Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / despre tandrete...    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Citesc Octavian PALER ,nu pot sa nu va redau ceva din ceea ce m-a marcat profund,ca atare ...:''Avem timp pentru toate. Sa dormim,
sa alergam in dreapta si-n stanga,
sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
avem timp sa citim si sa scriem,
sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,
avem timp sa ne facem iluzii
si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.
Avem timp pentru ambitii si boli,
sa invinovatim destinul si amanuntele,
avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare,
avem timp sa ne-alungam intrebarile,
sa amanam raspunsurile,
avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,
avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,
avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,
avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
Avem timp pentru toate.
Nu e timp doar pentru putina tandrete.''


03-05-2007 23:38:08
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Tandrete....in ziua de azi e ceva mai rar ca floarea de colt....aproape nimeni nu mai are timp de asa ceva....si cat de mult o sa regretam cand va veni vremea!....

04-05-2007 02:51:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
tocmai de  asta am selectat din cugetarile lui Paler...
pe care il admir...
aceste" semnale"...ar trebui sa ne dea de gandit...stii cum se spune...niciodata nu e prea tarziu...sau mai bine mai tarziu decat niciodata!


04-05-2007 03:00:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Legendele spun ca nimic nu e trainic fara sacrificiu.Imi amintesc cuvintele unui scriitor drag mie care spunea ca „barbatul datorita eului asa zis superior, se da dragostei cu prudenta, pastrand rezerve pentru sine, de aceea isi pastreaza macar partial echilibrul. Pe cand noi femeile cand iubim ne dam integral mistuindu-ne in asa fel incat nu ne ramane decit umbra celor ce am fost. Deci in ce consta superioritatea barbatilor? In faptul ca nu au puterea de sacrificiu a femeilor, in intransigenta de neclintit prin care isi impun regulile, incercand sa evidentieze asa zisele principii de viata, folosindu-se efectiv de femei doar atata timp cat le este lor bine?


Pana la urma cui se cuvine acest atribut al superioritatii, in favoarea cui se inclina balanta?... A josniciei barbatilor sau a umilintei indurate cu stoicism de femei?! Carei dintre aceste „tabere“ i se poate ridica pe plan spiritual un piedestal mai inalt?! Cine oare poate privi cu obiectivitate si neutralitate aceste doua genuri - masculin si feminin?!


Imi permit sa remarc ca a fost impropriu denumita femeia, ca fiind sexul slab, atata timp cat, cat poate duce poverile maternitatii, daruirii totale si neconditionate inca de la inceput si de cele mai multe ori a fidelitatii. Si apropo de fidelitate, care este sinonimul masculin al Penelopei?


04-05-2007 16:50:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Lucrurile pe care le doresti nu le poti obţine niciodată cerându-le sau luptându- te pentru ele. Cum poţi să lupţi pentru tandreţe? Sau pentru duioşie? Cel mult poţi să le aştepţi.

11-05-2007 17:01:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Nu mai conteaza ce este posibil sau imposibil, nu mai are importanta nici daca o mai putem pastra langa noi pe fiinta iubita- a iubi inseamna a pierde controlul."

Iubirea o simti doar atunci cand esti capabil sa renunti la tot pentru persoana iubita.Iubirea e incredere,dorinta, vis, speranta,iubirea e totul.


11-05-2007 17:12:01
   
deja-vu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 14-09-2008
Mesaje: 38
Tandretea poate fi la tel de bine foarte frumoasa si salbatica. Plina de placerea si pasiunea in care va pierdeti unul in bratele celuilalt. Mereu si mereu, pentru ca pur si simplu nu te mai saturi de celalalt. Iar tandretea este si mijlocul ideal de a va familiariza unul cu celalalt. La urma urmei, cum puteti sa va descoperiti si cunoasteti reciproc mai bine decat prin mangaieri si imbratisari.... :)

Ultima modificare facuta de deja-vu (16-03-2009 15:58:39)


16-03-2009 15:56:35
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

deja-vu a scris:

Tandretea poate fi la tel de bine foarte frumoasa si salbatica. Plina de placerea si pasiunea in care va pierdeti unul in bratele celuilalt. Mereu si mereu, pentru ca pur si simplu nu te mai saturi de celalalt. Iar tandretea este si mijlocul ideal de a va familiariza unul cu celalalt. La urma urmei, cum puteti sa va descoperiti si cunoasteti reciproc mai bine decat prin mangaieri si imbratisari.... :)


si pupatul in cur poate fi frumos, si salbatic, si tandru, si cum vrei tu, si orice poate fi orice, si orice poate fi asociat cu orice altceva.... totul e posibil, pina vine unul si-ti spune: stop, mai pune mina pe carte, inainte sa te manince buricele des'telor arunca-ti ochii pe etimologie si proprietatea cuvintelor


16-03-2009 22:29:33
   
deja-vu
Femeie

Nou venit

Inregistat: 14-09-2008
Mesaje: 38
"unele" duc o lipsa acuta de tandrete, asta rezulta din incercarea de a iesi in evidenta prin "proprietatea  cuvintelor" vulgare.... expuse mai sus. Compatimesc persoanele complexate de varsta lor, lipsite de tandretea launtrica ce singure si-o creeaza, simtindu-se inutile. :D

Ultima modificare facuta de deja-vu (17-03-2009 14:53:11)


17-03-2009 14:49:28
   
?? zitreishtrei
Cont Sters

Inregistat: 05-11-2008
Mesaje: 241
Draga mea, observ ca si tu esti in cautarea ei, a tandretii, de unde presupunera ca n-o ai, ca iti lipseste. Extrapoland pe baza teoriei tale, rezultatul obtinut ne indica aceleasi complexe, aceiasi inutilitate in ce te priveste.
Pam-pam!... :D


17-03-2009 15:15:27
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

deja-vu a scris:

"unele" duc o lipsa acuta de tandrete, asta rezulta din incercarea de a iesi in evidenta prin "proprietatea  cuvintelor" vulgare.... expuse mai sus. Compatimesc persoanele complexate de varsta lor, lipsite de tandretea launtrica ce singure si-o creeaza, simtindu-se inutile. :D


eu? sa "ies in evidenta"? nu prea cred, cind e vorba de stapinirea limbii, imi ies doar din pepeni.. cit despre proprietatea cuvintelor vulgare iti garantez ca o posed, adica un cur e un cur, in vreme ce, daca eufemizam cu un "fund", puteam aluneca pe meandrele ambiguitatii malapropistice :D:D iti place, nu? Eu sint dintr-o bucata, cind cineva greseste in exprimare, e cel mai probabil ca si gindirea e nelalocul ei... iarta-ma, impusca-ma, da-ma cu sare, dar asa gindesc eu! Si n-are a face nici cu lipsa tandretii, nici cu complexele virstei, alea invocate de tine, ii vei fi stiind tu de ce....

Ultima modificare facuta de SandieShaw (17-03-2009 22:36:00)


17-03-2009 22:13:04
   
?? Be_free
Cont Sters

Inregistat: 13-04-2009
Mesaje: 63
FEMEILE AU NEVOIE DE ATENTIE - de Tudor Chirila
"Femeile au nevoie de protectie, tandrete si penis.
Barbatii stiu asta, dar sunt convinsi ca penisul le poate inlocui pe primele doua.
Ei nu stiu ca penisul este in multe cazuri primul lucru de care femeia s-ar dispensa in cautarea fericirii.
Barbatii uita mereu de tandrete si protectie. Uita pentru ca sunt suficienti de invingatori, virili si lipsiti de nuante.
Pana si orgasmul e lipsit de nuante la barbati. Nici pe el nu il pot mima.

Astfel ca prima intrebare care vine in mintea barbatului inselat este:
O fi mai bun la pat ca mine? Apoi invariabil: Are penisul mai mare?

Nici prin cap nu-i trece barbatului suficient de invingator si viril ca adversarul care tocmai i-a luat urma prin asternuturile iubitei a avut mai mult timp, a pus intrebari nerostite demult, a mangaiat, a avut rabdare si a ascultat atent cu blandete in privire.

"Ce are cheliosul ala cu burta, in plus fata de mine? Ala e barbat? Ce dracu are ala in plus? Un penis mai mare?"
Nu, frate, are mai multi bani! - vine invariabil eternul raspuns. Asa e de multe ori, zicem si noi. Dar nu despre acele femei si barbati vorbim noi acum.

Nimanui nu-i trece prin cap ca barbatul cu chelie si burta (ori poate putin intarziat in ale maturitatii) intelege sa pretuiasca femeia de langa el cu disperarea celui care poate pierde ultimul tren. Trecut prin multe, cu cicatrice in suflet si dezvantajat (uneori si fizic), trecut de prima tinerete el stie ca unica sansa este sa mangaie, sa asculte, sa inteleaga, sa fie atent sa deschida usa inainte ca ea sa sune.

Si mangaie, asculta, intelege. Desavarseste un ritual al gesturilor care conteaza, este mereu prezent, gata oricand sa intinda un brat.. nu foarte puternic, dar mereu oportun. Mai presus de orice nu cere nimic in schimb, cel putin nu in mod evident.. pentru ca, sa nu uitam, si el e barbat, vanator experimentat.

Cu lacrimi in ochi varsate pe ascuns cand masina ruleaza monoton si ea privest absent peisajul de pe scaunul din dreapta, femeia va decide sa renunte la penis care ii da fiori de multe ori pe saptamana - nu e de ajuns... El, tinar ..carierist si stresat, conduce si nu intelege ce dracu ar mai trebui sa faca pentru linistea cuplului. Ca doar depune toate eforturile. Trage masina pe dreapta si se usureaza in plin camp. Se urca inapoi fara sa-si aduca aminte ca ea l-a rugat sa-i aduca puloverul din portbagaj.

Vor ajunge in curand la munte. Undeva la acelasi hotel se vor intalni cu un barbat jovial trecut de prima tinerete, dar cu zambet irezistibil si povesti fantastice.

Femeile au nevoie de protectie si tandrete. Femeile renunta cel mai usor la penis. Barbatii renunta la tandrete si protectie. Acest razboi surd al neintelegerii va da nastere profitorilor. Cine sunt ei? Pe termen scurt amantii. Pe termen lung cei intelepti si rabdatori.

Pe drumul de intoarcere el este bucuros si usurat ca ea si-a revenit. E vorbareata si nu mai priveste absenta pe geam .
Si zambeste ca in prima zi. E prea neatent ca sa realizeze inceputul sfarsitului.

Pe terasa hotelului barbatul jovial, trecut de prima tinerete savureaza un cognac... Pe buza paharului este zahar..."

Dedicata ...barbatilor...


13-05-2009 13:20:23
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Bre Be free, spui curat ca n-am avut rabdarea necesara parcurgerii intregului text , ba nici n-am coborat mai jos de titlu, ca odata m-a lovit intrebarea:
- Da' cui dracu sa-i pese de ce vrea iele?!!!


13-05-2009 22:36:55
   
?? Be_free
Cont Sters

Inregistat: 13-04-2009
Mesaje: 63
Apoi domnule...voua va cam pasa atunci cand cica 'ne tavalim"prin alte paturi...Lasa..ca e grele rau....:D

14-05-2009 15:37:11
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

PeterPan 63 a scris:

Bre Be free, spui curat ca n-am avut rabdarea necesara parcurgerii intregului text , ba nici n-am coborat mai jos de titlu, ca odata m-a lovit intrebarea:
- Da' cui dracu sa-i pese de ce vrea iele?!!!

Compadre, io cred ca ele are :D nevoie de muuuuult mai multe - sint 1001 de bancuri pe tema asta de fapt (si oricum, ordinea mai corecta cred c-ar fi "penis, tandretze, protectie si alte 1001 de chestii :D:D).


14-05-2009 16:30:04
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

Xtremul a scris:


PeterPan 63 a scris:

Bre Be free, spui curat ca n-am avut rabdarea necesara parcurgerii intregului text , ba nici n-am coborat mai jos de titlu, ca odata m-a lovit intrebarea:
- Da' cui dracu sa-i pese de ce vrea iele?!!!

Compadre, io cred ca ele are :D nevoie de muuuuult mai multe - sint 1001 de bancuri pe tema asta de fapt (si oricum, ordinea mai corecta cred c-ar fi "penis, tandretze, protectie si alte 1001 de chestii :D:D).

Pe la 19 ani ordinea corecta era: iubire, tandrete, romantism, penis. Pe la 30 s-a cam transformat in neuroni, penis, protectie, tandrete, umor..cam multe si cam greu de gasit in aceeasi persoana =D. Acu' am simplificat: neuroni, umor, penis si banuiesc ca peste cativa ani o sa fie doar neuroni si umor =D=D. Asta-i tristu' adevar =D=D. Parerea mea. :)

Ultima modificare facuta de hotbrain (16-05-2009 08:49:37)


16-05-2009 05:58:08
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

zitreishtrei a scris:

Draga mea, observ ca si tu esti in cautarea ei, a tandretii, de unde presupunera ca n-o ai, ca iti lipseste. Extrapoland pe baza teoriei tale, rezultatul obtinut ne indica aceleasi complexe, aceiasi inutilitate in ce te priveste.
Pam-pam!... :D

Zi 33 , mie tot imi mai este dor de tine...desi esti zaluda !
Ma bucur sa te citesc tot timpul .


16-05-2009 20:18:14
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Uite, fie-ti dor de mine "instead"... :D:D

16-05-2009 22:50:53
   
?? belgigue
Cont Sters

Inregistat: 16-05-2009
Mesaje: 1
sa uiti pt o clipa cine esti sa oferi tandrete si iubire cuiva drag sa uiti de griji si bilanturi contabile este tot ce te poate remonta si-ti da forta de a incepe o noua zi zimbind

17-05-2009 10:39:24
   
?? iubareata
Cont Sters

Inregistat: 24-05-2009
Mesaje: 233
DORESC sa cunosc un domn deosebit,cu simtul umorului,rabdator,tandru. EXCLUS CEI CU POZE INDECENTE SI OBSEDATI DE SEX.Putem vb pe mess adriana.adriana68

Ultima modificare facuta de iubareata (24-05-2009 21:45:52)


24-05-2009 20:30:50
   
?? indiferentul
Cont Sters

Inregistat: 11-05-2009
Mesaje: 1

iubareata a scris:

DORESC sa cunosc un domn deosebit,cu simtul umorului,rabdator,tandru. Putem vb pe mess adriana.adriana68

da iubire .Sunt aici numai ptr.tine


24-05-2009 21:10:50
   
Pagini: 1    
Mergeti la