Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Despre Secretele Bibliei    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
Recunosc ca desi nu sunt foarte credincios mereu am fost fascinat de Biblie si de invataturile ce se ascund in ea.Cu mult timp inainte am citit undeva un articol f interesant , cum ca Biblia , mai bine zis secretele Bibliei , ar fii fost ultima mare dorinta de cunoastere si de deslusire a lui Albert Einstein.A murit cu dorinta de a decodifica Biblia.Mai apoi doua grupuri de cercetatori au intrat intr-o polemica pe aceasta tema.Primul grup la care membru de baza era un emerit cercetator englez sustinea ca intradevar Biblia este codifica si ca in ea gasim raspunsul la orice intrebare si ca nivelul de cunoastere ale acestor secrete depind direct de descoperirea tehnologiei din ce in ce mai moderne.Descoperise dupa un tipar date , nume si alte detali.Cum ar fii data moartii presedintelui J.F.K , localitatea si numele asasinului.Celalalt grup de cercetatori condus de unul neamt sustinea ca in orice carte cu multe pagini se pot gasi anumite lucruri de acelasi gen folosind un anumit tipar.Au incercat si intradevar au gasit conexiuni intre nume , date s.a.m.d dar mult mai evaziv decat in Biblie.
V-am prezentat ceva ce pe mine unul am pus pe ganduri f mult.Daca sunt amatori ai acestui subiect va astept sa discutam mai pe larg.

Ultima modificare facuta de TheSaint (09-10-2007 08:44:16)


09-10-2007 06:34:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Biblia este o carte libera, si fiecare este liber sa citeasca cum vrea din ea, dar marea majoritate a cititorilor ei fideli sunt si sustinatorii ei ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu. Cei ce nu o considera Cuvantul Domnului sunt cei care ori nu au citit-o cu dorinta sincera de a cunoaste, ori au citit doar parti recomandate de unii oameni rau intentionati, ori au fost foarte raniti in principiile lor si au preferat sa o blameze decat sa-si schimbe caracterul.

09-10-2007 18:05:07
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
tasha , e punctul tau de vedere si eu unul il respect , dar pot sa iti zic ca am citit Biblia cam de 3 ori pana acum .... sunt multe lucruri care ridica semne de intrebare si nu ar trebuii sa fie asa.Sa nu uitam ca ceea ce numim noi crestinii Biblie nu e decat o transpunere a cuvantului Domnului Iisus , si ca mai exista pagini din Cartea Sfanta care nu au ajuns la credinciosi , si acum intrebarea mea e , de ce sa ni se ascunda lucruri pe care Iisus le-a lasat sa le stim...?Iar in filmul Condul lui DaVinci sunt multe adevaruri , nu degeaba a zguduit intreg Vaticanul cand a aparut.........................

09-10-2007 20:19:22
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

TheSaint a scris:

tasha , e punctul tau de vedere si eu unul il respect , dar pot sa iti zic ca am citit Biblia cam de 3 ori pana acum .... sunt multe lucruri care ridica semne de intrebare si nu ar trebuii sa fie asa.Sa nu uitam ca ceea ce numim noi crestinii Biblie nu e decat o transpunere a cuvantului Domnului Iisus , si ca mai exista pagini din Cartea Sfanta care nu au ajuns la credinciosi , si acum intrebarea mea e , de ce sa ni se ascunda lucruri pe care Iisus le-a lasat sa le stim...?Iar in filmul Condul lui DaVinci sunt multe adevaruri , nu degeaba a zguduit intreg Vaticanul cand a aparut.........................


Scuza-ma ca te intrerup! Ai citit cumva SOCUL VIITORULUI?


09-10-2007 23:27:14
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
nu , despre ce e vorba....nu am timp f mult dar imi place sa citesc .... unde pot gasi cartea si despre ce e vorba.sunt curios

09-10-2007 23:27:57
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

TheSaint a scris:

nu , despre ce e vorba....nu am timp f mult dar imi place sa citesc .... unde pot gasi cartea si despre ce e vorba.sunt curios

Este in colectia Secolul XX, si se face o paralela intre adevarurile biblice si descoperirile relativ noi! Merita!


09-10-2007 23:40:46
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
am sa o iau si cu siguranta o voi citi , multumesc de recomandare.pupici

09-10-2007 23:47:25
   

Euryanthe
Femeie

Membru pe deplin

Inregistat: 30-08-2007
Mesaje: 1169

TheSaint a scris:

am sa o iau si cu siguranta o voi citi , multumesc de recomandare.pupici

Cu drag,si astept sa o putem comenta!


09-10-2007 23:49:01
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Initiatorului i-as adresa intrebarea :
ai habar cate versiuni ale Bibliei exista ? Cate traduceri diferite in fiece limba ? Pe care din ele a lucrat respectivul  "emerit cercetator englez" ?
Mon cher, est modus in rebus, da-n talmesh-balmeshul vremurilor noi, oamenii prea lesne au uitat indemnul asta al vechilor latini....


10-10-2007 01:50:50
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
pan , nu , nu am habar de versiunile biblei , eu am citit ce am prins in mana , cat despre traducerile in diferite limbi , vorbesc romana si engleza .... si nu nu stiu pe care din ele sa lucrat la experimentul respectiv .... as fii deplasat sa spun ca am citit fiecare versiune , am citit versiuni ale Bibliei in limba romana.

10-10-2007 04:20:41
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

TheSaint a scris:

Recunosc ca desi nu sunt foarte credincios mereu am fost fascinat de Biblie si de invataturile ce se ascund in ea.Cu mult timp inainte am citit undeva un articol f interesant , cum ca Biblia , mai bine zis secretele Bibliei , ar fii fost ultima mare dorinta de cunoastere si de deslusire a lui Albert Einstein.A murit cu dorinta de a decodifica Biblia.Mai apoi doua grupuri de cercetatori au intrat intr-o polemica pe aceasta tema.Primul grup la care membru de baza era un emerit cercetator englez sustinea ca intradevar Biblia este codifica si ca in ea gasim raspunsul la orice intrebare si ca nivelul de cunoastere ale acestor secrete depind direct de descoperirea tehnologiei din ce in ce mai moderne.Descoperise dupa un tipar date , nume si alte detali.Cum ar fii data moartii presedintelui J.F.K , localitatea si numele asasinului.Celalalt grup de cercetatori condus de unul neamt sustinea ca in orice carte cu multe pagini se pot gasi anumite lucruri de acelasi gen folosind un anumit tipar.Au incercat si intradevar au gasit conexiuni intre nume , date s.a.m.d dar mult mai evaziv decat in Biblie.
V-am prezentat ceva ce pe mine unul am pus pe ganduri f mult.Daca sunt amatori ai acestui subiect va astept sa discutam mai pe larg.


Tot ce-am citit aici,mie-mi spune un film de mana a 2-a.N-o spun jignind initiatorul topicului,spun ce-mi spune. :)


10-10-2007 06:45:24
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

TheSaint a scris:

tasha , e punctul tau de vedere si eu unul il respect , dar pot sa iti zic ca am citit Biblia cam de 3 ori pana acum .... sunt multe lucruri care ridica semne de intrebare si nu ar trebuii sa fie asa.Sa nu uitam ca ceea ce numim noi crestinii Biblie nu e decat o transpunere a cuvantului Domnului Iisus , si ca mai exista pagini din Cartea Sfanta care nu au ajuns la credinciosi , si acum intrebarea mea e , de ce sa ni se ascunda lucruri pe care Iisus le-a lasat sa le stim...?Iar in filmul Condul lui DaVinci sunt multe adevaruri , nu degeaba a zguduit intreg Vaticanul cand a aparut.........................


Bun.Tr sa spun ceva! :)
EU!...daca intradevar cred in dumnezeu,automat cred si ca aceasta biblie e cea totala,complecta.Dumnezeul in care EU cred,nu ascunde nimic.N-am sa cred niciodata in fictiuni,supozitii de 2 bani,preferand sa cred in cartea ce-a trecut cu succes prin multi ani...foarte multi ani!N-am sa uit niciodata c-am fost un ateu cat timp citeam cautand INTREBARI.N-am sa uit ca l-am cunoscut pe dumnezeu,cautand si citind RASPUNSURI!Pot si sa recunosc ca-s de mana cu diavolul citindu-mi cariera,viatza...comparand-o cu cea cand savuram CUVANTUL.
In ce priveste acel film,orice critic iti v-a spune ca este un simplu film politzist.Vaticanul?Acest cuvant imi spune teroare si politica. :)


10-10-2007 07:05:49
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
ossy , ceea ce am scris mai sus chiar nu e nici un film , e un caz real , interesaza-te si vei vedea ca am dreptate , trebuie sa existe undeva pe net articolul asta ... facuse furori la vremea lui .... si stai linistit , nu ma simt jignit.Ma inclin cu respect

10-10-2007 10:19:31
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Cred ca n-ai inteles,sau nu m-am exprimat eu bine.Deci nu m-am referit ca ar chiar fi un film.Doar ca eu asa vad ideea,ca si pe un film de mana 2-a.Sau ca si muzica slaba.Imi intra pe o ureche,iese pe cealalta,nu m-a deranjat,dar nici nu mi-a spus apsolut nimic.Cu atat mai putin mi-a atras atentia macar un cuvant.
Sau daca m-am referit la un film,era raspunsul pt "codul lui da vinci"

Ultima modificare facuta de ossy (10-10-2007 10:27:01)


10-10-2007 10:24:04
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Si nu stiu care-i acel caz real despre care vorbesti?Ar insemna sa dau atentie vorbelor cum ar fi ca isus a pus-o cu mama lui,ca a fost ateu,ca a fost budist o perioada,ca si-a pus-o cu iuda sau cine naiba,ca vezi doanmne romania e tzara sfanta aleasa asa din senin,doar pt ca brusc e tare credincioasa si dobitocimea inghite si ca asta a prezis Nosrtradamus.Omule! Nu cred nici macar povestile discovery cu doveziile stiinstifice ca lumea-i de milioane de ani cu acei dinozauri sau oameni,ce-or fi.Nu cred doar pt ca vreau sa cred in biblie.Poti sa ma faci naiv,dar tot acea carte spune si ca acel diavol v-a cobori din cer sub forma lui isus,cu numele isus,cu minuni gen isus,fiind pacalirea suprema si finala.Cum te vezi tu?Asa-i ca printre cei ce-l vor crede?Daca omul a ajuns sa creada pana si o simpla fictiune in toata regula,cu ar fi "codul lui da vinci"doar pt ca e senzational,preferabil...zambeste cand e vorba de tot ce-a facut isus spunand "sa fim seriosi!povesti"si nu-si da seama ca e gata sa creada in vampirul dracula,in reincarnare,in nemurire,vrajitorie...

Ultima modificare facuta de ossy (10-10-2007 10:46:26)


10-10-2007 10:44:09
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
fiecare are dreptul la o opinie si restul trebuie sa o accepte....dar revin asupra unui lucru , e o chestiune stiuta probata si recunoscuta , cum ramane cu paginile lipsa din Biblie.....oare ce se ascunde in ele , oare noi restul nu avem dreptul sa cunoastem pe deplin invatatura Domnului?

10-10-2007 21:13:19
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
sa-ti repet ca nu exista asa ceva? ;)

10-10-2007 21:16:19
   
?? TheSaint
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2006
Mesaje: 68
aici iti spun cu tot respectul , chiar esti naiv , vaticanul a recunosct asta in mod indirect....din Biblia originala lipsesc 3 pagini , ce scrie in cele 3 pagini ..... asta e secretul Vaticanului si puterea lui.

10-10-2007 21:21:49
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
aiurea!scuze :)

10-10-2007 22:16:46
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
puterea vaticanului e politica,afacerile cu arme etc

10-10-2007 22:17:32
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Originea bibliei  Vechiul testament

    Biblia originala nu exista , cele mai vechi scrieri sunt  copii care o certifica,scrise de  persoane diferite in tari diferite si la epoci diferite.

    Vechiul testament  e o unificare de mai multe texte , unele ce vin de la stravechea civilizatie sumeriana adaptate la poporul evreu , altele scrise de persoane diferite (40 de persoane aproximativ) pe o perioada intre 1500  inainte de Cristos si anul 100 inainte de Cristos.
    Intre anul -100 in.I.C. si anul -200 I.C. conducerea religioasa a evreilor a pus vechile texte « CORIJATE si ADAPTATE » intr-o singura carte , ceea ce a produs o mare agitatie si neincredere  printre credinciosi . A provocat  crearea altor « secte «     ce nu erau de acord cu schimbarile textelor .
    Biblia a luat forma ce o stim astazi prin hotararea « conciliului » din Cartagina in anul 397
Unde sa hotarat si lista textelor ce cuprind biblia. Pt a adopta textele pe care biblia le va contine , trebuiau sa treaca niste teste :
-Testul acceptarii (cum reactioneaza populatia la textul acela)
-Autorul trebuia sa fie un profet recunoscut de biserica sau un asociat al lui
-Continutul trebuia sa se potrivesca cu invatzaturile preotilor
-Testul istoric (sa nu contina erori istorice)
-Textele trebuiau sa fi fost deja discutate  in biserici
-Apostolii sa fi recunoscut importantza textului

    Textele ce nu au fost acceptate sa fie introduse in biblie se numesc  Apocrife ,sunt in numar de 15 pt Vechiul Testament ce au fost scrise intre anul -400 inainte de Cristos si anul 100 dupa Cristos : Esdras 1 si 2 , Tobias , Judith , Intelepciunea lui Solomon ….etc.

Motive :
-Autorii sustineau ca nu au fost inspirati divin ;
-invatzaturi cum sa te rogi pt morti (ar fi fost o recunostere ca exista o viatza dincolo de moarte,spirite)ceea ce era in contradictie cu conceptele bisericii.
-contineau invatzaturi in contradictie cu invatzaturile evreilor.


Apocrifele Noului Testament sunt foarte numeroase printre care citez cateva :
-Apocalipsa dupa Petre (sfantul ?)
Evangheliile :
-Nicodim
-Filip ( care confirma evanghelia Magdalenei,in care vorbeste de gelozia(ura) apostolilor pt ca Isus a desemnat-o ca urmasa lui in propovaduirea CUVANTULUI)

-Magdalena(din care reiese ca-i era sotie lui Isus,era fica unui rege rebel impotriva romanilor si nicidecum o prostituata  .Va inchipuiti de ce nu au fost acceptate pt a fi incluse in Biblie.Sunt si alte scrieri in care se spune despre Magdalena ca sa refugiat in Frantza  (de frica apostolilor) unde a infintzat o religie Cathari care ar fi adevarata invatzatura a lui Isus.Catharii au fost macelariti  pana la ultimul (zeci de mii) de Inchizitia catolica(puteti vizita ruinele in Franta).


  Asa zisele « versiuni » ale bibliei nu sunt altceva decat traduceri si copii de mai buna sau mai proasta calitate .
  Descoperirea in 1946 la Marea Moarta  de texte vechi(secolul 2 inainte de Cristos) printre care si texte din vechiul testament (nu in totalitate), a confirmat exactitudinea(identic ) vechiului testament din zilele noastre.

Am putea spune ca Biblia e un mesaj de la Dumnezeu ?Dupa parerea mea ,o parte din ea DA

Isus a fost singurul fondator de religii care a fost anuntzat cu secole inainte .

« Eu sunt Calea ,adevarul si viatza,nimeni nu vine la tatal meu decat prin mine »(prin invatzaturile mele ?)

      Exista o teza in care se spune ca evrei si egipteni ar fi unul si acelasi popor,ca dovada ; in nici o scriere si in nici un loc din egiptul antic nu sunt urme ale unui popor evreu ce ar fi trait acolo . Messod si Roger Sabbah aduna dovezi si probe pt a autentifica descoperirea lor. Sunt comparate rituri si traditii intre egipteni si evrei ,limbajele scrise si vorbite, imbracamintele rituale .Aceste confirmari fragilizeaza religia ebraica in care se exprima ca ar fi « poporul ales »
     In secolul 14 inaintea lui Cristos , faraonul Akhenaton revolutioneaza Egiptul prin impunerea  Dumnezeului soare Aton , prima religie monoteista din istoria umanitatii.
Dupa moartea lui ,fosta religie politeista e reinstalata de succesori si capitala lui, Akhet-Aton abandonata.Ce au devenit anturajul,preotii , adoratorii dumnezeului unic ?Pe urmele lui Freud si dupa 20 de ani de studii biblice si talmudice , Messod si Roger Sabbah ne ofera astazi o umitoare descoperire :Deportati in Canaan,provincie egypteana , fidelii lui Aton au fondat regatul Judea si poporul evreu care ne-au transmis prin vechiul testament , intelepciunea Egiptului antic.

Ultima modificare facuta de Soryn (11-10-2007 11:51:43)


11-10-2007 10:40:47
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
bine documentat!felicitari sorin!

11-10-2007 11:09:48
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Merci :) , nu stiu daca am inteles bine , esti in Israel?

11-10-2007 11:17:38
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
da

11-10-2007 11:24:27
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
stiati ca Isus a fost batut in cuie pe un simplu stalp si nu pe o cruce?

11-10-2007 13:04:09
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

maria1949 a scris:

da

Ieshti ovreica ?


12-10-2007 00:20:44
   
?? Doriana-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
parca Tutea spunea asa:ovrei.....dar tu Pane o vrei?

12-10-2007 00:25:30
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509
Doriiiiiii!!!esti de nestapanit!!!!!!

12-10-2007 00:28:09
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Nu, io tzutzea... :D

12-10-2007 00:28:38
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

P. Pan 63 a scris:

Nu, io tzutzea... :D

D-zeu sa-l ierte si sa-l odihneaca in pace...=)


12-10-2007 12:14:36
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

Soryn a scris:

stiati ca Isus a fost batut in cuie pe un simplu stalp si nu pe o cruce?
Asa e,dar oamenii nu vor sa accepte adevarul.Crucea,ca si icoanele sunt idoli,si nu trebuie sa credem in ele. Dar spune-le babelor care se duc sa pupe poala popii si vei primi niste bastoane in cap,prostia e maaare! Si din pacate nu doar la babe. Daca va uitati cati se duc la "moastele" lui cutarica,,ca sunt mai multi asa zisi "sfinti" ,va dati seama de inapoierea in care traiesc multi din cei care spun ca cunosc ADEVARUL.

12-10-2007 18:34:21
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

P. Pan 63 a scris:


maria1949 a scris:

da

Ieshti ovreica ?
Mai peter-pan,tot hotzulica ai ramas..  auzi...ci-ca ovreica,,,cu alte cuvinte..o vrei..ca...ti-o dau. Dar tu,,ovrei (o vrei) cumva?

24-10-2007 20:16:09
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Cred că, dacă un om vrea să creadă Ă®n veridicitatea Bibliei (sau a altei cărţi religioase) şi a existenţei unui Dumnezeu (sau a altor zeităţi), o va face, indiferent de contraargumente. De asemenea, dacă cineva nu vrea să le creadă, o va face indiferent de dovezile aduse. Sentimentul religios este ceva dificil de combătut cu ajutorul logicii, iar ateismul este dificil a fi convins cu argumente care ţin de simţire şi/sau credinţă.
ĂŽmi vine greu să cred că au dreptate doar creştinii (sau doar o ramură a creştinismului), sau doar evreii, musulmanii, budiştii, hinduşii, etc. Cred că fiecare om are/nu are Dumnezeul său şi religia lui, ceea ce Ă®mi dă impresia că toate sunt la fel de valabile/false, Ă®n acelaşi timp.


30-10-2007 01:04:33
   
?? psihiatria
Cont Sters

Inregistat: 17-09-2007
Mesaje: 66
basinosule iar ai inviat punetiasi gaura pe gura de coclit ! bani aia cat degetul mic tia mai crescut sau tot la limba dai ?
Soryn a scris:

Originea bibliei  Vechiul testament

    Biblia originala nu exista , cele mai vechi scrieri sunt  copii care o certifica,scrise de  persoane diferite in tari diferite si la epoci diferite.

    Vechiul testament  e o unificare de mai multe texte , unele ce vin de la stravechea civilizatie sumeriana adaptate la poporul evreu , altele scrise de persoane diferite (40 de persoane aproximativ) pe o perioada intre 1500  inainte de Cristos si anul 100 inainte de Cristos.
    Intre anul -100 in.I.C. si anul -200 I.C. conducerea religioasa a evreilor a pus vechile texte « CORIJATE si ADAPTATE » intr-o singura carte , ceea ce a produs o mare agitatie si neincredere  printre credinciosi . A provocat  crearea altor « secte «     ce nu erau de acord cu schimbarile textelor .
    Biblia a luat forma ce o stim astazi prin hotararea « conciliului » din Cartagina in anul 397
Unde sa hotarat si lista textelor ce cuprind biblia. Pt a adopta textele pe care biblia le va contine , trebuiau sa treaca niste teste :
-Testul acceptarii (cum reactioneaza populatia la textul acela)
-Autorul trebuia sa fie un profet recunoscut de biserica sau un asociat al lui
-Continutul trebuia sa se potrivesca cu invatzaturile preotilor
-Testul istoric (sa nu contina erori istorice)
-Textele trebuiau sa fi fost deja discutate  in biserici
-Apostolii sa fi recunoscut importantza textului

    Textele ce nu au fost acceptate sa fie introduse in biblie se numesc  Apocrife ,sunt in numar de 15 pt Vechiul Testament ce au fost scrise intre anul -400 inainte de Cristos si anul 100 dupa Cristos : Esdras 1 si 2 , Tobias , Judith , Intelepciunea lui Solomon ….etc.

Motive :
-Autorii sustineau ca nu au fost inspirati divin ;
-invatzaturi cum sa te rogi pt morti (ar fi fost o recunostere ca exista o viatza dincolo de moarte,spirite)ceea ce era in contradictie cu conceptele bisericii.
-contineau invatzaturi in contradictie cu invatzaturile evreilor.


Apocrifele Noului Testament sunt foarte numeroase printre care citez cateva :
-Apocalipsa dupa Petre (sfantul ?)
Evangheliile :
-Nicodim
-Filip ( care confirma evanghelia Magdalenei,in care vorbeste de gelozia(ura) apostolilor pt ca Isus a desemnat-o ca urmasa lui in propovaduirea CUVANTULUI)

-Magdalena(din care reiese ca-i era sotie lui Isus,era fica unui rege rebel impotriva romanilor si nicidecum o prostituata  .Va inchipuiti de ce nu au fost acceptate pt a fi incluse in Biblie.Sunt si alte scrieri in care se spune despre Magdalena ca sa refugiat in Frantza  (de frica apostolilor) unde a infintzat o religie Cathari care ar fi adevarata invatzatura a lui Isus.Catharii au fost macelariti  pana la ultimul (zeci de mii) de Inchizitia catolica(puteti vizita ruinele in Franta).


  Asa zisele « versiuni » ale bibliei nu sunt altceva decat traduceri si copii de mai buna sau mai proasta calitate .
  Descoperirea in 1946 la Marea Moarta  de texte vechi(secolul 2 inainte de Cristos) printre care si texte din vechiul testament (nu in totalitate), a confirmat exactitudinea(identic ) vechiului testament din zilele noastre.

Am putea spune ca Biblia e un mesaj de la Dumnezeu ?Dupa parerea mea ,o parte din ea DA

Isus a fost singurul fondator de religii care a fost anuntzat cu secole inainte .

« Eu sunt Calea ,adevarul si viatza,nimeni nu vine la tatal meu decat prin mine »(prin invatzaturile mele ?)

      Exista o teza in care se spune ca evrei si egipteni ar fi unul si acelasi popor,ca dovada ; in nici o scriere si in nici un loc din egiptul antic nu sunt urme ale unui popor evreu ce ar fi trait acolo . Messod si Roger Sabbah aduna dovezi si probe pt a autentifica descoperirea lor. Sunt comparate rituri si traditii intre egipteni si evrei ,limbajele scrise si vorbite, imbracamintele rituale .Aceste confirmari fragilizeaza religia ebraica in care se exprima ca ar fi « poporul ales »
     In secolul 14 inaintea lui Cristos , faraonul Akhenaton revolutioneaza Egiptul prin impunerea  Dumnezeului soare Aton , prima religie monoteista din istoria umanitatii.
Dupa moartea lui ,fosta religie politeista e reinstalata de succesori si capitala lui, Akhet-Aton abandonata.Ce au devenit anturajul,preotii , adoratorii dumnezeului unic ?Pe urmele lui Freud si dupa 20 de ani de studii biblice si talmudice , Messod si Roger Sabbah ne ofera astazi o umitoare descoperire :Deportati in Canaan,provincie egypteana , fidelii lui Aton au fondat regatul Judea si poporul evreu care ne-au transmis prin vechiul testament , intelepciunea Egiptului antic.


30-10-2007 14:40:11
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Am si eu o nelamurire: in Leviticul,la capitolul 26,Pedepsele neascultarii, se spune ca Dumnezeu va pedepsi pe cei care nu il asculta,si daca cititi acel capitol veti vedea cat de rea este pedeapsa : " imi voi intoarce fata impotriva voastra si veti fi batuti si veti fugi dinaintea vrajmasilor vostri,cei ce va uras va vor subjuga si veti fugi fara sa fiti urmariti" Nelamurirea mea consta in faptul ca ni se insufla ideea ca Dumnezeu este bun,ca ne iubeste,si cu toate astea iata doar putin din multele pedepse cu care ne ameninta in caz de neascultare. EU ce sa mai cred citind asta? Voi ce parere aveti,care e opinia voastra?

30-10-2007 17:34:05
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

onoyoko a scris:

Am si eu o nelamurire: in Leviticul,la capitolul 26,Pedepsele neascultarii, se spune ca Dumnezeu va pedepsi pe cei care nu il asculta,si daca cititi acel capitol veti vedea cat de rea este pedeapsa : " imi voi intoarce fata impotriva voastra si veti fi batuti si veti fugi dinaintea vrajmasilor vostri,cei ce va uras va vor subjuga si veti fugi fara sa fiti urmariti" Nelamurirea mea consta in faptul ca ni se insufla ideea ca Dumnezeu este bun,ca ne iubeste,si cu toate astea iata doar putin din multele pedepse cu care ne ameninta in caz de neascultare. EU ce sa mai cred citind asta? Voi ce parere aveti,care e opinia voastra?


Legat de acest aspect am Ă®ntâlnit mai multe curente Ă®n creştinism, chiar Ă®n cadrul ortodoxiei, ca să reduc aria de căutare. Nu e chiar "câţi preoţi, atâtea păreri", dar nici departe. Fiecare preot şi fiecare credincios cu care am discutat are o reprezentare proprie a lui Dumnezeu. Iar unii dintre ei (preoţi şi credincioşi) susţin că reprezentarea lor e cea corectă, iar a celorlalţi e denaturată.
Din ceea ce am citit până acum, reprezentările biblice Ă®mi dau impresia că adună la un loc elemente ale altor religii, multe iudeice, plus egiptene, zoroastriene, sumeriene, babiloniene, greceşti, romane, etc. Ulterior, multe credinţe "păgâne" din teritoriile Ă®n care a pătruns creştinismul au fost adaptate liniei creştine.
Tind să accept mai uşor reprezentările (zen) budiste şi taoiste, deoarece sunt mai impersonale, nu atât de pline de toane (= de omeneşti) ca şi cele din creştinism, iudaism şi islamism. Percep divinitatea ca fiind tot ceea ce există, aşa cum e oceanul format din miliarde de picături de apă. Astfel, la nivel de Ă®ntreg, cred că devin un nonsens conceptele noastre de "virtute şi păcat", "bun şi rău", "adevărat şi fals", etc. Cred că avem parte de acelaşi tratament raportat la scara divinităţii.

Ultima modificare facuta de Lake (30-10-2007 22:22:55)


30-10-2007 22:20:44
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Da,dar sti..cuvintele acelea arata un Dumnezeu nemilos,te fac sa te mai gandesti daca sa crezi in ceva sau nu.

31-10-2007 00:57:03
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Da, aşa e. Dumnezeu are diverse reprezentări, chiar şi Ă®n cadrul creştinismului.
Unii simt nevoia de autoritate, de "dreptate şi justiţie", aşa Ă®ncât preferă să accepte un Dumnezeu care "conduce, răsplăteşte şi pedepseşte", aşa cum facem şi noi.
Alţii consideră că Dumnezeu, fiind un ideal spre care tindem, nu poate fi decât bun, răbdător, iubitor, luminos, frumos, etc. Că, de fapt, pedepsele sunt consecinţe ale faptelor noastre, iar Dumnezeu ne-ar ajute să reparăm "greşelile", dacă i-am cere-o.
Sau, cum am mai spus, Dumnezeu poate fi imparţial, dincolo de pedepse şi răsplată. Constatarea mea este că noţiunile de răsplată/pedeapsă, bine/rău, ţin de aprecierea noastră, nu există ca lucruri de sine stătătoare. Acelaşi eveniment poate fi interpetat de o persoană ca fiind o răsplată, iar de alta ca fiind o pedeapsă (chiar aceeaşi persoană poate judeca diferit acest lucru, Ă®n diferite momente ale vieţii).
Sau... cine ştie câte alte reprezentări ale lui Dumnezeu mai pot fi. :)


31-10-2007 11:59:26
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Dumnezeu ne vorbeşte despre Sine Ă®n mod clar, Ă®ntocmai unei persoane care Ă®ţi Ă®ngăduie să Ă®i cunoşti gândurile şi sentimentele... Deosebirea este că Dumnezeu este Ă®ntotdeauna sincer! Orice spune despre Sine sau despre noi este adevărul gol-goluţ. Cuvintele lui Dumnezeu sunt sincere şi exacte Ă®ntotdeauna şi Ă®n totalitate, fiind mai adevărate decât sentimentele, gândurile şi observaţiile noastre. Iar dacă Dumnezeu ne face o promisiune, de orice fel, putem conta că o va Ă®ndeplini, că nu vorbeşte ca să Se afle Ă®n treabă... ĂŽl putem crede pe cuvânt.
„Descoperirea cuvintelor Tale dă lumină, dă pricepere celor fără răutate.
Cuvântul Tău este o candelă pentru picioarele mele şi o lumină pe cărarea mea.” (Psalmul 119:130,105)


31-10-2007 12:08:27
   
?? smileyface
Cont Sters

Inregistat: 24-09-2007
Mesaje: 275

onoyoko a scris:

Am si eu o nelamurire: in Leviticul,la capitolul 26,Pedepsele neascultarii, se spune ca Dumnezeu va pedepsi pe cei care nu il asculta,si daca cititi acel capitol veti vedea cat de rea este pedeapsa : " imi voi intoarce fata impotriva voastra si veti fi batuti si veti fugi dinaintea vrajmasilor vostri,cei ce va uras va vor subjuga si veti fugi fara sa fiti urmariti" Nelamurirea mea consta in faptul ca ni se insufla ideea ca Dumnezeu este bun,ca ne iubeste,si cu toate astea iata doar putin din multele pedepse cu care ne ameninta in caz de neascultare. EU ce sa mai cred citind asta? Voi ce parere aveti,care e opinia voastra?


uiti.. Potopul...
uiti Sodoma si Gomora....

alte pareri n-am cind e vorba de Biblie.. :D :D


31-10-2007 12:44:57
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
AI dreptate,nici acolo dumnezeu nu a fost prea iertator. Sa va spun un gand al meu,ma gandeam odata ca creatorul e de fapt un super programator,ca ne-a programat creierele asa cum vedem azi,cu toate etapele vietii,de la nastere pana la moarte,l-a programat pe domnul creier sa ne ajute in tot ceea ce facem. Deunazi privind la tv o emisiune cu Oreste,cineva de acolo,un invitat a lansat exact aceasta teorie la care ma gandisem si eu.Ati vazut ca uneori va programati calculatorul sa faca ceva ,ei bine tot asa imi imaginez eu ca a facut dumnezeu cu creierele noastre,si probabil mai face si in ziua de azi,mai umbla la setari in functie de faptele noastre bune sau rele . Unora le poate parea ciudat ceea ce spun eu,dar ganditi-va ca EL este cel mai mare programator,el stie sa programeze creierele noastre,creiere care se stie ca sunt niste mecanisme foarte complexe. Ce parere aveti de aceasta teorie a mea,si nu doar a mea ?

31-10-2007 13:40:16
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
E o teorie posibilă, la fel ca multe altele. Am Ă®ntâlnit teorii care dezvoltă povestea biblică a "pomului cunoaşterii" şi a consumării fructului acestuia, ca fiind o asociere cu ideea structurii ADN. Am Ă®ntâlnit teorii care vorbesc despre clonare, ş.a.m.d.
Rămânând la ideea cu calculatoarele programate, o variantă poate fi aceea că sinele nostru este ca un calculator legat Ă®ntr-o reţea cu alte calculatoare. Astfel, Dumnezeu ar putea fi serverul care coordonează aceste calculatoare, sau chiar Ă®ntreaga reţea creată de aceste calculatoare. Aşa s-ar putea explica şi de ce putem folosi doar un procent infim din creierul nostru. Restul este "la comun". :)

Ultima modificare facuta de Lake (31-10-2007 18:51:07)


31-10-2007 14:25:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Imi place explicatia ta Lake...=)
Tot timpul am simtit ca D-zeu este serverul...nici nu se putea altfel!


31-10-2007 16:43:03
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

Lake a scris:

E o teorie posibilă, la fel ca multe altele. Am Ă®ntâlnit teorii care dezvoltă povestea biblică a "pomului cunoaşterii" şi a consumării fructului acestuia, ca fiind o asociere cu ideea structurii ADN. Am Ă®ntâlnit teorii care vorbesc despre clonare, ş.a.m.d.
Rămânând la ideea cu calculatoarele programate, o variantă poate fi aceea că sinele nostru este ca un calculator legat Ă®ntr-o reţea cu alte calculatoare. Astfel, Dumnezeu ar putea fi serverul care coordonează aceste calculatoare, sau chiar Ă®ntreaga reţea creată de aceste calculatoare. Aşa s-ar putea explica şi de ce putem folosi doar un procent infim din creierul nostru. Restul este "la comun". :)
Bravo pu..  ta! Se cunoaste ca esti scolit la cele mai inalte scoli,la alea cu patru etaje supraetajate. Imi place cum gandesti,serios,chiar daca uneori sunt pusa pe glume.

31-10-2007 19:30:50
   
?? FurorNormanorum
Cont Sters

Inregistat: 21-09-2007
Mesaje: 2
Fa diferenta intre Vechiul si Noul Testament, au "chei" total diferite.

31-10-2007 20:59:30
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Aceasi marie cu alta palarie,dar ce ne facem ca nu se mai poarta palariile?

31-10-2007 21:54:43
   
?? zsg
Cont Sters

Inregistat: 13-09-2007
Mesaje: 1

tasha 1951 a scris:

Biblia este o carte libera, si fiecare este liber sa citeasca cum vrea din ea, dar marea majoritate a cititorilor ei fideli sunt si sustinatorii ei ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu. Cei ce nu o considera Cuvantul Domnului sunt cei care ori nu au citit-o cu dorinta sincera de a cunoaste, ori au citit doar parti recomandate de unii oameni rau intentionati, ori au fost foarte raniti in principiile lor si au preferat sa o blameze decat sa-si schimbe caracterul.

Biblia,Tasa, ar trebuii sa fie cuvintul lui Dumnezeu.Dar oare asa e?Da-mi voie sa ma indoiesc.Sint multe aspecte in care omul (scriitorul de Biblie) a intervenit dupa puterea  si capacitatea  lui de a intelege si transcrie a "Cuvintul"


31-10-2007 21:58:00
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Biblia vorbeşte despre un posibil Dumnezeu. Porneşte de la Yahweh din "Vechiul Testament" şi ajunge la Dumnezeu, simplu, Ă®n "Noul Testament". Mai sunt şi alte religii, fiecare cu Dumnezeul său (Allah, Ahura Mazda, Brahma, etc.). Privind
Ă®n ansamblu, mie mi se pare că sunt unul şi acelaşi (sau faţete ale aceleiaşi divinităţi).
Nici Biblia şi, ulterior, nici creştinismul, nu sunt consecvente. Dumnezeu ba e unul singur (când Yahweh, când Dumnezeu), ba are trei forme (Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh/Spirit), iar de multe ori am Ă®ntâlnit făcându-se referire la Iisus ca fiind Dumnezeu (desigur, e Fiul, aşadar aspect al divinităţii -> se poate spune că e chiar Dumnezeu, dar mi se pare destul de ambiguu). Ca să Ă®mi dea impresia de coerenţă, trebuie să privesc Ă®n ansamblu, ca un fel de "principiu divin" şi aici ajung la legături cu toate religiile şi curentele filozofico-religioase cu care am intrat Ă®n contact.
Dar şi această identificare Ă®ntre zeitatea supremă a diferitelor religii este acceptată de unii creştini şi Ă®nfierată de alţii. Cine vrea să creadă Ă®n Biblie / Dumnezeul creştin, o va face. Cine nu, nu :)

Pentru onoyoko: Paradoxal, nici una dintre instituţiile Ă®n care am studiat nu avea patru etaje! :) :) :)


31-10-2007 23:26:36
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Lake,dar cate etaje ai vrea sa aibe o institutie ca sa iti inspire incredere?

01-11-2007 20:57:10
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Ştii cum se spune, de mică să fie cât de mare, şi de subţire cât de groasă :)
Prefer locuinţele cu cât mai puţine etaje, ca să pot fi cu picioarele pe pământ, compensând astfel faptul că am capul Ă®n nori :D


01-11-2007 22:04:59
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la