Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Proza, versuri, literatura. Expuneri de lucrari in pagina,comentarii.    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
fabyola
Femeie

Nou venit

Inregistat: 17-01-2008
Mesaje: 1
A-si dori ca in Forum sa mai vina si persoane dotate cu talent literar. Sa se puna intrebari pertinente. Sa se expuna  pagini din lucrari personale. sa se faca comentarii.  Sunt sigura ca exista mult har si talent pe acest Sit dar nu este bine
orientat.
         
          Sa incercam!!!


17-01-2008 15:03:46
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
..proza vietii,versul de iubire,oful de dor ,toate gandurile sa stea de straja mintii ,sa ne incalzeasca sufletele si sa ne amagim cu visul...hm...cine mai citeste proza,cine mai citeste poezie?...poate ceva conturi bancare .....

17-01-2008 15:08:55
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

fabyola a scris:

A-si dori ca in Forum sa mai vina si persoane dotate cu talent literar. Sa se puna intrebari pertinente. Sa se expuna  pagini din lucrari personale. sa se faca comentarii.  Sunt sigura ca exista mult har si talent pe acest Sit dar nu este bine
orientat.
         
          Sa incercam!!!


Mi se pare o idee frumoasă, pusă Ă®n practică, Ă®ntr'o oarecare măsură, pe topicul "Versuri".
Vreau să Ă®i rog pe cei cărora acest topic li se pare inutil / prostie / pierdere de vreme / elucubraţie, cărora le face silă ce se va scrie aici - să ne ajute, ignorându'l şi evitând să posteze alt gen de comentarii. ĂŽi rog să posteze pe topicurile care se apropie de gusturile lor. :)
Acestea fiind zise, te rog, dragă Fabyola, să Ă®ncepi. :)


17-01-2008 15:36:41
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

fabyola a scris:

A-si dori ca in Forum sa mai vina si persoane dotate cu talent literar. Sa se puna intrebari pertinente. Sa se expuna  pagini din lucrari personale. sa se faca comentarii.  Sunt sigura ca exista mult har si talent pe acest Sit dar nu este bine
orientat.
         
          Sa incercam!!!



In opinia si mai ales conform experientei mele de forumista de peste 2 ani, ideea ta nu mi se pare fericita. E un loc unde se intilnesc oameni ce-si cauta legaturi, prieteni, parteneri, si basta... incercarile "literaturnice" sint o rabufnire colaterala. Aici, companionii iti pot usor ierta scrisul neglijent (de exemplu "A-si dori" in loc de "as dori")... sau stilistica gongorica ori puerila, si asta din urma apare mai frecvent decit te-ai astepta ... Ceea ce nu e cazul unor forumuri specializate cum este, de pilda, < w w w . c a f e n e a u a . c o m >.

Ultima modificare facuta de SandieShaw (18-01-2008 01:32:20)


18-01-2008 01:30:10
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

SandieShaw a scris:

In opinia si mai ales conform experientei mele de forumista de peste 2 ani, ideea ta nu mi se pare fericita. E un loc unde se intilnesc oameni ce-si cauta legaturi, prieteni, parteneri, si basta... incercarile "literatunice" sint o rabufnire colaterala. Aici, companionii iti pot usor ierta scrisul neglijent (de exemplu "A-si dori" in loc de "as dori")... sau stilistica gongorica ori puerila, si asta din urma apare mai frevvent decit te-ai astepta ... Ceea ce nu e cazul unor forumuri specializate cum este, de pilda, < w w w . c a f e n e a u a . c o m >.


Te'aş contrazice, dragă SandieShaw. Din ce am văzut, lumea tocmai că NU Ă®şi caută aici legături şi parteneri. Vorbeşte despre asta, aşa e, dar cum apare cineva care caută un gen de legătură, un partener este imediat forfecat pentru "abordarea lui greşită" şi este invitat să meargă Ă®n altă parte. :)
ĂŽn rest, se poate să ai dreptate. :)


18-01-2008 01:33:20
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

Lake a scris:

Vreau să Ă®i rog pe cei cărora acest topic li se pare inutil / prostie / pierdere de vreme / elucubraţie, cărora le face silă ce se va scrie aici - să ne ajute, ignorându'l şi evitând să posteze alt gen de comentarii. ĂŽi rog să posteze pe topicurile care se apropie de gusturile lor. :)


Lake, asta fac de atita timp, si fara sa ma rogi tu... mai ales ca aste citeva topicuri imi stau in git intr-un mod mult mai lipsit de echivoc decit ai sugerat tu... dar atita timp cit chestiile astea se cultiva pe solul tolerant al 2-4 topicuri... mi se pare forumul un plancton delicios... :D:D

Ultima modificare facuta de SandieShaw (18-01-2008 01:38:12)


18-01-2008 01:36:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:


SandieShaw a scris:

In opinia si mai ales conform experientei mele de forumista de peste 2 ani, ideea ta nu mi se pare fericita. E un loc unde se intilnesc oameni ce-si cauta legaturi, prieteni, parteneri, si basta... incercarile "literatunice" sint o rabufnire colaterala. Aici, companionii iti pot usor ierta scrisul neglijent (de exemplu "A-si dori" in loc de "as dori")... sau stilistica gongorica ori puerila, si asta din urma apare mai frevvent decit te-ai astepta ... Ceea ce nu e cazul unor forumuri specializate cum este, de pilda, < w w w . c a f e n e a u a . c o m >.


Te'aş contrazice, dragă SandieShaw. Din ce am văzut, lumea tocmai că NU Ă®şi caută aici legături şi parteneri. Vorbeşte despre asta, aşa e, dar cum apare cineva care caută un gen de legătură, un partener este imediat forfecat pentru "abordarea lui greşită" şi este invitat să meargă Ă®n altă parte. :)
ĂŽn rest, se poate să ai dreptate. :)

subscriu,draga mea...eu sunt una dintre cele care bantui pe cel putin 15 forumuri...si asta cam asa e.. =(


18-01-2008 04:34:58
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

fabyola a scris:

A-si dori ca in Forum sa mai vina si persoane dotate cu talent literar. Sa se puna intrebari pertinente. Sa se expuna  pagini din lucrari personale. sa se faca comentarii.  Sunt sigura ca exista mult har si talent pe acest Sit dar nu este bine
orientat.
         
          Sa incercam!!!

Cherie, incepe tu si te-njuram noi ; dupa ce umplem f'o cinci-cin'sh'pe pagini, schimbam portile.
Nenica, cum dracu putem vorbi de "literatura", atata vreme cat agramatismul "scremerilor" - in majoritatea lor lirico-depresiv-blegomaniace - cu pretentii , e de-a dreptul nociv pentru orice creier caruia-i functioneaza si cel de-al doilea neuron ?!!!
Care-i "publicul tinta", targetul urmarit ? Aia care-ntreaba (se-ntreaba), de ce nu i-o place prietenei lui, sa-i fie linse deshtili, veshnicul cautator de muieret care sa-i deserte bashica-n gura , Ilie (posibil de la scularie), harnicul postator pe orice topic al unui numar de telefon, disperat ca nu-si afla amanta posesoare de  'ogeac ?
Hai, sa fim seriosi !

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (18-01-2008 12:22:17)


18-01-2008 12:21:04
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
unii au Pastele in alta zi ,tot credinciosi sunt ...eu nu cred ca asta conteaza ca se mai strecoara greseli gramaticale...eu ,una fac destule ,nu pentru ca nu as stii sa nu scriu corect dar tastez f repede sau uneori pe intuneric...si nu mai imi fac timp de corecturi...important e sa se inteleaga dincolo de cuvant....si...nu e nimeni obligat sa citeasca ...pana la urma


SandieShaw a scris:


fabyola a scris:

A-si dori ca in Forum sa mai vina si persoane dotate cu talent literar. Sa se puna intrebari pertinente. Sa se expuna  pagini din lucrari personale. sa se faca comentarii.  Sunt sigura ca exista mult har si talent pe acest Sit dar nu este bine
orientat.
         
          Sa incercam!!!



In opinia si mai ales conform experientei mele de forumista de peste 2 ani, ideea ta nu mi se pare fericita. E un loc unde se intilnesc oameni ce-si cauta legaturi, prieteni, parteneri, si basta... incercarile "literaturnice" sint o rabufnire colaterala. Aici, companionii iti pot usor ierta scrisul neglijent (de exemplu "A-si dori" in loc de "as dori")... sau stilistica gongorica ori puerila, si asta din urma apare mai frecvent decit te-ai astepta ... Ceea ce nu e cazul unor forumuri specializate cum este, de pilda, < w w w . c a f e n e a u a . c o m >.


18-01-2008 13:39:07
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Fara geniul lui Octavian Paler suntem mai saraci,oare o sa se mai nasca o asemenea inteligenta? Unii vor sa-i calce pe urme,dar nu fac decat sa fie ridicoli (vezi "de ce iubim femeile",mircea cartarescu) si obsedati de sex si perversiuni pe care nu recunoaste ca le pune in practica,ci vezi-doamne el este invitat la menaj-a-trois dar refuza(pai cum sa recunoasca daca stie ca nevasta ii citeste cartile?).

19-01-2008 02:34:17
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Citez din Octavian Paler,-Calomnii Mitologice:-" Unii ma invidiaza,onorati domni,pentru tineretea mea. Acestora imi vine sa le strig: "Pentru Dumnezeu,sunt mai batrana decat voi. Nu va luati dupa aparente. Eu sunt ca o ruina stralucitoare. Pot sa stralucesc fizic,si o fac,recunosc,din orgoliu,dar pe dinauntru sunt o ruina". Si n-as exagera,va asigur. Ma imbrac cu grija,tin sa fiu eleganta,fiindca o femeie nefericita nu-si poate ingadui sa umble oricum. Daca vrea sa nu inspire mila,e obligata sa fie atenta cand pleaca de acasa".    Poate ca multi vor citi,putini vor intelege. Punct.

19-01-2008 02:42:17
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Doamnelor si domnilor                                                                        La vara,voi implini optzeci de ani.Zeii n-au vrut sa,pana acum sa beneficiez de putina senilitate care face,banuiesc eu,mai usor drumul spre marea confruntare. Cea cu taina mortii. Dimpotriva,mi-au rezervat o luciditate rea,care ma obliga sa vad,in mine si in jur,si ceea ce n-as fii vrut sa vad.

19-01-2008 03:01:51
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Nu m-am născut ieri
poezie [ ]



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de Octavian Paler [Octavian_Paler ]

2005-12-25  |     | 







“Am Ă®nvăţat că nu poţi face pe cineva să te iubească. Tot ce poţi face este să fii o persoană iubită” dar „oricum ai tăia, orice lucru are două feţe” deci şi eu aşa că „Restul ... depinde de ceilalţi”. Un lucru Ă®n care m-am luptat să cred e că ”trecutul şi circumstanţele ţi-ar putea influenţa personalitatea. Dar că TU eşti responsabil pentru ceea ce devii”. depinde ce conţine acel trecut pentru că unele fapte nu pot fi ignorate şi unele consecinţe nu pot fi surmontate. Eşti omul trecutului tău. Cândva, acel TU nu era definit, era Ă®n
formare şi s-a schiţat ca răspuns la stimulii actuali Ă®n acel timp. De atunci Ă®ţi faci idee despre cum ai vrea să nu fie deşi habar n-ai care e alternativa. Important e să fie ALTFEL! Eşti optimist, nu eşti prost, ai expectanţe mari de la tine şi de la ei, le oferi sinceritate, respect, apoi refuzi să o mai faci, le Ă®ntorci spatele, le arăţi că nimeni nu e de neĂ®nlocuit, Ă®ncerci să te convingi şi pe tine de asta, urli, te Ă®ntrebi când ai avut timp să greşeşti atât de mult că instanţele alea mai mari că voinţa şi creierul tău să-ţi aplice acest tratament. Şi atunci Ă®nveţi că „indiferent cât de mult suferi, lumea nu se va opri Ă®n loc pentru durerea ta”. ĂŽţi propui să pedepseşti orice urmă de slăbiciune care apare Ă®n tine pentru că „doi
oameni pot privi acelaşi lucru şi pot vedea ceva total diferit”. Şi alegi că ce vezi tu e corect Ă®ncercând să stabileşti nişte certitudini. Slăbiciunea (sentimentul) pentru cineva Ă®ţi creste disponibilitatea către ascultarea cu atenţie a părerii lui şi asta ar dărâmă edificiul tău. Apoi mai creşti un pic şi, da, vezi că nu eşti
centrul universului şi că lumea merge liniştită Ă®nainte fără participarea ta activă la ceva, la orice. Te vezi iar mic Ă®ntre elefanţi care fie că se apropie cu afecţiune sau cu agresiune de tine, te calcă Ă®n picioare pentru că nu-ţi bănuiesc fragilitatea.


19-01-2008 03:09:02
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Ti-as spune ceva,
despre noi,
despre zapada de-afara,
despre dragostea mea.
Ti-as spune ceva,
orice,
numai sa nu creasca iarba tacerii intre noi.
Ti-as spune ceva,
ce-ai stiut,
sau ce stiu,
dar a-nceput sa creasca iarba tacerii intre noi
si s-au ratacit sunetele din cuvantul tarziu.


19-01-2008 03:12:56
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Mi-e dor sa-mi fie dor,sa plang suferind din iubire! Imi place acea suferinta care ma face sa simt ca traiesc! De ce nu pot sa mai iubesc,de ce nu pot sa mai astept,sa mai sper? Acum nu astept pe nimeni,nimeni nu ma suna,nimeni nu imi bate-n geam. Eu i-am indepartat pe toti de mine prin neincrederea mea in ceea ce ei imi spuneau. Nu mai cred in nimic si in nimeni,de ce oare? Stiu,veti spune ca am fost ranita! Sufletul meu e matur,nu ranit! Maturizarea sufletului inseamna neincredere in semeni,eu asta simt! Primesc mesaje de iubire dar eu vad dincolo de cuvinte,interese sexuale! Nu te mai chinuii,poate sufletul meu e mort,nu mai incerca sa imi arati ca ma iubesti,nu te cred! Atunci cand ajungi sa cunosti oamenii ajungi sa nu le mai crezi vorbele! Asta s-a intamplat cu mine? Inocenta a fugit odata cu copilaria? Vreau sa te cred,ajuta-ma sa te cred ca tu ma poti iubi pe mine cea rece si goala!

19-01-2008 03:32:48
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510

tasha 1951 a scris:


Lake a scris:


SandieShaw a scris:

In opinia si mai ales conform experientei mele de forumista de peste 2 ani, ideea ta nu mi se pare fericita. E un loc unde se intilnesc oameni ce-si cauta legaturi, prieteni, parteneri, si basta... incercarile "literatunice" sint o rabufnire colaterala. Aici, companionii iti pot usor ierta scrisul neglijent (de exemplu "A-si dori" in loc de "as dori")... sau stilistica gongorica ori puerila, si asta din urma apare mai frevvent decit te-ai astepta ... Ceea ce nu e cazul unor forumuri specializate cum este, de pilda, < w w w . c a f e n e a u a . c o m >.


Te'aş contrazice, dragă SandieShaw. Din ce am văzut, lumea tocmai că NU Ă®şi caută aici legături şi parteneri. Vorbeşte despre asta, aşa e, dar cum apare cineva care caută un gen de legătură, un partener este imediat forfecat pentru "abordarea lui greşită" şi este invitat să meargă Ă®n altă parte. :)
ĂŽn rest, se poate să ai dreptate. :)

subscriu,draga mea...eu sunt una dintre cele care bantui pe cel putin 15 forumuri...si asta cam asa e.. =(

Lasati-ne si pe noi sa ... "subscriem" ! Sau poate chiar sa .... scriem ! Chiar daca nu cunoastem semantica ... reala a expresiilor.... ne "constrangem' in a fi ... "literati" .


19-01-2008 04:57:05
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

un vis mangaios a scris:

unii au Pastele in alta zi ,tot credinciosi sunt ...eu nu cred ca asta conteaza ca se mai strecoara greseli gramaticale...eu ,una fac destule ,nu pentru ca nu as stii sa nu scriu corect dar tastez f repede sau uneori pe intuneric...si nu mai imi fac timp de corecturi...important e sa se inteleaga dincolo de cuvant....si...nu e nimeni obligat sa citeasca ...pana la urma


Hm, nu stiu ce sa zic - unii nu-i suporta pe manelisti, altii nu-i suporta pe agramati. Pur si simplu. Pentru mofturosii din urma, a face literatura fara gramatica poate parea un soi de blasfemie.  Dar ai si tu dreptate: daca exista loc sub soare pentru manelisti, de ce n-ar exista loc pe forum si pentru literatura uhm... naiva?!


19-01-2008 14:23:48
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
poi nu?...ca doar nu suntem scriitori consacrati ,sa fim pusi la zid ca noi gresim ...aici e o joaca...eu ma joc cu tasta scriind pe fuga ,din mersul gandului spontan...
alintatura a scris:


un vis mangaios a scris:

unii au Pastele in alta zi ,tot credinciosi sunt ...eu nu cred ca asta conteaza ca se mai strecoara greseli gramaticale...eu ,una fac destule ,nu pentru ca nu as stii sa nu scriu corect dar tastez f repede sau uneori pe intuneric...si nu mai imi fac timp de corecturi...important e sa se inteleaga dincolo de cuvant....si...nu e nimeni obligat sa citeasca ...pana la urma


Hm, nu stiu ce sa zic - unii nu-i suporta pe manelisti, altii nu-i suporta pe agramati. Pur si simplu. Pentru mofturosii din urma, a face literatura fara gramatica poate parea un soi de blasfemie.  Dar ai si tu dreptate: daca exista loc sub soare pentru manelisti, de ce n-ar exista loc pe forum si pentru literatura uhm... naiva?!


19-01-2008 15:06:04
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
poezia e ochiul care plinge
ea este umarul care plinge,
ochiul umarului care plinge
ea este mina care plinge
ochiul miinii care plinge
ea este tapa care plinge
ochiul calciiului care plinge
o voi, prieteni
poezia nu este lacrima
ea este insusi lacrima
plinsul unui ochi neinventat
lacrima ochiului
celui care trebuie sa fie frumos
lacrima celui care trebuie sa fie fericit
  NECHITA  STANESCU


20-01-2008 02:31:00
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
uneori mi-am desfacut creierii pana la o lacrima
alteori mi l-am umplut cu zambete,
uneori am avut geana de plumb
alteori am visat numai ingeri.
............
peste toate a picurat in versuri
iubirea de viata ,dragostea pentru  oamenii buni!


hara_cata a scris:

poezia e ochiul care plinge
ea este umarul care plinge,
ochiul umarului care plinge
ea este mina care plinge
ochiul miinii care plinge
ea este tapa care plinge
ochiul calciiului care plinge
o voi, prieteni
poezia nu este lacrima
ea este insusi lacrima
plinsul unui ochi neinventat
lacrima ochiului
celui care trebuie sa fie frumos
lacrima celui care trebuie sa fie fericit
  NECHITA  STANESCU


Ultima modificare facuta de un vis mangaios (23-01-2008 12:37:06)


20-01-2008 14:16:34
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
e noapte, peste furnicarul zilei s-a asezat tacerea. Lumina lunii amplifica vraja noptii. Inchid ferestra si ramin eu cu gindurile mele. Ma indrept spre calculator si-mi deschid jurnalul intim, 'BRUTA", asa l-am denumit (cine n-a citit cartea nu a trait sensibilitatea iubirii unui om orb,mut si surd).
Jurnalul este calea lactee unde ii dau intilnire iubitului meu. Ne asezam pe un colt de stea si ne sarutam, apoi cobor mai spre pamint unde  eu sint frunza de tei si el e frunza de plop. Adierea vintului imi duce toate destainuirile mele din acea zi. El ma asculta si cu zimbetul lui ocrotitor incerca sa-mi spuna:-stiam ca esti puternica, tincul meu visator.
Dar vai,m-am iutat in ochii lui si dorul imi transforma inima in mii de licurici  in noaptea de smoala.
-Iubitule , mi-i dor de ochii tai......
-Of, femeie, nu ai inteles deloc....
tu..esti frunza de tei....
eu.. sint frunza de plop......


20-01-2008 22:59:33
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

onoyoko a scris:

Doamnelor si domnilor                                                                        La vara,voi implini optzeci de ani.Zeii n-au vrut sa,pana acum sa beneficiez de putina senilitate care face,banuiesc eu,mai usor drumul spre marea confruntare. Cea cu taina mortii. Dimpotriva,mi-au rezervat o luciditate rea,care ma obliga sa vad,in mine si in jur,si ceea ce n-as fii vrut sa vad.


Cred ca inteleg cum poate fi rea luciditatea, dar parca nu pot sa inteleg cum sa-i preferi luciditatii rele moartea.


21-01-2008 02:16:42
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Asta o spunea Octavian Paler.

23-01-2008 19:49:44
   
?? VULTURUL PLESUV
Cont Sters

Inregistat: 18-01-2008
Mesaje: 1

un vis mangaios a scris:

..proza vietii,versul de iubire,oful de dor ,toate gandurile sa stea de straja mintii ,sa ne incalzeasca sufletele si sa ne amagim cu visul...hm...cine mai citeste proza,cine mai citeste poezie?...poate ceva conturi bancare .....

Te intrebi cine mai citeste proza sau poezie.Simplu.Cei ca mine si ca tine care nu au grija banilor din cont.Sau care nu sunt facuti sa duca dorul banilor.Mai bine duc dorul padurilor infrunzite ,a fanului abia culeas,a naturii si a dragostei.Numai ei gusta bucuria poeziei sau a lucrului frumos scris.Te-am urmarit in tot forumul si mi-a placut bunatatea ta ,frumusetea ta spirituala,dragostea ta de frumos,Doamna mea de Roz(rozul este culoarea strengara,care reprezinta inocenta si dulceata,iertarea si prietenia)Esti reprezentanta cea mai de seama .Dar si tu ai nevoie sa primesti precum dai.


23-01-2008 21:10:18
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
draga vulture....si io am un vultur pe spate ,mi-a placut mereu zborul,nu sa ma tarasc ca un vierme...stii ceva...te ador!
VULTURUL PLESUV a scris:


un vis mangaios a scris:

..proza vietii,versul de iubire,oful de dor ,toate gandurile sa stea de straja mintii ,sa ne incalzeasca sufletele si sa ne amagim cu visul...hm...cine mai citeste proza,cine mai citeste poezie?...poate ceva conturi bancare .....

Te intrebi cine mai citeste proza sau poezie.Simplu.Cei ca mine si ca tine care nu au grija banilor din cont.Sau care nu sunt facuti sa duca dorul banilor.Mai bine duc dorul padurilor infrunzite ,a fanului abia culeas,a naturii si a dragostei.Numai ei gusta bucuria poeziei sau a lucrului frumos scris.Te-am urmarit in tot forumul si mi-a placut bunatatea ta ,frumusetea ta spirituala,dragostea ta de frumos,Doamna mea de Roz(rozul este culoarea strengara,care reprezinta inocenta si dulceata,iertarea si prietenia)Esti reprezentanta cea mai de seama .Dar si tu ai nevoie sa primesti precum dai.


23-01-2008 21:50:19
   
?? cristir
Cont Sters

Inregistat: 21-01-2008
Mesaje: 14
ma gandesc ca ar fi bine sa scriem poezii sau versuri de dragoste din diferiti poeti:

Doi aştri...
de Mihai Eminescu

Am văzut doi aştri,
Strălucind albaştri
Sub o frunte-n vis;
M-a-necat seninul
Când privii divinul,
Blândul lor surâs.

Şi mi-am zis Ă®n mine:
ĂŽnger cu lumine
De-un adânc noroc...
Din a vieţii tale
ĂŽnflorită cale
Cum nu stai în loc?
Replici
Poetul şi iubita
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de Mihai Eminescu
Poetul

Tu eşti o undă, eu sânt o zare,
Eu sânt un ţărmur, tu eşti o mare,
Tu eşti o noapte, eu sânt o stea -
Iubita mea.

Iubita

Tu eşti o ziuă, eu sânt un soare,
Eu sânt un flutur, tu eşti o floare,
Eu sânt un templu, tu eşti un zeu -
Iubitul meu.

Tu eşti un rege, eu sânt regină,
EU sânt un haos, tu o lumină,
Eu sânt o arpă muiată-n vânt -
Tu eşti un cânt.

Poetul

Tu eşti o frunte, eu sânt o stemă,
Eu sânt un geniu, tu o problemă,
Privesc Ă®n ochii-ţi să te ghicesc -
Şi te iubesc!

Iubita

ĂŽţi par o noapte, Ă®ţi par o taină
Muiată-n pala a umbrei haină,
ĂŽţi par un cântec sublim Ă®ncet -
Iubit poet?

O, tot ce-i mistic, iubite barde,
ĂŽn acest suflet ce ţie-ţi arde,
Nimic nu e, nimic al meu -
E tot al tău.


24-01-2008 01:35:22
   
?? cristir
Cont Sters

Inregistat: 21-01-2008
Mesaje: 14
Nichita Stănescu
--------------------------------------------------------------------------------
Poem

Spune-mi, dacă te-aş prinde-ntr-o zi
şi ţi-aş săruta talpa piciorului,
nu-i aşa că ai şchiopăta puţin, după aceea,
de teamă să nu-mi striveşti sărutul?...


24-01-2008 01:39:52
   
?? cristir
Cont Sters

Inregistat: 21-01-2008
Mesaje: 14
Nichita Stănescu
--------------------------------------------------------------------------------
Ce bine că eşti

E o Ă®ntâmplare a fiinţei mele
şi atunci fericirea dinlăuntrul meu
e mai puternică decât mine, decât oasele mele,
pe care mi le scrâşneşti Ă®ntr-o Ă®mbrăţişare
mereu dureroasă, minunată mereu.

Să stăm de vorbă, să vorbim, să spunem cuvinte
lungi, sticloase, ca nişte dălţi ce despart
fluviul rece în delta fierbinte,
ziua de noapte, bazaltul de bazalt.

Du-mă, fericire, Ă®n sus, şi izbeşte-mi
tâmpla de stele, până când
lumea mea prelungă şi Ă®n nesfârşire
se face coloană sau altceva
mult mai Ă®nalt şi mult mai curând.

Ce bine că eşti, ce mirare că sunt!
Două cântece diferite, lovindu-se amestecându-se,
douâ culori ce nu s-au văzut niciodată,
una foarte de jos, Ă®ntoarsă spre pământ,
una foarte de sus, aproape ruptă
Ă®n Ă®nfrigurata, neasemuită luptă
a minunii că eşti, a-ntâmplării că sunt.


24-01-2008 01:45:18
   
?? cristir
Cont Sters

Inregistat: 21-01-2008
Mesaje: 14
Nichita Stănescu
--------------------------------------------------------------------------------
Ploaie în luna lui Marte

Ploua infernal,
şi noi ne iubeam prin mansarde.
Prin cerul ferestrei, oval,
norii curgeau în luna lui Marte.

Pereţii odaii erau
neliniştiţi, sub desene Ă®n cretă.
Sufletele noastre dansau
nevăzute-ntr-o lume concretă.

O să te plouă pe aripi, spuneai,
plouă cu globuri pe glob şi prin vreme.
Nu-i nimic, Ă®ţi spuneam, Lorelei,
mie-mi plouă zborul, cu pene.

Şi mă-nălţam. Şi nu mai stiam unde-mi
lăsasem Ă®n lume odaia.
Tu mă strigai din urmă: răspunde-mi, răspunde-mi,
cine-s mai frumoşi: oamenii?... ploaia?...

Ploua infernal, ploaie de tot nebunească,
şi noi ne iubeam prin mansarde.
N-aş mai fi vrut să se sfârşească
niciodată-acea lună-a lui Marte.


24-01-2008 01:46:52
   
?? cristir
Cont Sters

Inregistat: 21-01-2008
Mesaje: 14
Nichita Stănescu 
Emoţie de toamnă

A venit toamna, acopera-mi inima cu ceva,
cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta.
Mă tem că n-am să te mai văd, uneori,
că or să-mi crească aripi ascuţite până la nori,
că ai să te ascunzi Ă®ntr-un ochi străin,
şi el o să se-nchidă cu o frunză de pelin.

Şi-atunci mă apropii de pietre şi tac,
iau cuvintele şi le-nec Ă®n mare.
Şuier luna şi o răsar şi o prefac
într-o dragoste mare.


24-01-2008 01:52:56
   
?? Dodo-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
dimineata in forta cu dogoare falsa
as sta acum sa ma dizolv sub o cismea,
oglinda ce-o privesc e aburita de griji
si din veninul vietii incerc sa ma inving.

voi face boxe si voi canta la tobe
sa afle toti ai mei ,ca din triumful zilei
voi face arc de triumf
peste oglinda cu griji
se va naste din nou chipul meu...
......................

dimineata cu fosnet de frunze rascoapte
peste gandurile mele ....imi ofer si azi zambetul!


24-01-2008 13:27:00
   
?? Dodo-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
La multi ani Romania !...fie ca ziua de azi sa ne aduca aminte de spiritul de unitate la bine si la rau ,fie ca Tu,fata frumoasa sa fii binecuvantata de toti ingerii luminii,de Bunul nostru Doamne,Doamne..sa ai puterea sa ne cresti copilasii intr-o armonie si liniste cu paine pe masa fiecaruia...te iubim draga Romanie!

24-01-2008 13:30:24
   
?? Dodo-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Vom fi smeriti si-nvingatori, vom fi popor ales de Dumnezeu,
Ne-o spune crucea vulturului din cele patru zari.
Ne-o spune suferinta lacrimii de dor..
Nu mai dorim nici apa si nici averi,
Ne este dor de setea de credinta.!
Vom fi romani si dincolo de noi,
Ca sangele care a curs din Daci si pan’ la noi,
Nu-i apa noastra din pahar, ci sangele din noi.
Acestei tari eu indraznesc sa-i spun
Ca multi dusmani  ( si sunt si-acum ) i-au asezat pe umeri spini,
Pe mana verigheta ,dar “ viitor de aur tara noastra are”
Scris-a si lasatu-ne-a Poetul.
Basarabia e mana –dreapta a lui Stefan cel Mare
Umerii cei tari, ai lui Mihai Viteazul,
Iar sufletul e Eminescu.
Mai e putin si dam de aurul divin
Dusmanii vor pieri, fiara se va-mblanzi,
Lacrimi nu vor mai fi , pasii se vor uni.
Toate se trag din pamantul care ne hraneste

Si toate vin, mai e putin.
Camasa noastra mai este inca patata, innodata,
Pe dos e insa-nsangerata
Mai e cu noi o Eva sau Adam ,
Si bani mai sunt prin buzunar si ne vegheaza un Luceafar-
De 2000 de ani !
Cu stanga Domnul ne-a lovit, dar nu uita Romane
Ca Dumnezeu la dreapta ne va tine !
Sunt roman si port sufletul unui Dac batran,
Pasesc pe pamant biciuit si ars
Ce-a rupt dusmanului coloana,
Ce-au ars murind la noi in casa
Si-acum mai dau hrana unora la masa.
Dar noua nu ne este frica, ei sunt neghina iar noi,
Graul , painea, radacina !
Smeriti vom fi si vom veghea, la talpa “Marii Romanii”!


24-01-2008 13:36:01
   
?? Dodo-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Desteapta-te romane , din somnul cel de moarte,
    In care te-adancira guvern dupa guvern
    German si ungur, musulman ori rus,
    Si fariseii din partea de Apus.
    Roman ai fost tu botezat, roman ramai in veci,
    Cu mainile curate, cu Sfanta Cruce-n brate
    Sa-i aratam noi Fiarei , ca Dumnezeu e Unul,
    Asa-ti vorbeste Sfanta noastra Carte!

    Ajunge asuprirea , acum sa-i biciuim
    Din coasta sa le curga tot veninul,
    Dreptatea ce ne   este data prin credinta
    Si dreptul la lumina noastra sfanta !

    Roman , fii tare,fii treaz , va cade Babilonul
    Fii gata sa primesti botezul de apoi,
    Un ochi divin de sus ne vede
    Te lupta si te roaga –nu da inapoi.

    L-Altarul Mielului cel Nou , sa te gaseasca Domnul,
    La ceasul noua , in Duminica sfanta,
    Cand va canta cocosul de trei ori in zori
    Doar cei alesi sa intre in Cetatea Sfanta!

    Din semintia noastra sa fie-ales Homer
    Sa scrie in Istorii o fila de ecou,
    Zdrobit sa-i fie capul lui Demon , Mafie si Fariseu.
    Doamne , asculta-mi si glasul meu.

    Arma lor –dolarul , ochiul lui Satan’
    Arma ta romane – crucea din Altar.
    Fii tare si roaga-L pe Isus,
    Sa iasa la alegeri un Homer!


24-01-2008 13:38:01
   
?? Dodo-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
e ziua ta iubita-mi tara,
ma rog ca Sfintii sa-ti aseze azi cununa,
sa fie liniste ,belsug si graul copt
iubita mea ,poporul meu ,ROMAN!

'Biblia ''acestei tari e vulturul scris cu sange
copii leganand sotroane ,pe-asfaltul care arde ,
de mii de ani ,de mii de pasi ,urmasi,si vant si ploi
noi,toti ,si buni si rai ,muntii ,apele si forma inimii de la hotar.

sa ne traiesti tot cu soim pe sira ta cea dreapta
sa nu te-ndoi la nici-o arma nedreapta,
unirea sa ne fie scut de apa ,legamant si viata
24 lu'ianuar',ne-aduce-aminte sa fim uniti intr-o credinta!


24-01-2008 15:15:44
   
?? Dodo-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
padurile le-am taiat ,le-am belit
le-am dat la straini sa faca din ele, o vioara,
vioara aceea de marca aleasa
ce a cantat numai dorul de casa...

mereu vom plati pasunea cu greieri
in fiece noapte ,in fiece zi ,
copaci invalizi ne vor trece prin creieri
si mobila va scartai mereu a dureri....
basta!


24-01-2008 15:21:52
   
?? Dodo-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
"vai de biet roman saracul
inapoi tot da ca racul
nici nu-i vara ,vara lui
nici stapan in tara lui"

este tanar cu copii,si se duce tot se pleaca
unor venetici haini,sa le faca focul ,apa
si impozite sa dea ....vin apoi cu falca rupta
si tot marfa lor o ia....

vai de vara inecata si de fluviul dintre daci
doar iubirea mai ramane ca sangele  pentru raniti....
da-ne Doamne mila Ta,ochiul Tau priveste plansul
mai fa inca o minune ,.......doar iubirea Ta!


24-01-2008 15:50:18
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
Hai sa dam mina cu mina
ce-i cu inima romana
sa invirtim hora fratiei
pe pamintul Romaniei
        Bardul de la Mircesti

24 ianuarie 1859 - unirea Tarii Romanesti cu Moldova

Ultima modificare facuta de hara_cata (24-01-2008 21:48:29)


24-01-2008 16:25:20
   
?? Dodo-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
hai ,mai oameni de pe ici
sa nu mai fim asa de lasi,
s-aparam legea dreptatii
sa piara cei perfizi si lacomi.
..........
hai sa fim mai buni cu noi
legamantul fie iubirea,
sa distrugem gelozia
orgoliul si fatarnicia!

Ultima modificare facuta de Dodo-e (24-01-2008 16:45:07)


24-01-2008 16:44:25
   
?? cristir
Cont Sters

Inregistat: 21-01-2008
Mesaje: 14
MIHAI EMINESCU: DOINA
(varianta necenzurata)

De la Nistru pân' la Tisa
Tot Românul plânsu-mi-s-a
Ca nu mai poate strabate
De-atâta strainatate.

Din Hotin si pân' la Mare
Vin Muscalii de-a calare,
De la Mare la Hotin
Mereu calea ne-o atin;

Din Boian la Vatra Dornii
Au umplut omida cornii
Si strainul te tot paste,
De nu te mai poti cunoaste.
Sus la munte, jos la vale
Si-au facut dusmanii cale;

Din Satmar pâna 'n Sacele
Numai vaduri ca acele.
Vai de biet Român saracul,
Indarat tot da ca racul,
Nici îi merge, nici se 'ndeamna,
Nici îi este toamna toamna,
Nici e vara vara lui
Si-i strain în tara lui.

Dela Turnu 'n Dorohoiu
Curg dusmanii în puhoiu
Si s-aseaza pe la noi;
Si cum vin cu drum de fier,
Toate cântecele pier,
Sboara paserile toate
De neagra strainatate.

Numai umbra spinului
La usa crestinului.
Isi desbraca tara sânul,
Codrul - frate cu Românul -
De secure se tot pleaca
Si isvoarele îi seaca
Sarac în tara saraca!

Cine-au îndragit strainii
Mânca-i-ar inima cânii,
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia.

Stefane, Maria Ta,
Tu la Putna nu mai sta,
Las' Arhimandritului
Toata grija schitului,
Lasa grija Sfintilor
In sama parintilor,
Clopotele sa le traga
Ziua 'ntreaga, noaptea 'ntreaga,
Doar s-a 'ndura Dumnezeu
Ca sa-ti mântui neamul tau!

Tu te 'nalta din mormânt
Sa te-aud din corn sunând
Si Moldova adunând.
De-i suna din corn odata,
Ai s-aduni Moldova toata,
De-i suna de doua ori
Iti vin codri 'n ajutor,
De-i suna a treia oara
Toti dusmanii or sa piara
Din hotara în hotara,
Indragi-i-ar ciorile
Si spânzuratorile!

Cine ne-au dus Jidanii
Nu mai vaza zi cu anii
Ci sa-i scoata ochii corbii
Sa ramâe 'n drum cu orbii
Cine ne-au adus pe Greci
N'ar mai putrezi în veci
Cine ne-au adus Muscalii
Prapadi-l-ar focul jalei
Sa-l arza sa-l dogoreasca
Neamul sa i-l prapadeasca

Cine tine cu strainii
Mânca-i-ar inima cânii
Mânca-i-ar casa pustia
Si neamul nemernicia


24-01-2008 23:41:39
   
adiyna
Femeie

Ii cunosc pe toti

Inregistat: 25-03-2005
Mesaje: 1698


25-01-2008 00:19:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

adiyna a scris:

http://xs123.xs.to/xs123/08044/5w009njut7974.gif

pe cine aplauzi cu asa sarg?


26-01-2008 16:01:39
   
?? Dora-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
fie-i tarana usoara la Ceausescu!....

27-01-2008 01:14:13
   
adiyna
Femeie

Ii cunosc pe toti

Inregistat: 25-03-2005
Mesaje: 1698

tasha 1951 a scris:


adiyna a scris:

http://xs123.xs.to/xs123/08044/5w009njut7974.gif

pe cine aplauzi cu asa sarg?


Pe totsi cei care au spu poezii!!

Am vazut ..si ceva de Eminescu ..! ;)


27-01-2008 01:31:32
   
?? Dora-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Adynuta ,Adynuta....cred ca esti bine/si examenele tu le-ai trecut cu brio/Alynuta-superba si zglobie!

27-01-2008 01:35:29
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Nu-mi place nichita stanescu,deaia nu scriu numele lui cu majuscule,avea probleme mari cu alcoolul. Aspectul fetzei lui in termen medical se numeste facies alcoolic.

29-01-2008 02:30:29
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

onoyoko a scris:

Nu-mi place nichita stanescu,deaia nu scriu numele lui cu majuscule,avea probleme mari cu alcoolul. Aspectul fetzei lui in termen medical se numeste facies alcoolic.

Si crezi ca Labis era mai breaz (in privinta asta) ? Sau Marin Preda ? Ori Bacovia ?
Ca de ma las mai spre vale sh-aduc vorba si de niscaiva frantzuji, dam de belea mare, cumatra !
Fata neichii, nu-ti cere nimeni sa-i citesti aluia fatza, nici sa dormi cu el ; nu tre'  sa-l iei de barbat !  Citeste-i poeziile si atat .
Vezi tu, blondino, betivi sunt multi, insa majoritate nu lasa-n urma decat materie prima pentru oale si ulcele. Dupa unul ca NICHITA ramane spirit si invatatura !


29-01-2008 03:15:28
   
?? maria1949
Cont Sters

Inregistat: 28-09-2007
Mesaje: 509

onoyoko a scris:

Nu-mi place nichita stanescu,deaia nu scriu numele lui cu majuscule,avea probleme mari cu alcoolul. Aspectul fetzei lui in termen medical se numeste facies alcoolic.

,,,,,,,,,,,,iar Eminescu a murit de sifilis,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,n-are importanta ce-a bagat in stomac ,,,,,,,,,,,e important ce-a scos din minte,,,,,,,,,


29-01-2008 13:43:35
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
si toti suntem datori cu-o moarte...dar ce lasam in urma noastra?....praf....barem ei au lasat un mesaj...

29-01-2008 13:46:38
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

Doriane a scris:

si toti suntem datori cu-o moarte...dar ce lasam in urma noastra?....praf....barem ei au lasat un mesaj...
Mesaj las si eu in urma,adica sms.Ha,ha,ha.

29-01-2008 14:30:05
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la