Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Jocuri    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
...sunt jocuri pentru fiecare varsta...de la copil la adult ,matur ,batrani....cand copii nostri se joaca ii urmarim,ii supraveghem ,intervenim,dirijam, evaluam....
Cine oare intervine in jocurile adultilor?...ne jucam folosind cuvinte care dor, ne jucam folosind slabiciunile celor din jurul nostru...ne jucam cu sentimentele..ne jucam cu destinul...ne jucam de -a "femeie".."barbat"...desi viata insasi se joaca cu noi...un joc dur ...un joc in care ne ridica azi pentru a ne dobori maine.....un joc in care se triseaza mereu si ....e atat de neasteptat...jocul vietii, jocul nostru...acestea nu mai sunt copilaresti...sunt jocuri DECISIVE ...=(doar timpul poate sa mai domoleasca efectul lor...uneori in bine...alteori in rau...jocuri....:rolleyes:


04-03-2008 02:31:09
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Exact: jocuri decisive!  Daca joci jocuri fumoase insa, satisfactiile pot fi imense.  ...Si uite, asa ajungem la a recunoaste ca important si, mai ales, decisiv e tot ce ne place. :D

07-03-2008 00:50:05
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ne jucam cu viata noastra si uneori cu a celor din jur, suntem mereu in competitie cu ceilalti si mereu vrem sa iesim invingatori....
Viata noastra e un joc. Un joc al destinului...Pentru cine nu crede in destin, ea e un joc in care suntem angrenati din cauza noastra sau a altora...


07-03-2008 21:23:38
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

alintatura a scris:

Exact: jocuri decisive!  Daca joci jocuri fumoase insa, satisfactiile pot fi imense.  ...Si uite, asa ajungem la a recunoaste ca important si, mai ales, decisiv e tot ce ne place. :D


Si ce NU ne place-i la fel de decisiv! :)


07-03-2008 21:32:29
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:

Ne jucam cu viata noastra si uneori cu a celor din jur, suntem mereu in competitie cu ceilalti si mereu vrem sa iesim invingatori....
Viata noastra e un joc. Un joc al destinului...Pentru cine nu crede in destin, ea e un joc in care suntem angrenati din cauza noastra sau a altora...


Cred ca esti mai tinara de fapt cu cel putin 20 de ani ca mine, chere Tasha... nu de alta, dar la modul asta "competitiv" gindeam si eu acum vreo doua decenii... ;)

De citiva ani, am inceput sa-nteleg insa neintzelesul: :D majoritatea "victoriilor social vizibile" sint insignifiante-n esentza si cu totul alte lucruri (aparent insignifiante) conteaza. Parerea mea, normal.:)
Altfel as vrea, de pilda, sa-mi schimb batrina Dacie din '96 cu vreun Mertzan :D - si chiar as putea sa fac asta, chiar daca cu ceva scremeri :D:D. Care stiu insa acum cu sigurantza ca nu merita efortul. Poate si fiindc-am trecut efectiv, nu de mult, si prin faza "deshartei mariri" si nu doar visez nesatul, ca alti consumisti... visatori (paradox real) dupa comoditati/acareturi cit mai "competitive" :D si care sa ne "reprezinte" vremelnice statuturi...
Si/sau sa ne gidile inutile orgolii.

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-03-2008 21:46:57)


07-03-2008 21:38:09
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:


Cred ca esti mai tinara de fapt cu cel putin 20 de ani ca mine, chere Tasha... nu de alta, dar la modul asta "competitiv" gindeam si eu acum vreo doua decenii...

    Eu inca mai gandesc asa...vreau sa-mi schimb locuinta,vreau sa-mi schimb masina,are deja 5 ani si se pare ca de acum vor apare problemele..iar pe plan sentimental ,profesional inca nu renunt la competitie,consider ca steaua mea inca n-a apus...=)


07-03-2008 22:08:58
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:


alintatura a scris:

Exact: jocuri decisive!  Daca joci jocuri fumoase insa, satisfactiile pot fi imense.  ...Si uite, asa ajungem la a recunoaste ca important si, mai ales, decisiv e tot ce ne place. :D


Si ce NU ne place-i la fel de decisiv! :)


De acord.


08-03-2008 01:44:23
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:


Xtremul a scris:


alintatura a scris:

Exact: jocuri decisive!  Daca joci jocuri fumoase insa, satisfactiile pot fi imense.  ...Si uite, asa ajungem la a recunoaste ca important si, mai ales, decisiv e tot ce ne place. :D


Si ce NU ne place-i la fel de decisiv! :)


De acord.

Adica..sa inteleg ca tu esti pentru contra?=D=D


08-03-2008 01:48:10
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

De citiva ani, am inceput sa-nteleg insa neintzelesul: :D majoritatea "victoriilor social vizibile" sint insignifiante-n esentza si cu totul alte lucruri (aparent insignifiante) conteaza. Parerea mea, normal.:)
Altfel as vrea, de pilda, sa-mi schimb batrina Dacie din '96 cu vreun Mertzan :D - si chiar as putea sa fac asta, chiar daca cu ceva scremeri :D:D. Care stiu insa acum cu sigurantza ca nu merita efortul. Poate si fiindc-am trecut efectiv, nu de mult, si prin faza "deshartei mariri" si nu doar visez nesatul, ca alti consumisti... visatori (paradox real) dupa comoditati/acareturi cit mai "competitive" :D si care sa ne "reprezinte" vremelnice statuturi...
Si/sau sa ne gidile inutile orgolii.


Adevarul e ca pe mine nu m-au atras niciodata foarte tare jocurile competitive. Si cu cat inaintez in varsta, cu atat ma atrag mai putin. Imi plac insa provocarile.


08-03-2008 01:50:22
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


alintatura a scris:


Xtremul a scris:



Si ce NU ne place-i la fel de decisiv! :)


De acord.

Adica..sa inteleg ca tu esti pentru contra?=D=D


Nu. :)


08-03-2008 01:51:05
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:


Cred ca esti mai tinara de fapt cu cel putin 20 de ani ca mine, chere Tasha... nu de alta, dar la modul asta "competitiv" gindeam si eu acum vreo doua decenii...

    Eu inca mai gandesc asa...vreau sa-mi schimb locuinta,vreau sa-mi schimb masina,are deja 5 ani si se pare ca de acum vor apare problemele..iar pe plan sentimental ,profesional inca nu renunt la competitie,consider ca steaua mea inca n-a apus...=)


Nimic din ce ai anumerat aici nu-mi pare a reflecta vreo tendinta competitiva, draga Tasha.  Sau poate da, dar ar fi vorba exclusiv de competitie cu tine insati.


08-03-2008 01:52:29
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ai ghicit,esti fata desteapta!=)
In fiecare dimineata, dupa ce ma trezesc imi spun, in primul rand mie, ca vreau sa traiesc si sa creez, sa fiu utila, nu neaparat mie, ci oamenilor, sa raman pentru multa vreme, daca nu pentru totdeauna, o amintire placuta, desi deocamdata incerc sa raman o stea ce nu se intuneca in constelatia ei spirituala...
Ma straduiesc sa fac un bine ziua sa pot dormi bine noaptea, acolo unde trebuie si cand trebuie imi musc limba si nu spun prostii, cantaresc mult alaturi de cine sa fiu, pentru ca stiu ca voi deveni ca acela...=(
La lucru imi trec zilele, iar noptile in fatza monitorului....=)
Imi place sa dorm putin, pentru ca stiu ca va veni o noapte neinduratoare, cand voi dormi, voi dormi adanc ca un bustean si nici desteptatorul, nici salva de tun, nici tunetul de primavara nu vor putea sa ma trezeasca si sa ma aseze din nou pe aripile intinse ale existentei...:rolleyes:


09-03-2008 03:30:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Se pare ca in numele iubirii, oamenii obisnuiesc sa afaca aproape orice, ...uitand sa iubeasca de fapt ...
...de la stat de vorba despre iubire, la recitat versuri de iubire, ...pana la razboaie in numele iubirii, ...cred ca nimic pe lume nu se poate intampla sa nu fie facut si in numele iubirii, dar toate isi pierd sensul ...pentru ca nimic din toate astea nu tin loc de iubire ...de fapt doar inlocuim iubirea cu justificarile altor actiuni, amagindu-ne ca le facem in numele iubirii...
In numele iubiriI se face un singur lucru, ...se iubeste, ...nu se face comert, nu se fac polite de asigurare...=)


19-03-2008 10:53:09
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Se pare ca in numele iubirii, oamenii obisnuiesc sa afaca aproape orice, ...uitand sa iubeasca de fapt ...
...de la stat de vorba despre iubire, la recitat versuri de iubire, ...pana la razboaie in numele iubirii, ...cred ca nimic pe lume nu se poate intampla sa nu fie facut si in numele iubirii, dar toate isi pierd sensul ...pentru ca nimic din toate astea nu tin loc de iubire ...de fapt doar inlocuim iubirea cu justificarile altor actiuni, amagindu-ne ca le facem in numele iubirii...
In numele iubiriI se face un singur lucru, ...se iubeste, ...nu se face comert, nu se fac polite de asigurare...=)


Asa o fi, draga Tasha, dar nici sa nu mai faci nimic pentru persoana iubita, chipurile scutit de faptul ca iubesti nu mi se pare tocmai ok. Stii, se spune ca intr-o relatie unul da intotdeauna mai mult decat da celalalt. Pare normal, desi mie imi place sa cred ca poate exista totusi un echilibru intre cele date de cei doi parteneri. ...Din pacate, oamenilor le cam lipseste insa spiritul de competitie in materie de daruit. Sau le cam dispare, de la un moment dat. :D


19-03-2008 13:22:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Cred ca, mult mai bine ar fi sa criticam mai putin, sa respectam mai mult personalitatea celor de langa noi, si sa ne intoarcem mai mult catre noi insine, pentru ca, de multe ori, prea preocupati de imperfectiunea celorlalti, omitem sa vedem cat de imperfecti suntem noi insine.

20-03-2008 00:44:31
   
Pagini: 1    
Mergeti la