Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / La mine in oras / constanta    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Uitasem, da Iubesc Marea, cand sunt in larg, ziua cu cer senin cand nu se vedem tarmul de loc, uitandu-ma la pesti delfini sau balenele ce ne insotesc cateodata. Ma uit de jur inprejur, m-a minuneaza cu imensitatea ei, m-a fascineaza, m-a infioreaza. Marea o Respect.

16-09-2008 08:20:26
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Turist...mda,se explica,felicitari totusi,nu sint multi cei care urca pe o nava si mai si stiu la ce folosesc unele componente(wings-urile)...vezi tu ,se schimba calimera atunci cind stai mai mult pe balta decit acasa,simtamintele si calculele devin un pic mai complicate...cit despre culoarea apei,cu-i pasa,probabil o sa vina si alti cercetatori care o sa schimbe si actuala teorie...ei si,pentru mine important este ca este frumoasa(culoarea apei),cit despre maretia ei,da are ceea ce seamna cu un sanctuar,te simti atit de mititel...respectul,in fata mea la cistigat numai prin teama...mai putin prin iubire ca sa zic asa

16-09-2008 11:42:38
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
De pe o nava indiferent ca esti turist sau faci parte din personalul navigant marea se vede altfel decat o vede cel care inoata efectiv in ea.....abia atunci iti dai seama cat de neinsemnat esti.....vorbesc de a inota in larg prin forte proprii la distante de unde abia se mai zareste tarmul....am inotat in multe din marile lumii si sper s-o mai fac multa vreme....desi sunt convins ca pe masura ce inaintez in varsta o sa fie tot mai greu de intors la mal.....nu conteaza... iubesc marea si daca in cele din urma dupa inca multi ani(sper eu!!!) nu o sa mai pot reveni la tarm.....o sa fie un sfarsit frumos....iar despre respectul datorat marii dupa multe sute de kilometri inotati in mare pe parcursul a zeci de ani pot sa spun doar un singur lucru:...cand marea e furioasa tot ce crezi ca stii despre inot nu mai e valabil.....ar fi bine ca toti sa respecte acest lucru....in largul marii rar ai sansa sa gresesti a doua oara!

Ultima modificare facuta de egon (16-09-2008 15:47:11)


16-09-2008 13:04:29
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Cu cativa ani in urma,pe un LNG,am oprit in mijlocul Caraibelor pt un exercitiu cu barca de salvare combinat cu altele.Dupa terminare cdt-ul,un neamt a dat liber celor ce vor sa faca baie in mare,eu nu am sarit mi-a fost frica,intotdeauna am avut teama de ape adanci,si sunt nascut,crescut pe malul marii.De inotat nu am idee cati km am facut in viata,dar niciodata nu am sa ma scald,cu bunavointa in mijlocul marii.

16-09-2008 20:22:50
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ba, are farmecul lui greu de descris (inclusiv o doza de teama la gindul imensului hau de sub tine) inotul in mare in larg ! :)
Acum exact 13 ani am mai inotat pin-la epava de la Costinesti si-napoi, de-atunci insa... n-am mai fost la mare. :(
(nici macar pe la noi, daramite-n locuri exotice unde se duc doar "admirabilii barbati care se respecta" :D:D, vorba unei stimate forumiste).

O sa incerc din nou insa vara aviatoare - poate aveti norocul si scapati de mine definitiv asa (cu tot cu aiuritele-mi postari ;))... :D:D
Ce-mi e in 2012 sau in 2009 ?! :rolleyes: Bildibic-hic si gata.:D:D hihihi

Ultima modificare facuta de Xtremul (17-09-2008 05:54:03)


16-09-2008 23:26:20
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

Ba, are farmecul lui greu de descris (inclusiv o doza de teama la gindul imensului hau de sub tine) inotul in mare in larg ! :)
Acum exact 13 ani am mai inotat pin-la epava de la Costinesti si-napoi, de-atunci insa... n-am mai fost la mare. :(
(nici macar pe la noi, daramite-n locuri exotice unde se duc doar "admirabilii barbati care se respecta" :D:D, vorba unei stimate forumiste).

O sa incerc din nou insa vara aviatoare - poate aveti norocul si scapati de mine definitiv asa (cu tot cu aiuritele-mi postari ;))... :D:D
Ce-mi e in 2012 sau in 2009 ?! :rolleyes: Bildibic-hic si gata.:D:D hihihi
hehehe...nu vrem sa scapam de tine...dimpotriva...vrem sa te citim cat mai multa vreme...=)
asa ca nu te mai gandi la asfel de experiente...


17-09-2008 08:51:25
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
...ca veni vorba de inot in mari etc,in Free Port(Bahamas)aveam locul meu unde faceam baie in Atlantic(de altfel o plaja minunata)...intr-o zi cind ma pregateam sa sar in apa am vazut linga mine o pisica de mare cit o patura(asa am avut eu impresia)de atunci salutare cu baile in apele exotice,in Mexic am vazut un rechin cit toate zilele,sincer,va admir curajul dar..nu vreau sa ajung micul dejun la rechini,pentru doritori totusi le dau doua locuri Marea Rosie si Honolulu,acolo vin testoasele marine pina la mal,iar rechinachii le insotesc cel mai adesea...inot placut...o sa-i spuneti lui Phelps puturosule

17-09-2008 10:18:09
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Sa nu fiu inteles gresit.....am precizat....pe distante mari nu obisnuiesc sa inot decat in mari.....si asta dupa ce ma documentez in prealabil foarte bine asupra faunei si florei locale.....in ocean nu am indraznit sa intru niciodata numai pentru faptul ca nu as putea sta la mal nici legat.....iar in general locurile exotice sunt marginite de apele oceanelor.....care intr-adevar contin in ele pericole mortale iar pentru mine prima baie ar fi si ultima.....

17-09-2008 15:31:36
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
In Free Port,am plecat mai multi de pe nava(eram pe pasager atunci)si unul din ei nea dus la piscina unui hotel.Tot ce voiai acolo paradis nu alta,noi baieti gospodari ne-am luat la pachet cateva beri reci,ca barul nu deschide inainte de 10am,sau nu vindeau alcool inainte de .Dupa o baie in piscina ne intindem pe sezlonguri si desfacem cate o bere sa ne racorim,doua tipe venind spatele nostru se ratoiesc la noi ca n-avem voie sa bem bere inainte de 10.Pana sa bagam de seama ca faceau bascalie,ele neavand nici o treaba cu ce beam noi,am imprastiat bere peste tot,ne-am inecat,vai de capul nostru.Timpul era prea scurt sa mergem prea departe cu tipele,nava pleca in cateva ore.Nu am sa uit niciodata Free Portul pe chestia asta,nu am mai iesit de atunci,era prea scurt timpul de stationare cel putin pt noi echipajul in schimb ne destrabalam din plin in Nassau.

17-09-2008 18:54:40
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Pot sa spun ca stiu mai bine Free Portul ca orasul Constanta,l-am invatat batindul cu piciorul,acum se pare ca o sa ajung iarasi acolo pentru 4 luni,o sa va tin la curent imediat ce pun piciorul pe insula,asta dupa noiembrie

20-09-2008 11:09:13
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Carol daca ajungi si in Nassau,cauta barul unde merg mai toate echipajele de pe pasagere,nu-i mai retin numele,nu o sa-ti para rau mai ales ca nu intra numai cele din echipaje.Ia-ti shorre-pass-ul altfel platesti intrarea.Poate ca si in Port Free e distractie maxima,dar aici si mai multa,garantez.

20-09-2008 20:10:46
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

marin67 a scris:

Carol daca ajungi si in Nassau,cauta barul unde merg mai toate echipajele de pe pasagere,nu-i mai retin numele,nu o sa-ti para rau mai ales ca nu intra numai cele din echipaje.Ia-ti shorre-pass-ul altfel platesti intrarea.Poate ca si in Port Free e distractie maxima,dar aici si mai multa,garantez.

Plimbaretilor!!!!
Vedeti lumea...ce-i drept ca faceti sacrificii,nu va este usor!....am urmarit zilele trecute un reportaj la TV cu nave care veneau in port,care plecau din port....cate lacrimi,cate bucurii...plangeau radeau familiile,nu stiau cum sa-si manifeste sentimentele...m-am gandit atunci la voi si am inteles prin ce treceti...=)


21-09-2008 09:55:53
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Am avut ieri musafir,pe colegul si prietenul meu din scoala,cel ce lucreaza off-shore,a plecat azi dimineata acasa.Povesteam de ce-am petrecut pe mare,si in printre amintiri a venit si o intamplare traita de el in Curacao.Daca ajungi acolo nu rata locatia cea mai cautata,unul din cele mai mari bordeluri din lume,ai sa-l gasesti toata lumea-l stie,adica tot taximetristul.

Ultima modificare facuta de marin67 (24-09-2008 01:10:29)


24-09-2008 01:09:35
   
?? sufletzel_dulce
Cont Sters

Inregistat: 07-09-2008
Mesaje: 40
si ce sa cautam noi fetele la bordeluri?

24-09-2008 16:44:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

sufletzel_dulce a scris:

si ce sa cautam noi fetele la bordeluri?

Fetele"bune"fac bani la bordeluri...;)
=D=D


24-09-2008 22:38:05
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Da ,plimbareti...stii mai Tasha parca as prefera sa nu ma mai plimb,pentru voi poate ca este interesant,vezi tari,vezi civilizatii,bla,bla,daca as gasi ceva acasa care sa ma multumeasca as ramine bucuros,dar daca te inveti cu viata normala ,adica respect si profesionalism,parca nu suporti sa lucrezi pentru prostii si ingalatii din tara ta,am stat de vorba cu citiva dintre armatorii de la noi,vai de capul lor ,de aceea prefer sa plec decit sa lucrez pentru oameni care sint asa cum sint iar atitudinea fata de munca (pe care o au ei)este undeva din secolul trecut,despre mine duca-se ei sa navige(navigheze,cum spun fetele simandicoase)direct pe fundul marii,Marine zero sanse pina in martie,ma duc la uscat ca foreman intr-un santier naval,dupa aia o sa vintur iarasi apele,dar oricum multam de informatie il trec pe lista

Ultima modificare facuta de Carol38 (25-09-2008 11:31:42)


25-09-2008 11:30:38
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

tasha 1951 a scris:


sufletzel_dulce a scris:

si ce sa cautam noi fetele la bordeluri?

Fetele"bune"fac bani la bordeluri...;)
=D=D

Atentie ! Fetitza cu "Sufletel Dulce" s-ar putea sa ia aceasta remarca ce pe un "Sfat" desi nu cred eu ca fetili nestricate se........"pacalesc" asa, cu una cu doua.


03-10-2008 12:32:41
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Carol38 a scris:

Da ,plimbareti...stii mai Tasha parca as prefera sa nu ma mai plimb,pentru voi poate ca este interesant,vezi tari,vezi civilizatii,bla,bla,daca as gasi ceva acasa care sa ma multumeasca as ramine bucuros,dar daca te inveti cu viata normala ,adica respect si profesionalism,parca nu suporti sa lucrezi pentru prostii si ingalatii din tara ta,am stat de vorba cu citiva dintre armatorii de la noi,vai de capul lor ,de aceea prefer sa plec decit sa lucrez pentru oameni care sint asa cum sint iar atitudinea fata de munca (pe care o au ei)este undeva din secolul trecut,despre mine duca-se ei sa navige(navigheze,cum spun fetele simandicoase)direct pe fundul marii,Marine zero sanse pina in martie,ma duc la uscat ca foreman intr-un santier naval,dupa aia o sa vintur iarasi apele,dar oricum multam de informatie il trec pe lista

Daca vorbesti de armatori, ai vazut ultimul vas construit de Germania ce a aplecat sa fie mobilat? 160,000t de "displacement" Independence of the Seas, zic ei cel mai mare (eu stiam ca cel mai mare pana acum ar fi avut 154,000-ton Freedom of the Seas.)
oricum nu mai e mult pana apare urmatorul vas din portul TurKu, Finlandia ce va avea :220,000-tone si se numeste "Genesis"
Dar daca tu lucrezi pe altfel de vapoare nu se poate sa nu fi auzit de cel mai mare vas construit vreodata (in afara de Arca lui Noe) : Knock Nevis, 564,763 tone lansat in 1981


03-10-2008 12:52:30
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Ma facusei curios cu nava de 500,am crezut ca este pasager...eu am lucrat la una de 176000,dar nu-i mai stiu numele(pasager),cit despre storage,ei bine japonezii care sint cei mai buni in domeniu de acum 10 ani aveau la balta una de 1000000,sincer eu nu le consider nave(dupa definitie si echipare sint) pentru ca nu poti intra in port cu ea,cit despre Genesis poate am sa o vad live,si iar nu-i prea vad rostul acestui colos,cind te duci ca turist (cel putin asa cred)vrei sa simti valul ,stropii aruncati de etrava etc,ori pe acest oras cu elica...ma cam indoiesc ca exista asa ceva,daca ar fi sa aleg o vacanta as alege una pe un velier,nu se compara cu conditiile de pe un mastodont dar macar simti,iar asta cred ca este ceea ce trebuie sa cauti cind esti pe nava

06-10-2008 09:00:12
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Apropo cind urcam pe riu la Ipswhich,vedeam englezoii cum navigau pe niste veliere micute...voltele si concentrarea de la timona,Doamne ce mi-as dorii si eu asa ceva,sa vezi ce port au ,pe marginea padurii si ....chiar se merita vazut(din punctul de vedere al unui marinar)

06-10-2008 09:09:18
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

Carol38 a scris:

Ma facusei curios cu nava de 500,am crezut ca este pasager...eu am lucrat la una de 176000,dar nu-i mai stiu numele(pasager),cit despre storage,ei bine japonezii care sint cei mai buni in domeniu de acum 10 ani aveau la balta una de 1000000,sincer eu nu le consider nave(dupa definitie si echipare sint) pentru ca nu poti intra in port cu ea,cit despre Genesis poate am sa o vad live,si iar nu-i prea vad rostul acestui colos,cind te duci ca turist (cel putin asa cred)vrei sa simti valul ,stropii aruncati de etrava etc,ori pe acest oras cu elica...ma cam indoiesc ca exista asa ceva,daca ar fi sa aleg o vacanta as alege una pe un velier,nu se compara cu conditiile de pe un mastodont dar macar simti,iar asta cred ca este ceea ce trebuie sa cauti cind esti pe nava



Aia de 500 e trasa la mal de ceva timp...
Iar ca pasager nu cred ca ii convine cuiva sa "dea la ratze" cit e ziua de lunga...M-am dat cu barci de genul asta si am vazut o multime de oameni care au debarcat dupa o zi sau doua de croaziera pentru ca nu mai puteau sta in picioare cu toate ca tangajul era minim...Oricum ceea ce vrea un turist(cruise-er) este cazare,MINCARE (muuulta) si sa viziteze o insulitza sau doua.Cine vrea cu adevarat sa simta marea/oceanul alege un yaht sau ceva mic nu un mastodont....
HIC!


06-10-2008 15:00:46
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Este un subiect oarecum la moda...ma rog,da-mi voie sa extrapolez un pic,sint inebunit dupa calarie,imi place cum alearga un cal, mirosul de piele de la harnasamente etc,dar... si acum vin ,,broblemele"calul trage pirturi,faci bataturi la fund,si mai este si mirosul de sudoare...offf ce murdar,solutia,o sa calaresc un cal de lemn...in sufragerie,ei cam asa vad eu aceste cruzuri si inebunesc de placere cind se face un,, drill "si ii vezi cu fete de purcelusi roz cum iau in serios chinuiala fara rost la care sint supusi iar dupa aia se duc fericiti la cabine cu sufletul impacat si cu gindul,oricind pot sa fiu si eu un ivanhoe...triste iluzii

06-10-2008 21:55:06
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Carol38 a scris:

Ma facusei curios cu nava de 500,am crezut ca este pasager...eu am lucrat la una de 176000,dar nu-i mai stiu numele(pasager),cit despre storage,ei bine japonezii care sint cei mai buni in domeniu de acum 10 ani aveau la balta una de 1000000,sincer eu nu le consider nave(dupa definitie si echipare sint) pentru ca nu poti intra in port cu ea,cit despre Genesis poate am sa o vad live,si iar nu-i prea vad rostul acestui colos,cind te duci ca turist (cel putin asa cred)vrei sa simti valul ,stropii aruncati de etrava etc,ori pe acest oras cu elica...ma cam indoiesc ca exista asa ceva,daca ar fi sa aleg o vacanta as alege una pe un velier,nu se compara cu conditiile de pe un mastodont dar macar simti,iar asta cred ca este ceea ce trebuie sa cauti cind esti pe nava

NU EXISTA un vas mai mare. E o Minciuna. Deasemenea, nava mai uriasa decit  Knock Nevis, 564,763 tone lansat in 1981(iesit la pensie in 2004) care e mai lunga decat blocurile Petronas, nu exista decat pe desene. Un fost proiect acum prabusit al unei nave de 3 ori mai lung decit Knock Navis va ramane doar pe hartie si doar un vis, Se numeste Freedom Ship.
  PS -Daca as lucra pe oricare nava, si as spune ca am uitat numele , tu ce ai gandi/crede?
(cu siguranta nu as uita numele :)


08-10-2008 13:21:50
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Mai de mult am afirmat ca am lucrat pe mai mult de 50 de nave,pasagere,si este adevarat,si asta numai intr-un vreo 380 de zile adica doua contracte fara vacanta de rigoare...si bineinteles ca nu le stiu pe foarte multe dupa nume,am lucrat in santier pe doua docuri plutitoate,iar eu am inceput de jos,adica intii am lucrat efectiv apoi organizam munca la nivel de echipe,asta numai in Free Port,a mai fost si Mcdermont in Dubai si Ocean in Nicolaev,asta numai la nivel de santiere,dupa care am inceput sa navig pe marfa,ca marinar apoi timonier,ce nu este clar,am zis toate astea nu ca sa imi arog oarece drepturi dar am simtit ca este necesar,sint deopotriva si constructor(de nave) si navigator...imi pare rau daca m-a luat,, valul"dar ma simt frustrat cind cineva din afara acuza fara sa stie in loc de a cere o explicatie de exemplu,iar in tara am fost in santierele din Constanta,Mangalia(Daewoo) si Navodari...apropo,tu ai fi tinut minte numele navelor la peste 10 ani de santier si 4 de navigatie?

08-10-2008 19:46:42
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Ma interesez si de numele tancului de care spuneam

08-10-2008 19:49:46
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Carol38 a scris:

Mai de mult am afirmat ca am lucrat pe mai mult de 50 de nave,pasagere,si este adevarat,si asta numai intr-un vreo 380 de zile adica doua contracte fara vacanta de rigoare...si bineinteles ca nu le stiu pe foarte multe dupa nume,am lucrat in santier pe doua docuri plutitoate,iar eu am inceput de jos,adica intii am lucrat efectiv apoi organizam munca la nivel de echipe,asta numai in Free Port,a mai fost si Mcdermont in Dubai si Ocean in Nicolaev,asta numai la nivel de santiere,dupa care am inceput sa navig pe marfa,ca marinar apoi timonier,ce nu este clar,am zis toate astea nu ca sa imi arog oarece drepturi dar am simtit ca este necesar,sint deopotriva si constructor(de nave) si navigator...imi pare rau daca m-a luat,, valul"dar ma simt frustrat cind cineva din afara acuza fara sa stie in loc de a cere o explicatie de exemplu,iar in tara am fost in santierele din Constanta,Mangalia(Daewoo) si Navodari...apropo,tu ai fi tinut minte numele navelor la peste 10 ani de santier si 4 de navigatie?


Imi cer scuze, ai dreptate si multe la palmares.
Insa astept acel nume :)


09-10-2008 11:29:00
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
O sa iau legatura cu profesorii de la CPLMC si promit sa vin cu citeva date,banuiesc ca o sa mai dureze ceva timp pina ajung pe la ei,cit despre scuze sint mai mult decit acceptate,mai ales ca vin din partea ta ,eu considerindute un om echilibrat si cu mult bun simt(asta in urma postarilor tale de pe forum)

10-10-2008 10:17:27
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Prietene, propun ceva: hai sa mergem mai departe cu alte discutii.
(pentru ca nu vei gasi nici un nume, nu as vrea sa ma repet da nu exista, stiu sigur)


11-10-2008 09:28:22
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Ok,chiar sint adeptul discutiilor(exprimarii parerilor)fara incrincenarea de a devenii mister popularitate sau stie tot(model vazut aici pe forum)...cit despre celelalte topicuri nu prea ma intereseaza,imi este de ajuns discutiile despre mare....in rest ,mai postez asa ca sa exist

11-10-2008 17:19:11
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Nassau

Ultima modificare facuta de NJD (15-10-2008 08:08:51)


14-10-2008 10:47:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Carol38 a scris:

Ok,chiar sint adeptul discutiilor(exprimarii parerilor)fara incrincenarea de a devenii mister popularitate sau stie tot(model vazut aici pe forum)...cit despre celelalte topicuri nu prea ma intereseaza,imi este de ajuns discutiile despre mare....in rest ,mai postez asa ca sa exist

Perfect!scrie acoplo unde simti tu ca este ok...=)


14-10-2008 12:58:01
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Nassau, am fost de multe ori acolo (cu avionul si cu barca aia mare care are wings sub apa pentru stabilizare sa nu aibe lumea rau de mare), anul trecut de 2 ori, in Ianuarie si Aprilie. De obicei stau la Windham Resort, Cable beach, nu departe de aeroport, si la 8  kilometri de downtown. Intr-o seara plimbandu-ma prin satul cu firme tari, la cumparaturi, pe alei m-am calauzit curios dupa sunetul muzicii venind din partea sudica, dininspre Atlantis. Dupa un timp scurt am ajuns intr-o gradina unde nu numai ca era muzica unui spectacol dar si frumos decorate mese in jurul carora cateva zeci de oameni apreciau cantaretii si dansatorii locali. Amplasate strategic, pe celelalte 3 laturi erau statii de autoservire fiecare cu bucatari si ospatari de servici, avand superb meniu cu bunatati care se pot gasi numai la un hotel  ca Atlantis sau Four Seasons. Nu mi-a trebuit mult ca sa descopar cele doua baruri langa scena, si pentru un ciubuc nu prea mare (echivaland 20 ron) am comandat o baututa simpla, cur-vua-zier, sa-mi deschida pofta de mancare (fiind ora opt, era deja inchisa). Dupa 2 ture deja am simtit ca vreau sa dansez si pentru ca mi-ai citit gandul a inceput si muzica de dans si ca sa nu fim stingheri ni s-au alaturat cateva zeci de perechi. Mai un dans mai o bautura dai un crevete sau tort, a fost o seara frumoasa, de pomina. La intoarcere am rugat un usier sau cum le zice la cei ce pazesc usile sa cheme un taxi. Dar ce Taxi a chemat, pe cel mai al draku (sorry Evil). Un mare SUV Suburban, cu mare flat tv, cu orga de lumini interioara, disco pe roti cemai si ca sa-l descurajes sa puna muzica la maxim (ca de la muzica meneam)l-am luat la intrebari si trebuia sa raspunda :) si iar intrebari pana am ajuns. Nici nu a costat mult cativa lei de lor unde am adaugat 10 pentru norok.
Daca aterizezi cu Vaporul in Nassau, in port poti vedea stand ancorate 4, 5 chiar 6 mai inghesuite marile orase plutitoare, si imediat ce esi pe strazile intortochiate vezi nenumarate magazine, luxoase, ce elegant expun in vitrine, orice, turmelor de turisti hotarati sa nu piarda ocazia potrivita de a cumpara ceva, pentru amintire, chiar daca e facut in China, chiar daca nu reprezinta Bahamas dar ca sa nu se intoarca acasa cu buzunarele pline de bani/c.carduri. Aaaa pentru obiecte de artizanat, e un loc nou amenajat intr-un cort gigant nu depare de cel vechi,  zona de desfacere ( nu a picioarelor) a abiectelor de artizanat facute in china de tot felul si poate si cateva bastinase dar tre sa cauti mult, al uriaselor Mamas. Bratari si cercei din Coral rosu 12-14 lei, dar care la magazinul Unirea am dat cateva sute bune(opt).   
    Oamenii din Nassau/Bahamas sunt foarte politicosi din doua motive: Pentru ca au crescut si cresc sub influenta culturii Engleze si respectul fata de lege si al doilea ca isi dau seama ca industria lor principala e Turismul. Mincarea , bautura, materialele de constructie totul, adica totul e importat de pe continent. Si dupa cum merg uni Romani cu taxiul la Real, ei merg in State(ft. Laud.) sa cumpere Igienica si altele. Ce e frumos acolo si de ce e apreciata insula (si cele alte 699)  e apa, nu pre adanca, superba, calda , si plajele cu nisipuri albe din coral sfarmat care nu ard la talpi niciodata, vegetatia tropicala, si toate astea cind in Romania e Gerul lui Boboteaza. Asta


15-10-2008 08:07:40
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:

Nassau, am fost de multe ori acolo (cu avionul si cu barca aia mare care are wings sub apa pentru stabilizare sa nu aibe lumea rau de mare), anul trecut de 2 ori, in Ianuarie si Aprilie. De obicei stau la Windham Resort, Cable beach, nu departe de aeroport, si la 8  kilometri de downtown. Intr-o seara plimbandu-ma prin satul cu firme tari, la cumparaturi, pe alei m-am calauzit curios dupa sunetul muzicii venind din partea sudica, dininspre Atlantis. Dupa un timp scurt am ajuns intr-o gradina unde nu numai ca era muzica unui spectacol dar si frumos decorate mese in jurul carora cateva zeci de oameni apreciau cantaretii si dansatorii locali. Amplasate strategic, pe celelalte 3 laturi erau statii de autoservire fiecare cu bucatari si ospatari de servici, avand superb meniu cu bunatati care se pot gasi numai la un hotel  ca Atlantis sau Four Seasons. Nu mi-a trebuit mult ca sa descopar cele doua baruri langa scena, si pentru un ciubuc nu prea mare (echivaland 20 ron) am comandat o baututa simpla, cur-vua-zier, sa-mi deschida pofta de mancare (fiind ora opt, era deja inchisa). Dupa 2 ture deja am simtit ca vreau sa dansez si pentru ca mi-ai citit gandul a inceput si muzica de dans si ca sa nu fim stingheri ni s-au alaturat cateva zeci de perechi. Mai un dans mai o bautura dai un crevete sau tort, a fost o seara frumoasa, de pomina. La intoarcere am rugat un usier sau cum le zice la cei ce pazesc usile sa cheme un taxi. Dar ce Taxi a chemat, pe cel mai al draku (sorry Evil). Un mare SUV Suburban, cu mare flat tv, cu orga de lumini interioara, disco pe roti cemai si ca sa-l descurajes sa puna muzica la maxim (ca de la muzica meneam)l-am luat la intrebari si trebuia sa raspunda :) si iar intrebari pana am ajuns. Nici nu a costat mult cativa lei de lor unde am adaugat 10 pentru norok.
Daca aterizezi cu Vaporul in Nassau, in port poti vedea stand ancorate 4, 5 chiar 6 mai inghesuite marile orase plutitoare, si imediat ce esi pe strazile intortochiate vezi nenumarate magazine, luxoase, ce elegant expun in vitrine, orice, turmelor de turisti hotarati sa nu piarda ocazia potrivita de a cumpara ceva, pentru amintire, chiar daca e facut in China, chiar daca nu reprezinta Bahamas dar ca sa nu se intoarca acasa cu buzunarele pline de bani/c.carduri. Aaaa pentru obiecte de artizanat, e un loc nou amenajat intr-un cort gigant nu depare de cel vechi,  zona de desfacere ( nu a picioarelor) a abiectelor de artizanat facute in china de tot felul si poate si cateva bastinase dar tre sa cauti mult, al uriaselor Mamas. Bratari si cercei din Coral rosu 12-14 lei, dar care la magazinul Unirea am dat cateva sute bune(opt).   
    Oamenii din Nassau/Bahamas sunt foarte politicosi din doua motive: Pentru ca au crescut si cresc sub influenta culturii Engleze si respectul fata de lege si al doilea ca isi dau seama ca industria lor principala e Turismul. Mincarea , bautura, materialele de constructie totul, adica totul e importat de pe continent. Si dupa cum merg uni Romani cu taxiul la Real, ei merg in State(ft. Laud.) sa cumpere Igienica si altele. Ce e frumos acolo si de ce e apreciata insula (si cele alte 699)  e apa, nu pre adanca, superba, calda , si plajele cu nisipuri albe din coral sfarmat care nu ard la talpi niciodata, vegetatia tropicala, si toate astea cind in Romania e Gerul lui Boboteaza. Asta

Te invidiez ca poti colinda prin atatea locuri....norocosule!


15-10-2008 09:52:06
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Sincer cred ca ai fost sau esti personal navigant,altfel nu prea inteleg cum de stii atitea lucruri despre nave si apa(banuiesc ca ai fost la masina,aia lucreaza cu distilatorul de apa),ok despre cultura bahameza nu cred ca este prea multe de spus,stiu povestea asta de la niste bastinasi...ei au evadat de pe plantatii din america de sud si s-au stabilit unde au avut norocul,cei din Free Port sint destul de diferiti ca fizic de cei din capitala,fiind foarte solizi (ei spuneau ca se trag din triburi diferite)fapt ce aduce anual in oras o multime de americance dornice de monta(si o au din plin)barbatii sint foarte bine si la virta de 50 de ani,cit despre sarbatori ,ei bine,tin minte ca au o sarbatoare Juncano,nu stiu daca am scris corect dar tine din aprilie pina in vara,beau danseaza s fac sex ca nebunii in acesta perioada,aaa si inca ceva,iarba este interzisa dar asta numai daca esti gasit cu mai mult de 5 tigari(nu stiu nu am incercat),spuneau loclnicii,cit despre respect,ai dreptate dar eu cred ca sint mult mai respectosi si mult mai saritori decit toata Anglia la un loc,in momentul in care suferi o nedreptate si daca o spui mai ales in public cel care a facuto are probleme serioase,simtul civic este la niste cote care nu mi-am imaginat ca poate exista,sper sa nu se fi alterat asta de cind nu am mai fost pe acolo

Ultima modificare facuta de Carol38 (16-10-2008 14:17:15)


16-10-2008 14:15:01
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Despre amintiri de la ei nu prea vad ce poti cumpara autentic,au niste cioate din lemn scobite acolo sa fie si cam atit,vorbeam cu niste localnici si ei cind vreau sa cumpere cite ceva(obiecte din aur in special)se duc in Africa sau in State,dupa ce am vizitat Africa am inteles ca ceea ce expun ei pe tarabe sint niste copii destul de nereusite a ceea ce gasesti pe continentul African

16-10-2008 14:32:12
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Ce stiu eu despre cei din Nassau e ca insula a fost una din multele unde se facea comert cu sclavi(adica ciori din Africa)mare greseala,Ar fi trebuit sa-i lase dracu in Africa si gata,asa sau imprastiat in toata lumea.Cat despre Atlantis,da e nemaipomenit,incepand cu luxosul apartament ce l-am vazut intr-un film,acvariul,sala de tron(nu stiu ce rege a stat in acel tron) si tot ce face parte din complex.Si o vedere a intregului arhipelag(adica a insulelor mai apropiate)se poate vedea de pe turnul de apa,care e la 15 minute de mers de la statuia reginei Victoria,adica din centru.Apoi insula unde sau turnat cateva scene din filmul Laguna Albastra,sau insula pe care se afla o crescatorie de delfini,aceeasi in care a fost crescut si dresat Delfinul Flipper din serialul copilariei unora dintre noi.Salut Carole ai ajuns acasa,eu sunt de la 1 oct dar muncesc in continuu,pregatesc casa pt iarna,saptamana viitoare culeg via,si in decembrie cand vin din nou, stau ca soarecele in siloz.NJD amice,nu stiu daca esti sau nu marinar,dar daca le-ai vizitat ca turist esti un fericit,o indreptatesc pe Tashica cand spune ca te invidiaza,eu le-am vizitat toate astea cand am fost pe pasager,si am avut timp ca lucram in tura de noapte.Eram rupt de oboseala,dar nu-mi puteam dezlipi ochii de la frumusetile ce ma inconjurau.

17-10-2008 17:52:32
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

marin67 a scris:

Ce stiu eu despre cei din Nassau e ca insula a fost una din multele unde se facea comert cu sclavi(adica ciori din Africa)mare greseala,Ar fi trebuit sa-i lase dracu in Africa si gata,asa sau imprastiat in toata lumea.Cat despre Atlantis,da e nemaipomenit,incepand cu luxosul apartament ce l-am vazut intr-un film,acvariul,sala de tron(nu stiu ce rege a stat in acel tron) si tot ce face parte din complex.Si o vedere a intregului arhipelag(adica a insulelor mai apropiate)se poate vedea de pe turnul de apa,care e la 15 minute de mers de la statuia reginei Victoria,adica din centru.Apoi insula unde sau turnat cateva scene din filmul Laguna Albastra,sau insula pe care se afla o crescatorie de delfini,aceeasi in care a fost crescut si dresat Delfinul Flipper din serialul copilariei unora dintre noi.Salut Carole ai ajuns acasa,eu sunt de la 1 oct dar muncesc in continuu,pregatesc casa pt iarna,saptamana viitoare culeg via,si in decembrie cand vin din nou, stau ca soarecele in siloz.NJD amice,nu stiu daca esti sau nu marinar,dar daca le-ai vizitat ca turist esti un fericit,o indreptatesc pe Tashica cand spune ca te invidiaza,eu le-am vizitat toate astea cand am fost pe pasager,si am avut timp ca lucram in tura de noapte.Eram rupt de oboseala,dar nu-mi puteam dezlipi ochii de la frumusetile ce ma inconjurau.



Nu sunt marinar, eu lucrez cu cifre, dar imi place sa calatoresc.
Ai dreptate cu privire la bastinasii insulelor, majoritatea au fot sclavi adusi pentru munca pe plantatiile de zahar, fie din africa dar si din europa(prizonierii de razboi) si au mai fost si niste colonii a detinutilor deportati, practicat de Franta si Anglia


18-10-2008 08:17:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:


marin67 a scris:

Ce stiu eu despre cei din Nassau e ca insula a fost una din multele unde se facea comert cu sclavi(adica ciori din Africa)mare greseala,Ar fi trebuit sa-i lase dracu in Africa si gata,asa sau imprastiat in toata lumea.Cat despre Atlantis,da e nemaipomenit,incepand cu luxosul apartament ce l-am vazut intr-un film,acvariul,sala de tron(nu stiu ce rege a stat in acel tron) si tot ce face parte din complex.Si o vedere a intregului arhipelag(adica a insulelor mai apropiate)se poate vedea de pe turnul de apa,care e la 15 minute de mers de la statuia reginei Victoria,adica din centru.Apoi insula unde sau turnat cateva scene din filmul Laguna Albastra,sau insula pe care se afla o crescatorie de delfini,aceeasi in care a fost crescut si dresat Delfinul Flipper din serialul copilariei unora dintre noi.Salut Carole ai ajuns acasa,eu sunt de la 1 oct dar muncesc in continuu,pregatesc casa pt iarna,saptamana viitoare culeg via,si in decembrie cand vin din nou, stau ca soarecele in siloz.NJD amice,nu stiu daca esti sau nu marinar,dar daca le-ai vizitat ca turist esti un fericit,o indreptatesc pe Tashica cand spune ca te invidiaza,eu le-am vizitat toate astea cand am fost pe pasager,si am avut timp ca lucram in tura de noapte.Eram rupt de oboseala,dar nu-mi puteam dezlipi ochii de la frumusetile ce ma inconjurau.



Nu sunt marinar, eu lucrez cu cifre, dar imi place sa calatoresc.
Ai dreptate cu privire la bastinasii insulelor, majoritatea au fot sclavi adusi pentru munca pe plantatiile de zahar, fie din africa dar si din europa(prizonierii de razboi) si au mai fost si niste colonii a detinutilor deportati, practicat de Franta si Anglia

Se vede ca lucrezi cu cifre,poate din cand in cand ar mai trebui sa lucrezi si la litere...;)
mai tragi si tu niste greseli de ortografie,pe care vad ca Xtremul ti le tolereaza si de altfel ti le tolerez si eu,ca-mi esti simpatic!=)


18-10-2008 09:11:43
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Hai prin marea Egee, la Santorini.
In jurul orei 6:00 dimineata, cei interesati adica majoritatea pasagerilor erau la prova pe puntea principala, sa prinda primile imagini ale piscurilor patrunzand calma apa in departarile albastre. E forfota, fiecare incercand sa ocupe un locusor mai prielnic facut pozelor sau de filmat a primelor aparitii de casute agatate pe varfurile muntoase a celebrei frumuseti Santorini. Cu fiecare minut incepe sa fie facuta distinctia unei intrari in insula, apoi aceasta pare a fi despartita in doua insule separate. Cu cit ne apropiem mai mult cu atat parca muntii cresc in inaltime si incepem sa distingem din ce in ce conturul casutelor albe pe crestele din centru a falezelor gigante. Apropiindu-ne de destinatie, deacum vaporul cu viteza  incetinita mult, a inceput o manevra practicata de multe ori in a se alinia printre celelalte doua vase ancorate deja. Eram in partea dreapta a insulei ce parea a fi un zid vertical ridicandu-se din apa pe a carui coline mult in departare spre stanga erau asezate multe multe casute albe, probabil si hoteluri. Incep a deslusi autobuse ce merg pe un plan inclinat pe o strada invizibila, probabil primii vizitatori aflinduse la bord. Numai cateva minute peste ora 7:00 dimineata si primii pasageri, cei ce au cumparat in avans excursii la vulcan (Nea si Palia  Kameni) sau alte parti ale isnsulei, erau aliniati cuminti, asteptand imbarcarea in cele cateva vase (tender) ce aveau misiunea de transfer de pasageri in numar mic 70-80 la tarm. Cum am ajuns acolo, in parcare cateva autobuse cu motorul pornit asteptau aliniate, ghizi cu plancarde indicand destinatii diferite sa aduca primii clienti.  Am vizitat cele doua insulite rasarite din mare in centrul unui semicerc muntoas, semn ca vulcanul nu e mort ci inca e activ. In Nea Kameni am urcat pana in varf pe poteci de zgura neagra, vulcanica, privind din cand in cand peste cate un crater micutz semne volcanologice ce indica activitate a colosului, precum depuneri albe galbene sulfurice si chiar aburi sulfurici pe 'ici pe colo, semne a posibilitatilor cataclismice ce a creat sau poate spulbera Santorini. Micutul vas ce semana ca unul de pirati ne adus nu dupa mult timp la cealalta insula; Palaia Kameni unde cei ce stiam sa inoatam si am vrut sa avem experienta lagunei, ne-am scaldat in apa marii de culoare maro (minereuri,fier) si calduta natural izvorand din adancuri, aropiata de temperatura corpului. Este extaziant sa stii ca in orice clipa in orice moment poti fi victima unui cataclism precum acela de acu 3600 mii de ani in urma ce a spulberat civilizatia de pe Thera (insula). Inapoi  pe insula principala pe coline de unde se spune ca ar fi singurul loc din lume unde poti vedea rasaritul si apusul soarelui din apa dar din pat, am luat pranzul tarziu dupa care am colindat magazinele cu usile larg deschise vizitatorilor. In final in drum spre gondola/cabina teleferica ce scobora vizitatorii de o zi la malul lagunei unde barcile de transport asteptau calme, nu am pierdut ocazia sa bem ultima bere Mithos, pe terasa unui restaurant probabil ultimul, de unde in cele 20 de minute nu am poposit in ami inpietri in minte imaginea sublima de apus de soare si cea nu departe inspre est, oraselul cuprins de intunericul noptii apropiate. Am luat cu mine multe poze si filme a acestei insule dar nu pot fi descrise frumusetile in cuvinte, trebuiesc vazute/traite la fata lucului. La 7:30 pm eram deja pasagerii unei ultime tendere inspre vaporul cel faimos, al caror zile de existenta si calatorii erau numarate, Sea Dimond.


18-10-2008 12:01:32
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Prin Egee am fost tranzit,in schimb am stat o luna in santier la Napoli plus linia facuta intre Barcelena si vestul Italiei,timp de 5 luni pana se ne bage in santier.Nu am vizitata Vezuviul,nu stiu daca am sa mai ajung vreodata pe acolo,oricum l-am vazut la tv,deci raman cu amintirile frumoase avute alaturi de napolitance.Doamne sunt o minunatie,daca nu as fi avut copii as fi ramas acolo,asta prin `98.In schimb la capitolul vizite toata Italia e numai istorie asa ca am vazut o multime de locuri istorice,in frumoasa Italie cu frumoasele italience.

28-10-2008 17:52:53
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Poate Constanta fi comparata cu orice oras-port Italian sau Grec ?

30-10-2008 09:38:39
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627

NJD a scris:

Poate Constanta fi comparata cu orice oras-port Italian sau Grec ?

Da si nu este raspunsul,cu toate ca nu am fost in Italia si Grecia(in porturi),depinde prin ce prisma privesti,a marinarului sau a turistului,turistic nu cred ca este vorba asta din cauza ca inca nu are o infrastructura adecvata,bietii vizitatori sint descarcati la fel ca marfa vrac(destul de aproape de asta)nu tu un spatiu de verificare a celor ce coboara nu tu mijloace de transport si tristetea din jurul portului care este mai mult populat de portuari si santieristi(in alte locuri nu prea am vazut asa ceva)plusuri ar fi apropierea orasului cu destule locuri de vizitat plus statiunea Mamaia destul de la indemina,iar ca marinar.... nici asta nu este facut corespunzator,este o amestecatura care nu da voie specializarii serviciilor...da destul de trist,dar cum sa spun traim in romanica...


01-11-2008 12:26:02
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
La mine in oras e toamna,la mine in oras e vreme ce te-ndeamna la visare,la mine in oras mi sa uzat semeringurile de la pompa de injectie si arborele cu came,la mine in oras o sa trebuiasca sa ma duc la service....bagamiassssssss

03-11-2008 13:32:02
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Despre C-ta ca marinar am aflat de la alti marinari de allte nationalitati,si anume unde gasesti fetele,in ce restaurante merg ei sa fie siguri,si asta pe nationalitati incepand cu filipoi,si terminand cu polacii si nemtii.Nu mai spun de grecii batrani care mi-au spus locurile stiute demine de copil,acum sunt aproape in totalitate diferite si asta daor din cauza unui rest.``Zorile``sau cum ii mai spune acum,a ramasa ``Vraja Marii``,in rest nu mai sunt din cele vechi.
  Ca turist in afara de centrul vechi ce pot vizita noii sositi,ca magazine sunt peste tot im lume,la fel blocuri viloaicele poate ca-s mai mari la noi,in rest cam la fel.Carole daca esti acasa in decembrie bem un vin de bolta,eu sunt pana pe 20 ianuarie in concediu incepand cu 20 dec,valabil pt toti care au drum prin C-ta.


03-11-2008 19:34:09
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627

marin67 a scris:

Despre C-ta ca marinar am aflat de la alti marinari de allte nationalitati,si anume unde gasesti fetele,in ce restaurante merg ei sa fie siguri,si asta pe nationalitati incepand cu filipoi,si terminand cu polacii si nemtii.Nu mai spun de grecii batrani care mi-au spus locurile stiute demine de copil,acum sunt aproape in totalitate diferite si asta daor din cauza unui rest.``Zorile``sau cum ii mai spune acum,a ramasa ``Vraja Marii``,in rest nu mai sunt din cele vechi.
  Ca turist in afara de centrul vechi ce pot vizita noii sositi,ca magazine sunt peste tot im lume,la fel blocuri viloaicele poate ca-s mai mari la noi,in rest cam la fel.Carole daca esti acasa in decembrie bem un vin de bolta,eu sunt pana pe 20 ianuarie in concediu incepand cu 20 dec,valabil pt toti care au drum prin C-ta.

Multam de invitatie marine,dar acum cred ca nu am sa mai intirzii pe aici, pe 10 luna asta plec in Free Port pina in martie sau aprilie,sa vad cum o fi la noi cald sau rece(in primavara bineinteles),deja am semnat contractul si stii cum este in lumea mercenarilor ,nu inchizi niciodata usa cu piciorul,si nevastamea se plinge ca plec acuma in apropierea sarbatorilor ,dar prefer sa fim despartiti si cu abundenta decit acasa si sa chentaim,apropo,ai auzit ultima noutate,in Bulgaria fiscul ii alearga pe marinari ca sa-i taxeze,eu deja imi fac un cont in Bahamas si tot o sa-i trag pe cosor
P.S.De anul nou o sa ma imbat cu black label,si am sa rezolv o curoasa bahameza


03-11-2008 22:36:04
   
?? Blondinu
Cont Sters

Inregistat: 14-10-2008
Mesaje: 1
salut all :)  bine vam gasit pe aici :)

17-12-2008 02:40:28
   
?? koto
Cont Sters

Inregistat: 28-04-2008
Mesaje: 4
dragutz oras,pacat ca femeile nu sunt frumoase

08-03-2009 08:21:02
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 17-11-2008
Mesaje: 42

koto a scris:

dragutz oras,pacat ca femeile nu sunt frumoase


Pai..ce treaba ai tu cu femeile??? :D :D :D..poate ca-s frumosi barbatii!!!


11-03-2009 12:47:33
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Constanta,am regasito un pic mai curata parca,un pic mai saracuta(oamenii preocupati de nu stiu ce...)of,in trafic la fel de aglomerata si stresanta...dar imi place

15-04-2009 11:38:51
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266
Salut C-ta si toti forumistii,Carole ce mai faci cat sta maii pe acasa,poate te ne vedem.Eu sunt tot cu maimutele,dar am speranta ca in curand am sa scap de ele si am sa revad Rusia cu toate frumusetile ce se gasesc acolo.Voi fi acasa cel tarziu in iulie in prima decada,daca vei mai fi in tara poate bem un sprit rece ca vin de bolta nu am nu am avut ocazia sa bem impreuna.

25-05-2009 00:22:43
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la