Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Tigani sau romani?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Eu cred că respectul meu îl merită toţi oamenii. Toate animalele. Toată natura. Tot universul.

15-11-2007 00:04:43
   
?? Dori-Dodo
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
vai...si criminalul in serie?si cel  ce nu are spermatozoizi....cel care e inca in copac?...ai auzit de bine in lupta cu raul?

Lake a scris:

Eu cred că respectul meu îl merită toţi oamenii. Toate animalele. Toată natura. Tot universul.


15-11-2007 00:07:57
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

Dori-Dodo a scris:

vai...si criminalul in serie?si cel  ce nu are spermatozoizi....cel care e inca in copac?...ai auzit de bine in lupta cu raul?

Lake a scris:

Eu cred că respectul meu îl merită toţi oamenii. Toate animalele. Toată natura. Tot universul.


Respectul meu îl merită toţi. :)
Nu mă consider în măsură să judec ce împinge un om să gândească sau să facă un lucru sau altul.
Nu mi se par plauzibile noţiunile de "bine absolut" şi de "rău absolut". Cred că fiecare lucru e bun pentru un sistem de referinţă şi rău pentru un altul.


15-11-2007 00:12:25
   
?? smileyface
Cont Sters

Inregistat: 24-09-2007
Mesaje: 275

tasha 1951 a scris:

Ce usor sa stam cu popoul pe scaun la computer si sa-i criticam pe altii. Dar nu am pune unul osul la treaba sa facem ceva....=(
Sunt si oameni care apreciaza pana si persoana care vine si le ridica gunoiul dimineata...eu is una dintre ei.....dar sunt oameni care nu dau doi bani...
Trecem falfaind din aripi pe langa adevaratele persoane care merita respectul nostru si nu-i amintim decat pe cei care vrem noi...=(

greseti.. :(
afara.. orice munca este ..munca si atunci, cel ce o practica e fericit ca munceste... Nu pleaca capul cind iti ridica gunoiul si nici nu ii este rusine sa-si puna manusa si sa adune rahatul catelului ...
in romania... ne uitam cu mila / sila la gunoieri, la maturatori... , ne e groaza ca am putea ajunge in situatia de a accepta asemnea slujbe asociate doar cu analfabetismul si tigania...
si atunci, cum sa aiba pretentie femeia de serviciu a blocului sa fie salutata de domn director de la etajul 4? Pleaca ochii cind il vede si se retrage in ghena blocului.. Pentru ca domn director de la etajul 4.. nici macar nu o vede, nu stie ca exista, nu stie ca are in sertar 2 diplome universitare si ca.. directori precum el.. au dat-o afara pt a face loc celei cu silicoane...


15-11-2007 00:40:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Si de ce ma rog gresesc?
ai spus cu alte cuvinte aceeasi idee...


15-11-2007 01:21:24
   
?? smileyface
Cont Sters

Inregistat: 24-09-2007
Mesaje: 275

tasha 1951 a scris:

Ce usor sa stam cu popoul pe scaun la computer si sa-i criticam pe altii. Dar nu am pune unul osul la treaba sa facem ceva....=(

uite, aici am vrut sa spun ca gresesti...
si .. ca doar noi sintem de vina..
sint de vina si cei care dau cu matura .. pentru ca le e rusine de ceea ce fac...
si daca tu pleci capul, cum ai pretentia sa-ti vad eu ochii?
asta era ideea :)


15-11-2007 01:26:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

smileyface a scris:


tasha 1951 a scris:

Ce usor sa stam cu popoul pe scaun la computer si sa-i criticam pe altii. Dar nu am pune unul osul la treaba sa facem ceva....=(

uite, aici am vrut sa spun ca gresesti...
si .. ca doar noi sintem de vina..
sint de vina si cei care dau cu matura .. pentru ca le e rusine de ceea ce fac...
si daca tu pleci capul, cum ai pretentia sa-ti vad eu ochii?
asta era ideea :)

Poate distanta si faptul ca nu te-am vazut demult  fac sa nu te mai inteleg...=)


15-11-2007 01:31:37
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Lasind sarcasmul la o parte, va indemn sa privim sincer in oglinda. Citi dintre noi pot spune ca, experimentind personal relatia cu romii intr-o imprejurare sau alta a vietii, nu au nutrit, nici macar o data, ginduri rasiste? Si asta, precizez, nu inseamna deloc ca sintem rasisti. Pur si simplu, o enervare de moment, o clipa de expasperare sau de revolta in fata comportamentului unui rom au produs un gind pe care niciodata nu-l vom duce in act si, mai mult, nici macar nu consideram ca e atit de important incit sa-l rostim. Vor sari zeci de „puri“ sa spuna ca nu au injurat niciodata in gind un tigan numindu-l, apasat-scrisnit, „tigan“, ca nu s-au gindit niciodata la ei in termeni rasiali etc. Chiar asa?

15-11-2007 16:25:59
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
"Pentru ca raul sa triumfe trebuie doar ca cei buni sa nu faca nimic impotriva lui."

15-11-2007 16:37:48
   
?? cristian27dj
Cont Sters

Inregistat: 02-09-2007
Mesaje: 45
In primul rand se judeca faptele Omului si nu Omul .
In al doi-le-a rand nationalitatea, etnia ,apartenenta,sexul au o inraurire mai mica cand ne referim la fiinta umana.
In al trei-le-a rand fiecare om raspunde pentru faptele sale in personam.
Si o intrebare de baraj:
Daca te-ai fi nascut rroma ,tot la fel ai gandi,ca acum?

Ultima modificare facuta de cristian27dj (17-11-2007 18:03:41)


17-11-2007 17:57:42
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Aseara la "Nasul" am vazut cum parlamentarii fura ca in codru si isi voteaza legi pentru propriile buzunare,oare daca ar fi fost tigani lumea s-ar fi sesizat mai repede de jaful din parlament? Cred ca pe tigani stam cu ochii,dar avem incredere in acesti nemernici pe care i-am votat si le-am acordat increderea noastra. Ei chiar nu raspund in fata nimanui?

20-11-2007 18:12:24
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la