Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / anotimpuri..    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

sufletzel_dulce a scris:

deci se inseamna samd???

Copila, e deja axioma faptul ca nu-ti trebuie nici scoala, nici cunostinte gramaticale, necum f'o recunoastere a astora ca sa urci pe scara sociala; tot ce-i necesar sunt aia treizeci de arginti. Conteaza prea putin cum ii obtii si drept corolar imi permit sa-ti indic calea de urmat :
- nu te mai chinui (in van) sa asterni idei in pagina, iti depaseste firava-ti putirinta. Rezuma-te la afisarea unui nud (fizic !) cat mai expresiv, ca de goliciunea mintii ne-ai convins pana-ntr-acolo, incat nu mai exista nici umbra de-ndoiala.
Stiu, vei zice ca-i toamna si ca-i frig, da'  nu-i musai sa iesi din casa pentru asta...


28-09-2008 09:13:49
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
acelasi mister Pann...sa ai o toamna bogata !..pup tampla


PeterPan 63 a scris:


sufletzel_dulce a scris:

deci se inseamna samd???

Copila, e deja axioma faptul ca nu-ti trebuie nici scoala, nici cunostinte gramaticale, necum f'o recunoastere a astora ca sa urci pe scara sociala; tot ce-i necesar sunt aia treizeci de arginti. Conteaza prea putin cum ii obtii si drept corolar imi permit sa-ti indic calea de urmat :
- nu te mai chinui (in van) sa asterni idei in pagina, iti depaseste firava-ti putirinta. Rezuma-te la afisarea unui nud (fizic !) cat mai expresiv, ca de goliciunea mintii ne-ai convins pana-ntr-acolo, incat nu mai exista nici umbra de-ndoiala.
Stiu, vei zice ca-i toamna si ca-i frig, da'  nu-i musai sa iesi din casa pentru asta...


28-09-2008 12:09:43
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hihihi :D:D - desertaciunea desertaciunilor ar fi si conceptul "TABLOULUI NUD AL UNEI MINTZI GOALE' asadar... ;)

28-09-2008 21:58:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
E toamna, este cald si bine, este atat de frumos spectacolul pe care ni-l ofera muntele cind respira dimineata... sa vezi cum se ridica norii din aburul de ceata.Oare de ce nu vrem sa stim sa traim fiecare clipa ca si cand ar fi ultima?!?
Cum pot unii oameni sa se simta singuri, cand in jurul nostru sunt atat de multe minunatii... nu cer decat sa fie vazute ??


29-09-2008 06:44:34
   
?? sufletzel_dulce
Cont Sters

Inregistat: 07-09-2008
Mesaje: 40

PeterPan 63 a scris:


sufletzel_dulce a scris:

deci se inseamna samd???

Copila, e deja axioma faptul ca nu-ti trebuie nici scoala, nici cunostinte gramaticale, necum f'o recunoastere a astora ca sa urci pe scara sociala; tot ce-i necesar sunt aia treizeci de arginti. Conteaza prea putin cum ii obtii si drept corolar imi permit sa-ti indic calea de urmat :
- nu te mai chinui (in van) sa asterni idei in pagina, iti depaseste firava-ti putirinta. Rezuma-te la afisarea unui nud (fizic !) cat mai expresiv, ca de goliciunea mintii ne-ai convins pana-ntr-acolo, incat nu mai exista nici umbra de-ndoiala.
Stiu, vei zice ca-i toamna si ca-i frig, da'  nu-i musai sa iesi din casa pentru asta...

mda mersi


29-09-2008 14:54:05
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Mai sufletel eu zic sa-ti schimbi numele,uite doua optiuni...gratuite,una mica sau una scurta...evident ca este in armonie cu replicile tale...ca doar nu ma gindeam la altceva...

30-09-2008 22:55:48
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Conducand prin munti, pe la poalele lor, pe dealurile impadurite strabatute, imaginea frunzelor colorate  galben, marou, rosu, verde si alte foarte multe nuantele derivate, lasa cu siguranta impresia ca Toamna nu e departe, Toamna e aici, a sosit. Desi vrermea e inca frumoasa, cu putina ploaie pe ici pe colo, ceasul interior al plantelor/copacilor, le da semalul sa se pregateasca de Iarna, sa lepede frunzele si apa adunata in interior. Interesant si pentru noi oameni cat de influentati putem fi de vreme. Toamna e frumoasa. Week endul trecut, cand a plouat, m-am simtit putin trist, m-am imbracat si m-am dus la film(trei) si parca mi-a trecut. P'orma, adoua zi a fost soare si desi m-am intors de prin tarile calde si e tarziu in Septembrie, tot m-am bucurat si mi-am facut de lucru prin gradina. Da e toamna, dar asta inseamna ca tot mai putem culege inca cateva legume prin gradini, acum se pot pune deja muraturile pentru la iarna dar ce e mai important; acum e timpul sa facem vin, vinars, tuica, palinca, cea ce am sa incerc week endul ce vine(must).

01-10-2008 07:43:40
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:

Conducand prin munti, pe la poalele lor, pe dealurile impadurite strabatute, imaginea frunzelor colorate  galben, marou, rosu, verde si alte foarte multe nuantele derivate, lasa cu siguranta impresia ca Toamna nu e departe, Toamna e aici, a sosit. Desi vrermea e inca frumoasa, cu putina ploaie pe ici pe colo, ceasul interior al plantelor/copacilor, le da semalul sa se pregateasca de Iarna, sa lepede frunzele si apa adunata in interior. Interesant si pentru noi oameni cat de influentati putem fi de vreme. Toamna e frumoasa. Week endul trecut, cand a plouat, m-am simtit putin trist, m-am imbracat si m-am dus la film(trei) si parca mi-a trecut. P'orma, adoua zi a fost soare si desi m-am intors de prin tarile calde si e tarziu in Septembrie, tot m-am bucurat si mi-am facut de lucru prin gradina. Da e toamna, dar asta inseamna ca tot mai putem culege inca cateva legume prin gradini, acum se pot pune deja muraturile pentru la iarna dar ce e mai important; acum e timpul sa facem vin, vinars, tuica, palinca, cea ce am sa incerc week endul ce vine(must).

Daaa,ce bun este mustul...si eu am facut....=)


02-10-2008 14:11:28
   
?? sufletzel_dulce
Cont Sters

Inregistat: 07-09-2008
Mesaje: 40

Carol38 a scris:

Mai sufletel eu zic sa-ti schimbi numele,uite doua optiuni...gratuite,una mica sau una scurta...evident ca este in armonie cu replicile tale...ca doar nu ma gindeam la altceva...


nu-mi schimb nimica...cred k ai inteles gresit.....


02-10-2008 20:14:12
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627

sufletzel_dulce a scris:


Carol38 a scris:

Mai sufletel eu zic sa-ti schimbi numele,uite doua optiuni...gratuite,una mica sau una scurta...evident ca este in armonie cu replicile tale...ca doar nu ma gindeam la altceva...


nu-mi schimb nimica...cred k ai inteles gresit.....

Da


02-10-2008 20:24:12
   
?? sufletzel_dulce
Cont Sters

Inregistat: 07-09-2008
Mesaje: 40

Carol38 a scris:


sufletzel_dulce a scris:


Carol38 a scris:

Mai sufletel eu zic sa-ti schimbi numele,uite doua optiuni...gratuite,una mica sau una scurta...evident ca este in armonie cu replicile tale...ca doar nu ma gindeam la altceva...


nu-mi schimb nimica...cred k ai inteles gresit.....

Da


eu nu am intrat aici pe site pt a cauta,,domni generosi'' asa cum multe cauta....asa k nu ma confunda cu ele....am intrat doar din curiozitate si am crezut k o sa am cu cine sa schimb vreo doua trei vorbe..sa primesc unele sfaturi....


02-10-2008 20:37:53
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

sufletzel_dulce a scris:


Carol38 a scris:


sufletzel_dulce a scris:



nu-mi schimb nimica...cred k ai inteles gresit.....

Da


eu nu am intrat aici pe site pt a cauta,,domni generosi'' asa cum multe cauta....asa k nu ma confunda cu ele....am intrat doar din curiozitate si am crezut k o sa am cu cine sa schimb vreo doua trei vorbe..sa primesc unele sfaturi....


Cam ce sfaturi poti avea tu, care inca nu ai cerut nici unul, de la noi ?
Poate un sfat al unui Pachyrhinosaurus nu ti-ar place, desi am observat ca ti-ai schimbat stilul SMS (sfatul Extrem).


03-10-2008 11:59:20
   
?? sufletzel_dulce
Cont Sters

Inregistat: 07-09-2008
Mesaje: 40

NJD a scris:


sufletzel_dulce a scris:


Carol38 a scris:


Da


eu nu am intrat aici pe site pt a cauta,,domni generosi'' asa cum multe cauta....asa k nu ma confunda cu ele....am intrat doar din curiozitate si am crezut k o sa am cu cine sa schimb vreo doua trei vorbe..sa primesc unele sfaturi....


Cam ce sfaturi poti avea tu, care inca nu ai cerut nici unul, de la noi ?
Poate un sfat al unui Pachyrhinosaurus nu ti-ar place, desi am observat ca ti-ai schimbat stilul SMS (sfatul Extrem).



am cerut de la tasha


03-10-2008 14:56:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

sufletzel_dulce a scris:


NJD a scris:


sufletzel_dulce a scris:



eu nu am intrat aici pe site pt a cauta,,domni generosi'' asa cum multe cauta....asa k nu ma confunda cu ele....am intrat doar din curiozitate si am crezut k o sa am cu cine sa schimb vreo doua trei vorbe..sa primesc unele sfaturi....


Cam ce sfaturi poti avea tu, care inca nu ai cerut nici unul, de la noi ?
Poate un sfat al unui Pachyrhinosaurus nu ti-ar place, desi am observat ca ti-ai schimbat stilul SMS (sfatul Extrem).



am cerut de la tasha

Oricand draga sufletzel.....cu draga inima!=)


03-10-2008 18:54:28
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490
:x :x Auuuu neuronul meu!

HIC!


06-10-2008 15:03:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

evil a scris:

:x :x Auuuu neuronul meu!

HIC!

A luat-o razna?;)
sau ce s-a intamplat?


06-10-2008 15:49:09
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490
Nimic Tashica mai bine tac sa nu fiu acuzat de cine stie ce :D :D
Hic!


07-10-2008 16:59:18
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

evil a scris:

:x :x Auuuu neuronul meu!

HIC!

  AUUUU ! Si neuronul meu la fel !!
  SSST... sa mergem pe burta , Intunecatule...

Ultima modificare facuta de titmouse (07-10-2008 20:51:24)


07-10-2008 20:44:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

titmouse a scris:


evil a scris:

:x :x Auuuu neuronul meu!

HIC!

  AUUUU ! Si neuronul meu la fel !!
  SSST... sa mergem pe burta , Intunecatule...
mai sa fie,drace !!!cam va intalniti voi doi ;)

07-10-2008 22:16:08
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

tasha 1951 a scris:


titmouse a scris:


evil a scris:

:x :x Auuuu neuronul meu!

HIC!

  AUUUU ! Si neuronul meu la fel !!
  SSST... sa mergem pe burta , Intunecatule...
mai sa fie,drace !!!cam va intalniti voi doi ;)

eh....da'...nu ne-am decis inca pe-a cui burta sa mergem...pe-a lui sau pe-a mea


08-10-2008 11:11:38
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

titmouse a scris:


tasha 1951 a scris:


titmouse a scris:


  AUUUU ! Si neuronul meu la fel !!
  SSST... sa mergem pe burta , Intunecatule...
mai sa fie,drace !!!cam va intalniti voi doi ;)

eh....da'...nu ne-am decis inca pe-a cui burta sa mergem...pe-a lui sau pe-a mea

Eu zic sa mergeti pe -a lui...ar fi mai interesant ;)
=D=D


08-10-2008 11:23:25
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

tasha 1951 a scris:


titmouse a scris:


tasha 1951 a scris:

mai sa fie,drace !!!cam va intalniti voi doi ;)

eh....da'...nu ne-am decis inca pe-a cui burta sa mergem...pe-a lui sau pe-a mea

Eu zic sa mergeti pe -a lui...ar fi mai interesant ;)
=D=D


DOMINATOARE  MICA  CE  ESTI  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sa mai zica cineva ca Tasha-i "porumbaca pacii" !!!!!
Gata , am plecat , iar m-a lovit aristocratia-n moalele capului si lenevesc de azi dimineata...

Ultima modificare facuta de titmouse (08-10-2008 12:22:20)


08-10-2008 12:21:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Ce zi minunata de toamna,gata,imposibil de stat in fata calculatorului pe o astfel de vreme...musai de urcat in masina si la drum!!!!=)
Vai, cat imi place sa ma plimb toamna, sa admir culorile, sa vad padurea si culorile copacilor..
Toamna, Dumezeu ma uluieste iar, aratandu-mi ca inca-i sunt draga..
Inca un an in documente, toamna. Dar inca unul nu-i semn de dram de-ntelepciune-n plus...
Hm,am un chef nebun de cules macese,fructe de porumbar pe care o sa le usuc si la iarna o sa beau cite-o ceasca din acest dar al naturii,parca culese de mana mea imi dau o mai mare placere...
Aaaa,si mi-ar place sa gasesc si ghebe in padure,imi plac tare mult,sunt ciupercile mele preferate,fac si muraturi din ele,sunt un deliciu....imi ploua in gura numai cand ma gandesc cat de bune le fac!=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (19-10-2008 11:27:25)


19-10-2008 11:25:37
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:


titmouse a scris:


evil a scris:

:x :x Auuuu neuronul meu! HIC!

  SSST... sa mergem pe burta , Intunecatule...
mai sa fie,drace !!! cam va intalniti voi doi ;)

D-aia-mi place mie limba asta romana ;) - are atitea sensuri si eufemisme, nu ca germana (peste 90.000 de cuvinte... f.precise in fondul principal, comparativ cu doar vreo 30.000 - destul de aproximative in fondul NOSTRU principal de cuvinte). De unde si redusa capacitate UMORISTICA  a nemtzilor (nexam jocuri de cuvinte).

Toata poliloghia asta :D de mai sus e doar apropo de cuvintzelul "a se intilni" ;) (ori "a se vedea" etc) :D:D hihihi
Ce-o insemna deci DE FAPT cuvintu'asta, mai draga Tasha ?? :D:D
(adicatelea ce vrusesi matalutza sa sugerezi cu el ?! ;))

Ultima modificare facuta de Xtremul (20-10-2008 11:26:11)


20-10-2008 11:16:43
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:


tasha 1951 a scris:


titmouse a scris:


  SSST... sa mergem pe burta , Intunecatule...
mai sa fie,drace !!! cam va intalniti voi doi ;)

D-aia-mi place mie limba asta romana ;) - are atitea sensuri si eufemisme, nu ca germana (peste 90.000 de cuvinte... f.precise in fondul principal, comparativ cu doar vreo 30.000 - destul de aproximative in fondul NOSTRU principal de cuvinte). De unde si redusa capacitate UMORISTICA  a nemtzilor (nexam jocuri de cuvinte).

Toata poliloghia asta :D de mai sus e doar apropo de cuvintzelul "a se intilni" ;) (ori "a se vedea" etc) :D:D hihihi
Ce-o insemna deci DE FAPT cuvintu'asta, mai draga Tasha ?? :D:D
(adicatelea ce vrusesi matalutza sa sugerezi cu el ?! ;))

Intalnirea poate sa fie si virtuala...la asta m-am referit...intalnit mai degraba cu sensul de gasit...;)
=)


20-10-2008 13:20:25
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Euryanthe a scris:


P. Pan 63 a scris:

Bai, maca-v-ar neica, sunt cateva topicuri de versuri prin zona ; nu v-ajug ca sa varsati preaplinul liric ce va chinuie ?!...


...TOAMNA!...deh! Anotimpul romanticilor!

Nah ca a trecut si Toamna.
Acu ce sa zic si Iarna e frumoasa, cu sarbatorile ei da si pentru ca putem sa ne dam cu schiurile. Uraaaaa
(si pentru ca se apropie timpus sa fie si vinul meu primu, gata:) )


27-11-2008 10:47:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:


Euryanthe a scris:


P. Pan 63 a scris:

Bai, maca-v-ar neica, sunt cateva topicuri de versuri prin zona ; nu v-ajug ca sa varsati preaplinul liric ce va chinuie ?!...


...TOAMNA!...deh! Anotimpul romanticilor!

Nah ca a trecut si Toamna.
Acu ce sa zic si Iarna e frumoasa, cu sarbatorile ei da si pentru ca putem sa ne dam cu schiurile. Uraaaaa
(si pentru ca se apropie timpus sa fie si vinul meu primu, gata:) )
Duca-se!!!!sa vina noul an cat mai repede!!!!=)

28-11-2008 16:22:42
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Vorbesti de anotimpuri? De Iarna?
Stai agale ca deabia a venit, si tre sa ne bucuram putin de ea


29-11-2008 13:46:17
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:

Vorbesti de anotimpuri? De Iarna?
Stai agale ca deabia a venit, si tre sa ne bucuram putin de ea

Da,zapada acopera toata mizeria...
Vreau sa ninga si sa acopere toata mizeria de pe strazi. Sa vedem si noi, pentru cateva zile, cum arata orasul nostru curat, imaculat, fara poluare vizuala si gunoaie stravechi. Sa ninga si sa acopere toate panourile publicitare. Stiu sigur ca nu o sa le duc dorul!=)


29-11-2008 13:53:30
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Atunci o sa Ninga. Si mai ales sa fie si un Craciun Alb, asta ar cel mai placut. Deja ma uit la pork sa vad care e cel mai "gras si frumos".

04-12-2008 10:00:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:

Atunci o sa Ninga. Si mai ales sa fie si un Craciun Alb, asta ar cel mai placut. Deja ma uit la pork sa vad care e cel mai "gras si frumos".

asa?pai nu-l taiem la mine?nu asa ne-am inteles ca veniti la mine la pomana porcului?


05-12-2008 15:57:22
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

tasha 1951 a scris:


  Ce ma enerveaza cel mai tare zilele astea? Mahalagismele. "The he-says she-says bullshit" dus la cotele barfei tipic romanesti. Reactia mea este ca afisez indiferenta, si chiar nu ma afecteaza si nu ma intereseaza barfele in sine. Dar ma enerveaza. Genul asta de comportament reptilian, ieftin, ma enerveaza extrem de tare si nu il inteleg...:x:x:x

Blogul Irinei Craciun, "Ganduri de departe", articolul "Toamna", postat la data de 9 octombrie, 2005:
"Ce ma enerveaza cel mai tare zilele astea? Mahalagismele. "The he-says she-says bullshit" dus la cotele barfei tipic romanesti. Reactia mea este ca afisez indiferenta, si chiar nu ma afecteaza si nu ma intereseaza barfele in sine. Dar ma enerveaza. Genul asta de comportament reptilian, susotit si ieftin, ma enerveaza extrem de tare si nu il inteleg."
................................................................................................................................................
Dragul si preainteleptul nostru user tasha 1951, unde gasim hotarul dintre tine si tot ce plagiezi? Cat esti tu si cat sunt cuvintele altora, din tot ce postezi aici? Cat e adevar si cat minciuna?

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (03-02-2009 21:27:26)


03-02-2009 21:05:44
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Si tu, compadre - nu mai fii rautacios ;), ca aia 3 mutzunake finali (:x:x:x) sint totusi originali !!! :D
Ce sa mai zic de puncte-puncte (fara numar, fara numar ;)).

Serios acu', io in locul lui Tasha nici n-as baga in seama obiectiile noastre carcotashe, :D
doar nu pentru libertate (inclusiv aia copy/pasto/netizdica ;)) ne luptaram noi la Rivolutie, ei ?? :rolleyes: :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (03-02-2009 21:16:07)


03-02-2009 21:11:24
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Nu, mon vieux, nu-s rautacios, sunt doar eu si nu vreun sfant, nici vreun harnic scribalau de truisme, ci un biet complexat, asa cum ma percepe a fi stimata cami49, in ciuda faptului ca pe mine nu m-a cunoscut si nici pe bunul meu amic, Bebe Mushchiulosu', nu i l-am prezentat... :D

03-02-2009 21:17:38
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
...Chiar m-ai luat in serios, compadre ?! ;)
Concluzie: chiar daca zic "serios acu'", :D nu puneti botu'...


03-02-2009 21:44:29
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

tasha 1951 a scris:

E toamna, este cald si bine, este atat de frumos spectacolul pe care ni-l ofera muntele cind respira dimineata... sa vezi cum se ridica norii din aburul de ceata.Oare de ce nu vrem sa stim sa traim fiecare clipa ca si cand ar fi ultima?!?

Iata ce scrie pe un anume blog:
"E toamna, este cald si bine, este atat de frumos spectacolul pe care ni-l ofera muntele cind respira dimineata, si vezi cum se ridica norii din aburul de ceata.Oare de ce nu vrem sa stim sa traim fiecare clipa ca si cand ar fi ultima?!? "
Efortul creativ se reduce la punctele de suspensie, atat.
Nenica, lesne-i de observat ca din tot ce posteaza colega noastra, orice depaseste un singur rand are un cu totul alt autor decat pe cel (cea) sub a carui semnatura apare aici.


03-02-2009 22:02:15
   
?? DORIA-e
Cont Sters

Inregistat: 03-04-2009
Mesaje: 17
O ,primavara dulce si frumoasa
Prin mugurii tai eu fata mi-o zaresc,
Si cand rodul tau ma-nhata
Ma voi trezi din vise ca iarna s-o infrunt.

Ascult fereastra care nu mai e mioapa
Si tamplele imi infloresc a vise,
Ce bine –mi este draga fata
De aerul tau ce ma iubeste .

O,tu frumoasa si prea dulce fata!


14-04-2009 12:21:11
   
?? fatacuchibritur
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 12

misterul-apelor a scris:

noapte buna anotimp ,lume buna ,greieri ,frunze,amoruri ,doruri...vise si ganduri de toamna .....imi fac rugaciunea si-mi asez cuminte ochii in causul palmelor ce-mi mangaie dorul....si maine este o zi...mai buna,mai iertatoare,fara sfasieri si ura....

Timp care ucide

Sunt o lacrima de apa
Ca o toamna dezbracata,
Sunt o muzica tacuta
Si de zambet parasita.

Sunt cu mintea nicaieri
Rascolit imi e tot trupul,
mi-este foame ,mi-e si sete
arde sufletu-mi haotic.

Ce rusine-mi este...,ce firava sunt
Timpul ma ucide pan’la glezne,
tot botezu-mi vad prin ganduri
nu mai stiu de mine de-s a vietii!

Doamne ce mai ma asteapta
Unde-mi este toamna mea,
fa-ma fata dintre arbori
sa fiu iar copila TA!
Ma voi aseza in Biblii
Alta cale nu mai am,
poate-asa-mi va fi mai bine
sa-mi mai potoleasca foamea.
..........
Timpul vine ,ma ucide
Incet,incet ...dar sigur!,18.sept 2009


18-09-2009 12:54:30
   
?? fatacuchibritur
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 12
Melancolii de toamna

daca n-as mai iubi viata
as ramane fara doruri,
si daca palmele-ar amuti
as ramane fara ruga.
daca n-as mai adora toamna
as ramane fara cantec .

.....
ma strecor in asternuturi
precum Luna printre nouri,
si-mi visez copilaria
ce bine mai era ..o Doamne!

doar o ruga-nalt la stea
sa-mi trimita forta ei,
sa-mi dea timpul plin cu doruri
si sa-mi lase poezia!

si daca e un pic bogata
sa-mi dea fructul bun si copt,
sa-l gust pan'la batranete
din samburele lui iar sa ma nasc.

......"melancolie-dulcea mea iubire
melancolie -misterios A-MOR!"


18-09-2009 12:55:23
   
AURORA36
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 05-06-2006
Mesaje: 209

fatacuchibritur a scris:


misterul-apelor a scris:

noapte buna anotimp ,lume buna ,greieri ,frunze,amoruri ,doruri...vise si ganduri de toamna .....imi fac rugaciunea si-mi asez cuminte ochii in causul palmelor ce-mi mangaie dorul....si maine este o zi...mai buna,mai iertatoare,fara sfasieri si ura....

cam dramatic....timpul nu ucide,timpul ne ajuta sa uitam neimplinirile si durerile...Timp care ucide

Sunt o lacrima de apa
Ca o toamna dezbracata,
Sunt o muzica tacuta
Si de zambet parasita.

Sunt cu mintea nicaieri
Rascolit imi e tot trupul,
mi-este foame ,mi-e si sete
arde sufletu-mi haotic.

Ce rusine-mi este...,ce firava sunt
Timpul ma ucide pan’la glezne,
tot botezu-mi vad prin ganduri
nu mai stiu de mine de-s a vietii!

Doamne ce mai ma asteapta
Unde-mi este toamna mea,
fa-ma fata dintre arbori
sa fiu iar copila TA!
Ma voi aseza in Biblii
Alta cale nu mai am,
poate-asa-mi va fi mai bine
sa-mi mai potoleasca foamea.
..........
Timpul vine ,ma ucide
Incet,incet ...dar sigur!,18.sept 2009


18-09-2009 13:24:51
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Si totusi, draga aurora36, io stiam (din auzite ;)) ca taman TIMPU-i ala care ne si ucide, :rolleyes: printe multe alte consecinzte (alzheimere, reumatisme, osteoporoze, scleroze...) :D:D

Serios acum, tonele de cerneala curse de milenii pe tema conventiei asteia numite (ano)TIMP :) n-au clarificat mare lucru dintr-o nebuloasa misterioasa :D, tinuta-n secret si-nvelita-n enigme :D de Regizorul de Sus.
O veni insa si TIMPUL cind om afla totusi ca sintem de fapt nemuritori... :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-09-2009 14:49:01)


18-09-2009 14:35:03
   
AURORA36
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 05-06-2006
Mesaje: 209
ceea ce ne ucide este ignorantza...ca trupul moare incet,odata cu trecerea timpului e aspectul negativ al problemei...insa cine ma cramponeaza pe mine sa inteleg ca ,cu cit trece timpul...cu atit ma apropii mai mult de unde am plecat...?e chestie de pricepere si de alegere,parerea mea...
Xtremul a scris:

Si totusi, draga aurora36, io stiam (din auzite ;)) ca taman TIMPU-i ala care ne si ucide, :rolleyes: printe multe alte consecinzte (alzheimere, reumatisme, osteoporoze, scleroze...) :D:D

Serios acum, tonele de cerneala curse de milenii pe tema conventiei asteia numite (ano)TIMP :) n-au clarificat mare lucru dintr-o nebuloasa misterioasa :D, tinuta-n secret si-nvelita-n enigme :D de Regizorul de Sus.
O veni insa si TIMPUL cind om afla totusi ca sintem de fapt nemuritori... :)


20-09-2009 12:55:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
De asta urasc eu toamna de la o vreme...draga Aurora...cu fiecare toamna care trece mor cate putin...=(

21-09-2009 11:53:08
   
AURORA36
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 05-06-2006
Mesaje: 209
imi pare nespus de rau sa aud asta...sincer,murim in trup ca sa putem renaste in spirit...Dumnezeu nu ne-a zidit ca sa-si bata joc de neputinta noastra....
tasha 1951 a scris:

De asta urasc eu toamna de la o vreme...draga Aurora...cu fiecare toamna care trece mor cate putin...=(


21-09-2009 19:21:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Aurora,sunt o fire optimista de felul meu..dar uneori datorita evenimentelor care apar in viata mea,ajung sa cred asta...in fine nu vreau sa dezvolt,mai cred inca in mine,chiar daca....vorba lui Florin Chilian...=(

22-09-2009 14:17:01
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:

De asta urasc eu toamna de la o vreme...draga Aurora...cu fiecare toamna care trece mor cate putin...=(

Io simt cum cu fiecare DOAMNA mor cite putin, ma chere... :D:D hihihi
(ori poate "imi moare cite putin"?! :rolleyes: :D:D)

Ultima modificare facuta de Xtremul (24-09-2009 10:28:53)


24-09-2009 10:28:08
   
AURORA36
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 05-06-2006
Mesaje: 209
suuupeeer,ce noroc pe mine,ca nu-s DOAMNA...
Xtremul a scris:


tasha 1951 a scris:

De asta urasc eu toamna de la o vreme...draga Aurora...cu fiecare toamna care trece mor cate putin...=(

Io simt cum cu fiecare DOAMNA mor cite putin, ma chere... :D:D hihihi
(ori poate "imi moare cite putin"?! :rolleyes: :D:D)


24-09-2009 10:56:20
   
AURORA36
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 05-06-2006
Mesaje: 209
tocmai de asta m-ai intristat...te stiam o femeie puternica;sigur,toti avem momente de nostalgie insa...sa nu le permitem sa ne subjuge,ca nu ne mai scoate nimeni din groapa...
tasha 1951 a scris:

Aurora,sunt o fire optimista de felul meu..dar uneori datorita evenimentelor care apar in viata mea,ajung sa cred asta...in fine nu vreau sa dezvolt,mai cred inca in mine,chiar daca....vorba lui Florin Chilian...=(


24-09-2009 10:58:12
   
?? fatacuchibritur
Cont Sters

Inregistat: 17-07-2009
Mesaje: 12
•    "viaţa-i o clipă,
ce zboară prea sus,
o ajungi ..când deja a apus!"
.....................
""Daca tragi sfoara
care tine cerul,
poti simti cum fuge
de sub talpi misterul."
......
cand ne vom naste altadata
vor fi atunci si alte legi,
iubirea sa nu mai doara
si pietrele sa cante apa
din care ne vom naste iara....


24-09-2009 18:15:16
   
Romanticide
Femeie

Am ramas aici

Inregistat: 01-07-2009
Mesaje: 552

Xtremul a scris:


tasha 1951 a scris:

De asta urasc eu toamna de la o vreme...draga Aurora...cu fiecare toamna care trece mor cate putin...=(

Io simt cum cu fiecare DOAMNA mor cite putin, ma chere... :D:D hihihi
(ori poate "imi moare cite putin"?! :rolleyes: :D:D)


Poate-ar trebui sa-ncerci c-o DOMNISOARA :D . Who knows? ;)


24-09-2009 22:18:18
   
Pagini:  1 2 3 4 5    
Mergeti la