Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Avem suflet?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Avem suflet? Cine e nebun sa zica nu?

1) Sufletul, mai mult ca toate, reprezinta pentru noi toti o ipoteza atragatoare. Ar fi dureros daca am afla la un moment dat ca acesta nu exista si ca noi functionam numai in baza unui mecanism. Avem nevoie de aceasta idee ca, undeva inauntrul nostru, exista ceva care ne anima, ceva care ne pune in miscare emotionala si stabileste o legatura cu Divinitatea. Acest lucru ascunde in fapt dorinta de a nu fi lasati singuri.
2) Sufletul, dupa parerea mea, ascunde cam toata trairile de care am fost vreodata capabili. Este ca o baza de date emotionala structurata pe mai multe categorii dar cu doua directii principale, opuse dar antagonice: IUBIREA si URA. Printre acestea doua trece o linie subtire care poarta numele de INDIFERENTA.
3) Sufletul e un paradox. Functioneaza de capul lui desi fiintele umane sunt dotate cu liber arbitru. Uite, de exemplu, nu-i poti spune sa taca. Nu-i poti spune sa nu mai planga iar cand vrea sa rada, rade cu sau fara vointa ta. Sufletul face ce vrea in noi. Degeaba corpul merge intr-o parte cand sufletul o ia in sens opus.

De multe ori n-am ascultat ce-mi spunea si m-am ratacit…

:rolleyes:


03-05-2007 18:48:01
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
e in noi ,in celule ,tesuturi,minte,inima...si cu toate astea nu s-a gasit o definitie tocmai pentru ca e cel mai divin....
tasha 1951 a scris:

Avem suflet? Cine e nebun sa zica nu?

1) Sufletul, mai mult ca toate, reprezinta pentru noi toti o ipoteza atragatoare. Ar fi dureros daca am afla la un moment dat ca acesta nu exista si ca noi functionam numai in baza unui mecanism. Avem nevoie de aceasta idee ca, undeva inauntrul nostru, exista ceva care ne anima, ceva care ne pune in miscare emotionala si stabileste o legatura cu Divinitatea. Acest lucru ascunde in fapt dorinta de a nu fi lasati singuri.
2) Sufletul, dupa parerea mea, ascunde cam toata trairile de care am fost vreodata capabili. Este ca o baza de date emotionala structurata pe mai multe categorii dar cu doua directii principale, opuse dar antagonice: IUBIREA si URA. Printre acestea doua trece o linie subtire care poarta numele de INDIFERENTA.
3) Sufletul e un paradox. Functioneaza de capul lui desi fiintele umane sunt dotate cu liber arbitru. Uite, de exemplu, nu-i poti spune sa taca. Nu-i poti spune sa nu mai planga iar cand vrea sa rada, rade cu sau fara vointa ta. Sufletul face ce vrea in noi. Degeaba corpul merge intr-o parte cand sufletul o ia in sens opus.

De multe ori n-am ascultat ce-mi spunea si m-am ratacit…

:rolleyes:


03-05-2007 18:51:11
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906
Avem - si inca de toate culorile... chiar si cei care aparent n-au il au - inodor, insipid, incolor insa... ;)

03-05-2007 22:50:43
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
De fapt, sufletul suntem noi-insine, de aceea nu-l poti face sa taca.Trupul e doar "imbracamintea". Sa inveti sa asculti limbajul sufletului inseamna sa intri in contact, indirect, cu Dumnezeu (ca un releu de legatura).Desi, mai exista si exceptii! Uneori, sufletelul e atat de tulburat, ca nu mai functioneaza ca un "releu" perfect...:rolleyes:

03-05-2007 23:18:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
... Bine mai era cand "timpul avea rabdare cu omul"- vorba lui Marin Preda... dar acum mai mult decat oricand timpul nu mai are rabdare cu nimeni. Suntem sub imperiul dictaturii sale, fratilor!
... unii se mai sustrag acestei determinari si traiesc clipe adevarate... dar acestea sunt momente de gratie, la care visam de "o caruta de vreme", vorba unui prieten de Netlog.
... poate in acest spatiu -al tuturor posibilitatilor- sa gasim o solutie. Pana una-alta, trec pe nesimtite minute si ore tastand, producand sau mai mult reproducand... o dependenta de tastatura pe care de cele mai multe ori nu ne-o recunoastem...
Sa aveti multe iesiri din timp pe ziua de azi si o duminica la superlativ!


20-05-2007 12:24:12
   
?? mikeee
Cont Sters

Inregistat: 29-01-2007
Mesaje: 109
Sa stii  ca da o iesire in natura te scoate din stransoarea sabloanelor si te face sa visezi la ce ar putea fii viata fara sa fii robul timpului si de ce sa nu spunem ...al banilor...

20-05-2007 12:44:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
ĂŽmi curăţ pleoapele de tristeţe şi folosesc cel mai bun dezinfectant...teama de tine. Te port Ă®n suflet...te simt Ă®n umbră...te aud când totul tace surd. Când păşesc am sentimentul stagnării...pentru că mi-am pierdut trupul. L-am dat pe o bucată de suflet Ă®nvechit...şi de atunci trag cortina. Simţi cum respir prin porii tăi? Aşa mă hrănesc...prin tine...aşa voi sfârşi lângă sufletul tău. Mi-am pregătit meticulos discursul pentru postul de iubită, dar m-am ales doar cu o cafea la capăt de lumină. Şi acum mai simt zaţul lăsat pe fundul ceştii...din care am băut cu sete...şi ultima picătură de speranţă. Dacă mi-aş putea smulge teama...ţi-aş dărui-o...ca să Ă®nţelegi. Valsează cu sufletul meu! N-am curajul să vreau mai mult...teama nu mă lasă. Am să-mi cioplesc rochii din regrete şi trup din speranţe. Atunci ai să mă vrei Ă®n sufletul tău??

21-05-2007 12:59:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
ĂŽncerc să mă eliberez de mine .....Ă®ncerc să...repar...aripile frânte...Ă®ncerc să Ă®mi deschid inima să o ajut să trăiască...dar ea moare Ă®ncet...Ă®ncet....ĂŽncerc să uit cine sunt, ce vreau, ce doresc. Mi-am promis să fac compromis cu viaţa...cu mine...Nu mă Ă®ntreb dacă merită pentru că sigur m-aş opri....ĂŽmi doresc putere să merg mai departe....Ă®mi doresc să redevin eu....să Ă®nvăţ să iubesc oamenii...

21-05-2007 13:02:03
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
N-am să mai cer niciodată nimic, n-am să mai strig Ă®n văzduh câtă nevoie am de tine, n-am să mai ridic ochii din pământ...Am ajuns astfel să te iubesc până-n rădăcinile fiecărui gând... Singurul drept pe care mi-l mai pot câştiga acum din povestea noastră cu prea puţin trecut şi prea puţin noroc, e acela de a pleca, de a Ă®ncerca cu toată fiinţa mea să plec...să te uit, să uit că am trăit aceste clipe frumoase...Deşi nu vreau...Ă®mi este impus...Am cerut prea mult…am avut prea mult...??? Doar dacă vreodată dragostea va mai cădea din cer ca un fulger...voi Ă®ntinde mâna şi poate o voi prinde din nou...Am plâns, pană am inundat lumile...şi-am să mai plâng zile...luni…poate ani. Şi noapte de noapte, Ă®naintea căderii Ă®n somn, mă voi gândi că poate ziua de mâine mă va găsi cu mintea eliberată de imaginea ta. Dar ştiu că Ă®n fiecare dimineaţă, dragostea pentru tine mă va trezi Ă®naintea luminii, mai adâncă decât oricând...

21-05-2007 13:06:06
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
De ce mă simt singură?... Poate pentru că acum nu eşti aici şi nu reuşesc de fiecare dată să te simt lângă mine, deşi ştii...uneori distanţa nu mai Ă®nseamnă nimic. Aş vrea câteodată să te iau de mână şi să te plimb printre gândurile mele...să vezi tot...să simţi ceea ce simt şi eu...să trăieşti ceea ce trăiesc şi eu... să nu mai existe nimic nespus. Prea des mă cufund Ă®n tristeţe, dar aproape de tine zâmbesc din nou...uit de tot ce-ar putea să mă doară...e ca şi cum aş fi Ă®n vacanţă şi grijile ar rămâne Ă®n urmă. Mă aşez pe marginea lacului şi aştept să-ţi reflecte imaginea. E atât de plăcut chipul tău!!! Ce păcat că nu-l pot atinge fără să tulbur luciul apei...pentru că...o dată atins...dispari...nu mai eşti...nu te mai văd...nu te mai simt aproape de mine...!!!

21-05-2007 13:07:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
ĂŽn acest lung tren al vieţii luăm cu noi...sau alături de noi se instalează persoane mai mult sau mai puţin dragi nouă. Se instalează singuri...sau ni le alăturam noi...fără să vrem...sau cu bună ştiinţă. Cum să facem să le fim pe plac...sau să-i facem să ne fie nouă pe plac...??? Nu se poate...!!! Şi atunci, pe parcursul drumului pe care trenul Ă®l parcurge, ne debarasăm de unele persoane...sau se debarasează ele de noi. De ce? Pentru că Ă®n vagonul destinat convieţuirii...ne trezim că nu avem nimic comun unii cu alţii...Ne trezim că nu există pic de Ă®nţelegere...nu este compatibilitate...Şi atunci ce face? Coboară...sau Ă®l dăm noi jos din tren...Dar durerea mare este că rămâne locul liber....Pe acel loc nu s-a mai aşezat nimeni...sau dacă Ă®ncearcă cineva s-o facă...o face cu stângăcie...de teama să nu provoace dureri...de teamă să nu provoace stricăciuni...pentru că nu poate sta confortabil...pentru că se loveşte de ceea ce este uitat sub bancă...Ei...dar durerile sunt deja acolo...pentru ca cel ce a plecat...nu le-a luat cu el...Le-a făcut o bocceluţă bine legată la gură şi le-a lăsat sub bancă...doar-doar voi da de ele....Si acum? ĂŽncercăm să spunem: ,,E LIBER LOCUL!!! De ce nu vrei să stai?...Nu pot...timpul a trecut...!!!’’ Trenul nu s-a mai oprit...Nu a mai făcut popas Ă®n staţii pentru a mai da voie cuiva să se aşeze acolo. Şi mai este ceva. Nu mai Ă®ndrăzneşte nimeni să ia locul...tot din cauza celui aşezat Ă®nainte...Pentru că nu are puterea de a lua bocceluţa cu dureri ca să o arunce pe geam....De ce?...Ori nu-i dă voie călătorul pentru că s-a Ă®nvăţat cu ea acolo...ori nu o găseşte...ori nu are puterea de a o smulge de acolo. Rămânem cu durerile...cu locurile libere...şi cu privirea aruncată pe geam...Ce să vedem? O nouă gară...cu noi speranţe...cu un nou călător care să aibă mai multă Ă®ncredere Ă®n ceea ce priveşte când se aşează pe locul rămas liber...care să aibă mai mult de oferit...mai mult de arătat...sufleteşte.

21-05-2007 13:10:09
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
o bobita de lacrima de suflet mi-a inundat irisul ..tachica...lupta ,..sufletul este etern ca o flacara care arde cu propria-i energie ...ne conduce un trup si se imbratiseaza cu mintea ....e acel mister pe care noi il definim ca nemuritor...incercam sa-i aratam zilnic ce facem ,pe cine iubim ,cum traim,cum gandim...fii tare si mai incanta-ne cu zambete ..lacrima-ti de dor nu ti-o fura nimeni....esti minunata!

tasha 1951 a scris:

ĂŽmi curăţ pleoapele de tristeţe şi folosesc cel mai bun dezinfectant...teama de tine. Te port Ă®n suflet...te simt Ă®n umbră...te aud când totul tace surd. Când păşesc am sentimentul stagnării...pentru că mi-am pierdut trupul. L-am dat pe o bucată de suflet Ă®nvechit...şi de atunci trag cortina. Simţi cum respir prin porii tăi? Aşa mă hrănesc...prin tine...aşa voi sfârşi lângă sufletul tău. Mi-am pregătit meticulos discursul pentru postul de iubită, dar m-am ales doar cu o cafea la capăt de lumină. Şi acum mai simt zaţul lăsat pe fundul ceştii...din care am băut cu sete...şi ultima picătură de speranţă. Dacă mi-aş putea smulge teama...ţi-aş dărui-o...ca să Ă®nţelegi. Valsează cu sufletul meu! N-am curajul să vreau mai mult...teama nu mă lasă. Am să-mi cioplesc rochii din regrete şi trup din speranţe. Atunci ai să mă vrei Ă®n sufletul tău??


21-05-2007 13:11:29
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Iubirea e cel mai frumos sentiment pe care-l poate trăi o fiinţă umană... şi ce dacă nu mai suntem tineri... şi ce dacă nu mai suntem frumoşi ca altădată??? Sufletul nostru tânjeşte după dragoste aşa cum floarea tânjeşte după lumină şi căldură... şi Ă®ncă mai speram că "ea", FERICIREA va veni cât de repede...

21-05-2007 13:12:50
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
"acest lung tren al vietii"...mergi cat ai lumina si aseaza-te chiar in clipa asta ,nu maine,ca un vagon pe sinele lui,pe calea pe care ti-o indica sufletul ,cel pe care l-ai lasat sa vorbeasca dupa ce ai gonit din tine gandurile de dor ,cele vagabonde,cele negative...asa cum gonesti vara bondarii zgomotosi din odaie...uita de deceptii ,de fiicele razgaiate ale orgoliului ,uita de regrete ,fiicele plangarete ale amintirii...uita ,frumoasa doamna si ia trenul chiar acum...poti ,te simt ca esti o fire tare ,iubareata ,cu mult spirit....iti dorim noroc!

tasha 1951 a scris:

ĂŽn acest lung tren al vieţii luăm cu noi...sau alături de noi se instalează persoane mai mult sau mai puţin dragi nouă. Se instalează singuri...sau ni le alăturam noi...fără să vrem...sau cu bună ştiinţă. Cum să facem să le fim pe plac...sau să-i facem să ne fie nouă pe plac...??? Nu se poate...!!! Şi atunci, pe parcursul drumului pe care trenul Ă®l parcurge, ne debarasăm de unele persoane...sau se debarasează ele de noi. De ce? Pentru că Ă®n vagonul destinat convieţuirii...ne trezim că nu avem nimic comun unii cu alţii...Ne trezim că nu există pic de Ă®nţelegere...nu este compatibilitate...Şi atunci ce face? Coboară...sau Ă®l dăm noi jos din tren...Dar durerea mare este că rămâne locul liber....Pe acel loc nu s-a mai aşezat nimeni...sau dacă Ă®ncearcă cineva s-o facă...o face cu stângăcie...de teama să nu provoace dureri...de teamă să nu provoace stricăciuni...pentru că nu poate sta confortabil...pentru că se loveşte de ceea ce este uitat sub bancă...Ei...dar durerile sunt deja acolo...pentru ca cel ce a plecat...nu le-a luat cu el...Le-a făcut o bocceluţă bine legată la gură şi le-a lăsat sub bancă...doar-doar voi da de ele....Si acum? ĂŽncercăm să spunem: ,,E LIBER LOCUL!!! De ce nu vrei să stai?...Nu pot...timpul a trecut...!!!’’ Trenul nu s-a mai oprit...Nu a mai făcut popas Ă®n staţii pentru a mai da voie cuiva să se aşeze acolo. Şi mai este ceva. Nu mai Ă®ndrăzneşte nimeni să ia locul...tot din cauza celui aşezat Ă®nainte...Pentru că nu are puterea de a lua bocceluţa cu dureri ca să o arunce pe geam....De ce?...Ori nu-i dă voie călătorul pentru că s-a Ă®nvăţat cu ea acolo...ori nu o găseşte...ori nu are puterea de a o smulge de acolo. Rămânem cu durerile...cu locurile libere...şi cu privirea aruncată pe geam...Ce să vedem? O nouă gară...cu noi speranţe...cu un nou călător care să aibă mai multă Ă®ncredere Ă®n ceea ce priveşte când se aşează pe locul rămas liber...care să aibă mai mult de oferit...mai mult de arătat...sufleteşte.


21-05-2007 13:28:39
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
Doamne ,cum pot unii sa spuna ca nu sunt fericiti cand au vedere si auz,lacrima ,zambet,iar Soarele ne mangaie mereu???!


tasha 1951 a scris:

Iubirea e cel mai frumos sentiment pe care-l poate trăi o fiinţă umană... şi ce dacă nu mai suntem tineri... şi ce dacă nu mai suntem frumoşi ca altădată??? Sufletul nostru tânjeşte după dragoste aşa cum floarea tânjeşte după lumină şi căldură... şi Ă®ncă mai speram că "ea", FERICIREA va veni cât de repede...


21-05-2007 13:37:46
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Toţi regretăm ceva Ă®n viaţă...fie nu am făcut ce tebuia la un anumit moment ...fie nu am spus ceva, cuiva, atunci când avea mai multă nevoie...Dar, o putem face acum...! Nu este greu...şi nu este o ruşine să oferi o floare sau să spui TE IUBESC cuiva drag...indiferent de vârstă...!

22-05-2007 01:18:43
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Mi-am adus aminte...acum catva timp mi-am abandonat sufletul in iarba...am crezut ca ii este mai bine acolo decat in trupul meu pe care il urasc de catva timp...pentru ca m-a tradat...si l-am lasat pe o pajiste minunata, pe verdele meu si sub albastrul cerului meu, culorile mele iubite dintotdeauna si care nu m-au tradat niciodata...si...m-am simtit(dar mai simteam ceva cum amorteala imi cuprindea tot trupul...dar nu mi-a pasat...si am umblat prin lume amortita...anesteziata si la rau si la bine...asa...o umbra fara suflet, fara viata, fara simtire...si mi-a fost bine...o vreme nu am auzit scancetele sufletului meu ramas singur, calcat in picioare de trecatori orbi care se minunau doar la vederea unui abur cu ochi albastri din care picurau lacrimi calde...din fiecare picatura iesea un margaritar...pana ce s-a umplut pajistea de margaritare...multe, albe , cristaline...si lumea nu le-a mai calcat in picioare... intr-o noapte mi-am auzit sufletul scancind... il uitasem de tot si desi nu mai aveam suflet...m-a durut asa de tare incat m-am sculat si am alergat nebuna spre locul unde il lasasem cu multa vreme in urma...era la fel cum il lasasem dar avea in jurul lui un camp de margaritare...si plangea...l-am luat in palme si l-am sarutat....m-a durut sarutul a iubire si l-am pus la loc...si nu-l mai dau niciodata...nimanui... sa nu va parasiti niciodata sufletul !

24-05-2007 22:04:47
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 21:20:03)


24-05-2007 22:10:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ah...voi barbatii!
toti ganditi la fel....:x:x


24-05-2007 22:12:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Universul e imens, o sfera nesfarsita, sfera de gheata si cristal, iar in sfera asta zboara stele si suflete , iar sufletele sunt gheata si stelele sunt cristal, sufletele sunt stele si stelele suflete...Sunt multe constelatii pe cer...multe si tacute si eterne...sau cel putin asa mi se pare mie...caci nici macar constelatiile nu sunt eterne, se schimba ...si asa si trebuie sa fie...raman amintirile...iar o amintire nu-i decat o amintire...nici buna , nici rea...doar un zvon in tacere...

24-05-2007 22:15:51
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Intr-o seara am vazut la stiri o filmare ascunsa,intr-un spital de psihiatrie.O babutza manca in 4 labe cu un caine dintr-o farfurie.Mi-au dat lacrimile si inca ma urmareste imaginea aia.
Mda...totzi oamenii au suflet,dar unii...nu stiu,suflet de piatra?Cum se poate traii asa???Ma depaseste. :(


24-05-2007 23:51:51
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
mai fericita era babuta decat un miliardar!...si eu vazut cum batranele culeg uleiul din candele de prin cimitire....e groaznic sa auzi ,dureros sa vezi...drama sa nu poti ajuta ...nu aveam decat 20 mii lei ,....off

ossy a scris:

Intr-o seara am vazut la stiri o filmare ascunsa,intr-un spital de psihiatrie.O babutza manca in 4 labe cu un caine dintr-o farfurie.Mi-au dat lacrimile si inca ma urmareste imaginea aia.
Mda...totzi oamenii au suflet,dar unii...nu stiu,suflet de piatra?Cum se poate traii asa???Ma depaseste. :(


24-05-2007 23:56:26
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 21:20:25)


24-05-2007 23:56:40
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Nu-ti pasa de sarmani?
nu pot sa cred...eu personal nu pot trece nepasatoare...
fara sa ma milostivesc...=)


24-05-2007 23:59:44
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
asta e viata...dar e bine sa aratam sufletului nostru ca putem oferi un banut macar de lumina si senin daca nu leut....cand avem ,cum putem...

WhiteRaven a scris:

socant.. eu sunt socat de fiecare data cand trec pe langa un om pe care il vad ca se opreste sfiit in dreptul tomberonului si se uita cu coada ochiului daca vede ceva de folos :/ .. mancare probabil de cele mai multe ori. Pana acum eram obisnuit sa cu imaginea asta .. foarte rara si o obisnuinta la tigani.. dar asta era alta treaba. :( .. cu toate astea nu imi pasa! motivul (-ele) multe si mi-e lene sa insir


25-05-2007 00:00:30
   
?? trauma
Cont Sters

Inregistat: 18-07-2005
Mesaje: 125
suflet = mila  ????

25-05-2007 00:05:46
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

tasha 1951 a scris:

Nu-ti pasa de sarmani?
nu pot sa cred...eu personal nu pot trece nepasatoare...
fara sa ma milostivesc...=)

chiar dac awhite a spus "nu-mi pasa".. si suna al naibii de dur... si eu as spune la fel... Pentru ca, intr-adevar.. nu-mi pasa! Nu am alt termen... ia-o.. cum vrei.
asta e viata... fiecaruia, rolul fiecaruia... pe pamint...
si nu-s datoare cu nimic nimanui.. decit parintilor mei... si celor care m-au ajutat pe mine.. cind am avut nevoie

ps. nu am nicio siguranta ca banii mei... aruncati in poala celui ce cerseste nu se duc pe droguri, bautura sau in vilele altora


25-05-2007 00:07:28
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Adevaru-i ca daca ne-ar pasa,poate ne-am si implica intr-un fel.
Dar sigur ne mishca,imaginea ;)


25-05-2007 00:10:41
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 21:20:45)


25-05-2007 00:12:29
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

ossy a scris:

Adevaru-i ca daca ne-ar pasa,poate ne-am si implica intr-un fel.
Dar sigur ne mishca,imaginea ;)

da.. asta da!
va povesteam pe un topic .. cindva ...ca am avut o strabunica care.. ca toti batrinii se aciuise pe linga biserica de cartier... La luminari.. cum era pe vremea aceea... la o vorba buna la intrare... Venea fericita acasa si ne spunea mie si surorii mele ca a cistigat citiva lei... si sa ne luam inghetata polar :( :(
cind vad pe cineva care-i seamana.. si se afla tot acolo.. la usa unei biserici.. sco bani din buzunar.. pentru ca sper sa vad aceeasi bucurie ca a strabunicii mele pe chipul ei.../ lui

in rest... mi-e greu sa cred ca toti cei care cersesc.. sint muritori de foame...


25-05-2007 00:15:49
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
lasa iubire ,imi dai mie tot...mi-este o foameeeeeeeeeeeeee...mmm
WhiteRaven a scris:


Cezara-Irenne a scris:

asta e viata...dar e bine sa aratam sufletului nostru ca putem oferi un banut macar de lumina si senin daca nu leut....cand avem ,cum putem...

WhiteRaven a scris:

socant.. eu sunt socat de fiecare data cand trec pe langa un om pe care il vad ca se opreste sfiit in dreptul tomberonului si se uita cu coada ochiului daca vede ceva de folos :/ .. mancare probabil de cele mai multe ori. Pana acum eram obisnuit sa cu imaginea asta .. foarte rara si o obisnuinta la tigani.. dar asta era alta treaba. :( .. cu toate astea nu imi pasa! motivul (-ele) multe si mi-e lene sa insir

nu am spus ca nu mai dau si eu o pomana.. dar am deja ochiul format.. cui si de ce :/
.. sunt prea putine persoanele sarmane care sa merite mila.
De exemplu: Ce parere iti faci cand vine cersetorul la tine la usa si iti cere sa ii dai orice .. de mancare, o haina, ceva.. cu o mutra si o voce de parca da in primire in urmatoarea secunda? Ei bine, numai ca sa ii incerc reactia, ii dau materiale: hrana + haine. Se uita urat le arunca pe jos si cere bani .. ei???? mila ? hah!
Alt ex: In perioada inundatiilor. un tanar rrom cu o fata mica de mana. Eu deja eram mai mult decat nepasator fata de cersetori .. in special rromi (sa ii vad ca dau ortu in fata mea si nu-i ajut.. sau.. mint :D ii asjut sa moara mai repede :x). Imi cere sa ii dau niste bani ca ii e foame .. sa ia ceva pt el si fetita.. O slabiciune de moment si scot 15 ron si ii dau sa isi ia ceva mezeluri si paine, mustar sa manance pe loc, ma gandeam ca pana mai aduna din cersit trece timp.. Impertinentul are tupeul sa mai ceara :S ... "macar inca 50000 conashule, ca nu ne ajunge.. suntem mai multi" Am explodat.. cred ca 15 min i-am tinut un discurs aprins.. nu mai dau detalii.. oricum am scris prea mult ..
Sunt cazurile particulare care la vad si stiu ca merita ajutor..
in rest. poa' sa crape !


25-05-2007 00:15:53
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
si noi cerrsim din poarta in poarta ,am devenit slugarnici..numai avem demnitate....o tara frumoasa care se pravale usor ,usor.......
fun-funny a scris:


ossy a scris:

Adevaru-i ca daca ne-ar pasa,poate ne-am si implica intr-un fel.
Dar sigur ne mishca,imaginea ;)

da.. asta da!
va povesteam pe un topic .. cindva ...ca am avut o strabunica care.. ca toti batrinii se aciuise pe linga biserica de cartier... La luminari.. cum era pe vremea aceea... la o vorba buna la intrare... Venea fericita acasa si ne spunea mie si surorii mele ca a cistigat citiva lei... si sa ne luam inghetata polar :( :(
cind vad pe cineva care-i seamana.. si se afla tot acolo.. la usa unei biserici.. sco bani din buzunar.. pentru ca sper sa vad aceeasi bucurie ca a strabunicii mele pe chipul ei.../ lui

in rest... mi-e greu sa cred ca toti cei care cersesc.. sint muritori de foame...


Ultima modificare facuta de Cezara-Irenne (25-05-2007 00:19:39)


25-05-2007 00:18:37
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 21:21:09)


25-05-2007 00:20:17
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
"mami" e un apalativ ardelenesc? :rolleyes:
ca-l aud de la o vreme destul de des.. :D
si speram sa nu fie vreun apropo.. :D :D


25-05-2007 00:22:24
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 21:21:42)


25-05-2007 00:22:45
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
corect!...
WhiteRaven a scris:


ossy a scris:

Adevaru-i ca daca ne-ar pasa,poate ne-am si implica intr-un fel.
Dar sigur ne mishca,imaginea ;)

:) mami :))) (cred ca esti obisnuit cu termenul) ... eu nu m-as implica veci intr-o actiune caritabila cu scopul de a-i ajuta pe boschetari si oamenii strazii.. pt ca nu vei scoate veci oameni din ei. Si daca reusesti sa spunem ... sa reabilitezi 2-3 din ei (pt un timp) le pui un servici si salar in mana .. mai devreme sau mai tarziu renunta la el si se intorc la mamuca strada.. daca nu tot alcoolisti o sa fie, si o sa ajunga in aceeasi situatie.. Mai rau in perioada in care par a fi normali mai agata pe cineva dupa ei.

In concluzie. M-as implica la orice ora in actiuni ecologice sau care vor avea un rod la final.. dar veci intr-ajutorare.
Am facut-o,am patit-o si am invatat! Luati exemplu perioada inundatiilor. Pt mine nu a fost decisiva, dar a pus capac.


25-05-2007 00:22:59
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
ai meyyyyyyy....asa merit io?arsura sau vanilie si praf de frisca peste capsuni?
WhiteRaven a scris:


Cezara-Irenne a scris:

lasa iubire ,imi dai mie tot...mi-este o foameeeeeeeeeeeeee...mmm
WhiteRaven a scris:


nu am spus ca nu mai dau si eu o pomana.. dar am deja ochiul format.. cui si de ce :/
.. sunt prea putine persoanele sarmane care sa merite mila.
De exemplu: Ce parere iti faci cand vine cersetorul la tine la usa si iti cere sa ii dai orice .. de mancare, o haina, ceva.. cu o mutra si o voce de parca da in primire in urmatoarea secunda? Ei bine, numai ca sa ii incerc reactia, ii dau materiale: hrana + haine. Se uita urat le arunca pe jos si cere bani .. ei???? mila ? hah!
Alt ex: In perioada inundatiilor. un tanar rrom cu o fata mica de mana. Eu deja eram mai mult decat nepasator fata de cersetori .. in special rromi (sa ii vad ca dau ortu in fata mea si nu-i ajut.. sau.. mint :D ii asjut sa moara mai repede :x). Imi cere sa ii dau niste bani ca ii e foame .. sa ia ceva pt el si fetita.. O slabiciune de moment si scot 15 ron si ii dau sa isi ia ceva mezeluri si paine, mustar sa manance pe loc, ma gandeam ca pana mai aduna din cersit trece timp.. Impertinentul are tupeul sa mai ceara :S ... "macar inca 50000 conashule, ca nu ne ajunge.. suntem mai multi" Am explodat.. cred ca 15 min i-am tinut un discurs aprins.. nu mai dau detalii.. oricum am scris prea mult ..
Sunt cazurile particulare care la vad si stiu ca merita ajutor..
in rest. poa' sa crape !

LOL Am o vorba: Joache - joache tu! Ca poate ajung eu prin capitala si apoi numai chiftelute arse vezi = )))


25-05-2007 00:24:43
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 21:21:57)


25-05-2007 00:25:52
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
deci nu ma vrea. mama copiilor lui? :( :( :(

25-05-2007 00:26:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Deh...eu daca tot le dau...nu-i judec...
nu e treba mea s-o fac...daca cersesc si nu e cazul e pacatul lor..si tot ei vor da socoteala...asa ca...=(


25-05-2007 00:28:17
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 21:22:15)


25-05-2007 00:28:18
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
:D :D :D
taci tu.. ca abia acum m-am linistit...


25-05-2007 00:28:48
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
despre suflet numai de bine ..in fiecare zi il suparam sau fericim ,il punem la incercari ,ii aratam lumina si-l pierdem intr-o buna zi...il culegem pentru ca este al nostru ,al fiecarui om...cred ca este o expresie de blandete,bunatate...poate cineva defini ce e sufletul?...sa ne fie toate simturile,gandirea,TOTUL?..

25-05-2007 00:33:06
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 21:22:33)


25-05-2007 00:35:21
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

WhiteRaven a scris:


ossy a scris:

Adevaru-i ca daca ne-ar pasa,poate ne-am si implica intr-un fel.
Dar sigur ne mishca,imaginea ;)

:) mami :))) (cred ca esti obisnuit cu termenul) ... eu nu m-as implica veci intr-o actiune caritabila cu scopul de a-i ajuta pe boschetari si oamenii strazii.. pt ca nu vei scoate veci oameni din ei. Si daca reusesti sa spunem ... sa reabilitezi 2-3 din ei (pt un timp) le pui un servici si salar in mana .. mai devreme sau mai tarziu renunta la el si se intorc la mamuca strada.. daca nu tot alcoolisti o sa fie, si o sa ajunga in aceeasi situatie.. Mai rau in perioada in care par a fi normali mai agata pe cineva dupa ei.

In concluzie. M-as implica la orice ora in actiuni ecologice sau care vor avea un rod la final.. dar veci intr-ajutorare.
Am facut-o,am patit-o si am invatat! Luati exemplu perioada inundatiilor. Pt mine nu a fost decisiva, dar a pus capac.


Pai ce spuneam?"daca ne-ar pasa" :)
In ce priveste "mami",doar cand vorbesc cu mama.In rest deloc obisnuit.


25-05-2007 00:44:48
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Da-mi putere, Doamne, cand lumea mea se prabuseste, cand imi curg lacrimile, cand sunt paralizat de frica, cand norii negrii imi intuneca cerul vietii, cand sunt plin de indoieli, cand soarele refuza sa straluceasca, cand cerurile varsa ploi, cand imi inchid ochii cu durere, cand ma plec pe genunchi sa ma rog si incerc sa-mi regasesc linistea.

25-05-2007 01:22:44
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
tocmai cand suntem slabi atunci suntem tari...Dumnezeu vede si intra in fiecare din noi doar daca IL lasam....lasa-te nu dusa de valul vietii ci de ingerii buni pe care-i ai pentru ca esti un suflet bun!...te iubim!

tasha 1951 a scris:

Da-mi putere, Doamne, cand lumea mea se prabuseste, cand imi curg lacrimile, cand sunt paralizat de frica, cand norii negrii imi intuneca cerul vietii, cand sunt plin de indoieli, cand soarele refuza sa straluceasca, cand cerurile varsa ploi, cand imi inchid ochii cu durere, cand ma plec pe genunchi sa ma rog si incerc sa-mi regasesc linistea.


25-05-2007 01:29:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Cred in prieteni... in vindecarea adusa de lacrimi, rasete si povestiri impartasite, si in legaturile formate din incredere si adevar. Cred in puterea mainii ce o strange pe alta in clipe de durere si in miracolul zambetelor si imbratisarilor spontane... Cred intr-o prietenie adevarata.

25-05-2007 01:32:41
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Citesc p-aci si-mi zic :
stupid (e cel mai  "bland" termen gasit !)  mod de abordare a milosteniei crestine au unii oameni....:(:(:(


25-05-2007 15:05:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
.....coboara-te in adancul fiintei tale, acolo pana unde nici o inteligenta nu e in stare sa ajunga, si, cand vei ajunge, vei descoperi un loc pe care nici viata si nici moartea nu il pot atinge - sufletul....

......=(=(=( ......


27-05-2007 12:13:02
   
Pagini:  1 2 3 4    
Mergeti la