Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Viata....spectacol trecator...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
ce este viata ...o frumusete lasata de Dumnezeu pe care noi oamenii o facem sa se intunece cu fiecare zi nemaiubind-o!

Re-ciclare

    Viata ……aparuta dintr-o picatura de apa de mare,
    Iubirea……dintr-o picatura de apa de mare, evaporata de soare.
    Lacrima…..dintr-o inima ce retine amaraciuni si sare,
    Uitarea ….cand lacrima trece in  faza de cristalizare…
   
                      Ce filtru puternic ,
                       Trebuie sa fie inima omului ,   
                       De retine atatea amaraciuni si sare,   
         
                      Adusa de lacrima ce se va reintoarce,   
                       Undeva in mare !  22.02 .1990



tasha 1951 a scris:

Doamne,...de ce ingadui sa fim atat de orbi,incat sa nu vedem de cele mai multe ori,cheia chiar in mainile noastre,in inima noastra,in mintea noastra,in sufletul nostru?=(
   De ce ne e teama de zborul libertatii de a alerga spre o alta inima,de zborul iubirii...?:rolleyes:
   Traim in trecut,calcand mereu pe urmele zilelelor cand eram sau nu pereche.Cautam raspunsuri si rezolvari doar pentru ieri...ne topim timpul si bucuria in focul neputintei de a schimba acum ce a fost ieri...=(
    Raminem vesnic prizonieri intre ieri si astazi...dar maine?
In fiecare seara pasim in somn spre maine....chiar si pentru noi cei singuri vine,neconditionat...maine.,....un maine care doare si sperie.Un maine ursuz si tot mai obosit de asteptare....primavara femeilor singure...
    Unele poate visam ani si ani sa vina un salvator care sa ne scape din ghearele insingurarii...dar zburatorul intarzie...=(
    Unor femei li se reproseaza ca sunt imposibile,pretentioase,distante,ca nu se poate apropia nimeni de ele.Eu as zice dimpotriva...sunt femei de care oricine se poate apropia...sunt sociabile si prietenoase...=)
    Sunt femei cumplit de incomode ,spun intotdeauna ce gandesc si nu neaparat in cuvinte,le ajuta ochii si atitudinea...=)


27-04-2007 11:47:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Reteta fericirii este alta la fiecare dintre noi. Sunt persoane fericite de averea pe care au acumulat-o in timp; altele considera ca a fi fericit inseamna a avea prieteni, a fi sanatos, a fi apreciat si stimat; altele sunt fericite stiindu-se iubite de cineva sau numai stiind ca persoana iubita exista acolo undeva si respira acelasi aer.
A fi fericit inseamna dupa unii, a iubi. Si intr-adevar, a iubi este prima dintre toate fericirile, a fi iubit vine abia dupa aceea. Putem asocia iubirea cu fericirea? Da, dar doar atunci cand cel care iubeste nu confunda dragostea cu posesia, care, aduce cu ea multe suferinte.
Dupa parerea mea nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul de proprietate care este contrariul dragostei. Cunosc multi oameni care mi-au spus ca fericirea este o floare rara. Si intr-un fel asa si este. Dar nu pentru ca ea ar fi unica in lume, ci pentru ca depinde de fiecare din noi cum stie s-o culeaga.....=(


29-04-2007 19:38:04
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Honore de Balzac spunea ca "fericirea are nenorocirea sa para ceva absolut".Si eu cred ca fericirea se poate atinge cu mana...
   Pentru ca exista conceptii despre fericire ,care o considera o stare sufleteasca de bucurie nemarginita,de exaltare,de impacare,de beatitudine!
    Si atunci putem considera ca ea se afla la picioarele noastre ca o floare de camp;nu trebuie dacat sa ne aplecam ca sa o culegem.Dar cum ea este inconjurata de mai multe alte flori,ne inselam asupra parfumului,asupra culorii si intindem prea departe mainile...:rolleyes:


30-04-2007 02:36:20
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
viata-un camp de lupta pe care cutezatorii dau batalii,delicatii il ocolesc pentru a nu fi invinsi,iar cei lipsiti de scrupule joaca poker pe valuta forte!

01-05-2007 01:09:16
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
mda...m-a amuzat ultima parte ...pocker pe valuta forte...=D=D

01-05-2007 02:05:59
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nu stiu citi ani aveam cind am citit "Cel mai iubit dintre paminteni"... Citisem inainte "Viata ca o prada" si "Delirul"... si am zis ca merita sa citesc tot ce-mi pica in mina de M.P.
desigur ca mi-au ramas si mie in minte ultimele cuvinte ale cartii.. 'daca dragoste nu e...nimic nu e'
si, sincera sa fiu, dupa multi ani...(timp in care am recitit-o, am vazut si filmul...) cind mi-am facut oarecum bilantul si planul pentru viitor.. am observat ... la rece - as spune.. ca m-am lasat ghidata de vorbele lui.. Si am convingerea ca asta voi face toata viata... Restul nu conteaza..


01-05-2007 03:24:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Bravo...
asa sa ramai....
subscriu,conceptului tau de viata..=)


01-05-2007 12:34:41
   
?? vycky
Cont Sters

Inregistat: 29-04-2007
Mesaje: 17
Nu e usor sa intelegi conceptul de viata. In viziunea fiecaruia dintre noi el este altfel. Sint multi care nu constientizeaza ca viata altuia este la fel de pretioasa ca a lor.Nimeni nu are dreptul de a-si bate joc de viata altuia, de a-l face sa sufere. Am fost profesoara de matematica, mi-au placut stiintele exacte.M-am simtit mai bine cu ele.Am avut o viata frumoasa, implinita pana cand sotul m-a parasit pentru totdeauna. A plecat fara veste in lumea celor drepti lasindu-ma cu 4 copii. I-am crescut bine, sint mandra de ei si ei de mine. De atunci ma simt singura, niciodata nu mi-am mai gasit linistea, nu m-am mai simtit eu. Inainte eram plina de viata, acum chiar daca am toate motivele sa ma simt bine, din pacate nu mai pot. Jumatatea mea m-a parasit pentru totdeauna. Nimeni nu ma mai intraba cu atit de multa dragoste cum ma simt, ce fac astazi etc.
Astept sa vina ziua cand il voi revedea si cind voi putea sa fiu impreuna cu el.


01-05-2007 13:12:39
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
ca o amazoana ,o Vitoria Lipan...te felicit!..insa nu astepta ...trebuie sa-ti doresti sa lupti in continuare...sa-ti vezi nepoteii cum iti alunga cate un rid surazandu-ti!...te iubim!

vycky a scris:

Nu e usor sa intelegi conceptul de viata. In viziunea fiecaruia dintre noi el este altfel. Sint multi care nu constientizeaza ca viata altuia este la fel de pretioasa ca a lor.Nimeni nu are dreptul de a-si bate joc de viata altuia, de a-l face sa sufere. Am fost profesoara de matematica, mi-au placut stiintele exacte.M-am simtit mai bine cu ele.Am avut o viata frumoasa, implinita pana cand sotul m-a parasit pentru totdeauna. A plecat fara veste in lumea celor drepti lasindu-ma cu 4 copii. I-am crescut bine, sint mandra de ei si ei de mine. De atunci ma simt singura, niciodata nu mi-am mai gasit linistea, nu m-am mai simtit eu. Inainte eram plina de viata, acum chiar daca am toate motivele sa ma simt bine, din pacate nu mai pot. Jumatatea mea m-a parasit pentru totdeauna. Nimeni nu ma mai intraba cu atit de multa dragoste cum ma simt, ce fac astazi etc.
Astept sa vina ziua cand il voi revedea si cind voi putea sa fiu impreuna cu el.


01-05-2007 13:21:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

vycky a scris:

Nu e usor sa intelegi conceptul de viata. In viziunea fiecaruia dintre noi el este altfel. Sint multi care nu constientizeaza ca viata altuia este la fel de pretioasa ca a lor.Nimeni nu are dreptul de a-si bate joc de viata altuia, de a-l face sa sufere. Am fost profesoara de matematica, mi-au placut stiintele exacte.M-am simtit mai bine cu ele.Am avut o viata frumoasa, implinita pana cand sotul m-a parasit pentru totdeauna. A plecat fara veste in lumea celor drepti lasindu-ma cu 4 copii. I-am crescut bine, sint mandra de ei si ei de mine. De atunci ma simt singura, niciodata nu mi-am mai gasit linistea, nu m-am mai simtit eu. Inainte eram plina de viata, acum chiar daca am toate motivele sa ma simt bine, din pacate nu mai pot. Jumatatea mea m-a parasit pentru totdeauna. Nimeni nu ma mai intraba cu atit de multa dragoste cum ma simt, ce fac astazi etc.
Astept sa vina ziua cand il voi revedea si cind voi putea sa fiu impreuna cu el.

Off.vycky..eu cred ca te inteleg cel mai bine...
am aceleasi trairi...dupa moartea sotului...nimic nu mai poate fi ca inainte...lucrurile care odinioara ma bucurau...nu-mi trezesc acelasi interes...dar merg inainte...am o motivatie- fetele mele!


01-05-2007 13:35:31
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
...ingurgitam alimentul dorit,ascultam muzica sau o fredonam,o reproducem in dans,pictam,slefuim in piatra ,frumosul sensibil...memoram un poem ,patrundem in mediul acvatic,patrundem in trupul pe care-l dorim...primim in noi Sfanta Impartasanie,suferim ,vibram,ne ocupam mainile cu munca ,plangem sau radem in hohote...traim pasiuni sau pierdem o zi ...doua...ne ametim si amestecam cu altii si cu noi ...traim viata!...si totusi mereu ne intrebam ce e viata,si ne dam raspuns ca e grea ....dar in comparatie cu ce ?....sa o comparam cu cea din uterul fermecat?cu cea misterioasa?.....

03-05-2007 17:28:10
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
... mi se-ntampla uneori, dupa ce lecturez cate-o traznaie, sa-i adresez in minte autoarei, intrebarea pusa de Jim Carrey partenerei, in nu mai tin minte ce film :
   "Auzi, da'  tu inghitzi ?"
  Nu cautati o aplicatie directa a celor scrise mai sus, doar ce mi-a venit s-o spun si-n felul asta, sa mai adaog o postare la total.....


03-05-2007 17:58:59
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
fac iubire de toate....ce fac crime sociale?atentate ?vin sa-ti sparg fereastra?iau tigara si de la guvern,si de la tine ...ce sa fac si io...
P. Pan 63 a scris:

... mi se-ntampla uneori, dupa ce lecturez cate-o traznaie, sa-i adresez in minte autoarei, intrebarea pusa de Jim Carrey partenerei, in nu mai tin minte ce film :
   "Auzi, da'  tu inghitzi ?"
  Nu cautati o aplicatie directa a celor scrise mai sus, doar ce mi-a venit s-o spun si-n felul asta, sa mai adaog o postare la total.....


03-05-2007 18:04:21
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Cherie, nu ma bucura si nici nu ma-tristeaza graba ta in a-mi raspunde, mi-e perfect egal ! Ca te-ai ostenit sa adopti un punct de vedere, e salutar, insa-i puteai gasi un alt loc si alt rost in cuprinsul necuprins al matrimonialelor 3x.
  In final, zic si io ca-n titlu :"Viata, spectacol trecator" si te miri de unde sar actorii !... :D:D:D


03-05-2007 18:14:19
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
Panuta ,am sa fiu mai prudenta...pupa fata baiatul iertator...

P. Pan 63 a scris:

Cherie, nu ma bucura si nici nu ma-tristeaza graba ta in a-mi raspunde, mi-e perfect egal ! Ca te-ai ostenit sa adopti un punct de vedere, e salutar, insa-i puteai gasi un alt loc si alt rost in cuprinsul necuprins al matrimonialelor 3x.
  In final, zic si io ca-n titlu :"Viata, spectacol trecator" si te miri de unde sar actorii !... :D:D:D


03-05-2007 18:21:53
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
hai, mai, nu va mai pupati atit... la urma urmei tot mosu' Will are dreptate si strict ontopic, de parca s-ar fi nascut pe matrimoniale cu vreo patru sute de ani inaintea voastra... "Lumea-ntreaga e o scena si toti oamenii-s actori…" :D:D

Ultima modificare facuta de SandieShaw (03-05-2007 21:09:19)


03-05-2007 20:56:05
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Dac am fi niste masini inteligente, am putea constientiza ceeace ne inconjoara chiar si faptul ca executam un program, dar nu am putea trai nici un sentiment despre aceasta.
Atunci ne intrebam oare Dumnezeu exista? Un mare yoghin crestin i-a spus unui fizician atomist care sustinea ca pt. el totul este materie ce se divide, panacand va fi descoperita si particula fundamentala, CARAMIDA din care este construit totul. "Bine atunci luati un brat de caramizi si datii drumul, vedeti se naste ceva functional?" i-a raspun yoghinul. Ori totul in jurul nostru este functional.
Nu se indoiesc de existenta lui Dumnezeu marii mistici, cei care au trait experienta comuniunii cu Dumnezeu dar si noi dam sfaturi sigure, altor persoane deoarece, am trait experientele despre care le vorbim.Putem intelege rational definitia frumusetii, dar trairea apartine numai sufletului


03-05-2007 23:22:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
In viata sunt momente in care simti ca mori putin si asta, pentru ca nimic nu se intampla care sa te faca sa plangi in acele momente, sa razi, sa tremuri sau sa judeci…sunt goluri existentiale, pe care le umplem sau nu.
Orice esenta este precum un om: placut, misterios, puternic, delicat, rafinat, durabil, teluric sau acvatic si, ce mi se pare mai important, potenteaza diferit persoana cu care intra in ‘legatura’.

Dar…dincolo de esentele din sticlute, iubesc mirosul ierbii, al pamantului reavan, al pielii peste care a trecut o gargarita, al cefei si al parului unui copil mic, al marii, al ardeiului gras, al cafelei facuta dimineata, al ghioceilor care miros a miere, al iasomiei, al pucioasei din jurul caii ferate care ma duce la tara vara, al ploii, al painii proaspat scoasa din cuptor, al ciupercilor, al foilor de carte noua, al cojilor de mere puse iarna pe soba, al portocalelor amestecat cu brad - de Craciun, al papusilor de plastic, al rasinei culeasa de pe coaja unui brad, al levanticai din saculetele puse prin sertare, al moskului amestecat cu vanilie si migdala, al uleiului de balena cu care se fac cele mai bune parfumuri, al primilor fulgi de zapada care aduc frigul, chiar al frigului, al tamaii, al palmelor fetitei mele, al gemului de caise, al castravetilor de primavara, al gutuilor, al lemnului proaspat taiat, al noptilor de iunie, al mainilor dupe ce au mangaiat alte maini…


04-05-2007 01:21:46
   
Ak-47
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 24-04-2007
Mesaje: 337
O ora petrecuta cu iubitul pare o secunda, iar o secunda cu dusmanul pare o ora.PARE.Nimic nu este ce pare.

04-05-2007 01:24:17
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
Doamneee/..."al ghioceilor care miroase a miere''..off...imi vin in minte trairi de primavara de mic copil ..chiar ..viata-un spectacol trecator-ii scriam ghiocelului versuri...oare de ce florile nu au suflet ?!

tasha 1951 a scris:

In viata sunt momente in care simti ca mori putin si asta, pentru ca nimic nu se intampla care sa te faca sa plangi in acele momente, sa razi, sa tremuri sau sa judeci…sunt goluri existentiale, pe care le umplem sau nu.
Orice esenta este precum un om: placut, misterios, puternic, delicat, rafinat, durabil, teluric sau acvatic si, ce mi se pare mai important, potenteaza diferit persoana cu care intra in ‘legatura’.

Dar…dincolo de esentele din sticlute, iubesc mirosul ierbii, al pamantului reavan, al pielii peste care a trecut o gargarita, al cefei si al parului unui copil mic, al marii, al ardeiului gras, al cafelei facuta dimineata, al ghioceilor care miros a miere, al iasomiei, al pucioasei din jurul caii ferate care ma duce la tara vara, al ploii, al painii proaspat scoasa din cuptor, al ciupercilor, al foilor de carte noua, al cojilor de mere puse iarna pe soba, al portocalelor amestecat cu brad - de Craciun, al papusilor de plastic, al rasinei culeasa de pe coaja unui brad, al levanticai din saculetele puse prin sertare, al moskului amestecat cu vanilie si migdala, al uleiului de balena cu care se fac cele mai bune parfumuri, al primilor fulgi de zapada care aduc frigul, chiar al frigului, al tamaii, al palmelor fetitei mele, al gemului de caise, al castravetilor de primavara, al gutuilor, al lemnului proaspat taiat, al noptilor de iunie, al mainilor dupe ce au mangaiat alte maini…


04-05-2007 01:29:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Eşti de o mare sensibilitate şi vei suferi din cauza ASTA. Cei care zilnic ne rănesc nu-şi fac astfel de probleme, doar fiinţele superioare şi le pun şi suferă din pricina lor.

04-05-2007 01:32:11
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
chiar acum am primit mesaj de la o pustana ca ce caut pe net?numa ca as ajunge la balamuc de m-as supara cu cei ce nu au spermatozoizi...

tasha 1951 a scris:

Eşti de o mare sensibilitate şi vei suferi din cauza ASTA. Cei care zilnic ne rănesc nu-şi fac astfel de probleme, doar fiinţele superioare şi le pun şi suferă din pricina lor.


04-05-2007 01:35:50
   
Ak-47
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 24-04-2007
Mesaje: 337
Orice miros asociat unor emotii ramine permanet in memorie.Este in firea fiintelor.Specificam, emotiile pot fi provocate de evenimente interpretare ca fiind negative , pozitive.

04-05-2007 01:36:21
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
cati dintre noi stim sa suportam cu discretie ranile sufletesti?...si cat de impunatoare sunt vietile dificile cand sunt traite frumos...precum marete statui de granit inaltate te miri cum ,in mijlocul desertului...


IRENNE43 a scris:

chiar acum am primit mesaj de la o pustana ca ce caut pe net?numa ca as ajunge la balamuc de m-as supara cu cei ce nu au spermatozoizi...

tasha 1951 a scris:

Eşti de o mare sensibilitate şi vei suferi din cauza ASTA. Cei care zilnic ne rănesc nu-şi fac astfel de probleme, doar fiinţele superioare şi le pun şi suferă din pricina lor.


04-05-2007 01:41:34
   
Ak-47
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 24-04-2007
Mesaje: 337
IRENNE43,
stii sa suporti ranile sufletesti ? Poti sa le suporti ?

Frumoase sint vietile privite de din afara, asa ca in carti.
[cat de impunatoare sunt vietile dificile cand sunt traite frumos.]

Ce vrei sa ne convingi ?


04-05-2007 01:46:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Respectul fata de ceilalti, un respect plin de modestie si politete, este prima conditie a adevaratei egalitati....

...hai sa nu ne mai lovim cu rautati,unii pe altii!=(


04-05-2007 01:52:36
   
Ak-47
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 24-04-2007
Mesaje: 337
Spectacol trecator, da, perfect ontopic, spectacolul era dat si in arenele romane, unde gladiatorii mureau pentru deliciul publicului. NU REALIZAU OARE CA ACEI GLADIATORI ERAU OAMENI ?

04-05-2007 01:55:41
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am invatat ca indiferent ce se intampla, indiferent de cat de rea pare viata azi, viata merge inainte si maine va fi mai bine.
- Am invatat ca poti caracteriza o persoana dupa felul cum se comporta in trei situatii: intr-o zi ploioasa, cand isi pierde bagajul si cand pune instalatia electrica in bradul de Craciun.
- Am invatat ca indiferent de relatia pe care o ai cu parintii tai, tot o sa-ti fie dor de ei cand vor pleca din viata ta.
- Am invatat ca a-ti face un trai nu este sinonim cu a face o viata.
- Am invatat ca viata iti da uneori o a doua sansa.
- Am invatat ca nu trebuie sa mergi prin viata cu mainile gata numai sa primeasca. Este nevoie sa mai arunci si inapoi din ce primesti.
- Am invatat ca de cate ori hotarasti sa faci ceva cu inima deschisa, sigur ai luat o hotarare buna.
- Am invatat ca atunci cand am dureri nu trebuie sa fiu eu una.
- Am invatat ca in fiecare zi trebuie sa atingi pe cineva. Oamenii iubesc o imbratisare calda sau o atingere prieteneasca pe spate.
- Am invatat ca oamenii uita ce ai zis sau ce ai facut, dar nu uita niciodata cum i-ai facut sa se simta.
- Am invatat ca am inca multe de invatat.
=)


04-05-2007 02:44:12
   
Ak-47
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 24-04-2007
Mesaje: 337


Am invatat ca poti caracteriza o persoana dupa felul cum se comporta in trei situatii: intr-o zi ploioasa, cand isi pierde bagajul si cand pune instalatia electrica in bradul de Craciun.


Ai detalii ?


04-05-2007 11:41:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Da,pot sa dezvolt ideea,
in toate cele trei cazuri,e necesar sa nu-ti pierzi dramul de incredere,speranta,dragoste de viata cu alte cuvinte...sa poti merge mai departe,cu zambetul pe buze!=)


04-05-2007 11:45:21
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
..cine suntem,cum suntem,cum gandim,cum simtim,asta incercam sa exprimam prin cuvinte,sa transferam dincolo de monitor ,ganduri ,vise ,sperante ,stari,...de cele mai multe un gand bine exprimat e ridicat la rang de cinste ,interlocutorul iti atribuie complimente peste complimente ,inteligenta sclipitoare,ne straduim sa manuim cuvintele in "interesul" nostru ,pentru ca ochii nu se vad,pentru ca tonul vocii nu se aude ,pentru ca doar prin cuvinte celalalt trebuie sa simta ca si cum ar fi langa tine,si pana la urma totul e talent,il ai ,ai continuitate ,nu-l ai treci in alta directie,rabdarea e pusa mereu la incercare,sa cerni ,sa treci dincolo de muntele de balast,asta daca nu ti se depune incet ,incet pe suflet si obosesti...:rolleyes:

04-05-2007 12:35:43
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
..mi-aduc aminte de copilarie si ma gandesc cu drag la zilele ei calduroase...oftez dupa ele ca dupa un Paradis pierdut ..mi-e dor si de mare si de anii de liceu...de nasteri ,de tot si toate..imi sorb laptele cu cacao iar vremea de afara m-a trimis in butoiul de melancolii...mi se pare ciudat ca viata se desfasoara acolo chiar si in lipsa mea ,si ca va continua dupa ce eu nu voi mai fi.Pentru fiecare om spectacolul vietii are loc numai pentru el si se termina o data cu el...cortina cade o data cu disparitia noastra peste dulcea si sangeroasa comedie a lumii...in fond ce este viata?...
"o vale de lacrimi,mult zgomot si neliniste"...dar cu toate astea..este atat de frumoasa ....pentru ca alternativa nu avem,o ducem in dinti cu bune si rele ....

Ultima modificare facuta de IRENNE43 (07-05-2007 12:36:42)


07-05-2007 12:35:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
amintiri,amintiri,amintiri...
se pare ca ai cazut intr-o jalnica melancolie...=(


07-05-2007 14:12:23
   
?? marini
Cont Sters

Inregistat: 11-04-2006
Mesaje: 8
ai ajuns la un mod f intelept de a vedea viata si observ ca ai invatat o lectie la care multi raman corigenti,si aceea de a lua din orice rel ceea ce e necesar si bun                                           
tasha 1951 a scris:

Este extrem de util sa inveti ca viata este o insiruire de momente consecutive.Un moment prezent,urmat de un alt moment prezent...Cind se intampla ceva placut,e bine sa nu uiti ca,desi este minunat sa traiesti fericirea pe care ti-o aduce,un alt moment ,diferit,ii va lua locul...
      Daca esti de acord cu lucrul acesta,vei simti impacare chiar si cind momentul se schimba.Iar daca traiesti clipe dureroase,neplacute,trebuie sa stii ca si acestea vor trece....
       Daca vei constientiza aceste lucruri in inima ta vei gasi astfel o cale minunata de a-ti pastra simtul perspectivei,chiar in fata greutatilor.Nu este intotdeauna usor,dar de obicei este foarte util...=)
       Dezamagirile apar,in mare din doua motive.Cind traim momente placute,dorim ca ele sa dureze vesnic...=(  Acest lucru nu se intampla niciodata....:rolleyes:
       Iar cind simtim durere ,dorim sa dispara - pe loc.De obicei nu se intampla acest lucru...
       Nefericirea este rezultatul luptei impotriva mersului firesc al lucrurilor...


07-05-2007 14:49:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Asa e Marine,...am invatat lucrurile firesti din mers..=)

07-05-2007 15:18:35
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
de la un caracter ca al tau (imi cer scuze ca vb la pertu)eu personal vreau raspunsul unei intrebari care ma framanta....crezi ca pot gasi acel barbat care sa-mi lase viata libera...dar in acelasi timp sa-i ofer toate bunataturile mele (si te asigur ca am m ulte rezerve)...libera in sensul firii mele complexe pe cat de simpla sunt...sa ma lase cu trairile ,simturile,deprinderile,nebuniile mele??!!(sport,dans,scris,dragostea pt oamenii valorosi,footbal,catarat in copaci... ai inteles)

tasha 1951 a scris:

Asa e Marine,...am invatat lucrurile firesti din mers..=)


Ultima modificare facuta de IRENNE43 (07-05-2007 16:02:20)


07-05-2007 16:01:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
m-a vizitat o prietena pe care nu o mai vazusem de foarte mult timp. Mi-a dat vestea divortului ei cu destula seninatate... Am intrebat-o se s-a intimplat, insa a evitat delicat subiectul si m-a intrebat: "Vroiai sa fiu toata viata nefericita?" 
Nu stiu ce sa zic. Oamenii care s-au gasit si s-au placut, din motive numai de ei stiute, ajung uneori si la divort. Auzi barbati curajosi ce spun: "Gata! Mi-a ajuns! N-am omorit pe nimeni! Plec acum pina nu ajungem la bataie sau mai rau...". Altii se ambitioneaza sa ramina impreuna. Sa fie simtul proprietatii? Uneori dospesc in relatie fel si fel de ratiuni care ii "obliga" pe parteneri sa se incatuseze unul pe celalalt, chiar daca nu se mai iubesc. Ba chiar nici nu se suporta. Uneori chiar se urasc. Insa am senzatia ca este ceva mai mult: un soi de secret care actioneaza ca un magnet. Nu v-ati mirat niciodata de cite un cuplu aparent traznit? Ea frumoasa, el urit. Se nasc intrebari: "Cum l-o fi tinind urita aia pe tipul ala misto? Nici talie nu mai are aia! Ce naiba ii face de nu vede ca e urita?" E posibila si o alta situatie: el urit, ea frumoasa. Si in cazul asta se fac comentarii. Si totusi, eu cred ca aceste casnicii nu se desfac in ritmul in care iubirile intra in putrefactie. Dar nici cuplurile care n-au semnat inca "fituica" la Primarie nu se dezintegreaza imediat ce misterele trupurilor au fost elucidate. Dar care o fi secretul? Daca in ciuda scuipatilor si a urletelor conjugale noi ne atirnam de casnicie, inseamna ca mariajul are totusi un farmec pervers. Am citit o gramada de bancuri pe tema casniciei, bancuri a caror grija e sa ne demonstreze cit suntem de timpiti pentru ca ne legam viata cu incapatinare de cite cineva si apoi raminem in circa lui.... mult si bine. Daca e sa ne luam dupa bancuri, ai zice ca celula de baza a societatii e pe cale de autodistrugere. Si totusi.... dupa fiecare post, oamenii scot acordeoanele si rupe incaltarile in hore in care se cinta: "Ia-ti mireasa ziua buna de la tata, de la muma!" Abia dupa terminarea petrecerii incepe epopeea muratorilor de familie, a schimbatului de pampersi, a crizelor existentiale, a intilnirilor cu socrii.... Si totusi, oamenii sarbatoresc nunti de argint.
De ce or sta unii barbati insurati daca stiu totul despre consoarta: ce numar poarta la pantofi, ce vopsea i-ar placea, daca o doare sau nu cind ii vine ciclul, cum stranuta, cum sparge punga cu puroi de la masea, cum isi stoarce cosurile aparute cind si cind neinvitate, cum isi pune masti hranitoare, cit sta pe WC, cum ii face ea mincare fara grasimi, cum ii calca si ii spala... Printre toate aceste banalitati de familie, cum ar suna o partida de amor pervers sub dus sau de alergat descult prin ploaie?
Cele mai multe femei isi justifica incapacitatea de a divorta cind iubirea s-a sfirsit: "Sa stii ca asa trebuie. Copilul are nevoie de un tata!" Oricum scuza e penibila... Cunosc o tipa care a suferit alaturi de unu' "pentru copil", iar cind copilul s-a facut mare i-a reprosat: "De ce Dumnezeu nu l-ai lasat daca te chinuia? Cum de ai ajuns in halul asta? Pentru mine? Aiurea..." A suferit groaznic dupa reprosul asta...
Dar am observat ca exista soti ce ramin impreuna din ambitie. Ea: "De ce sa divortez? ca sa se bucure scirba aia care incearca sa puna laba pe el? Niciodata!" Altii se cramponeaza de gura lumii. Altii... Cred ca toata lumea stie povestea lui Adrian Enache. Desi toata viata sotia lui a stiut ca Iuliana Marciuc e amanta lui oficiala nu l-a lasat nici in ruptul capului! Si uite asa, Enache a facut drumuri intre nevasta si amanta atitia ani. Cind il gelozea Iuliana se intorcea la nevasta care banuiesc ca nu il astepta cu bita de baseball dupa usa... Poate ca in adincul ei era furtuna, un vulcan gata sa erupa... insa din orgoliu il primea acasa, spasit sau nu.
Exista si casnicii care impart doar experientele sexuale. Ce Baudelaire? Ce-o fi aia? Ce discutii 'telectuale? Daca el este - sa zicem - mare doctor si ea coafeza ce se intimpla? La serviciu el isi vede de pacienti, iar acasa abia asteapta sa stea "in perfuzii" in timp ce ea il incaleca si il chinuie multiorgasmic... Ce Dali? Ce Slavici? Nu e loc si pentru ei. Si oricit ar suna de ireal, in culcusurile "legalizate" se ascund multe orgii ce dau dependenta!


10-05-2007 12:50:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Toata problema dragostei pare a fi aceasta: pentru a fi fericit ai nevoie de siguranta, in timp ce pentru a fi indragostit au nevoie de nesiguranta. Fericirea se bazeaza pe incredere, pe cind dragostea cere indoiala si neliniste. Pe scurt, casatoria a fost creata ca sa te faca fericit, nu ca sa ramii indragostit. Trebuie sa te hotarasti: ori traiesti cu cineva, ori il doresti. Daca femeile ar fi smechere, ar refuza barbatii ca sa alerge dupa ele toata viata....
Iata un test simplu sa aflati daca sunteti cu adevarat indragostiti: daca dupa patru cinci ore petrecute fara iubita aceasta incepe sa va lipseasca, atunci nu sunteti indragostiti. Insa daca erati indragostiti, zece minute de la despartire ar fi fost de ajuns sa va faca viata imposibil de suportat!


10-05-2007 12:51:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
"Acolo pe pietre sau pe oasele acelea ,caci nu distingeam prea bine ce erau, am vazut doi serpi incolaciti. Poate faceau dragoste sau poate se luptau. Sa va spun drept, nu stiu cum fac serpii dragoste. Deodata, am vazut cum un fulger negru cade prin aer chiar peste insula si chiar peste serpii incolaciti. Era un vultur care a inhatat unul din serpi si s-a ridicat cu el in vazduh. Daca nu am visat si asta!
Asadar, vulturul le-a intrerupt serpilor dragostea sau lupta. Eu i-am vazut inlantuiti, nu ma pricep sa spun ce anume a fost. Dar, poate ca intre dragoste si lupta nu e nici o deosebire. Dragostea e lupta intre doua suflete si intre doua trupuri in care nu e nici un invingator, alteori nu e nici un invins. Si, oricum pentru unul din serpi nu mai avea importanta diferenta dintre dragoste si lupta. Pentru el totul se sfarsise. Nu va mai face nici dragoste, nici nu se va mai lupta cu nimeni. Moartea pune punct si iubirilor si luptelor. Fiecare ramane atunci cu cat a iubit si cu cat a luptat. Mai are timp, poate, sa regrete ca n-a iubit si ca n-a luptat destul sau ca a trait ca un sarpe singur, care nu si-a gasit alt sarpe cu care sa se iubeasca sau sa se lupte. Celalalt sarpe ramasese sa faca dragoste sau sa se lupte cu alti serpi. El ramanea, cum s-ar zice, pe peronul lui. Mai putea sa ia totul de la inceput. Alte iubiri sau alte lupte."  Viata pe un peron - Octavian Paler

Frumos, nu-i asa?=)


10-05-2007 12:54:57
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Suntem multi,de multe feluri...Uneori ii ignoram pe ceilalti,altadata socializam cu ei,uneori acceptam lumea cu bune si rele,alteori nu putem tolera nici un cuvant.Suntem capabili de o ura atat de napraznica incat incercam sa distrugem tot ce-i viu,dar purtam in noi si capacitatea de a iubii pana la sacrificiul sinelui.Uneori vrem sa cunoastem totul,altadata am vrea sa uitam pana si de noi.Suntem culmea creatiei sau treapta cea mai de sus a creatiei,suntem albi,galbeni,rosii,negri,manati de ganduri bune,ganduri rele,alergam spre teluri marete ,ne lasam tarati de val in actiuni regretabile,visam o lume viitoare mai buna dar ne sinucidem sub efectul clipei.Suntem oameni.Chipul si asemanarea Dumnezeului se mai ghiceste in trasturile noastre,razbunarea divina se regaseste in ura noastra si crucificarea lui Isus in maruntele noastre sacrificii.Cand suntem intrebati raspundem usor:Suntem oameni.Dar ce inseamna sa fi om?Care dintre calitatiile sau defectele noastre ne califica drept oameni?

20-05-2007 14:23:01
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
Jana Gheorghiu a murit
Realizatorul de televiziune Jana Gheorghiu a murit vineri după-amiază, in jurul orei 17.00, la vârsta de 60 de ani, au declarat pentru MEDIAFAX foşti colegi ai jurnalistei din Televiziunea Română.
Jana Gheorghiu suferea de mai multă vreme de cancer.
Născută la 6 iunie 1946, a inceput să lucreze in TVR in 1972, iar până in preajma Revoluţiei din decembrie '89 a realizat emisiuni deopotrivă la radioul şi televiziunea publice.


n-am stiut... Mi-a fost draga.. :(
Dumnezeu s-o odihneasca!!


21-05-2007 04:10:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am vrut sa scriu pe forum,vineri...dar apoi am uitat...si mie mi-a fost draga...desteapta femeia!...si cu suflet mare..stiu ca infiase un baiat...
D-zeu s-o odihneasca in pace ....=(


21-05-2007 11:32:36
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
fie ca sufletul ei sa strabata norii senini...

tasha 1951 a scris:

Am vrut sa scriu pe forum,vineri...dar apoi am uitat...si mie mi-a fost draga...desteapta femeia!...si cu suflet mare..stiu ca infiase un baiat...
D-zeu s-o odihneasca in pace ....=(


21-05-2007 12:39:15
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Am citit zilele acestea o poveste despre o familie care a primit de la
o ruda in varsta o casa intr-un cartier foarte linistit. Inainte de a
se muta mama, tatal si fiica lor mergeau cateva ore in fiecare zi pentru
a scoate din casa lucrurile vechi, pentru a face curatenie si a pregati
cat mai bine locuinta.

In prima dimineata cand au ajuns in casa fiica a observat, privind pe
fereastra, o doamna in varsta care isi intindea hainele abia spalate in
balcon...
-Mama,priveste ce haine murdare intinde vecina noastra in balcon! pana si eu stiu sa spal mai bine decat ea! Poate ca ar trebui sa merg sa o invat cum se face..
Mama a privit la doamna in varsta care isi  intindea rufele,a privit apoi la fiica ei si n-a spus nici un cuvant.
Si asa,la fiecare 3-4 zile fiica repeta observatiile,in timp ce vecina isi intindea rufele la soare!
Dupa vreo luna fiica a ramas surprinsa vazand ca vecina sa intindea pe sarma cearceafuri mult mai curate,asa ca i-a spus mamei sale: Priveste,a invatat sa spele rufele,cu toate ca n-am avut timp sa trec pe la ea sa-i spun cum se face.
Mama s-a uitat zambind la ea si i-a raspuns: Nu,astazi am reusit eu sa vin mai devreme acasa si am spalat gemurile casei noastre.
Si in viata se intampla de multe ori la fel..Totul depinde de cat de curata este fereastra sufletului nostru,cea prin care observam faptele celorlanti. Inainte de a critica,potrivit ar fi sa ne uitam la noi insine si sa ne curatam sufletul pentru a vedea clar ceaa ce se intampla in jurul nostru. Atunci am reusit in sfarsit sa vedem si curatenia sufleteasca a celorlanti,chiar daca ei nu sint niciodata perfecti...
Fie ca "afara" este ploaie,vant sau soare...eu ma straduiesc in fiecare zi,atat cat imi sta in puteri,sa-mi pastrez fereastra sufletului curata..si fara indoiala..azi te vad mult mai bine decat ieri.
Fiecare zi sa va fie fericita...si sa intre cat mai multa lumina prin fereastra ta!


21-05-2007 19:50:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Da...stiu povestea..am primit un slide-show...identic...=(

21-05-2007 20:28:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ador sa aberez asupra acestui subiect, in scris, in gand sau cu voce tare. Oricum, un astfel de subiect nu poate fi abordat decat "aberand", asa cum au facut-o la vremea lor inteleptii, taranii batrani pe banca din ulita, adolescentii la varsta primei iubiri sau nefericiri, preotii prin temple, filosofii, politicienii, cercetatorii sau poetii... Adevarul? adevarul e la fel de relativ ca si binele. De ca traim? cred ca noi alegem pentru ce traim. In fiecare clipa, de fiecare data cand actionam sau refuzam sa o facem. Numai noi putem da sens propriei noastre existente. Asa ca, scopul fiind definit (sau nu), mai are importanta de unde venim? daca ai stii ca vii din cer - ce ai face? sau din noroi sau din lantul trofic - ce ai face? ...si in orice caz, daca nu stii inseamna ca esti liber sa crezi ce vrei - iata avantajul. Unde mergem? asta nu stim: o sa aflam cu siguranta, insa, cand 'om pleca, asa ca de ce sa ne facem griji? iata, avem, din nou, libertatea de a alege. Poti sa citesti si sa intrebi cat vrei, in cel mai bun caz o sa auzi tot felul de versiuni... ce sa crezi si ce sa alegi? Eh, iata ce simplu!...

25-05-2007 01:16:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati.

25-05-2007 01:35:01
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
Vi-ata!.....off
tasha 1951 a scris:

Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati.


25-05-2007 01:38:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Câteodată, mă mai caut. Mă găsesc în câte-o frântură ce pare a fi muzică...în câte-un colţ verde al vreunui parc ce pare a fi un paradis...în ochii câte unui om ce pare a-mi fi prieten...într-un zâmbet ce pare a fi iubire...în nişte cuvinte ce par a-mi fi gânduri. Eu îmi doresc înţelegere...iubire....ÃŽnţelegere în sensul de cunoaştere şi iubire din partea lui...a sufletului meu. Cred în dragoste...cred în fericire...cred în vise...în zâmbete...cred în atât de multe uneori încât parcă încă mai am 15 ani...şi totuşi...uneori...naivitatea asta mă ajută să trec peste multe....

25-05-2007 01:43:45
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
fara un strop de nebunie nu simti ca lupti,ca traiesti ...asa sa fim ,de toate varstele cand viata ne cere...eu asa sunt ....maine de 20 ,apoi de 80 ,14,2 anisori....de fapt nu am varsta...sunt ca un copil nebun...ca o femeie ,o mama,o iubita...beata de fericire si tot beata de durere...treaza sau visatoare...dar niciodata nu cad in ridicol,prostie...sau fff rar...cine stie...
tasha 1951 a scris:

Câteodată, mă mai caut. Mă găsesc în câte-o frântură ce pare a fi muzică...în câte-un colţ verde al vreunui parc ce pare a fi un paradis...în ochii câte unui om ce pare a-mi fi prieten...într-un zâmbet ce pare a fi iubire...în nişte cuvinte ce par a-mi fi gânduri. Eu îmi doresc înţelegere...iubire....ÃŽnţelegere în sensul de cunoaştere şi iubire din partea lui...a sufletului meu. Cred în dragoste...cred în fericire...cred în vise...în zâmbete...cred în atât de multe uneori încât parcă încă mai am 15 ani...şi totuşi...uneori...naivitatea asta mă ajută să trec peste multe....


25-05-2007 01:48:30
   
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6    
Mergeti la