Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Viata....spectacol trecator...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Plouă… a Ă®nceput torenţial şi acum plouă mocnit, precum un foc care năpăstuieşte totul Ă®n calea lui… sufletul meu este lemn uscat care arde, este şi o bucata grea de fier care rugineşte Ă®ncet, se scorojeşte, moare Ă®ncet, geme. Acum plouă mai mult ca oricând… iar focul continuă să ardă un suflet tăcut.
Cel mai uşor de rănit sunt oamenii buni, oamenii sinceri, oamenii inocenţi. Poţi răni, lovi un suflet de copil cu ochi albaştri atât de uşor… este Ă®ndeajuns să spui „nu!”
Ce ciudată este ploaia asta… au fost doar zile de soare şi dintr-o dată norii s-au abătut asupra noastra..... geamurile s-au spart sub impresia focului cald… mi-au tăiat mâinile.
Doare focul amestecat cu apă, doare aerul dintre noi, totul doare… ochii au ajuns roşii, nu mai văd nimic Ă®n faţă, nimic Ă®n spate, nu se mai pot hrăni decât din lacrimi prelinse pe cioburile pline de sânge… azi a fost dureros… Focul Ă®mpărţit Ă®ntre apă şi ţărână s-a transformat Ă®n aer Ă®năbuşitor, mi-a aruncat nisip Ă®n ochi, nu mai ştiu dacă lacrimile sunt de la Ă®ngeri sau de la nisipul… mării.
Mă Ă®nec Ă®n foc, mă ard Ă®n apa plânsă de cer… şi cerul plânge… nu mai pot Ă®nota, mi-am rupt aripile direct de la rădăcină. Am rămas fără respiraţie, dar este Ă®n regulă… pentru că suntem nişte supravieţuitori. Cădem şi apoi ne ridicăm din nou… de fiecare dată când respir, te inspir… te respir şi mă Ă®nec de distanţă… păcat de lumina dintre noi. Nu am umbrelă decât pentru noi doi...


25-05-2007 14:30:20
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Unde sta ascunsa dragostea ? In necunoscut...De teama necunoscutului insa omul prefera suferinta, pentru ca ii este deja familiara. Oamenii nu stiu sa renunte la suferinta. Dar omul este singura dintre fiinţele create căreia i s-a dat puterea de a iubi, de a cunoaşte şi de a cugeta despre toate aceste daruri. Iubirea este cunoaştere, este fericire,este explorare fiindcă doar prin cunoaşterea cuprinzătoare şi profundă eşti Ă®n stare să deosebeşti adevărul de minciună, lucrurile măreţe de cele de factură joasă. Iubirea este cel mai bun elixir al vietii! Ea creste odata cu tine, si ca, asemenea unei gingase flori, daca nu o ingrijesti, moare fara sa-ti dai seama. Morala: Pentru a iubi, pentru a pastra o dragoste ispititoare e nevoie de multe compromisuri, negocieri si eforturi.. trebuie sa infruntam suferinta, trebuie sa devenim adevarati exploratori. ..Deci trebuie sa acceptam ispita necunoscutului ?

25-05-2007 20:21:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Explorand necunoscutul din noi..
ce nu se lasa cunoscut, am sarit peste lumea asfinţiturilor ca să aflu daca mai exista speranta si incredere, daca mai exista puritate sau daca mai sunt si alte taine ascunse-n muritori. Universuri mirabile descindeau din orizontul nesfarsit al cautarii ca zambetul mugurilor alintati de mangaierile primăverii.
De atunci, atractia necunoscutului a inprimavarat sufletul meu cu un magic elixir al dragostei de viata care a invins definitv amenitarea asfinţitului ce zace-n noi.
Morala:Cata primavara stransa-n noi, tot atata dragoste de viata...


25-05-2007 21:13:17
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
candva am iubit un barbat ..mult,tare mult...iubirea nu avea nici iarna ,nici apus...eram toata o primavara....
tasha 1951 a scris:

Explorand necunoscutul din noi..
ce nu se lasa cunoscut, am sarit peste lumea asfinţiturilor ca să aflu daca mai exista speranta si incredere, daca mai exista puritate sau daca mai sunt si alte taine ascunse-n muritori. Universuri mirabile descindeau din orizontul nesfarsit al cautarii ca zambetul mugurilor alintati de mangaierile primăverii.
De atunci, atractia necunoscutului a inprimavarat sufletul meu cu un magic elixir al dragostei de viata care a invins definitv amenitarea asfinţitului ce zace-n noi.
Morala:Cata primavara stransa-n noi, tot atata dragoste de viata...


25-05-2007 21:18:36
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
..viata....fiecare scrie in Carte viata...o adevarata tapiserie la care s-ar cuveni sa lucram zi de zi ,tapiserie uneori modesta ,alteori stangace ,alteori de bun gust ,sau de-a dreptul fascinanta....vrand-nevrand ,fiecare din noi e carpaciul sau artizanul propriei sale vieti....sa nu ne fie lene sa traim ,altii ar da o secunda sa mai poata avea oxigen in tubul de la reanimare....

25-05-2007 22:23:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
A dreptate...aici la urma...mi-ai amintit de ceva trist din viata mea...
doamne ai da totul uneori sa poti salva viata unui om...:rolleyes:


25-05-2007 23:29:46
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
Azi cerul e-nnorat . De ce oare? De fumul inaltelor furnale?Copiilor le plac cerul senin , cantecele, florile, alinarea mamei, geometria cocorilor in zbor.Ei privesc soarele prin cioburi de sticla colorata .Noi nu vrem cerul negru, vrem apa sa proiecteze cerul senin.Mai bine din arme sa facem jucarii , chitare si sa cantam apusul si rasaritul soarelui.Nu aruncati flori pe morminte! Copii vor libertate ;stramosii nostrii au luptat cu furci si cu topoare iar acum cu arme nucleare?
NU.De ce sa nu respiram aer curat , de ce sa fie totul pustiu si intuneric?Voi conducatori ai lumii , copiii lumii doresc PACEA!


01-06-2007 15:28:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
........ frica ne face slabi si nu ne lasa sa evoluam ca persoane.

Sunt zile in care intalnesc multi oameni. Trecem unii pe langa altii coplesiti de ganduri, unii tristi sau dezamagiti, altii zambitori, fericiti ori resemnati. Ceea ce ne e greu sa acceptam in totalitate este faptul ca fiecare dintre noi e responsabil pentru propria viata. Intrebari existentiale revin in prim-plan si suntem tentati sa ne indoim de alegerile pe care le facem pentru propriul drum.
Te gasesti pe calea cea buna atunci cand stii ca sufletul tau e etern si ca nu esti separat de Dumnezeu ori de alt suflet din Univers. Si atunci cand stii ca iubirea e cea mai puternica energie din lume. Cand vezi manifestari negative, dar nu-i judeci pe cei care cad prada influentelor lor. Cand simti compasiune pentru cei care sufera, dar nu aluneci si tu in acele sentimente de disperare si teama. Esti pe calea cea buna atunci cand iti oferi deschis ideile, dar nu le impui celorlalti.. ....=)
Cand iti asculti vocea sufletului, atent la mesajele constiintei si avand incredere in intuitia ta. Cand respecti toate formele de viata si cand, in clipele de tristete, dai voie frumusetii naturii sa-ti ridice starea de spirit. Esti pe calea cea buna cand traiesti conform inimii tale, calauzit de exprimarea sufletului, si nu de calcule mentale....=(
Traim vremuri in care Planeta Pamant calatoreste spre transformari majore. Multi dintre noi raman in urma din cauza blocajelor in sentimente de frica, din cauza urii pentru dusmanii vechi si a obsesiei pentru razboaie, din cauza acumularilor de bogatii din activitati corupte si a refuzului de a renunta la controlul asupra altora. Toti suntem incurajati sa evoluam. Curand vom sti cum sa valorificam ajutorul binevoitor din Univers. Restul depinde de noi....=)


02-06-2007 02:39:19
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
timpul aluneca usor ...ca o apa curgatoare sau un mers de tren ..ducem cu noi ziua si noaptea poposind in acelasi vagon ...norocul sau nenorocul ne schimba uneori acest scaun insa nu si mersul trenului...incotro ne indreptam ?...spre acelasi gand...sa traim ,dar nu oricum...sa lasam curat in urma noastra ....dar...in urma noastra ramane praf,o planeta mai vulcanika ,urmasi a caror viata e mult mai nesigura..si cu toate astea trebuie sa ne prefacem zi de zi ca maine va fi mai bine ,acea speranta care se agata in optimismul din noi...viata ...un spectacol trecator ...si nu numai ...toate vin si toate pleaca ,o forma dispare si alta apare ...instinctul ne indeamna sa mergem in sensul apei curgatoare cu acest tren al vietii...mi-am terminat de sorbit ceaiul de sunatoare ..odata cu el mi-am sorbit si timpul ....mi-e dor de tine viata si actorul din mine ia forme optimiste ...iata betia cu ceai ....ne ridicam din durere si dansam cu incredere valsul amagitor al viettii...de cate ori trec prin tunel cu acest tren cant si de cate ori apa ma loveste de stanci ,zambesc...


IRENNE43 a scris:

..mi-aduc aminte de copilarie si ma gandesc cu drag la zilele ei calduroase...oftez dupa ele ca dupa un Paradis pierdut ..mi-e dor si de mare si de anii de liceu...de nasteri ,de tot si toate..imi sorb laptele cu cacao iar vremea de afara m-a trimis in butoiul de melancolii...mi se pare ciudat ca viata se desfasoara acolo chiar si in lipsa mea ,si ca va continua dupa ce eu nu voi mai fi.Pentru fiecare om spectacolul vietii are loc numai pentru el si se termina o data cu el...cortina cade o data cu disparitia noastra peste dulcea si sangeroasa comedie a lumii...in fond ce este viata?...
"o vale de lacrimi,mult zgomot si neliniste"...dar cu toate astea..este atat de frumoasa ....pentru ca alternativa nu avem,o ducem in dinti cu bune si rele ....


Ultima modificare facuta de Cezara-Irenne (09-06-2007 12:05:23)


09-06-2007 11:51:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
INFRACTORUL INTELECTUAL (escrocul, falsificatorul, santajistul etc.) - din punct de vedere psihologic, se caracterizeaza prin perspicacitate, imaginatie, viclenie, perfidie, ipocrizie, ceea ce ii confera o inteligenta delictuala. Are capacitatea de a parea simpatic, cinstit, convingator, deosebit de amabil, creaza impresia ca are relatii multe si sus - puse, ca este influent si altruist. Are un aer de gentlemen si un talent eminamente artistic de a pacali aproape pe oricine. La acesta forta fizica este mai putin importanta, in general fizicul trece pe un plan secundar si joaca un rol de decor care faciliteaza in unele cazuri (escrocherii) savarsirea infractiunii. Modul de actiune al infractorului intelectual este preponderent pe cale verbala. Desi nu are un nivel de pregatire ridicat, dispune de un debit verbal adaptat rolului si adecvat scopului urmarit, accesibil victimei. Isi alege dintre victimele potentiale, pe cele mai naive sau predispuse la inselaciune. Principala arma de atac a infractorului intelectual este minciuna. Bun cunoscator al psihologiei oamenilor, stie sa se faca agreabil, folosind un limbaj protocolar si etaland o infatisare generala atragatoare. Se imbraca elegant, acorda o mare atentie tinutei si modului de prezentare, se manifesta ca foarte bun prieten si camarad de drum sau petrecere. Este vorbaret si dispune de o fantezie exagerata, etalandu-se ca atotstiutor, vanitos si egoist, gusta placerea rolurilor pe care le interpreteaza.

09-06-2007 12:26:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Mi-am amintit de o intimplare. Anul trecut am fost la o prietena acasa, un camin primitor, frumos, cu un stil in care se incadra perfect anticul imbinat cu rugaciunile ce te duc direct catre Dumnezeu… Era asa de liniste in curtea ei. Am mincat piersici. Ea mi-a recomandat sa-mi frec obrajii cu pierzica, spunindu-mi ca “face bine la ten”. Asa ca, am taiat o bucatica de piersica si da-i si freaca. Cu sirg! Am inceput sa ridem ca doua pustoaice, am alunecat pe firul amintirilor, pierzindu-ne printre lucruri dragi si chicote de ris. Dupa circa o ora, a aparut sotul ei, dar nu singur. Cu un tip intre doua virste, cu un anume fel de a pasi. Concentrata pe expresia fetei lui, il vad deodata rizind intr-un anume fel. Prietena mea imi da un cod in coaste si imi sopteste: “Du-te sa te speli pe fata ca esti plina de piersica!”. Dumnezeule! Nu vreti sa stiti cit de rosie eram in obraji! Am zbughit-o la baie, m-am spalat si cind m-am intors tipul ma intreaba: “Tratamente naturiste? Sau placerea de a minca fructe?” M-am bilbiit ca o scolarita… Si nici una, nici doua ii cere prietenei mele o piersica si incepe sa se frece pe obraji.
Ati avut vreodata o intilnire cu o persoana ce v-a marcat viata? Discutia a curs cu acest personaj incredibil de lin. Am rascolit toate ungherele limbii romane. Un drum prin toate anotimpurile noastre pe care le credeam pierdute. A fost sezonul recuperarii poeziei romanesti, o transpunere a poeziei in muzica, in emotie, in dragoste. Era un adevarat risipitor de frumuseti. In tot timpul asta se uita in ochii mei. El crede ca ochii spun intotdeauna adevarul. Nu stiu daca prietena mea si sotul ei au stat linga noi tot timpul… N-am remarcat. La mine toate senzatiile, “feeling”-urile erau vii. Nu am mai simtit niciodata asa ceva. Recunosc ca nu eram pregatita sa traiesc cu atita intensitate toate anotimpurile vietii mele. I-am citit cu nesat fiecare cuvint de pe buze, fiecare poezie recitata. La un moment dat imi spune: “Esti singura in inima ta! Unde ti-e jumatatea?” N-am avut un raspuns si a trecut subtil peste momentul meu de fisticeala. Vorbele lui de duh erau hipnotizatoare. Vorbea de dragoste intr-un fel senzational de dureros si de frumos. M-a tras intr-o lume cu poezie, dragoste, virste frumoase, bunatate, adevarata prietenie… Am ascultat muzica intr-o adevarata conspiratie cu creatorii celor mai frumoase versuri romanesti. M-am scufundat in splendida profunditate a universului poetic romanesc si ascultam o voce care imi soptea: “Dragostea inseamna sa te incredintezi fara a astepta garantii, sa te daruiesti complet in speranta ca dragostea noastra va crea dragoste in persoana iubita. Dragostea e un act de credinta si cine e mai putin credincios este mai putin iubit!”
As fi vrut sa pot reproduce toate emotiile, trairile, intreaga bucurie pe care a adus-o acest om sufletului meu. Da, si acum cred acelasi lucru: e un risipitor de frumos. Cind ne-am despartit, am plecat cu emotiile mele, cu tristetea mea, cu lumina imbratisarilor tirzii in suflet. Unele persoane iti marcheaza atit de profound viata, atit de frumos, iar alte persoane te ranesc atit de rau asa incit in momentul in care gasesti un om adevarat, bun si decent, descoperi ca nu mai ai incredere pentru ca cineva nu ti-a inteles sufletul…


09-06-2007 12:52:41
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
mi-e pofta de piersici.....frumoasa alunecare a gandului...dar aia cu frecatul mi-a trezit pe nebuna din mine...


tasha 1951 a scris:

Mi-am amintit de o intimplare. Anul trecut am fost la o prietena acasa, un camin primitor, frumos, cu un stil in care se incadra perfect anticul imbinat cu rugaciunile ce te duc direct catre Dumnezeu… Era asa de liniste in curtea ei. Am mincat piersici. Ea mi-a recomandat sa-mi frec obrajii cu pierzica, spunindu-mi ca “face bine la ten”. Asa ca, am taiat o bucatica de piersica si da-i si freaca. Cu sirg! Am inceput sa ridem ca doua pustoaice, am alunecat pe firul amintirilor, pierzindu-ne printre lucruri dragi si chicote de ris. Dupa circa o ora, a aparut sotul ei, dar nu singur. Cu un tip intre doua virste, cu un anume fel de a pasi. Concentrata pe expresia fetei lui, il vad deodata rizind intr-un anume fel. Prietena mea imi da un cod in coaste si imi sopteste: “Du-te sa te speli pe fata ca esti plina de piersica!”. Dumnezeule! Nu vreti sa stiti cit de rosie eram in obraji! Am zbughit-o la baie, m-am spalat si cind m-am intors tipul ma intreaba: “Tratamente naturiste? Sau placerea de a minca fructe?” M-am bilbiit ca o scolarita… Si nici una, nici doua ii cere prietenei mele o piersica si incepe sa se frece pe obraji.
Ati avut vreodata o intilnire cu o persoana ce v-a marcat viata? Discutia a curs cu acest personaj incredibil de lin. Am rascolit toate ungherele limbii romane. Un drum prin toate anotimpurile noastre pe care le credeam pierdute. A fost sezonul recuperarii poeziei romanesti, o transpunere a poeziei in muzica, in emotie, in dragoste. Era un adevarat risipitor de frumuseti. In tot timpul asta se uita in ochii mei. El crede ca ochii spun intotdeauna adevarul. Nu stiu daca prietena mea si sotul ei au stat linga noi tot timpul… N-am remarcat. La mine toate senzatiile, “feeling”-urile erau vii. Nu am mai simtit niciodata asa ceva. Recunosc ca nu eram pregatita sa traiesc cu atita intensitate toate anotimpurile vietii mele. I-am citit cu nesat fiecare cuvint de pe buze, fiecare poezie recitata. La un moment dat imi spune: “Esti singura in inima ta! Unde ti-e jumatatea?” N-am avut un raspuns si a trecut subtil peste momentul meu de fisticeala. Vorbele lui de duh erau hipnotizatoare. Vorbea de dragoste intr-un fel senzational de dureros si de frumos. M-a tras intr-o lume cu poezie, dragoste, virste frumoase, bunatate, adevarata prietenie… Am ascultat muzica intr-o adevarata conspiratie cu creatorii celor mai frumoase versuri romanesti. M-am scufundat in splendida profunditate a universului poetic romanesc si ascultam o voce care imi soptea: “Dragostea inseamna sa te incredintezi fara a astepta garantii, sa te daruiesti complet in speranta ca dragostea noastra va crea dragoste in persoana iubita. Dragostea e un act de credinta si cine e mai putin credincios este mai putin iubit!”
As fi vrut sa pot reproduce toate emotiile, trairile, intreaga bucurie pe care a adus-o acest om sufletului meu. Da, si acum cred acelasi lucru: e un risipitor de frumos. Cind ne-am despartit, am plecat cu emotiile mele, cu tristetea mea, cu lumina imbratisarilor tirzii in suflet. Unele persoane iti marcheaza atit de profound viata, atit de frumos, iar alte persoane te ranesc atit de rau asa incit in momentul in care gasesti un om adevarat, bun si decent, descoperi ca nu mai ai incredere pentru ca cineva nu ti-a inteles sufletul…


09-06-2007 13:00:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
vai, Irenne,incearca si tu reteta la toamna...=)=)=)
iti va prinde bine...


09-06-2007 19:25:41
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
deja am frecat....obrajii ..cu nectar ...
tasha 1951 a scris:

vai, Irenne,incearca si tu reteta la toamna...=)=)=)
iti va prinde bine...


Ultima modificare facuta de Cezara-Irenne (09-06-2007 19:30:07)


09-06-2007 19:29:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Chiar daca, la prima vedere, s-ar putea crede ca valorile sunt nenumarate, de fapt ele se pot regrupa in numai sapte categorii principale, care definesc niste valori naturale pe care toti le impartim. Acestea nu sunt valori invatate, ci sunt parte din noi insine si ne vor insoti pentru toata viata. Ele sunt:

1. Senzualitatea - importanta relativa pe care dam oricarei experiente fizice;
2. Empatia - importanta relativa pe care dam faptului de a ne simti conectati cu ceilalati;
3. Bogatia - importanta relativa pe care o are orice proprietate;
4. Puterea - importanta relativa pe care are controlul asupra mediului;
5. Estetica - importanta echilibrului, a frumusetii, a ordinii etc.
6. Angajamentul - importanta faptul de a urmari un anumit obiectiv;
7. Cunostinta - importanta invatarii si intelegerii.Eu si voi, ca de fapt orice om, impartim aceste valori, dar daca ar trebui sa le aranjam in ordinea importantei este foarte probabil ca le vom aranja intr-un fel diferit. Si de aceasta diferenta depinde felul in care vom reactiona intr-o anumita situatie.
Daca valoarea mea cea mai importanta este puterea, iar a voastra cunostinta, comportamentele noastre, in mod clar, vor fi destul de diferite.
Nu exista un aranjament al valorilor mai bun decat altul, dar este foarte important sa cunoastem in ce ordine stau aceste valori pentru noi insine, pentru a fi in stare sa descoperim cum putem sa ne impingem spre rezultate pozitive, in afaceri sau in alt domeniu.


09-06-2007 21:08:49
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
Viata....spectacol trecator...  intr-adevar efemerul a fost urat dintotdeauna. o ura nascuta din  neputinta de a opri clipa considerata sublima de fiecare traire in parte un spectacol din care facem parte. un scenariu scris din  gandurile fiecaruia. o impletire de scenarii fara un relas al unui adevarat spectacol. un singur act fragmentat  si o scena imensa....
da ..., stiu , nu am spus nika pt multi. e doar un gand materializat in cateva caractere asternute intr-o ordine prestabilita.... si tot din spectacol face parte .


10-06-2007 03:28:23
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
trec pe langa mine prietenii ,ma saluta din mers iar eu ma opresc la fantana cu dor si ma regasesc in oglinda ei...aceeasi fatuca nastrusnika ,acelasi suflet nebun..aceeasi lumina ....trec orele umede si imi zambesc cu coltii de mistret si ma avertizeaza ca timpul nu este al meu si nici izvorul nu-i al muntilor...timpul e al durerii mele iar muntii se intalnesc doar la poale ,varfurile urmandu-si eternitatea in lumina razelor ceruite cu mister ....numai iubirea de tine Doamne imi da speranta ca voi ajunge intr-o zi ,intr-un anotimp....aproape de varf de munte....

10-06-2007 17:56:57
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
stau in genuchi in fata sufletului meu...mi-l vad aureolat numai cu iubire ...trupul e suparat ca nu-si poate arata autoritatea ..imi maraie ,il simt trist...suflet bland ,de azi pecetluieste-ma cu o ploaie de vise care sa le pot astepta in fiecare zi ...si ultimul vis sa-mi fie multumirea ca voi fi iertata de tot ce-am gresit...si primul vis sa-mi fie cununa cu iubirea unui barbat...sa-i alin coasta care ma doare...stau inghemuita in mine si ma vad frumoasa ,mangaiata de palmele mele ce se roaga si de surasul meu de copil...


Cezara-Irenne a scris:

timpul aluneca usor ...ca o apa curgatoare sau un mers de tren ..ducem cu noi ziua si noaptea poposind in acelasi vagon ...norocul sau nenorocul ne schimba uneori acest scaun insa nu si mersul trenului...incotro ne indreptam ?...spre acelasi gand...sa traim ,dar nu oricum...sa lasam curat in urma noastra ....dar...in urma noastra ramane praf,o planeta mai vulcanika ,urmasi a caror viata e mult mai nesigura..si cu toate astea trebuie sa ne prefacem zi de zi ca maine va fi mai bine ,acea speranta care se agata in optimismul din noi...viata ...un spectacol trecator ...si nu numai ...toate vin si toate pleaca ,o forma dispare si alta apare ...instinctul ne indeamna sa mergem in sensul apei curgatoare cu acest tren al vietii...mi-am terminat de sorbit ceaiul de sunatoare ..odata cu el mi-am sorbit si timpul ....mi-e dor de tine viata si actorul din mine ia forme optimiste ...iata betia cu ceai ....ne ridicam din durere si dansam cu incredere valsul amagitor al viettii...de cate ori trec prin tunel cu acest tren cant si de cate ori apa ma loveste de stanci ,zambesc...


IRENNE43 a scris:

..mi-aduc aminte de copilarie si ma gandesc cu drag la zilele ei calduroase...oftez dupa ele ca dupa un Paradis pierdut ..mi-e dor si de mare si de anii de liceu...de nasteri ,de tot si toate..imi sorb laptele cu cacao iar vremea de afara m-a trimis in butoiul de melancolii...mi se pare ciudat ca viata se desfasoara acolo chiar si in lipsa mea ,si ca va continua dupa ce eu nu voi mai fi.Pentru fiecare om spectacolul vietii are loc numai pentru el si se termina o data cu el...cortina cade o data cu disparitia noastra peste dulcea si sangeroasa comedie a lumii...in fond ce este viata?...
"o vale de lacrimi,mult zgomot si neliniste"...dar cu toate astea..este atat de frumoasa ....pentru ca alternativa nu avem,o ducem in dinti cu bune si rele ....


10-06-2007 18:06:31
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
am mers intr-o zi ,cu mult curaj ...la o petrecere cu asa zisi bancheri ...eram ca un mac intre "maracini"....dar am ramas sa vad spectacolul ...eram cea mai simpla dintre toti...o sandaluta si o rochita din targul de berceni..ieftina,de stamba...parca eram "exotika"...ma urmaream si urmaream spectacolul...o lume rece ,nefericiti oameni...stau si ma intreb ...chiar acesti oameni nu se vad cat de trufasi pot fi ,cat de ..of..voi fi acuzata acum de judecati....am sa tac..pun punct .doar un nb....treziti-va sufletele din intuneric !

10-06-2007 18:21:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Un suflet insingurat este un suflet vulnerabil la mirajul de cele mai multe ori ale unei iubiri himerice,indiferent de varsta !. Dar, daca va avea ca motto cuvintele lui Gabriel Jose Garcia Marquez: '' Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi '', va depasi cu siguranta mai usor , momentele dificile .
A nu se uita niciodata in nici o actiune intreprinsa ca, : Nu conteaza atat de mult ceea ce faci, ci cata dragoste si mai ales sinceritate pui in ceea ce faci !...


10-06-2007 18:21:58
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
sinceritatea si dragostea imi sunt ca respiratiile ,fara nici-un efort...dar pierd ...castiga in ziua de azi :banul,sanii apetisanti,functia,minciuna ...Dumnezeu a uitat de noi si ne lasa la intamplare parca...doar acolo Sus demonii ii vom invinge cu iubire ,sinceritate si tot ce-am adunat aici....
tasha 1951 a scris:

Un suflet insingurat este un suflet vulnerabil la mirajul de cele mai multe ori ale unei iubiri himerice,indiferent de varsta !. Dar, daca va avea ca motto cuvintele lui Gabriel Jose Garcia Marquez: '' Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi '', va depasi cu siguranta mai usor , momentele dificile .
A nu se uita niciodata in nici o actiune intreprinsa ca, : Nu conteaza atat de mult ceea ce faci, ci cata dragoste si mai ales sinceritate pui in ceea ce faci !...


10-06-2007 18:29:20
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
viata...ma leg iar de tine iubita viata,tu care ma osandesti cu dor ,cu nevoi si griji...tu care ma bucuri cu Soarele tau...ce e mai bine de facut ?sa traim viata in natura firii noastre care ne impinge la extreme ,sau sa ne-o amputam la nevoie de dragul onorabilitatii si al linistii (pe care n-o vom avea niciodata)...?..am ales calea originalitatii ,chiar de par ciudata si n-am sa regret nimik ..sa fiu cumpatata?la ce folos ?..mai bine traiesc in acest dram al nebuniei ,singurul care imi ofera bucuria de a trai .Stapanirea de sine ?hm...dificila sttradanie a vointei pentru un temperament ca al meu vulkanik....poate la batraneti oi fi sora cu intelepciunea desi mi-e teama de ea pentru ca uneori intelepciunea duce la nebunie reala....te sarut viata ,iubita mea viata care ma zguduie zi de zi si ma ia de urechi...ia sa vezi ca bunika iar nu-mi mai da turta dulce ca iar aseara nu am fost cuminte.....!!!

Ultima modificare facuta de Cezara-Irenne (11-06-2007 23:05:34)


11-06-2007 23:01:52
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
mi-e dor de mare ,de nisipul racoros si de rasarit de Soare...un dor cumplit ,chinuitor ,care imi apasa pieptul...revad cu okiul amintirii sanii apetisanti ,barbati pofticiosi,concursuri si strazile in panta ce urcau la discoteci,tarmul fotogenic ,plaja toata ,carnaval diurn al trupurilor goale ...mi-e dor de el ...inchid okii ,ii prind mana ,sa-i simt pulsul si strangerea slaba ,dar calda ,a degetelor ,pentru ca apoi sa-l sarut pe frunte...a fost ...ce-o mai fi facand oare el?!

12-06-2007 01:01:18
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
viata..o curiozitate continua ce ne poarta pe umerii muntilor ,in adancul pamantului,pe coridoarele umede ale pesterilor ,pe fundul oceanelor,in miezul atomilor...si tot asa ..pana in sanul femeii...robotii inventati pot fi mai inteligenti decat oamenii care i-au creat ,dar niciodata din okii unui robot nu vor curge lacrimi,iubire,mila,dispret,invidie,pofta,..sufletul nostru inchis in trupurile noastre pentru a se ruga in liniste!!!,,viata..cea de toate zilele ,cu bune si rele ...

IRENNE43 a scris:

viata-un camp de lupta pe care cutezatorii dau batalii,delicatii il ocolesc pentru a nu fi invinsi,iar cei lipsiti de scrupule joaca poker pe valuta forte!


12-06-2007 01:52:58
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
mi-e dor si de tine munte ...tu care nu stii sarutul culmilor tale ,tu cu fagii tai imperiali si misterul ce te-nvalui ....imi voi programa pasii sa-mi umble prin val fierbinte si prin fosnet de caprioare ...prea mi-e dor ...

Cezara-Irenne a scris:

mi-e dor de mare ,de nisipul racoros si de rasarit de Soare...un dor cumplit ,chinuitor ,care imi apasa pieptul...revad cu okiul amintirii sanii apetisanti ,barbati pofticiosi,concursuri si strazile in panta ce urcau la discoteci,tarmul fotogenic ,plaja toata ,carnaval diurn al trupurilor goale ...mi-e dor de el ...inchid okii ,ii prind mana ,sa-i simt pulsul si strangerea slaba ,dar calda ,a degetelor ,pentru ca apoi sa-l sarut pe frunte...a fost ...ce-o mai fi facand oare el?!


12-06-2007 18:12:21
   
Looolita
Femeie

Nou venit

Inregistat: 03-03-2007
Mesaje: 131
Viata ... e prea mult timp decind ascund dureri in sufletu-mi ...
  Viata,... n-am stiut sa opresc nimic pentru mine, am tot daruit, si-am daruit , si-am daruit ... si in suflet n-a mai ramas decit amar ...
  Viata ! ... in spectacolul tau , altii au primit aplauzele, altii au primit cadourile, altora li s-au decernat premiile ...
  Viata ... mi-am asezat totdeauna inima in palmele celui care speram sa fie " al meu ", dar nimeni n-a stiut, sau n-a vrut, sau n-a putut sa-mi aprecieze sinceritatea, loialitatea, daruirea totala, iubirea nepervertita ... poate doar altruismul ! De asta se folosesc toti cei ce-mi stau in preajma, sau alaturi de mine .  Am stiut si stiu intotdeauna ... uneori simt ... vanitate (sau nu stiu cum sa numesc sentimentul) daruind ceea ce nu gasesc  niciunde ( si nu ma refer la sex , care se gaseste la orice colt !)
Cu ceva timp in urma am realizat ca zicala : "cu masura cu care daruiesti, cu aceea vei primi " e cea mai amara minciuna !  Asa am vrut sa cred , asa am sperat, multi ani ... poate mult prea multi ! Palmele in care mi-am asezat inima n-au fost in stare s-o pretuiasca, s-o protejeze ... au " amortit" , s-au deschis si inima mea a cazut in glod ... au calcat-o in picioare , au ranit-o o data si inc-o data, si inc-o data ... Intr-un moment nefericit, extrem de dureros, decisesem sa n-o mai ridic, sa n-o mai oblojesc, sa ... nu mi-o mai pun la loc . Si , totusi, am facut-o , doar ca tinjeste dupa tot ce-a fost si putea sa ramina frumos ...
Viata ! ... cine-mi poate indruma pasii spre cel ce poate darui la fel ca si mine ?!... macar sa fie un ... troc cinstit !


13-06-2007 02:29:34
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
profesorul de fizica ne explica, ...doua corpuri cu incarcatura pozitiva se resping...doua corpuri cu incarcatura negativa se resping..oare asa functioneaza si chimia din noi?....succes frumoasa a noptii...
Looolita a scris:

Viata ... e prea mult timp decind ascund dureri in sufletu-mi ...
  Viata,... n-am stiut sa opresc nimic pentru mine, am tot daruit, si-am daruit , si-am daruit ... si in suflet n-a mai ramas decit amar ...
  Viata ! ... in spectacolul tau , altii au primit aplauzele, altii au primit cadourile, altora li s-au decernat premiile ...
  Viata ... mi-am asezat totdeauna inima in palmele celui care speram sa fie " al meu ", dar nimeni n-a stiut, sau n-a vrut, sau n-a putut sa-mi aprecieze sinceritatea, loialitatea, daruirea totala, iubirea nepervertita ... poate doar altruismul ! De asta se folosesc toti cei ce-mi stau in preajma, sau alaturi de mine .  Am stiut si stiu intotdeauna ... uneori simt ... vanitate (sau nu stiu cum sa numesc sentimentul) daruind ceea ce nu gasesc  niciunde ( si nu ma refer la sex , care se gaseste la orice colt !)
Cu ceva timp in urma am realizat ca zicala : "cu masura cu care daruiesti, cu aceea vei primi " e cea mai amara minciuna !  Asa am vrut sa cred , asa am sperat, multi ani ... poate mult prea multi ! Palmele in care mi-am asezat inima n-au fost in stare s-o pretuiasca, s-o protejeze ... au " amortit" , s-au deschis si inima mea a cazut in glod ... au calcat-o in picioare , au ranit-o o data si inc-o data, si inc-o data ... Intr-un moment nefericit, extrem de dureros, decisesem sa n-o mai ridic, sa n-o mai oblojesc, sa ... nu mi-o mai pun la loc . Si , totusi, am facut-o , doar ca tinjeste dupa tot ce-a fost si putea sa ramina frumos ...
Viata ! ... cine-mi poate indruma pasii spre cel ce poate darui la fel ca si mine ?!... macar sa fie un ... troc cinstit !


Ultima modificare facuta de Cezara-Irenne (13-06-2007 02:49:16)


13-06-2007 02:45:29
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
'nu merita sa plangi pentru nimeni"..ba plang ...sufletul nu trebuie si el uns ?..lacrima va trece in faza de cristalizare cand am sa uit ..dar cum uitarea depinde de timp ....ma simt bine si cu zambet si cu lacrima si geamat si suspin si dorinta si chin...ma urmaresc si ma vad bine ....ma simt plina de foc...vrea cineva focul meu?...nu parjolesc,nu distrug.....
Cezara-Irenne a scris:

sinceritatea si dragostea imi sunt ca respiratiile ,fara nici-un efort...dar pierd ...castiga in ziua de azi :banul,sanii apetisanti,functia,minciuna ...Dumnezeu a uitat de noi si ne lasa la intamplare parca...doar acolo Sus demonii ii vom invinge cu iubire ,sinceritate si tot ce-am adunat aici....
tasha 1951 a scris:

Un suflet insingurat este un suflet vulnerabil la mirajul de cele mai multe ori ale unei iubiri himerice,indiferent de varsta !. Dar, daca va avea ca motto cuvintele lui Gabriel Jose Garcia Marquez: '' Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi '', va depasi cu siguranta mai usor , momentele dificile .
A nu se uita niciodata in nici o actiune intreprinsa ca, : Nu conteaza atat de mult ceea ce faci, ci cata dragoste si mai ales sinceritate pui in ceea ce faci !...


13-06-2007 02:56:19
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
de cate ori ploua urat mi-e gandul la batraneti...nu stiu sa-mi dau explicatii....dar difera asa de mult de ploaia indragostitilor....in fata ferestrei alt copac doborat........................va veni o vreme cand,singuri pe lume ,ne vom misca cu pasi stangaci ,lovindu-ne de lucruri devenite inutile ,dar pline de amintiri dureroase....va veni o vreme cand,batrani si singuri ,vom rataci agale doar pe cateva strazi bine cunoscute si foarte apropiate de casa....cand ne vor veni in ajutor ,oameni straini ...am sa ma inarmez de pe acum cu rabdare,resemnare,modestie ,ingaduinta ,blandete ,liniste si mangaiere..pentru a nu stanjeni pe nimeni cu povara anilor ...va veni o vreme cand aceasta ploaie urata ne vor da dureri de oase si mahnirea sufletului....Doamne ajuta sa nu-mi plece copii in tari straine!

Ultima modificare facuta de nevinovata (15-06-2007 01:13:38)


15-06-2007 01:09:10
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
viata,timpul...ca o panza de paianjen ce se tes evenimente placute sau neplacute ....experienta vietii..ungerea cu viata,ne inchid ranile dar afurisita minte are o cheie care le deschide din cand in cand si curg litere de sange...doar dragostrea mai alina suferinta....vino iubite si croieste-mi sarut pe buze si zambet din lacrima ....vino ingere in fiecare noapte si umple-ma cu aripile tale mangaioase....

15-06-2007 22:22:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Normal ca dupa niste ani de casnicie nu mai e ca la inceput. Nici nu mai trebuie sa fie ca la inceput. Evoluam, nu? Ce ar fi daca am ramine tot timpul stresati si bagati in priza ca in prima parte a relatiei? Nu cred ca am rezista prea mult si oricum ne-am plictisi si de atita dragalasenie ( ca sa nu mai zic de oboseala care s-ar instala rapid)....Omul e construit in asa fel incat o prea mare fericire e greu de suportat!Asa ca din plictiseala, sau din nevoia de autonomie nu mai esti atit de receptiv la dorintele celui de linga tine, asa cum se intimpla la inceputul relatiei, de exemplu...!Atunci intreaga ta fiinta se focuseaza pe fiinta celuilalt,migrezi cu totul spre celalalt.Cu timpul se instaleaza insa rutina, si asta din cauza luptei permanente cu viata, cu idealurile...insa daca dragoste e, pasiunea se poate redescoperi oricind.

17-06-2007 12:42:24
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
obisnuinta,monotonie,plictiseala,singuratate....toate au un leac...evadarea in necunoscut,nebunia,comunicarea,prietenia....uitam si ne uitam pe noi ....uitam...pana si mortii ne putrezesc in inima mai repede decat in sicriele lor ....uitam ce  trebuie  si retinem ce nu ne trebuie.....uitam de noi!


tasha 1951 a scris:

Normal ca dupa niste ani de casnicie nu mai e ca la inceput. Nici nu mai trebuie sa fie ca la inceput. Evoluam, nu? Ce ar fi daca am ramine tot timpul stresati si bagati in priza ca in prima parte a relatiei? Nu cred ca am rezista prea mult si oricum ne-am plictisi si de atita dragalasenie ( ca sa nu mai zic de oboseala care s-ar instala rapid)....Omul e construit in asa fel incat o prea mare fericire e greu de suportat!Asa ca din plictiseala, sau din nevoia de autonomie nu mai esti atit de receptiv la dorintele celui de linga tine, asa cum se intimpla la inceputul relatiei, de exemplu...!Atunci intreaga ta fiinta se focuseaza pe fiinta celuilalt,migrezi cu totul spre celalalt.Cu timpul se instaleaza insa rutina, si asta din cauza luptei permanente cu viata, cu idealurile...insa daca dragoste e, pasiunea se poate redescoperi oricind.


24-06-2007 16:57:27
   
Honolulu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 30-01-2007
Mesaje: 112
Relatia, casatoria, prietenia , de nu sunt hranite sunt pierdute in ochii nostri si va veni ziua cand ne vom intreba ,,de ce oare ''??

24-06-2007 22:12:03
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
hranite sunt dar artificial, imbracate cu manusi fatarnice ,orgolioase si cu ura....ne rotim in noi pe o scara rupta si pamantul se invarte pe cheltuiala noastra....energii risipite in vant ...valoarea numai e valoare ,minciuna e adevar...incotro ne indreptam?singuri ne vom taia scara ce am vrut sa o urcam .....

Honolulu a scris:

Relatia, casatoria, prietenia , de nu sunt hranite sunt pierdute in ochii nostri si va veni ziua cand ne vom intreba ,,de ce oare ''??


Ultima modificare facuta de nevinovata (24-06-2007 22:24:32)


24-06-2007 22:22:33
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
viata...spectacol,arta....mister...nelinistiti vom fi mereu..viteza-i mare ,drumul e inainte ,acceleram aproape vinovat si,dupa un tur care ne minte ,ne intoarcem fix de unde am plecat....viata ,...mereu e cineva,cuiva dator ,mereu ne credem ca noi incepem lumea desi in fiecare zi ne prapadim si altii ne ia locul....

26-06-2007 18:16:40
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Cand ajungi sa refuzi mana intinsa, sa iei drept garantat ceva, constati ca.... atunci cand vrei sa beneficiezi de ceea ce consideri ca iti apartine la nesfarsit nu mai este. Si iti dai seama ca ti-ai ratat si aceasta sansa. Ca nu mai e cale de intors. Ca ceea ce considerai ca ti se cuvine de drept nu mai este acolo....
=(=(=(
Mda..veti zice...=(
Si atunci ce faci? Daca esti suficient de matur te intrebi unde s-a rupt filmul. Sau iei ca pe ceva care "nu a fost sa fie". Consideri ca e mai bine asa. Tind sa nu cred in a doua si a treia optiune. Este copilareasca si defetista. Intotdeauna m-am intrebat ce a provocat declicul. Nu intotdeauna am gasit raspunsul. La un moment dat mi-am dat seama ca unele persoane prefera sa muste mana intinsa decat sa se gandeasca la consecinte. ....=(=(
Si mi-am dat seama ca... undeva, pe drum, ulciorul s-a spart, iar cioburile s-au raspandit asa de mult, incat e aproape imposibil sa le mai strangi la loc.....=(=(
:rolleyes:
De aceea, acest text vorbeste despre cum reusim sa ne ratam sansele, despre cum fugim de bine pentru ca ne e frica sa recunoastem ca am gasit ce cautam si pentru ca ne pacalim ca ne e mai bine altfel......=(=( E trist dar adevarat si se numeste pentru marea majoritate VIATA!
:rolleyes:


03-07-2007 12:41:45
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654

tasha 1951 a scris:

Cand ajungi sa refuzi mana intinsa, sa iei drept garantat ceva, constati ca.... atunci cand vrei sa beneficiezi de ceea ce consideri ca iti apartine la nesfarsit nu mai este. Si iti dai seama ca ti-ai ratat si aceasta sansa. Ca nu mai e cale de intors. Ca ceea ce considerai ca ti se cuvine de drept nu mai este acolo....
=(=(=(
Mda..veti zice...=(
Si atunci ce faci? Daca esti suficient de matur te intrebi unde s-a rupt filmul. Sau iei ca pe ceva care "nu a fost sa fie". Consideri ca e mai bine asa. Tind sa nu cred in a doua si a treia optiune. Este copilareasca si defetista. Intotdeauna m-am intrebat ce a provocat declicul. Nu intotdeauna am gasit raspunsul. La un moment dat mi-am dat seama ca unele persoane prefera sa muste mana intinsa decat sa se gandeasca la consecinte. ....=(=(
Si mi-am dat seama ca... undeva, pe drum, ulciorul s-a spart, iar cioburile s-au raspandit asa de mult, incat e aproape imposibil sa le mai strangi la loc.....=(=(
:rolleyes:
De aceea, acest text vorbeste despre cum reusim sa ne ratam sansele, despre cum fugim de bine pentru ca ne e frica sa recunoastem ca am gasit ce cautam si pentru ca ne pacalim ca ne e mai bine altfel......=(=( E trist dar adevarat si se numeste pentru marea majoritate VIATA!
:rolleyes:

sunt momente si momente in viata. nu pentru toate suntem pregatiti. fiecare are timpul lui. si nici perceptiile nu au aceeasi lungime de unda.
viata este in mintea fiecaruia.


03-07-2007 22:07:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
M-am tot gandit unde sa scriu  gandul care ma insoteste...dar pentru ca este totusi un lucru legat de viata...am ales acest topic....
   Vreau in primul rand sa va spun ca tot elanul pe care l-am avut pentru acest fapt vi-l datorez...de la voi am luat energia de care aveam asa multa nevoie in perioada aceasta de grele suferinte ,de alinare sufleteasca...cu vorbele voastre ,cu gandurile voastre...citindu-va zilnic si fiind alaturi de voi,am reusit sa trec mai usor....si uite am ajuns sa pot sa-mi recasting increderea in mine..sa pot sa-mi gasesc resursele necesare spre a ma putea prezenta la un casting la KANAL D,de unde am revenit invingatoare am luat castingul si ca urmare o sa va duc dorul vreme de 3 luni....veti fi in gandul meu zilnic...si zilnic sunt convinsa ca voi vorbi despre voi...
   FITI ALATURI DE MINE !....eu am sa va simt...=)=)=)


03-07-2007 23:57:17
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654

tasha 1951 a scris:

M-am tot gandit unde sa scriu  gandul care ma insoteste...dar pentru ca este totusi un lucru legat de viata...am ales acest topic....
   Vreau in primul rand sa va spun ca tot elanul pe care l-am avut pentru acest fapt vi-l datorez...de la voi am luat energia de care aveam asa multa nevoie in perioada aceasta de grele suferinte ,de alinare sufleteasca...cu vorbele voastre ,cu gandurile voastre...citindu-va zilnic si fiind alaturi de voi,am reusit sa trec mai usor....si uite am ajuns sa pot sa-mi recasting increderea in mine..sa pot sa-mi gasesc resursele necesare spre a ma putea prezenta la un casting la KANAL D,de unde am revenit invingatoare am luat castingul si ca urmare o sa va duc dorul vreme de 3 luni....veti fi in gandul meu zilnic...si zilnic sunt convinsa ca voi vorbi despre voi...
   FITI ALATURI DE MINE !....eu am sa va simt...=)=)=)

felicitari, tasha!


05-07-2007 00:58:24
   
?? Daria-na
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
te iubim suflet bogat!

europa a scris:


tasha 1951 a scris:

M-am tot gandit unde sa scriu  gandul care ma insoteste...dar pentru ca este totusi un lucru legat de viata...am ales acest topic....
   Vreau in primul rand sa va spun ca tot elanul pe care l-am avut pentru acest fapt vi-l datorez...de la voi am luat energia de care aveam asa multa nevoie in perioada aceasta de grele suferinte ,de alinare sufleteasca...cu vorbele voastre ,cu gandurile voastre...citindu-va zilnic si fiind alaturi de voi,am reusit sa trec mai usor....si uite am ajuns sa pot sa-mi recasting increderea in mine..sa pot sa-mi gasesc resursele necesare spre a ma putea prezenta la un casting la KANAL D,de unde am revenit invingatoare am luat castingul si ca urmare o sa va duc dorul vreme de 3 luni....veti fi in gandul meu zilnic...si zilnic sunt convinsa ca voi vorbi despre voi...
   FITI ALATURI DE MINE !....eu am sa va simt...=)=)=)

felicitari, tasha!


05-07-2007 01:01:42
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
multumesc mult fetelor...!

06-07-2007 09:58:24
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
mi-am ales un subiect al vietii ....teama ...o emotie utila ,indinspensabila ;m-a pus mereu in garda ,mi-a canalizat simturile si mi-a intensificat sensibilitatea...mi-e ca un prieten..ca un radar care capteaza si imi ghideaza drumul in viata ...desi in Biblie sta scris pe fiece fila ,nu te teme ..eu ma tem ....dar mereu am urmarit sa neg si sa suprim aceasta emotie cu optimism...nu de alta dar as cadea in neincredere cronica...deci ,muzica la maxim!!!...si ...amor torid!

Ultima modificare facuta de Cezara_Irenne (15-07-2007 20:30:17)


08-07-2007 14:34:32
   
?? quentin29
Cont Sters

Inregistat: 17-09-2006
Mesaje: 26
Traiasca blog-ul, chat-ul, forumurile. Traiasca minunatul WWW unde orice poate fi oricine si orice vrea. Traiasca realitatea virtuala - un mic univers misogin sau androgin (depinde de fiecare), unde minciunile sau adevarurile aflate pe calea atotputernicilor bitzi te fac sa te sinucizi sau sa speri la mai bine. Traiasca dubla-personalitate, cu tristetile ascunse printre vorbe marete pe care adevarata personalitate le alunga cu disperare. Mai traiasca toti cei care cred si spera ca o viata virtuala le aduce fericirea. Si vai de cei care ajung cu adevarat ca viata virtuala sa le aduce intr-adevar fericirea pe care cea reala nu e-n stare s-o gaseasca. Traiasca cerul infinit al net-ului, instelat de emoticoane, cu sori si luni prietenesti care aduc consolari prin cateva vorbe. Traiasca Internet-Providerii care prin munca lor asidua au grija de functionarea eterna a serverelor conectate la vieti ireale si invers. Sper sa nu explodeze WWW-ul pentru ca in scurt timp ne-am confrunta cu un val de sinucideri in masa provocate de nesabuinta involuntara a intoarcerii la viata de zi cu zi. Traiasca toate astea - o spun pentru unii. Si traiasca VIATA ADEVARATA o spun pt aia care sunt abia la inceputul schizofreniei-paranoide cu dedublari inconstiente de personalitate.  Si....: "suflete bogate", "suflete minunate" si suflete inconstiente care chiar cred ca vorbele virtuale sunt adevarata masura a unui om - mi-e mila.

08-07-2007 15:39:29
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
frumos...zambesc...dar si tu ingrosi virtualul....asa ca...sa traiesti bine!....
quentin29 a scris:

Traiasca blog-ul, chat-ul, forumurile. Traiasca minunatul WWW unde orice poate fi oricine si orice vrea. Traiasca realitatea virtuala - un mic univers misogin sau androgin (depinde de fiecare), unde minciunile sau adevarurile aflate pe calea atotputernicilor bitzi te fac sa te sinucizi sau sa speri la mai bine. Traiasca dubla-personalitate, cu tristetile ascunse printre vorbe marete pe care adevarata personalitate le alunga cu disperare. Mai traiasca toti cei care cred si spera ca o viata virtuala le aduce fericirea. Si vai de cei care ajung cu adevarat ca viata virtuala sa le aduce intr-adevar fericirea pe care cea reala nu e-n stare s-o gaseasca. Traiasca cerul infinit al net-ului, instelat de emoticoane, cu sori si luni prietenesti care aduc consolari prin cateva vorbe. Traiasca Internet-Providerii care prin munca lor asidua au grija de functionarea eterna a serverelor conectate la vieti ireale si invers. Sper sa nu explodeze WWW-ul pentru ca in scurt timp ne-am confrunta cu un val de sinucideri in masa provocate de nesabuinta involuntara a intoarcerii la viata de zi cu zi. Traiasca toate astea - o spun pentru unii. Si traiasca VIATA ADEVARATA o spun pt aia care sunt abia la inceputul schizofreniei-paranoide cu dedublari inconstiente de personalitate.  Si....: "suflete bogate", "suflete minunate" si suflete inconstiente care chiar cred ca vorbele virtuale sunt adevarata masura a unui om - mi-e mila.


08-07-2007 15:42:28
   
?? quentin29
Cont Sters

Inregistat: 17-09-2006
Mesaje: 26
:))) eu traiesc foarte bine. Si-mi cer scuze daca prin mesajul anterior am ingroshat ceva. Poate am umflat apele si nu-s destule colace de salvare.

Ultima modificare facuta de quentin29 (08-07-2007 15:45:56)


08-07-2007 15:44:48
   
?? quentin29
Cont Sters

Inregistat: 17-09-2006
Mesaje: 26
Dar una e sa folosesc net-ul si alta e sa traiesc in el alaturi de o mare si "iubita" familie. Picket Fences- the town where everyone knows everyone :))

Ultima modificare facuta de quentin29 (08-07-2007 15:47:53)


08-07-2007 15:47:04
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
ai tu si altceva umflate,nu degeaba stai pe ici...

quentin29 a scris:

:))) eu traiesc foarte bine. Si-mi cer scuze daca prin mesajul anterior am ingroshat ceva. Poate am umflat apele si nu-s destule colace de salvare.


08-07-2007 19:44:38
   
?? quentin29
Cont Sters

Inregistat: 17-09-2006
Mesaje: 26
Daca te referi la "acel" ceva, sa stii ca umflate nu-s. Multumita celor ca tine, distinsa doamna :)

08-07-2007 20:15:32
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
aiurea...faceti laba pe ici uitandu-va la cele desfoiate....


quentin29 a scris:

Daca te referi la "acel" ceva, sa stii ca umflate nu-s. Multumita celor ca tine, distinsa doamna :)


Ultima modificare facuta de Cezara-Irenne (08-07-2007 20:54:40)


08-07-2007 20:22:29
   
?? quentin29
Cont Sters

Inregistat: 17-09-2006
Mesaje: 26
:))) Forumul asta e amuzant. De aia incerci sa apari in poze mai sexy decat fac pariu ca esti in realitate? Ca sa compensezi lipsa, printr-o atitudine asa-zisa <emotionala si sentimentala> ? Sau incerci sa te ridici la nivelul celor pe care le numesti < desfoiate> dar pe care le invidiezi oarecum, prin vorbe din care respira in mod evident o tona de frustrari si emotii inhibate ?

08-07-2007 20:29:00
   
Pagini:  1 2 3 4 5 6    
Mergeti la