Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Despre scoli si minti odihnite    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

spuneti-mi Aly a scris:

In fine, continua sa mi se para interesant faptul ca subiectul de fatza provoaca reactii negative unor oameni care sunt vazuti destul de rar pe forum. Daca acesti contestatari ar fi, dimpotriva, niste obisnuiti si niste inraiti :) ai forumului, as mai intelege ceva, pentru ca tema topicului este exact atat de "restransa" (!) cat de putin pare a se putea discuta pe ea si pe langa (!) ea.



De cand ai "inaugurat" topicul ai avut parte de tot felul de "bobarnace" , dar parerea exagerat de buna pe care ti-ai facut-o despre tine a preluat rolul unei armuri, facandu-te nepasatoare sau chiar dispretuitoare fata de orice interventie de natura sa-ti sifoneze orgoliul pe care ( propunand tema ) ai crezut/sperat ( constient sau nu ) ca vei gasi destui dispusi sa-l perie, iar in pauze sa mai strecurati eventual cate o malitie ( urmata de chicoteli si palmute pe spate ) la adresa celor infierati ad-hoc ca si "minti odihnite".  Dar, din cate se vede, in locul unui bombastic periaj reciproc de orgolii, te alegi doar cu un efort ( quijotesc, daca tinem cont de reactia ta ) din ce in ce mai sustinut, de a ti se demonstra ca a face floricele din cuvinte nu este sinonim cu inteligenta. Nu vreau sa las impresia ca se asista la o preluare a stafetei, dar cred ca Wave vede lucrurile in acelasi fel ca si mine si a stiut sa puna mai bine punctul pe "i" inca de la prima interventie. Iti ofer deci satisfactia de a ma vedea “disparut din peisaj “ (referitor la acest topic si cu marja unor eventuale icon -uri) si asta venind de la mine nu de la moderatori ( apropo de “disperarea” cu care, in urma cu cateva replici, solicitai destul de direct “excomunicarea” mea ( intr-un mod care a fost interpretat destul de ciudat, respectiv ca si un eventual atac la adresa lor … ?!?  ).
Spuneam ceva despre o anume armura. Ei bine, asta a fost valabil la inceput, pentru ca imediat ce rezistenta ( la  tentativa de a-ti impune exclusiv punctul de vedere ) a devenit mai consistenta, ai inceput sa demonstrezi treptat, dar din ce in ce mai vehement, ca-ti “ ieseai din sarite “. Chestia asta, intr-un mod lejer sadic  ( recunosc  ]:-)   ), a devenit principala distractie :D ; totusi prin prisma “datului din colt in colt “ de care dai dovada, devine din ce in ce mai putin interesant chiar si acest aspect, asa ca am ajuns la cascatul final , chiar daca tocmai ai scos la iveala un “filon” destul de consistent pentru a-mi da ocazia de a produce malitii inca o perioada, respectiv misteriosul “mister Perfect”  ( nota bene, perfect supus dispozitiilor tale de moment  :D :D :D  : “pe care nu am nici o intentie sa-l schimb, cel putin deocamdata “  ) scos din palarie imediat dupa ce spusesem ca  “reusesti” sa-i pui pe fuga pe toti. Ce sa-ti fac ( asta apropo de eventuale comentarii referitoare la respectarea topicului ) daca te-a mancat in posterior sa ma “ataci” :D :D :D in aceasta directie  ?
Dar , gata, ma opresc .
“ Have a nice life !” …, sau mai degraba oare … “ Have a life !” ?!?

Ultima modificare facuta de moebius (08-04-2008 10:57:58)


07-04-2008 17:25:30
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Of-of, mai-mai, :) e de bine totusi, macar fiindca de mult n-am mai asistat la un atit de alambicat-agresiv duel de idei vioaie (si nu de invective "brute", din fericire) - ce mai conteaza daca "pe fond" sau "pe forma"?! ;)

Gata, nu mai am ciucalatzi :D (epuizat stocul restant de cind am aflat ca am diabet) si incerc, timid, sa readuc discutia ontopic - doar poate ca pe un registru usor deviant (?) de la formularile initziale.

1. Io cred ca scoala nu mai e ce-a fost odata, taica... :D Mai clar, ca sa nu eructez doar truisme obosite: am intrat de mult in era idiotzeniei specializate - in care, ce-i drept, unii mai au impulsul interior de evolutie "complexa" - pe cai mai ales autodidacte. Mai toate "salturile umanitatii" sint cumva programate si lucrate-n echipa acum - nu doar fiindca putine chestii intr-adevar esentiale au mai ramas de inventat/descoperit, ci si fiindca notiunea Da Vinciana de "homo universalis" nu-si mai gaseste loc in peisaj, din motive lesne de inteles.
Nu mai zic nimic despre "anihilarea" putzinelor mintzi... hai sa le zic "nelinistite" si nu "obosite" care-ar mai putea fi incluse in tagma asta (ex: Nikola Tesla si-a lui "energie MOCA" :D), fiindc-as bate cimpii offtopic cu o noua ramurica a teoriei conspiratiilor ;).

2. Nu doar hulitul (de unii) consumism, ci si scoala in sine, deloc selectiva apropo de valul tentacular de informatii aflate acum in circulatie globala (si pe care inca insista sa le vire cu lopata-n mintile invataceilor de toate virstele) contribuie la o uniformizare... in jos :( zic unii a unui mod de gindire simplist prin superficialitate, desi focusat poate pe cite-un domeniu anume.

3. Acelasi trend hipermarketizant :D face, zic io, ca si destui "inteligenti" sa se metamorfozeze - nu neaparat voluntar - in "dashtepti". Nu doar in politica ori invirtit miliarde de foi-statistici-facturi-legi-decrete si alte chestii inventate masochist de om impotriva lui insusi. Catzararea eficienta pe "scara sociala" s-a dovedit doar, stiintific, ca nu are mai nimic de-a face cu inteligentza, ci doar cu "desteptaciunea" !! Omuletzul invata acum de cind deschide ochii (pe TV, normal, doar nu credeati ca pe carti! :x) ca important e doar "sa se vinda bine" la nivel de aparenzte, nicidecum sa fie creativ, iar modest - nici atit !!!

4. Sa nu uit: zicerea "Tzara te vrea prost!" :D nu-i chiar de-a surda: ori credeti ca da?! Astept suturi in fund, pasi inainte etc. fiindca am nitzica treaba acum, dar revin! :) La dispute ontopic, sper... ;)
Desi au farmecul lor si alea "off" (of, mai-mai :D).

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-04-2008 18:30:11)


07-04-2008 17:51:20
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. Nu pot totusi sa n-o iau un pic pe aratura (macar din pura solidaritate masculina :D) si sa remarc acuitatea receptorului de semnale ;) (doar aparent intraductibil-contradictorii) al cumatrului moebius (<<Mr. Perfect “pe care nu am nici o intentie sa-l schimb, cel putin deocamdata “  ) scos din palarie >> :D)
Io, sincer sa fiu, as fi trecut "semnalul" asta doar la capitolul "auto-alintare", zau ! :)

Fara alte psihanalizari, ca oricum le-am intoarce pot fi interpretate pe dos de oricine-i inteligent - si implicit sofistic-speculativ. :)
Na ca-mi mai ramasese un Snickers si uitasem de el... :D

Mi se pare oricum interesant (din ambele directii ale "redutelor") si planul asta secund al discutiilor/disputelor, parol !! ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-04-2008 18:55:07)


07-04-2008 18:34:18
   
?? wave
Cont Sters

Inregistat: 03-04-2008
Mesaje: 18
De remarcat mintile odihnite si scolite :D, inraite si obisnuite intr-ale forumului 3x, de remarcat absurdul dar si ingeniozitatea, vehementa dar si neputinta lor. :)
Daca voi nu ma vreti, eu va vreau! :D Cel putin o perioada.


08-04-2008 01:35:53
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

wave a scris:

Am sa raspund (deocamdata) ultimului paragraf :). Ce inseamna pentru tine a fi nou pe un forum? A invata buchiile cumva? Si, eventual, ajungand pe la 601 (sic!) postari sa capeti titulatura de "vechi"? Nu ma surprinde deloc faptul ca NU VREI sa aduci in discutie tocmai lipsa de interes a topicului in fatza "celor obisnuiti si inraiti" in ale forumului 3x.
A vedea cum cineva isi comanda si isi executa singur comenzile, se intreaba si isi raspunde singur la  intrebari (deloc lipsite de interes dar, din pacate, nu aici) ma "fascineaza". :D
Totusi, in comparatie cu zecile de topicuri siropoase, transformate ad-hoc in off topicuri de catre "obisnuitii si inraitii" forumului - trebuie sa recunosc ca aici, mai citesti o parere, doua, noua. Fie ea aceeasi parere imbracata altfel. :)


Hei, mersi frumos! ...Te avertizez insa ca deja esti draguta cu mine. :D

Pai, eu - poate naiva de mine? - ma gandeam ca "obisnuitii si inraitii" forumului (nu neaparat vechi, mai ieri si eu eram "nou venita) ar putea gasi argumente mai serioase impotriva topicului meu decat cei mai putin obisnuiti cu el. Poate ca ar trebui sa interpretez totusi de bine ca "nou veniti" gasesc ceva de comentat pe acest topic? :)


08-04-2008 02:07:30
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

  (...) 1. Io cred ca scoala nu mai e ce-a fost odata, taica... :D Mai clar, ca sa nu eructez doar truisme obosite: am intrat de mult in era idiotzeniei specializate - in care, ce-i drept, unii mai au impulsul interior de evolutie "complexa" - pe cai mai ales autodidacte. Mai toate "salturile umanitatii" sint cumva programate si lucrate-n echipa acum - nu doar fiindca putine chestii intr-adevar esentiale au mai ramas de inventat/descoperit, ci si fiindca notiunea Da Vinciana de "homo universalis" nu-si mai gaseste loc in peisaj, din motive lesne de inteles.
Nu mai zic nimic despre "anihilarea" putzinelor mintzi... hai sa le zic "nelinistite" si nu "obosite" care-ar mai putea fi incluse in tagma asta (ex: Nikola Tesla si-a lui "energie MOCA" :D), fiindc-as bate cimpii offtopic cu o noua ramurica a teoriei conspiratiilor ;).

2. Nu doar hulitul (de unii) consumism, ci si scoala in sine, deloc selectiva apropo de valul tentacular de informatii aflate acum in circulatie globala (si pe care inca insista sa le vire cu lopata-n mintile invataceilor de toate virstele) contribuie la o uniformizare... in jos :( zic unii a unui mod de gindire simplist prin superficialitate, desi focusat poate pe cite-un domeniu anume.

3. Acelasi trend hipermarketizant :D face, zic io, ca si destui "inteligenti" sa se metamorfozeze - nu neaparat voluntar - in "dashtepti". Nu doar in politica ori invirtit miliarde de foi-statistici-facturi-legi-decrete si alte chestii inventate masochist de om impotriva lui insusi. Catzararea eficienta pe "scara sociala" s-a dovedit doar, stiintific, ca nu are mai nimic de-a face cu inteligentza, ci doar cu "desteptaciunea" !! Omuletzul invata acum de cind deschide ochii (pe TV, normal, doar nu credeati ca pe carti! :x) ca important e doar "sa se vinda bine" la nivel de aparenzte, nicidecum sa fie creativ, iar modest - nici atit !!!

4. Sa nu uit: zicerea "Tzara te vrea prost!" :D nu-i chiar de-a surda: ori credeti ca da?! Astept suturi in fund, pasi inainte etc. fiindca am nitzica treaba acum, dar revin! :) La dispute ontopic, sper... ;)
Desi au farmecul lor si alea "off" (of, mai-mai :D).


1&2&3. Scoala este primul instrument aflat la indemana unui regim pentru a-si forma cetatenii. Asta ar insemna ca, pentru a intelege un pic mai bine un anumit sistem social, e indicat sa ne uitam si la scolile pe care le organizeaza si intretine acesta. Scoala de azi, din cate mi se pare mie - am spus deja ca nu o prea cunosc -imi pare preocupata oarecum exagerat de linistea mintilor cetatenilor, deci si de "odihna" acestora. Imi pare a urma aceeasi tendinta accelerata spre un confort poate exagerat cu care ne-am obisnuit in ultimul secol. Desteptaciunea spre care incurajeaza ea nu este chiar aceeasi desteptaciune despre care am vorbit eu aici cu asa entuziasm. ;) Nicidecum, aceasta este un fel desteptaciune dupa reteta sau cu harta, nicidecum una urmand un efort de atentie.


08-04-2008 02:26:21
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
nu e neaparat o contraargumentatie... nu ma simt in stare sa va fac fata amindurora in asta seara... dar o sugestie as ridica la fileu: poate ca scoala nu este un instrument atit de puternic si "endemic" pe cit ii dati voi importanta... sigur, este un sistem public, a depasit sfera grupurilor, comunitatilor, chiar si granitele tarii dar resursele formative alternative nu-s de neglijat, tocmai pentru ca nu sint sistemice...

Ultima modificare facuta de SandieShaw (08-04-2008 02:50:58)


08-04-2008 02:49:39
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ntz, ntz, ntz, chere SS, si eu care credeam ca vin cu ceva mai "off-stream" in topicul asta cam palid in obrajori pina la incingerea absolut colaterala a spiritelor... :( :D
Cind, de fapt, vad ca-s bagat "la oala" :D in reply-ul tau... ;)

Aaaaa, te-ai scos cu "nu-i o contraargumentatie" cumva... oboseala, deh :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-04-2008 03:08:09)


08-04-2008 03:07:07
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

SandieShaw a scris:

nu e neaparat o contraargumentatie... nu ma simt in stare sa va fac fata amindurora in asta seara... dar o sugestie as ridica la fileu: poate ca scoala nu este un instrument atit de puternic si "endemic" pe cit ii dati voi importanta... sigur, este un sistem public, a depasit sfera grupurilor, comunitatilor, chiar si granitele tarii dar resursele formative alternative nu-s de neglijat, tocmai pentru ca nu sint sistemice...


Ai dreptate, mersi pentru a-mi fi adus aminte! ...Probabil ca tembelizorul participa azi la formarea cetatenilor mai abitir ca scoala. Numai ca noi, din momentul in care am cazut de acord, am putea vorbi amandoua de o scoala care se reformeaza interminabil dupa principii (tot mai) "moderne", despre o scoala cazuta in deuetitudine si care astazi functioneaza mai ales de forma. Inainte de a ma fi declarat de acord cu tine, eu vorbeam despre o scoala care promoveaza NLP si care organizeaza examene cu teste grila, de exemplu. :D


08-04-2008 03:12:51
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

wave a scris:

(...) Nu ma surprinde deloc faptul ca NU VREI sa aduci in discutie tocmai lipsa de interes a topicului in fatza "celor obisnuiti si inraiti" in ale forumului 3x.
A vedea cum cineva isi comanda si isi executa singur comenzile, se intreaba si isi raspunde singur la  intrebari (deloc lipsite de interes dar, din pacate, nu aici) ma "fascineaza". :D (...)


Pardon, uitasem: de fapt, nu tin sa discut despre lipsa de interes pentru topic, pentru ca mai mult ma intereseaza topicul decat interesul pe care il starneste. ...Ce ma deranjeaza la nou venitii care se plang de topic este tocmai ca nu ma lasa in pace sa discut despre ce am chef, cu toate ca - nou veniti fiind, ar trebui sa stie mai putin decat obisnuitii formului ce se cade discutat aici. Si cu asta, punct directiei acesteia off topic, mersi!


08-04-2008 03:30:40
   
?? wave
Cont Sters

Inregistat: 03-04-2008
Mesaje: 18
Intrucat ati adus in discutie testele-grila (cu care nici eu nu sunt de acord) si cum topicul incepe cu "Despre scoli..." as vrea sa va intreb cum vi se pare şcoala Waldorf, pedagogia Waldorf? Eficienta, simplista, periculoasa (!) ?

08-04-2008 16:59:03
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Scoala Waldorf e, in esentza, un sistem pedagogic pentru handicapatzi :D, deeeeci... excelent in Romanica de azi ! ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-04-2008 21:29:17)


08-04-2008 21:25:52
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
uff, Flor, nu-i deloc asa! Chiar asa... Are ca si invatamintul traditional clase pentru nevoi speciale, dar in esenta este doar o alternativa l a invatamintul clasic (sa-i spunem)....
Aveam in sector o asemnea gradinita si erau copii perfect normali din punct de vedere fizic si psihic. Singura diferenta cred ca este.. financiara. Stiu ca parintii pompeaza bani grei in sistemul asta. Si ca merge pina la ultima clasa de liceu.
O s-o intreb pe sora mea mai multe....

Ultima modificare facuta de fun-funny (08-04-2008 23:14:06)


08-04-2008 23:10:11
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

Xtremul a scris:

Scoala Waldorf e, in esentza, un sistem pedagogic pentru handicapatzi :D, deeeeci... excelent in Romanica de azi ! ;)

si apropo de romania...
ce-i bun pentru nemti nu se poate aplica si  in romania.... Ce functioneaza la ei de amar de vreme, la noi nu merge. Stiu ca ministerul, desi le-a aprobat prin 2005 functionarea .. le-a pus atitea bete in roate ulterior incit au ajuns la desfiintare.
Desi.. inca mai functioneaza.... e un sitem foarte controversat. Unii o numesc chiar secta...
Ma rog, o sa intreb totusi...

Ultima modificare facuta de fun-funny (08-04-2008 23:14:44)


08-04-2008 23:13:35
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

wave a scris:

Intrucat ati adus in discutie testele-grila (cu care nici eu nu sunt de acord) si cum topicul incepe cu "Despre scoli..." as vrea sa va intreb cum vi se pare şcoala Waldorf, pedagogia Waldorf? Eficienta, simplista, periculoasa (!) ?

culmea e ca termenul de periculos .. il folosesc unele cadre.. scolite special in filosofia lui Steiner (un fel de guru).... care au iesit de acolo bolnavi cu nervii... si au inceput sa atace sistemul. Iar cind elevii absolventi au sarit in apararea scolii au fost echitati ca roboti, indoctrinati.. alea alea...

Ultima modificare facuta de fun-funny (08-04-2008 23:26:25)


08-04-2008 23:17:38
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
:D am gresit... am uitat sa scriu pe forum :)
scuze.

Ultima modificare facuta de fun-funny (08-04-2008 23:25:59)


08-04-2008 23:25:15
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Glumeam doar un pic, draga Clau... ;) Normal ca tot ce-i nemtzesc nu prea se pupa cu behaiala Mioritzei... :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (08-04-2008 23:35:11)


08-04-2008 23:34:49
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

wave a scris:

Intrucat ati adus in discutie testele-grila (cu care nici eu nu sunt de acord) si cum topicul incepe cu "Despre scoli..." as vrea sa va intreb cum vi se pare şcoala Waldorf, pedagogia Waldorf? Eficienta, simplista, periculoasa (!) ?


Nu stiu cat de eficienta este, pentru ca nu am intalnit nici un absolvent al Scolii Waldorf. Simplista nu mi se pare in nici uhn caz, tinand cont de principiile celui care a inventat-o. Periculoasa nu m-ar mira sa fie, odata ce principiile mentionate nu sunt in nici un caz comune - periculoasa insa nu pentru societate, ci pentru elev. ...Repet insa: nu stiu mare lucru despre Scoala Waldorf, asa ca m-as putea insela. ...Ma insel?


09-04-2008 00:56:32
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

fun-funny a scris:

culmea e ca termenul de periculos .. il folosesc unele cadre.. scolite special in filosofia lui Steiner (un fel de guru).... care au iesit de acolo bolnavi cu nervii... si au inceput sa atace sistemul. Iar cind elevii absolventi au sarit in apararea scolii au fost echitati ca roboti, indoctrinati.. alea alea...


Rudolf Steiner este creatorul Scolii Waldorf, un fel de inventator al ei. Filosofia lui este destul de exotic (si aproape fantezist, cel putin aparent) fundamentata, dar in rest mi se pare ok. Despre contestatarii scoliti Waldorf, imi inchipui ca ieri faceau parte tocmai dintre elevii cei mai entuziasti. ...Mdeh, despre masura nu stiu sa fi predicat ceva Steiner vreodata. :)


09-04-2008 01:04:41
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

spuneti-mi Aly a scris:

...Mdeh, despre masura nu stiu sa fi predicat ceva Steiner vreodata. :)


(Incep sa ma autocitez si eu, ca Sir Ciudy! :D)

...Si totusi despre masura s-a gandit mult si bine, inaintea lui Steiner. Cu aceasta, iata si un posibil minus al Scolii Waldorf: nu insista (sau nu stiu eu s-o faca?) suficient pe cultura generala, cel putin nu atat cat insista pe dezvoltarea calitatilor fizice, a gandirii, simtirii si vointei (parca).


09-04-2008 02:39:36
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Mda... e vorba doar de Ubermenschlichskeitsdaseinverfuhrung, clar !!! :D:D

Sau, mai concis: Arbeit macht frei ! ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (09-04-2008 02:49:44)


09-04-2008 02:48:52
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Io ma autocitez deoarece sunt UN MARE BURIC PAMANTESC IN VIATZA !  :D.... cat despre scoala Waldorf hmmmmm nu mi-ashi dori ca briliantul meu sa urmeze asha ceva !

09-04-2008 02:50:04
   
?? wave
Cont Sters

Inregistat: 03-04-2008
Mesaje: 18
Da, scoala Waldorf este un sistem de educatie si invatamant alternativ, creatia lui Rudolf Steiner. Sistemul se bazeaza in primul rand pe stimularea creativitatii. Ori, poate pentru ca romanul s-a nascut artist nu prea prinde in Romania. :) A fost uneori catalogat ca secta, si va spun mai tarziu de ce, alteori ca o scoala pentru copii cu nevoi speciale. Si asta doar pentru ca metoda de predare, un fel de cantec si voie buna, fara notare si in care copilul e centrul universului si nu dascalul, pare usor infantila. Inveti jucandu-te, practic si nu asa cum majoritatea s-a obisnuit, teoretic. Vor sti sa cante la un instrument, vor cunoaste doua limbi straine, vor comunica mult mai usor cu lumea exterioara.

Cea mai controversata afirmatie este aceea de secta. Si asta datorita adeptilor bisericii crestine care incearca inca sa demonteze eficacitatea sistemului, aducand grave acuzatii lui R.S. cum ca ar incerca sa spele creierele  impunand studierea operelor sale,  ca fiind marele maestru. In fine, steiner sustine ca isus si fecioara au fost oameni obisnuiti, ca nu exista dogme, rai sau iad etc etc. Va dati seama ca o asemenea afirmatie ridicata la rang educational a produs scantei.

Aici a intervenit ceea ce spunea funny mai sus, parerea impartita intre dascalii sistemului, absolventi ai colegiului de institutori Waldorf si elevii acestor scoli. Au fost dascali care au rabufnit si au facut afirmatii nelalocul lor (?), urmati fiind de elevi -  care au sarit in apararea sistemului. Interesanta este pozitia parintilor ai caror copii invata la o asemenea scoala. Nu se plang de bani, nu se plang de sistem, sunt mai mult decat incantati de progresul micutilor.

Nu stiu daca va avea viitor in romania. Ca orice idee buna - prinde greu. Dar sunt deja nenumarate generatii iesite de pe bancile acestor scoli - care au mers mai departe la facultati, desi, tipic pentru roman, au intampinat dificultati cu o asemenea diploma. Statul acrediteaza, aproba, dar ulterior cere propria stampila pe actul de absolvire, printr-un acelasi sistem imputit si fara valoare (parerea mea) a testului-grila.

Speram sa fie cineva absolvent, elev sau parinte de elev al sistemului si sa aflam o parere de la sursa. Deocamdata nu e.  Personal, desi absolventa a scolii traditionale ii dau credit scolii W. Mai vedem.


09-04-2008 07:28:02
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
"Ca orice idee buna - prinde greu"
C-o fi ori nu buna ideea, ramane de dovedit in timp si reticenta manifestata in cursul unui secol imi pare a fi destul de elocventa in sensul asta.
"Sistemul se bazeaza in primul rand pe stimularea creativitatii"
Bun, sa zicem c-asa-i, poti aduce-n completare cateva exemple de indivizi absolventi ai sistemului asta educational, cu merituoase aporturi intru stiinta sau arte, convingatoare in ceea ce priveste "creativitatea" dezvoltata de Waldorf ?

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (09-04-2008 11:49:56)


09-04-2008 10:44:49
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

P. Pan 63 a scris:

"Ca orice idee buna - prinde greu"
C-o fi ori nu buna ideea, ramane de dovedit in timp si reticenta manifestata in cursul unui secol imi pare a fi destul de elocventa in sensul asta.
"Sistemul se bazeaza in primul rand pe stimularea creativitatii"
Bun, sa zicem c-asa-i, poti aduce-n completare cateva exemple de indivizi absolventi ai sistemului asta educational, cu merituoase aporturi intru stiinta sau arte, convingatoare in ceea ce priveste "creativitatea" dezvoltata de Waldorf ?


Stiu eu o tanti care-a absolvit scoala Waldorf, compadre, acum e camerista la Waldorf-Astoria!! :D:D
Remarcabil, nu?! ;)


09-04-2008 17:20:40
   
?? laur33
Cont Sters

Inregistat: 05-04-2008
Mesaje: 4

spuneti-mi Aly a scris:

Primind in privat un numar exagerat de mesaje de amor ;) din partea unor barbati de pana in 30 de ani, mi s-a trezit curiozitatea privind media varstei userilor de casatoriale3isci. Drept urmare, am dat o raita pe pagina userilor online, ocazie cu care am aflat ca majoritatea fetelor si baietilor care ne jucam pe-aici eventual de-a intalneala avem peste 30 de ani. Acestea fiind mai mult sau mai putin stabilite de-acum, e clar ca a deschide o discutie despre scoala poate parea absurd. Imi voi asuma insa riscul, determinata de cateva replici interesante spicuite de pe alte topicuri, cu speranta de le pune mai bine in valoare si de a mai potoli cu aceasta ocazie si din curiozitatile altora.

Incep cu o replica a amicului Xtrem --
Xtremul a scris:

(...) Sint multe maxime apropo de asta: cea mai buna nu-i totusi aia cu "prostii care au mintea odihnita" - fiindca ceva inexistent n-are cum sa oboseasca :), mai nimerita-i alta: "Sa cistigi o disputa c-un prost e ca si cum ai lua o medalie la Olimpiada Handicapatilor" :D (...)
--, in care nu :D gasim o explicatie precisa a sintagmei "minte odihnita".

Din acest moment, declar deschise discutiile. :)

ca sa ajutam de-adevaratelea pe eventualii cititori ai topicului,cred ca ar fi bine sa impingem rationamentul putin mai departe cu intelepciune si curaj...hai sa dam solutii viabile,care sa construiasca.e usor sa te plasezi in pozitia de observator si sa judeci opinii,fapte sau simple cugetari,dar hai sa ne folosim de avantajul unei discutii deschise,si libere ca sa formulam sfaturi si linii generale sau punctuale pe probleme si sa ne ajutam singuri si reciproc.faptul ca aceste discutii au fost deshise,mingea e aruncata,nu poate decat sa ajute,multumesc Aly!tot ce va rog e sa colaboram la a da o definitie practica si care sa mearga in conditiile zilelor pe care le traim.nu de multe ori avem probleme diverse,incepand de la conunicare si care ne sunt imputate ca si produsul unui creier odihnit.ce ziceti?fiecare poate posta aici problema lui spre a fi rezolvata in forum,iar diversitatea de opinii nu pote decat sa creeze diversitate de  solutii,care pana la urma,creeaza un spatiu suficient de larg ca si oferta la indemana oricui,adaptata situatiei punctuale,cu caracteristicile ei...


10-04-2008 18:12:27
   
?? wave
Cont Sters

Inregistat: 03-04-2008
Mesaje: 18

P. Pan 63 a scris:

"Ca orice idee buna - prinde greu"
C-o fi ori nu buna ideea, ramane de dovedit in timp si reticenta manifestata in cursul unui secol imi pare a fi destul de elocventa in sensul asta.
"Sistemul se bazeaza in primul rand pe stimularea creativitatii"
Bun, sa zicem c-asa-i, poti aduce-n completare cateva exemple de indivizi absolventi ai sistemului asta educational, cu merituoase aporturi intru stiinta sau arte, convingatoare in ceea ce priveste "creativitatea" dezvoltata de Waldorf ?

Nu, din pacate nu cunosc. Poate si pentru faptul ca nimeni nu s-a batut cu pumnii in piept ca fiind absolvent al scolii Waldorf. Sau poate ca nimeni nu a vrut ca acest lucru sa se stie,  cunoscuta fiind reticenta celor din jur.
Stiam doar ca exista profesori cu state vechi, apreciati de-a lungul timpului in scolile traditionale romanesti, ca sunt actori de valoare care predau arta vorbirii acolo, lucruri de genul asta.
Curiozitatea mea, mai bine zis interesul meu pentru acest subiect este doar pur profesional, simtindu-ma oarecum incorsetata de sistemul de predare vechi, de felul cum evolueaza elevii, tineretul in general.


10-04-2008 20:41:46
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

laur33 a scris:

ca sa ajutam de-adevaratelea pe eventualii cititori ai topicului,cred ca ar fi bine sa impingem rationamentul putin mai departe cu intelepciune si curaj...hai sa dam solutii viabile,care sa construiasca.e usor sa te plasezi in pozitia de observator si sa judeci opinii,fapte sau simple cugetari,dar hai sa ne folosim de avantajul unei discutii deschise,si libere ca sa formulam sfaturi si linii generale sau punctuale pe probleme si sa ne ajutam singuri si reciproc.faptul ca aceste discutii au fost deshise,mingea e aruncata,nu poate decat sa ajute,multumesc Aly!tot ce va rog e sa colaboram la a da o definitie practica si care sa mearga in conditiile zilelor pe care le traim.nu de multe ori avem probleme diverse,incepand de la conunicare si care ne sunt imputate ca si produsul unui creier odihnit.ce ziceti?fiecare poate posta aici problema lui spre a fi rezolvata in forum,iar diversitatea de opinii nu pote decat sa creeze diversitate de  solutii,care pana la urma,creeaza un spatiu suficient de larg ca si oferta la indemana oricui,adaptata situatiei punctuale,cu caracteristicile ei...


Cititorii topicului s-ar putea simti ajutati si verificandu-si propriile opinii pe marginea temei, cred eu. Asta, daca vor sa se simta ajutati, desigur. :) Ma bucur ca iti place subiectul, mi-ar placea sa ne impartasesti si tu niste ganduri pe marginea lui.


10-04-2008 23:48:27
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

wave a scris:

(...) Stiam doar ca exista profesori cu state vechi, apreciati de-a lungul timpului in scolile traditionale romanesti, ca sunt actori de valoare care predau arta vorbirii acolo, lucruri de genul asta.
Curiozitatea mea, mai bine zis interesul meu pentru acest subiect este doar pur profesional, simtindu-ma oarecum incorsetata de sistemul de predare vechi, de felul cum evolueaza elevii, tineretul in general.


Wave, nu am inteles prea bine si sper sa ma lamuresti: ti se pare ca scoala traditionala este responsabila pentru evolutia calitatii vietii umane?


10-04-2008 23:51:27
   
?? laur33
Cont Sters

Inregistat: 05-04-2008
Mesaje: 4

spuneti-mi Aly a scris:


wave a scris:

(...) Stiam doar ca exista profesori cu state vechi, apreciati de-a lungul timpului in scolile traditionale romanesti, ca sunt actori de valoare care predau arta vorbirii acolo, lucruri de genul asta.
Curiozitatea mea, mai bine zis interesul meu pentru acest subiect este doar pur profesional, simtindu-ma oarecum incorsetata de sistemul de predare vechi, de felul cum evolueaza elevii, tineretul in general.


Wave, nu am inteles prea bine si sper sa ma lamuresti: ti se pare ca scoala traditionala este responsabila pentru evolutia calitatii vietii umane?


In opinia mea,scoala traditionala este una greoaie,ELITISTA,si foarte minutios laborioasa.Dar are neajunsul ca propulseaza absolventul fara a-l specializa punctual pe domeniul lui,la partea practica.Cred ca sistemul traditional este prea mult teoretizat,iar absolventul se trezeste ca de fapt este f bine pregatit in domenul abstract al legilor miscarii si mai putin in partea de creatie si dezvoltare.Nu poti pune un mecanism,oricare ar fi el,in miscare cunoscand doar principii teoretice.Cred ca sistemul creativ,aplicat,ceva in stilul englez,care si el are deficientele lui,ar fi mai nimerit,acum,cand lumea e intr-o perpetua si rapida evolutie,acum cand totul trebuie rezolvat rapid si cand specialistul are nevoie de timp mai mult sa se puna la punct cu noutatile decat sa piarda timpul rasfoind printre principii,in speranta gasirii de solutii practice...In concluzie,gasesc scoala traditionala depasita,iar valoarea tinerilor din ziua de azi e valoarea muncii dascalilor lor in proportie de 20%,iar restul este reprezentat de raspunsul tinerilor la stimulii ambientali.Cand Becali e plin de bani si nu stie sa vorbeasca,iar primarul ''care este'',este ceea ce este,se pot gandi:''la ce bun?!''Nu as vrea sa abuzez de rabdarea dvs,asa ca ma voi opri aici...


11-04-2008 17:17:48
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

laur33 a scris:


spuneti-mi Aly a scris:

scoala traditionala este responsabila pentru evolutia calitatii vietii umane?


In opinia mea,scoala traditionala este una greoaie,ELITISTA,si foarte minutios laborioasa.Dar are neajunsul ca propulseaza absolventul fara a-l specializa punctual pe domeniul lui,la partea practica.Cred ca sistemul traditional este prea mult teoretizat,iar absolventul se trezeste ca de fapt este f bine pregatit in domenul abstract al legilor miscarii si mai putin in partea de creatie si dezvoltare.Nu poti pune un mecanism,oricare ar fi el,in miscare cunoscand doar principii teoretice.Cred ca sistemul creativ,aplicat,ceva in stilul englez,care si el are deficientele lui,ar fi mai nimerit,acum,cand lumea e intr-o perpetua si rapida evolutie,acum cand totul trebuie rezolvat rapid si cand specialistul are nevoie de timp mai mult sa se puna la punct cu noutatile decat sa piarda timpul rasfoind printre principii,in speranta gasirii de solutii practice...In concluzie,gasesc scoala traditionala depasita,iar valoarea tinerilor din ziua de azi e valoarea muncii dascalilor lor in proportie de 20%,iar restul este reprezentat de raspunsul tinerilor la stimulii ambientali.Cand Becali e plin de bani si nu stie sa vorbeasca,iar primarul ''care este'',este ceea ce este,se pot gandi:''la ce bun?!''Nu as vrea sa abuzez de rabdarea dvs,asa ca ma voi opri aici...


Ok, inteleg ca dupa tine nu scoala este responsabila de felul in care evoluam. Atunci, ce sau cine o fi responsabil, ma intreb. ...Sa fie vreo caracteristica a umanitatii sau vreo organizatie secreta? ...Mm?


11-04-2008 18:23:13
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
" De mic am fost silit sa-mi intrerup EDUCATIA  ca sa merg la SCOALA "  - Bernard Show -

11-04-2008 18:27:08
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

titmouse a scris:

" De mic am fost silit sa-mi intrerup EDUCATIA  ca sa merg la SCOALA "  - Bernard Show -


Pai, chiar! :) Un laureat al premiului Nobel pentru genetica sau biologie, nu mai stiu exact, spunea ca ce ni se preda in scoala traditionala seamana cu o masa alcatuita din niste oase pe care nu mai exista urme de carne de mult. Vreti sa va spun ceva grav? :) ...Eu, dimpotriva, cred ca scoala traditionala a influentat mult evolutia omenirii.


11-04-2008 18:31:53
   
?? laur33
Cont Sters

Inregistat: 05-04-2008
Mesaje: 4

spuneti-mi Aly a scris:


laur33 a scris:


spuneti-mi Aly a scris:

scoala traditionala este responsabila pentru evolutia calitatii vietii umane?


In opinia mea,scoala traditionala este una greoaie,ELITISTA,si foarte minutios laborioasa.Dar are neajunsul ca propulseaza absolventul fara a-l specializa punctual pe domeniul lui,la partea practica.Cred ca sistemul traditional este prea mult teoretizat,iar absolventul se trezeste ca de fapt este f bine pregatit in domenul abstract al legilor miscarii si mai putin in partea de creatie si dezvoltare.Nu poti pune un mecanism,oricare ar fi el,in miscare cunoscand doar principii teoretice.Cred ca sistemul creativ,aplicat,ceva in stilul englez,care si el are deficientele lui,ar fi mai nimerit,acum,cand lumea e intr-o perpetua si rapida evolutie,acum cand totul trebuie rezolvat rapid si cand specialistul are nevoie de timp mai mult sa se puna la punct cu noutatile decat sa piarda timpul rasfoind printre principii,in speranta gasirii de solutii practice...In concluzie,gasesc scoala traditionala depasita,iar valoarea tinerilor din ziua de azi e valoarea muncii dascalilor lor in proportie de 20%,iar restul este reprezentat de raspunsul tinerilor la stimulii ambientali.Cand Becali e plin de bani si nu stie sa vorbeasca,iar primarul ''care este'',este ceea ce este,se pot gandi:''la ce bun?!''Nu as vrea sa abuzez de rabdarea dvs,asa ca ma voi opri aici...


Ok, inteleg ca dupa tine nu scoala este responsabila de felul in care evoluam. Atunci, ce sau cine o fi responsabil, ma intreb. ...Sa fie vreo caracteristica a umanitatii sau vreo organizatie secreta? ...Mm?

am dat raspunsul sub imperiul comentariilor pe marginea invatamantului waldorf,trebuia sa-l plasez in alt dialog box,scuze...


11-04-2008 18:45:54
   
?? laur33
Cont Sters

Inregistat: 05-04-2008
Mesaje: 4
scoala este motorul evolutiv,individul,masina evolutiei si raspunsul la aceasta.o masina echipata cu un motor bun poate impinge evolutia peste asteptarile observatorului,dar trebuie sa se produca si feed backul de teama repetarii istoriei,practic un upgrade al tuturor actelor evolutive ca raspuns.parerea mea in aceasta speta si raspuns la intrebare totodata....

Ultima modificare facuta de laur33 (11-04-2008 18:53:43)


11-04-2008 18:49:15
   
?? wave
Cont Sters

Inregistat: 03-04-2008
Mesaje: 18

spuneti-mi Aly a scris:


wave a scris:

(...) Stiam doar ca exista profesori cu state vechi, apreciati de-a lungul timpului in scolile traditionale romanesti, ca sunt actori de valoare care predau arta vorbirii acolo, lucruri de genul asta.
Curiozitatea mea, mai bine zis interesul meu pentru acest subiect este doar pur profesional, simtindu-ma oarecum incorsetata de sistemul de predare vechi, de felul cum evolueaza elevii, tineretul in general.


Wave, nu am inteles prea bine si sper sa ma lamuresti: ti se pare ca scoala traditionala este responsabila pentru evolutia calitatii vietii umane?


Da, una peste alta, da!
Fara a o compara cu alt sistem de scolarizare din lume, scoala romaneasca traditionala a devenit greoaie si obositoare. Nicio reforma de pana acum nu a reusit s-o aeriseasca. Dimpotriva! Si nu ma refer doar la faptul ca legile se abroga una pe alta, depinde de noul ministru al  educatiei, ci la logica lor, la miscarea profesionala a dascalilor, la manualul alternativ etc etc. Sufocant pentru profesori, lipsit de interes pentru elevi, complicat pentru parinti.
Stiati ca mai mult de 3/4 dintre parintii unei clase obisnuite de elevi nu se mai ocupa cu verificarea lectiilor? Ca raspunsurile lor variaza intre: nu am timp sau sunt depasit de ceea ce se face acum?
Nu stiu care-i va fi cursul, dar moare incet incet si, mai devreme sau mai tarziu scolile tip waldorf vor deveni o alegere buna pentru majoritatea copiilor. Dar mai ales a dascailor.
Nu ma intreb inca daca e ceea ce imi doresc.


12-04-2008 08:22:00
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
O dai in sofisme !
Spun asta din postura parintelui cu un fiu in scoala .
Daca la cea traditionala parintii nu mai verifica lectiile, cum dracu ar face-o la tipul waldorf ?!!! Sa-l asculte la cantece si jocuri ?
Alta : sistemul de notare iti ofera (ca parinte) un "barometru" , o oarecare posibilitate de control, de urmarire a evolutiei copilului . In lipsa lui ce-ti ramane ?

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (12-04-2008 10:58:04)


12-04-2008 10:20:30
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

P. Pan 63 a scris:

O dai in sofisme !
Spun asta din postura parintelui cu un fiu in scoala .
Daca la cea traditionala parintii nu mai verifica lectiile, cum dracu ar face-o la tipul waldorf ?!!! Sa-l asculte la cantece si jocuri ?
Alta : sistemul de notare iti ofera (ca parinte) un "barometru" , o oarecare posibilitate de control, de urmarire a evolutiei copilului . In lipsa lui ce-ti ramane ?

"Liceu, cimitir al tineretii mele" ;) era un vers sugestiv al lui Bacovia...

Neavind copii, subiectul asta ma intereseaza doar colateral-teoretic, ce-i drept, desi pe vremuri (de-a dreptul preistorice :D) chiar imi placeau, la nivel de provocare, teoriile-scenariile (de tipul "Brave New World"-ului lui Huxley) in care copiii ar fi urmat sa fie doar "produsi" de parinti ("uniti consensual" doar atit cit ar vrea muskiu'lor ;)-asta chiar mi se parea mishto -tie nu, compadre Pan ?! ;)) si apoi nu doar educati, ci si efectiv "crescuti" :rolleyes: de societate. Evident, intr-un univers al controlului Big Brother-ian absolut... chestie care nu-mi mai placea insa !! :x

Scoala-i inca necesara... la modul general (desi n-a fost niciodata unora ca Edison, Michelangelo ori Leonardo); se pot scrie jdemilioane de pagini pe tema ipoteticelor directii "ideale" de evolutie a "formarii omuletzilor" - mici sau mai mari, clar e ca niciun sistem nu s-a dovedit a fi perfect pina acum. Dar ce, noi sintem oare perfecti?! ;)

Final la batutul cimpilor: :D cred si io totusi ca sistemul de notare cu... note :D ramine cel mai bun, deocamdata.

Ultima modificare facuta de Xtremul (12-04-2008 20:18:46)


12-04-2008 19:43:54
   
?? profile_al
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2008
Mesaje: 3

laur33 a scris:

scoala este motorul evolutiv,individul,masina evolutiei si raspunsul la aceasta.o masina echipata cu un motor bun poate impinge evolutia peste asteptarile observatorului,dar trebuie sa se produca si feed backul de teama repetarii istoriei,practic un upgrade al tuturor actelor evolutive ca raspuns.parerea mea in aceasta speta si raspuns la intrebare totodata....


laure,te cunosc,si stiu ca vei mai urmari acest forum chiar daca ti-ai sters contul.scrie pentru toata lumea,nu mai face ca la Uniune,frate,stiu cat ai citit,dar las-o mai usor...nu e loc aici sa-ti promovezi tu ideile,imi pare rau,desi va trebui s-o faci.mi-ai placut la rotterdam,i-ai lasat paf pe colegi...


12-04-2008 20:56:33
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Bine spus batutul campilor,ce-a vrut Aly sa se dezbata pe topic si la ce s-a ajuns...
   Fetele mele sunt "scolate"deja...asa ca prea putin interes  prezint pentru acest topic(asta nu inseamna ca topicul nu este binevenit,dimpotriva,s-au purtat cele mai bune discutii)...si acum poti sa spui ca ...imi merit urecheala din nou...poate o fac singura...este un bun exercitiu pentru inviorare,pe bune!=)


12-04-2008 21:02:40
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

wave a scris:


spuneti-mi Aly a scris:



Wave, nu am inteles prea bine si sper sa ma lamuresti: ti se pare ca scoala traditionala este responsabila pentru evolutia calitatii vietii umane?


Da, una peste alta, da!
Fara a o compara cu alt sistem de scolarizare din lume, scoala romaneasca traditionala a devenit greoaie si obositoare. Nicio reforma de pana acum nu a reusit s-o aeriseasca. Dimpotriva! Si nu ma refer doar la faptul ca legile se abroga una pe alta, depinde de noul ministru al  educatiei, ci la logica lor, la miscarea profesionala a dascalilor, la manualul alternativ etc etc. Sufocant pentru profesori, lipsit de interes pentru elevi, complicat pentru parinti.
Stiati ca mai mult de 3/4 dintre parintii unei clase obisnuite de elevi nu se mai ocupa cu verificarea lectiilor? Ca raspunsurile lor variaza intre: nu am timp sau sunt depasit de ceea ce se face acum?
Nu stiu care-i va fi cursul, dar moare incet incet si, mai devreme sau mai tarziu scolile tip waldorf vor deveni o alegere buna pentru majoritatea copiilor. Dar mai ales a dascailor.
Nu ma intreb inca daca e ceea ce imi doresc.


Scuze, poate mi se pare mie, dar comentariile tale nu explica deloc raspunsul, altfel foarte categoric exprimat. Cred ca sunt paralele cu el aceste comentarii, tu parand a explica de ce e lumea responsabila de evolutia scolii. :)


13-04-2008 00:30:39
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

profile_al a scris:


laur33 a scris:

scoala este motorul evolutiv,individul,masina evolutiei si raspunsul la aceasta.o masina echipata cu un motor bun poate impinge evolutia peste asteptarile observatorului,dar trebuie sa se produca si feed backul de teama repetarii istoriei,practic un upgrade al tuturor actelor evolutive ca raspuns.parerea mea in aceasta speta si raspuns la intrebare totodata....


laure,te cunosc,si stiu ca vei mai urmari acest forum chiar daca ti-ai sters contul.scrie pentru toata lumea,nu mai face ca la Uniune,frate,stiu cat ai citit,dar las-o mai usor...nu e loc aici sa-ti promovezi tu ideile,imi pare rau,desi va trebui s-o faci.mi-ai placut la rotterdam,i-ai lasat paf pe colegi...


Hm, no-ti fi totunul? :D Inchizand paranteza deschisa inopinat, ma intorc la topic: un motor imbunatatit ramane acelasi motor atat timp cat nu este inlocuit de-a binelea - exista ceva (structura, principiu de functionare) care ii da o anumita identitate. Daca feedback-ul ar pretinde de-a dreptul inlocuirea motorului, ce crezi: mototrul ar fi fericit? :D


13-04-2008 00:38:53
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Bine spus batutul campilor,ce-a vrut Aly sa se dezbata pe topic si la ce s-a ajuns...
   Fetele mele sunt "scolate"deja...asa ca prea putin interes  prezint pentru acest topic(asta nu inseamna ca topicul nu este binevenit,dimpotriva,s-au purtat cele mai bune discutii)...si acum poti sa spui ca ...imi merit urecheala din nou...poate o fac singura...este un bun exercitiu pentru inviorare,pe bune!=)


Hmm, uneori, chiar si batutul campilor poate fi inviorator, de fapt. ...Important e sa nu ne "odihnim" prea tare, mersi. :D


13-04-2008 00:41:11
   
?? profile_al
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2008
Mesaje: 3

spuneti-mi Aly a scris:


profile_al a scris:


laur33 a scris:

scoala este motorul evolutiv,individul,masina evolutiei si raspunsul la aceasta.o masina echipata cu un motor bun poate impinge evolutia peste asteptarile observatorului,dar trebuie sa se produca si feed backul de teama repetarii istoriei,practic un upgrade al tuturor actelor evolutive ca raspuns.parerea mea in aceasta speta si raspuns la intrebare totodata....


laure,te cunosc,si stiu ca vei mai urmari acest forum chiar daca ti-ai sters contul.scrie pentru toata lumea,nu mai face ca la Uniune,frate,stiu cat ai citit,dar las-o mai usor...nu e loc aici sa-ti promovezi tu ideile,imi pare rau,desi va trebui s-o faci.mi-ai placut la rotterdam,i-ai lasat paf pe colegi...


Hm, no-ti fi totunul? :D Inchizand paranteza deschisa inopinat, ma intorc la topic: un motor imbunatatit ramane acelasi motor atat timp cat nu este inlocuit de-a binelea - exista ceva (structura, principiu de functionare) care ii da o anumita identitate. Daca feedback-ul ar pretinde de-a dreptul inlocuirea motorului, ce crezi: mototrul ar fi fericit? :D

cauta si documenteaza-te pe 127.0.0.1.sau schimba tu motorul ,''spuneti-mi Aly''


13-04-2008 01:14:58
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

profile_al a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


profile_al a scris:



laure,te cunosc,si stiu ca vei mai urmari acest forum chiar daca ti-ai sters contul.scrie pentru toata lumea,nu mai face ca la Uniune,frate,stiu cat ai citit,dar las-o mai usor...nu e loc aici sa-ti promovezi tu ideile,imi pare rau,desi va trebui s-o faci.mi-ai placut la rotterdam,i-ai lasat paf pe colegi...


Hm, no-ti fi totunul? :D Inchizand paranteza deschisa inopinat, ma intorc la topic: un motor imbunatatit ramane acelasi motor atat timp cat nu este inlocuit de-a binelea - exista ceva (structura, principiu de functionare) care ii da o anumita identitate. Daca feedback-ul ar pretinde de-a dreptul inlocuirea motorului, ce crezi: mototrul ar fi fericit? :D

cauta si documenteaza-te pe 127.0.0.1.sau schimba tu motorul ,''spuneti-mi Aly''


Inteleg ca 127.0.0.1 este un site moto :) Serios, acum: a schimba ditamai motorul numit "scoala" nu-i treaba pentru un om. ...Cu atat mai putin e treaba pentru o femeie, nu-i asa, P.Pan? :)

Ultima modificare facuta de spuneti-mi Aly (13-04-2008 01:44:30)


13-04-2008 01:42:27
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Moaaama, cred ca ma retrag la depou :D, aici e lume subtire soro, 'telectuali cu lauri in freza plimbati prin canale la Rotterdam... ;)

Ale caror spuse sterile, ciudat, ma lasa totusi mai mult Pif (le chien) decit Paf. :D:D

In fine, io-s mic, nu stiu nimic, e doar vremea aburelilor de branding, marketing, team-building, counsel_ling si alte bric-a-brac-uri pretzioase, dar cu orizonturi cam terre-a-terre ;) (ca s-o dau un pic si-n francoafoneza :D).

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-04-2008 04:15:12)


13-04-2008 03:59:23
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

spuneti-mi Aly a scris:


profile_al a scris:


spuneti-mi Aly a scris:



Hm, no-ti fi totunul? :D Inchizand paranteza deschisa inopinat, ma intorc la topic: un motor imbunatatit ramane acelasi motor atat timp cat nu este inlocuit de-a binelea - exista ceva (structura, principiu de functionare) care ii da o anumita identitate. Daca feedback-ul ar pretinde de-a dreptul inlocuirea motorului, ce crezi: mototrul ar fi fericit? :D

cauta si documenteaza-te pe 127.0.0.1.sau schimba tu motorul ,''spuneti-mi Aly''


Inteleg ca 127.0.0.1 este un site moto :) Serios, acum: a schimba ditamai motorul numit "scoala" nu-i treaba pentru un om. ...Cu atat mai putin e treaba pentru o femeie, nu-i asa, P.Pan? :)

Copila neichii, ca sa nu risipim alte vorbe :
astia doi (profile-al si laur33) n-au nimic in comun cu profilul P.Pan si-ti mai zic curat ca nu exista f'o clona a celui amintit , ba nici macar dorinta in a moshi vreuna !
... ca-n rest, 'geaba aduc ei vorba de "uniuni" si "delegatii rotterdamiste", cata vreme ridicolul replicilor  izbeste mai dihai ca un shut in cur !!!

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (13-04-2008 14:48:03)


13-04-2008 10:34:14
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ma bag si eu un pic in zeama :D intru clarificare doar, cumetre Pan: cred io ca stimata forumista de-i spunem Aly :) (ca oricum n-avem de ales altfel, se pare ;)) voia doar sa te-ntzepe oareshcum apropo de mai vechi maxime, gen "femeile nu e oameni" si nicidecum nu sugera c-ai avea "clone" prin zona.

Si... apropo: femeile nu prea e oameni !!! :D:D

P.S. Na ca uitasem cu schimbarea de nick sa te trec din nou in lista de pretini, compadre!! Coana Roza-scleroza, deh :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (13-04-2008 15:50:17)


13-04-2008 15:41:48
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Xtremul a scris:


Neavind copii, subiectul asta ma intereseaza doar colateral-teoretic, ce-i drept, desi pe vremuri (de-a dreptul preistorice :D) chiar imi placeau, la nivel de provocare, teoriile-scenariile (de tipul "Brave New World"-ului lui Huxley) in care copiii ar fi urmat sa fie doar "produsi" de parinti ("uniti consensual" doar atit cit ar vrea muskiu'lor ;)-asta chiar mi se parea mishto -tie nu, compadre Pan ?! ;)) si apoi nu doar educati, ci si efectiv "crescuti" :rolleyes: de societate. Evident, intr-un univers al controlului Big Brother-ian absolut... chestie care nu-mi mai placea insa !! :x

Partea cea mai frumoasa la un copil, e sa-l vezi cum creste, cumetre... Nu ca un simplu spectator ci, mai degraba, ca factor implicat in procesul asta.
Fie vorba-ntre noi : sa faca un copil ori sa planteze un pom (paralela necesara dezvoltarii ulterioare a ideii), orice cretin poa'  s-o faca, dar ca sa obtii un rezultat notabil si cu care sa te poti mandri, tre'  multa munca, taica, vagoane de rabdare, tone de sacrificiu shi cate shi mai cate...
Sapi o groapa, pui lastarul, acoperi si-l uzi o tzara, asta-i tot. Astepti sa-l ude ploile, sa-l hraneasca pamantul, sa-l indrepte vanturile, sa-l inalte soarele. Pomul va creste (cei mai multi) ori se va usca (unii dintre ei), insa doar norocul il va face sa iasa drept, cu o coroana bogata, cu roade bune si-mbelsugate. Altfel sta treaba daca-l ingrijesti, stai mereu pe langa el, ii tai din cracile ce cresc oblu, ii pui alaturea araci sa-l tie, sa nu s-aplece, sa nu creasca stramb.
Asa-i si cu copii...
Asa-i si cu scoala...

PS. Unirea aia consensuala, c-un termen stabilit doar de vrerea mushchiului, ar da bine la mine-n peisaj doar in masura-n care as fi in stare sa am singur grija de pomul sadit. Or fi altii capabili de asa munca, nu si eu...


13-04-2008 17:58:34
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Ma bag si eu un pic in zeama :D intru clarificare doar, cumetre Pan: cred io ca stimata forumista de-i spunem Aly :) (ca oricum n-avem de ales altfel, se pare ;)) voia doar sa te-ntzepe oareshcum apropo de mai vechi maxime, gen "femeile nu e oameni" si nicidecum nu sugera c-ai avea "clone" prin zona.

Si... apropo: femeile nu prea e oameni !!! :D:D


La deosebirea subliniata de Pan ma refeream, da, dar fara cea mai mica intentie de a intepa. Despre femei, nici eu n-am zis vreodata ca ar fi pur si simplu oameni. Din fericire, as adauga. :D


13-04-2008 19:39:00
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la