Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Politetea    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Odata cu dispartia pronumelui de politete devenim mai saraci. Ne descotorism de politete ca de o povara. Lume, lume, politetea nu mai e la moda. Daca esti politicos, esti desuet, constipat, pampalau, fraier. Pe scurt nu te integrezi in "generatia MTV". Noi, bravi exponenti ai consumerismului modern, pragmatic si familiarist nu avem nevoie de aceasta racila a trecutului. La banca, la magazin, la coafor esti "Regele client". Sau, ma rog, asa ti se spune. Si daca tot te-ai trezit peste noapte rege, la ce mai ai nevoie de politete, atunci cind nu te ajuta sa ajungi mai sus, atunci cind nu exista "mai sus"
Ne batem pe burta cu totii.
De fapt, daca ne-am bate pe burta cu totii, poate ca n-ar fi chiar atit de rau: macar am ramine impreuna intr-un egalitarism verbal.
Insa gresesc. Ne batem pe burta cu subordonatii. Ne batem pe burta cu cei mai mici ca noi, cu cei mai tineri, cu cei mai slabi. Ne batem pe burta si cu cei mai mari ca noi, dar numai in absenta lor, ca sa ne impresionam audienta cu "relatiile" pe care le avem.
Devenim din ce in ce mai mitocani. "Buna ziua!", "Va rog frumos sa...", "Ma scuzati pentru deranj...", "Sarumina pentru masa...", "Stimate domn...", "Frumoasa doamna...", "Aveti amabilitatea sa..."
"Va salut cu respect", "Am onoarea", "Cu stima" se pierd treptat si se inlocuiesc cu "Buna!", "Da-mi si mie...", "Hai mersi", "Pa" samd, intr-o familiaritate deplasata cu si fata de oameni care nu sint parte din cercul nostru intim.
Sigur, politetea nu sta numai in limbaj. Politetea e o atitudine. Uneori, e o stare de spirit. Are de-a face cu bunul simt, amabilitatea, curtenia, educatia celor 7 ani de-acasa.
Ma intreb daca declinul in care se afla politetea are legatura cu educatia sau cu moda. Daca renuntam la politete pentru ca nu mai e necesara (poti ajunge acolo si fara sa fii politicos), pentru ca ne e lene (dureaza prea mult sa fii politicos) sau pentru ca pur si simplu nu se mai poarta (nu mai e "trendy" sa fii politicos)
Mi-e dor de verbul la persoana a doua plural si pentru ca am perceput mereu politetea ca pe o baza ferma, un strat separator intre noi si mizerie. Intotdeauna am avut senzatia, atunci cind mi s-a adresat cineva pe un ton politicos, ca intre noi s-a creat o atmosfera aparte, ca tramvaiul, strada, magazinul aglomerat in care ne aflam, a disparut pentru o secunda, o lunga secunda in care nu mai simti nici transpiratia mosului care se tine de bara din stinga, nici zbieretele tiganilor care cinta in spate, nici cearta dintre doi argatosi, undeva in fata, nici cojile de seminte de pe jos.
Este perfect adevarat, politetea a murit. E moarta si ingropata. Insa eu prefer sa o folosesc in mod agresiv, are darul sa blocheze interlocutorul de cele mai multe ori. Fie ca e vorba de un politist, tractoristsau mitocan de oras E un efect straniu si placut sa vezi interlocutorul tau cum cotrobaie disperat dupa cei 7 ani de acasa. Si daca nu i-i gaseste devine nervos.
Dar pana la urma asta e. De aia exista plebe si elita. E inevitabil. Totdeauna trebuie sa stii de ce parte a gardului te afli.
ESTE NEVOIE de politete, chiar daca respectam au ba o persoana sau alta, chiar daca ne place sau nu chipul interlocutorului sau al persoanei despre care vorbim in absenta acesteia s.a.m.d. Este NECESAR sa facem acest "pas" inainte, care de fapt... este unul inapoi, deoarece nici nu ar mai fi trebuit sa se puna problema astfel in mileniul 3, fir-ar el sa fie, intr-o Romanie care (chipurile) se mandreste cu faptul ca este europenizata contemporan
Credeti-ma cand va spun: Ceilalti se vor uita ALTFEL la d-voastra
atunci cand le veti acorda respectul pe care dansii nu vi-l acorda! La ce bun?.. Aici nu exista "formule", ci doar... optiuni personale, insa consider ca v-ati simti superiori atunci cand i-ati "bate" cu politetea pe cei ce nu merita niciun fel de atentie.
Eu asta fac, imi capat ridiculizarile "de rigoare", dar nu-mi pasa. In final, tot dansii vor admite ca eu posed mai mult bun-simt decat acestia.
Eu nu simt deloc vorbitul cu dvs ca pe o slugarnicie gratuita acordata persoanei din fata mea, fie ca merita sau nu respectul meu, ci imi creeaza distanta de care am nevoie ca sa ma protejez. Distanta asta il obliga pe interlocutor sa pastreze la nivelul limbajului o anume tinuta a discutiei care evita uneori iesirile necontrolate (tot in virtutea conventiilor). Poate ca asta ne impinge sa gindim putin inainte de a lansa o vorba care sa-l raneasca pe interlocutor, si invers, etc. Tutuitul il rezerv celor pe care ii cunosc bine si care stiu ca il accepta.


26-05-2007 15:32:21
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
eu cred ca acele formule sunt mai degraba frate cu intelepciunea decat cu tineretea...nici eu nu spun unuia "cu stima","sa traiti"etc...ci :"servus,te salut,ce faci iubire,te sarut,...nu asta e o pagupa felul cum te adresezi ..iti dau un exemplu:imi esti foarte draga si nu iti vorbesc cu dumneavoastra...ci te tutuiesc...si nu aici si daca ar fi sa ne vedem in realitate...ma simt mult mai apropiata asa...desi stima ,respect exista din plin...

tasha 1951 a scris:

Odata cu dispartia pronumelui de politete devenim mai saraci. Ne descotorism de politete ca de o povara. Lume, lume, politetea nu mai e la moda. Daca esti politicos, esti desuet, constipat, pampalau, fraier. Pe scurt nu te integrezi in "generatia MTV". Noi, bravi exponenti ai consumerismului modern, pragmatic si familiarist nu avem nevoie de aceasta racila a trecutului. La banca, la magazin, la coafor esti "Regele client". Sau, ma rog, asa ti se spune. Si daca tot te-ai trezit peste noapte rege, la ce mai ai nevoie de politete, atunci cind nu te ajuta sa ajungi mai sus, atunci cind nu exista "mai sus"
Ne batem pe burta cu totii.
De fapt, daca ne-am bate pe burta cu totii, poate ca n-ar fi chiar atit de rau: macar am ramine impreuna intr-un egalitarism verbal.
Insa gresesc. Ne batem pe burta cu subordonatii. Ne batem pe burta cu cei mai mici ca noi, cu cei mai tineri, cu cei mai slabi. Ne batem pe burta si cu cei mai mari ca noi, dar numai in absenta lor, ca sa ne impresionam audienta cu "relatiile" pe care le avem.
Devenim din ce in ce mai mitocani. "Buna ziua!", "Va rog frumos sa...", "Ma scuzati pentru deranj...", "Sarumina pentru masa...", "Stimate domn...", "Frumoasa doamna...", "Aveti amabilitatea sa..."
"Va salut cu respect", "Am onoarea", "Cu stima" se pierd treptat si se inlocuiesc cu "Buna!", "Da-mi si mie...", "Hai mersi", "Pa" samd, intr-o familiaritate deplasata cu si fata de oameni care nu sint parte din cercul nostru intim.
Sigur, politetea nu sta numai in limbaj. Politetea e o atitudine. Uneori, e o stare de spirit. Are de-a face cu bunul simt, amabilitatea, curtenia, educatia celor 7 ani de-acasa.
Ma intreb daca declinul in care se afla politetea are legatura cu educatia sau cu moda. Daca renuntam la politete pentru ca nu mai e necesara (poti ajunge acolo si fara sa fii politicos), pentru ca ne e lene (dureaza prea mult sa fii politicos) sau pentru ca pur si simplu nu se mai poarta (nu mai e "trendy" sa fii politicos)
Mi-e dor de verbul la persoana a doua plural si pentru ca am perceput mereu politetea ca pe o baza ferma, un strat separator intre noi si mizerie. Intotdeauna am avut senzatia, atunci cind mi s-a adresat cineva pe un ton politicos, ca intre noi s-a creat o atmosfera aparte, ca tramvaiul, strada, magazinul aglomerat in care ne aflam, a disparut pentru o secunda, o lunga secunda in care nu mai simti nici transpiratia mosului care se tine de bara din stinga, nici zbieretele tiganilor care cinta in spate, nici cearta dintre doi argatosi, undeva in fata, nici cojile de seminte de pe jos.
Este perfect adevarat, politetea a murit. E moarta si ingropata. Insa eu prefer sa o folosesc in mod agresiv, are darul sa blocheze interlocutorul de cele mai multe ori. Fie ca e vorba de un politist, tractoristsau mitocan de oras E un efect straniu si placut sa vezi interlocutorul tau cum cotrobaie disperat dupa cei 7 ani de acasa. Si daca nu i-i gaseste devine nervos.
Dar pana la urma asta e. De aia exista plebe si elita. E inevitabil. Totdeauna trebuie sa stii de ce parte a gardului te afli.
ESTE NEVOIE de politete, chiar daca respectam au ba o persoana sau alta, chiar daca ne place sau nu chipul interlocutorului sau al persoanei despre care vorbim in absenta acesteia s.a.m.d. Este NECESAR sa facem acest "pas" inainte, care de fapt... este unul inapoi, deoarece nici nu ar mai fi trebuit sa se puna problema astfel in mileniul 3, fir-ar el sa fie, intr-o Romanie care (chipurile) se mandreste cu faptul ca este europenizata contemporan
Credeti-ma cand va spun: Ceilalti se vor uita ALTFEL la d-voastra
atunci cand le veti acorda respectul pe care dansii nu vi-l acorda! La ce bun?.. Aici nu exista "formule", ci doar... optiuni personale, insa consider ca v-ati simti superiori atunci cand i-ati "bate" cu politetea pe cei ce nu merita niciun fel de atentie.
Eu asta fac, imi capat ridiculizarile "de rigoare", dar nu-mi pasa. In final, tot dansii vor admite ca eu posed mai mult bun-simt decat acestia.
Eu nu simt deloc vorbitul cu dvs ca pe o slugarnicie gratuita acordata persoanei din fata mea, fie ca merita sau nu respectul meu, ci imi creeaza distanta de care am nevoie ca sa ma protejez. Distanta asta il obliga pe interlocutor sa pastreze la nivelul limbajului o anume tinuta a discutiei care evita uneori iesirile necontrolate (tot in virtutea conventiilor). Poate ca asta ne impinge sa gindim putin inainte de a lansa o vorba care sa-l raneasca pe interlocutor, si invers, etc. Tutuitul il rezerv celor pe care ii cunosc bine si care stiu ca il accepta.


Ultima modificare facuta de Cezara-Irenne (26-05-2007 15:50:37)


26-05-2007 15:44:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Mi s-a intamplat  ceva asemanator legat de formula de adresare saptamina trecuta la Felix....
Cutam impreuna cu prietena mea intr-un stand cu produse de plaja niste tricouri din bumbac...prietena mea ii cere un tricou...cu permisiunea de a-l proba,la care vanzatorul ii spune"du-te draga,si incearca-l..."...imi sare "mustarul"...ii zic"scuzati-ma,prietena mea vi s-a adresat elegant...de ce nu raspundeti pe masura...?"...individul se uita chioris la mine:"- si eu cum i-am raspuns?"
mda....no comment...
In final prietena mea cumpara tricoul...individul se uita la mine si spune"imi cer scuze...eu tutuiesc pe toata lumea..."
Oi fi eu depasita...si tipul de avangarda?....in stil american?=(


26-05-2007 15:56:18
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
Romanii sunt printre cei mai exigenti europeni, cu ei insisi, in ceea ce priveste bunele maniere.

Cu toate acestea, perceptia pe care o au locuitorii celorlalte tari in care efectuat studiul, despre manierele romanesti, este mai neutra, daca nu chiar mai blanda: romanii nu apar, adevarat, nici in topul celor mai manierati europeni, dar nici in al celor cu mai putine bune maniere, se arata intr-un studiu realizat de Gfk.

* Poporul american e considerat cel mai prost crescut
* Patru din zece europeni cvonsidera ca utilizarea telefonului mobil la masa e nepotrivita
* Turcii si olandezii considera ca o intarziere de 30 de minute la o intalnire e acceptabila
* Englezii si francezii sunt considerati cei mai manierati europeni

Acestea sunt doar o parte dintre constatarile anchetei referitore la bunele maniere, realizata de catre GfK Custom Research Worldwide, pentru Wall Street Journal Europe, in 20 de tari europene si SUA, cu 20.300 de respondenti, in toamna anului trecut.


28-05-2007 17:24:30
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nu as spune ca mi-e greu sa folosesc DVS.. Dimpotriva! Dar.. o fac instinctiv.. in functie de prima impresie creata de om.... Exemplul care imi vine acum in minte este.. o batrina simpla, genul bunicutei ... Am tendinta sa-i spun mamaie.. si sa vb cu "mata".. In schimb, daca o vad rujata, vopsita, super aranjata... ii voi spune DVS.... pentru ca imi creaza impresia de doamna.. de femeie crescuta si educata.. a fi respectata...

Cred ca ceea ce simti in momentul respectiv.. tonul cu care ti se vorbeste.. iti transmite si starea de care ai nevoie...


28-05-2007 17:28:32
   
?? BOSSS
Cont Sters

Inregistat: 26-12-2005
Mesaje: 861
-pentru a fi bine inteles , precizez:"cei 7 ani de-acasa"nu-i priveste decat pe cei ce provin din familii cat de cat inchegate(deci cuprinde faza de cresa,gradinita,dar nu pe cea de "canal"...);
-accentuez importanta ei ,intrucat sunt unele persoane adulte ,care (probabil , neavand cei 7 ani "completi"),ii intreaba pe unii copii obraznici:"asa va invata pe voi la scoala? (desi ,corect ar fi:asa te-au educat pe tine parintii?");
-Bineinteles ca cei 7 ani sunt baza de plecare;nu poti ramane la ei, dupa cum nici daca citesti toata viata , nu inseamna ca stii totul; si la 80 ani , tot mai ai ceva de invatat

Ultima modificare facuta de BOSSS (28-05-2007 18:25:37)


28-05-2007 18:24:35
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (19-06-2007 21:06:10)


28-05-2007 19:04:01
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Mda.Ma gandesc si la vanzatori,portari,funtionari,chiar profesori.Se adreseaza cu buna ziua,poftitzi,va rog,etc,Dar tonul vocii te injura de-ti sare tensiunea-n tavan si emana totala lipsa de respect.

28-05-2007 20:27:12
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Politeţea este un fel de atenuator care acoperă asperităţile caracterului nostru şi previne ca alţii să nu fie răniţi.
Politeţea e o servitute, o concesie neîntreruptă, un contract de consimţiri.


29-05-2007 17:41:00
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
pe mine m-a invatat mama sa vorbesc la persoana a doua plural pana mi se permite sa tutuiesc, m-a invatat sa spun "te rog frumos" si "multumesc" , m-a invatat sa cer voie atunci cand sunt in casa straina sau cand vreau sa folosesc obiectele cuiva si m-a invatat sa salut pe oricine, de la portar pana la director.
pot spune ca mi-au ajutat sfaturile ei. uneori, insa, politetea mea exagerata, creeaza distante. spun in casa prietenilor mei: "pot sa merg la toaleta?". imaginati-va ce nervi starnesc :D


29-05-2007 22:20:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
desi,eu zic ca e corect...sa ceri voie...cine stie daca baia nu este libera?
daca cineva din familie face dus...deci de ce sa nu intrebi?...
ei,sau daca stii ca nu e...poate mai corect ar fi sa spui"ma scuzati..."si sa te indrepti spre acolo daca e urgent...=)


30-05-2007 00:11:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Nu trebuie sa radem cand in vreun film serial vedem imbratisarile sotilor la venire si la plecare pentru ca ei isi amintesc unii altora - asa, ca sa nu uite cumva - ca tin unul la altul.
Se spune: "Ei, asta-i buna, ce sa-i mai spun nevestei ca o iubesc, las'ca stie ea, mi-ar fi si jena sa o mai giugiulesc dupa atatia ani, ne-ar rade si copiii, cine mai are azi capul la declaratii de iubire cand ai atatea griji"...
E asa si nu e asa. Este adevarat ca sotii care s-au obisnuit intre ei cam pierd deprinderea de a fi curtenitori, si pentru ca au alte preocupari si pentru ca li se pare o treaba inutila.
Fals.....=(
Nimic mai fals decat aceasta lepadare de curtoazie in intimitatea familiei, nimic mai gresit in a considera ca schimbul de cuvinte frumoase, de elogii, de aprecieri admirative constituie o relatie ipocrita, inutila si obositoare intre soti. Lipsa lor de atentie, infatisarea neingrijita in casa, vorbele lipsite de delicatete pot stinge si dragostea cea mai puternica. O stim toti, dar o aplicam putin, noi suntem politicosi cu strainii si uitam politetea, ca pe niste galosi innoroiati, in fata usii apartamentului personal...=(


11-02-2008 21:36:38
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Soţul se întoarce acasă din delegaţie. ÃŽşi dă jos bocancii şi paltonul şi strânge călduros mâna soţiei.
- Nici un pupic de bun venit? îl întreabă ea, mirată.
- Auzi, dragă, după 10 ani de căsnicie ţie îţi mai arde de orgii?


12-02-2008 11:28:57
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

Soţul se întoarce acasă din delegaţie. ÃŽşi dă jos bocancii şi paltonul şi strânge călduros mâna soţiei.
- Nici un pupic de bun venit? îl întreabă ea, mirată.
- Auzi, dragă, după 10 ani de căsnicie ţie îţi mai arde de orgii?

hahaha....ce la fix ai venit tu cu bancul asta!=D=D


12-02-2008 14:11:22
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608

tasha 1951 a scris:


Lake a scris:

Soţul se întoarce acasă din delegaţie. ÃŽşi dă jos bocancii şi paltonul şi strânge călduros mâna soţiei.
- Nici un pupic de bun venit? îl întreabă ea, mirată.
- Auzi, dragă, după 10 ani de căsnicie ţie îţi mai arde de orgii?

hahaha....ce la fix ai venit tu cu bancul asta!=D=D




mie, imi da fiori...:);)


12-02-2008 18:18:42
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608
politetea ...prost inteleasa de generatia tanara si nu numai.... nu ai nimic de pierdut daca te adresezi respectuos si cu zambetul pe buze...chiar imi spunea cineva ,deunazi:" si cand raspunzi la telefon ,sa zambesti, cel de la celalat capat ,va sesiza in mod sigur!":)

Ultima modificare facuta de kamin (12-02-2008 18:27:58)


12-02-2008 18:27:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

kamin a scris:

politetea ...prost inteleasa de generatia tanara si nu numai.... nu ai nimic de pierdut daca te adresezi respectuos si cu zambetul pe buze...chiar imi spunea cineva ,deunazi:" si cand raspunzi la telefon ,sa zambesti, cel de la celalat capat ,va sesiza in mod sigur!":)

Eu zambesc tot timpul...mai ales cand stiu ca la capatul celalalt este o persoana draga mie;)


12-02-2008 23:07:43
   
Pagini: 1    
Mergeti la