Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Viata....spectacol trecator...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Este extrem de util sa inveti ca viata este o insiruire de momente consecutive.Un moment prezent,urmat de un alt moment prezent...Cind se intampla ceva placut,e bine sa nu uiti ca,desi este minunat sa traiesti fericirea pe care ti-o aduce,un alt moment ,diferit,ii va lua locul...
      Daca esti de acord cu lucrul acesta,vei simti impacare chiar si cind momentul se schimba.Iar daca traiesti clipe dureroase,neplacute,trebuie sa stii ca si acestea vor trece....
       Daca vei constientiza aceste lucruri in inima ta vei gasi astfel o cale minunata de a-ti pastra simtul perspectivei,chiar in fata greutatilor.Nu este intotdeauna usor,dar de obicei este foarte util...=)
       Dezamagirile apar,in mare din doua motive.Cind traim momente placute,dorim ca ele sa dureze vesnic...=(  Acest lucru nu se intampla niciodata....:rolleyes:
       Iar cind simtim durere ,dorim sa dispara - pe loc.De obicei nu se intampla acest lucru...
       Nefericirea este rezultatul luptei impotriva mersului firesc al lucrurilor...


22-03-2007 15:14:06
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Cu mult timp in urma am invatat ca este usor sa-ti lasi mintea sa alunece catre diverse forme de negativism..=(
Cind mi se intampla asa ceva,primul lucru care ma paraseste este simtul recunostintei....Incep sa fiu prezumtioasa...iar dragostea pe care o simt adesea este inlocuita de resentimente si frustrare....:rolleyes:
    Dar,in astfel de moment incerc sa ma concentrez asupra binelui din viata mea:sanatatea,casa,fetele,libertatea si asa mai departe...
    De regula functioneaza...sper sa-mi gasesc pacea si acum...


23-03-2007 12:06:26
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
ca viata e trecatoare... o stim cu totii, acceptam asta. MAi dam cu caciula de pamint si mai aratam pumnul catre dumnezeu... dar ne impacam cu ideea.
dar viata inseamna nu doar sa astepti... sfirsitul ei.. cu miinile in sin. Si nu inseamna doar dragoste... ci si ura. Nu e doar fericire, bucurie... satisfactii .. este si o imensa lupta cu tine insuti. Poti alege intotdeauna ce vrei sa simti, fiecare drum are inainte sau inapoi..., sus sau jos....

o sa mai zic... altadata


23-03-2007 12:23:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Aceasta dualitate a vietii am simtit-o si eu,ma cherie...

pentru ca nici cel mai fericit om de pe pamint nu este totdeauna fericit....de fapt,chiar si cei mai fericiti oameni isi au cu totii momentele lor de proasta dispozitie,problemele,dezamagirile si suferintele lor.Adesea,diferenta dintre o persoana fericita si una nefericita nu consta in cit de des se simt deprimate,sau cat de adinca este depresia lor,ci mai degraba,in felul in carew isi manifesta proasta dispozitie.
Cei mai multi oameni fac exact ceea ce  nu trebuie.Cand se simt deprimati,isi sufleca manecile si se pun pe treaba...isi iau proasta dispozitie in serios,incercand sa inteleaga si sa analizeze ce nu merge,incearca sa se smulga din starea de proasta dispozitie,ceea ce tinde sa complice problema ....in loc s-o rezolve...=(


23-03-2007 15:08:30
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
atunci ce ar rezolva problema ?

23-03-2007 22:52:20
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
poate ar trebui...efectiv sa nu facem nimic...adica in astfel de momente sa ne acordam citeva clipe de plictiseala...
   Mare parte din anxietatea si conflictele noastre interioare isi au originea in mintile noastre incarcate,superactive care mereu nevoie de ceva care sa le intretina,ceva asupra caruia sa se concentreze...
  Ii oferi mintii tale libertatea de a "nu stii" pentru o scurta perioada de timp...LA FEL CA SI TRUPUL,MINTEA ARE NEVOIE DIN CIND IN CIND DE CATE-O PAUZA....=)


24-03-2007 00:13:05
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Ce viteza, ce splendoare! Trec toate pe langa mine de parca eu as alerga ca nebuna, iar restul ar sta si s-ar uita nedumeriti, cu mainile-n sold "Ia uite-o si p'asta! Unde naiba se grabeste? Parc-au intrat zilele-n sac!" Pai au cam intrat, dragilor; putem lega sacul la gura si sa-l dam pe apa Sambetei, cu nebunie cu tot. Si cu masini. Si cu praf. Si aglomeratie. Si vanzatori nevricosi. Ceri o placinta, iti da o paine si tipa la tine cand vociferezi. Pai tot tu esti ala prostu' ca ai prune-n gura. Te apuca nervii si-i silabisesti urland "PLAAA-CIIIIN-TAAAA!". Poate daca pui accentul mai bine pe 'i' te intelege. "O fi avand dreptate omu', e si el stresat: de dimineata in picioare, cu 'Vreau aia, ba ailalta', te mai lasa nervii. Da' l-am pus eu sa se faca vanzator?" te gandesti pe drumul de  intoarcere, pufnind si bombanind.

Blocajul naibii! Dracu' te-a pus sa iesi la ora asta! Placinta ti-a trebuit! Evident, ora e de vina.. Tragi aer in piept, mai ambalezi oleaca masina, poate-poate prinde aripi ala din fata.

Si pana la urma viata e frumoasa.. Ar fi poate putin mai bine daca nu ti-ar mai fierbe motorul, dar la capatul strazii e umbra. In 20 de minute - cu voia Domnului - esti salvat! Si viata e frumoasa. Ce-i drept, mai ai si suparari, cand iti dai seama ca se merge pe o banda din trei, cu -3 km/h, ca taranul din dreapta ti-a intrat in fata fara sa semnalizeze, ca mai aveai 10 cm pana sa-l pleznesti, si, slava Domului, viata e frumoasa, ca nu ai facut-o.
Si viata e din nou frumoasa, pentru ca odata si odata coada se termina, un ranjet tamp iti incolteste pe fata si apesi pedala pana la fund. Motorul se raceste, tu uiti orice suparare, zbori, plutesti, treci pe langa coloana, "He he, dobitocilor, va pupa fata!"...

Fraaaanaaaa... l-ai luat! A dracu' voi, cu tot cu radaru' vostru! Le sugerezi destinatia si-ti bagi picioarele-n ea de viata frumoasa, cu masini cu tot. Si cu praf. Si aglomeratie. Si vanzatori nevricosi. Iti scoti linistit placinta si cu picioarele bagate-n toate cele, incepi sa rumegi linistit....ca deh...viata e FRUMOASA!


31-03-2007 19:50:07
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
da! un adevarat spectacol al acestei vieti trecatoare.
   intrebarea ,care iti poate da fiori reci , e,  daca acest spectacol al carui regizor suntem noi toti va mai avea vreo continuare ? de cati figuranti o fi oare nevoie sa se repete sau nu, sa existe o continuare sau nu , a acestui stupid spectacol ? cred ca ar fi mai bine sa ne luam doua bilete in primul rand si sa privim spre scena pe care am fost si noi candva...


31-03-2007 20:05:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Intr-o perioada a vietii mele eram intr-o continua agitatie...incercam sa rezolv totul.Dadeam vina pe agenda,familie,circumstante,sau orice altceva ce mi-ar fi putut servi ca argument....dar am inteles ca daca vreau sa fiu fericita..scopul meu nu trebuie neaparat sa fie acela de a-mi  organiza viata perfect pentru a avea mai mult timp ci mai degraba acela de a vedea daca pot sa ajung in punctul in care consider ca este in regula si daca nu rezolv tot ceea ce simteam ca trebuie...deci oameni buni ..priviti-va lupta vietii ca pe un test...=D=D

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (01-04-2007 22:36:40)


01-04-2007 22:35:53
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Ma gandeam intr-o zi ca poate ar fi fost bine sa fiu o mica gaza, nelinistita, neastamparata, mereu in cautare de noi orizonturi care sa ma ademeneasca, sa ma cheme, sa ma simta... M-am trezit ca sunt totusi om si ca imi doresc poate prea multe pentru o viata numarata in ani si ca fac prea putin pentru a-mi realiza macar o particica din infinitul pe care-l vreau. Suna ciudat, dar cum ai putea sa prinzi in vorbe o stare imposibil de tradus?
Traiesc intr-o lume in care totul se deruleaza atat de rapid incat parca alerg... alerg... si nimeni nu ma opreste macar pentru o clipa, o clipa pe care sa o simti cu adevarat prin totii porii, o clipa care sa fie numai a ta... si apoi ma uit in jur si vad aceeasi fuga catre nicaieri, aceeasi revarsare de energie pentru lucruri total neimportante, pentru prioritati stabilite aiurea, pentru oameni care nu merita. Vad oameni care nu mai cred in oameni, nu mai cred de fapt in nimic, decat in banii pe care ii castiga si in somnul atat de dulce care ii asteapta seara, pentru ca a doua zi s-o ia de la capat si sa fuga mai departe... Si in momentele astea imi doresc sa ma preschimb iar in gaza mea si sa plutesc libera spre un cer senin si sincer, unde fiecare nuanta de bleu iti povesteste cate  lucruri minunate se pot vedea de acolo, de sus...


01-04-2007 22:55:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ei,Unik@,cine stie poate odata peste citeva zeci de ani,printr-o metempsihoza vei fi si gaza..=)

01-04-2007 23:11:24
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Stiu ca visez frumos, dar simt si vad in jurul meu, ca suntem niste oameni pe care ii poti picta doar in doua culori: alb sau negru... ne-au disparut nuantele, pe fetele noastre s-a asternut imaginea fada a stresului cotidian, a grijilor care nu se mai termina, a problemelor imperative care parca nu-si mai gasesc rezolvare... Eu mi-am propus sa ma regasesc, sa ma recompun, sa-mi amestec culorile interioare si sa-mi generez nuante noi, ma vreau inapoi colorata, vie, sa ma pot privi in oglinda si sa fiu multumita de ceea ce vad: eu... fericita, zambitoare, nestresata, pregatita sa schimb raportul in favoarea interiorului meu si nu a lumii exterioare cu serviciu, probleme, situatii stresante si tot ce mai inseamna ea.
Primul pas deja l-am facut: azi, m-am oprit in fata unei florarii si am privit indelung florile(inainte de a cumpara cateva)... si apoi am invidiat-o pe vanzatoare ca traieste zilnic intre miresme si culori... cand am ajuns acasa mi-am dat seama ca imi lipseste ceva drag!
Am decis ca am nevoie de mine!


01-04-2007 23:28:56
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
la cat de mult se constientizeaza faptul ca e un spectacol atat de trecator viata asta, de ce oare avem timp si rabdare acestui timp , de a ne intreba daca e potrivit sa traim asa cum traim ?  cate coordonate ne patroneaza in plan?  ieri si maine sunt intangibile. ''azi'' e cel pe care il putem trasa. intrebarea e cine tine liniarul si cine traseaza? sau se poate face asta de unu' singur? nu cred, care ar mai fi frumusetea trairilor ?

01-04-2007 23:36:20
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Of...Alina...am gasit si eu un tip pe acest site,avea in descriere cele doua culori...fara nuante,mi s-a parut interesant,chiar fascinant la un moment dat,dar mai apoi am descoperit ca fara nuante este imposibil sa mergi mai departe...;)
    Acesti extremisti sint destul de greu de multumit in viata...feriti-va fetelor de astfel de descrieri :alb si negru,simplitate,...pentru ca sub astfel de cuvinte se ascunde uneori un om cu multe ciudatenii...:x


01-04-2007 23:36:32
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Oare de ce uitam sa fim fericiti pentru lucrurile mici, pentru un rasarit de soare frumos, pentru o noua zi in care putem merge mai departe, pentru o ploaie care parca ne spala sufletele, pentru o seara care vine ca un premiu dupa o zi epuizanta de munca?... Si pentru toate celelalte lucruri care se petrec in jurul nostru si pe care noi le consideram ca fiind de la sine intelese ca se vor petrece sau chiar fiind o pacoste pentru ca ne incurca nu stiu ce planuri.
Si .. ne mai aducem oare aminte vreodata ca viata trece prea repede? Ca oamenii se duc prea usor? Ca timpul nu se intoarce inapoi si nici nu se opreste in loc?
De ce scriu toate astea: am pierdut pentru totdeauna pe cineva care imi era tare drag.
Gandindu-ma la cea care a fost prin viata mea pentru o vreme as vrea sa imi aduc aminte mereu sa ma bucur zi de zi de viata si sa n-o las sa treaca pe langa mine. Si as vrea sa va aduceti si voi aminte o data cu mine: viata noastra nu se petrece in viitor si nici in trecut; nu mai suntem oamenii de ieri si nici nu stim cum vom fi maine; haideti sa traim viata mai incet ca sa avem timp sa intelegem ceva din ea si sa nu ni se para la sfarsit ca a fost doar un film care a mers mult prea repede pentru a prinde macar esentialul din el...


02-04-2007 00:08:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Pentru multi oameni,unul dintre cele mai frustrante aspecte ale vietii este acela de a nu fi in stare sa inteleaga comportamentul celorlalti.Ii vedem pe ceilalti"vinovati"in loc de "inocenti.Esti tentat sa te concentrezi asupra comportamentului aparent irational al oamenilor- comentariile,actiunile,rautatile si egoismul lor - si sa devii extrem de frustrat.Iar daca ne concentram prea mult asupra comportamentului,poate sa para ca altii ne fac viata grea....;)

02-04-2007 00:25:26
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
pentru multi dintre noi... viata se doreste a fi "copiata" si nu traita... Vreau sa fiu precum x sau y, sa am ce are x sau y...
de mici spunem: vreau aia - chiar daca aia e o jucarie din vitrina sau o lopatica de la groapa cu nisip... Mai tirziu vrem sa fim avocat ca tata si doctora ca mama... Vreau sa am o iubita blonda ca Pamela Anderson... Vreau sini ca ai Nicoletei Luciu... Vreau un iubit precum Columbeanu (adica cu averea lui :D)

niciodata u vrem sa fim altfel decit ceilalti... daca asta nu inseamna doar o acerba competitie... de a avea ceva in plus.
si totusi, sintem diferiti... Stim ca focul arde.. dar vrem sa ne convingem singuri de asta... si intindem mina deasupra flacarii, nu?


03-04-2007 02:28:00
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
toate trec, bune si rele, voite si nevoite.....
se duc si dispar.......altele apar si le iau locul celor vechi...pina si amintirile isi schimba continutul si forma.....
cine sintem azi ? cine vom fi miine ?


03-04-2007 07:49:56
   
martiella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 04-01-2007
Mesaje: 63
Hm...trista intrebare..
chiar nu vreau sa mi-o pun....:rolleyes:


03-04-2007 17:52:26
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Ca viata e trecatoare....din pacate nimic de comentat aici,moartea fiind singura certitudine din momentul nasterii....dar de ce spectacol!?....generalizarea mi se pare fortata aici.....ca unii fac din viata lor un spectacol cu public(fara public ce sens.... ar mai avea spectacolul?) asta e o problema de optiune personala si de modul de a trai al fiecaruia....parerea mea de "om din multime"este ca daca intr-o viata reusesti sa te impaci atat cu tine cat si cu Dumnezeu si sa elimini pe cat posibil RAUL si URATUL din viata ta.....atunci ai mari sanse sa te apropii macar,de fericire.....fara sa fie nevoie sa faci din viata ta un spectacol!

16-04-2007 02:18:09
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am sa va dau cinci intrebari pe care femeile n-ar trebui niciodata,dar absolut niciodata sa le pomeneasca in fata barbatilor:
   1.La ce te gandesti?
   2.Ma iubesti?
   3.Sunt grasa?
   4.Crezi ca e mai frumoasa decat mine?
   5.Ce ai face daca as muri?
Ceea ce face aceste intrebari atat de nocive,este ca fiecare va fi insotita de o cearta mare si/sau divort daca barbatul raspunde corect,adica nu minte...=)


17-04-2007 22:14:49
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
waw..uite un raspuns rau.......sau sincer ?

1.ma gindesc  2 ca nu te mai iubesc 3. ca esti grasa si 4. ca este mai frumoasa ca tine 5 .chiar tu nu mai ai treaba pe aici ?

oare de raspunsurilea stea se supara/se tem femeile ?

Ultima modificare facuta de da_si_nu (18-04-2007 01:41:50)


18-04-2007 01:41:06
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
CELE 5 RASPUNSURI AR FI.............
1 - “La ce te gandesti?” bineinteles, raspunsul corect la aceasta intrebare este, “Imi pare rau daca am fost ganditor, draga. Ma gandeam doar ce femeie blanda, buna, iubitoare, atenta, frumoasa esti si ce barbat norocos sunt ca te-am intalnit.”

Bineinteles, acest raspuns nu aduce deloc cu ceea ce gandea barbatul cu adevarat in acel moment, cel mai probabil la unul din aceste 5 lucruri:

a - Fotbal. b - Baseball. c - Cat de grasa esti. d - Cu cat mai frumoasa este ea decat tine. e - Cum sa cheltuiasca banii din asigurare daca tu vei muri.
Cel mai bun raspuns la aceasta intrebare stupida l-a dat Al Bundy, din Familia Bundy, care a fost intrebat de sotia lui, Peg. “Daca as fi vrut sa stii,” a spus Al, “as fi vorbit in loc sa gandesc.”


Celelalte intrebari au de asemenea doar un raspuns corect si multe (mult mai multe) raspunsuri gresite:


2 - “Ma iubesti?” Raspunsul corect la aceasta intrebare este, “Da.” Pentru aceia care simt nevoia sa dezvolte, pot raspunde, “Da, draga.” Raspunsurile gresite includ:

a - Cred ca da. b - Te-ai simti mai bine daca ti-as spune ca da. c - Depinde ce intelegi prin “dragoste”. d - Conteaza? e - Cine, eu?


3 - “Sunt grasa?” Raspunsul barbatilor corect la aceasta intrebare este sa spui increzator, “Nu, bineinteles ca nu” si sa parasesti incaperea imediat. Raspunsurile gresite includ:

a - Nu as zice grasa, dar nici slaba nu as zice. b - Fata de ce? c - Un pic de grasime arata bine. d - Se poate si mai grasa. e - Ai putea repeta intrebarea? Ma gandeam la asigurarea ta.


4 - “Crezi ca e mai frumoasa decat mine?” In intrebare “ea” poate fi o fosta prietena, o trecatoare la care te uitai atat de fix, incat era cat p’aci sa produci un accident de circulatie sau o actrita dintr-un film pe care abia l-ati vazut.

In orice caz, raspunsul corect este, “Nu, tu esti mult mai frumoasa.” Raspunsurile gresite includ:

a - Nu mai frumoasa, dor frumoasa in alt fel. b - Nu stiu cum ai putea sa compari asa ceva. c - Da, dar sunt sigur ca tu ai o personalitate mai buna. d - Numai in sensul ca ea e mai tanara si mai slaba. e - Ai putea repeta intrebarea? Ma gandeam la asigurarea ta.


5 - “Ce ai face daca as muri?” Raspuns corect: “Draga mea iubita, daca s-ar intampla asa ceva, viata nu ar mai avea sens pentru mine si neaparat ma voi arunca in fata primului camion pe care l-as intalni.”

Aceasta este cea mai stupida intrebare din toate, dupa cum este ilustrat in urmatoare gluma stupida

“Draga,” a spus nevasta. “Ce ai face daca as muri?” “Ei, draga, as fi foarte nefericit,” a spus sotul. “De ce intrebi asa ceva?” “Te voi recasatori?” a insistat nevasta. “Nu, bineinteles ca nu, draga” a spus sotul. “Nu-ti place sa fii casatorit?” a spus nevasta. “Bineinteles ca-mi place, draga” a spus el. “Atunci, nu te vei recasatori?” “Bine,” a spus sotul, “ma voi recasatori.” “Da?” a spus nevasta, aratand un pic ranita. “Da” a spus sotul. “Vei dormi cu ea in patul nostru?” a spus nevasta dupa o lunga pauza.

“Ei bine, da, cred ca da.” a raspuns sotul. “Inteleg,” a spus nevasta indignata. “Si o vei lasa sa-mi poarte hainele?” “Cred ca da, daca ar vrea” a spus sotul. “Intr-adevar,” a spus nevasta cu raceala. “Si vei inlocui fotografiile cu mine cu fotografii cu ea?” “Da. Cred ca ar fi un lucru corect.” “Chiar asa?” a spus nevasta batand din picior. “Si cred ca o vei lasa si sa joace cu crosele mele de golf.” “Bineinteles ca nu, draga,” a spus sotul. “Ea este stangace.”


18-04-2007 02:24:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Oamenii nu mai vad frumusetea lumii..nici eu n-o mai vad cateodata...cum sa vad daca traim intr-un efort continuu...pentru a atinge nu stiu ce..mereu in graba..mereu ignoranti?ce mai e frumos in lume? barfe idioate depre vedete? nici macar nu mai barfim despre cei de langa noi...nu ne mai intereseaza viata celor din jurul nostru..viata vedetelor e mult mai interesanta..cate operatii a mai facut zavorank oare? cum cine e zavorank? mai uita-te si tu la televizor...toata ziua stam cu nasu in calculator sau la tv..sau mai rar asta..in carti..cand ridicam nasu.. nu vedem decat cat e el de lung...nu privim mai departe...daca totusi inca reusesti sa pastrezi ceva din inocenta unui copil..sa te minunezi cand trece un fluture prin fata ta sau cat jucaus ninge si impartasesti gandurile tale esti luat peste picior..da maturizeaza-te o data, draga, ce naiba? chiar ai timp de prostii? frumos este sa fii cu gandurile tale si sate plimbi prin natura...frumos este sa te minunezi de tot ce e in jur...dat de la mama natura...cat inca mai exista! asta e adevarata frumusete...si daca poti..sa ai cu cine impartasi gandurile despre frumusete cu cineva..cineva care sa nu te critice la fiecare miscare si vorba .....ce frumos ar fi....!

18-04-2007 02:35:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
O viata avem ...platim.. ne amagim si ne mintim si tot nu ne oprim...voi inventa planeta mea din flori, din iubiri si stele si am sa va iau, acolo, pe ea pe toti cei iubiti inimii mele.
In umea mea este mult soare....este placut..cateodata adie un vanticel caldut...ce bine e...in jurul meu sunt munti paduri si rauri..pe undeva trebuie sa fie si marea...care se contopeste cu cerul si...ma voi scufunda intr-un albastru infinit...e totul calm, pasari ciripind si..nimeni nu rade de mine cand ma minunez de o frunza luata de vant...nimeni nu e trist in lumea mea...poate pentru ca ma vad pe mine vesela..cine stie? si sunt vesela pentru ca sunt fericita in lumea mea..sunt inconjurata de iubire...iubirea pe care am asteptat-o mereu si...iata...a venit...aceasta iubire din lumea mea nu e incarcata de invidie si gelozie..nu! e o iubire calma, matura, frumoasa e iubirea mea! ce bine..acum toata lumea stie cat de bine e sa iubesti.. Ce bine...acum pot spune linistita ca nu voi mai merge pana la capatul lumii doar sa fiu cu El...pentru ca... lumea mea e chiar la capatul lumii..si e frumos


19-04-2007 13:39:35
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
tashico... eu tot incerc sa va aduc zimbetul pe buze prin zona... Si tu ce faci? :rolleyes:
ia uita-te pe geam? ce vezi? tine vremea din satu mare cu tine? Nu-i asa ca esti fericita ca EXISTI... si ca te poti bucura sanatoasa de toate astea? Pup! :)


19-04-2007 13:44:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Vezi,m-ai ghicit,aici e marea mea bucurie...in iubirea de viata...
iubesc viata asa cum este,chiar daca azi afara n-a fost chiar pe placul meu...iar de El...am si uitat...=)
dar acel EL..ADEVARAT ..n-a uitat de mine
si eu cred in EL...=)


20-04-2007 00:55:45
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Cel mai mult in viatza....IUBESC VIATA! Sa o adulmec....sa o gust...sa-i simt placerea...sa ofer iubire....si sa ma las iubita! :)

20-04-2007 01:43:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Iar am gasit azi fericirea intr-un rasarit de soare… Si ma gandeam sa spun: Ce putin imi trebuie ca sa fiu fericita! Dar m-am oprit la timp. Am realizat cat efort ii trebuie soarelui pentru a se ridica pe bolta… Si cat ii trebuie pentru a cobori din nou in bezna.
E o metafora, bineinteles… Dar, daca el s-a chinuit atatea miliarde de dimineti sa ne lumineze trairea, de ce n-am putea spune ca efortul lui ne innobileaza? De ce nu i-am multumi?
=D=D
Cat despre reteta fericirii… Pai, se iau si se amesteca toate sentimentele frumoase, dar asta numai dupa ce le-ai cunoscut pe cele urate. Rezultatul trebuie sa arate ca acel rasarit de soare de care vorbeam mai sus, sa miroasa ca o prajitura de piersici bine coapta, sa sune cum suna picaturile de ploaie atunci cand se sparg pe acoperis, iar la atingere, sa aiba finetea unei petale de trandafir. Si, mai presus de toate, trebuie sa fie dulce ca mierea proaspata de salcam. Asta-i reteta mea… Dar nu-i obligatorie… Condimentati-o cum doriti… Dupa gust.....=)


20-04-2007 01:54:16
   
?? anonimity
Cont Sters

Inregistat: 20-04-2007
Mesaje: 70
Originea cuvintului miere, lipseste din bagajul meu de cunostiinte.Poate ma ajuta cineva.

20-04-2007 10:48:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Stii de ce....?
ESTI CAM ACRA...
si fara resentimente...;)


20-04-2007 13:18:58
   
?? anonimity
Cont Sters

Inregistat: 20-04-2007
Mesaje: 70
Te inseli.Depinde de unde ai gustat.

20-04-2007 13:22:12
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

tasha 1951 a scris:

Stii de ce....? ESTI CAM ACRA...si fara resentimente...;)

si se mai intreaba de ce o evit?! :rolleyes:
nu e acra... parca nici nu e. Precum vocea inregistrata de la RATB sau metrou: "Urmeaza statia.. X"... Nu spune nimic... ce te-ar putea interesa, intrerupe si Pro Fm... Cam asa suna si postarile ei...


20-04-2007 13:24:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

anonimity a scris:

Te inseli.Depinde de unde ai gustat.

Gust din postarile tale....
si nu te inteleg...crede-ma chiar nu inteleg de ce asta?
de ce incerci sa pari ce nu esti?
in spatele postarilor sunt convinsa ca sta o fata
cu alta judecata...=)


20-04-2007 13:28:57
   
?? anonimity
Cont Sters

Inregistat: 20-04-2007
Mesaje: 70
Te referi desigur la fantoma de aseara . Fantoma este rece si impersonala. Isi trage energiile din alta lume. Este in alta lume si se incapatineaza sa ramina in lumea care i-a fost draga.

20-04-2007 13:31:50
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

anonimity a scris:

Te referi desigur la fantoma de aseara . Fantoma este rece si impersonala. Isi trage energiile din alta lume. Este in alta lume si se incapatineaza sa ramina in lumea care i-a fost draga.

apropo de ...teoria ta.. cum ca fantomele ar cere ajutor. Dezvolta... Cred ca se potriveste si topicului. Dar zi-mi ce gindesti tu.. nu-mi da copy paste.


20-04-2007 13:33:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

anonimity a scris:

Te referi desigur la fantoma de aseara . Fantoma este rece si impersonala. Isi trage energiile din alta lume. Este in alta lume si se incapatineaza sa ramina in lumea care i-a fost draga.

Uite acuma,te-am inteles perfect...
zau ca pricep starea...=)


20-04-2007 14:14:59
   
?? anonimity
Cont Sters

Inregistat: 20-04-2007
Mesaje: 70
Lume pe care nu o mai regaseste, de care nu vrea sa se desparta, atrage atentia asupra durerii ei, durere pe care fizic oamenii nu o inteleg. Sa fii spirit dar sa te doara trupul.

20-04-2007 14:34:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
O,da...asta doare cel mai tare
faptul ca nu te mai regasesti,...cunosc starea,
am renuntat la viata sociala pentru bani..dar banii nu-mi dau satisfactia pe care am avut-o in viata sociala...confortul pecuniar=0
fara multumirea ca esti folositor inca celor din jurul tau
  :rolleyes:


20-04-2007 16:04:01
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

anonimity a scris:

Lume pe care nu o mai regaseste, de care nu vrea sa se desparta, atrage atentia asupra durerii ei, durere pe care fizic oamenii nu o inteleg. Sa fii spirit dar sa te doara trupul.



20-04-2007 19:17:16
   
?? ghosting
Cont Sters

Inregistat: 20-04-2007
Mesaje: 4
l o  o l
                O
              <  >


20-04-2007 20:00:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Doamne,...de ce ingadui sa fim atat de orbi,incat sa nu vedem de cele mai multe ori,cheia chiar in mainile noastre,in inima noastra,in mintea noastra,in sufletul nostru?=(
   De ce ne e teama de zborul libertatii de a alerga spre o alta inima,de zborul iubirii...?:rolleyes:
   Traim in trecut,calcand mereu pe urmele zilelelor cand eram sau nu pereche.Cautam raspunsuri si rezolvari doar pentru ieri...ne topim timpul si bucuria in focul neputintei de a schimba acum ce a fost ieri...=(
    Raminem vesnic prizonieri intre ieri si astazi...dar maine?
In fiecare seara pasim in somn spre maine....chiar si pentru noi cei singuri vine,neconditionat...maine.,....un maine care doare si sperie.Un maine ursuz si tot mai obosit de asteptare....primavara femeilor singure...
    Unele poate visam ani si ani sa vina un salvator care sa ne scape din ghearele insingurarii...dar zburatorul intarzie...=(
    Unor femei li se reproseaza ca sunt imposibile,pretentioase,distante,ca nu se poate apropia nimeni de ele.Eu as zice dimpotriva...sunt femei de care oricine se poate apropia...sunt sociabile si prietenoase...=)
    Sunt femei cumplit de incomode ,spun intotdeauna ce gandesc si nu neaparat in cuvinte,le ajuta ochii si atitudinea...=)


26-04-2007 18:12:30
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
viata ca o vale a plangerii,zgomot si neliniste..dar este atat de frumoasa .....
tasha 1951 a scris:

Doamne,...de ce ingadui sa fim atat de orbi,incat sa nu vedem de cele mai multe ori,cheia chiar in mainile noastre,in inima noastra,in mintea noastra,in sufletul nostru?=(
   De ce ne e teama de zborul libertatii de a alerga spre o alta inima,de zborul iubirii...?:rolleyes:
   Traim in trecut,calcand mereu pe urmele zilelelor cand eram sau nu pereche.Cautam raspunsuri si rezolvari doar pentru ieri...ne topim timpul si bucuria in focul neputintei de a schimba acum ce a fost ieri...=(
    Raminem vesnic prizonieri intre ieri si astazi...dar maine?
In fiecare seara pasim in somn spre maine....chiar si pentru noi cei singuri vine,neconditionat...maine.,....un maine care doare si sperie.Un maine ursuz si tot mai obosit de asteptare....primavara femeilor singure...
    Unele poate visam ani si ani sa vina un salvator care sa ne scape din ghearele insingurarii...dar zburatorul intarzie...=(
    Unor femei li se reproseaza ca sunt imposibile,pretentioase,distante,ca nu se poate apropia nimeni de ele.Eu as zice dimpotriva...sunt femei de care oricine se poate apropia...sunt sociabile si prietenoase...=)
    Sunt femei cumplit de incomode ,spun intotdeauna ce gandesc si nu neaparat in cuvinte,le ajuta ochii si atitudinea...=)


26-04-2007 18:19:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sunt femei  pe care orice bucurie le face sa explodeze,dar si orice tristete le dezintegreaza...si au nevoie de un real sprijin afectiv...de un umar intotdeauna aproape,atunci cant privirea e umbrita de lacrimi,dar de obicei primesc doar motivatii:
   -mi-e teama sa ma apropii de tine
   -mi-e teama sa nu-ti insel asteptarile
   -nu pot sa cred ca exista cineva atat de sensibil si de romantic..
   -mi-e frica sa nu te ranesc,sa nu fie o noua deceptie pentru tine...
   -nu pot tine ritmul...
   si lista ar mai putea continua...:rolleyes:
Sunt tot mai putini luptatori...Ingrijorator de des,barbatii asteapta doar oferte,prefera sa ofere doar bani sau sex...in cazuri mai speciale le ofera pe ambele...la pachet.Dar in general oferta in surplus a uneia din aceste componente incearca de fapt sa suplineasca deficitul celeilalte...=)
   Sint femei care vibreaza doar la atingeri sufletesti...si nu e gluma...
Asa sunt ele construite,simt fiecare adiere sau mangaiere pina dincolo de suflet...=)
   Si acum in plina primavara ii intreb pe domnii,componenti ai taberei adverse ce barbat al acestor vremuri,in care toti vor sa fie frumosi,destepti cu bani si amante,cat mai tinere si cat mai frumoase,are timp pentru absurdele necesitati emotionale si afective ale unor astfel de femei?...as vrea sa cunosc macar unul....=D=D=D
   Cred ca in zilele noastre lumea nu mai caute angajamente pe viata,cauta numai placeri de-o clipa...nu vor dragostea adevarata...cauta pasiune...:rolleyes:
    Eu,personal,inca mai caut jumatatea pierduta...sper sa ma gaseasca si ea pe mine...


26-04-2007 18:27:28
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
iubirea este dincolo de pasiune,ca un raspuns la toate ,inseamna sacrificiu ,durere,bucurie ...placerea de moment e ca floarea de papadie...
tasha 1951 a scris:

Sunt femei  pe care orice bucurie le face sa explodeze,dar si orice tristete le dezintegreaza...si au nevoie de un real sprijin afectiv...de un umar intotdeauna aproape,atunci cant privirea e umbrita de lacrimi,dar de obicei primesc doar motivatii:
   -mi-e teama sa ma apropii de tine
   -mi-e teama sa nu-ti insel asteptarile
   -nu pot sa cred ca exista cineva atat de sensibil si de romantic..
   -mi-e frica sa nu te ranesc,sa nu fie o noua deceptie pentru tine...
   -nu pot tine ritmul...
   si lista ar mai putea continua...:rolleyes:
Sunt tot mai putini luptatori...Ingrijorator de des,barbatii asteapta doar oferte,prefera sa ofere doar bani sau sex...in cazuri mai speciale le ofera pe ambele...la pachet.Dar in general oferta in surplus a uneia din aceste componente incearca de fapt sa suplineasca deficitul celeilalte...=)
   Sint femei care vibreaza doar la atingeri sufletesti...si nu e gluma...
Asa sunt ele construite,simt fiecare adiere sau mangaiere pina dincolo de suflet...=)
   Si acum in plina primavara ii intreb pe domnii,componenti ai taberei adverse ce barbat al acestor vremuri,in care toti vor sa fie frumosi,destepti cu bani si amante,cat mai tinere si cat mai frumoase,are timp pentru absurdele necesitati emotionale si afective ale unor astfel de femei?...as vrea sa cunosc macar unul....=D=D=D
   Cred ca in zilele noastre lumea nu mai caute angajamente pe viata,cauta numai placeri de-o clipa...nu vor dragostea adevarata...cauta pasiune...:rolleyes:
    Eu,personal,inca mai caut jumatatea pierduta...sper sa ma gaseasca si ea pe mine...


26-04-2007 18:32:08
   
?? SIM_ONE62
Cont Sters

Inregistat: 12-02-2006
Mesaje: 249

IRENNE43 a scris:

iubirea este dincolo de pasiune,ca un raspuns la toate ,inseamna sacrificiu ,durere,bucurie ...placerea de moment e ca floarea de papadie...


mi-ar fi parut rau daca n-ashi fi fost in lista ta de prieteni ... mi-ai auzit sufletul ?!


26-04-2007 19:01:06
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Tainele dragostei sunt in fond, gradinile suspendate ale sufletului si simtirii noastre. Bucuria adevarata izvoraste tocmai din descoperirea tainelor acestora. Daca te afli in fata unui om, ai multe spatii nestiute de strabatut, pana sa-l cunosti si sa-l apropii de propria ta existenta. Demnitatea, aceasta imensa imensa perla a personalitatii, nu este o simpla notiune, ceva abstrac, frumos, sanatos. Ea strange laolalta multe, multe infatisari ale omului.
Iata cum, de cand deschizi ochii in viata, intalnesti mii, sute de mii de oameni: unii frumosi, care nu-ti spun nimic, altii urati, dar care te farmeca, unii buni, altii mai putin buni. Cu sufletul si cu mintea dschisa, te-apropii de ei, le afli "tainele" si, in masura in care te intereseaza, cauti sa le mai intalnesti pasii. Altfel, ii ocolesti si ii uiti.
Sentimentul de dragoste are nevoie, ca de o lumina speciala, de Sinceritate. Numai sinceritatea poate sa aduca increderea reciproca.

=D=D


26-04-2007 19:48:52
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
Este adevarul incontestabil ca inainte de a lupta cu lumea inconjuratoare ,cu destinul ..trebuie mai intai sa domolim clocotul dinlauntrul nostru .Ne pastram sensibilitatea si dorinta de a intelege totul si ajuta pe cei dragi cum e si firesc dealtfel…dragostea pentru frumos si bine !..si asta este forta care ne sprijina si frumusetea noastra interioara care va ramane acolo pentru totdeauna...


SIM_ONE62 a scris:


IRENNE43 a scris:

iubirea este dincolo de pasiune,ca un raspuns la toate ,inseamna sacrificiu ,durere,bucurie ...placerea de moment e ca floarea de papadie...


mi-ar fi parut rau daca n-ashi fi fost in lista ta de prieteni ... mi-ai auzit sufletul ?!


27-04-2007 11:36:16
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
Atat de multe se pot face in aceasta viata dar ocolim mementele placute care se ofera ,de multe ori din timiditate,gelozii,orgolii ce darama magia vietii….nu facem ceea ce dorim….

tasha 1951 a scris:

Tainele dragostei sunt in fond, gradinile suspendate ale sufletului si simtirii noastre. Bucuria adevarata izvoraste tocmai din descoperirea tainelor acestora. Daca te afli in fata unui om, ai multe spatii nestiute de strabatut, pana sa-l cunosti si sa-l apropii de propria ta existenta. Demnitatea, aceasta imensa imensa perla a personalitatii, nu este o simpla notiune, ceva abstrac, frumos, sanatos. Ea strange laolalta multe, multe infatisari ale omului.
Iata cum, de cand deschizi ochii in viata, intalnesti mii, sute de mii de oameni: unii frumosi, care nu-ti spun nimic, altii urati, dar care te farmeca, unii buni, altii mai putin buni. Cu sufletul si cu mintea dschisa, te-apropii de ei, le afli "tainele" si, in masura in care te intereseaza, cauti sa le mai intalnesti pasii. Altfel, ii ocolesti si ii uiti.
Sentimentul de dragoste are nevoie, ca de o lumina speciala, de Sinceritate. Numai sinceritatea poate sa aduca increderea reciproca.

=D=D


27-04-2007 11:37:57
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
Traim vremuri ciudate.Poate chiar stranii.
Evenimentele viclene , surprize iesite din comun, fenomene nebanuite si neimaginate se ivesc brusc, ca un fulger,ca o scanteie a cerului, ca un destin neinteles, mult deasupra noastra si ne uluiesc.
Ne fac pentru moment martorii docili, nestiutori, inutili chiar.
Lumea din jurul nostru cea in care ne nastem si murim fara voie, in care creiem , murim sau iubim, ne scapa mereu de sub control si asta acum , in plina era a informaticii, a computerelor si a satelitilor, care supravegheaza si diseca orice fir de iarba, de par sau de praf.
Mereu apar evenimente care ne surprind si trec ca fulgere, pe cerul senin.
Iar noi alergam in urma lor si nu stim de ce, cu ce urmari , cu ce pret sau rost.
In lume se intampla mereu ceva ce noua ne scapa.
Este tocmai esentialul .
Un destin pare sa fie pe undeva deasupra si in afara noastra , necunoscute noua.



tasha 1951 a scris:

O viata avem ...platim.. ne amagim si ne mintim si tot nu ne oprim...voi inventa planeta mea din flori, din iubiri si stele si am sa va iau, acolo, pe ea pe toti cei iubiti inimii mele.
In umea mea este mult soare....este placut..cateodata adie un vanticel caldut...ce bine e...in jurul meu sunt munti paduri si rauri..pe undeva trebuie sa fie si marea...care se contopeste cu cerul si...ma voi scufunda intr-un albastru infinit...e totul calm, pasari ciripind si..nimeni nu rade de mine cand ma minunez de o frunza luata de vant...nimeni nu e trist in lumea mea...poate pentru ca ma vad pe mine vesela..cine stie? si sunt vesela pentru ca sunt fericita in lumea mea..sunt inconjurata de iubire...iubirea pe care am asteptat-o mereu si...iata...a venit...aceasta iubire din lumea mea nu e incarcata de invidie si gelozie..nu! e o iubire calma, matura, frumoasa e iubirea mea! ce bine..acum toata lumea stie cat de bine e sa iubesti.. Ce bine...acum pot spune linistita ca nu voi mai merge pana la capatul lumii doar sa fiu cu El...pentru ca... lumea mea e chiar la capatul lumii..si e frumos


27-04-2007 11:43:28
   
Pagini:  1 2 3 4 ... 6    
Mergeti la