste niciodata tinerii de astazi sub 30 de ani (an mai sus sau mai jos).Regret, ca am fost nevoita sa scriu aceste rinduri...


22-09-2007 01:29:38
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
-Draga mea,tasha! cat de blanda poti sa fi visavis de "tinerii nostri"!

Cu mainile curate
proaspat spalate in oceane,
in luna,in spatii,
dadacim noi generatii,
cum sa traiasca, cum sa se trezeasca
cum sa se pazeasca, cum sa vietuiasca
cu izotopi,
cu hibrizi,
cu epitafuri,
cu viroze,
cu conserve,
cu centre nucleare,
cu datini,
cu nevroze,
cu droguri,
semiotica
pilule,
cu afte shave,
cursul bursei,
cu creierul spalat,
cu epifamii si lovituri de stat
si cu tot ce stim, ii dadacim
ii moralizam cu buna noastra povata,
pentru viata,
cu vopseaua roz dam bidineaua pe zid!
NU
viata nu se naste niciodata in vid!


22-09-2007 03:26:36
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Eterul, misterul etern, apare des in viata noastra, ca-i practica ori visatoare. El este aer, atmosfera, e corp, fluid, e adunare de astri-n univers, e unda permanenta ori vibratii, e element primordial alaturi de foc, de apa ori pamant, e peste tot, real si atat de cunoscut in imensul sau necunoscut...
Poetii toti vorbesc in versuri si-l situeaza atat de diferit in gandul lor si ades in el gasesc chiar muza. In el iubirile-si ingroapa ori chiar in el le nasc si din infinita sa intindere necunoscuta ei se hranesc si ne hranesc momente pline de melancolie, de dragoste si bucurie...
De am putea da ocol eterului, ar fi atat de bine caci l-am cunoaste, l-am pipai cu ochiul presupun si chiar cu mana si l-am simti cand pleaca ori cand vine...
Atata doar ca este infinit si nu-l putem cuprinde nici cu privirea si nici cu lacoma, ori plina de virtute, imaginatie.
Spre norocul nostru. Altfel, cate drame am descoperi in el ! Cate lacrimi si sperante, cat dor si cata tristete, cate vise cu ale lor culmi inca virgine, neatinse...
Ale noastre, ale fiecaruia si ale altora, intersectate mai mult ori mai putin cu ale noastre. Si gandurile frumoase le-am intalni la fel si soaptele de iubire si sperantele aruncate intamplator sau nu in spatiul etern si necunoscut. Impreuna cu multime de comunicari si incercari de apropiere ori respingere umana, cu sentimente nenumarate de la cele mai inaltatoare si pana la cele mai adancite-n ura si deznadejede.
Sunt mai multe, din toate, in el, in acest eter imens si necunoscut, decat pe pamant langa noi si cu noi...
Si in singuratatea noastra, apelam la el, caci ne intampina si ne primeste cu toate ale noastre-n brate si ne lasa a ne hrani din toate ale lui necunoscute si sa ne simtim impliniti si fericiti ori, cel putin, eliberati de gandurile triste pe care le ascundem de ochii si simtirea semenilor nostri.
Este mai trist cand revenim cu picioarele pe pamant, in realitatile vietii noastre cotidiene...


22-09-2007 13:10:26
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
...ma mint si te mint ca mi-e bine...nu mi-e bine,... dar tu nu ai sa afli.
...ti-am auzit putin vocea... in fiecare zi ti-o aud cate putin...
....destul de mult insa.... sa iti simt imbratisarea de dincolo de monitor,... si inclestarea de mine.
....ma doare faptul ca niciodata dupa tonul final.... nu pot sa raman in bratele tale.
asa...iti simt doar soaptele si.... aud mereu, mereu cuvintele:
..."ma doare departarea.... si cel mai mult ma doare faptul ca nu te vad macar o data pe zi... e atat de pustiu fara ochii tai!"
....ti-as raspunde ca si mie mi-e la fel de pustiu fara tine.
....oftez si intind din nou mana,... poate simt macar o adiere a sarutului tau,.... in care ma imbratisezi ca intr-o scoica.
„- uite iubite!.... mi-e palma caus de floare proaspata...numai buna sa iti lasi chipul frumos in mijlocul ei cald si sa adormi!”
...nu esti... as simti cum mi se topesc petalele sub ochii tai,... si m-as preface din nou curcubeu...
....nu-i nimic!.... trece si noaptea asta...si vor trece toate repede,... pana cand ne vom revedea si vom fi din nou impreuna.


24-09-2007 12:52:55
   
?? misterul-apelor
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
..fericit ar trebui sa se considere omul care e scutit in viata de doua drumuri:spre spital si spre tribunal...ea,fericirea nu trebuie cautata dincolo de muntii de pe Luna...e in noi si langa noi zilnic..traieste in prezent doar,dusmanii ei fiind regretul si asteptarea...sunt multe clipe fericite dar difera de la o intensitate la alta....unii oameni confunda placerea cu fericirea si ajung sa traiasca animalic....adevarata nevoie de fericire este pana la urma tot nevoia spirituala...ea dainuie cat va mai rasari Soarele peste o Planeta al carei sfarsit nu-l stim ....sunt fericita ...ca vad inca razele ce-mi mangaie mereu inima....sunt fericita ca mai pot sa iubesc...si fericita ca mai am inca parintii in viata...copii sanatosi...

Ultima modificare facuta de misterul-apelor (25-09-2007 19:58:37)


25-09-2007 19:57:31
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

misterul-apelor a scris:

..fericit ar trebui sa se considere omul care e scutit in viata de doua drumuri:spre spital si spre tribunal...ea,fericirea nu trebuie cautata dincolo de muntii de pe Luna...e in noi si langa noi zilnic..traieste in prezent doar,dusmanii ei fiind regretul si asteptarea...sunt multe clipe fericite dar difera de la o intensitate la alta....unii oameni confunda placerea cu fericirea si ajung sa traiasca animalic....adevarata nevoie de fericire este pana la urma tot nevoia spirituala...ea dainuie cat va mai rasari Soarele peste o Planeta al carei sfarsit nu-l stim ....sunt fericita ...ca vad inca razele ce-mi mangaie mereu inima....sunt fericita ca mai pot sa iubesc...si fericita ca mai am inca parintii in viata...copii sanatosi...


...FERICITA ca iubesti si esti iubita!  ( adauga,eu...)


26-09-2007 14:45:20
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
De data asta,vreau sa ma abtin de la povestioare hazlii,poante gratuite(care au fost gustate de unii),nostalgii si alte banalitati de genul asta.
vreau sa scriu despre oameni singuri....
cu adevarat singuri.....
oameni care aparent,sunt fericiti.si impliniti sau nu.....oameni care stiu sa isi ascunda nemultumirile si complexele care ii macina in afara acelui cerc in care sunt obisnuiti/obligati sa se manifeste.acesto oameni sunt,dupa parerea mea,cei mai nefericiti,mai nefericiti decat cei nu au ce manca,mai nefericiti chiar decat orbii si surzii,mai nefericiti decat handicapatii.pentru ca ei nu pot comunica,asa cum cei de mai sus reusesc,pe diferite cai.....
Sa stai alaturi de oameni atat de frumosi,atat de seci pe dinauntru,atat de bransati si sa nu ai ce vorbi cu ei,sa stii totul despre Nietzsche(e posibil?!) si sa nu poti vorbi despre asta cu nu om la fel de pasionat de nihilismul acestuia...din ce cauza?
Exista femei implinite,cu o cariera stralucitoare,cu masina noua si cu cardurile pline,care pleaca la londra pentru shopping si care locuiesc singure in apartamnente luxoase dein centru,care ies sa ia masa singure sau cu prietene/i ahtiate/i dupa iesiri de genul asta,care se duc de trei ori pe saptamana la masaj si maseuza e singurul om care le mai mangaie...
Exista barbati chipesi,detinatori de firme cu capital urias,care pelaca dintr-un pat in altul,fara sa stie macar cum o cheama pe blonda de aseara si asta nu pentru ca ar fi superficiali(in realitate,folosofia lor de viata ne da de gandit tuturor)ci pentru ca se simt singuri,pentru ca stiu ca lipsa acestui mod de viata i-ar afecta ireparabil pentru ca stiu ca mai mult nu isi pot "permite".
cum e sa ai atat de mult si totusi ,atat de putin?
cum e sa faci revelionul singur,doar pentru ca nimeni nu te-a invitat nicaieri?
cum e sa fii laudat pentru ceasul,masina si hainele tale si sa pleci tot singur de la petrecere,desi toti stiu ca esti atat de available?
cum e sa nu te iubeasca nimeni?:rolleyes:

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (27-09-2007 16:16:46)


27-09-2007 16:12:47
   
?? misterul-apelor
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
mda...singuri nu suntem atat timp cat mai simtim frumusetea vietii....si....suntem mai fericite draga suflete ca acele femei ce merg la masaj sau au masini de lux....atat timp cat reusim sa fericim pe cat mai multi semeni suntem fericiti ....nu suntem cersetori sa cersim iubirea ....ea vine daca daruim caldura ei.....nu e suficient ca ne iubeste cineva Sus?....aaa...,iubit?...avem fiecare un iubit...doar ca noi vrem ceva mai mult ....

27-09-2007 16:23:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
oare...vrem mai mult...n-as spune asta...eu nici macar asta nu am...dar mai conteaza?:rolleyes:

27-09-2007 18:11:11
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Ma tot minunez :
ce darnica-i lumea cand e vorba de sfaturi , umbla toti cu punga plina ! Insa, de le ceri un firfiric ca sa le poti urma, saracesc subit mai rau ca Iov...

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (02-10-2007 18:05:12)


02-10-2007 17:09:07
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Daca as putea sa fac intr-o zi curatenie.....in memorie,la fel cum fac,din cand in cand.....prin casa: sa arunc la cosul de gunoi intamplari,fraze si ideile fixe ,cu simtamantul acela de mintuire ....pe care-l avem atunci cand scapam... de scaunele scalcite sau..farfurii ciobite, precum de....hainele care si-au trait traiul,Daca as reusi, fericita as fi,....as vrea sa sterg neplacutul din cort.....sa spal memoria de vesnicul colb......Atunci peste trecut in viitor...zbor, de ce nu pot sa ma rup din decor....de-un vesnic....a fost? cu mine ma lupt,creieru-mi cert,astazi as vrea....sa uit ....sa prind din urma....trenul pierdut....!!!

02-10-2007 17:39:30
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

maria1949 a scris:

Daca as putea sa fac intr-o zi curatenie.....in memorie,la fel cum fac,din cand in cand.....prin casa: sa arunc la cosul de gunoi intamplari,fraze si ideile fixe ,cu simtamantul acela de mintuire ....pe care-l avem atunci cand scapam... de scaunele scalcite sau..farfurii ciobite, precum de....hainele care si-au trait traiul,Daca as reusi, fericita as fi,....as vrea sa sterg neplacutul din cort.....sa spal memoria de vesnicul colb......Atunci peste trecut in viitor...zbor, de ce nu pot sa ma rup din decor....de-un vesnic....a fost? cu mine ma lupt,creieru-mi cert,astazi as vrea....sa uit ....sa prind din urma....trenul pierdut....!!!


-Ma ofer eu sa te ajut...la curatenie!
Am invatat...in timp, am prins si experienta!


02-10-2007 17:50:22
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Benevol? 
mi-e teama sa nu te scufunzi in colbul meu!Cred ca voi schimba aspiratorul!!!(ei ,asta-i ,acum sa vezi la comentarii)!!!mersi si pa!


02-10-2007 18:00:20
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

maria1949 a scris:

Benevol? 
mi-e teama sa nu te scufunzi in colbul meu!Cred ca voi schimba aspiratorul!!!(ei ,asta-i ,acum sa vezi la comentarii)!!!mersi si pa!

...aspiratorul ca aspitatorul! dar mai ai nevoie si de o coada de matura(asa preventiv!)


02-10-2007 18:03:30
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
ideea se retine!!Cumpar doua? (cred ca vom avea nevoie)

02-10-2007 18:11:10
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

maria1949 a scris:

ideea se retine!!Cumpar doua? (cred ca vom avea nevoie)

...unul este suficient!
Facem curat cu schimbul! De ce sa intri la cheltuieli inutile?


02-10-2007 18:23:29
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
01. Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care jumatate!
02. Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
03. Experienta este cel mai prost invatator. Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
04. Infrangerea nu este decat a celor care o accepta. Un om trebuie sa fie destul de mare sa-si recunoasca greselile, suficient de destept ca sa invete din ele si indeajuns de tare ca sa le indrepte. 05. Ca sa ajungi mare nu este suficient sa fii puternic, trebuie sa mai si stii cum sa-ti folosesti aceasta putere.
06. Cel mai sigur semn ca cineva nu este important este silinta cu care isi da importanta.
07. Unii oameni cred gresit ca opusul dragostei este ura, cand de fapt este indiferenta.
08. Este imposibil sa-i ridici pe altii la un nivel mai inalt decat acela la care te aflii tu insuti.
09. Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!


02-10-2007 23:33:20
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
1.esti inteligent daca te faci ca nu auzi ceea ce nu-ti convine....daca esti intelept esti cotat nebun
2.mintile ilustrate discuta de afaceri,cele medii de bani cum sa-i faca ,mintile reduse se gandesc numai la bani si bautura
3.experienta e o facultate mai ceva ca marile universitati facute...
4.infrangerea e a  celor fricosi ,un om tr sa fie smerit sa-si cunoasca greselile ,...
5.ca sa ajungi mare tr sa mai ai si noroc ...
6.toti suntem importanti....saracul il vaita pe bogat si bogatul suge din cureaua lui....
7.opusul dragostei -scranteala
8.e imprudent cel ce vorbeste de imposibil!
9.unii oameni sunt prea oameni...prea buni ,altii sunt prea prosti....


02-10-2007 23:47:08
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Voi ganduri haine,voi clipe straine....v-am alungat de la mine....va chem inapoi....singura-n lume....nimeni nu e cu mine....unde v-ati ascuns azi...si voi....????

03-10-2007 00:05:03
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

maria1949 a scris:

Voi ganduri haine,voi clipe straine....v-am alungat de la mine....va chem inapoi....singura-n lume....nimeni nu e cu mine....unde v-ati ascuns azi...si voi....????


..sunt aici! Faceam, putin, curatenie printe nimicuri inutile!


03-10-2007 00:56:29
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
E greu sa ai un suflet trist, dar mai greu este sa nu poti vorbi cu nimeni despre asta. Nimic nu e mai apasator ca propria tacere, nimic nu te izoleaza mai tare decat imposibilitatea de a comnica si de a arata lumii cine esti cu adevarat, si nimic nu e mai tragic decat sa traiesti cu spaima ca sunt sanse sa nu iti gasesti niciodata fericirea pe care ti-o doresti.
Intr-o lume in care toti te condamna, si toti se lasa condusi de prejudecati, ce este mai bine sa faci? Sa fii unul din turma si nefericit pentru ca nu poti fii tu, sau sa te accepti, sa le arati tuturor cine esti in realitate, dar tot cu riscul de a nu iti gasi sufletul pereche vreodata? E greu… si cu timpul devine din ce in ce mai apasator… Dar spectacolul trebuie sa continue, si viata merge inainte…


03-10-2007 02:08:52
   
?? smileyface
Cont Sters

Inregistat: 24-09-2007
Mesaje: 275


03-10-2007 02:13:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

smileyface a scris:

http://xs220.xs.to/xs220/www.matrimoniale3x.ro/pup.gif

Offf...intotdeauna mi-ai luminat sufletul...mai ales atunci cand tristetea era la ea acasa ....ce-o sa ma fac  fara tine...nu stiu...poate bunul Dzeu...o sa-mi deschida o portita in alta parte!=)


03-10-2007 02:25:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Vei incerca sa fii mai bun cu tine, sa daruiesti pentru ca: “ceea ce pastrezi pentru tine e pierdut deja, ceea ce daruiesti iti va fi daruit”. Impartaseste generozitatea ta, intelepciunea ta cu o constientzare maxima si certa. Unul din faptele omenirii ce ma “atinge” in prezent sunt persoanele care-si urmaresc propriile interese, nevoi si cele materiale. Banul care a acaparat sufletul omului, luxul, indiferenta, s.a.m.d.

03-10-2007 19:12:35
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
mi-e dor de dragostea curata....imi este dor de-un suflet cald...de-o vorba buna,azi mi-e dor....de-o soapta spusa.....intr-o calda-mratisare...imi este dor...de caldura unui vis....mi-e dor....de-un vis????-

03-10-2007 19:22:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sunt oameni carora le place la nebunie sa fie tristi si intorsi pe dos, starea asta ofera si ea o identitate. Si desi lor s-ar putea sa nu le placa asta, orice suparare pana la urma.. trece.
We do not sing because we are happy, we are happy because we sing. If you wanna be happy, find the happiest song and sing it!
=)


04-10-2007 14:03:49
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
de la tristete pana la depresie e doar un pas....intuneca sufletul si sfasie zambetul....nu e buna deloc tristetea....desi vine uneori in viata noastra trebuie invinsa!

04-10-2007 14:11:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
UMBRA "mea are si defecte.E rasfatata,nehotarata,suparacioasa,imi scrie msg numai cand am PC inchis,imi trimite adresa de mess,apoi se razgandeste si ma ignora....ma provoaca......ma viziteaza,citeste ce am scris si pleaca.La inceput am crezut ca a facut o obsesie pt mine, dar nu e asa !Imi trimite"un sarut virtual numai pt tine",imi face niste complimente pt care m-ar invidia toate femeile,ma admira.Si in dimineata asta a venit ,a citit si a plecat.ori nu i-a placut ce am scris ,ori era suparata,ca nu a lasat nici un cuvant.E singur(a),in cont nu are nici un prieten. deci,ma are numai pe mine???tare as vrea sa stiu ce e in mintea "ei"!!!situatia creata este destul de amuzanta,pt ca e o "UMBRA" f desteapta!!!....;)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (04-10-2007 18:21:48)


04-10-2007 18:21:10
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
acolo unde e umbra sigur e ceva,cineva ....luminos!

04-10-2007 18:39:46
   
Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 ... 34    
Mergeti la