Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / fericiti de nefericire...( ? )    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
1.) a sosit ziua in care mama,tata,bunicul, cei doi copii de 10 si 12 anisori si nepotul aflat in vacantza,trebuie sa mearga la cules bucatele de pe camp.veselie mare , cantec  si voie buna. soarele se mai ascunde dupa nori razleti dar nu e pericol de ploaie.
ziua trece pe nesimtite.remorca e din ce in ce mai plina.

2.) un simplu control medical si vei vedea ca totul va fi in regula. si uite,sa fi mai linistita si sa ai un sprijin cat noi vom lipsi va merge si fratele tau cu tine.
dupa ce a plecat asistenta cu mostrele recoltate in urma mamografiei,cei doi au plecat precum au venit,urmand ca la scurt timp sa revina dupa rezultat.
ziua cu pricina a sosit.

3.)masina s-a vandut mai repede si usor decat s-a sperat. la urmatorul sf de saptamana urmeaza sa se revina in piata  cu ceva bani in plus, pt a fi inlocuita vechitura.
a trecut si saptamana. drumul spre piata . aglomeratie mare. curiosi si bagatori de seama cu duiumul.

4.) uite,azi fiind ziua ta in care implinesti 18 ani si tocmai ai luat examenul pt permisul de conducere,primesti o ''mica'' atentie de la mama si tata care te iubesc foarte mult: BMW seria......
prima iesire va fi undeva la munte. eu cu BMW-ul si tu frate cu rabla aia de Dacie.

........... 5.) ............. 6.) .............. 7.) ........   ............+ infinit

1.) in drumul spre casa ,o groapa adanca a sarit in fata unei roti a remorcii. s-a rupt un ax,o furca si s-a rasturnat . unul din cei doi frati a fost prins sub incarcatura si strivit. jale mare. printre tanguiri si incurajari unii spun ca ,ferice ca nu i-a prins pe amandoi,a ramas macar unul la parintii indurerati.

2.) rezultat pozitiv. moarte sigura. cancer.
istoria se repeta.trasa la xerox. a ramas totusi unul din copii. suntem fericiti ca e bine ,sanatos macar el . viata merge inainte.

3.) s-a gasit ceea ce se cauta. o alta masina frumoasa ca o bijuterie. se bate palma si urmeaza sa se numere banii. ia-i de unde nu-s. cineva a jefuit bietul om ca-n codru.
totusi, bine ca nu a fost pusa toata suma in acelasi loc. a mai ramas ceva...,de un trabant. sunt fericit ca  nu i-a luat pe toti.

4.) drumul e anevoios. polei. viteza prea mare. ei , ce conteaza ? masina noua. e jenant sa te temi cu ea. apare curba,controlul volanului pierdut. BMW-ul sa tavaleste de cateva ori si se face praf cu tot cu sora lui draga.
acelasi lucru. parinti fericiti ca nu au fost amandoi in aceeasi masina.a ramas el.

......................................................................................................................

ei bine , e oare si aceasta o normalitate specifica omului de azi ? e clar ca faptele fiind consumate,nu mai ai ce face. trecutul ramane acolo unde e .  durerea pierderilor ramane .  si totusi , vad prea multa usurinta in acceptarea faptelor. ve veti intreba ca si mine,spunand ca e absurd sa imi pun pb asa, ce se mai poate face ? ori , cum trebuie reactionat in cazurile astea?  nu stiu !  chiar nu stiu!  nu stiu cum ar trebui sa fie traita viata mai departe cu sentimentul ca, daca nu dadeam in groapa...,ca daca examenul se facea din timp...,ca daca nu mergeam cu banii la mine...,ca daca nu ii luam BMW-ul ala totul era in regula !!?
   stiu insa ca nu e neaparat o solutie in a te impaca la ideea ca din doi a mai ramas unul.  oare cel de acolo de sus, nu plange vazand refugiul gasit de cei ramasi ?
si atunci ? care e solutia ?   
ciudata si scurta e viata asta uneori...


30-03-2007 01:53:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Of....wersus...eu m-am convins de asta...adica de ciudatenie si de
cit de scurta poate fi viata uneori chiar pentru cei care o iubesc si o pretuiesc...il am exemplu pe sotul meu d-zeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace...care pur si simplu a savurat viata...a trait intr-un moment cit altii in doua...
    :rolleyes:


30-03-2007 10:34:07
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
am trait azi sentimentul fericitului de nefericire. am urcat fericit pe dealurile unde bunii mei se odihnesc intru vecie, pt ca ii voi vedea asa cum i-am stiut si imi vor vb asa cum stiu ei sa o faca de acolo de unde sunt. am ajuns nefericit langa ei , pt ca trebuie sa ne vedem si sa vb din doua lumi, diferite... dar va veni si vremea cand.....,nefericirea va disparea definitiv , NU?

31-03-2007 21:56:38
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
tristetea si fericirea sint stari pe care noi intr-un fel sau altul le atragem...eu zic ca nu merita sa ne lasam iritati de micile maruntisuri sa le spun asa pe care viata ni le scoate in fata zilnic...stiu e greu sa te declari multumit....atunci cind ti se pare ca primesti putin de la viata,tu ai tendinta de a-ti impermeabiliza relatiile,ori anumite aspecte ale vietii,ori si una si alta...eu zic sa alungi aceste ganduri si sa sigilezi mintea atunci cind astfel de ganduri incearca sa ti se strecoare...viata este frumoasa cu toate micile ei neajunsuri...=)

01-04-2007 00:32:07
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
stii cind simti ca e frumoasa viata cu micile ei neajunsuri (ca sa te citez)? Atunci cind fiind tracasat de acestea, se intimpla ceva frumos, vezi ceva care te emotioneaza sau te inalta... si atunci uiti de mizerii, frecusuri, iritari nervoase si zimbesti, te bucuri, chiar rizi in hohote...

01-04-2007 01:48:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Da,Sandie,ai dreptate..dar eu am simtit ca in viata daca ne-ar fi mereu numai bine...ne-am plictisi,si daca nu am avea parte si de necazuri n-am stii sa apreciem la justa lor valoare lucrurile minunate care ni se intampla zilnic...=)

01-04-2007 02:46:39
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
cind ei doi s-au casatorit ea era insarcinata in luna a treia.. Evident, el stia, acceptase.. abia astepta sa fie tatal copilului ei... Avea sa fie o fetitza.. Iar el i-a fost acestei fetite si urmatoarei.. tatal perfect.
in fata blocului unde locuiau exista o bomba... El avea obiceiul sa bea... sa bea mult de tot... Si sub influenta bauturii facea prapad in casa. De la a-si bate nevasta pina la singe pina la a despica mobil ain doua cu toporul..
a doua zi.. cerea iertare in genunchi... si repara prin o iubire imensa tot raul...
in zilele cind femeia il privea de la geam la masa circiumei se ruga la dumnezeu s-o scape de chinuri...intr-un fel. Sa-l ia pe el.. s-o ia pe ea...

L-a luat pe el. Si totusi, si acum, dupa 50 de ani de la moartea lui... el este adulat ca sot, ca tata, ca bunic.. sau strabunic.


03-04-2007 02:47:04
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
si inca o poveste... oarecum similara.
dragoste tiganeasca ... dar tigani spalati :D, undeva pe la Lujerului. Doi copii mici. El muncitot la strung, betiv, bataush.. O batea pina la singe cu lantul, cu bita, cu ce-i venea la mina.. apoi, printre suspinele ei.. faceau amor. Ea il adora, desi se ruga - precum tiganul - sa moara.
A murit dupa o asemenea noapte de pomina, a doua zi in mecaismul strungului... A fost jelit cum nimeni altul..
Nu mai stiu nimic despre ea si copiii ei de la revolutie...


03-04-2007 02:51:09
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Da,am vazut si eu...la tigani exista un ritual aparte in jelirea mortilor...

12-04-2007 12:54:02
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
cine se considera fericit, optimist, poate fi catalogat ca fiind fletz? de ce daca privesti lucrurile dintr-o perspectiva  optimista esti considerat ca fiind cu adevarat pueril? de ce   nu putem fi luati asa cum suntem fara a fi judecati de altii care nici macar ei nu au cunoscut vreodata  adevarata fericire?  acesti pesimisti, aceste firi pesimiste, cinice, satui de toti si de toate  pot demonstra in vreun fel o oarecare originalitate sau capacitati mai deosebite ? cei care se numesc fericiti sunt intr-adevar asa ? este mai interesant oare sa iti mearga prost, si sa cauti compasiune undeva unde nu gasesti decat ura si semne clare de indiferenta?
cand si ce ar trebui sa se intample sa  se poata sfarsi nefericitul in fericirea pe care si-o doreste ?


26-05-2007 17:25:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

SandieShaw a scris:

stii cind simti ca e frumoasa viata cu micile ei neajunsuri (ca sa te citez)? Atunci cind fiind tracasat de acestea, se intimpla ceva frumos, vezi ceva care te emotioneaza sau te inalta... si atunci uiti de mizerii, frecusuri, iritari nervoase si zimbesti, te bucuri, chiar rizi in hohote...

ai ras in hohote in ultima vreme?
stiu si eu...
poate m-am amuzat copios
la cite-o remarca pe forum...
in rest chiar deloc..=(

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (27-05-2007 04:25:03)


27-05-2007 04:24:39
   
?? helena_
Cont Sters

Inregistat: 03-08-2006
Mesaje: 229
fericit de nefericire???

vad asta in fiecare zi... si aproape am ajuns sa -mi incarc bateriile pt o urmatoare zi de lucru... e ceea ce poate sa-ti arate un copil cu dizabilitate fericit ca se joaca cu un alt copil, ca i-ai spus o vorba, ca l-ai bagat in seama, ca mama lui e alaturi, ca traieste...

nu cred ca ,,, am mai intalnit vreodata oameni care pot fi fericiti din  lucruri care mie mi se par asa banale si simple...

,,,, scoala vietii.... dorintza de a trai... dorintza de a fi in randul lumii... cand de fapt traiesti o drama, cum poti fi totusi cu zambetul pe buze??


27-05-2007 04:58:21
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
hmm.cam asa e si filmul BABEL .sa-l vedetzi

27-05-2007 05:08:57
   
?? helena_
Cont Sters

Inregistat: 03-08-2006
Mesaje: 229
mda.. l-am vazut,,,, dar oare care e fericirea acolo??

27-05-2007 05:10:00
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
m-am referit la cum se poate duce totul de rapa intr-o clipa.chiar aiurea si poate chiar mai multe

27-05-2007 05:13:07
   
?? helena_
Cont Sters

Inregistat: 03-08-2006
Mesaje: 229
da,, corect,,mai ales ca filmul e pe mai multe planuri... care de altfel au un subiect comun... dar totusi e vorba de fericire prin nefericire...

oare as putea sa traiesc o drama si sa fiu totusi fericita ca traiesc???


27-05-2007 05:16:20
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Mda,cred ca ai dreptate,n-am fost chiar pe subiect.
Mi-am amintit cata nefericire a fost in mine cand parintzii au divortzat,eu avand doar 6 ani,pe urma cat de trist am crescut vazandu-mi prietenii cu cate-un tata,eu neavand nici in vizita.Dar dupa multzi ani,mama recasatorindu-se mi-a intrat in viatza cea mai mare fericire:o surioara.Surioara perfecta,cu care nu m-am certat nici macar odata-n viatza,devenind si ce-i mai buni si iubitzi prieteni,spre mandria si fericirea mamei :)


27-05-2007 06:57:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
E bine ca ai reusit sa faci din sora ta o prietena...
Eu am fost singura la parinti...si tocmai din ideea de a nu se repete acest lucru (tot timpul mi-am dorit sa am o sora sau un frate)...la un an si o luna dupa primul copil a venit si cel de-al doilea...si fetele mele sunt cele mai bune prietene...
Impart totul de mici...si aici ma refer atat la cele spirituale cit si la cele materiale...
imi amintesc o intamplare de cand erau mici...plecasem la niste prieteni la tara doar cu cea mica..cea mare ramasese cu mama acasa...era Craciunul..seara de colinda...fata mea primise de la prieteni 100 de lei(pe vremea aceea insemnau destul de mult)...ne intoarcem acasa...in virtutea obisnuitei pe care le-o imprimasem de mici.(de-a imparti totul pe din doua..)..fata mea rupe suta in doua si jumatate o da celeilalte...
Imi amintesc ca sotul meu a izbucnit in ras...fetita avea 4 ani....am inceput sa-i explic ca banii se pot schimba...nu trebuiesc sacrificati...
oricum gestul ei mi-a ramas multa vreme in minte...
Asa ca daca v-ati inteles bine cred ca este si meritul mamei tale..conteaza cum sunt educati copii in primii ani de viata...

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (27-05-2007 10:50:42)


27-05-2007 10:48:47
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
Oamenii abordeaza durerea psihologic si social in diferite moduri. Unii o vad ca destin inevitabil (pesimistii), altii ca fata intunecata a unei vieti de altfel placute (optimistii), iar altii, in fine, ca mister inexplicabil. Pesimistii nu gasesc nici un sens durerii. Dar astfel pierd si sensul vietii. Optimistii omit problema durerii si cultiva falsa senzatie a fericirii intr-atatea stari neplacute si negative care inconjoara lumea. Dar si aceasta abordare este rupta de realitate.

nashpa.. nu? :rolleyes:


28-05-2007 17:07:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sunt multe momente de fericire în viata omului..... Am putea asemana fericirea cu niste gingase balonase de sapun; si fiecare balon este un moment de fericire. Unele sunt mai mari, altele mai mici, unele sunt mai durabile, altele sunt mai firave si se sparg înca înainte de a-si fi luat zborul. Viata noastra este însa plina de astfel de balonase.....=) Nu trebuie decât sa le pastram cu grija, în cufarul tainic al subconstientului si sa ne gândim ca si dupa o mare durere, vine o mare bucurie. Exista un permanent echilibru între cele doua. Unii spun ca nenorocirile sunt mari si gratuite, numai fericirile sunt scurte si costisitoare....=(
A fi fericit înseamna dupa unii, a iubi. Si într-adevar, a iubi este prima dintre toate fericirile, a fi iubit vine abia dupa aceea....=)
Oare?


28-05-2007 23:35:14
   
Pagini: 1    
Mergeti la