Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Suntem misogini(e)???    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Am gasit o multime de comentarii care incep asa si continua cum va imaginati. Asa ca nu m-am abtinut. Daca vreti, va las sa ma ucideti cu pietre... Dar va previn ca nu veti adauga nimic, bucuriei voastre de a fi.

O, Doamne, oare cum se numeste femininul misoginului? Eu insa nu cred ca voi chiar credeti ceea ce scrieti, fiindca v-ati priva de singura stare care va da acces la indumnezeire, aceea de a fi indragostite.
Daca intr-adevar acestea va sunt parerile, inseamna ca va puneti intrebarile doar retoric, neincercind sa aflati niste raspunsuri prin sondare si intelegere.
Barbatii sunt niste fiinte sublime, ca si femeile, ei se afla, cel mai aproape, inlauntrul fiecaruia/fiecareia dintre noi, ca si femeile, de aceea ar fi lesne sa lasati ranchiunile paguboase si pagubitoare si sa le percepeti firea.
Barbatii sant mult mai aproape decit femeile, in mod paradoxal, de doua aspecte aparent opuse: copilaria si lucididatea concretului. Prin prima se sfiesc sa-si manifeste sentimentele datorita unor traume culturale, fiindca educatia umanitatii a fost "daca vei arata ce simti vei fi considerat slab", valabila mai mult pentru barbati. Si-apoi, n-ai fost tu, de-a lungul istoriei, mama, sora, fiica, iubita si distrugatoarea lui? Oare cine sa-i fi intretinut aceasta trauma? Oare nu zici cind vezi ca ai de-a face cu un barbat visator si romantic, dupa ce te lamuresti ca fantasmele nu tin de foame, "fugi de-aici, ca esti o mamaliga, nu esti in stare de nimic!"?
In partea cealalta a firii lui, in luciditatea concretului, barbatul este in general nedumerit ca nu recunosti actiunile lui, ca nu le atribui semnificatia corecta. Daca el e cu tine, nu e evident ca tzine la tine? Mai e nevoie de cuvinte care sa repete acelasi inteles? Se simte penibil.
Si mai e un aspect. Tot timpul ponegrim barbatul ca e dependent de sex si nu ne dam seama ca asta arata cite inhibitii ne blocheaza noua accesul la intelesurile vietii. Barbatul este, ce-i drept, mult mai reactiv decit femeia, dar asta e rolul sau natural: acela de a initia viata.
Oh, dulcele mele dragi, nu va lasati otravite de clisee! Ca nu aveti decit o mina de clipe de trait si nu insingurarea va va face sa atingeti incandescenta, ci intelegerea si... IUBIREA!!!
Sa fiti bune cu voi insiva, fiindca atunci cind sunteti rele cu ei, cu barbatii, nu dovediti ca va iubiti vreun pic.


07-05-2007 19:23:30
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
misandra se numeste... :)

07-05-2007 19:25:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:

misandra se numeste... :)

multumesc..pentru edificare...
pritenul la nevoie se cunoaste...=)


07-05-2007 19:38:15
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
mda...:D :D

07-05-2007 20:13:17
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
adica venit, vazut, plecat...

07-05-2007 20:49:13
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
redau din memorie: "misogin este barbatul care uraste femeia"... Curios, nu am gasit in dex termenul de misandra... dar presupun ca inseamna "femeia care uraste barbatul"... referindu-ne la apropierea fizica. Mergind pe o logica foarte simpla.. acestia ar trebui sa fie  homosexualii si lesbienele in raport cu sexul opus.. :D

Atunci...de ce le place 'crailor'.. celor vesnic indragostiti.. sa se bata cu pumnul in piept ca nu dau doi bani pe femeie? E ca si cum l-ai numi pe Don Juan... misogin :D


07-05-2007 21:51:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Vi s-a intamplat sa iubiti nepotrivit? in toate sensurile..sa stiti ca persoana pe care o iubiti nu este cea mai buna alegere si totusi inima sa nu vrea sa asculte de minte? trupul sa vrea doar ceea ce inima ii spune? sa te inchizi in tine si in cel de langa tine pentru totdeauna? daca da..dati-mi de stire..daca nu..dati-mi de stire de asemenea..
  Personal am intalnit chiar cu ceva timp in urma un astfel de caz...=(


07-05-2007 22:34:24
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ce mai circula pe mailuri!!!!!   

Razbunarea fetelor pentru toate bancurile misogine...

Ce i se intampla unui barbat daca i se taie penisul?
Automat capul preia comanda...

Cum se defineste sotul perfect?
Un tip cu o limba de 25 de centimetri care poate sa respire pe urechi...

Care-i asemanarea dintre un barbat si un soarece?
Amandoi trag la gaura

Ce este un sot?
Un amant care si-a fortat prea mult norocul.

Care este asemanarea dintre un barbat si o telecomanda?
Ambii sunt simpli, usor de folosit si de obicei ii gasesti pe langa televizor.

De ce ce sunt barbatii ca zapada?
Nu stii cand vin(e), nu stii cati centimetri vei avea, si nu stii nici cat va dura...

Ce isi zice mireasa dupa noaptea nuntii?
Doamne-ajuta ca nu am aruncat inca vibratorul.. .

De ce sunt barbatii ca si cabinele telefonice?
Ori sunt "ocupate" ori e "telefonul" defect...

Cum se numeste un barbat aratos, inteligent, atent si sensibil?
Basm...

De ce sunt barbatii ca ceapa?
Daca dai jos invelisul iti vine sa plangi...

De ce poseda barbatii un cromozom mai putin decat porcul?
Ca sa nu li se spiraleze penisul...

De ce sunt barbatii imuni la boala vacilor nebune?
Pentru ca sunt porci...

De ce exista barbati?
Pentru ca vibratoarele nu aduc bani in casa...

Care e diferenta dinte barbati si "Pedigree"?
Pedigree exista si cu creier...

Ce are o femeie cu doua oua in mana?
Atentia totala si nepartinita a barbatului.. .

De ce barbatii sunt ca si betele de chibrit?
Daca ii aprinzi isi pierd capul...

Ce are 6 picioare, un IQ de 100 si miroase a bere?
Trei barbati in fata televizorului la meciul de fotbal...

Cum se numeste un barbat cu un IQ de 50?
Dotat...


07-05-2007 22:41:39
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
Indreptar pt. barbati:
1. Daca nu o vrea nimeni de ce sa fii fraierul care sa iei ce refuza toti ?!
2. Daca e plinuta, dupa nastere o muti cu macaraua.
3. Daca toate visele ei se implinesc doar prin tine inseamna ca ea nu e in stare de nimic.
4. Daca e fosta cwrva care zice ca s-a cumintit, nu o crede, nu s-a cumintit ci pur si simplu vrea un fraier care sa o ia. Nu conta pe faptul ca ar fi teribila la pat. E atat de uzata si abrutizata ca nu mai vibreaza la nimic.
5. Daca se grabeste tare cu maritatul are defecte ascunse.
6. Daca e interesata suspect de situatia ta materiala e materialista deci e interesata.Nu arata ca ai bani daca ai. Daca nu ai , arata ca ai pana i-o faci, sa ia si ea teapa.
7. Daca a avut peste 20 de parteneri e usuratica.
8. Nu uita ca 25% dintre oamni sunt nebuni. Deci logic ca si 25% dinte femei sunt nebune.
9. Femeile suple dar cracanate sunt sexy.
10. Nu construi relatii de viitor cu femei care practica sex anal.
11. Fereste-te de femeia depresiva. Daca o vei iubi, vei prelua si tu depresia ei.
12. Daca poti sa regulezi o femeie grasa ,tunsa baiesteste,trecuta de 40 de ani, poti sa regulezi orice!
13. Proasta lingusita isi creste mereu pretentiile.
14. Zicala "decat un tort din care au mancat toti , mai bine un rht la mine in farfurie " contrazice ce am scris la nr.1
15. Fereste-te de femeia care vorbeste mereu , dar si de femeia muta.



:x :x... inventati voi o injuratura in plus... ca restul vi le-am zis eu pe toate


06-06-2007 00:02:04
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654

fun-funny a scris:

redau din memorie: "misogin este barbatul care uraste femeia"... Curios, nu am gasit in dex termenul de misandra... dar presupun ca inseamna "femeia care uraste barbatul"... referindu-ne la apropierea fizica. Mergind pe o logica foarte simpla.. acestia ar trebui sa fie  homosexualii si lesbienele in raport cu sexul opus.. :D

Atunci...de ce le place 'crailor'.. celor vesnic indragostiti.. sa se bata cu pumnul in piept ca nu dau doi bani pe femeie? E ca si cum l-ai numi pe Don Juan... misogin :D

misogin si misandra sunt cuvinte de provenienta greaca, mai precis, greaca veche, astfel:
- misogin provine de la verbul miso care inseamna a uri si de la ghini care inseamna femeie (in greaca moderna, ghini a devenit ghineka);
-misandra provine de la verbul miso, care inseamna a uri si de la andras (andra) care inseamna barbat

si-mi mai vine in minte acum, mizantrop, care provine de la verbul miso, care inseamna a uri si antropos care inseamna om


06-06-2007 00:08:51
   
?? amza
Cont Sters

Inregistat: 05-12-2006
Mesaje: 413
Ca de obicei dai dovada spiritului tau.Apreciez sfaturile.
fun-funny a scris:

Indreptar pt. barbati:
1. Daca nu o vrea nimeni de ce sa fii fraierul care sa iei ce refuza toti ?!
2. Daca e plinuta, dupa nastere o muti cu macaraua.
3. Daca toate visele ei se implinesc doar prin tine inseamna ca ea nu e in stare de nimic.
4. Daca e fosta cwrva care zice ca s-a cumintit, nu o crede, nu s-a cumintit ci pur si simplu vrea un fraier care sa o ia. Nu conta pe faptul ca ar fi teribila la pat. E atat de uzata si abrutizata ca nu mai vibreaza la nimic.
5. Daca se grabeste tare cu maritatul are defecte ascunse.
6. Daca e interesata suspect de situatia ta materiala e materialista deci e interesata.Nu arata ca ai bani daca ai. Daca nu ai , arata ca ai pana i-o faci, sa ia si ea teapa.
7. Daca a avut peste 20 de parteneri e usuratica.
8. Nu uita ca 25% dintre oamni sunt nebuni. Deci logic ca si 25% dinte femei sunt nebune.
9. Femeile suple dar cracanate sunt sexy.
10. Nu construi relatii de viitor cu femei care practica sex anal.
11. Fereste-te de femeia depresiva. Daca o vei iubi, vei prelua si tu depresia ei.
12. Daca poti sa regulezi o femeie grasa ,tunsa baiesteste,trecuta de 40 de ani, poti sa regulezi orice!
13. Proasta lingusita isi creste mereu pretentiile.
14. Zicala "decat un tort din care au mancat toti , mai bine un rht la mine in farfurie " contrazice ce am scris la nr.1
15. Fereste-te de femeia care vorbeste mereu , dar si de femeia muta.



:x :x... inventati voi o injuratura in plus... ca restul vi le-am zis eu pe toate


06-06-2007 00:33:53
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
ce-ar mai ramine din noi.. fara spiritul ludic ? :) :)

ma joc.. ma joc tot timpul...
n-am timp sa pling si nici nu vreau ;)


06-06-2007 00:37:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
bravo!
tine minte ce ai spus...am sa-ti aduc aminte de asta!=)


06-06-2007 00:45:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Stimati prieteni....
La noi nu exista misoginism. Exista PROASTA EDUCATIE!
Priviti foarte atent: cite mame isi educa baietii sa-si trateze femeia de linga ei ca pe o cirpa?
Cite mame isi toaca norele pentru ca “nu fac aia, nu fac ailalta, etc”?
Simplu, primele care spun despre o femeie ca este proasta si tipa sunt tot femeile.
Dupa aceea vin barbatii care probabil au facut cunostinta cu “templul ei de jad” sau, poate ca nici macar, sunt doar frustrati ca n-au avut acces si arunca diverse.

Cite mame isi marita fetele la virste cind habar nu au ce e aia viata, nu de alta, dar trebuie sa scape de ele, sa le plaseze? Traim intr-un SAT, dragii mei!
Nu exista misogini! Exista RESEMNATI, FRUSTRATI, BAIETI AI MAMEI care in loc sa ia femeia de linga ei si sa o faca as aincit sa se mindreasca cu ea, stau si o critica prin colturi!
Misogini sunt cei care la 70 de ani sunt singuri, asa au fost o viata, pentru ca FEMEIA pentru ei a fost NIMIC.
Cele pe care le vedeti ca stau acasa, se trezesc la 12, citesc Cosmo, NU sunt femei. Sunt pustoaice. Si, fara suparare, sunt proaste, inculte, o categorie pe care o lasam, noi celelalte, sa se vada pentru simplul motiv ca suntem prea ocupate cu viata noastra ca sa le maturam din societate.
Dragi barbati, daca tot va deranjeaza ce se intimpla cu muieretul , pentru ce va legati la cap cu asa ceva??
Sa nu-mi spuneti ca altfel de femei nu se mai gasesc! ....=(


09-06-2007 00:23:41
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 21:23:24)


12-06-2007 07:12:09
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

fun-funny a scris:

redau din memorie: "misogin este barbatul care uraste femeia"... Curios, nu am gasit in dex termenul de misandra... dar presupun ca inseamna "femeia care uraste barbatul"... referindu-ne la apropierea fizica. Mergind pe o logica foarte simpla.. acestia ar trebui sa fie  homosexualii si lesbienele in raport cu sexul opus.. :D

Atunci...de ce le place 'crailor'.. celor vesnic indragostiti.. sa se bata cu pumnul in piept ca nu dau doi bani pe femeie? E ca si cum l-ai numi pe Don Juan... misogin :D


da,ceva de genul imi venea si mie in cap


12-06-2007 10:16:42
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

tasha 1951 a scris:

Vi s-a intamplat sa iubiti nepotrivit? in toate sensurile..sa stiti ca persoana pe care o iubiti nu este cea mai buna alegere si totusi inima sa nu vrea sa asculte de minte? trupul sa vrea doar ceea ce inima ii spune? sa te inchizi in tine si in cel de langa tine pentru totdeauna? daca da..dati-mi de stire..daca nu..dati-mi de stire de asemenea..
  Personal am intalnit chiar cu ceva timp in urma un astfel de caz...=(


da.nu odata.dar inevitabil a avut totushi si acea relatie momente placute si unice.le pastrez si...desigur,in rest tr sa invatz.deci nu-mi pare au.


12-06-2007 10:19:43
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Parerea mea este ca fiecare relatie este o experienta de viata...
deci sa ne bucuram ca le-am trait...cu bune cu rele in acele momente ne-au adus bucurii...=)


13-06-2007 21:36:03
   
adiyna
Femeie

Ii cunosc pe toti

Inregistat: 25-03-2005
Mesaje: 1698
E misto sa fii misogin, e misto sa fii xenofob, iti da un aer aparte. Simti ca apartii unui grup, lumea te apreciaza ca dai cu parul si il respectam pe cel cu bata in mana pentru ca impune legile si parerile grupului. E un lider. E misto sa discriminezi pentru ca atunci esti "respectat".

Ne laudam ca suntem civilizati, repudiem discriminarea ca pe o barbarie a vremurilor trecute si, totusi, gustam bancuri cu blonde, bancuri cu evrei, unguri, negri, ne bucuram ca suntem cum suntem si ne simtim superiori unora sau altora. Nu, nu suntem xenofobi, nu suntem misogini. Credem in egalitate doar ca preferam sa fim mai egali decat altii si ne deranjeaza cand o persoana cu pielea de alta culoare, o domnisoara inteligenta, un ungur, un evreu, un homosexual ne-o iau inainte desi, repet, noi nu discriminam. Noi doar meritam totul pentru ca suntem superiori.


29-07-2007 00:15:00
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
apropos de "dat cu parul" bag citatul : Vorbind cu blandete, si tinand in mana un ciomag, veti ajunge departe. - Theodore Roosevelt ....hmmmmm "a fi misogin"..... simpla lipsa de educatzi shi  mare lipsa de adaptare la evolutzia societatzii !

29-07-2007 00:26:35
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Nu vreau sa tin cu ursu', dar asa cum mi se pare ca feminismul agresiv tradeaza nesiguranta si slabiciune, tot asa tind sa cred ca misoginismul isi tradeaza opusul, adica un complex de inferioritate. Premisa de baza fiind ca femelele si masculii speciei umane sunt in mod natural atrasi unul de altul, nu prea inteleg cum se pot dispretui sincer (decat pe sine pentru slabiciunea de fi astfel atras/a.)

22-09-2007 13:53:11
   
Pagini: 1    
Mergeti la