Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Despre scoli si minti odihnite    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Primind in privat un numar exagerat de mesaje de amor ;) din partea unor barbati de pana in 30 de ani, mi s-a trezit curiozitatea privind media varstei userilor de casatoriale3isci. Drept urmare, am dat o raita pe pagina userilor online, ocazie cu care am aflat ca majoritatea fetelor si baietilor care ne jucam pe-aici eventual de-a intalneala avem peste 30 de ani. Acestea fiind mai mult sau mai putin stabilite de-acum, e clar ca a deschide o discutie despre scoala poate parea absurd. Imi voi asuma insa riscul, determinata de cateva replici interesante spicuite de pe alte topicuri, cu speranta de le pune mai bine in valoare si de a mai potoli cu aceasta ocazie si din curiozitatile altora.

Incep cu o replica a amicului Xtrem --
Xtremul a scris:

(...) Sint multe maxime apropo de asta: cea mai buna nu-i totusi aia cu "prostii care au mintea odihnita" - fiindca ceva inexistent n-are cum sa oboseasca :), mai nimerita-i alta: "Sa cistigi o disputa c-un prost e ca si cum ai lua o medalie la Olimpiada Handicapatilor" :D (...)
--, in care nu :D gasim o explicatie precisa a sintagmei "minte odihnita".

Din acest moment, declar deschise discutiile. :)

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (01-04-2008 01:56:44)


01-04-2008 01:11:13
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Partz !

01-04-2008 01:23:45
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
O replica pe care a primit-o Xtremul la cele deja mentionate a venit din partea lui onoyoko --
onoyoko a scris:

Eram zilele trecute la Carrefour,stateam ca tot omul la casa,asteptand sa platesc marfa cumparata,cand in spatele meu aud o molfaiala,intorc capul si ce mi-e dat sa vad? O "doamna" la vreo 30 de ani mesteca guma cu gura deschisa tocmai in apropierea urechilor mele! I-am aruncat o privire sfidatoare si mi-am vazut de ale mele,sunt constienta ca nu pot face educatie unei asemenea persoane,la fel si celor care in autobuz asculta muzica de pe telefon la nivel maxim,sau celor care mananca seminte in fata blocului. Si culmea e ca uneori acest gen de persoane au studii superioare,si de la ei am putea avea pretentii,dar trebuie sa ne lasam pagubasi,sa ne vedem de ale noastre cu durerea in suflet ca nu putem schimba nimic! Cred ca omul isi poate depasi conditia citind, in loc sa stea in fata blocului,devenind autodidact,exista persoane fara multa carte dar cu foarte mult bun simt! -- " Cu omul nescolarizat te lupti putin si ai scapat,dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala" !
-- si imi da mie posibilitatea sa-mi exprim, prima, opinia.

Scoala nu ne inzestreaza nici cu bun simt, nici cu inteligenta. E drept ca exercitiul mintii, pe care scoala l-ar presupune macar, ne poate ajuta sa gasim mai usor drumul potrivit spre ameliorarea acestor virtuti, dar nu garanteaza nimic. Un om foarte inteligent isi va perfectiona gandirea si comportamentul si fara ajutorul scolii, in timp ce pe unul cu inteligenta mediocra scoala il poate totusi ajuta, intr-o oarecare masura.  Din aceasta cauza si cum oamenii foarte (!) inteligenti nu sunt chiar atat de numerosi pe cat ne-ar placea noua sa credem, e bine sa mergem la scoala - cand mai avem varsta potrivita pentru scoala, mai ales :D - si sa nu dispretuim scoala asa, dintr-un principiu subiectiv, in caz ca n-am urmat-o.


01-04-2008 01:24:43
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

CIUDATUL SA a scris:

Partz !


...O opinie mai putin articulata, dar o binevenita pauza - de ras, de tigara...

Unde, daca nu in abstractul si inodorul virtual, puteam deschide si suporta un asemenea subiect?! :)

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (01-04-2008 01:30:51)


01-04-2008 01:30:21
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Sunt pe forumul asta topicuri relativ noi, create de useri pretentiosi si pasionati de subiectele abordate, pe care nu prea iti vine sa intrerupi discutiile cu opinii privind subiecte asupra carora lumea buna e, preferabil tacit, perfect lamurita.  In acelasi timp suntem insa atat de amestecati - pe acest forum, pe acest site -, incat merita sa incercam sa ne cunoastem si sa ne intelegem mai bine unii pe altii. Ca o fi aceasta o incercare imposibila :D, m-am gandit si eu inca dinainte de a deschide subiectul, dar tot ziceam ca vreau sa-mi verific niste teorii. :)

01-04-2008 01:38:45
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
Pari o femeie interesanta, deci ce-i cu tema asta ?
Cam insipida ... ,  inodora a incetat sa fie dupa interventia ciudatului :). Subscriu deci parerii monosilabice, poate nu tocmai alaturandu-ma la modul sonor si olfactiv ci mai degraba inabusind un cascat.


01-04-2008 05:04:54
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

moebius a scris:

Pari o femeie interesanta, deci ce-i cu tema asta ?
Cam insipida ... ,  inodora a incetat sa fie dupa interventia ciudatului :). Subscriu deci parerii monosilabice, poate nu tocmai alaturandu-ma la modul sonor si olfactiv ci mai degraba inabusind un cascat.


Mersi, moebius, replica ta imi da apa la moara, permitandu-mi sa ma intorc la sintagma "minte odihnita". Pai, mie imi pare interesant ca problemele incomode par de obicei insipide mintilor prea odihnite (pe care, evident, le plictisesc pana la somn), de exemplu. ...Pentru ca avem aici un fenomen interesant (!): o minte exagerat de odihnita este in acelasi timp o minte obosita. ...Pentru ca lenea uzeaza, daca nu stiati.

Prostia, dragii mei, nu este simpla lipsa de inteligenta. ...Nu o identificam la lucruri lipsite de inteligenta, ca mese si scaune sau ape si bolovani, ci acolo unde inteligenta ar trebui sa se manifeste si nu o face sau o face defectuos. Astfel, un retardat nu e prost, ci pur si simplu retardat, ceea ce nu se mai poate spune despre un om normal, eventual absolvent al unei facultati, cu asteptari privind comportamentul unei femei pur si simplu "interesante" si care percepe ca insipid ceva incomod.

Prostia este somnul inteligentei. Intrucat orice e viu pe lumea asta mai si doarme, momente de prostie au, desigur, si oamenii cu inteligenta cea mai vie. Important ar fi, cred eu, sa nu ne obisnuim mintea sa leneveasca prea des, fie si doar pentru aceea ca altora le parem mai mult sau mai putin prosti exact in functie de frecventa momentelor de somn ale mintii noastre.


01-04-2008 11:34:13
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

moebius a scris:

(...) ce-i cu tema asta ?


Pardon, uitasem. ...Cu tema asta e cam asa:

Cand unii injura, altii isi pot pune intrebari. Cand unii dintre cei care injura azi sunt oameni pe care ieri vroiai sa ii intalnesti, iti poti aduce aminte ca ai de fapt destui prieteni si ca farmecul exprimarii scrise pe teme comode te poate deruta. Ei bine, in aceasta din urma situatie poti fii tentat fie sa renunti la orice plan de intalneala, fie sa mai cercetezi inainte de a da curs tentetiilor de ieri. In fine, cand vrei sa cercetezi ceva iti trebuie o metoda si curajul de a o aplica. :)


01-04-2008 11:49:08
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Azi Bush ia promis lui Basescu ca din Noiembrie, Romanii nu vor mai avea nevoie da viza pentru America (daca-si dau amprentele) :)

01-04-2008 11:53:23
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

NJD a scris:

Azi Bush ia promis lui Basescu ca din Noiembrie, Romanii nu vor mai avea nevoie da viza pentru America (daca-si dau amprentele) :)


Ceea ce arata ca Bush nu are mintea chiar odihnita, cred eu. :)


01-04-2008 16:46:42
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Bineinteles, odata ce prostia nu este opusul inteligentei, nici opusul prostiei nu e inteligenta. :D Opusul unei minti odihnite e desteptaciunea. ...Poate ca nu intamplator cuvantul destept desemneaza in mod egal si o stare de veghe. Desteptaciunea e asadar mai degraba o problema de atitudine decat de inteligentza si, spre deosebire de inteligenta, e incurajata indirect de scoala, al carei rol consta in mobilarea mintilor noastre si in antrenarea acestora. Intrucat calitatea sinapselor si stocurile de memorie ale creierelor noastre - inteligenta - depinde insa in prea mare masura de factori ereditari, innascuti, se intelege si de ce tocmai efectul indirect (aparand mai degraba incidental, dezordonat, neprogramat) al scolii in materie de atitudine este adesea mai vizibil, desi nicidecum garantat.

Nu trebuie urmarite cu prea mare atentie replicile interlocutorilor nostri de pe acest forum, de pilda, pentru a observa cele povestite de mine mai sus. De exemplu, obrazniciile userilor cu studii superioare au mai intotdeauna o partitura cat de cat coerenta, in timp ce ale celorlalti par a fi si foarte probabil chiar sunt mai ales rezultatul unui clocot primar. ...Ceea ce nu inseamna ca un absolvent de facultate ar avea intotdeauna dreptate, ci doar ca inainte de a exploda este de obicei o secunda mai treaz si deci mai atent la ceea ce urmeaza sa faca. Exceptiile de ambele parti nu fac decat sa demonstreze inca o data importanta inteligentei native.

Sa fiti destepti! :)


01-04-2008 16:47:43
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Inodor inseamna nemirositor bibicule ...deci daca am tras un partz ea este total mirositoare ...chestie de hidrogen sulfurat !
moebius a scris:

Pari o femeie interesanta, deci ce-i cu tema asta ?
Cam insipida ... ,  inodora a incetat sa fie dupa interventia ciudatului :). Subscriu deci parerii monosilabice, poate nu tocmai alaturandu-ma la modul sonor si olfactiv ci mai degraba inabusind un cascat.


01-04-2008 17:15:20
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
partz
spuneti-mi Aly a scris:


NJD a scris:

Azi Bush ia promis lui Basescu ca din Noiembrie, Romanii nu vor mai avea nevoie da viza pentru America (daca-si dau amprentele) :)


Ceea ce arata ca Bush nu are mintea chiar odihnita, cred eu. :)


01-04-2008 17:15:53
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hai ca ies de aici ....prea multe partzuri 'telectuale ! shi mi-s sensibilos cu olfactivul !

01-04-2008 17:17:40
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
Tema este " despre scoli si minti odihnite "; asta in sistemul tau de valori constituie o problema incomoda ? ... Tsunami in acvariu.
Ce sa zic, m-ai catalogat repede ca minte odihnita daca nu am fost de acord cu nivelul de inters al temei propuse de tine ... Chestia asta chiar mi-a zdruncinat universul. :)).
Si daca tot ma infierezi atat de vehement ca "minte odihnita", considerandu-te probabil la antipozi, atunci cum ar trebui sa fii numita ?  O minte obosita ?
Adaug un al doilea cascat. Se pare ca inafara de interventia  ( fara legatura ) referitoare la Bush ( pe care dealtfel ai cam tras-o de par ca sa o aduci cat de cat in zona topicului  ), la cam atat se rezuma interesul acordat exrem de incomodei teme. Scuze, uitam partzurile.


spuneti-mi Aly a scris:


moebius a scris:

Pari o femeie interesanta, deci ce-i cu tema asta ?
Cam insipida ... ,  inodora a incetat sa fie dupa interventia ciudatului :). Subscriu deci parerii monosilabice, poate nu tocmai alaturandu-ma la modul sonor si olfactiv ci mai degraba inabusind un cascat.


Mersi, moebius, replica ta imi da apa la moara, permitandu-mi sa ma intorc la sintagma "minte odihnita". Pai, mie imi pare interesant ca problemele incomode par de obicei insipide mintilor prea odihnite (pe care, evident, le plictisesc pana la somn), de exemplu. ...Pentru ca avem aici un fenomen interesant (!): o minte exagerat de odihnita este in acelasi timp o minte obosita. ...Pentru ca lenea uzeaza, daca nu stiati.

Prostia, dragii mei, nu este simpla lipsa de inteligenta. ...Nu o identificam la lucruri lipsite de inteligenta, ca mese si scaune sau ape si bolovani, ci acolo unde inteligenta ar trebui sa se manifeste si nu o face sau o face defectuos. Astfel, un retardat nu e prost, ci pur si simplu retardat, ceea ce nu se mai poate spune despre un om normal, eventual absolvent al unei facultati, cu asteptari privind comportamentul unei femei pur si simplu "interesante" si care percepe ca insipid ceva incomod.

Prostia este somnul inteligentei. Intrucat orice e viu pe lumea asta mai si doarme, momente de prostie au, desigur, si oamenii cu inteligenta cea mai vie. Important ar fi, cred eu, sa nu ne obisnuim mintea sa leneveasca prea des, fie si doar pentru aceea ca altora le parem mai mult sau mai putin prosti exact in functie de frecventa momentelor de somn ale mintii noastre.


01-04-2008 22:00:38
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

CIUDATUL SA a scris:

Hai ca ies de aici ....prea multe partzuri 'telectuale ! shi mi-s sensibilos cu olfactivul !


Apropo de partzurile Ciudatului SA -- credeti despre el ca se intreaba la ce foloseste sa fii destept? In nici un caz. El cunoaste precis valoarea desteptaciunii. In indelungata lui viata - nu chiar atat de lunga pentru a-l banui de o senilitate reala, insa --, a avut timp sa isi identifice si sa se tot antreneze in folosirea acelor arme potrivite sa-i impuna diversele... capricii. Sau ciudatenii. :) Ajungem astfel la primul exemplu de desteptaciune pe care am ocazia si deosebita placere de a vi-l da:

Ciudatul este destept. Arma capabila sa invinga aproape intotdeauna bunul simt este ridicolul. Iar ridicolul este usor de preparat, cand cel care ii cunoaste valoarea se simte amenintat cumva de o initiativa de oarece bun simt a altcuiva. Daca, cel putin in momentul atacului toxic cu ridicol, adversarul cu bun simt al Ciudatului nu este suficient de destept, atacul il va anihila pe loc, reducandu-l la tacere si condamnandu-l la o dezolare la fel de ridicola, dar poate binemeritata.

Sigur ca Ciudatul nu e singurul care foloseste metoda. N-as crede nici ca ar fi reinventat-o el, ci mai degraba ca a invatat-o de la altii. Nu degeaba au fost dintotdeauna temuti "baietii rai", iar "spiritele fine" au motivele lor sa se fereasca sa evolueze pentru vulg. Nu degeaba poate parea atat de periculos subiectul de fatza. :)

In fine: ca primul exemplu dat de mine pe acest topic se refera la una, ba chiar doua :D dintre exceptiile despre care spuneam mai sus ca subliniaza o data in plus importanta inteligentei native, nu cred sa mire pe nimeni, parandu-mi evident ca in alta situatie un exemplu ar fi fost grosolan.


01-04-2008 23:56:09
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

moebius a scris:

Tema este " despre scoli si minti odihnite "; asta in sistemul tau de valori constituie o problema incomoda ?


Multumesc frumos, am spus deja: da. :) Pot intelege si ca tie tema nu ti se pare decat insipida. ...Atat de insipida, incat nu te-ai putut abtine sa nu iei atitudine impotriva ei. :) Mai insipida, se intelege, decat "Ce am facut astazi?", "Ce va trece prin cap in momentul asta?", "3868 utilizatori inregistrati, 137 subiecte si 6151 mesaje" etc... :D In privinta celor pe care nu le-ai inteles, poate o sa reiau explicatiile, dar mai incolo. Pana atunci, din partea mea poti sa casti linistit.


01-04-2008 23:57:52
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hopaaaaaaaa Penelopaaaaaa ete-te.....hmmmmm o singura eroare mentzionez : nu sunt deshtept ...sunt intelegent (sustzin anual un test care certifica aceast lucru )....deci NU CONFUNDA NICIODATA DESHTEPTACIUNEA CU INTELEGENTZA.........orice prost poate sa fie deshtept dar nu orice deshtept poate sa fie intelegent....e chestia aia cu nativul ! Mdap oricum raspunsul e mishto !
spuneti-mi Aly a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Hai ca ies de aici ....prea multe partzuri 'telectuale ! shi mi-s sensibilos cu olfactivul !


Apropo de partzurile Ciudatului SA -- credeti despre el ca se intreaba la ce foloseste sa fii destept? In nici un caz. El cunoaste precis valoarea desteptaciunii. In indelungata lui viata - nu chiar atat de lunga pentru a-l banui de o senilitate reala, insa --, a avut timp sa isi identifice si sa se tot antreneze in folosirea acelor arme potrivite sa-i impuna diversele... capricii. Sau ciudatenii. :) Ajungem astfel la primul exemplu de desteptaciune pe care am ocazia si deosebita placere de a vi-l da:

Ciudatul este destept. Arma capabila sa invinga aproape intotdeauna bunul simt este ridicolul. Iar ridicolul este usor de preparat, cand cel care ii cunoaste valoarea se simte amenintat cumva de o initiativa de oarece bun simt a altcuiva. Daca, cel putin in momentul atacului toxic cu ridicol, adversarul cu bun simt al Ciudatului nu este suficient de destept, atacul il va anihila pe loc, reducandu-l la tacere si condamnandu-l la o dezolare la fel de ridicola, dar poate binemeritata.

Sigur ca Ciudatul nu e singurul care foloseste metoda. N-as crede nici ca ar fi reinventat-o el, ci mai degraba ca a invatat-o de la altii. Nu degeaba au fost dintotdeauna temuti "baietii rai", iar "spiritele fine" au motivele lor sa se fereasca sa evolueze pentru vulg. Nu degeaba poate parea atat de periculos subiectul de fatza. :)

In fine: ca primul exemplu dat de mine pe acest topic se refera la una, ba chiar doua :D dintre exceptiile despre care spuneam mai sus ca subliniaza o data in plus importanta inteligentei native, nu cred sa mire pe nimeni, parandu-mi evident ca in alta situatie un exemplu ar fi fost grosolan.


02-04-2008 01:15:02
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
hihihihi uitasem : PARTZ !

02-04-2008 01:51:31
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
Ii tot dai inainte ca eu nu inteleg ceva, ca nu pot accede in inaltele sfere ale intelectului rafinat de care ti se pare ca dai dovada prin simpla manevrare abila a unui bagaj lexical relativ consistent, nerealizand ca de fapt doar te lamentezi, urmare a  esuarii in incercarea de a-mi impune propriu-ti sistem de valori  ( cu referire la o tema careia exagerandu-i proportiile reale, nu faci decat sa dai dimensiunile propriului univers ). Asteptai probabil sa cadem toti pe spate stupefiati de geniala gaselnita " despre scoli si minti odihnite " ... HA !
Ca sa nu mai zic de penibilele exemple de teme pe care le aduci in discutie (  ca si o ironie ucigatoare, presupun :D   ) vrand ca in concluzie sa demonstrezi ce ? Ca ai gasit ceva la un nivel de interes chiar mai scazut decat cel al temei propuse de tine, ca esti totusi la genunchiul broastei fata de insipidul absolut ?
Cat despre finalul “din partea mea poti sa casti linistit”, vroiai cumva sa-mi spui sa nu ma astept in nici un caz la ceva care sa-mi provoace alta reactie ?




spuneti-mi Aly a scris:


moebius a scris:

Tema este " despre scoli si minti odihnite "; asta in sistemul tau de valori constituie o problema incomoda ?


Multumesc frumos, am spus deja: da. :) Pot intelege si ca tie tema nu ti se pare decat insipida. ...Atat de insipida, incat nu te-ai putut abtine sa nu iei atitudine impotriva ei. :) Mai insipida, se intelege, decat "Ce am facut astazi?", "Ce va trece prin cap in momentul asta?", "3868 utilizatori inregistrati, 137 subiecte si 6151 mesaje" etc... :D In privinta celor pe care nu le-ai inteles, poate o sa reiau explicatiile, dar mai incolo. Pana atunci, din partea mea poti sa casti linistit.


Ultima modificare facuta de moebius (02-04-2008 21:27:16)


02-04-2008 04:11:12
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

spuneti-mi Aly a scris:


NJD a scris:

Azi Bush ia promis lui Basescu ca din Noiembrie, Romanii nu vor mai avea nevoie da viza pentru America (daca-si dau amprentele) :)


Ceea ce arata ca Bush nu are mintea chiar odihnita, cred eu. :)


Intentionata sa fie "pacaleala de 1 Aprilie"
Dar tu ai fost foarte "Cool" :)


02-04-2008 05:35:59
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Aaa, trebuie sa ma mai gandesc si, cum mi-o mai veni vreo idee, v-o spun. Deocamdata ma duc la dus. :D

Sa fiti destepti! :)


03-04-2008 01:17:28
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
dush faci imbracata sau dezbracata ? :D
spuneti-mi Aly a scris:

Aaa, trebuie sa ma mai gandesc si, cum mi-o mai veni vreo idee, v-o spun. Deocamdata ma duc la dus. :D

Sa fiti destepti! :)


03-04-2008 01:59:41
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

NJD a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


NJD a scris:

Azi Bush ia promis lui Basescu ca din Noiembrie, Romanii nu vor mai avea nevoie da viza pentru America (daca-si dau amprentele) :)


Ceea ce arata ca Bush nu are mintea chiar odihnita, cred eu. :)


Intentionata sa fie "pacaleala de 1 Aprilie"
Dar tu ai fost foarte "Cool" :)


Bush o sa dea o moooie la tot cartierul :D. Si cam atit.

De luat, o sa ne ia insa destule - da'ce, ar fi primul?! :x Facem pariu ca noile avioane de vinatoare ale armiei NATO-romane or sa fie americane??? ;)

P.S. Ungurii deja au inceput sa si-o ia in freza fiindca au ales avioane suedeze SAAB Grippen (mai bune, dar si mai ieftine decit alea americane, si decit Eurofighter - si mai scump). Oricum, nu-i vorba decit de citeva amarite de miliarde de $$$.
Deocamdata... :x
Cu comisioane proportionale. Deocamdata... :x

Ultima modificare facuta de Xtremul (03-04-2008 03:06:31)


03-04-2008 02:23:42
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Inodor inseamna nemirositor bibicule ...deci daca am tras un partz ea este total mirositoare ...chestie de hidrogen sulfurat !
moebius a scris:

Pari o femeie interesanta, deci ce-i cu tema asta ?
Cam insipida ... ,  inodora a incetat sa fie dupa interventia ciudatului :). Subscriu deci parerii monosilabice, poate nu tocmai alaturandu-ma la modul sonor si olfactiv ci mai degraba inabusind un cascat.


Ca sa fiu totusi ontopic macar un pic: :)
Cumatrul moebius e sigur un baiat inteligent (vezi, n-am zis "dashtept"), fie si doar din motivul ca stie sa se dea cu arioplanu'! :D Obiectiile lui sint partial justificate, dar numai tangent la capitolul formei topicului, nu si fondului problematicii.

Conu' Ciudy SA e-n schimb mai mult dashtept - nu ca n-ar fi si inteligent, dar asa vrea muschiu' lui probabil sa pedaleze pe latura asta  fiindca-n viata, dupa el, e aparent mai lucrativa strategia sconcsului ;). D-aia trage si rafale de partzuri :D:D - asa crede el ca merita viata asta de kkt. :(

Topicu-i de fapt interesant abia la o a doua citire ;) - poate si fiindca draga forumista Aly e prea pedant-organizata :D uneori pentru superficialii de noi.
Mi-e insa atit de somn ca n-am energie nici pentru inca un "numar" ;) cu sexoasa Lilith, dar promit sa revin si aici. Somn lin! :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (03-04-2008 03:07:19)


03-04-2008 02:34:09
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

NJD a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


NJD a scris:

Azi Bush ia promis lui Basescu ca din Noiembrie, Romanii nu vor mai avea nevoie da viza pentru America (daca-si dau amprentele) :)


Ceea ce arata ca Bush nu are mintea chiar odihnita, cred eu. :)


Intentionata sa fie "pacaleala de 1 Aprilie"
Dar tu ai fost foarte "Cool" :)


Mersi frumos, bunavointa e o dovada de inteligenta. :)


04-04-2008 02:22:01
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

(...) Cumatrul moebius e sigur un baiat inteligent (vezi, n-am zis "dashtept"), fie si doar din motivul ca stie sa se dea cu arioplanu'! :D Obiectiile lui sint partial justificate, dar numai tangent la capitolul formei topicului, nu si fondului problematicii. (...) Topicu-i de fapt interesant abia la o a doua citire ;) - poate si fiindca draga forumista Aly e prea pedant-organizata :D uneori pentru superficialii de noi. (...)


Oh, dar desigur. :D

Astazi, in timp ce ma tram spre casa - la volan - si ma gandeam la desteptaciune, mi-am adus dintr-o data aminte ca Brancusi detesta desteptaciunea. ...Ocazie cu care m-am suit putin cu roata din dreapta pe trotuar, semn ca prea multa gandire deserveste uneori buna vigilentza. Noroc ca eram singura pe strada, ca altfel as fi creat probabil si panica. ;)

Apropo de Brancusi insa, el nu avea incredere in destepti, de fapt, ceea ce aduce in prim planul discutiei noastre observatia ca, daca inteligentza ajuta la a rezolva probleme, desteptaciunea serveste la buna intelegere a diverselor situatii.

Ne dorim toti - Ciudatul, inclusiv - sa fim frumosi, norocosi si inteligenti (inteligenti, mai ales!) si, poate mai cu seama, sa stie toata lumea despre noi ca suntem asa. Cu toate ca aceste lucruri depind prea putin de noi insine, odata ce ele sunt apreciate de toata lumea fara discutie, mi se pare natural sa ne dorim asa. Ma intreb daca desteptaciunea proprie ne-ar interesa mai mult daca s-ar vorbi mai mult si mai bine despre desteptaciune. ...Intrucat, atata vreme cat parerile sunt impartite in ce o priveste, convingerea mea e ca pentru a intelege importanta desteptaciunii numai desteptaciunea te poate ajuta. Desi, pentru a fi destept cu gratie, trebuie sa fii si inteligent, ce-i drept.


04-04-2008 02:45:12
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

CIUDATUL SA a scris:

hihihihi uitasem : PARTZ !


Apropo: poate parea bizar, dar desteptaciunea are si ea limitele ei, impuse desigur de alte trasaturi si particularitati individuale. Cineva poate fi foarte destept pana in momentul in care i-a fost atins un complex, moment din care trece pe pilot automat (un pilot pervers si tradator, de altfel), sa zicem. Exemple de trasaturi care ne pot limita desteptaciunea mai sunt, de asemenea, incapatanarea si narcisismul. Ca sa nu mai spun de slabiciunea inteligentei. In lipsa unor hibe personale in general destul de penibile, un om destept si inteligent se prinde totusi cand ar trebui sa schimbe foaia. :)


04-04-2008 02:46:45
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

(...) Cumatrul moebius e sigur un baiat inteligent (vezi, n-am zis "dashtept"), fie si doar din motivul ca stie sa se dea cu arioplanu'! :D Obiectiile lui sint partial justificate, dar numai tangent la capitolul formei topicului, nu si fondului problematicii. (...) Topicu-i de fapt interesant abia la o a doua citire ;) - poate si fiindca draga forumista Aly e prea pedant-organizata :D uneori pentru superficialii de noi. (...)


Oh, dar desigur. :D

Astazi, in timp ce ma tram spre casa - la volan - si ma gandeam la desteptaciune, mi-am adus dintr-o data aminte ca Brancusi detesta desteptaciunea. ...Ocazie cu care m-am suit putin cu roata din dreapta pe trotuar, semn ca prea multa gandire deserveste uneori buna vigilentza. Noroc ca eram singura pe strada, ca altfel as fi creat probabil si panica. ;)

Apropo de Brancusi insa, el nu avea incredere in destepti, de fapt, ceea ce aduce in prim planul discutiei noastre observatia ca, daca inteligentza ajuta la a rezolva probleme, desteptaciunea serveste la buna intelegere a diverselor situatii.

Ne dorim toti - Ciudatul, inclusiv - sa fim frumosi, norocosi si inteligenti (inteligenti, mai ales!) si, poate mai cu seama, sa stie toata lumea despre noi ca suntem asa. Cu toate ca aceste lucruri depind prea putin de noi insine, odata ce ele sunt apreciate de toata lumea fara discutie, mi se pare natural sa ne dorim asa. Ma intreb daca desteptaciunea proprie ne-ar interesa mai mult daca s-ar vorbi mai mult si mai bine despre desteptaciune. ...Intrucat, atata vreme cat parerile sunt impartite in ce o priveste, convingerea mea e ca pentru a intelege importanta desteptaciunii numai desteptaciunea te poate ajuta. Desi, pentru a fi destept cu gratie, trebuie sa fii si inteligent, ce-i drept.


Mda, misticul si sucitul (ca om) Brancusi (am date "din fosta sursa directa" despre furtunoasa lui combinatie de amor nebun cu alta "dementa" :D - Maria Tanase) avea obsesia simplitatii (de unde si evolutia lui spre "esential" in sculptura). Hai ca n-am veleitati de Dan Haulica, dar nici nu iau de bune toate panseurile artistilor (chiar celebri - dar nu datorita panseurilor ;)). Fie si doar fiindca Brancusi a fost si el cumva "destept", nu doar talentat si inteligent. :)

Si lui Dumnezelea cica-i plac "cei saraci cu duhul" - chestie interpretabila si de curind reinterpretata/"retradusa" de fapt nu prin prisma oligofreniei :D alora "fericiti fiindca saraci cu neuronu'", ci a puritatii "ADN-ului sufletesc" - un fel de drog de-l trag pe nas :D cumva aia care ne "cultiva", inca de la intrarea in tunelul din tarimul de dincolo.... Dar uite ca nu vreau sa deviez offtopic - asta merge doar la topicul Lilith.

Ultima modificare facuta de Xtremul (04-04-2008 04:07:56)


04-04-2008 03:51:34
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

spuneti-mi Aly a scris:


NJD a scris:


spuneti-mi Aly a scris:



Ceea ce arata ca Bush nu are mintea chiar odihnita, cred eu. :)


Intentionata sa fie "pacaleala de 1 Aprilie"
Dar tu ai fost foarte "Cool" :)


Mersi frumos, bunavointa e o dovada de inteligenta. :)


Tks, nu vreau sa te contrazic :)

(dar cand ma uit la poza ta,  "smirk" ul tau parca zice la mistho "try if you dare", si citind cum srii, parca as zice NU :) )


04-04-2008 12:29:20
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
Xtremul ... , vulpoi versat  ;) , ne-a tras pe toti de urechi, dar in acelasi timp ne-a pus in maini si cate o ciocolatica prin care sa converteasca urecheala intr-un gest de afectiune ... de frate mai mare :) :) :)  . Stie el preabine ca trucul tine intotdeauna daca dozezi corespunzator  :).
Chestia asta impreuna cu faptul ca mi s-a atenuat senzatia ca se incearca sa mi se dea la palma cu rigla ( pentru ca la prezentarea temei nu am avut funda rosie, batista apretata si unghiutele pe pupitru ), m-au facut sa ma intreb daca exista o relatie directa intre inteligenta si diplomatie ( evident e vorba de atitudine nu de cariera  :) ) . " Ha, ha, ha !!!!!!! " va fi reactia cuiva citind intrebarea  ( apropo de debutul meu in cadrul acestui topic  ) :D :D :D

Ultima modificare facuta de moebius (04-04-2008 22:29:26)


04-04-2008 22:02:28
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

NJD a scris:


spuneti-mi Aly a scris:



Mersi frumos, bunavointa e o dovada de inteligenta. :)


Tks, nu vreau sa te contrazic :)

(dar cand ma uit la poza ta,  "smirk" ul tau parca zice la mistho "try if you dare", si citind cum srii, parca as zice NU :) )


Ha, tot de inteligentza e nevoie si pentru a deosebi bunavointa de altceva, indiferent ce. :)


05-04-2008 19:10:14
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

moebius a scris:

Xtremul ... , vulpoi versat  ;) , ne-a tras pe toti de urechi, dar in acelasi timp ne-a pus in maini si cate o ciocolatica prin care sa converteasca urecheala intr-un gest de afectiune ... de frate mai mare :) :) :)  . Stie el preabine ca trucul tine intotdeauna daca dozezi corespunzator  :).
Chestia asta impreuna cu faptul ca mi s-a atenuat senzatia ca se incearca sa mi se dea la palma cu rigla ( pentru ca la prezentarea temei nu am avut funda rosie, batista apretata si unghiutele pe pupitru ), m-au facut sa ma intreb daca exista o relatie directa intre inteligenta si diplomatie ( evident e vorba de atitudine nu de cariera  :) ) . " Ha, ha, ha !!!!!!! " va fi reactia cuiva citind intrebarea  ( apropo de debutul meu in cadrul acestui topic  ) :D :D :D


Inteligenta poate avea legatura cu orice, draga Moebius. Atat cat este. Asa cum diplomatia are legatura cu anumite interese.  In rest, ce sa-ti spun, parerea mea e ca de fapt ciocolata si faptul ca nu te-am mai bagat direct in seama ti-au schimbat senzatia aia ciudata despre care zici. :D

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (05-04-2008 19:16:55)


05-04-2008 19:15:52
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

spuneti-mi Aly a scris:


moebius a scris:

Xtremul ... , vulpoi versat  ;) , ne-a tras pe toti de urechi, dar in acelasi timp ne-a pus in maini si cate o ciocolatica prin care sa converteasca urecheala intr-un gest de afectiune ... de frate mai mare :) :) :)  . Stie el preabine ca trucul tine intotdeauna daca dozezi corespunzator  :).
Chestia asta impreuna cu faptul ca mi s-a atenuat senzatia ca se incearca sa mi se dea la palma cu rigla ( pentru ca la prezentarea temei nu am avut funda rosie, batista apretata si unghiutele pe pupitru ), m-au facut sa ma intreb daca exista o relatie directa intre inteligenta si diplomatie ( evident e vorba de atitudine nu de cariera  :) ) . " Ha, ha, ha !!!!!!! " va fi reactia cuiva citind intrebarea  ( apropo de debutul meu in cadrul acestui topic  ) :D :D :D


Inteligenta poate avea legatura cu orice, draga Moebius. Atat cat este. Asa cum diplomatia, indiferent de forma ei, are legatura cu anumite interese (nu neaparat vinovate).  In rest, ce sa-ti spun, parerea mea e ca de fapt ciocolata si faptul ca nu te-am mai bagat direct in seama ti-au schimbat senzatia aia ciudata despre care zici. :D


05-04-2008 19:18:38
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Hmm, un text deja postat nu se modifica, pur si simplu, decat o singura data? :)

05-04-2008 19:19:57
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Mda, misticul si sucitul (ca om) Brancusi (am date "din fosta sursa directa" despre furtunoasa lui combinatie de amor nebun cu alta "dementa" :D - Maria Tanase) avea obsesia simplitatii (de unde si evolutia lui spre "esential" in sculptura). Hai ca n-am veleitati de Dan Haulica, dar nici nu iau de bune toate panseurile artistilor (chiar celebri - dar nu datorita panseurilor ;)). Fie si doar fiindca Brancusi a fost si el cumva "destept", nu doar talentat si inteligent. :) (...)


Simplitatea este un atribut al frumusetii si exista oameni al caror simt estetic ia si dimensiuni abstracte, Nu neaparat artisti, dar si matematicieni sau ingineri, capabili sa sesizeze la propriu frumusetea unei idei. Ori, desteptaciunea este mai degraba reflexiva si incidentala decat tinand de o anumita ordine personala.


05-04-2008 20:01:51
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

moebius a scris:

Xtremul ... , vulpoi versat  ;) , ne-a tras pe toti de urechi, dar in acelasi timp ne-a pus in maini si cate o ciocolatica prin care sa converteasca urecheala intr-un gest de afectiune ... de frate mai mare :) :) :)  . Stie el preabine ca trucul tine intotdeauna daca dozezi corespunzator  :).
Chestia asta impreuna cu faptul ca mi s-a atenuat senzatia ca se incearca sa mi se dea la palma cu rigla ( pentru ca la prezentarea temei nu am avut funda rosie, batista apretata si unghiutele pe pupitru ), m-au facut sa ma intreb daca exista o relatie directa intre inteligenta si diplomatie ( evident e vorba de atitudine nu de cariera  :) ) . " Ha, ha, ha !!!!!!! " va fi reactia cuiva citind intrebarea  ( apropo de debutul meu in cadrul acestui topic  ) :D :D :D

Exista,exista cu siguranta, numai un om inteligent reuseste sa fie cu multa diplomatie in relatiile cu cei din jur...daca se abordeaza un subiect abstract, nu ezita sa se exprime, uimindu-si si fascinandu-i pe cei din jur cu cunostintele sale.
Are resursele interioare si calmul necesar pentru a obtine ceea ce vrea in toate imprejurarile.
Este magnetic, se face remarcat cu usurinta prin inteligenta sa careia putini ii pot face fata....=)


05-04-2008 23:23:15
   
dessire
Femeie

Nou venit

Inregistat: 26-03-2008
Mesaje: 2
tu vorbesti despre barbati si femei de 30 ani.dar te ai intrebat ce se intimpla in scoli cu adevarat?cu ,copii de 12-14 ani?nu cred ca habar nu ai.ar trebui sa lucrezi cu ei zi de zi sa i vezi cum se comporta si abia dupa aceea sa vorbesti despre scoli.ne asteapta zile grele,daca vor continua asa.eu lucrez intr o scoala si nu pot sa reproduc pe forum ce mi aud urechile,si ce pot sa vad.deci scuza ma dar nu stii ce inseamna scoala in ziua de azi.

06-04-2008 01:47:34
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

spuneti-mi Aly a scris:


moebius a scris:

Xtremul ... , vulpoi versat  ;) , ne-a tras pe toti de urechi, dar in acelasi timp ne-a pus in maini si cate o ciocolatica prin care sa converteasca urecheala intr-un gest de afectiune ... de frate mai mare :) :) :)  . Stie el preabine ca trucul tine intotdeauna daca dozezi corespunzator  :).
Chestia asta impreuna cu faptul ca mi s-a atenuat senzatia ca se incearca sa mi se dea la palma cu rigla ( pentru ca la prezentarea temei nu am avut funda rosie, batista apretata si unghiutele pe pupitru ), m-au facut sa ma intreb daca exista o relatie directa intre inteligenta si diplomatie ( evident e vorba de atitudine nu de cariera  :) ) . " Ha, ha, ha !!!!!!! " va fi reactia cuiva citind intrebarea  ( apropo de debutul meu in cadrul acestui topic  ) :D :D :D


Inteligenta poate avea legatura cu orice, draga Moebius. Atat cat este. Asa cum diplomatia are legatura cu anumite interese.  In rest, ce sa-ti spun, parerea mea e ca de fapt ciocolata si faptul ca nu te-am mai bagat direct in seama ti-au schimbat senzatia aia ciudata despre care zici. :D


Intrebarea se referea la legatura directa, respectiv la eventuala implicare automata a uneia de catre cealalta, asa ca platitudinea " inteligenta poate avea legatura cu orice ... " nu face decat sa se inscrie in nota obisnuita deja, adica generatoare de cascat. Dar, ... de ce sa te multumesti cu una , nu ?... Si atunci : " asa cum diplomatia are legatura cu anumite interese ". Buna demonstratia de sarit repede la citit DEX-ul, chiar daca in discutie era sensul general, extins, derivat de la cel al unor cuvinte din aceeasi familie.
Pomeneam de trasul de urechi tocmai pentru ca nu mi-a fost distrasa atentia de la observatii prin indulcitul pilulei, iar unul dintre subiectii diplomatiei Xtremului esti si tu , dar daca nu ti-ai dat seama singura in ce fel, nu mai insist in directia respectiva ; ar insemna sa sparg cu acul frumoase si colorate baloane de sapun, substitut al frunzelor de laur. Totusi :) ... se pare ca multe dintre ele contin ...  "partzuri " ; si acum nu e vorba de cele ale Ciudatului :D
Cat despre partea cu " nu te-am mai bagat direct in seama " :D :D :D ... doar un jalnic si exagerat eufemism al lipsei de replica la interpelarea anterioara. Sau, ca si in cazul de fata, ti-a scapat sensul intrebarilor ?!?

Ultima modificare facuta de moebius (06-04-2008 03:24:14)


06-04-2008 02:38:16
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

dessire a scris:

tu vorbesti despre barbati si femei de 30 ani.dar te ai intrebat ce se intimpla in scoli cu adevarat?cu ,copii de 12-14 ani?nu cred ca habar nu ai.ar trebui sa lucrezi cu ei zi de zi sa i vezi cum se comporta si abia dupa aceea sa vorbesti despre scoli.ne asteapta zile grele,daca vor continua asa.eu lucrez intr o scoala si nu pot sa reproduc pe forum ce mi aud urechile,si ce pot sa vad.deci scuza ma dar nu stii ce inseamna scoala in ziua de azi.


Ca raspuns la comentariul pe care ai avut bunavointa sa il lasi pe pagina mea, te invitam deja sa ne spui despre scoala pe forum. Cum comentariul nu a aparut inca, iau postul tau ca pe o coincidenta fericita. ...Ne povestesti?


06-04-2008 03:26:55
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

moebius a scris:

Intrebarea se referea la legatura directa, respectiv la eventuala implicare automata a uneia de catre cealalta, asa ca platitudinea " inteligenta poate avea legatura cu orice ... " nu face decat sa se inscrie in nota obisnuita deja, adica generatoare de cascat. Dar, ... de ce sa te multumesti cu una , nu ?... Si atunci : " asa cum diplomatia are legatura cu anumite interese ". Buna demonstratia de sarit repede la citit DEX-ul, chiar daca in discutie era sensul general, extins, derivat de la cel al unor cuvinte din aceeasi familie.


Mdeh, eu intelesesem intrebarea ta ca fiind retorica. Altfel, cred ca n-as fi gasit rabdare sa-ti raspund ceva la o intrebare atat de simpla. Cat despre continuare, ea incerca sa surprinda legatura dintre diplomatie si debutul tau pe topicul asta, debut pe care tot tu l-ai adus in discutie. ...Stii, sunt binevoitoare, in general. :) Cand nu sunt, inseamna ca incerc sa trezesc pe cineva, ca si cum l-as scutura. Abia cand nu mai cred ca acel cineva poate fi trezit, se poate lua in serios duritatea mea.



moebius a scris:

Cat despre partea cu " nu te-am mai bagat direct in seama " :D :D :D ... doar un jalnic si exagerat eufemism al lipsei de replica la interpelarea anterioara. Sau, ca si in cazul de fata, ti-a scapat sensul intrebarilor ?!?


Incerc sa ma exprim cat se poate de clar: poti sa crezi ce vrei, chiar te rog sa crezi ce vrei. Pur si simplu nu ma intereseaza ce crezi, pentru ca am ajuns la concluzia ca nu merita sa dau nici doi bani pe pareile tale. Sincer, chiar nu cred in inteligenta ta. Pe mine ma intereseaza o tema si incerc sa discut pe marginea ei, dar tu poti incerca sa te certi cu cine vrei, desigur. ...Moderatorii ori dorm, ori considera forumul ca pe un loc de dat arama pe fata. Cred ca n-ai mai facut sex de mult. :D


06-04-2008 03:49:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

spuneti-mi Aly a scris:



...Moderatorii ori dorm, ori considera forumul ca pe un loc de dat arama pe fata. Cred ca n-ai mai facut sex de mult.


Sweet Aly,cu ultima fraza m-ai luminat....acuma inteleg de unde ni se trage starea de conflict aparent;)
Cuvantul inspirat, adevarata stiinta si bunul simt totdeauna sunt in armonie. Orice conflict aparent se ridica dintr-o intelegere gresita a limbajului in discutie sau dintr-o cunoastere superficiala a faptelor ...nu?


06-04-2008 12:38:58
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

spuneti-mi Aly a scris:


moebius a scris:

Intrebarea se referea la legatura directa, respectiv la eventuala implicare automata a uneia de catre cealalta, asa ca platitudinea " inteligenta poate avea legatura cu orice ... " nu face decat sa se inscrie in nota obisnuita deja, adica generatoare de cascat. Dar, ... de ce sa te multumesti cu una , nu ?... Si atunci : " asa cum diplomatia are legatura cu anumite interese ". Buna demonstratia de sarit repede la citit DEX-ul, chiar daca in discutie era sensul general, extins, derivat de la cel al unor cuvinte din aceeasi familie.


Mdeh, eu intelesesem intrebarea ta ca fiind retorica. Altfel, cred ca n-as fi gasit rabdare sa-ti raspund ceva la o intrebare atat de simpla. Cat despre continuare, ea incerca sa surprinda legatura dintre diplomatie si debutul tau pe topicul asta, debut pe care tot tu l-ai adus in discutie. ...Stii, sunt binevoitoare, in general. :) Cand nu sunt, inseamna ca incerc sa trezesc pe cineva, ca si cum l-as scutura. Abia cand nu mai cred ca acel cineva poate fi trezit, se poate lua in serios duritatea mea.



moebius a scris:

Cat despre partea cu " nu te-am mai bagat direct in seama " :D :D :D ... doar un jalnic si exagerat eufemism al lipsei de replica la interpelarea anterioara. Sau, ca si in cazul de fata, ti-a scapat sensul intrebarilor ?!?


Incerc sa ma exprim cat se poate de clar: poti sa crezi ce vrei, chiar te rog sa crezi ce vrei. Pur si simplu nu ma intereseaza ce crezi, pentru ca am ajuns la concluzia ca nu merita sa dau nici doi bani pe pareile tale. Sincer, chiar nu cred in inteligenta ta. Pe mine ma intereseaza o tema si incerc sa discut pe marginea ei, dar tu poti incerca sa te certi cu cine vrei, desigur. ...Moderatorii ori dorm, ori considera forumul ca pe un loc de dat arama pe fata. Cred ca n-ai mai facut sex de mult. :D




Din ciclul - bancuri cu "blonde" -  :D :D :D : " ...eu intelesesem intrebarea ta ca fiind retorica. Altfel, cred ca n-as fi gasit rabdare sa-ti raspund ceva la o intrebare atat de simpla.. " ... Pana la urma e retorica si atunci de ce raspunzi, sau nu e si atunci de ce faci afirmatii gratuite ?
Trecand totusi peste asta, dupa cum ma asteptam, ai demonstrat din nou ca ti-a scapat sensul intrebarii ( exemple de genii – si acum nu ma refer la arte  - care nu “ le aveau“ cu diplomatia, fie pentru ca erau “cu capul in nori” , fie erau de o sincertate nedelicata, sau chiar se comportau asocial, exista ), iar prin faptul ca am adus in discutie legatura cu debutul pe topic anticipam doar o reactie de la care in final nu te-ai putut abtine.
Cat despre inteligenta, niste oameni care au studiat treaba au conceput niste teste. Ca o distractie, incearca-l de exemplu pe cel al lui Einstein, care e intr-adevar o provocare directa , spre deosebire de bla, bla-urile tale care tin de fapt de pretiozitate. Incearca sa-l rezolvi logic si da-ti singura raspunsul. Asa ca las-o mai moale cu diagnosticarea IQ-ului pentru ca, intr-o confruntare directa si concreta pe tema asta, iti garantez ca ai fugi cu coada intre picioare.
Si ajungem si la finalul apoteotic " ... cred ca n-ai mai facut sex demult .. ", unde ies la iveala marile si adevaratele frustrari :D :D :D ... Sa'mna, de data asta, ai inlocuit bata cu care izbeai balta, cu o lopata, ca mde ... nu sareau destui stropi. Din punctul de vedere al unui  barbat  ( inteligent , sic !  :D :D :D ), a face comentarii pe tema propriei vietii amoroase inseamna a lasa loc doar pentru doua etichete : te lauzi sau esti “pampalau”, deci ai lansat o sageata boanta:D . Totusi, daca tot ai ridicat capacul de la cutia Pandorei, pot sa-ti spun ca in ceea ce te priveste, problema majora consta nu in faptul ca nu ai putea avea parte de sex, ca doar ne-ai informat despre asta ("subtil"), inca de la inceput  :D : "primind in privat un numar exagerat de mesaje de amor din partea unor barbati de pana in 30 de ani ... " ( chestie care intr-un fel a si generat micile malitii ) ; necazul cu ipochimenul ( potential candidat la, sau dupa ce a beneficiat de ... din cate suntem lasati sa intelegem, extrem de ravnitul trofeu :D ), rezida in faptul ca respectivul isi ia lumea in cap in momentul cand realizeaza ca multlaudatii nuri vin full package cu pretiozitatea, cu incercarea de a domina cu orice pret, etc, etc.
Simptomatica mi s-a parut o postare anterioara : (... cand ma uit la poza ta,  "smirk" ul tau parca zice la mistho "try if you dare", si citind cum srii, parca as zice NU ).
Promit totusi sa incerc sa ma abtin de la o alta replica chiar daca “norii negri “ :D ai isteriei s-au adunat deja in postarea la care tocmai am raspuns.  Nu de alta, dar nu posed in garderoba poale de ridicat in cap.

Ultima modificare facuta de moebius (06-04-2008 17:23:18)


06-04-2008 15:24:54
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


spuneti-mi Aly a scris:



...Moderatorii ori dorm, ori considera forumul ca pe un loc de dat arama pe fata. Cred ca n-ai mai facut sex de mult.


Sweet Aly,cu ultima fraza m-ai luminat....acuma inteleg de unde ni se trage starea de conflict aparent;)
Cuvantul inspirat, adevarata stiinta si bunul simt totdeauna sunt in armonie. Orice conflict aparent se ridica dintr-o intelegere gresita a limbajului in discutie sau dintr-o cunoastere superficiala a faptelor ...nu?


Ba da, draga Tasha. Exista insa si conflicte foarte reale care pot aparea foarte usor intre oameni care nu s-au vazut niciodata de fapt. ...Conflicte de interes, de exemplu, ca in cazul conflictului meu cu Mr. Moebius.

Altfel, crede-ma: nu pot sa stiu foarte bine ce ai inteles tu, dar am experienta moderarii unei comunitati virtuale de cateva mii de persoane timp de aproape 5 ani, perioada in care am invatat cu prisosinta ce iti spuneam deja, anume ca nu poti multumi pe toata lumea. Iar afirmatia asta e cu atat mai grava cu cat comunitatea despre care vorbesc se dorea a fi mult mai specializata. Chiar si in calitate de moderator, nu-ti face prea multe griji, asadar! :) Pe mine, de exemplu, sigur ca ma poate deranja la un moment dat faptul ca pe topicul deschis de mine din pur interes pentru un anumit subiect, intervine un domn moebius facand intital o referire deplasata la cum ii par lui doar pentru a se baga in seama, pentru ca ulterior sa spumege doar. Nu am voie sa uit insa ca forumul asta e atasat unui site cu un profil bine definit, de care eu profit cam aiurea, odata ce am deja pe cineva, pe care nu am nici o intentie sa-l schimb, cel putin deocamdata.  Afirmatia mea referitoare la moderatori nu trebuie inteleasa deci ca o reclamatie - ea exprima doar o intrebare care cum-necum, oricum nu foarte insistent, m-a urmarit in ultimele zile.


06-04-2008 16:37:12
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
In timp ce replicile iau forma unor vrejuri Art Nouveau, tocmai filosofam cit de impartiala genderistic si parsiva poate uneori fi intelepciunea comuna (populara suna minimalist): asa ca, moebius, draga, doteaza-ti panderia cu niste poale bine garnisite, pentru ca ridicarea lor nu e "IQ relevant", pe cind inghetarea in pozitia nadragilor in vine da de cele mai multe ori seama de precaritatea acestuia... asa mi se pare mie, purtatoare in exclusivitate de poale... :D:D

06-04-2008 17:03:03
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Aly...eu incercam sa fac o gluma,asta apropos de ultima propozitie din acel mesaj al tau adica legat de urmarile lipsei de sex...=D=D=D
   Evident ca nu poti multumi pe toata lumea ca moderator.
Intr-o comunicare de buna calitate, politetea, buna cuviinta sunt de nelipsit. Un mesaj cu greseli nu arata numai graba, ci si o lipsa de consideratie fata de cei spre care trimiti..Toti suntem egali ... si nimeni nu e mai egal decat celalalt ..=)iar legat de moderatori...si ei sunt oameni ca atare sunt supusi greselilor!=)


06-04-2008 17:16:05
   
?? wave
Cont Sters

Inregistat: 03-04-2008
Mesaje: 18
Topicul asta, in afara unor interminabile osanale (intre doamne) :D, "cat esti de dragutza", "cat esti de deshteapta", si-a pierdut demult tema. Cu execptia celei care l-a conceput si a domnului "diplomat" care se straduiesc asiduu sa imbrace aceleasi cuvinte in alte hainute, restul nu spun nimic. Si este normal asa, de vreme ce tema topicului este atat de "restransa" :D
Cu siguranta impresia celor ce citesc aici , desi corect ar fi sa ma refer doar la mine :D - este ca CINEVA se straduieste cu orice pretz sa demonstreze ca e desteapta. Dar nu si inteligenta! :D :D


06-04-2008 17:34:35
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

SandieShaw a scris:

In timp ce replicile iau forma unor vrejuri Art Nouveau, tocmai filosofam cit de impartiala genderistic si parsiva poate uneori fi intelepciunea comuna (populara suna minimalist): asa ca, moebius, draga, doteaza-ti panderia cu niste poale bine garnisite, pentru ca ridicarea lor nu e "IQ relevant", pe cind inghetarea in pozitia nadragilor in vine da de cele mai multe ori seama de precaritatea acestuia... asa mi se pare mie, purtatoare in exclusivitate de poale... :D:D



Daca ceva din cele scrise de mine a lasat impresia ca am avut insinuari misogine, imi cer scuze cu toata sinceritatea. Nu am avut nici cea mai mica intentie in aceasta directie. Chestia cu poalele era cu doar cu referire stricta la atitudine, nu incercam deloc sa transmit cine stie ce alt mesaj. Si pana la urma, apropo de ultima afirmatie :), marturiseste, macar fata de tine, ca ai purtat si pantaloni macar odata :).

Ultima modificare facuta de moebius (07-04-2008 01:36:41)


06-04-2008 17:50:13
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

wave a scris:

Topicul asta, in afara unor interminabile osanale (intre doamne) :D, "cat esti de dragutza", "cat esti de deshteapta", si-a pierdut demult tema. Cu execptia celei care l-a conceput si a domnului "diplomat" care se straduiesc asiduu sa imbrace aceleasi cuvinte in alte hainute, restul nu spun nimic. Si este normal asa, de vreme ce tema topicului este atat de "restransa" :D
Cu siguranta impresia celor ce citesc aici , desi corect ar fi sa ma refer doar la mine :D - este ca CINEVA se straduieste cu orice pretz sa demonstreze ca e desteapta. Dar nu si inteligenta! :D :D


...Moment al discutiei in care, mai mult sau mai putin surprinzator, iata-ne din nou on topic! :)

Desteptaciunea este o calitate pe care nimeni nu o detine o data pentru totdeauna, ci de care ne bucuram doar pe moment si cu un oarecare efort. (Moment in care mi se pare ca inteleg ca exista de fapt si un fel de "retzete" de desteptaciune, dar despre asta alta data, daca n-oi uita.) Cineva, ca toata lumea si indiferent de gen :D, poate fi sclipitor de destept in momentul A, pentru ca in momentul B sa dea in ditamai groapa, acest din urma incident rusinos si dureros avand cu atat mai multe sanse sa se intample cu cat "cineva" si-ar savura mai tare bietul triumf anterior. ...Desteptaciunea se demonstreaza asadar doar fiind destept, nici o demonstratie a ei neavand vreo valoare definitiva. (Asadar, cu mai mult sau mai putin succes, cineva s-ar putea stradui mai mereu sa fie desteapta, desi nu chiar cu orice pret - vorbeam mai sus despre Brancusi si despre lipsa lui de simpatie pentru desteptaciune, spunand ca simtul estetic ne poate refuza uneori apelarea la anumite moduri altfel utile. ...Si asa ca a deschide un topic pentru a arata ca esti desteaptA ar fi o intreprindere aberanta, in opinia mea. :))

Cat despre inteligenta, e drept ca indraznim sa abordam probleme mai ales in functie de increderea pe care o avem in inteligenta proprie, dar cineva care ridica o problema oarecare pe un forum nu poate fi suspectat de vreo impresie exgerata referitoare la inteligenta personala, atata vreme cat are la indemana oricand scuza ca, pe un forum, o problema nu trebuie sa-si gaseasca rezolvarea neaparat din partea celui care a pus-o. Cei mai multi forumisti, desi nu obligatoriu si cei mai insistenti, sunt tocmai cei care doar intreaba sau propun probleme, fiecare in felul lui. Pe mine, marturisesc ca nu m-a interesat insa niciodata in mod deosebit inteligenta lor, parandu-mi-se ca nu ies cu nimic din normalitate prin asta. E drept si ca o problema bine pusa este pe jumatate rezolvata, dar ca sa pui bine o problema trebuie sa detii solutia ei macar pe jumatate :D, ceea ce nu pretind sub nici o forma ca as detine eu pe acest topic.

In fine, continua sa mi se para interesant faptul ca subiectul de fatza provoaca reactii negative unor oameni care sunt vazuti destul de rar pe forum. Daca acesti contestatari ar fi, dimpotriva, niste obisnuiti si niste inraiti :) ai forumului, as mai intelege ceva, pentru ca tema topicului este exact atat de "restransa" (!) cat de putin pare a se putea discuta pe ea si pe langa (!) ea.


07-04-2008 01:50:39
   
?? wave
Cont Sters

Inregistat: 03-04-2008
Mesaje: 18
Am sa raspund (deocamdata) ultimului paragraf :). Ce inseamna pentru tine a fi nou pe un forum? A invata buchiile cumva? Si, eventual, ajungand pe la 601 (sic!) postari sa capeti titulatura de "vechi"? Nu ma surprinde deloc faptul ca NU VREI sa aduci in discutie tocmai lipsa de interes a topicului in fatza "celor obisnuiti si inraiti" in ale forumului 3x.
A vedea cum cineva isi comanda si isi executa singur comenzile, se intreaba si isi raspunde singur la  intrebari (deloc lipsite de interes dar, din pacate, nu aici) ma "fascineaza". :D
Totusi, in comparatie cu zecile de topicuri siropoase, transformate ad-hoc in off topicuri de catre "obisnuitii si inraitii" forumului - trebuie sa recunosc ca aici, mai citesti o parere, doua, noua. Fie ea aceeasi parere imbracata altfel. :)


07-04-2008 04:17:16
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la