Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Unde 2 nu ajung / Ce trebuie sa faca orice om in viata    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
=)Abia astept!

17-11-2007 14:00:37
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

Daca omul ar sti cu adevarat sa manifeste empatie fata de semenii sai ,daca nu ar fi atat de las ,ipocrit ,corupt si mincinos,daca si-ar lasa deoparte orgoliul si mandria prosteasca,nu ar fi atatea dezastre...Daca ne-am intelege unii cu altii si am fi in armonie cu Universul,atunci vom fi oameni cu adevarat...
=)


Cine nu se Ă®ncadrează aici nu e om? Poţi să Ă®mi defineşti fiecare termen prezentat mai sus de unde şi până unde ţine?


17-11-2007 14:10:06
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Cred ca interactionam si ne influentam unii pe altii...daca ai face un calcul, orice gest al tau afecteaza actiunile altor oameni..care la randul lor actioneaza influentind pe altii..si etc..deci traim intr-un mediu in care depindem unii de altii...destinul este destul de greu sa ti-l faci tu..ti-l fac de cele mai multe ori altii....
Sa ne gandim ca educatia ne este facuta de cei care ne inconjoara..deci din start suntem dirijati pe un drum in viata..


17-11-2007 19:26:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:


tasha 1951 a scris:

Daca omul ar sti cu adevarat sa manifeste empatie fata de semenii sai ,daca nu ar fi atat de las ,ipocrit ,corupt si mincinos,daca si-ar lasa deoparte orgoliul si mandria prosteasca,nu ar fi atatea dezastre...Daca ne-am intelege unii cu altii si am fi in armonie cu Universul,atunci vom fi oameni cu adevarat...
=)


Cine nu se Ă®ncadrează aici nu e om? Poţi să Ă®mi defineşti fiecare termen prezentat mai sus de unde şi până unde ţine?

Sunt deschise topicuri care dezvolta fiecare termen in parte in conceptia mea,a forumistilor,la diverse...=)


17-11-2007 19:29:34
   
?? smileyface
Cont Sters

Inregistat: 24-09-2007
Mesaje: 275

tasha 1951 a scris:

Cred ca interactionam si ne influentam unii pe altii...daca ai face un calcul, orice gest al tau afecteaza actiunile altor oameni..care la randul lor actioneaza influentind pe altii..si etc..deci traim intr-un mediu in care depindem unii de altii...destinul este destul de greu sa ti-l faci tu..ti-l fac de cele mai multe ori altii....
Sa ne gandim ca educatia ne este facuta de cei care ne inconjoara..deci din start suntem dirijati pe un drum in viata..

crezi? si atunci d ece clasa I B... nu se indreapta .. intreaga intregutza spre medicina? ca doar au avut aceeasi invatatoare .. :rolleyes:


17-11-2007 23:51:45
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

Daca omul ar sti cu adevarat sa manifeste empatie fata de semenii sai ,daca nu ar fi atat de las ,ipocrit ,corupt si mincinos,daca si-ar lasa deoparte orgoliul si mandria prosteasca,nu ar fi atatea dezastre...Daca ne-am intelege unii cu altii si am fi in armonie cu Universul,atunci vom fi oameni cu adevarat...
=)


Legat de clasificarea Ă®n oameni "de omenie" sau oameni "de nimic", de aprecierea unor aptitudini considerate "calităţi" şi de incriminarea altora, considerate "defecte", criteriile diferă de la o perioadă istorică la alta, de la o regiune la alta, de la un eveniment la altul.
Legat de asta, amintesc doar un lucru spus de Goering Ă®n cadrul Procesului de la Nurnberg: "Noi suntem criminali de război pentru că voi aţi câştigat războiul" ;)


18-11-2007 01:33:42
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906
Corect - fiindca cei care, de pilda, au bombardat in 1945 inutil Dresda, (cu 200.000 de morti), sau Hiroshima-Nagasaki, ce-or fi fost oare??? :(

18-11-2007 01:42:52
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Este ca şi diferenţa dintre un criminal şi un cuceritor: primul omoară un om, celălalt câteva mii. Sau ca diferenţa Ă®ntre un hoţ şi un investitor strategic: primul fură 1.000 de lei, celălalt câteva sute de mii de euro :)

18-11-2007 01:49:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

Este ca şi diferenţa dintre un criminal şi un cuceritor: primul omoară un om, celălalt câteva mii. Sau ca diferenţa Ă®ntre un hoţ şi un investitor strategic: primul fură 1.000 de lei, celălalt câteva sute de mii de euro :)

interesanta comparatie...=)


26-11-2007 21:29:48
   
?? rasfatzata
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2007
Mesaje: 2
Sa nu consume oxigenul din atmosfera aiurea!

12-12-2007 01:11:10
   
?? rasfatzata
Cont Sters

Inregistat: 06-12-2007
Mesaje: 2
sa nu consume oxigenul din atmosfera aiurea! :P

12-12-2007 01:12:48
   
?? ane_mona
Cont Sters

Inregistat: 03-09-2006
Mesaje: 208
Nu stiu de ce, da cred ca spatiul forumului, nu doar oxigenul a fost recent consumat aiurea de postarea rasfatzatei!

12-12-2007 19:10:26
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Ce trebuie sa faca orice om in viata? Sa traiasca - Lake, te contrazic! :)  Adica sa faca ceva, nu neaparat ceva anume, cred eu.  Sa iubeasca, eventual sa si urasca o data ca sa stie cum e, sa lupte pentru ceva, sa creeze (alt)ceva.  Exista multe posibilitati si nici o obligatie de a face ceva, tocmai pentru ca suntem fiinte libere.  Chiar atunci cand nu face nimic, un om in viata face ceva: pierde vremea, ceea ce poate ca nu-i tocmai lipsit de sens, pentru el sau pentru altii.

Veti zice ca ce spun eu aici e filosofie ieftina, cand intrebarea din titlu vizeaza ceva precis.  Ei bine, nu-i simpla filosofie raspunsul meu. Cred cu tarie in libertatea individuala si in necesitatea de a trai dupa cum simti si nu dupa vreo reteta anume.


07-01-2008 14:34:14
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Dragă Alintatura, modul Ă®n care eu Ă®mi trăiesc viaţa ţie ţi se poate părea risipă, că nu fac nimic, că trece viaţa pe lângă mine, că trăiesc de pomană, etc. La fel, modul Ă®n care tu Ă®ţi trăieşti viaţa mi se poate părea mie la fel.
Abstractizând Ă®n continuare cele spuse de tine şi de mine, de fapt facem mereu ceva Ă®n viaţă şi ne trăim continuu viaţa (asta ca să leg discuţia şi de un alt topic).


07-01-2008 17:15:28
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
adevaratele vieti frumoase sunt adevarate minuni...spiritualizare,echilibru,armonie ...cu o finalizare respectabila!..un drum lung presarat cu bune si rele pe o piatra de granit...adica dupa un plan bine definit ,cu un anumit scop ,intre soarta si destin !...sa ne impunem  ca ziua care incepe sa ne-o  traim astfel incat la capatul ei sa nu ne  fie rusine de noi ..numai asa vom fi crutati de remuscari ,dezonoare,de ridicol!





alintatura a scris:

Ce trebuie sa faca orice om in viata? Sa traiasca - Lake, te contrazic! :)  Adica sa faca ceva, nu neaparat ceva anume, cred eu.  Sa iubeasca, eventual sa si urasca o data ca sa stie cum e, sa lupte pentru ceva, sa creeze (alt)ceva.  Exista multe posibilitati si nici o obligatie de a face ceva, tocmai pentru ca suntem fiinte libere.  Chiar atunci cand nu face nimic, un om in viata face ceva: pierde vremea, ceea ce poate ca nu-i tocmai lipsit de sens, pentru el sau pentru altii.

Veti zice ca ce spun eu aici e filosofie ieftina, cand intrebarea din titlu vizeaza ceva precis.  Ei bine, nu-i simpla filosofie raspunsul meu. Cred cu tarie in libertatea individuala si in necesitatea de a trai dupa cum simti si nu dupa vreo reteta anume.


07-01-2008 17:24:18
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
astazi sa fim mai buni cu noi ,mai plini de optimism,mai tandri si mai harnici....va veni primavara si ne va intreba de copilarie ,de dragoste ,de ceea ce am facut ...o zi prospera la toti!

31-01-2008 12:09:05
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323
Dragii mei, stiti ce spun batranii din Banat? " Cine n-a zidit o casa , n-a crescut un prunc si n-a sadit un pom..ala nu-i om." Acu" e adevarat ca banatenii is falosi =D=D, dar... cam asta-i adevarul, trebuie sa lasi ceva in urma ta, material si spiritual.

Ultima modificare facuta de hotbrain (06-05-2009 18:29:08)


06-05-2009 18:27:38
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Ei mai hotbrain chiar ca m-ai dat gata cu casa,copilul si pomul,chiar nu inteleg(poate ma luminezi tu)ce legatura are copilul in toate astea,ok,casa si poate pomul sint cum sint dar ce legatura are plodul cu omenia,cred ca sint suficienti oameni care au un comportament si un caracter deosebit si nu au copii si stii de ce, pentru ca asa au ales ei sau natura in locul lor,aici vin eu si zic fuck cu batrinii banateni si nu numai care aroga calitati unor oameni numai daca au pus o cucoana cu roatele in sus care era la ovulatie

07-05-2009 12:48:35
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

Carol38 a scris:

Ei mai hotbrain chiar ca m-ai dat gata cu casa,copilul si pomul,chiar nu inteleg(poate ma luminezi tu)ce legatura are copilul in toate astea,ok,casa si poate pomul sint cum sint dar ce legatura are plodul cu omenia,cred ca sint suficienti oameni care au un comportament si un caracter deosebit si nu au copii si stii de ce, pentru ca asa au ales ei sau natura in locul lor,aici vin eu si zic fuck cu batrinii banateni si nu numai care aroga calitati unor oameni numai daca au pus o cucoana cu roatele in sus care era la ovulatie

Astea sunt valorile mele, lucrurile cu adevarat importante pt mine, caminul meu, radacinile mele, urmasii mei..astea ma fac sa ma simt implinita, sa stiu ca am lasat ceva in urma mea. Restul sunt nimicuri. Bineinteles, e doar ceea ce ma face pe mine sa ma simt implinita, fiecare avem alt mod de a percepe viata, asa ca nu ma astept sa intelegi sau sa aprobi ceea ce ma face pe mine sa ma simt OM.

Ultima modificare facuta de hotbrain (07-05-2009 19:38:54)


07-05-2009 19:25:33
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


Hmmm ...acu', nu ca as fi vreun sustinator al valorii de adevar incontestabil in ceea ce priveste "zicerea" supusa atentiei (...nici la vremea cand a fost emisa si, cu atat mai putin, in prezent), ...insa, daca tot ati adus-o in discutie, as remarca abordarea oarecum superficiala din partea amandoura, in sensul ca v-a scapat tocmai esentza (...cel putin in ceea ce priveste partea cu copilul)... 
E vorba de "CRESCUT un prunc", chestie care implica aspecte mult mai complexe decat simpla copulatie...

Ultima modificare facuta de traven (07-05-2009 22:53:38)


07-05-2009 22:48:04
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

traven a scris:

E vorba de "CRESCUT un prunc", chestie care implica aspecte mult mai complexe decat simpla copulatie...


poate si matale iti scapa o felie de esenta: pentru barbat, "facutul' unui copil e mai nimic, pe cind femeia-mama sacrifica multe timp de 9 luni si, doamne fereste, uneori chiar si viata
:D:D

Ultima modificare facuta de SandieShaw (08-05-2009 00:29:35)


08-05-2009 00:26:01
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Macar de dragul de a mai anima acest forum aproape lesinat incerc sa supun atentiei voastre un aspect cel putin,in plimbarile mele (pe aproape toate continentele)am avut nenumarate discutii cu oameni de diferite culturi,culori,religii si statuturi despre copii,ei bine,cred ca toti vor intr-un fel sa lase o urma, nu ca ar fi niste suflete caritabile sau ca se supuneau unui cod al omeniei(familiei),tinta era NEMURIREA PERSONALA(nu dezvolt)de aici apar tot felul de speculatii care se mai si impart cumva(femeia cu 9 luni...),oameni buni omenia=bunul samaritean=un copil este adevarata numai atunci cind rezultatul efortului(copilul) inseamna ceva bun pentru societate...

08-05-2009 14:05:50
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
(continuare)chiar cineva poate garanta ca progenitura este un bun necesar societatii,banuiesc ca nu ,ei si atunci unde este omenia...parerea mea este ...cea mai la indemina forma de ati asigura cumva un anume fel de nemurire(nefiind toti un Enescu)folosim si noi ce avem,daca cresterea(conceperea) unui copil (din teoria mea)este pentru tine insuti unde este omenia?

Ultima modificare facuta de Carol38 (08-05-2009 14:14:47)


08-05-2009 14:12:52
   
?? crazy ll
Cont Sters

Inregistat: 07-05-2009
Mesaje: 19
Un copil ca si orice alt aspect al vietii unui individ este o alegere persoanala ...

08-05-2009 14:37:41
   
?? crazy ll
Cont Sters

Inregistat: 07-05-2009
Mesaje: 19
personala*

08-05-2009 14:38:21
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

crazy ll a scris:

Un copil ca si orice alt aspect al vietii unui individ este o alegere persoanala ...

Spusa de pe palierul inalt al celor douaj'doi de ani si incununata cu bogata experienta de viata adunata pana acum, suna ca o profunda cugetare, ceva cu mult superior unu biet panseu de factura jungeniana.

Carol38 a scris:

(continuare)chiar cineva poate garanta ca progenitura este un bun necesar societatii,banuiesc ca nu ,ei si atunci unde este omenia...parerea mea este ...cea mai la indemina forma de ati asigura cumva un anume fel de nemurire(nefiind toti un Enescu)folosim si noi ce avem,daca cresterea(conceperea) unui copil (din teoria mea)este pentru tine insuti unde este omenia?

Mon cher, oare-i chiar asa de greu sa-ntelegi simplitatea nevoii de a-ti proiecta afectiunea asupra unui copil si, de preferat, propria-ti progenitura?

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (08-05-2009 17:44:28)


08-05-2009 17:41:03
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

Carol38 a scris:

Macar de dragul de a mai anima acest forum aproape lesinat incerc sa supun atentiei voastre un aspect cel putin,in plimbarile mele (pe aproape toate continentele)am avut nenumarate discutii cu oameni de diferite culturi,culori,religii si statuturi despre copii,ei bine,cred ca toti vor intr-un fel sa lase o urma, nu ca ar fi niste suflete caritabile sau ca se supuneau unui cod al omeniei(familiei),tinta era NEMURIREA PERSONALA(nu dezvolt)de aici apar tot felul de speculatii care se mai si impart cumva(femeia cu 9 luni...),oameni buni omenia=bunul samaritean=un copil este adevarata numai atunci cind rezultatul efortului(copilul) inseamna ceva bun pentru societate...

Daca pentru tine un copil inseamna un efort..nu te obosi, menajeaza-te, lasa asta pe seama celor care stiu ce inseamna dragostea si sacrificiul. Chiar trebuie sa fii OM ca sa poti creste un copil..da" tu probabil n-ai de unde sa stii asta. :x

Ultima modificare facuta de hotbrain (08-05-2009 19:23:32)


08-05-2009 19:21:37
   
?? crazy ll
Cont Sters

Inregistat: 07-05-2009
Mesaje: 19

PeterPan 63 a scris:


crazy ll a scris:

Un copil ca si orice alt aspect al vietii unui individ este o alegere persoanala ...

Spusa de pe palierul inalt al celor douaj'doi de ani si incununata cu bogata experienta de viata adunata pana acum, suna ca o profunda cugetare, ceva cu mult superior unu biet panseu de factura jungeniana.

Carol38 a scris:

(continuare)chiar cineva poate garanta ca progenitura este un bun necesar societatii,banuiesc ca nu ,ei si atunci unde este omenia...parerea mea este ...cea mai la indemina forma de ati asigura cumva un anume fel de nemurire(nefiind toti un Enescu)folosim si noi ce avem,daca cresterea(conceperea) unui copil (din teoria mea)este pentru tine insuti unde este omenia?

Mon cher, oare-i chiar asa de greu sa-ntelegi simplitatea nevoii de a-ti proiecta afectiunea asupra unui copil si, de preferat, propria-ti progenitura?



Este o vorba ca atunci cand nu ai ce spune si nu ai argumente solide te legi de aspecte efemere si superficiale cum ar fi varsta ...ce legatura are una cu alta ...de unde stii tu de experienta mea de viata, sau crezi ca daca folosesti cuvinte pretioase esti indreptatit sa judeci?
Eu nu  incerc sa pozez pe nici un inalt palier al moralitatii ...cum fac altii ...a se observa poza domnului Moralist aici de fatza care ma contesta vehement( era o gluma, nu o lua asa personal)  ...pur si simplu mi-am expus parerea, sunt unii oameni carora nu le plac copii, sunt anti-sociali, reci, etc,  iar un copil ar avea de suferit cu asemenea parinti, intr-un asemenea mediu,  asa ca mai bine isi vad de existenta lor asa solitari decat sa se chinuie si pe ei si pe copil ...dar repet este doar o parere ...


08-05-2009 22:42:01
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627

crazy ll a scris:

Un copil ca si orice alt aspect al vietii unui individ este o alegere persoanala ...

Ei da,asta este si parerea mea,numai ca mai am un mic adaggio(nu stiu daca am scris corect )trebuie sa aibe timpul si posibilitatile sa faca ca acel copil daca exista sa aibe o viata cel putin mai buna decit a avut-o parintii...citind in continuare din intelepciunea populara ,,mult putin copilul papa"si fiecare are drumul lui ,ei bine,cel putin lucrurile astea ma face sa ma intreb unde este responsabilitatea celor ce ii aduc pe lume,ar mai fi multe de spus pe aceasta tema....am sa ma limitez doar la atit si nu vreau sa mai pun pe tapet chestii ca lene delasare si lasitatea celor ce fac copii si se folosesc ca scuza de zicalele de mai sus...avind cel putin mai multe exemple negative de partea celor spuse de mine decit cele spuse de voi nu mai caut raspuns la copil= omenie


09-05-2009 22:13:20
   
?? zitreishtrei
Cont Sters

Inregistat: 05-11-2008
Mesaje: 241

Carol38 a scris:


crazy ll a scris:

Un copil ca si orice alt aspect al vietii unui individ este o alegere persoanala ...

Ei da,asta este si parerea mea,numai ca mai am un mic adaggio(nu stiu daca am scris corect )

Nu, n-ai scris corect, insa chiar nu mai conteaza.
De fapt nici nu inteleg ce te face sa tot eructezi panseuri ridicole de tipul celui citat, cand pe tine doar sa futi ceva si de preferinta gratis, te intereseaza?...
Bai Carole, tu sigur nu ai fugit dintr-o schita de-a lui Caragiale?


10-05-2009 01:09:55
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

Carol38 a scris:


crazy ll a scris:

Un copil ca si orice alt aspect al vietii unui individ este o alegere persoanala ...

Ei da,asta este si parerea mea,numai ca mai am un mic adaggio(nu stiu daca am scris corect )trebuie sa aibe timpul si posibilitatile sa faca ca acel copil daca exista sa aibe o viata cel putin mai buna decit a avut-o parintii...citind in continuare din intelepciunea populara ,,mult putin copilul papa"si fiecare are drumul lui ,ei bine,cel putin lucrurile astea ma face sa ma intreb unde este responsabilitatea celor ce ii aduc pe lume,ar mai fi multe de spus pe aceasta tema....am sa ma limitez doar la atit si nu vreau sa mai pun pe tapet chestii ca lene delasare si lasitatea celor ce fac copii si se folosesc ca scuza de zicalele de mai sus...avind cel putin mai multe exemple negative de partea celor spuse de mine decit cele spuse de voi nu mai caut raspuns la copil= omenie

Uite..un copil e miracolul vietii, e motivul pentru care mergi mai departe atunci cand viata asta de cacat iti pune piedici, e trup din trupul tau si suflet din sufletul tau..cum dracu" reusesti sa vorbesti despre asta ca si cum e o afacere? Ma refer la tot ce ai spus pe topicul asta in legatura cu copii..Care e problema ta? Exceptand cazurile nefericite in care cineva isi doreste un copil si nu-l poate avea din motive medicale, un om fara copii e sterp..nu numai fizic, e sterp sufleteste. Ne-ai demonstrat-o tu inca o data.


10-05-2009 08:19:07
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

SandieShaw a scris:


traven a scris:

E vorba de "CRESCUT un prunc", chestie care implica aspecte mult mai complexe decat simpla copulatie...


poate si matale iti scapa o felie de esenta: pentru barbat, "facutul' unui copil e mai nimic, pe cind femeia-mama sacrifica multe timp de 9 luni si, doamne fereste, uneori chiar si viata
:D:D




...Pai, observatia ar trebui adresata celui care a lansat "zicerea" :) (...eu nu am facut altceva decat sa evidentiez faptul ca, pana si in cazul unei interpretari ad litteram, sensul nu poate fi limitat la simpla copulatie;...totusi, am recitit acum postarea mea anterioara si, intr-adevar, trebuie sa recunosc faptul ca nu a fost destul de clara intentia mea de a exprima o consideratie bazata doar pe semantica)...

Ultima modificare facuta de traven (10-05-2009 14:08:35)


10-05-2009 14:05:49
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Eu am vrut sa subliniez ca pentru una din parti, intre copulatie si crescut, ras, frezat intervine un palier suplimentar de implicare si responsabilitate... n-a fost in intentia mea sa te critic, eram de acord cu tine...

10-05-2009 14:11:47
   
?? Be_free
Cont Sters

Inregistat: 13-04-2009
Mesaje: 63
Ce trebuie sa faca un om?...De ce ne limitam mereu la "ce trebuie"...Mie mi se pare ca..daca-ti "croiesti" niste vise..imagini si tragi cu dintii sa ajungi acolo....pierzi bucuria de a trai si drumul pare poate chiar o povara..Sensul vietii si-l defineste fiecare...Eu cred ca de fapt in viata trebuie doar sa "TRAIESTI"..si sa fii prezent in propria viata...

Ultima modificare facuta de Be_free (13-05-2009 12:57:25)


13-05-2009 12:57:03
   
?? rebeka30
Cont Sters

Inregistat: 25-04-2009
Mesaje: 12
poate nu am dreptul sa intervin-n discutiile voastre, mai ales ca nu va cunosc, dar..prea va contraziceti! ce aveti? viata este frumoasa, oricum..nu va mai certati si contraziceti sau "intepati"...parca sunteti la Cenaclul Flacara!! si ma minunez cati oameni destepti sunt pe aici! care mai de care incearca sa faca pe psihologul! mai bine, hai sa vb despre MARE...despre MUNTE...indiferent ca ploua afara! despre ce ati vazut in calatoriile voastre, peste hotare..diferit de noi..orice, numai sa fie un subiect frumos..oare putem face asta?

13-05-2009 13:16:16
   
?? rebeka30
Cont Sters

Inregistat: 25-04-2009
Mesaje: 12
hai sa incercam sa nu ne mai analizam unul pe celalalt...

13-05-2009 13:17:31
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

rebeka30 a scris:

hai sa incercam sa nu ne mai analizam unul pe celalalt...

Si sa trecem prin viatza ca gisculitzele prin apa... :D


13-05-2009 13:28:16
   
?? Be_free
Cont Sters

Inregistat: 13-04-2009
Mesaje: 63

Xtremul a scris:


rebeka30 a scris:

hai sa incercam sa nu ne mai analizam unul pe celalalt...

Si sa trecem prin viatza ca gisculitzele prin apa... :D


Mda....ar fi super ok...asta pt ca...gastele alea au invatat sa pluteasca usor...fara sa atinga chiar "orice"..sa alunece peste"greutati"..cu eleganta...si sa nu se ude...:D..si daca se uda..sa-si zica probabil "ce baie strasnica am facut"....


13-05-2009 13:38:48
   
?? rebeka30
Cont Sters

Inregistat: 25-04-2009
Mesaje: 12
mda...la ce sa ma astept la 52 de ani!! deja ai intrat la andropauza, si cred ca, numai aceste discutii "intepatoare", te mai fac sa simti pulsul vietii..pacat...insa frumos motor! am si eu unul, dar nu ca al tau..ARTISTULE!! wfff, na, ca am fost si eu rea..si nu vreau asta! si nu mai considera femeile..."GISCULITZE"....

13-05-2009 13:40:00
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

rebeka30 a scris:

mda...la ce sa ma astept la 52 de ani!! deja ai intrat la andropauza, si cred ca, numai aceste discutii "intepatoare", te mai fac sa simti pulsul vietii..pacat...insa frumos motor! am si eu unul, dar nu ca al tau..ARTISTULE!! wfff, na, ca am fost si eu rea..si nu vreau asta! si nu mai considera femeile..."GISCULITZE"....

Clar ca mai sint si giscani :D pe lumea asta (altfel ai mai avea tu clientzi... platitori ?! ;))
Cit despre andropauza si alti termeni d-astia tehnici :rolleyes: azvirlitzi de tot romanu' expert in fotbal, masini si femei (prin extensie, si-n barbati :D), io cred ca-i cazul sa te rezumi la generalitati de 2 lei (ca pin-acu') plus, evident, la racolat bezmetici "under 40" banoshi si sa nu te astepti chiar la nik-nik din partea moshului de mine, care-n plus e si sarac (chiar daca nu si cu duhul). :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-05-2009 14:06:02)


13-05-2009 14:03:13
   
?? rebeka30
Cont Sters

Inregistat: 25-04-2009
Mesaje: 12
pacat ca nu ai cei sapte ani de acasa. sigur te-a dat de sase! insa se vede ca esti foarte superficial-n gandire..si tu esti gascanul aici! pt ca, crezi tot ce se scrie pe aici! inclusiv ce am scris eu! in fine, nu am dc sa-mi pierd timpul cu un mosulica..iar situatia ta financiara, chiar nu ma intereseaza! si lasa emoticoanele acelea, ca nu te fac mai tanar..intai adu-ti aminte ca se scrie cu "I" din "a"....gascani-gasculitze!

13-05-2009 16:41:03
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

rebeka30 a scris:

pacat ca nu ai cei sapte ani de acasa. sigur te-a dat de sase! insa se vede ca esti foarte superficial-n gandire..si tu esti gascanul aici! pt ca, crezi tot ce se scrie pe aici! inclusiv ce am scris eu! in fine, nu am dc sa-mi pierd timpul cu un mosulica..iar situatia ta financiara, chiar nu ma intereseaza! si lasa emoticoanele acelea, ca nu te fac mai tanar..intai adu-ti aminte ca se scrie cu "I" din "a"....gascani-gasculitze!

Mda..si tu lumineaza-ne ce-i cu 'superficial-n gandire"...si apropo, ce-ar fi sa-ti pierzi timpul pe chatul privat, unde chiar nu tre" sa dai dovada de prea mare inteligenta, mai faci si tu un ban..aici, nici o sansa.

Ultima modificare facuta de hotbrain (13-05-2009 17:53:18)


13-05-2009 17:45:58
   
?? rebeka30
Cont Sters

Inregistat: 25-04-2009
Mesaje: 12
draga d-na "HOTBRAIN", eu nu te-am atacat, si sper ca a fost o neantelegere din partea mea...iar vis-a-vis de bani, am draguta...si am si o meserie decenta, insa am ramas tare surprinsa ca m-ai abordat! pt ca..corb la corb nu-si scoate ochii! dar se pare ca si tu ai multe lipsuri la capitolul..gramatica! vrei sa ne atacam reciproc? ok! o putem face la telefon, nu public! cel putin eu aceasta decenta! si inca o intrebare, de unde sti u... ca ce am scris eu acolo este adevarat? cumva ai citit in globul tau fermecat? ai fi tare surprinsa sa afli ca te inseli amarnic! asa ca, lasa-ma pe mine sa ma amuz, iar tu nu mai ma judeca..ok? ne judeca pe toti dumnezeu! sper ca am fost destul de "decenta"...

13-05-2009 17:59:56
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

rebeka30 a scris:

draga d-na "HOTBRAIN", eu nu te-am atacat, si sper ca a fost o neantelegere din partea mea...iar vis-a-vis de bani, am draguta...si am si o meserie decenta, insa am ramas tare surprinsa ca m-ai abordat! pt ca..corb la corb nu-si scoate ochii! dar se pare ca si tu ai multe lipsuri la capitolul..gramatica! vrei sa ne atacam reciproc? ok! o putem face la telefon, nu public! cel putin eu aceasta decenta! si inca o intrebare, de unde sti u... ca ce am scris eu acolo este adevarat? cumva ai citit in globul tau fermecat? ai fi tare surprinsa sa afli ca te inseli amarnic! asa ca, lasa-ma pe mine sa ma amuz, iar tu nu mai ma judeca..ok? ne judeca pe toti dumnezeu! sper ca am fost destul de "decenta"...

Ma lasa rece decenta ta si modul tau de viata. Atat ca ai inceput sa ataci pe aici persoane pe care le apreciez, so..o sa te pun la punct de cate ori o faci.

Ultima modificare facuta de hotbrain (13-05-2009 18:08:46)


13-05-2009 18:06:46
   
?? rebeka30
Cont Sters

Inregistat: 25-04-2009
Mesaje: 12
si inca ceva..nu sunt o TATA, si intotdeauna cel mai destept cedeaza.. 
"Vine un moment cand totul e mai mult decat un joc
si..ori mergi mai departe ori intorci spatele si
pleci. As putea sa plec dar e o problema..iubesc
campul de joc", eu nu iubesc acest gen de joc..pe care domnia ta il practici! scuze, ca ti-am "intinat" lumea ta...dar forumul este al tuturor, nu numai al tau, draga matroana de 100 kg! am vazut, oricum, ca iti bagi "codita" in toate subiectele..TU atotstiutoarea, psiholoaga fina..iar cine nu este de acord cu tine..pica-n dizgratie! pacat, mare pacat..la anii tai preferabil era sa-ti plimbi nepoteii prin parc ! in fine, imi cer scuze anticipat!


13-05-2009 18:10:04
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323

rebeka30 a scris:

si inca ceva..nu sunt o TATA, si intotdeauna cel mai destept cedeaza.. 
"Vine un moment cand totul e mai mult decat un joc
si..ori mergi mai departe ori intorci spatele si
pleci. As putea sa plec dar e o problema..iubesc
campul de joc", eu nu iubesc acest gen de joc..pe care domnia ta il practici! scuze, ca ti-am "intinat" lumea ta...dar forumul este al tuturor, nu numai al tau, draga matroana de 100 kg! am vazut, oricum, ca iti bagi "codita" in toate subiectele..TU atotstiutoarea, psiholoaga fina..iar cine nu este de acord cu tine..pica-n dizgratie! pacat, mare pacat..la anii tai preferabil era sa-ti plimbi nepoteii prin parc ! in fine, imi cer scuze anticipat!

Normal ca e forumul tuturor, dar cand incepi sa arunci cu noroi, gandeste-te ca si tu poti deveni tinta. Cat despre citatul ala..da, imi place genul asta de joc ( atat ca o fac din placere, banii mi-i castig in alt mod =D), da, am 45 de ani si cam multe kg, dar asta nu-i treaba ta.

Ultima modificare facuta de hotbrain (13-05-2009 18:50:14)


13-05-2009 18:18:18
   
?? rebeka30
Cont Sters

Inregistat: 25-04-2009
Mesaje: 12
draguto, nu eu am atacat..nu sunt o jucatoare..am fost atacata! citeste mai bine, si vezi ce si cum..ok? vrei sa ne dam poalele peste cap? atat ca eu nu am fusta..imi pot permite sa port si pantaloni! inca o data, iti spun, vrei sa ne facem de ras...amandoua? in public? o putem face la telefon! asa ca, te rog frumos..lasa-ma in pace!

13-05-2009 18:21:59
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

rebeka30 a scris:

pacat ca nu ai cei sapte ani de acasa. sigur te-a dat de sase! insa se vede ca esti foarte superficial-n gandire..si tu esti gascanul aici! pt ca, crezi tot ce se scrie pe aici! inclusiv ce am scris eu! in fine, nu am dc sa-mi pierd timpul cu un mosulica..iar situatia ta financiara, chiar nu ma intereseaza! si lasa emoticoanele acelea, ca nu te fac mai tanar..intai adu-ti aminte ca se scrie cu "I" din "a"....gascani-gasculitze!

Si io, care credeam ca doar cumatra zii-33 e geniala ;) prin zona asta, mai draga rbk30!
Hai sa nu fiu totusi rau si sa-ti traduc citeva idei:
1. Matalutza ai fi primul caz din istoria recenta a umanitatii :D de femeie care scrie-n profil "futere pe bani" :D si de fapt e un ingerash romantic ;) (in 99,9% din cazuri, situatia-i iegzact pe dos, ca sa nu zic pe cur :D:D hihihi).
2. Nu-i deloc cazul sa-mi corectezi tocmai tu gramatical postarile - stau OK cu literatzia, sintactic si morfologic - fii convinsa de asta, macar fiindca din scris (inca) traiesc.
3. "Normele" Academiei (alea cu i din a) chiar ca-s stabilite de citiva bosorogi senili :D - si oricum sint facultative.
4. Nu-s adeptul ignorarii "contrelor" (mai ales a celor fara argumente ;)) asa ca fii sigura c-o sa te faultez :D:D de cite ori o sa-mi dai ocazia !!!
5. Nu-s nici pe-atit adeptul teoriei "nu judeca, altfel vei fi si tu judecat" :rolleyes:, din motive pe care le-am mai expus pe-aici de citeva zeci de ori. Pe scurt: nici teama de judecata altora n-am (de-a Celui de Sus... e o alta poveste :)) si nici fuga de raspunderea opiniilor proprii nu cred ca-i o solutie productiva pentru propria evolutzie.
6. Vaz ca si tu "judeci" emoticoanele mele; ce te face sa crezi totusi c-as vrea sa par mai tinar?! :rolleyes: Ma simt perfect in pielea mea, crede-ma, iar parerile unora (ca tine :D) chiar ca nu ma ating - nici macar la capu' ala mai fara de scoala... :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-05-2009 18:43:09)


13-05-2009 18:26:07
   
?? hotbrain
Cont Sters

Inregistat: 13-12-2008
Mesaje: 323
Mi-e perfect egal daca ma fac de ras in fata unora ca tine...daca trebuie, cobor la orice nivel. =D=D. Te ignor atata timp cat nu o iei razna si incepi sa jignesti oameni pe care nu-i cunosti. Asa ca, rebeka draga..pas.

Ultima modificare facuta de hotbrain (13-05-2009 18:40:31)


13-05-2009 18:36:29
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Clar, tre'sa initziez si-un topic "barbati NF" :D:D, privindu-mi retrospectiv unele postari absurd de complexe si inutil de alambicate. :(
Inc-o mai astept pe coana rebeka30 cu replica, da' cred c-am omorit de fapt o musca cu bomba atomica... :D:D
Serios, cumtere Stromboli, inclin sa cred ca ai dreptate apropo de rautacismele :D nu doar gratuite, ci si clar INUTILE (azi, ca maine ma sucesc poate :D)

Xtremul a scris:


rebeka30 a scris:

pacat ca nu ai cei sapte ani de acasa. sigur te-a dat de sase! insa se vede ca esti foarte superficial-n gandire..si tu esti gascanul aici! pt ca, crezi tot ce se scrie pe aici! inclusiv ce am scris eu! in fine, nu am dc sa-mi pierd timpul cu un mosulica..iar situatia ta financiara, chiar nu ma intereseaza! si lasa emoticoanele acelea, ca nu te fac mai tanar..intai adu-ti aminte ca se scrie cu "I" din "a"....gascani-gasculitze!

Si io, care credeam ca doar cumatra zii-33 e geniala ;) prin zona asta, mai draga rbk30!
Hai sa nu fiu totusi rau si sa-ti traduc citeva idei:
1. Matalutza ai fi primul caz din istoria recenta a umanitatii :D de femeie care scrie-n profil "futere pe bani" :D si de fapt e un ingerash romantic ;) (in 99,9% din cazuri, situatia-i iegzact pe dos, ca sa nu zic pe cur :D:D hihihi).
2. Nu-i deloc cazul sa-mi corectezi tocmai tu gramatical postarile - stau OK cu literatzia, sintactic si morfologic - fii convinsa de asta, macar fiindca din scris (inca) traiesc.
3. "Normele" Academiei (alea cu i din a) chiar ca-s stabilite de citiva bosorogi senili :D - si oricum sint facultative.
4. Nu-s adeptul ignorarii "contrelor" (mai ales a celor fara argumente ;)) asa ca fii sigura c-o sa te faultez :D:D de cite ori o sa-mi dai ocazia !!!
5. Nu-s nici pe-atit adeptul teoriei "nu judeca, altfel vei fi si tu judecat" :rolleyes:, din motive pe care le-am mai expus pe-aici de citeva zeci de ori. Pe scurt: nici teama de judecata altora n-am (de-a Celui de Sus... e o alta poveste :)) si nici fuga de raspunderea opiniilor proprii nu cred ca-i o solutie productiva pentru propria evolutzie.
6. Vaz ca si tu "judeci" emoticoanele mele; ce te face sa crezi totusi c-as vrea sa par mai tinar?! :rolleyes: Ma simt perfect in pielea mea, crede-ma, iar parerile unora (ca tine :D) chiar ca nu ma ating - nici macar la capu' ala mai fara de scoala... :D:D


Ultima modificare facuta de Xtremul (03-07-2009 01:31:11)


03-07-2009 00:45:16
   
Pagini:  1 2 3 4    
Mergeti la