Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / cand ne simtim cu adevarat impliniti?    
Autor
Mesaje Pagini: 1
bryala
Femeie

Nou venit

Inregistat: 29-06-2007
Mesaje: 3
in viata toti ne facem niste idealuri,ne straduim din rasputeri sa ajungem sa le concretizam,renuntam la tot ceea ce consideram ca ne poate sta in cale....si cand putem intradevar sa ne minunam de ele ne dam seama ca mai sunt foarte multe lucruri care te-ar face sa te simti implinit sau pierzi pe parcurs alte lucruri mult mai importante......

02-08-2007 18:37:27
   
?? ciudatul_srl
Cont Sters

Inregistat: 01-03-2007
Mesaje: 1165
hihihi ete bah ce filosoafa este .....hihihi !....blonda eshte la ce bani mea mai gandeshti !.......ca oricum nu ai cu ce ! hihihihi !

02-08-2007 20:05:15
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Oamenii sanatosi au:

-capacitatea de a iubi si de a fi iubit.
-puterea de a accepta schimbarile si nesiguranta fara teama .
- contact eficient cu realitatea .
-puterea de a spune “am gresit’.
-de-a invata din experienta.
-au simt al umorului.
-un dar de a risca deliberat , de a se debarasa de obsesia celor mai groaznice scenarii interminabile.
-o imagine bogata care da lumii posibilitatea sa existe speranta si creativitate pt.a prospera.
-un grad de autocunoastere care incurajeaza exercitarea abilitatii de autovindecare si vindecarea altora.
- un sentiment de siguranta in cadrul societatii.
- capacitatea de a satisface cererile grupului , combinata cu libertatea de a alege exercitarea acesteia .
-libertatea propriei exprimari asa cum o doreste.
-capacitatea de a implini dorintele trupesti ale sale si ale altora.


28-09-2007 20:12:37
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

Doriana-e a scris:

Oamenii sanatosi au:

-capacitatea de a iubi si de a fi iubit.
-puterea de a accepta schimbarile si nesiguranta fara teama .
- contact eficient cu realitatea .
-puterea de a spune “am gresit’.
-de-a invata din experienta.
-au simt al umorului.
-un dar de a risca deliberat , de a se debarasa de obsesia celor mai groaznice scenarii interminabile.
-o imagine bogata care da lumii posibilitatea sa existe speranta si creativitate pt.a prospera.
-un grad de autocunoastere care incurajeaza exercitarea abilitatii de autovindecare si vindecarea altora.
- un sentiment de siguranta in cadrul societatii.
- capacitatea de a satisface cererile grupului , combinata cu libertatea de a alege exercitarea acesteia .
-libertatea propriei exprimari asa cum o doreste.
-capacitatea de a implini dorintele trupesti ale sale si ale altora.


...cu o singura conditie,draga mea : OAMENII trebuie sa fie "sanatosi la minte si la trup!"...in rest, subscriu!


29-09-2007 03:37:24
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

bryala a scris:

in viata toti ne facem niste idealuri,ne straduim din rasputeri sa ajungem sa le concretizam,renuntam la tot ceea ce consideram ca ne poate sta in cale....si cand putem intradevar sa ne minunam de ele ne dam seama ca mai sunt foarte multe lucruri care te-ar face sa te simti implinit sau pierzi pe parcurs alte lucruri mult mai importante......


Hmm...sac fara fund?:)
Toti avem prioritati in viatza.Ora de ora,zi cu zi,luna de luna...si nu se termina nici cand propria inmormantare ajunge o prioritate.Eu asa cum deja-s convins ca dragostea n-are nicio sansa fara dumnezeu si acele prioritati devin greutati,fara dumnezeu.Si desigur,sint convins ca nu-l primim pe dumnezeu.
In alta ordine de idei,imi pare rau ca majoritatea oamenilor incep prin a se ghida dupa niste prioritati impuse de societate,parinti in cel mai rau caz.Uita prioritatea majora:VISUL,DORINTZA.Se minte cu un-"Ah!vise de adolescent."Pt unii auto minciuna e neaparat o facultate(care-o fi),pt altii o casa,sau chiar o nevasta gospodina (necontand ca n-o iubeste) si copii.Multumitzi? :) Doar oficial.Si acel vis cere de fapt cea mai multa munca si cea mai grea.Tzinta e implinirea,nu salariul sau bunastarea.
Am un prieten cu care cantam in adolescentza.S-a realizat foarte bine,e bogat.Cand ne intalnim pe strada,parca nici nu ma poate privi in ochi.Sigur pt ca eu inca-s pe scena.Daca-l imbetzi,ochii-i stralucesc povestind doar de vremurile cantate.Si era bun.
Mda.Pe scena ma simt cu adevarat implinit.E ca si cu sexul,dispare fie griji,nevoi,sau dureri.Si asa cum chiar suparat fiind,am descoperit si invatzat ca decat nervi si griji,mai bine ies si fur zambete(adevarata hrana sufleteasca),cu atat mai mult un public e raiul zambetelor. ;)


29-09-2007 10:45:16
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
"un public e raiul zambetelor"...arta umanizeaza....ne face mai buni...succes dragul meu in cariera ta profesionala....

29-09-2007 16:04:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
"Cuplurile romantice" pot trai "povestea lor de dragoste", pot descoperi iubirea si persoana dorita o viata intreaga, pot gasi tandretea necunoscuta pana la varsta respectiva, pot gasi intelegerea si siguranta interioara data de faptul ca iubeste si este iubit/iubita. Fiecare partener poate descoperi sentimentul de "impreuna", de rotunjire a propriei fiinte prin implinirea data de sentimentul iubirii.
   Daruieste-ti Dragostei, trupul, mintea si sufletul. Batalia este insuportabila dar recompensa este mareata, la fel, victoria este sigura. Tu vei invinge iar ego-ul tau va fi complet supus. Dragostea este cu tine, oriunde te-ai afla, ca sa te ghideze, deci nu lasa disperarea si deznadejdea sa te cuprinda.

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (01-10-2007 12:31:45)


01-10-2007 12:31:07
   
?? marijan
Cont Sters

Inregistat: 21-09-2007
Mesaje: 3
cind ne simtim  impliniti?                                                                                     atunci cind iubim si sitem iubiti,cind daruim si primim dragoste

02-10-2007 02:01:12
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

marijan a scris:

cind ne simtim  impliniti?                                                                                     atunci cind iubim si sitem iubiti,cind daruim si primim dragoste

Asa este nu suntem impliniti fara iubire...


02-10-2007 02:06:51
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Secretul unei imbatraniri frumoase,este incheierea unui pact Onorabil,cu Singuratatea,cu Onestitatea si Pacea launtrica.....!!!PA!!!!

02-10-2007 15:16:09
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Aci, treaba-i simpla si aflata din moshi-stramoshi :
- zideste o casa, sadeste un pom, creste un copil . Asa-ti afli implinirea.


02-10-2007 16:53:34
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957

maria1949 a scris:

Secretul unei imbatraniri frumoase,este incheierea unui pact Onorabil,cu Singuratatea,cu Onestitatea si Pacea launtrica.....!!!PA!!!!

cei impliniti,imbatranesc frumos...ce "implineste" pe fiecare,asta e deja alta poveste...are chef careva de "filosofie" de sant ? :D


02-10-2007 17:10:34
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

fii-a-mea a scris:


..are chef careva de "filosofie" de sant ? :D

Volens, nolens, aghiasmus Grigorius bibent !
Pai, doar asta si numai atat facem : filozofia berii, bauta  "LA VARICE", in gura Oborului...


02-10-2007 17:13:46
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

P. Pan 63 a scris:

Aci, treaba-i simpla si aflata din moshi-stramoshi :
- zideste o casa, sadeste un pom, creste un copil . Asa-ti afli implinirea.


ADEVARAT!...mai ales daca cei de langa tine sunt fericiti!


02-10-2007 17:33:06
   
Pagini: 1    
Mergeti la