Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Despre fericire...    
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Xtremul a scris:

In principiu, opinia ta pare OK, si chiar e intr-o anume masura (prin zona asta forumistica cel putin), cumetre Stromboli.
Si fara deschiderea unor procese de judecata prea abisale :D insa, slabiciunile teoriei "fondul conteaza, nu forma" ies insa la iveala mintenash.

Nu intru-n detalii acum, dar ramin la opinia ca (indeosebi unde doar cuvintele "rotunjesc" ideile), imprecizia nuantzelor afecteaza profund MESAJUL. :(
Asta, pe scurt, fiindca tema are "n" fatzete pe care le-am mai atins tangentzial pe-aici, legate de respectul de sine, daca nu si de cel pentru altii; oricum, pe-un forum cu aria astuia de interes ("hai sa vedem cum ne-o punem mai repede" :D fiind ideea de baza) mai putin conteaza-n economia comunicarii subtilitatzile si exactitatea exprimarii.

La modul general insa, astea conteaza al naibilii de mult, fie si doar din motivul ca evolutzia fiecaruia in lipsa eforturilor personale - inclusiv legate de gramatica-sintaxa-diversitate fond cuvinte - e chiar imposibila. Dupa mine, cel putin.
Uite ca io (si alti citiva) mi-s "cinic"... fiindca necrutzator :D in primul rind cu mine-ma - fara sa am aparent nik-nik de cistigat din aparent inutila biciuire a glandei exactitatii... nuantzelor scrierii, da-s convins ca roadele efortului astuia de evolutie... hai sa-i zicem inconfortabila cumva ;) apar, undeva-cindva, chiar daca-ntr-o viitoare existentza, poate cu repere mai putin haotice decit astea de-acum si de-aici.

P.S. Aparent inutila (pe parodia asta de forum :D) e chiar si prezenta-mi peroratzie. Nu-i insa chiar asa...;)
In plus, chestia cu "obsesia controlului" e doar o deductie valabila aleatoriu - io de pilda nici macar catzelului meu nu incerc sa-i controlez viatza. :D:D Cu atit mai putin vreunor stingheri neuroni lesbieni de pe forum... :D:D
(continuarea, in episodul urmator ;)).


am observat de ceva timp  ca nu pre-a ai cu cine te "certa" :D .... poate o mare plictiseala?dezamagiri?sau lipsa de activitate spirituala si psihologica?Sunt intrebari retorice, nu e nevoie sa raspunzi :D

1Ar fi sim*patic din partea voastra a superm*anilor si superwo*manurilor gra*maticii sa dati dovada de toleranta si intelegere fata de cei *mai putin dotati ca voi1.1Cu*m de aveti pretentii ca toata lu*mea sa fie inteligenta, spirituala ca voi1? au nu stiti ca nu toata lu*mea are talente si/sau interese artistic literare1?1Daca ar fi asa cu*m  VRETI voi, ati fi niste ni*meni fara ni*mic a spune si nebagati in sea*ma de *marea *masa µLA FEL DE INTELIGENTI SI ARTISTI CA SI VOI.1De ce nu sunteti *multu*miti de superioritatea calitatilor voastre?DE CE TREBUIE SA SUBLINIATI CU ORICE OCAZIE CUNOSTINTELE VOASTRE DE GRAµMATICA SI ORTOGRAFIE?

1Cu*m ti-a*m m*ai spus in repetate randuri *mon a*mi( chiar te consider un a*mic, ca pe *multi de pe foru*mul si chatul de pe situl asta si putin imi pasa ce ma considerati voi) forma care o dai comunicarii(comunicatelor) tale nu ma afectezaza cu mai nimic, uneori m*a am*uza, alteori *ma nerveaza, dar nu e vina ta ci a *mea, o zi sunte*m isteti alte zile sunte*m niste bate, e valabil pentru INTREAGA LUµME1.Ce *ma intereseaza cu adevarat e esenta analizelor,infor*matiilor si ideilor ce se ascund pe dupa cuvinte si expresii artistice, deci nu artisticul do*mniei tale *ma intereseaza ci deschiderea spirituala ce te ajuta sa intelegi ce altii nu pot1.1Deschidere spirituala cu care dai zdravan de pa*mant cand vezi o greseala gra*maticala sau cand un neica ni*meni isi PERµMITE4(de ce nu?) sa expri*me ce si*mte sau ce vrea1.Neica ni*meni e un necioplit4, o stie si el probabil, i-au spus-o sute inaintea ta, pe el il intereseaza sa co*munice doar, cu cei ase*meni lui si are dreptul asta, fara ca superinteligentza foru*mistica sa nu sara in sus ca artificiile  aducand-ui am*inte a *mia oara cine e inteligent si cine e prost1µ.1µUn o*m cu adevarat inteligent ii lasa si pe cei *mai putin inteligenti sa traiasca in liniste si pace, cu defectele si handicapurile lor,pe care le poate observa oricine fara sa li se indice cu degetul.*1O persoana inteligenta, subtila si cu bun si*mt, se face ca nu observa sau chiar da uitarii in secunda ur*matoare daca ceva il jeneaza si nu face vanatoare de greseli pe internet, batand tam* ta*m ca sa atraga atentia1µ....asupra cui de altfel?1µO pierdere de ti*mp inutila in special pentru un artist. Deci coane, ar trebui sa le fi recunoscator celor *mai prejos ca tine, asa ai ajuns apreciat, toc*mai pentru ca ai *mai *multe talente decat ei, altfel erai neica ni*meni printre altii la fel de inteligenti sau chiar *mai inteligenti decat tine.


NU *ma i*mpiedica analfabetis*mul si agra*matis*mul  m*eu sa *ma respect pe *mine, pe tine si pe oricine, indiferent de calitati,defecte, capacitati si talente. ORICINE ARE DREPTUL LA RESPECT IN SENSUL DE POLITETE SI NEAGRESIUNE.CAND INCEPEMµ SA NE ARATAµM INTELIGENTA CUµM SE FACE LA PIATZA NU INSEAµMNA DECAT CA NE ARATAµM AROGANTZA, LIPSA DE TOLERANTA, intr-un cuvant INCREDIBILA CIOBANIE PE CARE DOR NOI si cei ca noi nu o vede*m

CINE STRIGA µMAI TARE LA NEDREPTATE? CINE STRIGA µMAI TARE IµMPOTRIVA PROSTIEI?

VIZITA IN RO µMA UIµMIT DE CATA NESIMµTIRE EXISTA. BATRANI INJURATI PT CAZ SUNT BATRANI, INJURATI PT CA NU µMAI POT TRAVERSA STRADA CU VITEZA EGOISµMULUI NOSTRU? fe*mei ccopii in brate ce pandesc ocazia sa treaca strada chiar pe trecerea de pietoni, sa nu-si ia scuipaturi si injuraturi.TOATA LUµMEA INSULTA PE TOATA LUµMEA? TOATA LUµMEA INJOSESTE SI AGRESEAZA PE TOATA LUµMEA SI IN TOATE FELURILE POSIBILE.

TOATE ASTEA LE-AµM VAZUT IN BUCURESTI, IN ALTE ZONE PARCA µMAI ERAU SI OAµMENI NOERµMALI (adica fara orgoliu,egois*m si *megalo*manie EXTREµMA)

pe curand...POATE, URµMAREA


25-06-2009 20:06:56
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Scuze pt. mesajul de mai sus :D, a fost scris pe un ordinator.. ups pardon, calculator cu tastatura defecta.

25-06-2009 20:25:51
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Xtremul a scris:



Nu intru-n detalii acum, dar ramin la opinia ca (indeosebi unde doar cuvintele "rotunjesc" ideile), imprecizia nuantzelor afecteaza profund MESAJUL. :(
Asta, pe scurt, fiindca tema are "n" fatzete pe care le-am mai atins tangentzial pe-aici, legate de respectul de sine, daca nu si de cel pentru altii; oricum, pe-un forum cu aria astuia de interes ("hai sa vedem cum ne-o punem mai repede" :D fiind ideea de baza) mai putin conteaza-n economia comunicarii subtilitatzile si exactitatea exprimarii.

;)).


"Imprecizia nuantelor" nu-l afecteaza decat pe cel interesat, pe cei care au pretentia sa citeasca printre randuri si in spatele cuvintelor, nu vad de ce i-ar afecta.Daca era un forum literar artistic as fi inteles asa-zisa frustrare, altfel nu e decat O MARE PLICTISEALA ce te face sa te iei de orice si oricine doar asa ca "chestie" :D

Cat priveste respectul.... am scris mai sus, nu are legatura ;)

Esti mai rau ca o baba la coltul blocului ce se leaga de viatza tuturor.... tot din lipsa de activitate cerebrala ( sau ca sa fie bagata in seama?respectata? Adica temuta :D, apreciata), sunt sigur ca esti capabil de ceva mult mai interesant decat lasi impresia, asa cum ai aratat in repetate randuri.


25-06-2009 20:44:29
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
L'ordinateur et le souris
Sont pas toujours les meilleurs amis
:D:D

Ii admir pe francezi in orice caz pentru obstinatia lor de-a nu se "englezi" ;), coane Stromboli!
Revin insa, acu-s in crize majore :D (si de timp, si economice). Si apropo de "dorul controverselor" tre'sa revin de fapt. ;)
In rezumat (honni soit qui mal y pense... la ceva personal ;)) o sa argumentez doar falsitatea (dupa mine) a principiului non-opiniei - in sensul asa-zis biblic al maximei "nu ridica primul piatra, decit daca te simti fara pacat". :)
Chiar cu riscul sa par... satanic/luciferic poate. :D:D hihihi
OK, cind m-oi metamorfoza eventual in spirit luminos-eteric :D - ori chiar atunci cind poate m-oi retrage-n Himalaya prin pesteri orin in Bunkeristania prin bunkere :D - mai mult ca sigur ca indemnul tau la "suverana neimplicare-omisiune" o sa-mi para nu doar recomandabil, ci chiar... stringent aplicabil.

P.S. Draga Sandie, astea cu molestarea dativului :D:D prin perversul acuzativ ("fac de toate LA fete etc s.a.m.d." :D) e deja intrata si-n Parlament, inca inainte de Moliceanu & Co.
Ma mira doar cum s-a ajuns la sintagma "VIN DE LA ITALIA" sau "plec LA Italia" :rolleyes: - o noua perversiune :D lingvistica (ca sa nu zic... limbista :D:D) cu mult peste standardele BDSM-ului Xtrem. :D :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2009 21:02:43)


25-06-2009 20:45:32
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

stromboli a scris:


Xtremul a scris:



Nu intru-n detalii acum, dar ramin la opinia ca (indeosebi unde doar cuvintele "rotunjesc" ideile), imprecizia nuantzelor afecteaza profund MESAJUL. :(
Asta, pe scurt, fiindca tema are "n" fatzete pe care le-am mai atins tangentzial pe-aici, legate de respectul de sine, daca nu si de cel pentru altii; oricum, pe-un forum cu aria astuia de interes ("hai sa vedem cum ne-o punem mai repede" :D fiind ideea de baza) mai putin conteaza-n economia comunicarii subtilitatzile si exactitatea exprimarii.

;)).


"Imprecizia nuantelor" nu-l afecteaza decat pe cel interesat, pe cei care au pretentia sa citeasca printre randuri si in spatele cuvintelor, nu vad de ce i-ar afecta.Daca era un forum literar artistic as fi inteles asa-zisa frustrare, altfel nu e decat O MARE PLICTISEALA ce te face sa te iei de orice si oricine doar asa ca "chestie" :D

Cat priveste respectul.... am scris mai sus, nu are legatura ;)
Esti mai rau ca o baba la coltul blocului ce se leaga de viatza tuturor.... tot din lipsa de activitate cerebrala ( sau ca sa fie bagata in seama?respectata? Adica temuta :D, apreciata), sunt sigur ca esti capabil de ceva mult mai interesant decat lasi impresia, asa cum ai aratat in repetate randuri.


Am 360.000 de cititori in fiecare luna, cumetre Stromboli (chiar daca de reviste auto-moto - ultima scriind-o chiar de unul singur de vreo 6 luni) - nu ma pling deci de "nerecunoastere" cumva si nu-s de felul meu frustrat, negativist etc.

Specialitatea :D:D mea se pare ca-s insa luptele cu morile de vint :D:D (inca din anii '80 faceam chestii penibile - privindu-le acum retrospectiv ;) - in directia aiuristicei tentatii de-a schimba cumva Lumea). Pe care Lume, precum bine banuiesti, nici in cur macar n-o doare de tentativele mele :D:D (ba, de fapt a durut-o un pic - dar exclusiv pe lumea... Securitatii vremilor alea). Restu' lumii normal ca a continuat sa shushoteasca doar pe la coltzuri, cu scuza ca-s "sub vremi" :rolleyes: si basta.

Gata acu', sint tare fugarit (din p.d.v. cerebral :D) pe moment, da' revin, precum am promis ! :)
Semnat: baba Xtrema. :D:D:D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2009 21:16:07)


25-06-2009 21:09:36
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Xtremul a scris:


XXX a scris:

Fac analingus la fete dragute...  daca ti se pare o propunere interesanta... te rog sa ma cauti... XXX (a) yahoo . com

P.S. 2 (ca sa fiu si-o tzira ontopic ;)):
Ete cite fatzete poate avea FERICIREA !!! :D:D
Pupincurismul (la propriu :D:D) se pare ca-i una dintre ele ! ;)


Ce ma face pe mine fericit, nu te face pe tine, totusi putem trai fara sa ne dam in petice care e mai cu motz.Ce te doare pe tine daca pe unii ii face fericiti sa linga in loc sa muste?Bine ca suntem diferiti altfel ne impuscam de plictiseala

.Regulile si principiile tale nu sunt si ale altora.Ce e important pentru tine nu e si pentru altii.
Capabili de evolutie sunt tocmai cei ce pot sa-si schimbe ideile,principiile atunci cand este nevoie, nu cei ce se tin cu toate puterile de cele de pe timpul lu "nea nicu" sa nu vorbesc de bunica :D

pe curand mon ami ;)


25-06-2009 21:19:08
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
A bientot et bon courage, Stromboli ! (in felul tau, esti un luptator tenace pe frontul convingerilor proprii - de admirat asta - chiar daca nu-s de acord cu opiniile cuiva, tot le respect).
P.S. Nu eram deloc critic vizavi de gusturile :rolleyes: (bleaaaahhh :D:D) respectivului, coane Stromboli!
Ba chiar pledam indirect pt. diversitate... ;)
Vive la beatitude anale ! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2009 21:28:45)


25-06-2009 21:24:06
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Xtremul a scris:


stromboli a scris:


Xtremul a scris:



Nu intru-n detalii acum, dar ramin la opinia ca (indeosebi unde doar cuvintele "rotunjesc" ideile), imprecizia nuantzelor afecteaza profund MESAJUL. :(
Asta, pe scurt, fiindca tema are "n" fatzete pe care le-am mai atins tangentzial pe-aici, legate de respectul de sine, daca nu si de cel pentru altii; oricum, pe-un forum cu aria astuia de interes ("hai sa vedem cum ne-o punem mai repede" :D fiind ideea de baza) mai putin conteaza-n economia comunicarii subtilitatzile si exactitatea exprimarii.

;)).


"Imprecizia nuantelor" nu-l afecteaza decat pe cel interesat, pe cei care au pretentia sa citeasca printre randuri si in spatele cuvintelor, nu vad de ce i-ar afecta.Daca era un forum literar artistic as fi inteles asa-zisa frustrare, altfel nu e decat O MARE PLICTISEALA ce te face sa te iei de orice si oricine doar asa ca "chestie" :D

Cat priveste respectul.... am scris mai sus, nu are legatura ;)
Esti mai rau ca o baba la coltul blocului ce se leaga de viatza tuturor.... tot din lipsa de activitate cerebrala ( sau ca sa fie bagata in seama?respectata? Adica temuta :D, apreciata), sunt sigur ca esti capabil de ceva mult mai interesant decat lasi impresia, asa cum ai aratat in repetate randuri.


Am 360.000 de cititori in fiecare luna, cumetre Stromboli (chiar daca de reviste auto-moto - ultima scriind-o chiar de unul singur de vreo 6 luni) - nu ma pling deci de "nerecunoastere" cumva si nu-s de felul meu frustrat, negativist etc.

Specialitatea :D:D mea se pare ca-s insa luptele cu morile de vint :D:D (inca din anii '80 faceam chestii penibile - privindu-le acum retrospectiv ;) - in directia aiuristicei tentatii de-a schimba cumva Lumea). Pe care Lume, precum bine banuiesti, nici in cur macar n-o doare de tentativele mele :D:D (ba, de fapt a durut-o un pic - dar exclusiv pe lumea... Securitatii vremilor alea). Restu' lumii normal ca a continuat sa shushoteasca doar pe la coltzuri, cu scuza ca-s "sub vremi" :rolleyes: si basta.

Gata acu', sint tare fugarit (din p.d.v. cerebral :D) pe moment, da' revin, precum am promis ! :)
Semnat: baba Xtrema. :D:D:D hihihi



stiu "bre", am trecut si moi prin nefericirea schimbarilor lumii, dar am ajuns la concluzia(dupa ceva ani) adica acum cand vorbesc cu tine, ca "Binele cu forta nu se poate", adica mai  mult facem rau decat bine.
Nu cerem unui caine sa nu mai fie caine, nu cerem unui nebun sa nu mai fie nebun, avem toti dreptul sa traim si sa ne exprimam indiferent de defectele si calitatile ce reies.Critica negativa e o forma de cenzura, poti critica pozitiv spunand parerea ta fara sa critici parerea altora, cu atat mai putin persoana.E o regula generala, atacul la persoana si insultele(camuflate sau nu, subtile sau nu) sunt interzise pe TOATE FORUMURILE publice.Bineinteles ca se pot permite mici abateri care sunt exprimate sub forba de gluma, dar aici e o REGULA atacul la persoana si insultele prin subantelesuri, asta arata ca in primul rand e o problema grava de MODERARE(administrare), dar si de grup, care accepta asemenea excese si abateri de la bun simt.De 4 ani NIMENI nu poate scrie ceva fara sa-si i-a o palma sau un sut, de la unii care mai au si pretentii foarte elitiste.

cu acelasi respect dintotdeauna ;)


25-06-2009 21:51:36
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Be_free a scris:

E doar un copy/paste...care mi-a atras atentia...(pana la urma care e problema cu copy/paste-ul?..Nu ati gasit niciodata idei exprimate atat de bine de altii incat cuvintele tale ar parea goale?...Credeti ca sunteti itotdeauna doar "originali"?...ca nu copiati?ca nu imitati?...)

Cauţi fericirea peste tot. O cauţi de când te ştii, dar nu-ţi aminteşti să fi gasit vreodată vreo urmă... Mai gandeşte-te! Paradoxal, tindem să uităm tocmai momentele cheie. Zâmbetul de la final, sau privirea care ţi-a luminat ziua. E imposibil să nu fii fost fericit. Dar tu cauţi, cauţi până uiţi de tine, uiţi de tot ce te înconjoară. Eşti cufundat până în gât în căutarea ta care nici măcar nu e întemeiată. E o derivă absolută într-o lume mult prea plină de detalii. Dacă ai privi măcar o dată în jur...
Căutăm fericirea peste tot. În parcuri, în baruri, pe străzi, în maşini, în oameni, în lucruri. Căutăm fericirea fără să ne oprim. O căutăm în vise, în somn. Cei câţiva norocoşi care pretind că au găsit-o o pierd aproape instantaneu. De ce? Fie că nu au împărţit-o, fie că şi-au dorit-o prea tare. Îşi trăiesc cele câteva grame pe care le-au găsit, iar apoi le e imposibil să le mai recapete. Căutăm fericirea acolo unde n-o s-o găsim niciodată. O lăsăm să treacă pe lângă noi pentru că e prea evidentă şi ne supără ochii.


Multi avem ochii mai hapsani decat stomacul, dorim ce e greu de obtinut si nici macar necesar.Cei care nu se multumesc cu ce au nu vor fi niciodata fericiti, oricat ar avea vor mai mult, sau altceva.Fericirea e in noi dar suntemm incapabili sa o intelegem.


25-06-2009 21:59:34
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

stromboli a scris:

.De 4 ani NIMENI nu poate scrie ceva fara sa-si i-a o palma sau un sut, de la unii care mai au si pretentii foarte elitiste.

cu acelasi respect dintotdeauna ;)

Si in fond tu ce naiba vrei sa spui in compendiumul asta de mai sus, ca nimic nu se-ntelege? "Unii", "altii", fac, dreg..., care-s aia?
Te deranjeaza obsesia vizavi de forma corecta? Hai sa fim seriosi! Sunt puzderie topicuri cu inflatie de oferte la lins in cur, la supt, la sex fara obligatii, unde n-ai sa vezi interventii pe text, asa ca ai de unde alege.


25-06-2009 22:42:42
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

PeterPan 63 a scris:


stromboli a scris:

.De 4 ani NIMENI nu poate scrie ceva fara sa-si i-a o palma sau un sut, de la unii care mai au si pretentii foarte elitiste.

cu acelasi respect dintotdeauna ;)

Si in fond tu ce naiba vrei sa spui in compendiumul asta de mai sus, ca nimic nu se-ntelege? "Unii", "altii", fac, dreg..., care-s aia?
Te deranjeaza obsesia vizavi de forma corecta? Hai sa fim seriosi! Sunt puzderie topicuri cu inflatie de oferte la lins in cur, la supt, la sex fara obligatii, unde n-ai sa vezi interventii pe text, asa ca ai de unde alege.


Sincer, habar nu aveam ce inseamna compendium, am mai invatzat ceva pe ziua de azi ;)

Ma cam plictiseam si mi-am adus aminte ca aici gasesc mereu cu cine sa ma "impung o leaca" :D

Tu ce mai faci? cum merge pescuitul? :)


25-06-2009 22:56:18
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Uite asta este ce imi place,un schimb de idei...totusi citeva amendamente,nu puteti pretinde tuturor sa se ridice la nivelul vostru,sinteti profesionisti,confruntarea nu ar fi corecta,fiecare se specializeaza pe diferite meserii,totusi eu am invatat o multime de lucruri de la fiecare si cred ca m-ar deranja lipsa cuiva de pe forum oricare ar fi(exclud de aici tutele)

25-06-2009 23:08:54
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Carol38 a scris:

Uite asta este ce imi place,un schimb de idei...totusi citeva amendamente,nu puteti pretinde tuturor sa se ridice la nivelul vostru,sinteti profesionisti,confruntarea nu ar fi corecta,fiecare se specializeaza pe diferite meserii,totusi eu am invatat o multime de lucruri de la fiecare si cred ca m-ar deranja lipsa cuiva de pe forum oricare ar fi(exclud de aici tutele)


Salve Carol, pe unde ai mai umblat?

Probabil te referi la tutele de toate genurile si sexurile? :D


25-06-2009 23:24:15
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


Coane Stromboli, poate ca paralela cu tirada la care am asistat cu cateva postari in urma va parea putin cam fortzata, insa as lansa intrebarea: ...Atunci cand shofezi, te apuci sa-i incurajezi pe cei care nu respecta regulile de circulatie?!?... Sau, asistand/participand la un eveniment sportiv, care ar fi parerea ta despre cei care nu ar respecta regulile jocului?!?...


26-06-2009 00:11:23
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Buna Stromboli,citeva luni(5)in Freeport,stii ma gindeam ca oarecum sint necesare si tutele(indiferent de sex)...atit timp cit pot prezenta o posibila amenintare,ceva de genul....doamne oare si eu pot ajunge asa,ne-ar face sa fim uneori mai toleranti mai intelegatori...

26-06-2009 00:20:41
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Coane Stromboli, poate ca paralela cu tirada la care am asistat cu cateva postari in urma va parea putin cam fortzata, insa as lansa intrebarea: ...Atunci cand shofezi, te apuci sa-i incurajezi pe cei care nu respecta regulile de circulatie?!?... Sau, asistand/participand la un eveniment sportiv, care ar fi parerea ta despre cei care nu ar respecta regulile jocului?!?...


Care reguli?Ale tale sau ale mele? :D ale forumului sau ale moralei si bunului simt?

Nu e asa simplu ca shofatul ;) iar daca e un joc, sa fie un joc placut pt. toata lumea, pt. tari si pt. slabi ca altfel nu se amuza decat unii, putini dar insistenti :D

forumul asta e fantana insetatului unde ajunge cineva care are nevoie de comunicare indiferent de gramatica si ortograf, care nu sunt folosite de obicei decat pt. a injosi si nu pt. a ajuta.Injosirea asta e necesara unora pt. a se simti superiori, pt. a face o distinctie intre ei si plebe, seniorii (boierii, a se citi megalomanii) dintotdeauna, profitorii de pe urma celor mai slabi.... da, chiar si aici exista.Cum am mai spus , alta ar fi situatia daca ar fi un forum literar artistic


26-06-2009 01:49:37
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Carol38 a scris:

Buna Stromboli,citeva luni(5)in Freeport,stii ma gindeam ca oarecum sint necesare si tutele(indiferent de sex)...atit timp cit pot prezenta o posibila amenintare,ceva de genul....doamne oare si eu pot ajunge asa,ne-ar face sa fim uneori mai toleranti mai intelegatori...



Cam asta incerc io sa explic, au si tutele astea(indiferent ca-s barbati sau femei) dreptul sa existe, fara sa vina zmeul zmeilor sa-i dea un sut in spate asa gratuit si preventiv. ;)


26-06-2009 02:03:36
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Doar furnicile-s "egal-refractare la schimbari evolutive", cumetrilor. Iar evolutzia fara suturi in cur/pasi inainte :D e chiar imposibila. :)

Stiu ca ramai pe pozitii, amice Stromboli (si eu la fel :D:D, hehehe), dar gresesti profund atunci cind ma acuzi de "elitism" !!!!!!!!!!

Dac-o sa revezi un pic postarile (incinse :D... inutil, ce-i drept - si nu afirm asta cu superioritate "elitista", ci doar in urma analizei reply-urilor deraiate rau de tot de la subiect :D de pe topicul "legatura dintre bogatzia excesiva si lipsa de scrupule"), o sa vezi poate ca pozitia mea e diametral opusa elitismului de orice natura (fie ea "de singe albastru" ori pur oportunist-parvenitistica :D) , fara sa cada insa intr-un egalitarism pagubos. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (26-06-2009 06:08:03)


26-06-2009 04:57:38
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

stromboli a scris:


traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Coane Stromboli, poate ca paralela cu tirada la care am asistat cu cateva postari in urma va parea putin cam fortzata, insa as lansa intrebarea: ...Atunci cand shofezi, te apuci sa-i incurajezi pe cei care nu respecta regulile de circulatie?!?... Sau, asistand/participand la un eveniment sportiv, care ar fi parerea ta despre cei care nu ar respecta regulile jocului?!?...


Care reguli?Ale tale sau ale mele? :D ale forumului sau ale moralei si bunului simt?

Nu e asa simplu ca shofatul ;) iar daca e un joc, sa fie un joc placut pt. toata lumea, pt. tari si pt. slabi ca altfel nu se amuza decat unii, putini dar insistenti :D

forumul asta e fantana insetatului unde ajunge cineva care are nevoie de comunicare indiferent de gramatica si ortograf, care nu sunt folosite de obicei decat pt. a injosi si nu pt. a ajuta.Injosirea asta e necesara unora pt. a se simti superiori, pt. a face o distinctie intre ei si plebe, seniorii (boierii, a se citi megalomanii) dintotdeauna, profitorii de pe urma celor mai slabi.... da, chiar si aici exista.Cum am mai spus , alta ar fi situatia daca ar fi un forum literar artistic

Ma faci sa cred acum ca as injosi :rolleyes: orice babutza dac-as ajuta-o sa treaca strada  - implicit, n-o sa mai fac vreodata gestul asta, parol !!! :D:D:D
Stiu si ca "insetatul de comunicare" e dispus poate sa bea si apa... tulbure :D, da' nu-i totusi pacat sa-l intoxicam cumva ?! :)

P.S. "Literar-artistic" ar trebui sa aspire tot omu' s-ajunga, macar undeva-cindva, cumetre Stromboli... :)
Fiindca sublimarea prin arta - pe linga aia prin IUBIRE - e unica solutie-n drumul spre... esentze.
...Si chiar asa derizorie (si chiar rusinos-penibila cumva :x) sa-ti para aspiratia spre perfectiune, eiii ?! :rolleyes:

Serios acum, coane S, obstinatzia ta de-a extrage concluzii in raspar :( din tot si toate :rolleyes: e deprimanta de-a dreptul...

Ultima modificare facuta de Xtremul (26-06-2009 06:08:55)


26-06-2009 05:41:57
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Xtremul a scris:

Doar furnicile-s "egal-refractare la schimbari evolutive", cumetrilor. Iar evolutzia fara suturi in cur/pasi inainte :D e chiar imposibila. :)

Stiu ca ramai pe pozitii, amice Stromboli (si eu la fel :D:D, hehehe), dar gresesti profund atunci cind ma acuzi de "elitism" !!!!!!!!!!

Dac-o sa revezi un pic postarile (incinse :D... inutil, ce-i drept - si nu afirm asta cu superioritate "elitista", ci doar in urma analizei reply-urilor deraiate rau de tot de la subiect :D de pe topicul "legatura dintre bogatzia excesiva si lipsa de scrupule"), o sa vezi poate ca pozitia mea e diametral opusa elitismului de orice natura (fie ea "de singe albastru" ori pur oportunist-parvenitistica :D) , fara sa cada insa intr-un egalitarism pagubos. :)



Nici o clipa nu m-am gandit la tine cand vorbeam de  elitism :).iti stiu mai toate postarile si multe sunt pe aceeasi lungime de unda cu ce gandesc eu, chiar mult mai multe decat crezi.Stiu ca din dorinta de provocare, sa observi reactiile unora si altora faci unele afirmatii si nu pentru ca te obsedeaza expresii sau greseli :). Tocmai in spiritul asta am deschis discutia cu tine, sa-ti vad reactiile :D.

Vad ca ai oroare de egalitarism, ar fi bine sa accepti ca suntem egali in drepturi, indiferent de sistemul politic.Nu sunt adeptul egalitarismului psihologic si spiritual (cum era la comunisti, dealtfel nici nu mai poate fi vorba vreodata de asa ceva)pentru ca nu se poate, nu poti obliga pe cineva sa fie la fel de prost ca altul sau la fel de destept ca altul.In schimb as fi pentru un  minimum material si o existentza decenta pentru toti. Ca sunt unii mai dornici decat altii sa aiba mai mult, cu atat mai bine dar cu o conditie, sa respecte fiinta umana indiferent de calitatile sau defectele personale, in special si fiintele vii in general, indiferent ca e vorba de un arbore sau de o maimutza.Cu alte cuvinte sa nu-si foloseasca bogatia intelectuala sau materiala pentru a manipula,subjuga sau domina pe ceilalti.Bogatia multora exista pe spinarea si in detrimentul altora, doar "ideile" si organizarea fiind cu adevarat propriul efort. Cel mai mare efort il face intreaga societate, deci intreaga societate trebuie sa beneficieze, nu doar cel cu ideea.

On topic; sunt multi ce ar fi fericiti cu minimum necesar, pe cand altii nu sunt fericiti cu toate bogatiile  din lume.


26-06-2009 06:27:47
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

Xtremul a scris:


stromboli a scris:


traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Coane Stromboli, poate ca paralela cu tirada la care am asistat cu cateva postari in urma va parea putin cam fortzata, insa as lansa intrebarea: ...Atunci cand shofezi, te apuci sa-i incurajezi pe cei care nu respecta regulile de circulatie?!?... Sau, asistand/participand la un eveniment sportiv, care ar fi parerea ta despre cei care nu ar respecta regulile jocului?!?...


Care reguli?Ale tale sau ale mele? :D ale forumului sau ale moralei si bunului simt?

Nu e asa simplu ca shofatul ;) iar daca e un joc, sa fie un joc placut pt. toata lumea, pt. tari si pt. slabi ca altfel nu se amuza decat unii, putini dar insistenti :D

forumul asta e fantana insetatului unde ajunge cineva care are nevoie de comunicare indiferent de gramatica si ortograf, care nu sunt folosite de obicei decat pt. a injosi si nu pt. a ajuta.Injosirea asta e necesara unora pt. a se simti superiori, pt. a face o distinctie intre ei si plebe, seniorii (boierii, a se citi megalomanii) dintotdeauna, profitorii de pe urma celor mai slabi.... da, chiar si aici exista.Cum am mai spus , alta ar fi situatia daca ar fi un forum literar artistic

Ma faci sa cred acum ca as injosi :rolleyes: orice babutza dac-as ajuta-o sa treaca strada  - implicit, n-o sa mai fac vreodata gestul asta, parol !!! :D:D:D
Stiu si ca "insetatul de comunicare" e dispus poate sa bea si apa... tulbure :D, da' nu-i totusi pacat sa-l intoxicam cumva ?! :)

P.S. "Literar-artistic" ar trebui sa aspire tot omu' s-ajunga, macar undeva-cindva, cumetre Stromboli... :)
Fiindca sublimarea prin arta - pe linga aia prin IUBIRE - e unica solutie-n drumul spre... esentze.
...Si chiar asa derizorie (si chiar rusinos-penibila cumva :x) sa-ti para aspiratia spre perfectiune, eiii ?! :rolleyes:

Serios acum, coane S, obstinatzia ta de-a extrage concluzii in raspar :( din tot si toate :rolleyes: e deprimanta de-a dreptul...



"honni soit qui mal y pense... la ceva personal ;) "

cred ca iei totul prea personal xtremule, chiar te rog sa nu deprimi, nu sunt concluzii in raspar ci niste provocari, doar esti adeptul suturilor spre evolutie :)

eu nu condamn arta, o admir si incerc sa o inteleg, sa inteleg ce vrea sa exprime, in toate exista arta, chiar si in mecanica sau agricultura, arta este in noi indiferent de activitate, la unii mai mult, la altii mai putin.Toti suntem artisti intr-un fel sau altul, mai talentati sau mai putin talentati.Arta exprima idei,concluzii,gaseste solutii la probleme imposibil de rezolvat pana atunci, e viatza noastra a tuturor, dar nu avem dreptul sa facem  din ea o arma impotriva altora.

aspiratia spre perfectiune.... e ceva personal care nu trebuie sa afecteze pe nimeni altcineva, in nici un fel.Ca sa aspiram spre perfectiune trebuie sa tinem cont de armonie, altfel ne ratacim pe taramuri ce nu duc nicaieri. Armonia exclude orice fel de agresiune sau agresivitate.Agresivitatea impotriva oricui, e o agresiune impotriva propriei persoane (chiar daca nu simtim sau intelegem asta) ce ne impiedica sa avansam prin armonie.Echilibrul(armonia) si respectul fata de tot ce exista(indiferent ca ne place sau nu) ne deschide drumuri invizibile altfel.


26-06-2009 06:51:02
   
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30
si vorbeam de iluzoria fericire .....

26-06-2009 08:44:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

zxcvbn a scris:

si vorbeam de iluzoria fericire .....

...asa este insa poate pentru unii fericirea gaseste casa buna si in aceasta dimensiune..=)


26-06-2009 09:01:23
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

stromboli a scris:


traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Coane Stromboli, poate ca paralela cu tirada la care am asistat cu cateva postari in urma va parea putin cam fortzata, insa as lansa intrebarea: ...Atunci cand shofezi, te apuci sa-i incurajezi pe cei care nu respecta regulile de circulatie?!?... Sau, asistand/participand la un eveniment sportiv, care ar fi parerea ta despre cei care nu ar respecta regulile jocului?!?...


Care reguli?Ale tale sau ale mele? :D ale forumului sau ale moralei si bunului simt?

Nu e asa simplu ca shofatul ;) iar daca e un joc, sa fie un joc placut pt. toata lumea, pt. tari si pt. slabi ca altfel nu se amuza decat unii, putini dar insistenti :D

forumul asta e fantana insetatului unde ajunge cineva care are nevoie de comunicare indiferent de gramatica si ortograf, care nu sunt folosite de obicei decat pt. a injosi si nu pt. a ajuta.Injosirea asta e necesara unora pt. a se simti superiori, pt. a face o distinctie intre ei si plebe, seniorii (boierii, a se citi megalomanii) dintotdeauna, profitorii de pe urma celor mai slabi.... da, chiar si aici exista.Cum am mai spus , alta ar fi situatia daca ar fi un forum literar artistic





Coane, erijarea intr-un fel de Robin Hood al gramaticii, aparator al saracilor... cu duhul :rolleyes:, incepe sa ia o tenta oarecum emfatica/patetica... :(
Chiar daca (dupa cum spuneam) am fortat un pic paralela cu traficul rutier sau cu lumea sportului, intrebarile pe care ti le-am adresat erau (zic eu) destul de clare. Observ, insa, ca raspunsul pe care l-am primit, departe de a fi dovada implicarii in dialog, este, practic, partea a doua de la tirada la care faceam referire anterior.
Hai, totusi, sa punem problema altfel: ...Da-mi, te rog, macar un exemplu de situatie (in cadrul acestui forum) in care o persoana care posta ceva (cat de cat) interesant din punct de vedere al mesajului, a fost atacata exclusiv pe baza gramaticii sau ortografiei.

Ultima modificare facuta de traven (26-06-2009 10:39:00)


26-06-2009 10:17:27
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

traven a scris:


stromboli a scris:


traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Coane Stromboli, poate ca paralela cu tirada la care am asistat cu cateva postari in urma va parea putin cam fortzata, insa as lansa intrebarea: ...Atunci cand shofezi, te apuci sa-i incurajezi pe cei care nu respecta regulile de circulatie?!?... Sau, asistand/participand la un eveniment sportiv, care ar fi parerea ta despre cei care nu ar respecta regulile jocului?!?...


Care reguli?Ale tale sau ale mele? :D ale forumului sau ale moralei si bunului simt?

Nu e asa simplu ca shofatul ;) iar daca e un joc, sa fie un joc placut pt. toata lumea, pt. tari si pt. slabi ca altfel nu se amuza decat unii, putini dar insistenti :D

forumul asta e fantana insetatului unde ajunge cineva care are nevoie de comunicare indiferent de gramatica si ortograf, care nu sunt folosite de obicei decat pt. a injosi si nu pt. a ajuta.Injosirea asta e necesara unora pt. a se simti superiori, pt. a face o distinctie intre ei si plebe, seniorii (boierii, a se citi megalomanii) dintotdeauna, profitorii de pe urma celor mai slabi.... da, chiar si aici exista.Cum am mai spus , alta ar fi situatia daca ar fi un forum literar artistic



http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Coane, erijarea intr-un fel de Robin Hood al gramaticii, aparator al saracilor... cu duhul :rolleyes:, incepe sa ia o tenta oarecum emfatica/patetica... :(
Chiar daca (dupa cum spuneam) am fortat un pic paralela cu traficul rutier sau cu lumea sportului, intrebarile pe care ti le-am adresat erau (zic eu) destul de clare. Observ, insa, ca raspunsul pe care l-am primit, departe de a fi dovada implicarii in dialog, este, practic, partea a doua de la tirada la care faceam referire anterior.
Hai, totusi, sa punem problema altfel: ...Da-mi, te rog, macar un exemplu de situatie (in cadrul acestui forum) in care o persoana care posta ceva (cat de cat) interesant din punct de vedere al mesajului, a fost atacata exclusiv pe baza gramaticii sau ortografiei.



Gramatica a fost doar un exemplu, cel mai elocvent, cel care inchide gura oricui(tocmai de asta l-am ales) dar nu e singurul mod  in care se produc atacurile la persoana.Mai sunt si altele, cel mai apropiat fiind fraza de mai jos:


traven a scris:



Coane, erijarea intr-un fel de Robin Hood al gramaticii, aparator al saracilor... cu duhul :rolleyes:, incepe sa ia o tenta oarecum emfatica/patetica... :(
.


As putea sa-ti raspund la fel (altii nu-si permit de teama sa nu li te urci in cap cu totul, sau de jena fatza de ceilalti), as putea sa-ti vorbesc despre tentele postarilor tale, as putea sa o fac cu subtilitate, un rahat in hartie aurita, oferit cu arta si precizie.Eu prefer sa-ti dau un  exemplu de tolerantza, deci ma fac sa nu observ, mojicia de berbec(fara rautate) :).

Cu XTREMUL am purtat un dialog, tocmai pentru ca e unul din putinii cu spiritul deschis sa inteleaga, asa cum a si demonstrat ca intelege, chiar daca s-a simtit lovit si tradat, nu lui i-am reprosat ceva, repet, cu el doar am dialogat cu zambetul pe buze.Mi-am permis sa vorbesc asa cu el, pentru ca am vrut sa inteleaga ce inseamna evolutia fortata oferita de unii de pe aici, evolutia cu suturi in spate.Stiu ca a inteles, probabil e singurul.Imi cer scuze fata de el daca l-am agresat, asa cum i-am mai spus il consider un om deosebit din multe puncte de vedere, iar cel mai important pentru mine e deschiderea spirituala, capacitatea de a intelege, oricat de dificil ar fi de explicat, intuitiv.

imi cer scuze dar nu-mi voi pierde timpul sa-ti arat sutele de exemple de atac la persoana si agresiune doar din postarile tale, pornind de aici le poti cauta singur.Nu uita sa tii cont ca daca nu sunt interesante pentru tine, pot fi pentru altii, indiferent din ce motiv.Daca nu ai sa gasesti, voi inceta sa ma mir de ce nu ai inteles raspunsul meu anterior, chiar daca tentele  ti-au sarit in ochi imediat.

O zi faina sa ai

Ultima modificare facuta de stromboli (26-06-2009 17:49:28)


26-06-2009 17:40:23
   
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30
sinopsis: fericirea e o scanteie de nemurire in suflet..........fericirea cred ca inseamna sa imbratisezi schimbarile , dar sa nu uiti valorile ....Hegel spunea "sa definesti inseamna partial sa negi"

26-06-2009 20:21:11
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

zxcvbn a scris:

sinopsis: fericirea e o scanteie de nemurire in suflet..........fericirea cred ca inseamna sa imbratisezi schimbarile , dar sa nu uiti valorile ....Hegel spunea "sa definesti inseamna partial sa negi"

...Iar cind scinteia da de ceva paie, se schimba-n vilvataie... :D:D
Serios acum, zxcvbn dearest, doar din lupta contradictiilor  - chiar si-a alora interne :rolleyes: (cu acceptari ori renuntzari consecutive, egal) evoluam.
Doar stim ca doar prostii au convingeri imuabile. :D:D


26-06-2009 20:39:56
   
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30
este un crez in toate, eu sunt de acord cu evolutia, o sustin.,... poate chiar cu inversunare (cineva stie ce spun acum) si il citez fara permisiune"ce exprim eu poate fi un adevar in anumite circumstante"
unii ar dori sa inteleaga ceea ce cred, altii sa creada ceea ce inteleg, dupa teoria evolutiei emergente, ne dorim autonomia de a ne perfectiona:)


26-06-2009 20:55:14
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


Mestere Stromboli, nu din vina mea devine evident faptul ca te situezi la un nivel de comprehensiune care nu-ti permite sa sesizezi adevaratul inteles al postarilor in care efectiv am incercat sa initiez un duel de idei. Ti-am adresat in prima faza niste intrebari care se situau exact in zona subiectului pe care l-ai abordat, respectiv importanta (exagerata, zici tu) pe care o acord(am) exprimarii corecte, iar mai apoi, o solicitare de a fi mai concret. Chestia cu Robin Hood era o intepatura vizavi de "...pt. a face o distinctie intre ei si plebe, seniorii (boierii, a se citi megalomanii) dintotdeauna, profitorii de pe urma celor mai slabi...."; ...oricum, nu e pe acelasi palier cu "mojicia de berbec" care este o insulta directa ...Insa, in fine, fiecare dupa cat il duce capul.
Cat despre subtilitatea de care ne asiguri ca ai fi capabil (...da' nu vrei, cica esti tolerant :rolleyes: , asa dupa cum dovedeste si "piatra in geam" pe care o arunci imediat dupa aceea :rolleyes:), ...haida-de!!!... Dintre cei care posteaza in prezent pe forumul asta, pot fi numarati pe degetele de la o mana cei carora rafinamentul intelectual, cultura si bagajul lexical le-ar permite sa lanseze replici la nivelul adevaratei ironii acide... si, crede-ma, mestere, nici pomeneala sa faci parte dintre acestia. 

In orice caz, e clar ca intentia mea de a aduce (initial, sub forma de intrebari) niste contraargumente la afirmatia de la care a pornit discutia, trebuia exprimata intr-o forma mai accesibila, ...da’ acu’, oricum nu mai conteaza, pentru ca, dat fiind faptul ca divergenta de pareri o interpretezi drept atac (...si, in loc sa aduci argumente in sprijinul afirmatiilor emise, nu faci altceva decat sa iti continui poliloghia), probabilitatea de a avea o polemica interesanta asupra acestui subiect a scazut pana la un nivel la care e clar ca nu mai e cazul sa insist, deci... Toate cele bune!!!

Ultima modificare facuta de traven (26-06-2009 21:31:46)


26-06-2009 21:16:10
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

zxcvbn a scris:

este un crez in toate, eu sunt de acord cu evolutia, o sustin.,... poate chiar cu inversunare (cineva stie ce spun acum) si il citez fara permisiune "ce exprim eu poate fi un adevar in anumite circumstante"
unii ar dori sa inteleaga ceea ce cred, altii sa creada ceea ce inteleg, dupa teoria evolutiei emergente, ne dorim autonomia de a ne perfectiona :)

Ca-i vorba de autonomia perfectiunii ori de perfectiunea autonoma, :rolleyes:  putzini sint omuletzii destul de curajosi sa-si accepte senini/fatalisti unele seisme interioare ;) care le dinamiteaza cumva suportul unor precedente iluzii "solide".

Hai ca, daca taceam, ceva mai filosof ramineam. :D:D
Si oricum, mai bine pe oarece acute seisme "personale" recente (chiar daca pozitive-n efecte) ma concentram... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (26-06-2009 22:44:40)


26-06-2009 21:17:45
   
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30
sigur e ca si cum ai intreba: a castiga avantajul sau a avantaja castigul...
xtrem a devenit cuvantul meu predilect ...exploziv  predilect

oare e patos or ..... pathos ?:) hihi

Ultima modificare facuta de zxcvbn (26-06-2009 22:15:13)


26-06-2009 21:42:40
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:


zxcvbn a scris:

este un crez in toate, eu sunt de acord cu evolutia, o sustin.,... poate chiar cu inversunare (cineva stie ce spun acum) si il citez fara permisiune "ce exprim eu poate fi un adevar in anumite circumstante"
unii ar dori sa inteleaga ceea ce cred, altii sa creada ceea ce inteleg, dupa teoria evolutiei emergente, ne dorim autonomia de a ne perfectiona :)

Ca-i vorba de autonomia perfectiunii ori de perfectiunea autonoma, :rolleyes:  putzini sint omuletzii destul de curajosi sa-si accepte senini/fatalisti unele seisme interioare ;) care le dinamiteaza cumva suportul unor precedente iluzii "solide".

Hai ca, daca taceam, ceva mai filosof ramineam. :D:D
Si oricum, mai bine pe oarece acute seisme "personale" recente (chiar daca pozitive-n efecte) ma concentram... ;)

Sint sigur doar ca nu-i macar... Ca-patos. :D:D
Pffui, na ca m-am autocitat pe mine-ma :) din eroare de greseala...las' ca se-ntzelege.


26-06-2009 22:45:34
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
- Sunt fericit!
- Ce înseamnă asta?
- Nu pot descrie în cuvinte.
- Dar cum te simţi când eşti fericit?
- Hai în sufletul meu şi vei înţelege.


26-06-2009 22:52:07
   
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30
pacatos ar fi mai corect ! :))

26-06-2009 23:01:15
   
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30

stromboli a scris:


Xtremul a scris:


stromboli a scris:



Care reguli?Ale tale sau ale mele? :D ale forumului sau ale moralei si bunului simt?

Nu e asa simplu ca shofatul ;) iar daca e un joc, sa fie un joc placut pt. toata lumea, pt. tari si pt. slabi ca altfel nu se amuza decat unii, putini dar insistenti :D

forumul asta e fantana insetatului unde ajunge cineva care are nevoie de comunicare indiferent de gramatica si ortograf, care nu sunt folosite de obicei decat pt. a injosi si nu pt. a ajuta.Injosirea asta e necesara unora pt. a se simti superiori, pt. a face o distinctie intre ei si plebe, seniorii (boierii, a se citi megalomanii) dintotdeauna, profitorii de pe urma celor mai slabi.... da, chiar si aici exista.Cum am mai spus , alta ar fi situatia daca ar fi un forum literar artistic

Ma faci sa cred acum ca as injosi :rolleyes: orice babutza dac-as ajuta-o sa treaca strada  - implicit, n-o sa mai fac vreodata gestul asta, parol !!! :D:D:D
Stiu si ca "insetatul de comunicare" e dispus poate sa bea si apa... tulbure :D, da' nu-i totusi pacat sa-l intoxicam cumva ?! :)

P.S. "Literar-artistic" ar trebui sa aspire tot omu' s-ajunga, macar undeva-cindva, cumetre Stromboli... :)
Fiindca sublimarea prin arta - pe linga aia prin IUBIRE - e unica solutie-n drumul spre... esentze.
...Si chiar asa derizorie (si chiar rusinos-penibila cumva :x) sa-ti para aspiratia spre perfectiune, eiii ?! :rolleyes:

Serios acum, coane S, obstinatzia ta de-a extrage concluzii in raspar :( din tot si toate :rolleyes: e deprimanta de-a dreptul...



"honni soit qui mal y pense... la ceva personal ;) "

cred ca iei totul prea personal xtremule, chiar te rog sa nu deprimi, nu sunt concluzii in raspar ci niste provocari, doar esti adeptul suturilor spre evolutie :)

eu nu condamn arta, o admir si incerc sa o inteleg, sa inteleg ce vrea sa exprime, in toate exista arta, chiar si in mecanica sau agricultura, arta este in noi indiferent de activitate, la unii mai mult, la altii mai putin.Toti suntem artisti intr-un fel sau altul, mai talentati sau mai putin talentati.Arta exprima idei,concluzii,gaseste solutii la probleme imposibil de rezolvat pana atunci, e viatza noastra a tuturor, dar nu avem dreptul sa facem  din ea o arma impotriva altora.

aspiratia spre perfectiune.... e ceva personal care nu trebuie sa afecteze pe nimeni altcineva, in nici un fel.Ca sa aspiram spre perfectiune trebuie sa tinem cont de armonie, altfel ne ratacim pe taramuri ce nu duc nicaieri. Armonia exclude orice fel de agresiune sau agresivitate.Agresivitatea impotriva oricui, e o agresiune impotriva propriei persoane (chiar daca nu simtim sau intelegem asta) ce ne impiedica sa avansam prin armonie.Echilibrul(armonia) si respectul fata de tot ce exista(indiferent ca ne place sau nu) ne deschide drumuri invizibile altfel.



a inova arta si a o reclama celor care nu stiu sa se exprime, e ca si cum ai sparge geamurile oamenilor pretinzand ca le aerisesti odaile :)

Ultima modificare facuta de zxcvbn (26-06-2009 23:12:13)


26-06-2009 23:08:38
   
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30

Lake a scris:

- Sunt fericit!
- Ce înseamnă asta?
- Nu pot descrie în cuvinte.
- Dar cum te simţi când eşti fericit?
- Hai în sufletul meu şi vei înţelege.



conditia sine qua non este sa darimam zidurile ce le-am cladit din autoaparare si sa-i lasam pe cei care merita sa ne descopere
si totusi ................. fericirea e la singular  ?


26-06-2009 23:15:57
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

zxcvbn a scris:


Lake a scris:

- Sunt fericit!
- Ce înseamnă asta?
- Nu pot descrie în cuvinte.
- Dar cum te simţi când eşti fericit?
- Hai în sufletul meu şi vei înţelege.



conditia sine qua non este sa darimam zidurile ce le-am cladit din autoaparare si sa-i lasam pe cei care merita sa ne descopere
si totusi ................. fericirea e la singular  ?

Si da, si nu... hmmm, cu atitea nuantze, de la fericirea sado-maso :D (si asta-i dubla de fapt, doar ca in contrast major ;)) si pina la beatitudinea ascetului singur-cuc :) (aparent doar insa "cuc" :D si el, fiind in comuniune cu un guru, zeitate, Univers etc).
Uite cum ajung la un NU in final (NU, nu-i la singular fericirea), desi initzial ma cam tenta DA-ul sugerat cumva de cumatrul Lake. :)
Care "DA" e insa si el un mic-pic valabil (iar ma sucesc, of :D)  ca nuantza a trairii poate :rolleyes: - unica, asa precum si noi sintem fiecare p-aici, prin trecerea asta.

Ultima modificare facuta de Xtremul (26-06-2009 23:33:12)


26-06-2009 23:26:03
   
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30

Xtremul a scris:


zxcvbn a scris:


Lake a scris:

- Sunt fericit!
- Ce înseamnă asta?
- Nu pot descrie în cuvinte.
- Dar cum te simţi când eşti fericit?
- Hai în sufletul meu şi vei înţelege.



conditia sine qua non este sa darimam zidurile ce le-am cladit din autoaparare si sa-i lasam pe cei care merita sa ne descopere
si totusi ................. fericirea e la singular  ?

Si da, si nu... hmmm, cu atitea nuantze, de la fericirea sado-maso :D (si asta-i dubla de fapt, doar ca in contrast major ;)) si pina la beatitudinea ascetului singur-cuc :) (aparent doar insa "cuc" :D si el).
Uite cum ajung la un NU in final (NU, nu-i la singular fericirea), desi initzial ma cam tenta DA-ul sugerat cumva de cumatrul Lake. :)
Care "DA" e insa un mic-pic valabil (iar ma sucesc, of :D)  ca nuantza a trairii poate :rolleyes: - unica, asa precum si noi sintem p-aici, prin trecerea asta.



si da si nu ... offf.....  ne ferim de realitatea adevarurilor variate si ca sa dam erorii si ferciririi multiplu prestigiu si unicitate ?


26-06-2009 23:32:34
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Bolduirea vine totusi in cazul sucitei :D mele postari ca lama a lui Occam ;), draga zxcvbn...

26-06-2009 23:35:11
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


As marsha, totusi, pe varianta  la singular, argumentul principal bazandu-se pe ideea ca fiecare are propria definitie a fericirii...
Argumentul e valabil, insa, numai daca ne raportam la perioade de timp mai mari, deoarece, daca izolam momente, cred ca putem gasi cu usurinta si... pluralul ;):)...

Ultima modificare facuta de traven (27-06-2009 00:19:19)


27-06-2009 00:09:31
   
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30
asa cugetaream si eu .... singularitate dar si nestatornicie :) si daca e inconstanta ... cum o poti raporta la distante lungi de timp?

Ultima modificare facuta de zxcvbn (27-06-2009 00:24:59)


27-06-2009 00:23:37
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


He, he, he... :D:D:D
Nici vorba de nestatornicie ;) ; ...in cel mai democrat (cica! :rolleyes: ) stat (de fapt, o uniune de state :rolleyes:;)) e chiar un drept garantat legal : "Life, liberty, and the pursuit of happiness" :rolleyes:;):D:D...

Ultima modificare facuta de traven (27-06-2009 00:57:01)


27-06-2009 00:39:22
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


Ai adaugat ulterior ceva care nu prea mai lasa loc sensului nestatorniciei :rolleyes: la care faceam eu referire :rolleyes: (in spetza... infidelitatea :rolleyes:;):D:D)...


Lasand, insa, gluma la o parte, pot spune ca tocmai ai punctat inca o variabila majora. Prima era definitia personala a fericirii, la care, dupa cum ai evidentiat, se adauga inconstantza in timp a acestei definitii. Deci, se pare ca balanta se inclina tot mai mult in favoarea singularului, deoarece, fiecare variabila introdusa in ecuatie scade probabilitatea ca elementele (care instaureaza starea respectiva) sa fie (...si, cu atat mai putin, sa ramana) identice pentru doua sau mai multe persoane...

Ultima modificare facuta de traven (27-06-2009 01:03:25)


27-06-2009 00:44:39
   
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30
nu sunt statornice bucuriile vietii, cum nici fericicea nu e statornica, noroc ca sunt infinit de multe  :rolleyes:
o conditie a fericirii e cand se potriveste ceea ce ceri tu de la lume cu ceea ce lumea cere de la tine, contrastul nelinistii:P

in cel mai democrat stat, yankees :P notiunea de happiness se confunda cu eudaimonismul? hihihi just kiddin

Ultima modificare facuta de zxcvbn (27-06-2009 01:06:57)


27-06-2009 01:02:20
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
prin fericire  se intelege o senzatie sau o stare de spirit controlata?

daca ne referim la sentimentul de fericire ce-l simtim uneori cred ca sunt momente trecatoare  si la sing. si la plural


27-06-2009 01:04:04
   
?? zxcvbn
Cont Sters

Inregistat: 25-06-2009
Mesaje: 30

traven a scris:

http://xs133.xs.to/xs133/08470/pici729.jpg.xs.jpg

Ai adaugat ulterior ceva care nu prea mai lasa loc sensului nestatorniciei :rolleyes: la care faceam eu referire :rolleyes: (in spetza... infidelitatea :rolleyes:;):D:D)...


Lasand, insa, gluma la o parte, pot spune ca tocmai ai punctat inca o variabila majora. Prima era definitia personala a fericirii, la care, dupa cum ai evidentiat, se adauga inconstantza in timp a acestei definitii. Deci, se pare ca balanta se inclina tot mai mult in favoarea singularului, deoarece, fiecare variabila introdusa in ecuatie scade probabilitatea ca elementele (care instaureaza starea respectiva) sa fie (...si, cu atat mai putin, sa ramana) identice pentru doua sau mai multe persoane...


eu nu ma refeream la infidelitate, pentru ca e o ticalosie !
adica sa inteleaga si tot omu` ........fara nici o escrescenta a ratiunii, femeia e destructiva! de acord !

Ultima modificare facuta de zxcvbn (27-06-2009 16:33:27)


27-06-2009 01:12:45
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

zxcvbn a scris:

nu sunt statornice bucuriile vietii, cum nici fericicea nu e statornica, noroc ca sunt infinit de multe  :rolleyes:
o conditie a fericirii e cand se potriveste ceea ce ceri tu de la lume cu ceea ce lumea cere de la tine, contrastul nelinistii:P

in cel mai democrat stat, yankees :P notiunea de happiness se confunda cu eudaimonismul? hihihi just kiddin




Pai, asta nu stiu, da' as zice ca extazul se confunda cu pastilutzele omonime :rolleyes::D:D:D...

In orice caz, spre eudaimonie, prin hedonism, INAINTEEE!!! :D:D:D...

Ultima modificare facuta de traven (27-06-2009 01:22:02)


27-06-2009 01:19:17
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323
Dragilor, tot citesc si ma minunez cum despicati firul in patru.Foarte frumos ce spuneti voi aici ( desi uneori cam greu de urmarit, cu atatea triluri si floricele =D ). Nimeni nu poate afirma ceva cu certitudine despre fericire, dar..eu cred ca viata e presarata cu mii de momente fericite, unele efemere, altele mai durabile,  trebuie doar sa stim sa ne bucuram de ele. Pana la urma, viata e minunata, cu toate durerile mari si profunde, cu toate momentele scurte de fericire. Stiu ca nu exista o lectie de fericire pe care sa o urmez, ce ma face pe mine fericita nu inseamna nimic pt. alta persoana, incerc doar sa amplific la maxim momentele mele de fericire. O zi frumoasa sa aveti si sa fiti fericiti ! :):).

Ultima modificare facuta de hotbrain (27-06-2009 06:06:27)


27-06-2009 05:59:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

hotbrain a scris:

Dragilor, tot citesc si ma minunez cum despicati firul in patru.Foarte frumos ce spuneti voi aici ( desi uneori cam greu de urmarit, cu atatea triluri si floricele =D ). Nimeni nu poate afirma ceva cu certitudine despre fericire, dar..eu cred ca viata e presarata cu mii de momente fericite, unele efemere, altele mai durabile,  trebuie doar sa stim sa ne bucuram de ele. Pana la urma, viata e minunata, cu toate durerile mari si profunde, cu toate momentele scurte de fericire. Stiu ca nu exista o lectie de fericire pe care sa o urmez, ce ma face pe mine fericita nu inseamna nimic pt. alta persoana, incerc doar sa amplific la maxim momentele mele de fericire. O zi frumoasa sa aveti si sa fiti fericiti ! :):).

O zi frumoasa si tie!Sa fii iubita!


27-06-2009 09:23:12
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

zxcvbn a scris:

a inova arta si a o reclama celor care nu stiu sa se exprime, e ca si cum ai sparge geamurile oamenilor pretinzand ca le aerisesti odaile :)


ha, binele se mai face si cu forta (vezi traiectul progresului)... arta de calitate se impune fortat numai in conditiile persiflarii sau cenzurarii presudoartei, atit de confortabile neuronal si atragatoare pentru cei nescoliti...
cu ortografia nu am chef sa discut in termenii astia... eu fac misto si atrag atentia asupra unei limbi corupre indiferent cui, toleranta 0


27-06-2009 11:51:54
   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7    
Mergeti la