Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Timpul    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
De ceva vreme, TIMPUL s-a comprimat. Se consuma mai repede. Trece mai repede decat acum 70 ori 30 de ani. Nu se mai poate executa acelasi volum de lucrari de acum 40 de ani in aceeasi unitate de timp a zilei prezente !
Numai cei varstici, daca sunt extrem de atenti si fac comparatiile cele mai corecte, realizeaza acest aspect.
Ziua obisnuita nu mai insumeaza acele 24 de ore cunoscute, impreuna cu noaptea aferenta ! Cele 24 de ore de acum 50 de ani se consuma ACUM in cca.18-20 de ore !
Evident, acest TIMP care este INFINIT ca si SPATIUL in care traim, raportat la universul nostru, ne-am obisnuit sa-l masuram in anumite unitati de timp cu anumite mecanisme si aparate special construite. Ele ne arata timpul "normal", pentru ca si TIMPUL LOR se scurge la fel ca si timpul inconjurator, ca timpul din universul nostru. Nu pot detecta aceste aparate comprimarea timpului la care ma refer, diferenta dintre ce a fost si ce este in acelasi element, timpul in cazul la care facem referire...
Mergeti la clasa cu acelasi curs de acum 40 de ani si veti constata ca in acea ora didactica de 50 de minute nu mai aveti timp sa explicati aceeasi lectie in aceeasi maniera, cu aceleasi cuvinte, cu aceleasi momente de verificare ori de intiparire a cunostintelor desi, este vorba tot de o ora didactica de 50 de minute !
Urmariti-va activitatile zilnice de azi. Volumul a ceea ce faceti azi este comparabil cu volumul a ceea ce faceati in urma cu 40-50 de ani ?! Veti constata cu stupoare ca este mai mic azi. Nu aveti timp intr-o zi sa faceti ceea ce era posibil intr-o zi de atunci...
Stiu ca nu v-ati gandit la aceasta problema ori nu i-ati acordat o atentie deosebita. Sunteti doar surprinsi, adeseori, ca nu va ajunge timpul sa va terminati treburile la birou ori in gospodarie. Si nu reusiti sa-l dramuiti astfel incat sa fiti multumiti si sa multumiti pe cei din jurul vostru cu prezenta, cu dragostea, cu joaca...
Dar, pentru ca oricum viata se scurge mai repede decat se scurgea candva, merita sa meditati si asupra acestor aspecte. Merita sa va grabiti in a face planuri si a le indeplini.
Uitati-va la copii si nepoti. Se maturizeaza cu cativa ani mai repede decat am facut-o noi. Se va merge la scoala mult mai devreme. Intamplator ?! Nu, din cauza comprimarii timpului.
Analizati limitele pubertatii la baietii si fetele de azi. Veti avea surpriza sa constatati ca este cu cativa ani mai timpurie.
Analizati la ce varsta se incepe viata sexuala, la ce varsta au inceput sa apara copii la tinere mame de azi si asa mai departe...
Veti constata ca totul se face mai devreme decat cunosteam noi, cei de peste 40-50 de ani, ca se intampla toate...
Examinati si analizati comportamentul copiilor de pana la 5-6 ani si comparati-l cu al nostru , cei din segmentul de varsta amintit. Priviti-i cum se misca, cum merg pe picioare cu aproape un an mai devreme decat noi. Analizati-le preocuparile, atitudinile si intrebarile.
Si nu aruncati explicatiile ori justificarile diferentelor vizibile dintre preocuparile si atitudinile "noastre" de ieri si cele de azi ale lor, pe progresele inregistrate de tehnica ori pe alte cuceriri ale stiintei !
Si nici pe explicatiile genetice.
Toate aspectele amintite doar in treacat si cu zgarcenie se explica numai prin COMPRIMAREA TIMPULUI !
Fara a incerca explicatii stiintifice si fara a face trimitere la fenomene meteorologice diverse ori la seisme si tsunami ce a urmat cutremurului din 2004/ Oceanul Indian, va invit sa analizati doar acele fenomene la a caror desfasurare sunteti martor intr-o forma sau alta si sa meditati despre TIMP si felul in care el trece pe langa noi, prin noi ori cu noi odata...


22-09-2007 12:49:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Astazi m-am hotarit sa va readuc in atentie un articol putin mai ciudat. El contine raspunsul la intrebarile mele legate de un proces prin care trec de mai multa vreme/ani: nu am timp. Vreau sa spun ca nu traiesc in timp. Nu pot explica in cuvinte, insa timpul pentru mine e un soi de concept teoretic, contabil, care are legatura doar cu succesiunea experientelor pe care le percep ca vieti individuale ale lui ACUM. De aceea eu nu folosesc ceasul ca reper, nu am asa ceva. Biologic nu percep virsta, trebuie s-o calculez. Desigur ca salut soarele in zori si spun noapte buna lumii cind intru in somn, insa traiesc aceste lucruri ca experiente de fiecrae data ca si cum ar fi de la capat si nu ca pe trecere de timp. E o stare interesanta, mai ales ca am intotdeauna "timp" sa fac tot ce aleg sa fac si sa traiesc tot ce aleg sa traiesc. Atunci cind am impresia ca "n-am timp" sau nu reusesc sa fac ceva, se dovedeste clar apoi ca nu era necesar, prin urmare am invatat sa nu ma mai stresez. Oamenii se agita pentru o multime de lucruri care nu le sunt necesare, cel mai adesea pentru chestii care apoi ramin ca in tren, fiindca nu-si aveau rostul, inglobeaza doar un consum inutil de energie. De aceea multi au un sentiment acut al lipsei de sens, totul li se pare fara rost. Pentru ca cea mai mare parte dintre activitatile asa-zis cotidiene, si cind zic activitati ma refer si la, sau mai ales la cele mentale, care sunt cele mai mari consumatoare de energie tradusa in timp, adica, griji, temeri, calcule, planificari absurde, monologuri mentale legate de ce-o sa facem, cum o sa reactionam, ce-o sa spunem, etc., nu-si au un rost.

01-10-2007 22:07:28
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Timpul trece,/pentru ca de aceea /e timpul  timp.../ca sa treaca,./uneori vine vintul /din departari/,aduce pe aripile lui/ un nou timp,/si ia pe aripile lui/ vechiul timp.../cand vantul doarme,/timpul vine singur./nu-i auzi pasii cand vine/nu-i auzi pasii cand pleaca./nimeni,/niciodata,n-a auzit/pasii timpului,/dar timpul n-a stat/ niciodata.../o singura clipa...pe loc/Timpul nostru e scurt/oricat de lung/ni se pare/timpul nostru e scump;/sa rascumperi o secunda/nu-ti ajung/nici miliarde!/totul cu timpul vine/...si orice cu timpul.../dispare...

01-10-2007 23:31:38
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

maria1949 a scris:

Timpul trece,/pentru ca de aceea /e timpul  timp.../ca sa treaca,./uneori vine vintul /din departari/,aduce pe aripile lui/ un nou timp,/si ia pe aripile lui/ vechiul timp.../cand vantul doarme,/timpul vine singur./nu-i auzi pasii cand vine/nu-i auzi pasii cand pleaca./nimeni,/niciodata,n-a auzit/pasii timpului,/dar timpul n-a stat/ niciodata.../o singura clipa...pe loc/Timpul nostru e scurt/oricat de lung/ni se pare/timpul nostru e scump;/sa rascumperi o secunda/nu-ti ajung/nici miliarde!/totul cu timpul vine/...si orice cu timpul.../dispare...


-Bine ai venit,Maria 1949!


01-10-2007 23:43:35
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
fiecare lucru cu timpul sau...fiecare dragoste cu timpul sau....e vremea sa seceri,seceri,e vremea de insuratoare,vremea buna,vremea rea..vreme cu timpuri .....timpul care doare,timpul care ucide....relativul timp....

01-10-2007 23:43:39
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
shalom fetelor!bine te-am gasit Euryanthe!

01-10-2007 23:48:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

maria1949 a scris:

shalom fetelor!bine te-am gasit Euryanthe!

Bine-ai venit!=)
te mai asteptam!


02-10-2007 02:12:49
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
SHALOM!Tasha!Iarta-ma--m-am postat cu atata indrazneala pe acest post dar mi s a patru ca as avea ceva de spus--ca intr noi va multumesc!nu scapati de mine,,,,ma bucur din suflet ca existati chiar daca la mii de km. NOAPTE BUNA TUTUROR!shalom!

02-10-2007 02:26:58
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Clipa desparte../Trecutul infinit/De viitorul meu finit/Inca putin/Din ce este posibil/Devine real/Cu fiecare clipa;Prezentul sta pe loc/si se contopeste Cu viitorul.....!!!

02-10-2007 05:24:53
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
shalom!buna dimineata! pe-o alee,o harpa istovita/imi cinta de clipa mortii ei/un vers pa care niciodata/n-am reusit sa-l inteleg./    mi l-a soptit asade-ncet,/de parca nici nu ar fi fost,/pe o alee,intr-o zi de marti/cand frunzele cadeau din sorti,/oare, iubite,tu ai fost???????     PA!

02-10-2007 12:36:38
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

maria1949 a scris:

shalom!buna dimineata! pe-o alee,o harpa istovita/imi cinta de clipa mortii ei/un vers pa care niciodata/n-am reusit sa-l inteleg./    mi l-a soptit asade-ncet,/de parca nici nu ar fi fost,/pe o alee,intr-o zi de marti/cand frunzele cadeau din sorti,/oare, iubite,tu ai fost???????     PA!

BUNA DIMINEATA! si te asteptam cu drag!


02-10-2007 12:43:17
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
BUNA VREME...Oameni buni!

02-10-2007 12:44:21
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
Timpul ,astazi, pt. mine s-a orit in loc!
El are forma si gustul TUTUROR FLORILOR SI FRUCTELOR minunate ale toamnei!
Astazi, timpul nu-mi mai este dusman! Am devenit amici si stam sagalnic la o sueta!


02-10-2007 14:00:23
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
ce frumos mai arcuiesti tu vorbele,minunato!


Euryanthe a scris:

Timpul ,astazi, pt. mine s-a orit in loc!
El are forma si gustul TUTUROR FLORILOR SI FRUCTELOR minunate ale toamnei!
Astazi, timpul nu-mi mai este dusman! Am devenit amici si stam sagalnic la o sueta!


02-10-2007 14:43:52
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

maria1949 a scris:

shalom fetelor!bine te-am gasit Euryanthe!

...si fi bine venita,mereu,draga mea!
Aici TIMPUL nu prea conteaza!


02-10-2007 17:42:05
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

Doriana-e a scris:

ce frumos mai arcuiesti tu vorbele,minunato!


Euryanthe a scris:

Timpul ,astazi, pt. mine s-a orit in loc!
El are forma si gustul TUTUROR FLORILOR SI FRUCTELOR minunate ale toamnei!
Astazi, timpul nu-mi mai este dusman! Am devenit amici si stam sagalnic la o sueta!


razvratit-o...unde te-ai ascuns?!
da, am timp sa descopar toate sufletele pereche, sa le adun intr-un minunat buchet si sa-l arat soarelui! Sigur va fi invidios pe mine!


02-10-2007 17:45:41
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Peste o jumatate de ora....peste un veac?Timpul nu are limite,doar Dumnezeu stie,cand ne deschide....pentru o clipa...poarta intelepciunii,....Poate ca timpul meu s-a dus....am fost in fata ei....facand popas....dar n-am avut curajul....sa fac un pas...si-aicea am ramas....si tot mereu eu caut...a iubirii poarta...a destinului usa....incuiata ramasa.......!!!!!

02-10-2007 19:17:02
   
?? smileyface
Cont Sters

Inregistat: 24-09-2007
Mesaje: 275
:D :D
si .......cam atat!


02-10-2007 21:44:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Daca noi incercam sa ii ducem pe altii in spate, e posibil sa obosim si sa nu mai fim in stare sa ne ducem la bun sfarsit calatoria. Ni s-au dat doua picioare ca sa putem invata sa mergem si sa ne caram propriul nostru bagaj. Nu ni s-au dat doua picioare ca sa calatorim pe spinarea altora, sau sa le caram noi bagajele.

03-10-2007 02:41:36
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Viata se petrece in patru dimensiuni. Daca scoti timpul din ecuatie, ramai numai cu spatiul. Fara miscare si fara schimbare. Daca iei timpul schimbi tot ceea ce stiam si tot ceea ce intelegeam. Gandeste-te ce ar fi daca s-ar opri timpul. Nu vei mai puta spera. Nu vei mai astepta nimic. Nu te-ai mai grabi sa ajungi undeva deoarece nu ai intarzia niciodata. Nu vor mai fi nasteri sau inmormantari. Nu vor mai fi inimi frante. Nu vor mai fi crime sau razboaie. Nimic nou, nimic vechi. Nu va mai exista “va fi”, nici “imi doresc”, nici “a fost”. Va fi numai un lung si neintrerupt “este“.
Si ne va fi de neimaginat deoarece tot ceea ce stiam… , tot ceea ce credeam ca stim, este ca timpul trece. Asa suntem invatati de cand ne nastem pana cand murim. Ca timpul nu asteapta pe nimeni.


11-10-2007 16:10:39
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

tasha 1951 a scris:

De ceva vreme, TIMPUL s-a comprimat. Se consuma mai repede. Trece mai repede decat acum 70 ori 30 de ani. Nu se mai poate executa acelasi volum de lucrari de acum 40 de ani in aceeasi unitate de timp a zilei prezente !
Numai cei varstici, daca sunt extrem de atenti si fac comparatiile cele mai corecte, realizeaza acest aspect.
Ziua obisnuita nu mai insumeaza acele 24 de ore cunoscute, impreuna cu noaptea aferenta ! Cele 24 de ore de acum 50 de ani se consuma ACUM in cca.18-20 de ore !
Evident, acest TIMP care este INFINIT ca si SPATIUL in care traim, raportat la universul nostru, ne-am obisnuit sa-l masuram in anumite unitati de timp cu anumite mecanisme si aparate special construite. Ele ne arata timpul "normal", pentru ca si TIMPUL LOR se scurge la fel ca si timpul inconjurator, ca timpul din universul nostru. Nu pot detecta aceste aparate comprimarea timpului la care ma refer, diferenta dintre ce a fost si ce este in acelasi element, timpul in cazul la care facem referire...
Mergeti la clasa cu acelasi curs de acum 40 de ani si veti constata ca in acea ora didactica de 50 de minute nu mai aveti timp sa explicati aceeasi lectie in aceeasi maniera, cu aceleasi cuvinte, cu aceleasi momente de verificare ori de intiparire a cunostintelor desi, este vorba tot de o ora didactica de 50 de minute !
Urmariti-va activitatile zilnice de azi. Volumul a ceea ce faceti azi este comparabil cu volumul a ceea ce faceati in urma cu 40-50 de ani ?! Veti constata cu stupoare ca este mai mic azi. Nu aveti timp intr-o zi sa faceti ceea ce era posibil intr-o zi de atunci...
Stiu ca nu v-ati gandit la aceasta problema ori nu i-ati acordat o atentie deosebita. Sunteti doar surprinsi, adeseori, ca nu va ajunge timpul sa va terminati treburile la birou ori in gospodarie. Si nu reusiti sa-l dramuiti astfel incat sa fiti multumiti si sa multumiti pe cei din jurul vostru cu prezenta, cu dragostea, cu joaca...
Dar, pentru ca oricum viata se scurge mai repede decat se scurgea candva, merita sa meditati si asupra acestor aspecte. Merita sa va grabiti in a face planuri si a le indeplini.
Uitati-va la copii si nepoti. Se maturizeaza cu cativa ani mai repede decat am facut-o noi. Se va merge la scoala mult mai devreme. Intamplator ?! Nu, din cauza comprimarii timpului.
Analizati limitele pubertatii la baietii si fetele de azi. Veti avea surpriza sa constatati ca este cu cativa ani mai timpurie.
Analizati la ce varsta se incepe viata sexuala, la ce varsta au inceput sa apara copii la tinere mame de azi si asa mai departe...
Veti constata ca totul se face mai devreme decat cunosteam noi, cei de peste 40-50 de ani, ca se intampla toate...
Examinati si analizati comportamentul copiilor de pana la 5-6 ani si comparati-l cu al nostru , cei din segmentul de varsta amintit. Priviti-i cum se misca, cum merg pe picioare cu aproape un an mai devreme decat noi. Analizati-le preocuparile, atitudinile si intrebarile.
Si nu aruncati explicatiile ori justificarile diferentelor vizibile dintre preocuparile si atitudinile "noastre" de ieri si cele de azi ale lor, pe progresele inregistrate de tehnica ori pe alte cuceriri ale stiintei !
Si nici pe explicatiile genetice.
Toate aspectele amintite doar in treacat si cu zgarcenie se explica numai prin COMPRIMAREA TIMPULUI !
Fara a incerca explicatii stiintifice si fara a face trimitere la fenomene meteorologice diverse ori la seisme si tsunami ce a urmat cutremurului din 2004/ Oceanul Indian, va invit sa analizati doar acele fenomene la a caror desfasurare sunteti martor intr-o forma sau alta si sa meditati despre TIMP si felul in care el trece pe langa noi, prin noi ori cu noi odata...
Asta simtim noi,dar copiii nu considera ca timpul e comprimat.

12-10-2007 20:23:53
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
...ieri, am reusi sa-l OPRESC!
  Pentru cateva ore, am stapanit si am trait, O VIATA DE PRIERENIE! Stiam ca exista, stiam ca sta ascunsa, dar nu o puteam atinge!
  Atunci, acolo, TIMPUL, SPATIUL, nu au mai existat! Eram TREI suflete pereche, ce bateau in acelasi ritm si cu aceiasi intensitate,refuzand distantele de sute si mii de kilometrii!
  Am stapanit, TIMPUL , l-am obigat sa ne fie prieten!

Ultima modificare facuta de Euryanthe (13-10-2007 14:13:45)


13-10-2007 14:12:41
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
mi-am imbogatit timpul cu inca un prieten adevarat...iti multumesc fiica a Timisoarei pentru caldura cu care m-ai cuprins....



Euryanthe a scris:

...ieri, am reusi sa-l OPRESC!
  Pentru cateva ore, am stapanit si am trait, O VIATA DE PRIERENIE! Stiam ca exista, stiam ca sta ascunsa, dar nu o puteam atinge!
  Atunci, acolo, TIMPUL, SPATIUL, nu au mai existat! Eram TREI suflete pereche, ce bateau in acelasi ritm si cu aceiasi intensitate,refuzand distantele de sute si mii de kilometrii!
  Am stapanit, TIMPUL , l-am obigat sa ne fie prieten!


13-10-2007 14:21:55
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169
...a trecut atata timp!
  Pe unde umbli Doriana??!!


28-10-2007 12:50:20
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Testez de aproape doi ani ce Ă®nseamnă să mă rup de ceas. Să nu Ă®mi mai raportez Ă®ntreaga zi/viaţă la el. Să mă apuc doar de atâtea activităţi câte cred că pot duce, să ignor abundenţa de informaţii care mă bombardează. Să Ă®mi stabilesc propriul ritm de lucru, indiferent de ceea ce e Ă®n jur, să mă rup de agitaţia din jur. Nu fac acest lucru la modul absolut, deoarece am un serviciu şi Ă®mi văd de Ă®ndatoririle respective. Dar funcţionează. Nu mai spun "nu am timp" ci "nu Ă®mi fac timp pentru asta", deoarece am constatat că Ă®mi pot face timp pentru orice, cu condiţia să las ritmul interior să mă ghideze şi să nu umblu după "mereu mai mult".
Am citit şi o ipoteză interesantă despre scurtarea fizică a timpului, cu 6 ore.
Ca test, pentru a vedea că timpul nu "zboară", sugerez doritorilor să stea câteva zile Ă®ntr-o zonă lipsită de calculator, televizor, radio, reţea de telefonie, maşini, blocuri, mulţimi de oameni. Undeva, Ă®n mijlocul naturii. E o experienţă interesantă, dar necesită răbdare ;)


30-10-2007 01:16:36
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Timpul are o singura directie. El nu se mai intoarce niciodata..si mi se pare asa de trist!!!

30-10-2007 22:39:48
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
De fapt, singura realitate pe care o percep este clipa prezentă. Teoretic, ea dispare Ă®n trecut, fiind mereu Ă®nlocuită de o altă clipă. Practic, eu percep continuu o clipă prezentă :)
Aşadar, unde sunt trecutul şi viitorul? Nicăieri? Doar Ă®n imaginaţia noastră? Oare nu este timpul DOAR o noţiune subiectivă? (pentru cei care spun "nu", le sugerez să măsoare durata unui minut de ambele părţi ale uşii de la WC :D - o să vadă că diferă)

Ultima modificare facuta de Lake (30-10-2007 22:51:49)


30-10-2007 22:46:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Fara ca timpul sa fie un corp fizic eu spun ca omul e umbra pe care-o arunca timpul in univers.Existenta timpului e vizibila datorita ''umbrei''.

30-10-2007 22:50:34
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

Fara ca timpul sa fie un corp fizic eu spun ca omul e umbra pe care-o arunca timpul in univers.Existenta timpului e vizibila datorita ''umbrei''.


Frumoasă metaforă. Spuneai că te Ă®ntristează faptul că timpul "nu se mai Ă®ntoarce niciodată". Eu cred că nu e păcat; câtă vreme trecerea lui te-a ajutat să ajungi să spui acest lucru superb ("omul e umbra pe care-o aruncă timpul Ă®n univers"), eu spun că e o Ă®ncântare că a trecut ;)
Divagând puţin, Ă®mi amintesc de o persoană care glumea despre ceilalţi oameni, spunând despre ei că sunt "un rahat pe pânza vremii". Timpul a trecut, iar omul s-a stins, după o destul de lungă suferinţă. Nu cu multă vreme Ă®nainte de a muri, omul a rostit cu mult umor: "acum eu sunt un rahat pe pânza vremii".


31-10-2007 23:48:38
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
am umblat ratacita ,desculta ...aproape tampita ,printre noi carari ,noi inceputuri ...dar acelasi tren....bine v-am gasit...asa dor imi era.....pupa fata gandurile frumoase....


Euryanthe a scris:

...a trecut atata timp!
  Pe unde umbli Doriana??!!


01-11-2007 00:25:46
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

Doriana-e a scris:

am umblat ratacita ,desculta ...aproape tampita ,printre noi carari ,noi inceputuri ...dar acelasi tren....bine v-am gasit...asa dor imi era.....pupa fata gandurile frumoase....


Euryanthe a scris:

...a trecut atata timp!
  Pe unde umbli Doriana??!!


...Bine ai revenit!
   Parca nu-mi cred ochilor!...timpul se va cerne,acum prin alta sita!


01-11-2007 14:03:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Euryanthe a scris:


Doriana-e a scris:

am umblat ratacita ,desculta ...aproape tampita ,printre noi carari ,noi inceputuri ...dar acelasi tren....bine v-am gasit...asa dor imi era.....pupa fata gandurile frumoase....


Euryanthe a scris:

...a trecut atata timp!
  Pe unde umbli Doriana??!!


...Bine ai revenit!
   Parca nu-mi cred ochilor!...timpul se va cerne,acum prin alta sita!

Chiar ..cat ai lipsit fata draga?
cred ca incep sa pierd notiunea timpului..e de bine..e de rau?


01-11-2007 16:52:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Incerc mai nou sa traiesc clipa, sa savurez prezentul.... nimic mai mult ! sa traiesc aici si acum, fara trecut, fara viitor.... sa nu-mi las mintea sa-mi macine marunt trecutul, sa-l analizeze si sa-l intoarca pe toate fetele incercand sa-l schimbe.... fara idei despre cum ar fi trebuit sa fie, despre cum ar fi trebuit sa reactionez, ce a fost bine si ce nu a fost bine.... mintea se refugiaza, de asemenea si in capcana planificarii viitorului .....ba mai roz, ba mai sumbru.... asta este placerea maxima a mintii, sa planifice viitorul sau sa toace marunt trecutul....:x:x
si.... din cate am observat, cam asa facem cu totii!

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (10-12-2007 05:27:07)


10-12-2007 05:25:17
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Conştiinţa face diferenţa: secundele prinse, secundele pierdute. A prinde o clipă Ă®nseamnă a trăi Ă®n prezent profund conştient, ca şi cum n-ar exista trecut sau viitor, ca şi cum aceea clipă ar fi tot timpul pe care ni l-ar fi fost dat.
Secundele prinse nu se fac ore, rămĂ®n totale, Ă®ntregi universuri Ă®nchise şi complete.Nu se leagă unele de altele, nu se Ă®şiruie ca zalele unui lanţ, sĂ®nt şi atĂ®ta tot.
Pe de altă parte a *pierde o clipă* Ă®nseamnă fie proiectare Ă®n viitor, fie ancorare Ă®n trecut.
Secundele pierdute n-au contur, n-au indepedenţa, n-au savoare. Trec pe lĂ®ngă noi, nu prin noi.Nu le trăim, de fapt.Bat la uşa conştiinţei noastre, dar noi nu le deschidem uşa ca să le primim.
A trăi Ă®n semnificaţie plenară clipele care ne-au fost date, mi se pare a fi cea mai sigură cale spre fericirea durabilă. Singura cale


13-01-2008 13:44:54
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

tasha 1951 a scris:

Conştiinţa face diferenţa: secundele prinse, secundele pierdute. A prinde o clipă Ă®nseamnă a trăi Ă®n prezent profund conştient, ca şi cum n-ar exista trecut sau viitor, ca şi cum aceea clipă ar fi tot timpul pe care ni l-ar fi fost dat.
Secundele prinse nu se fac ore, rămĂ®n totale, Ă®ntregi universuri Ă®nchise şi complete.Nu se leagă unele de altele, nu se Ă®şiruie ca zalele unui lanţ, sĂ®nt şi atĂ®ta tot.
Pe de altă parte a *pierde o clipă* Ă®nseamnă fie proiectare Ă®n viitor, fie ancorare Ă®n trecut.
Secundele pierdute n-au contur, n-au indepedenţa, n-au savoare. Trec pe lĂ®ngă noi, nu prin noi.Nu le trăim, de fapt.Bat la uşa conştiinţei noastre, dar noi nu le deschidem uşa ca să le primim.
A trăi Ă®n semnificaţie plenară clipele care ne-au fost date, mi se pare a fi cea mai sigură cale spre fericirea durabilă. Singura cale


Traiesc prezentul pina la ultima fibra a fiintei mele.
Fericirea nu poate fi durabila...ea exista doar in prezent, nu exista in trecut sau viitor. Niciodata nu avem certitudinea ca fericirea va mai exista sau a existat (pt. ca mintea are capcanele ei si mereu se raporteaza doar la experientele prezentului). De trecut te poti indoi, (timpul deja a asternut panza uitarii peste el)....viitorul nu il stii (pt. ca nu esti clarvazator), doar prezentul care reprezinta o certitudine este concert si viu in mintea ta.
Nu stiu daca prind secundele sau le pierd....stiu doar ca traiesc plenar totul, pina la arderea completa. :)

Ultima modificare facuta de ariela_k (13-01-2008 16:14:40)


13-01-2008 16:11:53
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Si ca sa fiu in topic.....
,,Traim in timp, dar nu stim ce e timpul'' , spunea un ganditor, scuze, nu mai stiu cine.


13-01-2008 16:18:01
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
timpul e camasa noastra tesuta in zig-zaguri sau in culori deschise ,crosetat cu lacrimi ,bucurii,simturile noastre de zi cu zi...timpul durerilor noastre,timpul ce ne ucide..e insasi viata pe care o parcurgem...un timp universal si un timp personal....

13-01-2008 16:24:28
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Conştiinţa face diferenţa: secundele prinse, secundele pierdute. A prinde o clipă Ă®nseamnă a trăi Ă®n prezent profund conştient, ca şi cum n-ar exista trecut sau viitor, ca şi cum aceea clipă ar fi tot timpul pe care ni l-ar fi fost dat.
Secundele prinse nu se fac ore, rămĂ®n totale, Ă®ntregi universuri Ă®nchise şi complete.Nu se leagă unele de altele, nu se Ă®şiruie ca zalele unui lanţ, sĂ®nt şi atĂ®ta tot.
Pe de altă parte a *pierde o clipă* Ă®nseamnă fie proiectare Ă®n viitor, fie ancorare Ă®n trecut.
Secundele pierdute n-au contur, n-au indepedenţa, n-au savoare. Trec pe lĂ®ngă noi, nu prin noi.Nu le trăim, de fapt.Bat la uşa conştiinţei noastre, dar noi nu le deschidem uşa ca să le primim.
A trăi Ă®n semnificaţie plenară clipele care ne-au fost date, mi se pare a fi cea mai sigură cale spre fericirea durabilă. Singura cale


Stimata Tasha, m-ai cucerit iremediabil cu subiectul asta, ca si cu reflectiile tele pe marginea lui.  Apropo de pierdut timpul, ce impresie ai avea daca ti-as zice ca mie imi place sa-l pierd?  Sigur, nu atunci cand urmaresc ceva.  Imi place insa enorm sa fac lucruri inutile.  Mai ales asta imi place sa fac. :)


13-01-2008 18:42:32
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Şi raportat la ce consideri că se calculează această "pierdere a timpului"? ;)

14-01-2008 00:37:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:

Conştiinţa face diferenţa: secundele prinse, secundele pierdute. A prinde o clipă Ă®nseamnă a trăi Ă®n prezent profund conştient, ca şi cum n-ar exista trecut sau viitor, ca şi cum aceea clipă ar fi tot timpul pe care ni l-ar fi fost dat.
Secundele prinse nu se fac ore, rămĂ®n totale, Ă®ntregi universuri Ă®nchise şi complete.Nu se leagă unele de altele, nu se Ă®şiruie ca zalele unui lanţ, sĂ®nt şi atĂ®ta tot.
Pe de altă parte a *pierde o clipă* Ă®nseamnă fie proiectare Ă®n viitor, fie ancorare Ă®n trecut.
Secundele pierdute n-au contur, n-au indepedenţa, n-au savoare. Trec pe lĂ®ngă noi, nu prin noi.Nu le trăim, de fapt.Bat la uşa conştiinţei noastre, dar noi nu le deschidem uşa ca să le primim.
A trăi Ă®n semnificaţie plenară clipele care ne-au fost date, mi se pare a fi cea mai sigură cale spre fericirea durabilă. Singura cale


Stimata Tasha, m-ai cucerit iremediabil cu subiectul asta, ca si cu reflectiile tele pe marginea lui.  Apropo de pierdut timpul, ce impresie ai avea daca ti-as zice ca mie imi place sa-l pierd?  Sigur, nu atunci cand urmaresc ceva.  Imi place insa enorm sa fac lucruri inutile.  Mai ales asta imi place sa fac. :)

CE POT SA-TI RASPUND?
fiecare cu placerea lui...;)


15-01-2008 00:32:49
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Lake a scris:

Şi raportat la ce consideri că se calculează această "pierdere a timpului"? ;)


La ideea de utilitate, pur si simplu.


17-01-2008 01:44:38
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Utilitate... pentru ce?

Un lucru pe care eu Ă®l consider util, tu Ă®l poţi vedea ca pe o pierdere de vreme, iar unei terţe persoane Ă®i poate fi complet indiferent.

Pentru unii oameni, practicile spirituale constituie o pierdere de vreme, dovada unei lipse de adaptare la realitate. Pentru alţii, preocupările materialiste sunt o pierdere de vreme, o ancorare Ă®ntr'o iluzie.

Pentru unii, preocupările artistice sunt un mod de a trăi cu adevărat, deoarece consideră creaţia un lucru sfânt, nobil. Pentru alţii, preocupările artistice sunt un lucru de făcut Ă®n timpul liber, principala preocupare fiind pentru lucruri pe care ei le consideră ca fiind concrete, serioase.

Pentru unii, timpul Ă®nseamnă bani. Alţii percep timpul prin prisma liniştirii sufletului.

Aşadar... la ce te referi când spui "utilitate"? :)


17-01-2008 12:15:50
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Lake a scris:

Aşadar... la ce te referi când spui "utilitate"? :)


La insasi ideea de utilitate, nicidecum la vreo utilitate anume.  De exemplu, nu dorm niciodata pentru ca somnul mi-ar fi util, n-as putea, chiar daca stiu ca a doua zi as putea arata verde de oboseala, daca gasesc ceva mai placut de facut.  Bineinteles, mi se mai intampla sa fac cate ceva care la un moment dat chiar trebuie sa fie facut, dar daca gasesc ceva inutil mai atractiv nu voi rezista niciodata tentatiei.  Norocul meu ca nu-mi prea revin sarcini plictisitoare.  Sau poate intelepciunea mea - ca am facut astfel incat sa ma feresc de a-mi asuma asemenea sarcini.


18-01-2008 00:59:32
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Nu cred că noţiunea de "utilitate" există independent de un lucru anume.
Utilitatea o văd doar prin prisma unui scop, a unui sistem de referinţă.


18-01-2008 01:05:25
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Lake a scris:

Nu cred că noţiunea de "utilitate" există independent de un lucru anume.
Utilitatea o văd doar prin prisma unui scop, a unui sistem de referinţă.


...Toma necredinciosul! :)


18-01-2008 01:09:55
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
:D :D :D Mi s'a mai spus aşa. O fi ceva adevăr, mai ştii? ;)
Ideea era că, după părerea mea, conceptul de "pierdere a timpului" nu este un lucru de blamat.


18-01-2008 01:15:36
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Lake a scris:

:D :D :D Mi s'a mai spus aşa. O fi ceva adevăr, mai ştii? ;)
Ideea era că, după părerea mea, conceptul de "pierdere a timpului" nu este un lucru de blamat.


Ah, da? :)


18-01-2008 01:17:41
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Ba nu! :D

18-01-2008 01:20:01
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Lake a scris:

:D :D :D Mi s'a mai spus aşa. O fi ceva adevăr, mai ştii? ;)
Ideea era că, după părerea mea, conceptul de "pierdere a timpului" nu este un lucru de blamat.


Depinde ce definitie dam "pierderii de timp"... mie mi se pare ca in epoca in care traim, nu mai facem deosebirea intre a nu face nimic si a pierde timpul.... ar mai putea vietui azi un Oblomov?

Ultima modificare facuta de SandieShaw (18-01-2008 01:55:35)


18-01-2008 01:55:15
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Nuuu... desigur ar fi "mincat" saracu' Oblo... ;)

18-01-2008 01:58:45
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la