Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Avem suflet?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Prin intermediul Internetului, Gabriel Garcia Marquez a transmis prietenilor din întreaga lume o scrisoare pe care încerc sa o traduc cât se poate de aproape de spiritul ei:
(George Cusnarencu)
Daca Dumnezeu ar uita pentru o clipa ca nu sunt decât o papusa de cârpa si mi-ar oferi în dar o bucatica de viata, probabil ca n-as spune tot ce gândesc, desi în definitiv as putea sa gândesc tot ce spun. As da valoare lucrurilor marunte, dar nu pentru ce valoreaza ele, ci mai curând pentru ceea ce ele semnifica. As dormi mai putin si as încerca sa visez mai mult; de-abia acum înteleg ca pentru fiecare minut în care închidem ochii pierdem
saizeci de secunde de lumina. As merge în timp ce altii ar sta pe loc, as ramâne treaz în timp ce toti ceilalti ar dormi.
As asculta în timp ce altii ar vorbi si, Doamne, cum m-as bucura de savoarea unei înghetate de ciocolata!
Daca Dumnezeu m-ar omeni cu o farâma de viata, m-ar împinge de la spate în bataia soarelui, acoperindu-mi cu razele lui nu doar corpul, ci si sufletul. Doamne, daca eu as avea o inima, mi-as scrie ura pe un cub de gheata si as astepta ca soarele sa-l topeasca. As picta pe stele, cu un vis al lui Van Gogh, un poem de Benedetti si o serenada de Serrat pe care as oferi Lunii. As uda trandafirii cu lacrimile mele ca sa pot simti durerea spinilor si sarutul de culoarea carnii al petalelor proaspete.
Doamne, daca as putea primi o farâma de viata... n-as lasa sa treaca nici macar o zi fara sa le spun oamenilor ce iubesc, ca îi iubesc. As convinge fiecare femeie si fiecare barbat ca la ei tin cel mai mult si as trai îndragostit de iubire. Barbatilor le-as dovedi cât de mult gresesc atunci când cred ca nu trebuie sa se mai îndragosteasca atunci când îmbatrânesc, fara sa stie ca ei îmbatrânesc tocmai pentru ca înceteaza a se mai îndragosti. Unui copil i-as face cadou o pereche de aripi, dar l-as lasa sa învete singur a zbura. Pe cei batrâni i-as învata ca moartea nu vine o data cu vârsta, ci o data cu uitarea. În fond, si eu am învatat de la oameni atâtea lucruri... Am învatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe vârful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este felul în care urci pantele abrupte spre vârf. Am învatat ca ori de câte ori un nou nascut prinde cu pumnul lui mic, pentru prima oara, degetul mare al tatalui sau, îl tine strâns pentru totdeauna.
Am învatat ca doar un om are dreptul sa se mire când vede un om cazut, dar de fapt ar trebui sa întinda mâna sa-l ajute sa se ridice. Sunt o multime de alte lucruri pe care as putea sa le învat de la voi, desi, realmente, multe nu îmi mai vor servi la nimic, fiindca atunci când ma vor pune la pastrare în acea cutie eu voi fi murit deja.

GABRIEL GARCIA MARQUEZ".


27-05-2007 12:21:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
...fiinta umana cu cel mai cald suflet pe care am intalnit-o in viata aceasta,trecatori prin lume...
...ma intreb cum a reusit sufletul ei sa ramana curat si pur,sa daruiasca tuturor prietenilor, cu bunatatea din sufletul ei,nici un om nu a ramas neomenit din prea plinul iubitor al sufletului ei...
...darurile de nepretuit pe care le primeam era bunatatea(daca ar fi fost Bunatatea sa poarte un nume,al ei ar fi trebuit sa il poarte,i-a facut cinste),caldura sufletului,interesul pentru necazurile tale si grija de a te ajuta discret si sincer,fara a cere rasplata...
...nici nu crezi ca putea o fiiinta sa poarte atata lumina in ea,modesta din fire...

...prietena mea cea buna se stinge incet in picuri de morfina...te simti atat de mic,de neputincios si-ti ridici sfielnic ochii catre cer si-L rogi pe Prea Inaltul sa-i aseze sufletul in Rai,printre ingeri,cum inger a fost si ea printre noi,bieti trecatori...

:rolleyes:


29-05-2007 11:12:11
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

tasha 1951 a scris:



...prietena mea cea buna se stinge incet in picuri de morfina...te simti atat de mic,de neputincios si-ti ridici sfielnic ochii catre cer si-L rogi pe Prea Inaltul sa-i aseze sufletul in Rai,printre ingeri,cum inger a fost si ea printre noi,bieti trecatori...

:rolleyes:


:( Asa mi-am petrecut cateva luni langa prietenul meu.Nu mai conta nimic pt mine,decat sa stau cu el toata ziua.Trebuia sa rad cu el,trebuia sa discut cu el nonstop.Altfel nu ma simteam intreg.Era groaznica senzatzia ca se apropie cu fiecare clipa acel crancen necunoscut,moartea...despartzire pt totdeauna,dupa o pretenie...hmm :) prima data ne-am contrazis daca exista mosh craciun.Aproape 4 ani de cand nu-l mai am si totusi inca-l sun pe mobil.


04-06-2007 03:21:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
N-o sa ma credeti...dar eu am si acuma sentimentul asta...am o bucurie,o realizare,pun mana pe telefon si-mi vine sa sun...ma opresc insa la timp...=(
acolo,unde e...
nu are cine sa-mi mai raspunda....:rolleyes:
Sau uneori cand fac ceva bun de mancare si stiam ca-i place asta...inca il mai astept...=(=(=(=(=(


04-06-2007 03:35:08
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

tasha 1951 a scris:

Prin intermediul Internetului, Gabriel Garcia Marquez a transmis prietenilor din întreaga lume o scrisoare pe care încerc sa o traduc cât se poate de aproape de spiritul ei:
(George Cusnarencu)
Daca Dumnezeu ar uita pentru o clipa ca nu sunt decât o papusa de cârpa si mi-ar oferi în dar o bucatica de viata
GABRIEL GARCIA MARQUEZ".


Mare greseala in conceptzie.E acel dumnezeu care a facut mai mult.Si-a dat viatza.
Parerea mea desigur.Incerc sa nu uit faza asta si s-o inteleg tot mai mult.


04-06-2007 03:38:44
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Uneori ma intreb...voi atzi putea impushca,omori o caprioara?Spun caprioara pt ca daca nici acel animal nu-i curat si bland...daca nici acei ochi nu-ti inmoaie inima... :(
Nu cred ca as putea avea incredere intr-un astfel de om.Sa ma ierte vanatorii,dar...

Ultima modificare facuta de ossy (04-06-2007 03:44:09)


04-06-2007 03:43:47
   
?? helena_
Cont Sters

Inregistat: 03-08-2006
Mesaje: 229
eu stau si ma gandesc de multe ori.. ce senzatie ai cand dai o palma, un pumn.. n-am facut niciodata asta,,,, dar sa ma agndesc cum ar fi sa omor o caprioara???

04-06-2007 03:48:03
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am fost o data la vanatoare...mai in tinerete...
eram intr-un Aro pe un camp...noaptea...sotul meu era tragator de elita...a impuscat un iepure din mers...n-am putut sa dorm toata noaptea...am avut cosmaruri...
dar nici nu l-am mai lasat la vanatoare...
:rolleyes:


04-06-2007 03:53:19
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

helena_ a scris:

eu stau si ma gandesc de multe ori.. ce senzatie ai cand dai o palma, un pumn.. n-am facut niciodata asta,,,, dar sa ma agndesc cum ar fi sa omor o caprioara???


Am dat o palma primei mele iubiri(iubirea vietzii),gasind-o cu medicamentele-n mana pt ca ne-am despartit.Cred c-a fost pe buna dreptate intr-un fel,dar se pare ca n-am uitat,chiar daca-s 20 de ani de atunci. :)
Pumni?Am fost boxer si chiar am ajuns sa iubesc acel sport pe-atunci cu toate ca n-am fost niciodata bataush,din potriva,calm si impaciuitor.
In schimb mi-a facut o deosebita placere vara trecuta sa-i sparg arcada unu-i tip care i-a spart gura sotziei lui,in fatza mea.Chiar daca am platit amenda,as mai face-o odata.As plati amenda si inainte de faza,pe buna dreptate,ca doar merit si eu amenda. ;)


04-06-2007 04:10:12
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Doamne, Ossy,puteai s-o incurci si tu....cu sotul tipei...
n-ai de unde stii niciodata ce reactii poate avea...uite fiica-mea cea mare este politista...dar ce o sa-ti spun s-a intamplat acum patru ani cand ea cand ea era inca studenta...s-a bagat in fata unei cunostinte(barbat)care vroia sa dea cu piciorul in sotia lui(era baut)...a incercat sa-l imobilizeze,sa-l tina spre perete ,ca ea sa poata fugi din fata lui...eram si eu de fata...tipul s-a intors subit si incercand sa scape a izbit-o pe fata mea de perete...i s-a spart piatra de la cercelul din ureche,asa puternica a fost izbitura...noroc ca n-a patit nimic grav....deci vezi?...nu ai de unde stii niciodata...incerci sa ajuti si cazi victima(sotul meu a fost comandant de politie multa vreme si imi amintesc ca le interzicea chiar si politistilor sa intervina singuri in astfel de cazuri...=(


04-06-2007 04:21:05
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nu stiu cum as reactiona eu...
cred ca as gindi dupa ce am dat...
si cred ca, in general, oamenii ce dau ca sa (se) apere.. gindesc dupa.. si suporta consecintele ca atare...
dar si satisfactia va fi pe masura :)


04-06-2007 04:30:34
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Pai n-am intervenit in cearta.Nici nu-i cunosteam.Dar am si eu niste limite de stapanire.Si atunci atata timp cat nimic nu urasc mai mult decat cand loveste un barbat o femeie,s-o vad cu gura sparta...a fost deja peste poate.A meritat 100 de lei,as plati si mai mult si daca s-ar putea sa dau bani pt a-si parasi sotzul acea femeie,ca si multe altele,as da oricat!!!

04-06-2007 04:31:26
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Mi-am dat seama ca esti un baiat de treaba...se poate citi pe fata ta acest lucru...
dar stii ceva?
in urma cu citiva ani am incercat si eu sa lamuresc pe acea femeie sa divorteze,ca nu merita sa indure batai,umilinta...
dar de fiecare data cand credeam ca gata am reusit...(era chiar si dosarul de divort in instanta)...se impaca...cica il iubeste??!!
Anul trecut insa a pus capat...a divortat in sfarsit!=)
Acum este recasatorita in Austria...si e chiar fericita!=)


04-06-2007 04:41:39
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Normal ca-i fericita! :)
Si asta e ceva ce nu prea pot eu intelege.Cum pot unele femei sa continuie in asa relatzii?Nu-nteleg pur si simplu.Cu atat mai mult cu cat sunt convins ca ele toate-s o comoara in sine,deja doar si prin faptul ca-s insistente in fidelitatea fatza de acel animal salbatic,care de cele mai multe ori,culmea,loveste pt presupusa infidelitate.
Off.Incep sa ma enervez!


04-06-2007 04:53:21
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

ossy a scris:

Normal ca-i fericita! :)
Si asta e ceva ce nu prea pot eu intelege.Cum pot unele femei sa continuie in asa relatzii?Nu-nteleg pur si simplu.Cu atat mai mult cu cat sunt convins ca ele toate-s o comoara in sine,deja doar si prin faptul ca-s insistente in fidelitatea fatza de acel animal salbatic,care de cele mai multe ori,culmea,loveste pt presupusa infidelitate.
Off.Incep sa ma enervez!

sa nu dai tare :)


04-06-2007 04:58:47
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

ossy a scris:


Baiete, din profil s-ar intelege ca ai deja varsta la care sa stii ca Lancelot si Mos Craciun sunt personaje de basm...


04-06-2007 11:40:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Lancelot....
intra in conflict cu regele datorita aventurii pe care o are cu regina, Lady Guinevere. In urma acestui conflict el paraseste Anglia si se dedica cautarii Sfantului Pocal (Holy Grail) cu care se spune ca Isus a luat ultima cina (Cina cea de Taina)....
mai Pane,cum iti vin tie asemanarile astea?
ma amuzi copios...=D=D=D
Eu,cea pe care ai facut-o Domnul Trandafir- varianta feminina...=)


04-06-2007 14:10:44
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Tasha, simplul search si apoi copy-paste, nu-ti dezvaluie intregul simbol al lui Lancelot ! Tot in dreptul lui poti trece si cavalerismul, apararea virtutii si onoarei domnitelor.
Iute-iute se gasesc d'al d-astia, insa, desi-s unul dintre cei care n-ar da intr-o femeie, iti marturisesc ca nu de putine ori a trebuit sa-mi folosesc intreaga-mi rabdare , ca sa n-o fac !
Ca ala i-a spart botu sh-a venit flacaul OSSY, calare sau nu pe-n cal alb si i-a deschis arcada, asa o fi, ca prea o zice cu foc, da'  viu si io si-ntreb:
esti tu sigura ca mai apoi, ajunsi acasa, nu si-o fi luat muierea si dobanda la pumnul amintit ?
Zic si io, ca omu, ca mai degraba sezi in banca ta, ca nu stii ce e intre ei, si daca poti , spui o vorba buna, dai un sfat, nu sari  la  'naintare ca bivolu, ca nu esti Dumnezeu, nici sa judeci, nici sa pedepsesti, nu esti nici macar popa sau militian !
Priceputu-m-ai ?

PS. Fie vorba-ntre noi, GOOGLE e cam prostovan, cumatra.

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (04-06-2007 14:32:10)


04-06-2007 14:30:18
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
La ce bun intrebarea "aveti suflet?" cind de fapt se ajunge la "aveti pumni?"  din ce povestiti pe aici imi e clar ca trecatorul trup omenesc nu poate incapea si una si alta... :x:x

05-06-2007 02:13:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
mda...Sandie,problema vine de la faptul ca cei care nu au "suflet"dau in femei...
stiu si eu?...poate noi femeile suntem de vina...acceptam o data,a doua ora vine de la sine...ce-si zice barbatul??.....daca m-a iertat acuma,ma iarta si data viitoare si uite asa ...precedentul creat...:rolleyes:


05-06-2007 02:21:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Niciodată nu Ă®ţi dai seama cât preţuieşte ceva sau cineva până nu Ă®l pierzi!”. O „vorbă” pe care am auzit-o de multe ori. Este o zicală pe care generaţii de-arândul au transmis-o la descendenţi precum orice alt caracter ereditar. Chiar nu era nevoie să mai existe zicala asta şi astăzi. De s-ar putea Ă®nvăţa din greşelile altora...tare bine ar mai fi! Unii pot, numai că nu poate toată lumea.

Probabil că şi ţie ţi s-a Ă®ntâmplat să ajungi la „vorba” asta măcar odată Ă®n viaţa ta. Ţin minte, eram Ă®n timpul gimnaziului şi aveam un stilou foarte frumos. Scria bine, dar niciodată nu am avut grijă de el şi bineĂ®nţeles că Ă®ntr-o zi s-a Ă®ntâmplat inevitabilul: l-am pierdut. Până atunci nu bănuisem cât de mult Ă®mi plăcea. Abia după ce nu l-am mai avut mi-am dat seama. Nici până astăzi nu am avut un stilou mai bun ca acela.
Se poate să pierzi şi ceva mai valoros de atât. Spre exemplu, eşti adolescent şi ţi-ai găsit jumătatea. Eşti Ă®n culmea fericirii, Ă®nsă cumva după un anumit timp intervine monotonia, te obişnuieşti cu persoana de lângă tine şi ajungi să nu o mai consideri la fel de valoroasă ca la Ă®nceput. Când se produce ruptura parcă nu Ă®ţi vine să crezi când vezi cât Ă®nsemna de fapt acea persoană Ă®n viaţa ta. Cu siguranţă ai simţit şi tu ceva de genul ăsta când ai pierdut o persoană dragă. Stai liniştit, măcar poţi rămâne Ă®n relaţii bune cu acea persoană. Mai rău este dacă ai pierdut o persoană definitiv şi nu ai preţuit-o la timp. Imaginează-ţi că ai o persoană pe care o cunoşti, dar nu prea ai avut timp de ea. ĂŽntr-o zi Ă®ncepi să o cunoşti mai bine şi exact când Ă®ncepe să fie ceva Ă®ntre tine şi acea persoană, persoana aceasta suferă un accident şi moare.
Nu prea mai ştii ce să spui, te simţi vinovat că nu ai observat la timp valoarea acelei persoane şi dacă ai putea ai Ă®ntoarce timpul Ă®napoi. Dacă Ă®ncă nu ai ajuns la cel din urmă caz, Ă®nseamnă că eşti o persoană fericită. Poţi să mai faci ceva pentru a descoperii persoanele pentru care nu ai avut Ă®ncă timp să le spui că sunt valoroase Ă®n ochii tăi. Mai ai timp să câştigi clipe frumoase alături de cei dragi. Când ai spus ultima dată cuiva drag...”te preţuiesc”? Spune-o azi din tot sufletul pentru că mâine poate fi prea târziu şi vei spune...
„...niciodată nu Ă®ţi dai seama cât valoarează cineva până nu l-ai pierdut...”


07-12-2007 11:36:28
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

Niciodată nu Ă®ţi dai seama cât preţuieşte ceva sau cineva până nu Ă®l pierzi!”


Poate "de multe ori" ar fi un termen mai potrivit. :) Sunt persoane care Ă®şi dau seama cât preţuiesc ceva sau pe cineva chiar şi când se află Ă®n prezenţa sa.


07-12-2007 15:37:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:


tasha 1951 a scris:

Niciodată nu Ă®ţi dai seama cât preţuieşte ceva sau cineva până nu Ă®l pierzi!”


Poate "de multe ori" ar fi un termen mai potrivit. :) Sunt persoane care Ă®şi dau seama cât preţuiesc ceva sau pe cineva chiar şi când se află Ă®n prezenţa sa.

Oare?...asa sa fie?


07-12-2007 16:47:40
   
?? DAceIOnuSUNTmos
Cont Sters

Inregistat: 16-06-2007
Mesaje: 73
eu nu mai am suflet: m-ia fugit in strainatatzuri. pe unde o fi?

07-12-2007 17:37:06
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

DAceIOnuSUNTmos a scris:

eu nu mai am suflet: m-ia fugit in strainatatzuri. pe unde o fi?

Cauta-l...nu-l lasa in voia soartei...=)


07-12-2007 19:40:39
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:


Lake a scris:


tasha 1951 a scris:

Niciodată nu Ă®ţi dai seama cât preţuieşte ceva sau cineva până nu Ă®l pierzi!”


Poate "de multe ori" ar fi un termen mai potrivit. :) Sunt persoane care Ă®şi dau seama cât preţuiesc ceva sau pe cineva chiar şi când se află Ă®n prezenţa sa.

Oare?...asa sa fie?


ĂŽn cazul meu, aşa e. Şi cum nu cred că eu sunt "cel mai", presupun că mai există şi alţii ca mine :)


08-12-2007 13:15:37
   

Lotus
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284
Sint sigura ca avem ! Altfel , cum s-ar numi "organul" care ne doare atit de tare cind suferim o deceptie ?... De nu l-as avea !!!

08-12-2007 15:39:51
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
goneste  din tine gandurile de dor ,cele vagabonde,cele negative...asa cum gonesti vara bondarii zgomotosi din odaie...uita de deceptii ,de fiicele razgaiate ale orgoliului ,uita de regrete ,fiicele plangarete ale amintirii...uita ,frumoasa doamna si ia trenul chiar acum...poti ,te simt ca esti o fire tare ,iubareata ,cu mult spirit....iti dorim noroc!



Lotus a scris:

Sint sigura ca avem ! Altfel , cum s-ar numi "organul" care ne doare atit de tare cind suferim o deceptie ?... De nu l-as avea !!!


08-12-2007 15:45:20
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lotus a scris:

Sint sigura ca avem ! Altfel , cum s-ar numi "organul" care ne doare atit de tare cind suferim o deceptie ?... De nu l-as avea !!!

Draga mea...ce de multa vreme n-ai mai intrat pe forum...am sa te sun imediat mi-e asa dor de tine...
Sa nu fi suparata,ti-am spus clar :nu merita!!!!! =)
Eu te admir foarte tare pentru ceea ce faci si ai facut...felul in care stii sa-ti gestionezi prieteniile,adevarat ca pui cam mult suflet uneori si de aici ti se trag o serie de neajunsuri..dar,vezi poate chiar asta m-a determinat sa ma leg de tine...sa te pretuiesc si sa te iubesc draga prietena~
pup!...revin la telefon!=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (08-12-2007 17:56:19)


08-12-2007 17:55:15
   
?? lexa33
Cont Sters

Inregistat: 03-09-2007
Mesaje: 6

Lotus a scris:

Sint sigura ca avem ! Altfel , cum s-ar numi "organul" care ne doare atit de tare cind suferim o deceptie ?... De nu l-as avea !!!




Draga Lotus, nu te-ai "lecuit" ca sufletul nu trebuie sa-l dai pe tava celor care nu merita?
" Betoneaza-te"! , e cel mai bine:)


09-12-2007 12:45:17
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Iar prin betoane, dragostea celor care vor să te iubească nu va mai reuşi să treacă...

09-12-2007 12:56:56
   
?? lexa33
Cont Sters

Inregistat: 03-09-2007
Mesaje: 6
Daca e sa fie, cu ceva eforturi treceeeee!!!!!!!!!:)

09-12-2007 13:25:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

lexa33 a scris:


Lotus a scris:

Sint sigura ca avem ! Altfel , cum s-ar numi "organul" care ne doare atit de tare cind suferim o deceptie ?... De nu l-as avea !!!




Draga Lotus, nu te-ai "lecuit" ca sufletul nu trebuie sa-l dai pe tava celor care nu merita?
" Betoneaza-te"! , e cel mai bine:)

Off...si macar daca tava ar fi aurita...stiu ce spun...si stiu de ce!!!!
=(


09-12-2007 13:40:43
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Acum am sa ma adresez celor care stiu cate ceva desre suflet si trup,am sa va expun curiozitatile mele,si va rog sa va dati cu parerea. Am avut o prietena in liceu care avea un suflet de aur,era genul de om cu care te ungeai la rana ,cum s-ar zice. Viata ne-a despartit la un moment dat,dar acum vreo 5 ani ne-am regasit intamplator pe strada,m-a invitat la ea acasa,era maritata si avea un baietel de 10 ani.Am povestit multe ,ne-am amintit acele vremuri,dar,,,avea ceva in privire,,,parca atunci cand ma privea,,,trecea prin mine,,nu mai era ea,prietena mea cu care chiuleam de la scoala,avea ceva straniu! Si nu-mi dadeam seama ce anume ma intriga in comportamentul si privirea ei. Pana cand a venit sotul ei de la munca si mi-a spus fiind o clipa singuri in sufragerie,ca fosta mea colega are schizofrenie! Asta a picat ca o bomba pentru mine,numai la asa ceva nu ma asteptam! Ulterior,am mai discutat si cu ea acest aspect,si mi-a spus ca are crize si nu mai suporta viata asta,ca e satula de tot. Am simtit ca nu vrea mila,si nici nu i-am aratat asta,ci doar am intrebat-o daca o pot ajuta cu ceva. Mi-a spus :"acum e curat in casa,de aceea te-am invitat,dar cand am crize sparg totul in cale,arunc totul din fata mea,de aceea te-as ruga sa nu vi niciodata fara sa ma suni inainte,mi-ar fii rusine sa vezi si cealalta fatza a mea". Si asa am facut,am mai vb cu ea la telefon de cateva ori,dar am evitat sa o vizitez deoarece recunosc ca imi era frica de ceea ce ar putea face daca o prind in criza. Iar acum un an,,,m-a sunat sotul ei si mi-a spus ca fosta mea colega s-a aruncat de pe bloc,si daca vreau sa ma duc si eu la inmormantare. Nu m-am dus,cred ca as fii simtit ca am ingropat o parte din tineretea mea. Ce stiti despre schizofrenie ,care este  bariera intre boala si ocultism? Oare a avut ea de-a face cu vrajitorii si chestii deastea si in felul asta au intrat demonii in trupul ei?

10-02-2008 18:22:39
   
?? livius00
Cont Sters

Inregistat: 10-02-2008
Mesaje: 1
Buna onoyoko, imi pare rau de experienta trista prin care ai trecut. Stiu cum e, si eu am avut un prieten care s-a sinucis si e greu sa pierzi pe cineva asa...

Schizofrenia n-are nimic de-a face cu demoni sau vraji sau magie de vreun fel... Este o psihoza, adica o boala psihica ce debuteaza de cele mai multe ori devreme, chiar inainte sau la varsta pubertatii. Schizofrenicul pierde progresiv contactul cu realitatea si isi creeaza propria sa lume. Pe masura ce boala progreseaza, are halucinatii vizuale, auditive, incepe treptat sa iasa din lumea "noastra" si traieste din ce in ce mai mult in lumea "lui". A fost un film celebru despre un mare matematician care era schizofren, nu stiu daca l-ai vazut, A Beautiful Mind, cu Russel Crowe... Boala se poate combina cu accese de furie, violenta si depresie care poate merge pina la suicid, si asta seamana cu ce avea prietena ta. Se trateaza, dar persoana trebuie sa ramana in contact cu un psiholog / psihiatru pentru tot restul vietii.

N-are nimic de-a face cu demonii. Daca vrei, mai vorbim. Sper ca ti-am raspuns la problema ta.


10-02-2008 19:42:18
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Multumesc pt raspunsul tau livius00,dat am auzit si varianta ca ar avea de-a face cu vrajitorii si cu magie,ca doar daca ai de-a face cu asa ceva poti face o boala gen schizofrenie. Mai vreau si alte pareri,va rog!

10-02-2008 20:14:04
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

onoyoko a scris:

Multumesc pt raspunsul tau livius00,dat am auzit si varianta ca ar avea de-a face cu vrajitorii si cu magie,ca doar daca ai de-a face cu asa ceva poti face o boala gen schizofrenie. Mai vreau si alte pareri,va rog!


Pareri care sa confirme varianta care iti place tie? :)


10-02-2008 22:01:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am citit undeva că,Ă®n general bărbaţii se feresc de femeile care au mai multe probleme decât ei.Nu cred să am multe probleme.Poate Ă®ntrebări la care nu găsesc Ă®ncă răspuns.Căutari rebele.Vise oprite,ehe !!
E ca şi când m-aş oferi pe-o tavă ruginită !!
Eu nu mă ofer !Nu am făcut asta niciodată !Am păstrat visele pentru sufletul meu.Pot spune că aşa,Ă®l inşel Ă®ncă de la Ă®nceput cu un amant imaginar !Si zău că Ă®mi place !Acum,iertat fie-mi gândul aş vrea să trec mai departe de imaginar....Simt că trebuie să fac asta....pur şi simplu vreau să Ă®i ofer un cadou sufletului meu(nu erai tu sufletul pereche ?)Mah !Azi scriu numai tâmpenii !!
Am citit ceva interesant din Talmud-cartea evreilor.Zice c-am aşa.. :”fi foarte atent să nu faci o femeie să plângă pentru că Dumnezeu Ă®i numără lacrimile!”Aşheaaaa ?Păi eu am plâns,cum zicea cineva,foarte plastic »plânsă până Ă®n măduvă şi crucificată de Ă®ndoieli grele ! »-da,plânsă mult!O lacrima se zice că ar valora cât o zi de sirena.Eu atunci pot spune că am dat zile foarte multe sirenelor !Nu Ă®mi pare rău.Consider lacrima punctul de plecare Ă®n eliberarea de ceva,bun sau rău Ă®n existenţa ta...
Cred că m-am oprit pe la 25 de ani.Atunci când m-am măritat şi mi-am aruncat visele Ă®ntr-un colţ ca pe-o păpuşă stricată !De ce am făcut asta ?De ce am ales aşa ?Nu ştiu !Soarta ?Aşa a fost să fie !Poate că astfel am adunat iubire şi sunt cea de azi.Cernută de dor şi visatoare !Poate că aşa te-am creat pe tine,atunci,un colţ de rai.Un colţ al meu.Un gând ascuns cu grijă să nu poată fi găsit şi risipit !Pe tine cred că te iubesc Ă®ncă Ă®nainte de facerea lumii !Şi nu mă joc cu cuvintele !Să nu te sperii !Nu vreau să te ascunzi iar !Lasă-mă să te iubesc.De departe.Aromitor.Cu şoapte,cu dorinţe !Acolo sus,Ă®n coama dealului !Să nu-ţi fie frică de iubirea mea !Nu ucide.Purifică.Alină.Vindecă !Lasă-mă să stau Ă®n braţele tale.Să mă gândesc la toata vraja vieţii.Să te sărut.Cât pot.Cât vreau.Cât ţine viaţa !Azi sunt melancolică.Mă uit in jurul meu şi văd deşertăciune....

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (12-02-2008 06:14:51)


12-02-2008 06:09:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Bine a zis cine a zis, exista doar inceputuri… insa cata rabdare trebuie sa aiba un om pentru a o lua mereu de la capat? Cata rabdare trebuie sa ai pentru a trece prin alte si alte inceputuri? Adevarat! Nici un inceput nu seamana cu celalalt, dar totusi…Cum ar putea exista un sfarsit cand intotdeauna va exista o zi de maine? O zi in care trecutul e doar o amintire. Fericita sau trista, aceasta ne duce mai departe catre nou si neasteptat. Asa e inceputul - nou, neasteptat, poate chiar dificil si tensiont, insa nu aceasta noutate si dorinta de a descoperi mai mult ne face sa ne aruncam cu ochii inchisi in relatii noi, in situatii necunoscute? Nu e imprevizibilul de o mie de ori mai atractiv decat un viitor stralucit dar planificat pas cu pas?
Off...cred ca mi-au ramas urme in suflet de la acea emisiune "Un nou inceput"...am dezbatut atat de mult acest lucru ,l-am despicat in zeci de feluri incat trebuie sa "resetez"memoria...;)=D=D


03-03-2008 19:38:49
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Bine a zis cine a zis, exista doar inceputuri… insa cata rabdare trebuie sa aiba un om pentru a o lua mereu de la capat? Cata rabdare trebuie sa ai pentru a trece prin alte si alte inceputuri?


Nu rabdare iti trebuie pentru mereu alte inceputuri, ci doar un interes consecvent. Diversitatea acestor mereu noi inceputuri este asigurata mai departe de bataile din aripi ale fluturilor din partea opusa a globului.


04-03-2008 00:26:16
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

onoyoko a scris:

Multumesc pt raspunsul tau livius00,dat am auzit si varianta ca ar avea de-a face cu vrajitorii si cu magie,ca doar daca ai de-a face cu asa ceva poti face o boala gen schizofrenie. Mai vreau si alte pareri,va rog!


nici eu nu cred ca are de a face cu vrajitorii.... poate cu alte lumi sau dimensiuni :)


06-03-2008 07:02:15
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Acum ceva timp in urma , ridicam moralul unei persoane dragi de aici de pe 3x explicindu-i ca daca te poti lauda ca simti alaturi de sufletul tau , doar un singur prieten , poti fi fericita si linistita....
Neprietenii, indiferent citi sunt , nu mai au importanta si nici putere cind suntem doi ....
Acum poate am nevoie eu de ea sa-mi ridice moralul...si ce mult conteaza...sa stii ca te poti bizui pe sfatul bun venit din suflet al unui prieten...=)


22-06-2008 22:33:14
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

martiela a scris:

Acum ceva timp in urma , ridicam moralul unei persoane dragi de aici de pe 3x explicindu-i ca daca te poti lauda ca simti alaturi de sufletul tau , doar un singur prieten , poti fi fericita si linistita....
Neprietenii, indiferent citi sunt , nu mai au importanta si nici putere cind suntem doi ....
Acum poate am nevoie eu de ea sa-mi ridice moralul...si ce mult conteaza...sa stii ca te poti bizui pe sfatul bun venit din suflet al unui prieten...=)
De la tine am primit intotdeauna sfaturi izvorate din suflet,fara urma de rautate,si desi nu ma laud ca as fii o inteleapta pentru a da sfaturi,macar as putea incerca sa iti impartasesc din experientele mele asemanatoare daca vreodata imi vei cere parerea.

23-06-2008 00:11:58
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

Soryn a scris:


onoyoko a scris:

Multumesc pt raspunsul tau livius00,dat am auzit si varianta ca ar avea de-a face cu vrajitorii si cu magie,ca doar daca ai de-a face cu asa ceva poti face o boala gen schizofrenie. Mai vreau si alte pareri,va rog!


nici eu nu cred ca are de a face cu vrajitorii.... poate cu alte lumi sau dimensiuni :)
Exact,ei spun ca aud voci,oare nu exista macar un dram de adevar in ceea ce spun?

23-06-2008 00:13:15
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Totul a pornit de la intrebarea unui prieten, acum cateva zile – ce flori prefer, în care ma regasesc. De fapt, mergeam la lucru si am trecut pe langa o tufa de trandafiri enormi, superbi si foarte rosii, la care ne-am uitat fascinati o vreme. I-am raspuns ca desi sunt deosebiti, sunt prea ostentativi pentru mine. Si asa am ajuns la tuberoze – acele flori micute, albe, care nu epateaza prin aspect – sunt delicate, dar nu se impun vizual. Totusi, numai una daca aduci in incapere, ea va umple de parfum penetrant întreg spatiul... si aerul parca incepe sa vibreze in nari. Deci de aici a pornit – mi-am dat seama ca simtul mirosului este cu adevarat special pentru mine. Evident, nu cel mai important, daca ma gandesc bine, ar fi cel mai putin important, cel mai putin vital... Mirosul insa este insinuant, e si parca nu-i, este misterios si seducator, aproape mistic. De atatea ori am prins un vag parfum care m-a facut pe loc sa ma infiorez si sa-mi aminteasca de ceva ce nu puteam sa identific, parca din alta viata. De atatea ori, tinand ochii inchisi, parfumul pielii cuiva m-a facut sa vreau lucruri la care nu m-as fi gandit cu ochii deschisi. Asa este, as putea trai fara mare efort cu mirosul atrofiat si poate ca daca azi as fi constrsnsa sa renunt la unul din simturi pe acesta l-as sacrifica. Dar oare mi-as da seama in momentul acela ca nu voi mai simti niciodata iarba de dupa ploaie, teii in noapte, blana uda a cainelui, marea sarata, algele în putrefactie, Obsession de la Calvin Klein, cafeaua Sumatra Extra Bold proaspat rasnita, compotul de visine, tutunu uscat, vinul sec, lemnul care arde in soba, crema de zahar ars, aerul rece din ger, gutuile de pe dulap, transpiratia proaspata si fierbinte? Si cum as putea trai fara toate acestea? Dar mai ales... cum as putea trai fara tuberoze? Ar deveni doar niste flori mici, albe, comune, anonime... ca si mine.

Ultima modificare facuta de unikaa (26-06-2008 14:11:54)


26-06-2008 14:10:16
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

unikaa a scris:

Totul a pornit de la intrebarea unui prieten, acum cateva zile – ce flori prefer, în care ma regasesc. De fapt, mergeam la lucru si am trecut pe langa o tufa de trandafiri enormi, superbi si foarte rosii, la care ne-am uitat fascinati o vreme. I-am raspuns ca desi sunt deosebiti, sunt prea ostentativi pentru mine. Si asa am ajuns la tuberoze – acele flori micute, albe, care nu epateaza prin aspect – sunt delicate, dar nu se impun vizual. Totusi, numai una daca aduci in incapere, ea va umple de parfum penetrant întreg spatiul... si aerul parca incepe sa vibreze in nari. Deci de aici a pornit – mi-am dat seama ca simtul mirosului este cu adevarat special pentru mine. Evident, nu cel mai important, daca ma gandesc bine, ar fi cel mai putin important, cel mai putin vital... Mirosul insa este insinuant, e si parca nu-i, este misterios si seducator, aproape mistic. De atatea ori am prins un vag parfum care m-a facut pe loc sa ma infiorez si sa-mi aminteasca de ceva ce nu puteam sa identific, parca din alta viata. De atatea ori, tinand ochii inchisi, parfumul pielii cuiva m-a facut sa vreau lucruri la care nu m-as fi gandit cu ochii deschisi. Asa este, as putea trai fara mare efort cu mirosul atrofiat si poate ca daca azi as fi constrsnsa sa renunt la unul din simturi pe acesta l-as sacrifica. Dar oare mi-as da seama in momentul acela ca nu voi mai simti niciodata iarba de dupa ploaie, teii in noapte, blana uda a cainelui, marea sarata, algele în putrefactie, Obsession de la Calvin Klein, cafeaua Sumatra Extra Bold proaspat rasnita, compotul de visine, tutunu uscat, vinul sec, lemnul care arde in soba, crema de zahar ars, aerul rece din ger, gutuile de pe dulap, transpiratia proaspata si fierbinte? Si cum as putea trai fara toate acestea? Dar mai ales... cum as putea trai fara tuberoze? Ar deveni doar niste flori mici, albe, comune, anonime... ca si mine.

Mi-am cumparat si eu niste bulbi de tuberoze din Ungaria...dar se pare ca nu infloresc decat in al treile an...dupa doi ani te invit la mine sa le vezi Unikaa!=)


26-06-2008 20:42:53
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Tu ai gradina,bravo tie,dar noi aici in orasul asta infect nu avem unde sa sadim flori. Ma bucur pentru tine si plange sufletul in mine cand intru in buncarul meu de beton,unde doar pe balcon mai pot vedea o parte de cer,in orasul unde nici stelele nu se mai zaresc seara. Am fost anul trecut in zona Sibiului,ma uitam pe cer si nu-mi venea sa cred cate stele erau,ma intrebam de ce noi nu le vedem si pe cerul Bucurestiului. Off,,  si cat e de frumos cerul plin de stele!

26-06-2008 20:55:41
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

onoyoko a scris:

Tu ai gradina,bravo tie,dar noi aici in orasul asta infect nu avem unde sa sadim flori. Ma bucur pentru tine si plange sufletul in mine cand intru in buncarul meu de beton,unde doar pe balcon mai pot vedea o parte de cer,in orasul unde nici stelele nu se mai zaresc seara. Am fost anul trecut in zona Sibiului,ma uitam pe cer si nu-mi venea sa cred cate stele erau,ma intrebam de ce noi nu le vedem si pe cerul Bucurestiului. Off,,  si cat e de frumos cerul plin de stele!

Am gradina la Negresti....acolo merg doar o data pe saptamina sau ma rog...cand se impune ,de mai multe ori..dar acuma stau si eu la apartament cu fetele mele la Satu Mare...mi-e urat singura la casa...=(


27-06-2008 08:49:26
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihihi ....pai de ce n-ai dotat casa cu un amant ? :D

27-06-2008 09:16:30
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608
super! ar trebui sa fie in dotarea standard :D Cred ca ai talent in imobiliare :)
si ca sa fiu in tema , un amant cu suflet , dc se poate ;) !!!

Ultima modificare facuta de kamin (27-06-2008 10:26:00)


27-06-2008 10:23:56
   
Pagini:  1 2 3 4    
Mergeti la