Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Nu vreau ''multumesc''!!    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
in urma cu 7 ani si cinci luni a venit pe lume un pui de zana. era toata o gurita infometata si ochisori plangaciosi. in fata frumusetii creatiei umane din propriile adancuri nu ai cum sa ramai impasibil . amandoi suntem--parintii--,am fost frumosi,nu avea cum sa iasa ceva urat. am privit-o cu un zambet lung impietrit;am privit-o si pe mama ei, sotia mea de atunci si i-am multumit pt acest dar fara pret. apoi am luat-o in brate am sarutat-o dulce si lung pe frunte.  cu lacrimi in ochi m-am apropiat de ea si i-am soptit la urechiusa minuscula : iti multumesc ca existi. eu iti sunt dator pt ca ai venit sa ma faci fericit. tu nu va trebui , frumoasa mea Adelina, sa imi multumesti niciodata pt nimic. voi trai o viata pt a-mi plati datoria fata de bunatetea ta de a exista langa mine.
zilele,saptamanile,lunile si anii au trecut. am crescut-o cu rugamintea permanenta de a nu imi multumi mie,niciodata pt nimic. cu toate ca a fost invatata ca asa e frumos.
si chiar nu am simtit niciodata nevoia de a  auzi de la iubita mea printesa : multumesc. pentru nimic. multumirea mea e ca ea exista. nemultumirea actuala e ca nu mai exista langa mine. e dependenta de cea care i-a dat viata. acu' poate ca mi-as dori sa aud un multumesc dar nu mai am de la cine. as incalca o singura data legamantul facut,doar sa imi sopteasca la ureche,multumesc.   dar nu e !

voua, dragi  forumisti,vi s-a intamplat sa simtiti acelasi lucru vreodata? si nu ma refer in cazul vostru la copii daca ii aveti ... la oricine altcineva.

care ar fi normalitatea unei relatii parinte-copil dupa o despartire ce s-a intamplat doar din dorinta unui singur parinte,luand in calcul ''montarile'' copilului impotriva celui care pleaca ?

Ultima modificare facuta de wersus (01-04-2007 19:53:04)


01-04-2007 14:04:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Suferinta daca este impartasita,parca isi pierde din intensitate,iar vindecarea vine atunci cind iti lasi armele jos,si accepti ca NU POTI SA FACI TOTUL DE UNUL SINGUR..CA ESTI SLAB SI AI NEVOIE DE AJUTOR...=(
     Toate acestea l-am invatat din mers,din viata mea si a celor de linga mine,intr-un colt...pina am descoperit iertarea si am invatat Wersus,ca a ierta inseamna a merge mai departe mai sus,mai adanc decat as fi indraznit sa sper si asta iti sugerez si tie...indrazneste sa ierti atunci cind esti lovit in suflet...invata sa multumesti pentru tristete exact asa cum ai multumi pentru bucurie...
     Va venii si ziua cind fata ta iti va multumi,eu sint sigura de asta...va veni exact cind te vei astepta mai putin...si atunci nu ti se va parea o rasplata...ci un dar...il vei pretui mult mai mult...o sa-ti aduci aminte de vorbele mele si vei spune sint sigura in mintea ta"mare dreptate ai avut Olga..."=)


01-04-2007 15:40:54
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
copilul "ingrat"... :rolleyes:.. drama oricarui parinte care a presupus ca sacrificul firesc de a-l creste si educa trebuie rasplatit cu sacrificiul de sine al copilului...
daca nu ni s-a spus inca de catre propriul copil : Nu te-am obligat eu sa faci aia sau aia!.. sint sigura ca noi am spus-o parintilor nostri.. sau macar am gindit-o.
tirziu, aproape prea tirziu... vom spune Multumesc! mama - tata ca ai facut asa cum ai vrut tu si nu asa cum vroiam eu... Mi-a prins bine!


01-04-2007 17:55:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Mintea noastra aluneca catre diferite forme de negativism..
deseori sintem tentati sa fim prezumtiosi...dar ,Wersus,incearca sa o apropii putin pe fata de tine...copii sint sensibili chiar si la o ciocolata sau un pachet de bomboane(nu intelege prin asta ca iti sugerez "s-o cumperi"),caut-o,las-o sa te cunoasca mai bine...sa poata ajunge la convingerea ca esti tatal ei,si meriti tot respectul...=)
    Ai o voce asa calda...placuta imposibil sa n-o misti...=)
    Multumirile vor sosi in timp...asculta-ma...si fara orgolii...=)


01-04-2007 18:11:00
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
o mare timpenie fac parintii, de regula mama, atunci cind se despart si incep "transarea" copilului.... Am spus mama pentru ca ea ramine in 99 % din cazuri cu fructul dragostei.. si-l transforma peste noapte in fructul oprit...
fostul sot devine santajat sentimental, financiar, moral... prin copil. Si toate of-urile din casnicia terminata sint transmise tatalui prin copil... de catre mama...:(

v-as povesti cazuri din tribunal... daca vreti


01-04-2007 18:18:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
De ce nu?
Povesteste,din fiecare caz se poate invata cite ceva...
si sint atatia tineri pe acest site...ar merita sa le citeasca =)


01-04-2007 18:20:05
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
o sa povestesc...
nu inainte de ma dumiri ovidiu.. ce se vrea acest topic ...mai departe :) Eu l-am perceput ca relatia dintre copil si parinte dupa un divort... sau, in conditiile in care copilul se afla sub influenta unui singur parinte...


01-04-2007 18:25:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Stiti care este parerea mea?
daca ne-am baza dragostea pe comportamentul copiilor nostri,adesea  ne-ar fi aproape imposibil sa-i mai iubim.Daca dragostea s-ar baza numai pe comportament,probabil ca nici unul dintre noi nu ar fi fost iubit ca adolescent!Eu zic ca ar trebui sa privim dincolo de comportament...chiar daca pentru moment nu-l aprobam...=)


02-04-2007 02:07:19
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
M-a ferit Dumnezeu de asemenea ganduri si-s convins ca de mi-ar fi dat sa traiesc cel mai cumplit cosmar, ar insemna s-ajung in situatia infatisata de wersus.... :(:(:(

02-04-2007 10:57:37
   
cenusareasa31
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-03-2007
Mesaje: 142
Cred ca (si acum multi din voi o sa ma injurati) barbatii nu merita sa aiba langa ei copii,o femeie cand se desparte de sotul ei o face pentru ca acesta a devenit un betiv sau un om de nesuportat,nu cred ca vreo femeie isi lasa barbatul doar de dragul altuia. Copilul trebuie sa ramana la mama ,asta e parerea mea, de aceea se spune de "instinct matern" ,pentru ca femeile sunt cele care cresc copii cu dragoste,ele se sacrifica pentru a-i fi mai bine copilului.Sunt putine cazuri cand tatal merita copilul,iar atunci doar daca mama este betiva sau a primejduit viata copilului. Pentru ca in rest,mamele sunt cele care ofera iubirea adevarata ,si nu tatzii. EI se bat cu pumnul in piept ca sunt capabili,dar la cel mai mic obstacol se sperie de responsabilitatile prea mari si lasa copilul la bunici,spunand ca ii asigura tot necesarul,uitand ca acea iubire pe care o ofera o mama nu poate fi inlocuita cu nimic.

02-04-2007 16:03:14
   
adiyna
Femeie

Ii cunosc pe toti

Inregistat: 25-03-2005
Mesaje: 1698
In lumea asta a noastra totul este cu fundul in sus,tot ce este anormal a capatat o dimensiune normala,tot ceea ce nu este in regula e luat ca oricinal.Lumea asta in care nu este indicat sa'ti spui problemele persoanelor in care ai incredere pt ca si ele la randul lor au pb si ultimul lucru de care au nevoie este sa'ti asculte plangerile!
wersus esti de apreciat! ...iti iubesti tare mult printesa!
asa cum spunea shi tasha ...va veni shi ziua cand iti va multumi ,si probabil ca acea zi e mai aproape decat crezi! ;)


02-04-2007 18:21:29
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

wersus a scris:

care ar fi normalitatea unei relatii parinte-copil dupa o despartire ce s-a intamplat doar din dorinta unui singur parinte,luand in calcul ''montarile'' copilului impotriva celui care pleaca ?

normalitatea..:(
devine o boccelutza cu cele necesare intr-un wee-end.. de doua ori pe luna.... si eventual un concediu pe timp de vara (vacanta scolara)... Asta e normalitatea unui copilas ce isi asteapta tatal la orele / zilele legale de vizita.
simbata dimineata devine pentru el ceva normal sa priveasca pe geam sosirea lui, devine pentru el absolut normal sa traga cu coada ochiului la telefon si sa se intrebe de ce nu suna tati?

anormalul intervine prin vocea si bratul mamei care incearca sa opreasca singura apropiere dintra tata si copil...


02-04-2007 19:39:57
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
vezi cred ca la ultima fraza facea trimitere wersus =)

02-04-2007 21:42:12
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
mi-e greu sa vorbesc despre copilul crescut de un singur parinte .. aici. Sint prea putini cei care scriu pe forum aflati intr-o asemenea situatie...

ati remarcat si voi, sint sigura, cum suna anunturile matrimoniale in proportie de 99%: caut doamna fara obligatii... Disperate dupa gasirea unui sot care sa le umple timpul, patul si ochii.. femeile au preluat si ele: doamna fara obligatii caut...
ce nu am inteles niciodata ar fi: CINE sau CE sau CARE este obligatia din viata lui / ei? Cu ce se obliga un OM... cind e vorba de cresterea si educarea unui copil?

personal.... mi-ar fi sila sa stau cu un asemenea barbat de vorba... In mintea mea ar fi doar: vreau sa stai toata ziua la cheremul meu.. sa respiri doar cind poruncesc eu.. :x


03-04-2007 00:56:41
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
cam asa ceva....
oare este un semn de zgircenie.....egoism.....?


03-04-2007 00:58:36
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nu stiu, nu am avut ocazia sa intreb un astfel de barbat daca anuntul sau este un cliseu sau chiar asa gindeste...
banuiesc ca isi pune problema ca dumicatul inghitit de copil. i-ar prinde lui bine.. ca aerul respirat de un copil in preajma .. i-ar umple plaminii lui de aer in plus...
habar n-am.. asa cum spuneam.. mi-e cam sila... :(


03-04-2007 01:02:18
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
poate se teme ca va creste copilul altuia..in loc sa isi traiasca viata....
sau poate ca vrea propia progenitura...


03-04-2007 01:03:49
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
mona, ma provoci.. :D, nu? sa nu-mi spui ca gindesti asa...

03-04-2007 01:15:21
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
am zis poate.....

03-04-2007 01:24:40
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
da, sa lasam discutia asta... pentru urmatoarea saptamina Acum e timpul pentru iepurasi... adica sa fiu si eu mai blinda :)


03-04-2007 02:12:36
   
cenusareasa31
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-03-2007
Mesaje: 142

fun-funny a scris:

mi-e greu sa vorbesc despre copilul crescut de un singur parinte .. aici. Sint prea putini cei care scriu pe forum aflati intr-o asemenea situatie...

ati remarcat si voi, sint sigura, cum suna anunturile matrimoniale in proportie de 99%: caut doamna fara obligatii... Disperate dupa gasirea unui sot care sa le umple timpul, patul si ochii.. femeile au preluat si ele: doamna fara obligatii caut...
ce nu am inteles niciodata ar fi: CINE sau CE sau CARE este obligatia din viata lui / ei? Cu ce se obliga un OM... cind e vorba de cresterea si educarea unui copil?

personal.... mi-ar fi sila sa stau cu un asemenea barbat de vorba... In mintea mea ar fi doar: vreau sa stai toata ziua la cheremul meu.. sa respiri doar cind poruncesc eu.. :x

Asa e ,e dureros cand o comoara de copil (iar copiii chiar sunt comori) devine "obligatie" .


03-04-2007 16:59:36
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
aici ai gresit.  nu ai inteles esenta problemei. nu a zis nimeni--cred-- ,ca un copil pt care existi , care e lumina si forta ce te tine pe picioare,care iti ofera o speranta nesperata a zilei de maine , poate deveni vreodata obligatie. suntem tentati intr-adevar de multe ori la necaz si suparare sa facem afirmatii aiurea ori sa actionam intr-un fel regretabil mai tarziu. dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa te controlezi si sa condamni prin indiferenta ta un suflet de-abia urcat pe scena

03-04-2007 17:13:25
   
cenusareasa31
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-03-2007
Mesaje: 142
NU am inteles nimic din ce ai scris aici.

03-04-2007 17:49:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

cenusareasa31 a scris:

NU am inteles nimic din ce ai scris aici.

persevereaza cenusareaso,wersus,este un tip cu o exprimare destul de ambilicata uneori...chiar si noi forumistii mai vechi..stam si ne gandim oare ce-o fi vrut sa spuna?...noroc cu messengerul ca ne mai edificam...;)=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (04-04-2007 22:06:38)


04-04-2007 22:06:10
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Ideal ar fi ca ideile sa fie exprimate intr-o forma care sa nu necesite completari-lamuriri messengeriste !

04-04-2007 22:51:26
   
cenusareasa31
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-03-2007
Mesaje: 142

P. Pan 63 a scris:

Ideal ar fi ca ideile sa fie exprimate intr-o forma care sa nu necesite completari-lamuriri messengeriste !
Adica sa inteleaga si cei cu mintea odihnita,in spetza eu.

04-04-2007 22:59:29
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

P. Pan 63 a scris:

Ideal ar fi ca ideile sa fie exprimate intr-o forma care sa nu necesite completari-lamuriri messengeriste !

deh...coane nu toate lumea are performanta ta...;)


04-04-2007 23:32:52
   
cenusareasa31
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-03-2007
Mesaje: 142
CE mai stiti de sandie,dar de andreeas74?

04-04-2007 23:34:27
   
mindra
Femeie

Nou venit

Inregistat: 21-03-2007
Mesaje: 96

wersus a scris:

aici ai gresit.  nu ai inteles esenta problemei. nu a zis nimeni--cred-- ,ca un copil pt care existi , care e lumina si forta ce te tine pe picioare,care iti ofera o speranta nesperata a zilei de maine , poate deveni vreodata obligatie. suntem tentati intr-adevar de multe ori la necaz si suparare sa facem afirmatii aiurea ori sa actionam intr-un fel regretabil mai tarziu. dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa te controlezi si sa condamni prin indiferenta ta un suflet de-abia urcat pe scena

Despre ce esenta vorbesti? Ca eu nu inteleg nimic din postarea ta. Imi pari complet rupt de cele spuse de ceilalti. Si fun si cenusereasa vorbeau de copii crescuti de un tata vitreg si de sentimentele pe care le au barbatii fata de femeile cu un copil. Tu vorbesti de propriul copil. Cred :D. Pentru ca, asa cum spuneam, nu am inteles postarea ta.


05-04-2007 00:20:40
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

cenusareasa31 a scris:

CE mai stiti de sandie,dar de andreeas74?

sint ok.. :) sandie e prin zona, andreas.. nu (din pacate)... :(
dar sint ok si asta e tot ce conteaza.... :)


05-04-2007 00:34:15
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132


nu-i o poza superba??

ovidiu, am un folder intreg cu imagini colorate pentru fetitza ta.... Le mai vrei au ba?


10-04-2007 18:31:42
   
?? 2late
Cont Sters

Inregistat: 31-03-2007
Mesaje: 22
...neata, wersus fratica, ce spui aici ma cutremura,...la gindul ca mi se poate intimpla si mie. Intr-adevar e dureros sau chiar imposibil sa traiesti asa. Ce as face nu stiu intr-o atare situatie dar cred ca in scurt timp as lua-o razna sa nu il am aproape pe baiatul meu. Cind vine un copil pe lume , in clipa aia cercul e inchis, complet, toata lumea e a ta si universul tot se concentreaza intr-un singur punct : el. Asadar sa nu il mai ai linga tine te darima , te termina. Nu stiu cum naiba rezisti si mai ales de ce ti s-a intimplat insa un lucru stiu: fa totul ca sa fie linga tine altfel esti pierdut iar universul tau nu isi are greutatea. Daca nu ai acel punct nu esti complet si toata viata o sa te chinuiesti. Nu tre sa iti spun eu vreau doar sa stii ca te inteleg si ca imi doresc sa rezolvi treaba cit mai repede. All the best. PS: fa asta pina nu e ....2late! respect

11-04-2007 08:56:52
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
2late... ceea ce simti tu pentru copilul tau e superb, e divin! Dar nu difera cu nimic fatza de ceea ce simte MAMA lui pentru el... Nu difera cu nimic fatza de ceea ce simte mama fiicei lui wersus fatza de copila lor...
Sa faca totul ca sa fie linga el? Adica ce? In conditiile in care exista un divort si o incredeintare a minorului catre mama.. cam ce ar putea ovidiu sa faca pentru a fi linga copilul lui? S-o rapeasca? Sa-si faca operatie estetica pentru a deveni altul si a se recasatori cu fosta sub o alta identitate?

superb, divin...dar  putin 2late pentru a drege busuiocul :(


11-04-2007 16:25:53
   
?? 2late
Cont Sters

Inregistat: 31-03-2007
Mesaje: 22
...funny...esti funny.....cine a zis sa ia masuri extreme?...sa fim seriosi..daca tu nu poti interpreta decit ad literam, e problema ta, insa versus sint sigur ca a inteles ce am vrut sa spun.. Esti putin incisiva desi n-ai nici un motiv, daca ai o problema cu mine sua cu felul in care imi expun parerea, ma repet...e problema ta...in speranta ca iti vei rezolva problema de atitudine care vad ca e cam mare...te pup dulce si fii funny in continuare...respect

12-04-2007 21:49:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

cenusareasa31 a scris:

CE mai stiti de sandie,dar de andreeas74?

despre Sandie pot sa-ti spun ca e chiar foarte bine...fericita nevoie mare,dar lucreaza pe rupte,e foarte prinsa profesional,abia mai apuc sa schimb cu ea cateva impresii pe messenger...=)


12-04-2007 23:40:40
   
cenusareasa31
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-03-2007
Mesaje: 142

fun-funny a scris:

2late... ceea ce simti tu pentru copilul tau e superb, e divin! Dar nu difera cu nimic fatza de ceea ce simte MAMA lui pentru el... Nu difera cu nimic fatza de ceea ce simte mama fiicei lui wersus fatza de copila lor...
Sa faca totul ca sa fie linga el? Adica ce? In conditiile in care exista un divort si o incredeintare a minorului catre mama.. cam ce ar putea ovidiu sa faca pentru a fi linga copilul lui? S-o rapeasca? Sa-si faca operatie estetica pentru a deveni altul si a se recasatori cu fosta sub o alta identitate?

superb, divin...dar  putin 2late pentru a drege busuiocul :(

Mamele sunt cele care ofera totul copiilor, iar de tatzi,,,prefer sa ma abtin, ca le-as aminti ca pentru ei tutela copilului reprezinta doar scutirea de plata pensiei alimentare . NU cred decat in iubirea de mama , barbatii au scopuri marsave . Asta e parerea mea si nu mi-o schimb oricat m-ati injura (sic) .


14-04-2007 00:02:18
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107
esti mama cenusareaso de vorbesti cu atata convingere? chiar crezi in ce spui ? cred ca ti-ai dat seama ca te-ai referit la toti barbatii.... nu ma cunosti, nici pe altii ca mine. si atata vreme cat se intampla asta , incearca si abtine-te

Ultima modificare facuta de wersus (14-04-2007 00:59:02)


14-04-2007 00:58:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Of..e foarte greu sa-ti dai cu parerea in  astfel de cazuri,...
te inteleg , wersus,ti-e greu ca n-o poti vedea..dar cine stie?
poate vei mai avea parte de alti copii intre timp..si fata va mai creste si te va cauta...
Doamne ajuta sa fie asa!=)


14-04-2007 01:09:14
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Da, blondino si fetelor, sint foarte fericita si murmur in gind refrenul acela: "Hai vino iar in gara noastra mica..."

In esenta, pretuiesc in acest moment mai mult intelepciunea decit fericirea, si unui anume barbat imi vine sa-i spun "Nu vreau, merƧi"... asta ca sa nu ma indepartez de topic ...


tasha 1951 a scris:


cenusareasa31 a scris:

CE mai stiti de sandie,dar de andreeas74?

despre Sandie pot sa-ti spun ca e chiar foarte bine...fericita nevoie mare,dar lucreaza pe rupte,e foarte prinsa profesional,abia mai apuc sa schimb cu ea cateva impresii pe messenger...=)


Ultima modificare facuta de SandieShaw (14-04-2007 11:34:30)


14-04-2007 11:34:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Of....Sandie...esti o draguta,chestia cu gara mica...m-a dat gata....ai dreptate...tu nu esti de "gara mica" ....valoarea ta este  peste *****
=D=D=D=D


14-04-2007 11:44:24
   
?? wersus
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2006
Mesaje: 1107

tasha 1951 a scris:

Of..e foarte greu sa-ti dai cu parerea in  astfel de cazuri,...
te inteleg , wersus,ti-e greu ca n-o poti vedea..dar cine stie?
poate vei mai avea parte de alti copii intre timp..si fata va mai creste si te va cauta...
Doamne ajuta sa fie asa!=)


de alti copii nu cred ca voi mai avea parte. pt femei e riscant sa mai poate procreea dupa o anumita varsta--daca soarta mai are  pt mine clipe fericite alaturi de cea pe care as putea sa o iubesc-- ; pt mine, poate ca ar fi prea usor si de asta m-as simti vinovat fata de ea
cat despre fata , va creste intr-adevar, insa daca va creste asa cum vad eu ca se intampla acum, nu ma va cauta. in cazul asta spun: nu vreau, multumesc....:(  poate ca fericirea ei va fi mai bine conturata daca nu ar sti ca mai exista cineva cu suflet sfasiat de neputinta,care se sfarseste de dor si dragoste,cineva care i-a soptit candva la ureche: ITI MULTUMESC CA EXISTI PRINTESA MEA IUBITA!


14-04-2007 17:02:05
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Mare suflet ai...
Orice iubire e perfecta daca o ai...orice iubire este completa daca exista..
Perceptia unei realitati imperfecte,creeaza iubiri imperfecte..este ca o discutie despre frumusetea copiilor unde toata lumea este de acord:
     TOTI COPII SINT FRUMOSI !
              =)=)=)


14-04-2007 18:19:54
   
cenusareasa31
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-03-2007
Mesaje: 142

wersus a scris:

esti mama cenusareaso de vorbesti cu atata convingere? chiar crezi in ce spui ? cred ca ti-ai dat seama ca te-ai referit la toti barbatii.... nu ma cunosti, nici pe altii ca mine. si atata vreme cat se intampla asta , incearca si abtine-te
Nu vreau sa te jignesc,dar am o parere proasta despre barbatii care divorteaza,si mai ales cand nu au castigat custodia copilului consider ca au ceva vicii greu de suportat de catre o femeie normala. Da,sunt si eu mama , si mi-am castigat copilul in instanta, pentru ca sotul meu binevoia sa vina beat la fiecare infatisare,aratandu-si in felul asta adevarata fatza. Pentru ca mi-ar fi fost greu sa dovedesc faptul ca e un betiv, poate s-ar fi tergiversat procesul ,dar cum pe mine cineva acolo sus ma iubeste, a facut in asa fel incat adevarul sa iasa la iveala. Si sa sti ca nici un betiv nu recunoaste ca e chiar alcoolic ,pentru ca granita dintre acestea doua este foarte subtire ,si trece la alcolism fara sa-si dea seama.

14-04-2007 22:32:42
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Asa o fi ,nu te contrazicem,dar wersus,nu cred ca a avut nici o vina,cred ca la ea era problema...din cate stiu eu de la wersus,el si-a dorit ca relatia sa continue,poate doar singurul lucru care nu l-a facut  a fost ca nu a reusit sa se reinventeze in ochii fostei sotii...dar asta e problema lor si chiar nu mai continui sa spun nimic...
    Legat de tine Cenusareaso,chiar imi pare rau ca ti s-a intamplat asta,eu am trait de mica doar cu mama(tata a murit f.tanar) si stiu ca este f.greu sa ai doar unul dintre parinti...tot timpul am invidiat colegele,prietenele care veneau la scoala la inceputul anului cu ambii parinti...si nu numai atunci...in general...si uite ca istoria se repeta,am ramas si eu vaduva,sotul meu n-a mai apucat sa vada fetele maritate,nepoti,si alte bucurii pe care viata ti le poate oferi...dar...ce putem face?...fiecare cu crucea lui...:rolleyes:


15-04-2007 14:33:24
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
sint oameni care trebuie sa se plinga mereu de ceva... pentru a fi bagati in seama. Nu e una.. cautam alta, inventam alta... Niciodata viata lor nu este simpla.. si niciodata problemele lor nu au rezolvare... chiar daca li se ofera solutii. Fac o tragedie din te miri ce...
acei oameni sfirssc prin a fi ocoliti, marginalizati.. ironizati... :D
noroc ca-i lumea mare si se muta la alta usa (urechi, umar...)


15-04-2007 14:45:12
   
?? Cezara2
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
..suferinta ne spiritualizeaza cand o putem supoerta cu discretie si cu modestie ...de altfel ,ce mare lucru e sa suferi?..sufera si un animal inferior ,uneori cu mai multa noblete decat un om...tu ,Olga,esti o fire tare si suporti orice suferinta,dovada ca nu te-ai insingurat si ne faci noua viata mai senina cu zambetul tau...ce ne-am face fara suferinta?...crezi ca am mai fi noi insisi?....



tasha 1951 a scris:

Asa o fi ,nu te contrazicem,dar wersus,nu cred ca a avut nici o vina,cred ca la ea era problema...din cate stiu eu de la wersus,el si-a dorit ca relatia sa continue,poate doar singurul lucru care nu l-a facut  a fost ca nu a reusit sa se reinventeze in ochii fostei sotii...dar asta e problema lor si chiar nu mai continui sa spun nimic...
    Legat de tine Cenusareaso,chiar imi pare rau ca ti s-a intamplat asta,eu am trait de mica doar cu mama(tata a murit f.tanar) si stiu ca este f.greu sa ai doar unul dintre parinti...tot timpul am invidiat colegele,prietenele care veneau la scoala la inceputul anului cu ambii parinti...si nu numai atunci...in general...si uite ca istoria se repeta,am ramas si eu vaduva,sotul meu n-a mai apucat sa vada fetele maritate,nepoti,si alte bucurii pe care viata ti le poate oferi...dar...ce putem face?...fiecare cu crucea lui...:rolleyes:


15-04-2007 14:48:52
   
?? Cezara2
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
da..si "secaturile"trag profit din suferinta lor ,exploatand-o....dar ,exista un dar...trebuie sa avem o consolare ,sa impartim acel "plans"cu cei dragi ,cu cei ce au trecut prin aceleasi lacrimi...pentru ceilalti ar fi un fapt divers,urmand solutii la iesiri din criza,eliminand singuratatea ,plictiseala...asa este ,unii fac tragedii din te miri ce..."vai,m-a inselat barbatul"...mi s-a spart un bibelou..uitand sau nevrand sa observe ca altii nu au vedere ,ca unii parinti isi ingroapa proprii copii.....e trist ,dar putem sa-i schimbam?...,sunt propriile victime sau de cele mai multe ori incultura .....


fun-funny a scris:

sint oameni care trebuie sa se plinga mereu de ceva... pentru a fi bagati in seama. Nu e una.. cautam alta, inventam alta... Niciodata viata lor nu este simpla.. si niciodata problemele lor nu au rezolvare... chiar daca li se ofera solutii. Fac o tragedie din te miri ce...
acei oameni sfirssc prin a fi ocoliti, marginalizati.. ironizati... :D
noroc ca-i lumea mare si se muta la alta usa (urechi, umar...)


15-04-2007 14:59:48
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957
bai,bai,bai ! nu am avut rabdare sa citesc toate postarile acestui topic...dar cu siguranta s-au "batut campii" in draci ! copiii, in opinia mea, sunt victimele sigure ale parintilor si nici nu are cum sa fie altfel:de cand se nasc si pana ajung sa aiba propria personalitate ( daca vor reusi vreodata sa aiba performanta asta !) sunt dependenti si influentati de cei din jurul lor.Daca influenta parintilor e nefasta sau sau paleste in fata altor influente, a cui e vina?

15-04-2007 16:32:10
   
cenusareasa31
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-03-2007
Mesaje: 142

fun-funny a scris:

sint oameni care trebuie sa se plinga mereu de ceva... pentru a fi bagati in seama. Nu e una.. cautam alta, inventam alta... Niciodata viata lor nu este simpla.. si niciodata problemele lor nu au rezolvare... chiar daca li se ofera solutii. Fac o tragedie din te miri ce...
acei oameni sfirssc prin a fi ocoliti, marginalizati.. ironizati... :D
noroc ca-i lumea mare si se muta la alta usa (urechi, umar...)
ASA e , spunea cineva odata sa vedem partea buna din fiecare lucru rau care ni se intampla,si eu chiar am incercat si a mers.

15-04-2007 18:49:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Stiti ceva,bine ca avem cui ne plange,este si asta o terapie,altii platesc bani grei sa se trateze,de stari de tristete,singuratate,depresii,...uite noi avem acest forum...(am incercat si in alta parte...dar am revenit...desi am lasat bloguri si pe acolo),refulam,o facem fiecare cum puteam,mai primim cate un sfat,mai ne inteapa cite unul altul...una peste alta eu zic ca e ok..iar celor de pe forum care m-au ajutat ,au fost alaturi de mine de-a lungul timpului nu pot sa le spun decat"multumesc"...of topic...;)

15-04-2007 23:34:37
   
Pagini:  1 2 3 4    
Mergeti la