Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Tigani sau romani?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Mişcarea neofascistă italiană Forza Nuova lansează un ultimatum pentru imigranţii români şi romi din Genova, anunţă site-ul PrimoCanale. Aceştia sunt somaţi să părăsească taberele din oraş Ă®n decurs de zece zile. Mişcarea afirmă că este autorizată să folosească metode ce depăşesc simplele proteste, dacă avertismentul său nu este luat Ă®n seamă.

Acesta nu este singurul ultimatum adesat românilor. ĂŽn august, o grupare extremistă, autointitulată "Grupul armat de purificare etnică" - GAPE - a revendicat incendierea unei tabere de romi de la Livorno, Ă®n care şi-au pierdut viaţa, Ă®n noaptea de 10 spre 11 august, patru copii originari din România. GAPE adresase şi un ultimatum tuturor romilor din Italia să părăsească această ţară până la 15 septembrie.
Sursa: Realitatea TV


05-11-2007 01:23:44
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
La mai puţin de 24 de ore de la funeraliile Giovannei Reggiani, alţi români comit infracţiuni la Roma.

Potrivit RaiNews, doi români au fost arestaţi aseară la Roma Ă®n timp ce Ă®ncercau să jefuiască un cuplu de italieni. Poliţiştii au fost răniţi uşor Ă®n urma intervenţiei, potrivit RaiNews.

Cotidianul Il Tempo scrie Ă®n ediţia de astăzi că un rom de origine română a atacat noaptea trecută o italiancă şi i-a furat din poşetă bani şi două telefoane mobile.

Cotidianul scrie că femeia, care locuieşte Ă®n apropierea unei tabere de nomazi de la Roma se Ă®ntorcea acasă, după miezul nopţii. Ea a declarat la poliţie că a fost atacată după ce a coborât din autobuz şi a vrut să opună rezistenţă dar s-a temut să nu fie ucisă.

Incidentul a avut loc Ă®n aceeaşi zonă de la periferia Romei unde au fost atacaţi cei trei români. De asemenea, postul Toscana TV transmite că un român a fost arestat de carabinierii italieni, vineri noaptea, lângă Florenţa, după ce a condus Ă®n stare avansată de ebrietate un autoturism furat.
Sursa: Realitatea TV

Alţi români au fost arestaţi aseară după ce au Ă®ncercat să jefuiască cetăţeni italieni

Comentariile cititorilordin italia: v-o spune o romanca care studiaza in italia: MI-E RUSINE CA SUNT ROMANCA!!! am 21 de ani si atunci cand spun ca sunt romanca lumea imi spune "da? dar nu pari romanca" de parca am fii extraterestri....

un profesor de italiana: Va prezint textul trimis Prim-Ministrului Italiei, domnul Romano Prodi: "Eccellenza, Sono Victor Carcale, sono il responsabile del Dipartimento di lingua e letteratura italiana, presso la...

mm: atat timp cat romii sunt acceptati la granita cu Italia, ca apoi sa activeze in aceasta tara si stim noi cum, italienii ar trebui sa se spele pe cap cu ei, sau sa-i trimita acasa.


05-11-2007 01:25:30
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
SI in conditiile astea,noi sa-i pupam pe tigani ,doar pentru a nu fii xenofobi,rasisti?

05-11-2007 01:29:30
   
?? Tu-dor-a-esti
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
din tantar s-a facut armasar....daca in locului romanului era un american?!....si altii au venit la noi si ne-au violat copii...si America a fost umilita la 11 sept....si nu a mai expatriat toti arabii....eu cred ca se impune mai multa cooperare si aplicarea legii europene ...ce vremuri mai traim..of...!

05-11-2007 01:35:00
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
moarte tiganilor
Trimis de ANTONESCU la 2007-11-04 15:13:05

daca italienii ne omoara pe noi, cred ca trebuie sa le facem la fel tiganilor. ar trebuie sa ii omoram pe toti nespalatii astia, sa ne curatam tara de manelistii astia imputiti cu lanturile lorde aur facute pe seama romanilor

Adauga comentariul tau 


Momentan nu sunt comentarii la acest comentariu. 


 
ALTE COMENTARII Adauga comentariul tau

82. Ce ziceti de boxeri?? - cata (0 afisari)
81. Pt stel - Aryan (4 afisari)
80. Oameni buni - STEL (22 afisari)
79. Aryan - STEL (10 afisari)
78. 10.pentru aryan - mucalitu (17 afisari)
77. Europa=r***t - al-manath (14 afisari)
76. Rrom sau tigan - mucalitul (31 afisari)
75. Sa fi om e lucru mare - Dorul Lelii (26 afisari)
74. Tigani nu romani - Cris (31 afisari)
73. Tigani spurcati - b3b3 (33 afisari)
72. Doar pt stel acum - Aryan (34 afisari)
71. Pt stel si nu numai - Aryan (28 afisari)
70. De ce ? - de ce ? (48 afisari)
69. Daca mai traiam eu - antonescu (44 afisari)
68. Subscriu - Alexandra (34 afisari)
67. Tiganii - marian-iasi (49 afisari)
66. Omorati tiganii - afara cu ei (61 afisari)
65. La lupta!! - adistm (47 afisari)
64. Crrr-crromi! - un roman (72 afisari)
63. Guvernul romaniei - ROMANIA (95 afisari)
62. Pacat de romanii din it - ANTI_CIOARA (63 afisari)
61. Tigani nu romani - jeny (52 afisari)
60. Moarte tiganilor - ANTONESCU (62 afisari)
59. Tiganii nu sunt romani! - Gipsy Killer (71 afisari)
58. Campanie anti-ciori - ANTONESCU (70 afisari)
57. Ptr.linxul - Mihai (45 afisari)
56. Italieni criminali - STEWART (89 afisari)
55. Pt.stel...... - Ion ion (43 afisari)
54. Adio ue - GIULIA (56 afisari)
53. Pt tiganii suferim - giulia (103 afisari)
52. D***** - pt LEONCAVALO (37 afisari)
51. Tiganii - urasc tiganii (52 afisari)
50. Iar ne fac de rusine - anti_romi (46 afisari)
49. Sa-l astepti in iad - jenyyy (48 afisari)
48. Felicitari stel - felicitari stel (87 afisari)
47. Extraordinar - o moldoveanca (95 afisari)
46. Rromi - romanul (53 afisari)
45. Remember - Vidocq (41 afisari)
44. Revelion 2008 - *** (60 afisari)
43. Pt lynxul - ion galati (37 afisari)
42. Am fost cenzurat - un rrom (98 afisari)
41. Tiganii impuscati - olim (78 afisari)
40. De aici pleaca - problemele (59 afisari)
39. Tiganiada - chirurgul (75 afisari)
38. Romica - mengele (68 afisari)
37. Toleranta 0. - hammerskin (53 afisari)
36. Tigani - no name (51 afisari)
35. Pentru ion galati - lynxul (97 afisari)
34. Aryan - STEL (68 afisari)
33. Si eu iubesc tiganii - hammerskin. (105 afisari)
32. Aryan - STEL (79 afisari)
31. Tiganii rusinea romaniei - dorin (81 afisari)
30. Distrugeti gunoaiele - leonardo da vinci (60 afisari)
29. Vedeta - Indignata (44 afisari)
28. De unde vine mafia - marius (54 afisari)
27. Romanii = - tigani (71 afisari)
26. Criminal italian - Max-galati (86 afisari)
25. Tiganii - spirache (43 afisari)
24. Interesant - maximuss (66 afisari)
23. Sa batem italienii - ion galati (144 afisari)
22. Cioroii - ana BRASOV24 (83 afisari)
21. Tiganii=rusinea romaniei - DANIEL (93 afisari)
20. Sa-i tragem in teapa - VLAD TEPES (91 afisari)
19. Pentru leon cavalo - C.VADIM (103 afisari)
18. Merita si el omorat - spania (75 afisari)
17. Leoncavalu - alvscakbv (60 afisari)
16. Iubesc tziganii - ljhpj[k (132 afisari)
15. Tiganii - Giani (67 afisari)
14. Tiganii - x-ulescu (64 afisari)
13. Boxeri pus pe furat - Calistrat Hogash (103 afisari)
12. Of of mai mai - udarop (89 afisari)
11. Al 11-leaaaaaa - LEONCAVALO (145 afisari)
10. S-a dus pe ripa - si turismul (139 afisari)
9. Eu ii astept - Romica,.... Romica, (196 afisari)
8. Si eu sunt - impotriva lor (122 afisari)
7. Campanie anti tigani - ANTONESCU (216 afisari)
6. Tiganii=gunoi - Aryan (144 afisari)
5. Sa moara - toti tiganii (130 afisari)
4. Impuscati petoti tiganii - Dxxx (206 afisari)
3. Moarte tiganilor! - worship my ass (175 afisari)
2. Moarte tiganilor! - worship my ass (262 afisari)


05-11-2007 01:37:00
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
tiganii=gunoi
Trimis de Aryan la 2007-11-04 01:21:10

footuva in gura cu tot neamu si cu toata rasa voastra de indieni spurcati, pishamash pe fetzele voastre borate, sa muriti in chinuri si sa putreziti si sa ajungeti hartie igienica la italieni, ca tot va place acolo. Hai bah stelica, nu vii sa=mi zici ca nu trebuie sa fiu rasist si sa generalizez? Nu mai vii sa-mi pui placa cu "sunt si tigani de treaba"? Sau ca "si romanii fura"?

Adauga comentariul tau 


Momentan nu sunt comentarii la acest comentariu.


05-11-2007 01:37:53
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
si eu iubesc tiganii
Trimis de hammerskin. la 2007-11-04 10:30:30

si eu iubesc tiganii atarnati in streang, sa i vad cum se leagana in vant.


05-11-2007 01:40:25
   
?? Tu-dor-a-esti
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
sa ne rugam sa fie pace ,si buna intelegere intre noi...tigani,romani,unguri,macedonieni..etc....Dumnezeule ...ce blestem e pe noi de nu-i putem ajuta sa se integreze si ce blestem e pe ei de raman mereu cu suflete intunecate...Ajuta TU ,Doamne sa fie bine !


onoyoko a scris:

tiganii=gunoi
Trimis de Aryan la 2007-11-04 01:21:10

footuva in gura cu tot neamu si cu toata rasa voastra de indieni spurcati, pishamash pe fetzele voastre borate, sa muriti in chinuri si sa putreziti si sa ajungeti hartie igienica la italieni, ca tot va place acolo. Hai bah stelica, nu vii sa=mi zici ca nu trebuie sa fiu rasist si sa generalizez? Nu mai vii sa-mi pui placa cu "sunt si tigani de treaba"? Sau ca "si romanii fura"?

Adauga comentariul tau 


Momentan nu sunt comentarii la acest comentariu.


05-11-2007 01:44:01
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
de ce ?
Trimis de de ce ? la 2007-11-04 17:41:40

de ce trebuie sa omoare ...de ce trebuie sa faca atatea nenorociri?doar ptr faptul ca nu merg la munca ...este grea munca....scarbe nenorocite...ce sunt ...ne-au facut de ras...mie imi este rusine sa spun ca sunt roamanca....NENOROCITI...AFARA CU EI ...SI DIN ITALIA SI DIN ROMANIA....ASTIA NU MERITA SA TRAIASCA...

Adauga comentariul tau 


Momentan nu sunt comentarii la acest comentariu. 


 
ALTE COMENTARII Adauga comentariul tau

84. Moarte ciorilor ! - antoneasca (1 afisari)
83. Sa fie castrati tiganii - crina (0 afisari)


05-11-2007 01:50:29
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Cititi in libertatea comentariile oamenilor!

05-11-2007 01:51:15
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
'Romica, te astept o viata'
 
O viata rapusa cu barbarie la marginea Romei, pe aleile desfundate dintr-o tabara de tigani, a socat intreaga Italie care acum vrea sange, vrea sa o razbune pe femeia talharita si agresata. Departe de 'Cizma', unde s-a dezlantuit potopul asupra tiganilor, intr-un colt uitat din Romania, o femeie isi poarta, fara vina, crucea pentru pacatele iubitului ei criminal. Zi de zi, Aurelia Bambu, de 27 de ani, din mica asezare sibiana Arapasu de Sus traieste cu teama ca va fi alungata din sat, batuta sau chiar ucisa de vecini sau de neamuri.

Viata in tiganie, intre malurile sterpe de pamant care ascund 'oala' Arapasu de Sus, e aspra. Gaurile din zidurile caselor incropite din pamant si paie lasa, din loc in loc, sa se vada goliciunea din odaile sumbre, imbacsite de praf si imbibate de umezeala. Acoperisurile subrede, asezate piezis, parca stau sa cada la cea mai mica pala de vant, iar in curti nu e nici tipenie de oratanie. Aici, doar copiii sunt veseli. Pentru ca nu inteleg nimic. Poate doar cateva cuvinte in italiana auzite la parintii lor care stau mai mult in 'Cizma' decat in tiganie.

Aurelia Bambu si iubitul ei Romulus Mailat sunt si ele personaje triste ale acestei lumi terne din care au vrut sa evadeze pentru totdeauna. Barbatul a plecat in Italia, chipurile la munca, dar a ajuns intr-o puscarie dupa ce  i-a crapat teasta cu un bolovan unei femei. Aurelia a ramas acasa cu fetita ei, Narcisa Maria, in asteptarea banilor pentru lemnele de foc care s-au terminat demult. In asteptarea banilor care sa ii scape de saracie.  Dar barbatul iubit alaturi de care este de aproape trei ani i-a adus numai necazuri. Acum, dupa oroarea comisa de Romulus in tabara de tigani de la marginea Romei, e si mai rau.

La mii de kilometri de locul oribilului asasinat femeii ii e frica pentru viata sa si a copilului sau. 'Tot satul ma dusmaneste. Si aia din Avrig. Vor sa intre peste mine in casa sa-mi faca felul. Mi-e frica sa nu ma trezesc intr-o noapte cu ei aici, ca sunt in stare de orice. M-au amenintat cu moartea. Si fetitei mele i-au zis ca e copil de criminal. Nu e vina mea ca Romica a facut ceva rau in Italia', spune Aurelia in timp ce o strange la piept pe micuta de sapte ani. Tanara  e dispusa sa-si riste viata pentru omul iubit. 'Daca ma omoara, asta e. Si asa casa asta nu e a mea, ma lasa un vecin sa stau in ea fara nici un ban. Pentru Romica fac orice.  Il astept o viata, chiar daca ei zic ca a omorat! E omu′ meu si il iubesc. Vreau neaparat sa ajung la el. Sa il vad io, sa aud io de la el ce a facut. Sa-i spuneti ca nu-l parasesc', a mai spus Aurelia.

"Moarte romanilor!", au strigat italienii

Roma a fost ieri in doliu. Femeia ucisa de romanul de etnie rroma Romulus Nicolae Mailat a fost inmormantata.

Sute de oameni s-au adunat in fata bazilicii Cristo Re pentru a o conduce pe ultimul drum pe Giovanna Reggiani.

Acestia au cerut razbunare pentru crima odioasa. 'Moarte romanilor! Asasini, plecati la voi acasa!', au fost numai cateva din vorbele grele aruncate catre romani. In cursul zilei de azi, se va face public raportul autopsiei victimei, insa surse din cadrul politiei au afirmat ieri ca femeia nu a fost violata, ci lovita cu bestialitate in cap. Ministrul de Externe al Romaniei, Adrian Cioroianu, a afirmat ca Romania nu a fost reprezentata la funeralii deoarece nu s-a permis nimanui, nici chiar din Italia, sa participe. Asta, in timp ce toate televiziunile ii prezentau pe mai-marii Italiei indurerati, alaturi de sotul Giovannei, amiralul Giovanni Gumiero.

"Incepem vanatoarea"

Trei cetateni romani au fost atacati de un grup de italieni vineri seara in parcarea unui centru comercial din Roma. Unul dintre romani a fost injunghiat in spate si a ajuns la spital in stare grava. Grupul atacatorilor numara aproximativ 10 italieni mascati si inarmati cu cutite si bate. Doi dintre  atacatori au fost prinsi. Ei au declarat fara nicio pro-blema ca vor continua sa-si faca dreptate atata timp cat autoritatile italiene ii lasa in pace
pe romani. 'Incepem noi vanatoarea', au afirmat cu tupeu cei doi tineri italieni.

A inceput expulzarea

Primii patru romani au fost expulzati vineri din Italia si au ajuns dupa miezul noptii in Romania, pe Aeroportul International Henri Coanda. Unul dintre ei era acuzat de ucidere din culpa in Spania, un altul de violare de domiciliu in Italia, un tanar de 20 de ani a fost gasit de autoritatile italiene fara documente iar un al patrulea ar fi opus rezistenta cand politistii l-au rugat  sa se legitimeze.

Pe de alta parte, rromii din taberele ilegale din Italia sunt alungati de autoritatile locale.


05-11-2007 01:52:53
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
La mii de kilometri de locul oribilului asasinat femeii ii e frica pentru viata sa si a copilului sau. 'Tot satul ma dusmaneste. Si aia din Avrig. Vor sa intre peste mine in casa sa-mi faca felul. Mi-e frica sa nu ma trezesc intr-o noapte cu ei aici, ca sunt in stare de orice. M-au amenintat cu moartea. Si fetitei mele i-au zis ca e copil de criminal. Nu e vina mea ca Romica a facut ceva rau in Italia', spune Aurelia in timp ce o strange la piept pe micuta de sapte ani. Tanara  e dispusa sa-si riste viata pentru omul iubit. 'Daca ma omoara, asta e. Si asa casa asta nu e a mea, ma lasa un vecin sa stau in ea fara nici un ban. Pentru Romica fac orice.  Il astept o viata, chiar daca ei zic ca a omorat! E omu′ meu si il iubesc. Vreau neaparat sa ajung la el. Sa il vad io, sa aud io de la el ce a facut. Sa-i spuneti ca nu-l parasesc', a mai spus Aurelia.

"Moarte romanilor!", au strigat italienii

Roma a fost ieri in doliu. Femeia ucisa de romanul de etnie rroma Romulus Nicolae Mailat a fost inmormantata.


05-11-2007 01:54:01
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Acestia au cerut razbunare pentru crima odioasa. 'Moarte romanilor! Asasini, plecati la voi acasa!', au fost numai cateva din vorbele grele aruncate catre romani. In cursul zilei de azi, se va face public raportul autopsiei victimei, insa surse din cadrul politiei au afirmat ieri ca femeia nu a fost violata, ci lovita cu bestialitate in cap. Ministrul de Externe al Romaniei, Adrian Cioroianu, a afirmat ca Romania nu a fost reprezentata la funeralii deoarece nu s-a permis nimanui, nici chiar din Italia, sa participe. Asta, in timp ce toate televiziunile ii prezentau pe mai-marii Italiei indurerati, alaturi de sotul Giovannei, amiralul Giovanni Gumiero.

"Incepem vanatoarea"

Trei cetateni romani au fost atacati de un grup de italieni vineri seara in parcarea unui centru comercial din Roma. Unul dintre romani a fost injunghiat in spate si a ajuns la spital in stare grava. Grupul atacatorilor numara aproximativ 10 italieni mascati si inarmati cu cutite si bate. Doi dintre  atacatori au fost prinsi. Ei au declarat fara nicio pro-blema ca vor continua sa-si faca dreptate atata timp cat autoritatile italiene ii lasa in pace
pe romani. 'Incepem noi vanatoarea', au afirmat cu tupeu cei doi tineri italieni.


05-11-2007 01:55:05
   
?? Tu-dor-a-esti
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
oare ar trebui statuie lui Ceausescu din 50 in 50 de metri?...cand tiganii ne spuneau "sarut'mana cucoana',cand aveau case,de lucru ,stiau de frica etc...Parlamentarule,Guvernantilor dati o lege in care sa oblige toti copii sa invete carte...nu numai tiganii fac crime ,pana si femeile ,copii ,batranii ce-si dau cu sapa in cap pentru un metru de pamant ....vai de tara unde injuratura e mai tare ca rugaciunea!...Romani buni ,nu intrati in jocul rasismului ....de mii de ani am convetuit alaturi de toate natiile ce au vrut sa ne cotropeasca...am fost buni si i-am ospatat cu apa ,paine si sare...Dumnezeu va judeca iertarea noastra....de lege se va ocupa cei de la inalta poarta...

Ultima modificare facuta de Tu-dor-a-esti (05-11-2007 02:05:12)


05-11-2007 02:03:15
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Aplauze si proteste

Ceremonia de la Cristo Re a inceput in jurul orei locale 11.00, intinzandu-se pe parcursul a mai bine de 90 de minute. Zecile de coroane masive, adunate in fata bisericii, au fost pazite cu strasnicie de doua randuri de barbati in uniforma: cei ai Marinei Militare si cei ai politiei locale. In timp ce biserica era plina pana la refuz de rudele si prietenii veniti sa-si ia ramas-bun de la Giovanna, in strada s-au strans treptat grupulete de persoane sosite cu mici pancarte sau pentru a-si exprima in public nemultumirile referitoare la escaladarea violentei din capitala Italiei.

Vocile acestora s-au facut auzite la iesirea sicriului din biserica. Dupa o serie de aplauze puternice si strigatul „Brava!”, cei din fata parohiei au trecut la altfel de subiecte. „Ne e frica!”, „Faceti legile odata!” sau „Criminali nenorociti, moarte fara proces!” au fost strigate din toate directiile.

Relativa tensiune a fost domolita imediat de catre fortele de ordine, care i-au indemnat pe protestatari sa aiba o minima decenta fata de durerea sotului Reggianei, cel care se uita inmarmurit cum sicriul ce-i ducea pe ultimul drum sotia era depus in spatele dricului.


05-11-2007 02:05:58
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Frica, cuvantul de ordine

Dupa terminarea ceremoniei, protestatarii au ramas pe loc, inchegand ad-hoc grupulete de discutie.

Tema centrala, cum era si normal: situatia imigrantilor ilegali din Italia. „Pe mine nu ma intereseaza ce condamnare primeste animalul asta. Poate sa-i dea trei ani sau pe viata. Mi-e frica pentru familia mea si pentru mine, asta e adevarata problema. Mi-e frica sa-mi mai las sotia sau copiii singuri seara. Si ma intristeaza ca am ajuns ca in tara mea, la mine acasa, sa traiesc aceasta zi trista”, a declarat un barbat din multime. (Mihai Mincan)


05-11-2007 02:06:28
   
?? Tu-dor-a-esti
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
diminetile sunt ca sasaitul sarpelui
in coltii lui tipa doi miei dintrun sat
si fiara din el de placere tresare
Doamne azi ce ne mai dai ?!

se stinge taranul din sat
si seceta-l face tot mai sarac,
nu suna nici tunet si stelele tac
intreaga suflare asteapa graul de foc...

priveste mioara din vale
se frange ,si-i roaga pe toti,
sa aiba mieii vii ,poate mai e vreo scapare
si bobul de grau sa-l frangem in maini..
...........
fie ca pe Pamant sa domneasca pacea,iubirea,speranta ...armonia ...bogatilor mai deschide-ti pumnul in care strange-ti cu atata putere bobul de grau...

Ultima modificare facuta de Tu-dor-a-esti (05-11-2007 02:22:06)


05-11-2007 02:18:41
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Registered User




Join Date: Nov 2004
Location: near PTM
Posts: 117  am fost gand la gand cu Funar

Funar: Tiganii sunt tigani si romanii sunt romani

Funeriu: Tiganii sunt tigani si romanii sunt romani
BUCUREŞTI - PRM a depus la Parlament un proiect de lege prin care se reglementeaza terminologia folosita pentru „etnia tiganilor”, transmite corespondentul NewsIn.
Pentru a elimina confuzia, creata artificial dintre rromi si romani, dintre rromi si italieni, mai ales in tarile Uniunii Europene, denumirea oficiala privind diversele comunitati de tigani/rromi este aceea de tigani, cu care au intrat in Europa, in anul 1354”, se arata in primul articol al proiectului de lege depus si prezentat astazi de senatorul PRM de Cluj, Gheorghe Funar.
Acesta mai prevede ca primul ministru este obligat sa instiinteze guvernele din UE despre aceasta denumire, iar in recomandarile UE se va folosi cuvantul tigan pentru reprezentantii acestei etnii. „Este o situatie caraghioasa sa avem imparatul tiganilor, regele tiganilor si ei nu au supusi, pentru ca acestia sunt rromi. Trebuie sa se stie ca tiganii sunt tigani si romanii sunt romani, sa nu ne mai confunde nimeni”, a declarat Funar, in cadrul unei conferinte depresa.
O alta prevedere a proiectului de lege este legata de primul recensamant din 2012, cand Guvernul este obligat sa asigure posibilitatea declararii etniei de tigan.
Sintagma de „rrom” a fost introdusa printr-un memorandum al Ministerului Afacerilor Externe, din 29 februarie 2000, cand ministrul de atunci, Petre Roman a avut initiativa de a folosi in documentele oficiale acest termen, in paralel cu formele alternative de romane/gipsies/romi/tigani, in corespondenta internationala, comenteaza NewsIn.

http://www.127.0.0.1/stiri/romania/ar...71026-01161933


07-11-2007 17:53:14
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957
ce idiotenie...! de ce exista topicul asta daca nimeni nu e dispus sa-l dezbata...?

07-11-2007 18:23:52
   
MANUELLA
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2006
Mesaje: 255
mai oameni buni ce sunteti atat de inversunati?
sa nu uitam sa fim oameni ....... sa nu uitam ca dreptul sa ia o viata il are doare dumnezeu ...asa ca .... asta cu sa moara sa faca sa il lasam pe el .... noi putem incerca sa i integram in societate pe acesti tigani cum le spuneti voi ,..... mai mult .....


07-11-2007 22:51:50
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Indiferent de etnia din care facem parte, există persoane care fac gesturi mai puţin apreciabile. Poate că, dintre ţigani, o parte destul de mare s-ar Ă®ncadra Ă®n această categorie, dar am cunoscut destui ţigani care nu difereau de orice alt om decât prin culoare şi obiceiuri. ĂŽn rest erau, cum se spune, "jos pălăria".
Se spune că nu există pădure fără uscături. Italienii care au bătut români Ă®n Italia Ă®n numele crimei comise de un ţigan român sunt diferiţi de acel ţigan român?
Violenţa şi intoleranţa duc la vărsare de sânge.
Ce mă miră este faptul că mulţi creştini sunt destul de intoleranţi şi revanşarzi, deşi Iisus are o Ă®ntreagă pledoarie Ă®n Biblie despre iertare, despre Ă®ntoarcerea celuilalt obraz, a da şi cămaşa dacă ţi se ia haina, etc.


07-11-2007 22:59:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Pentru noi, romanii, "imaginea" e foarte importanta. Chiar si dupa ce e clar ca lumina zilei ca strainii au motive sa ne priveasca piezis. Si atunci, am eu impresia, pentru noi e mai important sa ne reparam imaginea decit sa rezolvam problema.
  Ce au facut romanii. Sa fac o extrapolare. Ganditi-va ca va patrunde un hot in casa ; va ia tot. Cu timpul refaceti paguba ; hotul recvine iar si fura tot ; din nou reusiti sa va puneti la loc ; hotul iar si iar si iar ..........Asa s-a intamplat cu natiunea romana . Am fost furati de toti : de romani , de migratori , de maghiari , de austrieci , de turci , de rusi , de germani ....Asa , este evident ca suntem in situatia in care ne gasim. Sunt surprinsa uneori sa vad ca exact cei mai mari hoti spun despre noi ca suntem hoti ....ca intre romanii plecati dincolo sunt multi tigani care intradevar fac multe prostii de acord..dar ce-am facut noi cei din tara ca sa impiedicam acest lucru?

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (08-11-2007 00:45:38)


08-11-2007 00:44:37
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

Asa s-a intamplat cu natiunea romana . Am fost furati de toti : de romani , de migratori , de maghiari , de austrieci , de turci , de rusi , de germani ....Asa , este evident ca suntem in situatia in care ne gasim.


Poate că e aşa, că au fost mereu furaţi, sau poate că au românii un complex de inferioritate, o tendinţă de victimizare. Mereu românii au fost "ăia cuminţi", iar ceilalţi "i-au furat" cum i-au prins. Ca şi Ă®n sport: mereu arbitrii ne fură, condiţiile de cazare au fost proaste, vremea e Ă®mpotriva noastră...


08-11-2007 00:59:23
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
N-as zice inferioritate ca n-ar fi drept...dar victimizare da!...problema e ca prea mult am tacut din gura...=(

08-11-2007 01:29:14
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

N-as zice inferioritate ca n-ar fi drept...dar victimizare da!...problema e ca prea mult am tacut din gura...=(


Nu spun că sunt inferiori, dar au un complex de inferioritate.


08-11-2007 11:26:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
In fiecare dintre noi exista acest complex de inferioritate...important este sa nu ne dam batuti....=)

08-11-2007 12:10:40
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

In fiecare dintre noi exista acest complex de inferioritate...important este sa nu ne dam batuti....=)


Important pentru ce? :D


08-11-2007 16:16:34
   
?? Tu-dor-a-esti
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
au venit in tzara asta si-au cerut pamant si apa ,noi,popor crestin i-am ospatat cu sare si paine ,am crescut cu ei ,ne-am corcit iar adevaratul roman a cam pierit ...acum ne mai sug odata ,ne cumpara sarea,petrolul,inteligenta,tarfele etc....si in schimb ne-au dat droguri,distrugerea industriei,a educatiei....un razboi psihic si economic care le-a reusit din plin...e o lume bolnava ,nebuna ,uneori fascinanta ,comorile vietii ...acei oameni ai planetei care au ramas incoruptibili,cu credinta nefatarnica si iubiri sincere ....unde om ajunge oare?


tasha 1951 a scris:

Pentru noi, romanii, "imaginea" e foarte importanta. Chiar si dupa ce e clar ca lumina zilei ca strainii au motive sa ne priveasca piezis. Si atunci, am eu impresia, pentru noi e mai important sa ne reparam imaginea decit sa rezolvam problema.
  Ce au facut romanii. Sa fac o extrapolare. Ganditi-va ca va patrunde un hot in casa ; va ia tot. Cu timpul refaceti paguba ; hotul recvine iar si fura tot ; din nou reusiti sa va puneti la loc ; hotul iar si iar si iar ..........Asa s-a intamplat cu natiunea romana . Am fost furati de toti : de romani , de migratori , de maghiari , de austrieci , de turci , de rusi , de germani ....Asa , este evident ca suntem in situatia in care ne gasim. Sunt surprinsa uneori sa vad ca exact cei mai mari hoti spun despre noi ca suntem hoti ....ca intre romanii plecati dincolo sunt multi tigani care intradevar fac multe prostii de acord..dar ce-am facut noi cei din tara ca sa impiedicam acest lucru?


08-11-2007 16:31:05
   
?? normalulanormal
Cont Sters

Inregistat: 01-11-2007
Mesaje: 166
io-te bre ca aparu ! aduc ursul sau nu ? hihihihi ....pasarica vietzii mele simt in dulceatza vorbelor tale o adiere de xenofobie shi rasism ?.....hihihihi

Tu-dor-a-esti a scris:

au venit in tzara asta si-au cerut pamant si apa ,noi,popor crestin i-am ospatat cu sare si paine ,am crescut cu ei ,ne-am corcit iar adevaratul roman a cam pierit ...acum ne mai sug odata ,ne cumpara sarea,petrolul,inteligenta,tarfele etc....si in schimb ne-au dat droguri,distrugerea industriei,a educatiei....un razboi psihic si economic care le-a reusit din plin...e o lume bolnava ,nebuna ,uneori fascinanta ,comorile vietii ...acei oameni ai planetei care au ramas incoruptibili,cu credinta nefatarnica si iubiri sincere ....unde om ajunge oare?


tasha 1951 a scris:

Pentru noi, romanii, "imaginea" e foarte importanta. Chiar si dupa ce e clar ca lumina zilei ca strainii au motive sa ne priveasca piezis. Si atunci, am eu impresia, pentru noi e mai important sa ne reparam imaginea decit sa rezolvam problema.
  Ce au facut romanii. Sa fac o extrapolare. Ganditi-va ca va patrunde un hot in casa ; va ia tot. Cu timpul refaceti paguba ; hotul recvine iar si fura tot ; din nou reusiti sa va puneti la loc ; hotul iar si iar si iar ..........Asa s-a intamplat cu natiunea romana . Am fost furati de toti : de romani , de migratori , de maghiari , de austrieci , de turci , de rusi , de germani ....Asa , este evident ca suntem in situatia in care ne gasim. Sunt surprinsa uneori sa vad ca exact cei mai mari hoti spun despre noi ca suntem hoti ....ca intre romanii plecati dincolo sunt multi tigani care intradevar fac multe prostii de acord..dar ce-am facut noi cei din tara ca sa impiedicam acest lucru?


08-11-2007 16:38:18
   
?? normalulanormal
Cont Sters

Inregistat: 01-11-2007
Mesaje: 166
sau eshti de stanga ?....hihihi
normalulanormal a scris:

io-te bre ca aparu ! aduc ursul sau nu ? hihihihi ....pasarica vietzii mele simt in dulceatza vorbelor tale o adiere de xenofobie shi rasism ?.....hihihihi

Tu-dor-a-esti a scris:

au venit in tzara asta si-au cerut pamant si apa ,noi,popor crestin i-am ospatat cu sare si paine ,am crescut cu ei ,ne-am corcit iar adevaratul roman a cam pierit ...acum ne mai sug odata ,ne cumpara sarea,petrolul,inteligenta,tarfele etc....si in schimb ne-au dat droguri,distrugerea industriei,a educatiei....un razboi psihic si economic care le-a reusit din plin...e o lume bolnava ,nebuna ,uneori fascinanta ,comorile vietii ...acei oameni ai planetei care au ramas incoruptibili,cu credinta nefatarnica si iubiri sincere ....unde om ajunge oare?


tasha 1951 a scris:

Pentru noi, romanii, "imaginea" e foarte importanta. Chiar si dupa ce e clar ca lumina zilei ca strainii au motive sa ne priveasca piezis. Si atunci, am eu impresia, pentru noi e mai important sa ne reparam imaginea decit sa rezolvam problema.
  Ce au facut romanii. Sa fac o extrapolare. Ganditi-va ca va patrunde un hot in casa ; va ia tot. Cu timpul refaceti paguba ; hotul recvine iar si fura tot ; din nou reusiti sa va puneti la loc ; hotul iar si iar si iar ..........Asa s-a intamplat cu natiunea romana . Am fost furati de toti : de romani , de migratori , de maghiari , de austrieci , de turci , de rusi , de germani ....Asa , este evident ca suntem in situatia in care ne gasim. Sunt surprinsa uneori sa vad ca exact cei mai mari hoti spun despre noi ca suntem hoti ....ca intre romanii plecati dincolo sunt multi tigani care intradevar fac multe prostii de acord..dar ce-am facut noi cei din tara ca sa impiedicam acest lucru?


08-11-2007 16:42:05
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

Tu-dor-a-esti a scris:

au venit in tzara asta si-au cerut pamant si apa ,noi,popor crestin i-am ospatat cu sare si paine ,am crescut cu ei ,ne-am corcit iar adevaratul roman a cam pierit ...acum ne mai sug odata ,ne cumpara sarea,petrolul,inteligenta,tarfele etc....si in schimb ne-au dat droguri,distrugerea industriei,a educatiei....un razboi psihic si economic care le-a reusit din plin...e o lume bolnava ,nebuna ,uneori fascinanta ,comorile vietii ...acei oameni ai planetei care au ramas incoruptibili,cu credinta nefatarnica si iubiri sincere ....unde om ajunge oare?


Eu sunt curios care e adevăratul român... sau adevăratul orice-etnie. La cum a evoluat istoria rasei umane, cu migraţii, războaie, invazii, contopiri, tare mi-e teamă că suntem cu toţii corcituri! :D
Cât despre problema drogurilor... acestea s-au consumat de mii de ani pe suprafaţa globului. Au existat oameni care consumau ocazional, oameni dependenţi, oameni care nu consumau deloc... exact ca şi acum.


08-11-2007 16:42:07
   
?? normalulanormal
Cont Sters

Inregistat: 01-11-2007
Mesaje: 166
hihhi deci sa intzelegem ca romancele noastre nu prea au fost fete cumintzi !....cum au pus mana pe migrator,cotropitor sau invadator  cum l-au bagat intre picioare ! hihihi
Lake a scris:


Tu-dor-a-esti a scris:

au venit in tzara asta si-au cerut pamant si apa ,noi,popor crestin i-am ospatat cu sare si paine ,am crescut cu ei ,ne-am corcit iar adevaratul roman a cam pierit ...acum ne mai sug odata ,ne cumpara sarea,petrolul,inteligenta,tarfele etc....si in schimb ne-au dat droguri,distrugerea industriei,a educatiei....un razboi psihic si economic care le-a reusit din plin...e o lume bolnava ,nebuna ,uneori fascinanta ,comorile vietii ...acei oameni ai planetei care au ramas incoruptibili,cu credinta nefatarnica si iubiri sincere ....unde om ajunge oare?


Eu sunt curios care e adevăratul român... sau adevăratul orice-etnie. La cum a evoluat istoria rasei umane, cu migraţii, războaie, invazii, contopiri, tare mi-e teamă că suntem cu toţii corcituri! :D
Cât despre problema drogurilor... acestea s-au consumat de mii de ani pe suprafaţa globului. Au existat oameni care consumau ocazional, oameni dependenţi, oameni care nu consumau deloc... exact ca şi acum.


08-11-2007 16:49:31
   
?? Tu-dor-a-esti
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
ce nebunie!...tataie povestea cum nemtii rupeau la romance in timpul invaziei.....romancele sunt bune ursule ,nu-i asa/?romantice,gospodine ,indura si fuche bine..

08-11-2007 16:52:33
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

MANUELLA a scris:

mai oameni buni ce sunteti atat de inversunati?
sa nu uitam sa fim oameni ....... sa nu uitam ca dreptul sa ia o viata il are doare dumnezeu ...asa ca .... asta cu sa moara sa faca sa il lasam pe el .... noi putem incerca sa i integram in societate pe acesti tigani cum le spuneti voi ,..... mai mult .....
Oare la fel ai fi spus daca cea ucisa era sora sau mama ta?

08-11-2007 20:04:23
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

onoyoko a scris:


MANUELLA a scris:

mai oameni buni ce sunteti atat de inversunati?
sa nu uitam sa fim oameni ....... sa nu uitam ca dreptul sa ia o viata il are doare dumnezeu ...asa ca .... asta cu sa moara sa faca sa il lasam pe el .... noi putem incerca sa i integram in societate pe acesti tigani cum le spuneti voi ,..... mai mult .....
Oare la fel ai fi spus daca cea ucisa era sora sau mama ta?


Dar tu ce ai fi spus dacă cel care ar fi comis crima era fratele sau tatăl tău?


08-11-2007 21:16:58
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Am o nedumerire legată de ţigani. Când vorbesc cu cineva, au obiceiul să folosească foarte des expresia "mânca-ţi-aş". Dar dacă eu, vorbind cu un ţigan, Ă®i spun "mânca-mi-ai", ca să-i arăt că Ă®i respect felul de a vorbi, de ce iau bătaie?

13-11-2007 23:28:37
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

Am o nedumerire legată de ţigani. Când vorbesc cu cineva, au obiceiul să folosească foarte des expresia "mânca-ţi-aş". Dar dacă eu, vorbind cu un ţigan, Ă®i spun "mânca-mi-ai", ca să-i arăt că Ă®i respect felul de a vorbi, de ce iau bătaie?

Pai nu spui ce?..poti spune manca-mi-ai coliva...si s-ar putea sa jubileze...;)


13-11-2007 23:40:35
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Nu cred că tocmai asta aveam Ă®n minte... ;)

13-11-2007 23:43:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

Nu cred că tocmai asta aveam Ă®n minte... ;)

Evident...si n-o spune nimeni ...vorba sotului meu"cine vrea sa moara ??...toata lumea vrea sa f...a"=D=d


13-11-2007 23:50:48
   
?? smileyface
Cont Sters

Inregistat: 24-09-2007
Mesaje: 275
n-am citit ce ati scris.. Intii imi spun parerea si apoi va citesc...
este adevarat ca uneori se exagereaza.. , poate ca italienii au exagerat si acum... cu sirul de infractiuni comise de romani..
dar poate ca NU!
si atunci mi-e sila de tigani... mi-e sila de ei pina in maduva oaselor...
pentru ca nu seman cu ei si totusi sint asmilata lor .. cind trec granita tarii...
pentru ca sint obligata sa-mi fie rusine ca exist, sa-mi plec ochii in fata unor oameni care imi sint inferiori.. de cele mai multe  ori
pentru ca sint judecata fara aparare, fara drept la replica, fara prezumtia de nevinovatie..
pentru ca au fost atacati datorita lor si romani DE-AI NOSTRI...
pentru ca se uita ca toate valorile romaniei exportate  nu au fost tigani.... ci romani

da, as semna pt exterminarea lor.. fara regrete.. si fara a tine cont de virsta. Nici macar nu am tresarit cind 3 rromi au murit in flacari... Vor veni altii o suta in locul lor... :x:x


ma opresc :(


14-11-2007 03:39:49
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Dar nu sunt şi ei oameni? Nu sunt şi printre ei "oameni de omenie", cum se spune? Nu sunt şi printre restul românilor, ne-ţigani, oameni care săvârşesc lucruri mai puţin acceptate?

14-11-2007 11:44:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
A fi „om de omenie” inseamna a fi om adevarat, a fi realizat adevaratele calitati de om.
Omenia inseamna frana in calea tuturor pornirilor care coboara pe cineva de la treapta de om.


14-11-2007 12:15:47
   
?? smileyface
Cont Sters

Inregistat: 24-09-2007
Mesaje: 275
nici eu nu-i consider oameni..
si nici nu le vad rostul pe pamint...
de vreme ce ala de se tine de fusta ma-sii... si abi amerge stie cuvintul cu p... si stie sa fure... inseamna ca genetic.. sint un experiment ratat :D

n-ar trebui sa ma enervez de dimineata.. Trebuie sa am de-a face cu birocratia si functionarii statului azi si o sa fiu deja pusa pe hartza :D


14-11-2007 12:25:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Nu te enerva!!
VEZI CA S-AR PUTEA RASFRINGE ASUPRA UNOR PERSOANE NEVINOVATE..;)


14-11-2007 12:33:02
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Nenorocirea este ca tiganii ne-au facut de minune peste tot in lume.....iar asocierea numelui de rrom(in veci sa fie blestemat ala care l-a inventat!!!) cu Romania este cat se poate de nefericita......si ca sa nu jignesc o intreaga etnie imi cer scuze celor 1-2% dintre tigani care sunt oameni de treaba!:x

14-11-2007 14:39:13
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Printr-un raţionament similar, Hitler a ajuns să facă ceea ce a făcut :)

14-11-2007 15:45:27
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Mai demult am fost cu un amic in vizita la manastirea din Curtea de Arges,si cei care ati fost pe acolo stiti ca e plin de tiganci cu puradeii in brate care se tin dupa tine ca raia,de nu mai scapi de ele ! Tiganca mergea pe langa noi si tot cersea,dar adevarul e ca vorbea incet,pe cand amicul meu s-a enervat si a tipat la ea :da mai dute domne de aici,ce tot te ti dupa mine ? Tiganca ci-ca: da eu ti-am vorbit frumos,sariti-ar ochii din cap,ti-am cerut doar un ban pentru copchii astia mancame-ai ...  Vai,si nu am mai scapat de injuraturile si blestemele ei pana nu am disparut din raza ei vizuala,si ne-a bufnit rasul,dar atunci pe moment ne simtisem hartuiti bineinteles. Asa ca va sfatuiesc ca daca va duceti la curtea de arges ,ori la dati la toate baragladinele alea bani,ori plecati injurati de acolo!

14-11-2007 19:15:46
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

smileyface a scris:

n-am citit ce ati scris.. Intii imi spun parerea si apoi va citesc...
este adevarat ca uneori se exagereaza.. , poate ca italienii au exagerat si acum... cu sirul de infractiuni comise de romani..
dar poate ca NU!
si atunci mi-e sila de tigani... mi-e sila de ei pina in maduva oaselor...
pentru ca nu seman cu ei si totusi sint asmilata lor .. cind trec granita tarii...
pentru ca sint obligata sa-mi fie rusine ca exist, sa-mi plec ochii in fata unor oameni care imi sint inferiori.. de cele mai multe  ori
pentru ca sint judecata fara aparare, fara drept la replica, fara prezumtia de nevinovatie..
pentru ca au fost atacati datorita lor si romani DE-AI NOSTRI...
pentru ca se uita ca toate valorile romaniei exportate  nu au fost tigani.... ci romani

da, as semna pt exterminarea lor.. fara regrete.. si fara a tine cont de virsta. Nici macar nu am tresarit cind 3 rromi au murit in flacari... Vor veni altii o suta in locul lor... :x:x


ma opresc :(
Si mai ziceati de mine ca sunt rasista,iata ca v-a ajuns si voua cutitul la os!

14-11-2007 19:18:57
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Femeile ceartă bărbaţii pentru violenţă, dar ele sunt mai intransigente decât noi. Şi ne mai mirăm că multe războaie au pornit de la femei... :D

14-11-2007 23:53:10
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ce usor sa stam cu popoul pe scaun la computer si sa-i criticam pe altii. Dar nu am pune unul osul la treaba sa facem ceva....=(
Sunt si oameni care apreciaza pana si persoana care vine si le ridica gunoiul dimineata...eu is una dintre ei.....dar sunt oameni care nu dau doi bani...
Trecem falfaind din aripi pe langa adevaratele persoane care merita respectul nostru si nu-i amintim decat pe cei care vrem noi...=(


15-11-2007 00:03:00
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la