Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Exista vreo relatie-ntre bogatia excesiva si lipsa totala de scrupule?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:


Xtremul a scris:


spuneti-mi Aly a scris:

Apropo, cum ziceai ca definesti "bogatia excesiva"?

IMBOGATIREA EXCESIVA = fenomenul prin care bogatii devin tot mai bogati (si mai fututzi in snobismul, pretentiile calpe si bashinile lor pseudoelitiste :x), iar saracii tot mai fututzi PUR SI SIMPLU. :D:D.
De catre bogatanii "excesivi", evident. ;)

Observi, draga Aly, ca nici tie nu ma pot abtine sa nu-ti raspund... ;)

O sa revin, cu o definitie si mai REA !!! :D:D:D (da-da, se poate si mai si... ;))


"Si mai si" ar presupune ca intrebarea din titlu era retorica :)


23-06-2008 23:54:44
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Doar din pdv-ul meu, evident... :)

Sa nu uitam totusi (pe linga trandafiri ;)) si... subtitlul topicului:

Sau: "Aveti vreo idee care-ar fi tangentza dintre capitalism, profit cu orice pret, exploatare nemiloasa si principiile asa-zis crestine?"

Ultima modificare facuta de Xtremul (25-06-2008 01:37:54)


25-06-2008 01:35:12
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Capitalismul nu poate fi intotdeauna moral...trebuie sa acceptam acest lucru ,in general companiile respecta consumatorii fara insa sa genereze comportamente imorale(aici ma refer la compania la care lucrez eu...nu stiu de ce parca ma simt in vizor...)
Capitalismul  moral se bazeaza pe evitarea investitiilor speculative determinate de asteptari nerealiste de profit...nu-i asa?
Dupa parerea ta traim intr-o lume darwiniana....???esti tare nemultumit,zau asa...legea junglei a apus de mult!=)

Ultima modificare facuta de martiela (25-06-2008 22:11:44)


25-06-2008 22:10:18
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Doar din pdv-ul meu, evident... :)

Sa nu uitam totusi (pe linga trandafiri ;)) si... subtitlul topicului:

Sau: "Aveti vreo idee care-ar fi tangentza dintre capitalism, profit cu orice pret, exploatare nemiloasa si principiile asa-zis crestine?"


Tocmai subtitlul ar fi cel putin derutant, din punctul meu de vedere. :D


26-06-2008 23:49:42
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Rezumat... CHIAR FINAL (si explicativ cumva al subtitlului ;)):

Crestinismul e o religie special conceputa pentru SCLAVI,
fara vreo legatura cu realitatea gretzoasa prin ipocrizie a oricarei orinduiri din istoria umanitatii,
de la bun inceput conceputa SATANIC, submisiv-manipulatoriu"
:D

DIXIT si gata, v-am pupat pe portofelu' ala capitalist !!! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 02:17:50)


27-06-2008 01:24:41
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

martiela a scris:

Capitalismul nu poate fi intotdeauna moral...trebuie sa acceptam acest lucru ,in general companiile respecta consumatorii fara insa sa genereze comportamente imorale
(aici ma refer la compania la care lucrez eu...nu stiu de ce parca ma simt in vizor...)
Capitalismul  moral se bazeaza pe evitarea investitiilor speculative determinate de asteptari nerealiste de profit... nu-i asa?
Dupa parerea ta traim intr-o lume darwiniana....???esti tare nemultumit,zau asa...legea junglei a apus de mult! =)

Hai ca tot aminam finalul, ma chere... ;)
In niciun caz nu esti insa tu cea vizata... sau faci totusi parte din clanul Rockefeller ori Rotschild ?! :rolleyes:

1. Da, sint tare nemultumit - si nu neaparat personal , fiindca ma multumesc de-o vreme cu FOARTE PUTZIN (deh, nu-s asa dinamic ca altii... ;)).
Chiar nu-mi mai doresc nimic MATERIAL (si chiar nu mai am "posesii pamintesti" pe numele meu, in afara de-o vechitura de motor).
Serios vorbind acum (chiar daca aparent prea... filosofic), cred ca doar asa ma pot pregati pentru o "despartire lina" :) de lumea asta materiala si materialista, fara mari regrete...

2. E chiar TOTAL OPUSA situatia actuala a asa-zisei "economii libere/concurentziale" (sanchi :D).
Fiindca tocmai O HIPER-LEGE A JUNGLEI (muuult mai implacabila decit aia darwinista) functioneaza din plin, ajutata de ignoratul sistem ocult prin care "corbii nu-si scot ochii"
(asocierea politicii-finantelor-"justitiei"-represiunii-bisericii-mafiei serviciilor secrete :x). Omu-i doar un animal incomparabil mai parshiv decit bietele animale... ;)

Rezultatele se vad oricum "din avion" :D: bogatii-s din ce in ce mai bogati, iar saracii - vitzavercea. :(.

Din pacate, lacomia si rapacitatea umana sint mult mai greu controlabile decit cele ale pradatorilor
(care praduiesc doar de foame, "cu masura" si-n plus sint tinuti numeric in friu prin mecanisme biologice, cind prada se rareshte).
La om (sau, hai sa nu generalizam, "la unii oameni" deci ;)) e exact pe dos, praduieste pina vomita si tot nu se lasa !!! :x:x
(@ draga de Aly - asta merge si ca definire parabolica suplimentara a notziunii de "bogatzie excesiva" ;))

A Hard Rain's a Gonna Fall insa, cinta totusi cu mult subintzeles jidanul crestinat :rolleyes: Bob Dylan (si el cam "excesiv de bogat", dar ce mai conteaza...)

Hai sa bag si-o poza (de azi, c-am frecat la cromuri de mi-a venit benga :D, stind in fine o zi acasa din luna de medical) a micii mele retro-partzaitori Kawasaki Estrella 250
(1994, desi arata ca-n 1933), ca sa subliniez cumva... optic, in fine, ABANDONAREA FINALA  a topicului astuia aparent total "deplasat"
- dar pe care nu-mi pare totusi rau ca l-am initziat, fie doar si din motivul "luarii pulsului muribundului" (care-i establishmentul satanic, fireste) :D:
Vine doar el 2012, nu ?! :D:D



Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 02:21:37)


27-06-2008 01:28:42
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Clar... si eu, care asteptam, ca prostu', o replica macar... :(

27-06-2008 18:13:18
   
Looolita
Femeie

Nou venit

Inregistat: 03-03-2007
Mesaje: 131

Xtremul a scris:

Clar... si eu, care asteptam, ca prostu', o replica macar... :(

 
   intelegi, acum, ca o filfii aiurea si ca NU interesezi pe nimeni cu cacaturile astea?
   plimba pampersul! :x sau incearca Libero ca e mai... sexi !

Ultima modificare facuta de Looolita (27-06-2008 18:27:19)


27-06-2008 18:27:00
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Looolita a scris:


Xtremul a scris:

Clar... si eu, care asteptam, ca prostu', o replica macar... :(

 
   intelegi, acum, ca o filfii aiurea si ca NU interesezi pe nimeni cu cacaturile astea?
   plimba pampersul! :x sau incearca Libero ca e mai... sexi !

Eeeeiii, deja se pare ca trebuie sa schimb macazul cu tine, draga Loolita... ;)
Simpla balacareala vad ca nu-i indeajuns pentru tine, japitza penala ce-mi esti, trecem la alte masuri atunci...;) fiindca se pare ca esti chiar masochista !!! :D:D
Si chiar s-ar putea sa-ti si placa ?!... :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (27-06-2008 19:50:58)


27-06-2008 18:41:15
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Gata... deja am toate datele apropo de ilustra-ti persoana (si mai ales computer), loolito !!! ;)
Esti mincata, crede-ma !!! :D (virtual, normal, dar o sa ai numeroase surprize... ) hihihi :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (27-06-2008 20:08:34)


27-06-2008 19:50:21
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Gata... deja am toate datele apropo de ilustra-ti persoana (si mai ales computer), loolito !!! ;)
Esti mincata, crede-ma !!! :D (virtual, normal, dar o sa ai numeroase surprize... ) hihihi :D


Mie tot nu-mi vine sa cred ca fata aia dulce din pozele de la profilul Looolitei este cea care scrie mesajele astea stupide. ...Se intampla chestii, ce mai! ...Doomsday ala, 2012, a ajuns deja la noi! :D :D


28-06-2008 10:08:11
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

(...) Da, sint tare nemultumit - si nu neaparat personal , fiindca ma multumesc de-o vreme cu FOARTE PUTZIN (deh, nu-s asa dinamic ca altii... ;)).
Chiar nu-mi mai doresc nimic MATERIAL (si chiar nu mai am "posesii pamintesti" pe numele meu, in afara de-o vechitura de motor).
Serios vorbind acum (chiar daca aparent prea... filosofic), cred ca doar asa ma pot pregati pentru o "despartire lina" :) de lumea asta materiala si materialista, fara mari regrete...


Lucru absolut normal, daca nu i-ai apartinut niciodata lumii aceleia. :)


28-06-2008 10:11:29
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
In Opressores

Fericit va fi cine va lua copiii lor din fasa si va zdrobi capul lor de pietrele drumului.

Tu te plangi ca mila nu-i?
Mai astepti tu mila lui?
Haina el ti-o ia din cui,
     Painea de pe masa.
Casa ta, si ei stapani!
Prindeti ce va cade-n mani,
Si-i loviti la mir, romani,
     Ca-i la voi acasa.
Numai temniti ne-au zidit,
Numai lanturi au gatit,
Numai cuie-au faurit,
     Cruci de schingiuire;
Dar, pe mosi si pe nepoti,
Si pe iad, pe dracii toti,
Nu mai vrem sa fim iloti
     Nu vrem umilire!
Noi ne-am plans si-am plans de-ajuns,
Ne-au batut, si ne-am ascuns;
Ne-au scuipat, si n-am raspuns
     Am crezut in soarte.
Noi murim de mii de ori;
Si e las asa sa mori!
Sus, romani! Santem datori
     Numai cu o moarte.
Prigoniti de soarte noi?
Slabi si de virtute goi?
Lasi copii din tati eroi?
     E mintit cuvantul!
Azi ne prigonesc acei
Cari ne cred barbati misei
Ca privim tacand la ei
     Cum ne-nchid mormantul.
Stati cu mana-n san, flacai?
N-auziti plangand prin vai?
Ceru-i rosu de vapai
     Si se umfla vadul;
Dumnezeu ni-e-ntr-ajutor!
Daca si el e de-ai lor,
Nu-l mai vrem ocrotitor;
     Ne-nfratim cu iadul.

G.   Cosbuc

Mi s-a parut on topic, manca-v-ash gura...

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (28-06-2008 18:00:29)


28-06-2008 18:00:06
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

(...) Da, sint tare nemultumit - si nu neaparat personal , fiindca ma multumesc de-o vreme cu FOARTE PUTZIN (deh, nu-s asa dinamic ca altii... ;)).
Chiar nu-mi mai doresc nimic MATERIAL (si chiar nu mai am "posesii pamintesti" pe numele meu, in afara de-o vechitura de motor).
Serios vorbind acum (chiar daca aparent prea... filosofic), cred ca doar asa ma pot pregati pentru o "despartire lina" :) de lumea asta materiala si materialista, fara mari regrete...


Lucru absolut normal, daca nu i-ai apartinut niciodata lumii aceleia. :)


Ba, culmea-i ca vreme de 10-12 anishori i-am cam apartzinut lumii aleia materialiste, draga Aly, si inca cum... ;)
Ba chiar, pina la un moment dat (hai sa-i zic AL TREZIRII :)), "ma luase valul"... acumularilor absurde  :( destul de nasol.

Altfel nu cred ca se pot face de fapt judecati de valoare "din exteriorul unui sistem complex", fara sa-i cunosti bine si anatomia, si fiziologia !!! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (28-06-2008 18:26:50)


28-06-2008 18:16:43
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

PeterPan 63 a scris:

In Opressores

Fericit va fi cine va lua copiii lor din fasa si va zdrobi capul lor de pietrele drumului.

Tu te plangi ca mila nu-i?
Mai astepti tu mila lui?
Haina el ti-o ia din cui,
     Painea de pe masa.
Casa ta, si ei stapani!
Prindeti ce va cade-n mani,
Si-i loviti la mir, romani,
     Ca-i la voi acasa.
Numai temniti ne-au zidit,
Numai lanturi au gatit,
Numai cuie-au faurit,
     Cruci de schingiuire;
Dar, pe mosi si pe nepoti,
Si pe iad, pe dracii toti,
Nu mai vrem sa fim iloti
     Nu vrem umilire!
Noi ne-am plans si-am plans de-ajuns,
Ne-au batut, si ne-am ascuns;
Ne-au scuipat, si n-am raspuns
     Am crezut in soarte.
Noi murim de mii de ori;
Si e las asa sa mori!
Sus, romani! Santem datori
     Numai cu o moarte.
Prigoniti de soarte noi?
Slabi si de virtute goi?
Lasi copii din tati eroi?
     E mintit cuvantul!
Azi ne prigonesc acei
Cari ne cred barbati misei
Ca privim tacand la ei
     Cum ne-nchid mormantul.
Stati cu mana-n san, flacai?
N-auziti plangand prin vai?
Ceru-i rosu de vapai
     Si se umfla vadul;
Dumnezeu ni-e-ntr-ajutor!
Daca si el e de-ai lor,
Nu-l mai vrem ocrotitor;
     Ne-nfratim cu iadul.

G.   Cosbuc

Mi s-a parut on topic, manca-v-ash gura...

E chiar foarte ontopic, compadre !! :)
D-aia nici nu exclud in 2012 o eventuala aliere a Bunkeristaniei chiar cu reptilienii, dac-o fi nevoie !! :D:D
Sau, in fine, cu Lilith/Semyaza, fiindca inca nu mi-e prea clar daca aia care ne-au creat initzial (annunaki)
...au vrut de fapt binele nostru... ori PE-AL LOR ?!
:rolleyes:

Hai e-liberare !!! :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 02:11:41)


28-06-2008 18:22:40
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
O ultima postare ONTOPIC: ;)

"When I was young I believed that money and power will make me happy. I was right." (Bill Gates)

...Cam cinic  jidovu', nu credeti ?! :( :D :x

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 02:26:19)


15-07-2008 02:08:55
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Doar o prisma de a vedea viata,fericirea are atitea fete....la fel ca si nefericirea

15-07-2008 11:10:47
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

Carol38 a scris:

Doar o prisma de a vedea viata,fericirea are atitea fete....la fel ca si nefericirea

Bogatii oare sunt fericiti?


15-07-2008 12:50:29
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Tot enervanta ai ramas ia drept raspuns o intrebare :

CA FORMA , CONTZINUT SHI PERCEPTZIE FERICIREA BOGATULUI ESTE ACEEASHI CU FERICIREA SARACULUI ????

:D:D:D


15-07-2008 14:22:18
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Mdeah, natural cumetre SA ca nu se pot compara mere cu pere ! ;)

Problematica se complica si mai mult daca luam in calcul ca-s bogati destepti-culti/saraci prosti-inculti si de multe ori invers (si mai complicat deci hehehe :D:D), deci ORIZONTURILE LOR DE ASTEPTARE sint totalmente DIFERITE !!!! :rolleyes:
Unu-i nefericit ca are vila-iaht si nu elicopter, altul - ca-i moare puradelu' de foame! :(

In final, intrebarea seamana - normal cred io ;) - cu tilul unei celebre telenovele: "Si bogatzii plinge ??? " :D:D:D
Raspuns: plinge si bogatzii, mai draga sarabela, da'plinge si aia saracii, de fapt ride si plinge oricare dintre ei la o adica in fonctie de 1001 de factori imbirligatzi rau :D, ca asta doar incercai sa explic pin-acu !!! :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 14:39:29)


15-07-2008 14:31:44
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Eu presupun ca cei bogati nu invidiaza pe cei saraci, dimpotriva, deasemenea nu rare sunt cazurile cand cel bogat are grija de cel mai nevoias. Nu cred ca e si invers. Societatea, are responsabilitatea si celor sub linia de plutire.
Cred.


15-07-2008 15:19:09
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

Xtremul a scris:

Mdeah, natural cumetre SA ca nu se pot compara mere cu pere ! ;)

Problematica se complica si mai mult daca luam in calcul ca-s bogati destepti-culti/saraci prosti-inculti si de multe ori invers (si mai complicat deci hehehe :D:D), deci ORIZONTURILE LOR DE ASTEPTARE sint totalmente DIFERITE !!!! :rolleyes:
Unu-i nefericit ca are vila-iaht si nu elicopter, altul - ca-i moare puradelu' de foame! :(

In final, intrebarea seamana - normal cred io ;) - cu tilul unei celebre telenovele: "Si bogatzii plinge ??? " :D:D:D
Raspuns: plinge si bogatzii, mai draga sarabela, da'plinge si aia saracii, de fapt ride si plinge oricare dintre ei la o adica in fonctie de 1001 de factori imbirligatzi rau :D, ca asta doar incercai sa explic pin-acu !!! :D

Am intrebat si eu,ca tot era vorba 'ceia"ai bani ai de toate"...dar sunt convinsa ca de plins mai pling si ei...nu poti cumpara fericirea cu bani!


15-07-2008 15:49:53
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Eshti o comunista care nu vrea sa recunosca adevarul :
DACA AI BANI SHI NU AI VREO AFECTZIUNE EREDITARE TRAIESHTI BINE SHI AI CE VREI : MANANCI SANATOS , TRAIESHTI LINISHTIT ...BLA, BLA ...DECI LASATZI DRACU VRAJEALA IEFTINA CA AIA CU BANI NU SUNT FERICITZI !


15-07-2008 15:56:19
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

CIUDATUL SA a scris:

Eshti o comunista care nu vrea sa recunosca adevarul :
DACA AI BANI SHI NU AI VREO AFECTZIUNE EREDITARE TRAIESHTI BINE SHI AI CE VREI : MANANCI SANATOS , TRAIESHTI LINISHTIT ...BLA, BLA ...DECI LASATZI DRACU VRAJEALA IEFTINA CA AIA CU BANI NU SUNT FERICITZI !

Tu esti fericit?


15-07-2008 17:51:46
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Pe zi ce trece-s mai convins de simplismul aberant al multor "zicatori" de genul "banii n-aduc fericirea" - dar si de usurintza cu care ele sint preluate de oamenii simpli la minte, cu gindire maniheista :( ("binara", "in alb si negru") :(.

De fapt, tipul asta de maxime (evident false :D) sint cumva vehiculate si in scenariile TELENOVELISTICE - taman concepute in scopul subordonarii si prostirii cit mai depline a marilor mase de ciumpalaci sarantoci, care-n felul asta se... consoleaza cumva si uita de ideile de revolta impotriva bogatanilor, gindindu-se: "Da-l dreaku, ce daca are bani cacalau, ca si bogatii plinge, iegzact ca mine ori Coana Lenutza de vizavi !!!" :D

Clar, am cunoscut destui oameni saraci si... macar relativ fericiti (cel mai bine la capitolul asta ma cunosc PE MINE hihihi :D:D), dar si mai clar e ca shansele de-a fi fericit in lumea asta nu doar materialista, ci si materiala cresc proportional cu dimensiunile AVERII - care inseamna implicit confort, liniste, sanatate, griji mai putine si  - MAI ALES - placerea exercitarii puterii :x (egal a-i face slugi pe alti fraieri :rolleyes: pentru capriciile tale) - chestie care-i cea mai dorita senzatie de fapt in actuala lume satanica...

Sarantocii aia ca mine, "din convingere intima" (si nu aia saraci din puturoshenie ori tembelism ;)) au totusi un MARE AVANTAJ fata de bogati: nu pot fi cumparatzi ;) - chestie cu mult mai importanta decit pare la prima vedere (si valabila doar pentru unii dintre noi si asta, clar).
Dar in a carei analiza nu ma mai lansez, fiindca n-are vreun rost, fiind doar timp pierdut :( (chestie demonstrata nu numai de multe postari de pe topicul asta, ci mai ales de APATIA din viatza reala a turmelor de bizoni... nu doar mioritici. :D:D).

Sa nu mai vorbim ca si mai logic e refuzul meu de aprofundare a temei "cum vede fiecare, egal daca bogat ori sarac (ori de fapt nu prea "egal daca"... ;)), notiunea de "fericire" prin prisma proprie" :rolleyes: - fiindca deja se complica lucrurile si mai mult si nu-i deloc cazul incingerii neuronilor, care "la rece" traiesc mai mult (chiar daca nu si mai bine), asa in nesimtzirea lor comoda... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 19:38:28)


15-07-2008 18:56:49
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

Pe zi ce trece-s mai convins de simplismul aberant al multor "zicatori" de genul "banii n-aduc fericirea" - dar si de usurintza cu care ele sint preluate de oamenii simpli la minte, cu gindire maniheista :( ("binara", "in alb si negru") :(.

De fapt, tipul asta de maxime (evident false :D) sint cumva vehiculate si in scenariile TELENOVELISTICE - taman concepute in scopul subordonarii si prostirii cit mai depline a marilor mase de ciumpalaci sarantoci, care-n felul asta se... consoleaza cumva si uita de ideile de revolta impotriva bogatanilor, gindindu-se: "Da-l dreaku, ce daca are bani cacalau, ca si bogatii plinge, iegzact ca mine ori Coana Lenutza de vizavi !!!" :D

Clar, am cunoscut destui oameni saraci si... macar relativ fericiti (cel mai bine la capitolul asta ma cunosc PE MINE hihihi :D:D), dar si mai clar e ca shansele de-a fi fericit in lumea asta nu doar materialista, ci si materiala cresc proportional cu dimensiunile AVERII - care inseamna implicit confort, liniste, sanatate, griji mai putine si  - MAI ALES - placerea exercitarii puterii :x (egal a-i face slugi pe alti fraieri :rolleyes: pentru capriciile tale) - chestie care-i cea mai dorita senzatie de fapt in actuala lume satanica...

Sarantocii aia ca mine, "din convingere intima" (si nu aia saraci din puturoshenie ori tembelism ;)) au totusi un MARE AVANTAJ fata de bogati: nu pot fi cumparatzi ;) - chestie cu mult mai importanta decit pare la prima vedere (si valabila doar pentru unii dintre noi si asta, clar).
Dar in a carei analiza nu ma mai lansez, fiindca n-are vreun rost, fiind doar timp pierdut :( (chestie demonstrata nu numai de multe postari de pe topicul asta, ci mai ales de APATIA din viatza reala a turmelor de bizoni... nu doar mioritici. :D:D).

Sa nu mai vorbim ca si mai logic e refuzul meu de aprofundare a temei "cum vede fiecare, egal daca bogat ori sarac (ori de fapt nu prea "egal daca"... ;)), notiunea de "fericire" prin prisma proprie" :rolleyes: - fiindca deja se complica lucrurile si mai mult si nu-i deloc cazul incingerii neuronilor, care "la rece" traiesc mai mult (chiar daca nu si mai bine), asa in nesimtzirea lor comoda... ;)


Prea Mare Iluminate ...da'...nici "binecuvantarea" ta nu se poate cumpara ?


15-07-2008 19:42:02
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Eshti o comunista care nu vrea sa recunosca adevarul :
DACA AI BANI SHI NU AI VREO AFECTZIUNE EREDITARE TRAIESHTI BINE SHI AI CE VREI : MANANCI SANATOS , TRAIESHTI LINISHTIT ...BLA, BLA ...DECI LASATZI DRACU VRAJEALA IEFTINA CA AIA CU BANI NU SUNT FERICITZI !

Nu pot sa ma abtin si zic: aici si matalutza esti maniheist, coane SA!!! :D:D - chiar daca in "Xtrema ailalta", tot gindire binara se cheama, hihihi :D:D (adica $$$=fericire pe tava :rolleyes:)

Sa nu mai adaug ca formula "traiesti bine fiindca AI/posezi TOT CE VREI" e la fel de simplista ca encefalul de gaina zapacita al Sclavei Isaura :D:D... nu-i oare la fel de plauzibil ca cineva poate fi fericit nu fiindca ARE, ci doar FACE ce crede el ca trebuie ?! :rolleyes:

Cum adicatelea, oare nirvanishtii aia ascetzi (evident FERICITI ;), in conceptia lor - ba poate chiar muuuuult mai fericiti decit noi la modul absolut) pot fi cumva considerati NEFERICITI doar pe motiv ca nici macar izmene-n cur n-au ??? :rolleyes: :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 19:54:59)


15-07-2008 19:46:05
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Vedeti deci voi, dragii moshului, cit de subtil-discutabila-i tema asta ?!... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 19:55:33)


15-07-2008 19:48:27
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
@ draga de TIT: clar ca NU, aia MAI ALES (binecuvintarea mea) nu se poate cumpara chiar cu nimic din lumea asta... materiala, se-ntelege. ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 19:57:25)


15-07-2008 19:56:34
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

Xtremul a scris:

@ draga de TIT: nu, aia MAI ALES (binecuvintarea mea) nu se poate cumpara chiar cu nimic din lumea asta... materiala, se-ntelege. ;)



        YES !


15-07-2008 19:57:24
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hai ca mai am trebi si pe la munci (unde-s intzepenit iremediabil :(), ca altfel intram si in discutarea binomului... total antagonist "spirite de pamint/ spirite de lumina" ;)...ramine insa pe alta data. :)

Fiindca fiecare din astea doua categorii principale de omuletzi care vietzuiesc acum pe Terra au modul lor propriu (si total diferit) de-a privi notiunea de "fericire"... :rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 20:06:06)


15-07-2008 20:03:54
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:


Xtremul a scris:

Pe zi ce trece-s mai convins de simplismul aberant al multor "zicatori" de genul "banii n-aduc fericirea" - dar si de usurintza cu care ele sint preluate de oamenii simpli la minte, cu gindire maniheista :( ("binara", "in alb si negru") :(.

De fapt, tipul asta de maxime (evident false :D) sint cumva vehiculate si in scenariile TELENOVELISTICE - taman concepute in scopul subordonarii si prostirii cit mai depline a marilor mase de ciumpalaci sarantoci, care-n felul asta se... consoleaza cumva si uita de ideile de revolta impotriva bogatanilor, gindindu-se: "Da-l dreaku, ce daca are bani cacalau, ca si bogatii plinge, iegzact ca mine ori Coana Lenutza de vizavi !!!" :D

Clar, am cunoscut destui oameni saraci si... macar relativ fericiti (cel mai bine la capitolul asta ma cunosc PE MINE hihihi :D:D), dar si mai clar e ca shansele de-a fi fericit in lumea asta nu doar materialista, ci si materiala cresc proportional cu dimensiunile AVERII - care inseamna implicit confort, liniste, sanatate, griji mai putine si  - MAI ALES - placerea exercitarii puterii :x (egal a-i face slugi pe alti fraieri :rolleyes: pentru capriciile tale) - chestie care-i cea mai dorita senzatie de fapt in actuala lume satanica...

Sarantocii aia ca mine, "din convingere intima" (si nu aia saraci din puturoshenie ori tembelism ;)) au totusi un MARE AVANTAJ fata de bogati: nu pot fi cumparatzi ;) - chestie cu mult mai importanta decit pare la prima vedere (si valabila doar pentru unii dintre noi si asta, clar).
Dar in a carei analiza nu ma mai lansez, fiindca n-are vreun rost, fiind doar timp pierdut :( (chestie demonstrata nu numai de multe postari de pe topicul asta, ci mai ales de APATIA din viatza reala a turmelor de bizoni... nu doar mioritici. :D:D).

Sa nu mai vorbim ca si mai logic e refuzul meu de aprofundare a temei "cum vede fiecare, egal daca bogat ori sarac (ori de fapt nu prea "egal daca"... ;)), notiunea de "fericire" prin prisma proprie" :rolleyes: - fiindca deja se complica lucrurile si mai mult si nu-i deloc cazul incingerii neuronilor, care "la rece" traiesc mai mult (chiar daca nu si mai bine), asa in nesimtzirea lor comoda... ;)


Prea Mare Iluminate ...da'...nici "binecuvantarea" ta nu se poate cumpara ?


Sa nu uit: in lumea "nevazutelor" (cu mult mai... reala decit aia "vizibila" ;)) sint alte monezi de schimb decit banii... sau chiar lingushirea interesata, draga TIT - zic de fapt prost "monezi de schimb", fiindca "schimburile" acolo sint de fapt simple DARURI, pentru care nu se cere nimic in schimb... dar pentru care chiar se primeste ceva incomparabil mai pretios decit banii/puterea !!! :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 20:17:49)


15-07-2008 20:09:53
   
dadada
Femeie

Nou venit

Inregistat: 19-06-2008
Mesaje: 16

PeterPan 63 a scris:

In Opressores

Fericit va fi cine va lua copiii lor din fasa si va zdrobi capul lor de pietrele drumului.

Tu te plangi ca mila nu-i?
Mai astepti tu mila lui?
Haina el ti-o ia din cui,
     Painea de pe masa.
Casa ta, si ei stapani!
Prindeti ce va cade-n mani,
Si-i loviti la mir, romani,
     Ca-i la voi acasa.
Numai temniti ne-au zidit,
Numai lanturi au gatit,
Numai cuie-au faurit,
     Cruci de schingiuire;
Dar, pe mosi si pe nepoti,
Si pe iad, pe dracii toti,
Nu mai vrem sa fim iloti
     Nu vrem umilire!
Noi ne-am plans si-am plans de-ajuns,
Ne-au batut, si ne-am ascuns;
Ne-au scuipat, si n-am raspuns
     Am crezut in soarte.
Noi murim de mii de ori;
Si e las asa sa mori!
Sus, romani! Santem datori
     Numai cu o moarte.
Prigoniti de soarte noi?
Slabi si de virtute goi?
Lasi copii din tati eroi?
     E mintit cuvantul!
Azi ne prigonesc acei
Cari ne cred barbati misei
Ca privim tacand la ei
     Cum ne-nchid mormantul.
Stati cu mana-n san, flacai?
N-auziti plangand prin vai?
Ceru-i rosu de vapai
     Si se umfla vadul;
Dumnezeu ni-e-ntr-ajutor!
Daca si el e de-ai lor,
Nu-l mai vrem ocrotitor;
     Ne-nfratim cu iadul.

G.   Cosbuc

Mi s-a parut on topic, manca-v-ash gura...


15-07-2008 20:29:04
   
dadada
Femeie

Nou venit

Inregistat: 19-06-2008
Mesaje: 16

Xtremul a scris:

O ultima postare ONTOPIC: ;)

"When I was young I believed that money and power will make me happy. I was right." (Bill Gates)

...Cam cinic  jidovu', nu credeti ?! :( :D :x


Incearca sa ai banii si puterea lui si apoi comenteaza.


15-07-2008 20:30:35
   
dadada
Femeie

Nou venit

Inregistat: 19-06-2008
Mesaje: 16

Xtremul a scris:

Hai ca mai am trebi si pe la munci (unde-s intzepenit iremediabil :(), ca altfel intram si in discutarea binomului... total antagonist "spirite de pamint/ spirite de lumina" ;)...ramine insa pe alta data. :)

Fiindca fiecare din astea doua categorii principale de omuletzi care vietzuiesc acum pe Terra au modul lor propriu (si total diferit) de-a privi notiunea de "fericire"... :rolleyes:


doamne, sa am eu atata noroc sa intalnesc pe un site de matrimoniale un guru care stie ce categorii de oameni traiesc pe pamant????????


15-07-2008 20:32:42
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Fiecare cu afrodiziacu' lui... ;) dar si cu Karma lui ulterioara, draga dadada/nununu. :D:D
Afrodiziacul meu nu-i banul - si implicit nici puterea. Punct. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 20:35:12)


15-07-2008 20:33:40
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Da ...deoarece un viatza am shtiut totdeauna sa-mi vad lungul nasului shi sa nu-mi doresc ceea ce nu pot sa realizez ! :D:D:D
sarabela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Eshti o comunista care nu vrea sa recunosca adevarul :
DACA AI BANI SHI NU AI VREO AFECTZIUNE EREDITARE TRAIESHTI BINE SHI AI CE VREI : MANANCI SANATOS , TRAIESHTI LINISHTIT ...BLA, BLA ...DECI LASATZI DRACU VRAJEALA IEFTINA CA AIA CU BANI NU SUNT FERICITZI !

Tu esti fericit?


15-07-2008 20:34:16
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

dadada a scris:


Xtremul a scris:

Hai ca mai am trebi si pe la munci (unde-s intzepenit iremediabil :(), ca altfel intram si in discutarea binomului... total antagonist "spirite de pamint/ spirite de lumina" ;)...ramine insa pe alta data. :)

Fiindca fiecare din astea doua categorii principale de omuletzi care vietzuiesc acum pe Terra au modul lor propriu (si total diferit) de-a privi notiunea de "fericire"... :rolleyes:


doamne, sa am eu atata noroc sa intalnesc pe un site de matrimoniale un guru care stie ce categorii de oameni traiesc pe pamant????????

Asa o fi, dar nu face confuzii, rogu-te... spre deosebire de guru' lu'curu Bivolaru ori Moon, David Koresh etc, io chiar nu pot fi cumparat - nici macar cu favoruri "in natura", hihi :D:D, deci poate "sint si mai guru" decit ei !!! ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 20:41:39)


15-07-2008 20:37:06
   
dadada
Femeie

Nou venit

Inregistat: 19-06-2008
Mesaje: 16

dadada a scris:


Xtremul a scris:

Hai ca mai am trebi si pe la munci (unde-s intzepenit iremediabil :(), ca altfel intram si in discutarea binomului... total antagonist "spirite de pamint/ spirite de lumina" ;)...ramine insa pe alta data. :)

Fiindca fiecare din astea doua categorii principale de omuletzi care vietzuiesc acum pe Terra au modul lor propriu (si total diferit) de-a privi notiunea de "fericire"... :rolleyes:


doamne, sa am eu atata noroc sa intalnesc pe un site de matrimoniale un guru care stie ce categorii de oameni traiesc pe pamant????????


nimic nu e iremediabil. trebuie doar un pic de curaj [sa-ti dau un dex sa vezi ce inseamna?]


15-07-2008 20:37:27
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Esti total offtopic, draga dadada. :D

15-07-2008 20:40:46
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Chiar daca nu sunt un adept al iranianului profet Mani ( il bag in ma-sa shi pe asta ca pana la urma tot un popa a fost !) sunt totushi un maniheist extrem ...deci nu doar alb shi negru ci foarte alb shi foarte negru. :D:D:D ...astea de genul ca orice criminal are suflet shi ca au fost shi comunishti buni io nu le inghit ! criminalul este criminal shi comunistul este comunist shi amandoi trebuie ucisi ! ( exemple sunt mult mai multe  , dar le-am luat pe astea doua )

Xtremul a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Eshti o comunista care nu vrea sa recunosca adevarul :
DACA AI BANI SHI NU AI VREO AFECTZIUNE EREDITARE TRAIESHTI BINE SHI AI CE VREI : MANANCI SANATOS , TRAIESHTI LINISHTIT ...BLA, BLA ...DECI LASATZI DRACU VRAJEALA IEFTINA CA AIA CU BANI NU SUNT FERICITZI !

Nu pot sa ma abtin si zic: aici si matalutza esti maniheist, coane SA!!! :D:D - chiar daca in "Xtrema ailalta", tot gindire binara se cheama, hihihi :D:D (adica $$$=fericire pe tava :rolleyes:)

Sa nu mai adaug ca formula "traiesti bine fiindca AI/posezi TOT CE VREI" e la fel de simplista ca encefalul de gaina zapacita al Sclavei Isaura :D:D... nu-i oare la fel de plauzibil ca cineva poate fi fericit nu fiindca ARE, ci doar FACE ce crede el ca trebuie ?! :rolleyes:

Cum adicatelea, oare nirvanishtii aia ascetzi (evident FERICITI ;), in conceptia lor - ba poate chiar muuuuult mai fericiti decit noi la modul absolut) pot fi cumva considerati NEFERICITI doar pe motiv ca nici macar izmene-n cur n-au ??? :rolleyes: :D:D


Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (15-07-2008 20:42:30)


15-07-2008 20:41:28
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
La capitolele citate (comunisti/criminali) n-am cum sa nu-ti dau dreptate, cumetre SA !!! :)
Da'tre sa recunosti ca-n teoria fericirii (ori a ruperii-n fericire :D:D) chestiile-s complexe rau de tot !!! ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-07-2008 20:44:55)


15-07-2008 20:42:50
   
dadada
Femeie

Nou venit

Inregistat: 19-06-2008
Mesaje: 16

Xtremul a scris:

Sau: "Aveti vreo idee care-ar fi tangentza dintre capitalism, profit cu orice pret, exploatare nemiloasa si principiile asa-zis crestine?"

Cred ca-i o tema aproape inepuizabila - si nu doar apropo de includerea recenta a unor noi pacate capitale pe "lista neagra" a Vaticanului. Inclusiv pe cel al acumularii obsesive de bani si iar bani :D (echivalent evident al PUTERII), prin orice cai si mijloace - chestie evident asociata cu lacomia (greed :x) dar cu nuantze care-au condus la "precizarea" asta a Papei.

Chiar daca-s antropologi/sociologi/filosofi care inca sustin ca de fapt "progresul" uman chiar/doar lacomiei (greed :x) se datoreaza.
Subtema, asadar: chiar vedeti vreun progres al umanitatii (in afara de cel tehnologic) in vremurile noastre??? Ca io nu-l vad de vreo culoare, si n-ar fi exclus sa fiu de fapt chior. :D Sau chiar orb de-a binelea. Luminati-ma, deci!


Luminarea ta personala te priveste personal. Ce speri sa gasesti aici? Confirmari? Justificari? O veste proasta pentru [aproape] toata lumea: totul e o afacere/chestie/problema/... personala. Cat despre a fi sau a nu fi... cumparat... ti-a facut cineva vreo oferta??


15-07-2008 20:45:15
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
DADADA marsh in p.ula mea ! s-o sugi vioi !
dadada a scris:


Xtremul a scris:

Hai ca mai am trebi si pe la munci (unde-s intzepenit iremediabil :(), ca altfel intram si in discutarea binomului... total antagonist "spirite de pamint/ spirite de lumina" ;)...ramine insa pe alta data. :)

Fiindca fiecare din astea doua categorii principale de omuletzi care vietzuiesc acum pe Terra au modul lor propriu (si total diferit) de-a privi notiunea de "fericire"... :rolleyes:


doamne, sa am eu atata noroc sa intalnesc pe un site de matrimoniale un guru care stie ce categorii de oameni traiesc pe pamant????????


Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (15-07-2008 20:45:32)


15-07-2008 20:45:20
   
dadada
Femeie

Nou venit

Inregistat: 19-06-2008
Mesaje: 16

Xtremul a scris:

Esti total offtopic, draga dadada. :D


oare?


15-07-2008 20:46:18
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
dadada mai marsh o data-n p.ula mea ! S-o sugi shi mai vioi !
dadada a scris:


Xtremul a scris:

Sau: "Aveti vreo idee care-ar fi tangentza dintre capitalism, profit cu orice pret, exploatare nemiloasa si principiile asa-zis crestine?"

Cred ca-i o tema aproape inepuizabila - si nu doar apropo de includerea recenta a unor noi pacate capitale pe "lista neagra" a Vaticanului. Inclusiv pe cel al acumularii obsesive de bani si iar bani :D (echivalent evident al PUTERII), prin orice cai si mijloace - chestie evident asociata cu lacomia (greed :x) dar cu nuantze care-au condus la "precizarea" asta a Papei.

Chiar daca-s antropologi/sociologi/filosofi care inca sustin ca de fapt "progresul" uman chiar/doar lacomiei (greed :x) se datoreaza.
Subtema, asadar: chiar vedeti vreun progres al umanitatii (in afara de cel tehnologic) in vremurile noastre??? Ca io nu-l vad de vreo culoare, si n-ar fi exclus sa fiu de fapt chior. :D Sau chiar orb de-a binelea. Luminati-ma, deci!


Luminarea ta personala te priveste personal. Ce speri sa gasesti aici? Confirmari? Justificari? O veste proasta pentru [aproape] toata lumea: totul e o afacere/chestie/problema/... personala. Cat despre a fi sau a nu fi... cumparat... ti-a facut cineva vreo oferta??


Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (15-07-2008 20:47:07)


15-07-2008 20:46:24
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
dadada sa ma cac in gura ta !
dadada a scris:


Xtremul a scris:

Esti total offtopic, draga dadada. :D


oare?


Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (15-07-2008 20:48:06)


15-07-2008 20:47:44
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284
Unii spun "banii nu aduc fericirea...dar numarul lor da.."se pare ca am depistat unul pe forum...Ciudatul,nu-i asa ?;)

15-07-2008 20:48:34
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425


15-07-2008 20:50:33
   
dadada
Femeie

Nou venit

Inregistat: 19-06-2008
Mesaje: 16

sarabela a scris:

Unii spun "banii nu aduc fericirea...dar numarul lor da.."se pare ca am depistat unul pe forum...Ciudatul,nu-i asa ?;)


banii sunt buni si ei la ceva, in contextul actual. cine afirma sus si tare, acum, ca "banii nu conteaza" e, de fapt, ros de invidii marunte. conteaza - intr-o anumita masura. din pacate. in masura in care, ca sa pot mangaia obrazul lui David di Michelangelo, am nevoie de un pasaport si un voucher de hotel. as fi preferat sa cant si sa spun povesti la un han de ev mediu, ca sa-mi pot urma drumul spre florenta. uite ca nu pot.


15-07-2008 20:54:42
   
Pagini:  1 2 3 4 5 6    
Mergeti la