Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / iubire    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? pixie_hot
Cont Sters

Inregistat: 02-04-2008
Mesaje: 1
Ce ar fi daca n-am iubi? Ce-ar fi daca am vrea sa iubim si totusi n am putea? Ar fi........un suflet impietrit,da........,dar prin care n ar trece nici o sabie,nici o furie,nici o durere,nimik...
   Cum sint oamenii care nu stiu nimic despre dragoste si durere? Sint goi sau eliberati de toata nebuloasa asta din jurul nostru,a toti care iubim si am vrea sa nu o facem,da iubim......? De cita iubire e loc in noi? Sper ca nu putem iubi mai mult decit ne ar ajunge o viatza............
   Parca incepe sa ploua......daca ar ploua ar fi si sufletul meu in incercarea de a se prabusi pe o picatura de apa.......incet,catre pamint.......calcat de nemilosii trecatori........As vrea sa ma agat de tine si sa ramin acolo pe veci, o farima din tine, o bucata din noi, sa zburam prin ploaie,doua stafii imbratisate, sa atingem lumina, sa mingaiem soarele, sa mirosim fericirea, sa muscam din iubire si sa murim impreuna.................                                                       



     Seduce my mind and you can have my body.
          Find my soul and i'm yours forever!


21-05-2008 07:26:51
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608
"Astazi este una din zilele in care sunt trist...sa ma ierti ca te-am sunat...nu mai stiam ce sa fac...trb sa fac ceva sa te simt ...sa-ti aud vocea...sper sa nu-ti fi creat problöeme...sa-mi scri te rog cand te pot suna...nu mai pot sta fara vocea ta...voiam sa nu o fac...sa te descopar toata la prima intalnire...dar focul ce ma arde este de cu totul alta parere...te iubesc  floarea mea draga de liliac....este iubire setea de a te auzi...te iubesc C.... draga,este iubire placerea cu care iti rostesc numele....te doresc ,regina sufletului meu,este dorinta tumultul pe care-l simt in tot trupul...te doresc fata draga inimii mele,este dorinta ardoarea cu care iti simt buzele "muscand"din mine...sa o faci...am de unde sa ma regenerez...parfumul de liliac care il simt peste tot...acest parfum va fi liantul ce ne va tine uniti o eternitate,2 eternitati,o eternitate de eternitati....nu mai vreau sa faci vreun compromis vreodata...nu ai sa mai traiesti uscata si goala...am sa te ud zilnic cu lacrimi de fericire,de fericire ca existi in viata mea...am sa umplu golul pe care raii din jur ti l-au facut...C... draga,iubirea mea iti va fi scut dar si lance...nu mai am alta ratiune de a trai ....te iubesc cum nu-ti poti imagina...orele astea de azi,fara un cv de la tine mi-au adeverit inca o data...dk mai era ceva de adeverit...pana marti am sa ma hranesc recitind tot ce mi-ai scris,am sa le printez si am sa dorm cu ele...stiu,pare copilaros...sunt copil da...si ma bucur ca un copil de fiecare cv al tau...dar poate ca pana atunci pulberea de stele va fi marinimoasa cu noi si ne va da o sansa sa ne intalnim sufletele...ptr ca ard unul de dorul celuilalt...te sarut iubito,sarut pamantul care-l calci,aerul care-l respiri..sarut causul palmei tale in care iti depun inima mea,bruta...sarut umerii tai goi si preiau orice greutate i-ar apasa...sarut sanul tau cald unde astept sa ma cuibaresc si sa ma fac mic,mic...sarut coapsele tale,sa le dau putere,vlaga,ptr a te tine verticala tot timpul...sarut cel mai intim loc al tau ,ptr ca niciodata nu fost sarutat...sarut genunchii tai ptr anu mai sta niciodata in ei,in fata nimanui....sarut talpa piciorului tau pe care apoi am sa mi-o pun pe frunte si am sa ma declar sclavul tau...sarut tot ce inseamna iubita mea floare de liliac....te iubesc ....te doresc...te iubesc....te doresc...te iubesc....simt un val de caldura ce ma inunda cand rostesc aceste cuvinte,care parca nici nu mai sunt cuvinte,sunt trairi,sunt universuri in care plutesc,in care plutim amandoi...ma incearca o intrebare usor vanitoasa si mandra...oare mai exista iubire ca a noastra?......dor nebun de tine.....ciao,iubito...sa ai grija de tine...altfel mor....te iubesc ....."

  Se poate crede ca este iubire...este doar vrajeala !!!!:) cu care se poate     ajunge in pat...atat si nimic mai mult :D
Nu despre asta era vorba in propozitie, nu?!!!

Ultima modificare facuta de kamin (21-05-2008 10:19:06)


21-05-2008 10:11:21
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Cred ca-nlegumesc :D cu topicurile astea fara cap si coada, parol! :x

Si nu doar fiindca tanti pixdie_hot e lesbianca...


21-05-2008 23:34:59
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Decat sa-tzi seduc mintea ca sa-tzi am corpul itzi trag un par in cap shi te iau cu totul/ decat sa-tzi gasesc sufletul shi sa fii a mea pentru totdeauna , cu acelashi par imi trag in cap shi io una ! ....hihihi
pixie_hot a scris:

Ce ar fi daca n-am iubi? Ce-ar fi daca am vrea sa iubim si totusi n am putea? Ar fi........un suflet impietrit,da........,dar prin care n ar trece nici o sabie,nici o furie,nici o durere,nimik...
   Cum sint oamenii care nu stiu nimic despre dragoste si durere? Sint goi sau eliberati de toata nebuloasa asta din jurul nostru,a toti care iubim si am vrea sa nu o facem,da iubim......? De cita iubire e loc in noi? Sper ca nu putem iubi mai mult decit ne ar ajunge o viatza............
   Parca incepe sa ploua......daca ar ploua ar fi si sufletul meu in incercarea de a se prabusi pe o picatura de apa.......incet,catre pamint.......calcat de nemilosii trecatori........As vrea sa ma agat de tine si sa ramin acolo pe veci, o farima din tine, o bucata din noi, sa zburam prin ploaie,doua stafii imbratisate, sa atingem lumina, sa mingaiem soarele, sa mirosim fericirea, sa muscam din iubire si sa murim impreuna.................                                                       



     Seduce my mind and you can have my body.
          Find my soul and i'm yours forever!


22-05-2008 00:10:03
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Woooooow da de unde shtii matale Xtremule ca fierbintea pixdie e pe invers ?
Xtremul a scris:

Cred ca-nlegumesc :D cu topicurile astea fara cap si coada, parol! :x

Si nu doar fiindca tanti pixdie_hot e lesbianca...


22-05-2008 00:11:32
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Pai daca-n profil cauta fomei?! :rolleyes:
In fine, poate doar profilu-i lesbian... :D:D Care este. ;) Masculin, normal (profilul).

Ultima modificare facuta de Xtremul (22-05-2008 00:19:29)


22-05-2008 00:19:10
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Acu vazui ! ......................

22-05-2008 00:23:02
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Cumva AKM-ul peshtelui sovietic te-a impins la asta, cumetre SA??? :D:D

23-05-2008 02:02:13
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
..razand cu lacrimi, cu tot corpul tresaltand de o veselie nebuna...
THIS TIME NOTHING CAN GO WRONG!
...Daca esti capabil sa-ti stapanesti trupul, esti capabil sa-ti stapanesti spiritul!...
E de ajuns sa crezi, sa acceptzi si sa nu-ti fie teama de greseli!

...uneori binele poate lua forma raului, dar tot bine ramane...atunci cand exista iubire!


02-06-2008 19:52:46
   
?? Doriane
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Conform psihologilor, iubirea nu tine mult:

Un om sănătos psihic nu poate iubi mai mult de doi ani.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Conform părerii psihologilor americani de la High Research Institute, din California dragostea este condiţionată genetic. Au fost alcătuite câteva statistici care se pot constitui intr-un ghid al cuplului, în încercarea de a anticipa destinul iubirii:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
O SĂPTĂMÂNA - Este durata minima a unui "stadiu incipient de exaltare" conform formulării psihologilor. Individul se aprinde in 4-6 ore. dar pe măsură ce i se aduce la cunoştinţă date despre persoana iubita, corzile sentimentale se destind, ajungând în 7 zile până la neutralitate, iar in 8 zile la nedumerire: "Oare ce găsisem la ea (el)"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
1 - 4 LUNI - Durata medie a iubirilor adolescentine şi a relaţiilor extra-conjugale începute nu ca urmare a unei pasiuni zdrobitoare, ci impulsionate de împrejurări favorabile. Psihologii susţin, însă, că în aceste cazuri unul dintre parteneri pune capăt relaţiei (brusc şi cu justificări palide), iar celalalt suferă încă 6-8 luni considerându-se "victimă" .

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5 LUNI - 1 AN - Este vorba despre relaţiile în care amândoi sunt foarte îndrăgostiţi dar au complicaţii ori sunt căsătoriţi ( cu altcineva ) ori sunt prea tineri si au necazuri cu părinţii, ori au meserii care le stimulează apetitul pentru cariera in detrimentul dragostei. In cele mai multe cazuri cei doi se despart de comun acord, chiar daca unul pare sa sufere mai mult.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
1-2 ANI - Sentinţa psihologilor este fermă şi dezarmantă: o iubire nu poate dura mai mult de doi ani. Ceea ce urmează este obişnuinţă, ataşament, forme stabile de afecţiune, dependentă, comoditate, rigoare, morală ( în cazul căsniciilor şi multe alte ipostaze de inerţie. Mulţi oameni din întreaga lume au protestat împotriva acestor sentinţe, dar la o autoanaliza atenta şi sinceră vor constata că psihologii au dreptate.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Celebrele iubiri de o viaţă denotă conform părerii specialiştilor complicaţii patologice: obsesii, delir, în lumea virtuală, psihoza, instabilitate emoţională. Altfel spus numai cei cu psihicul afectat pot iubi o viata întreagă la fel. Aceasta nu înseamnă însa, că un cuplu care rezistă mult în timp este anormal, numai că, în acest caz afecţiunea a îmbrăcat forme tot mai complexe ( sau mai reduse uneori ) care nu se pot defini prin iubire.
Dragostea este fără îndoială o intoxicaţie a simţurilor. In special a mintii, judecaţii si nu in ultimul rând a lucidităţii...


07-10-2008 15:23:20
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24
Nu stiu... banuiesc ca se cam confunda, uneori, sentimentul de iubire cu indragsotirea, pasiunea, atractia fizica etc. Iubirea nu mi se pare o forma usoara de atasament, dimpotriva, e ceva complicat si uneori greu de definit. Altfel, ne iubim parintii, nu-i asa? - si, in mod normal, sentimentul tine toata viata. Il iubim pe Iisus (cei acre cred), si, la fel, sentimentul tine de cele mai profunde straturi ale psihicului nostru... Repet, s-ar putea sa nu am dreptate, dar cred ca studiul respectiv se refera strict la starea de inamorare, nu si la sentimentul profund pe care norocosii il au (sau l-au avut) fata de cei cu care s-au casatorit, au facut copii, au tinut casnicie... Ma uit la parintii mei: sunt casatoriti de o viata, se mai cearta, dar nu lasa pe nimeni sa intervina intre ei. Se tin de mana ca niste adolescenti si au grija unul de altul... Uneori, am impresia ca mama e cea mai grijulie (mai implicata, sa zicem), alteori, tata imi demonstreaza ca este exact invers. Privindu-i, ai impresia ca sunt intr-o competitie: isi confirma iubirea prin ceea ce fac unul pentru celalalt, si, impreuna, pentru noi, copiii... Si nu se plange niciunul de lipsa atentiei celuilalt sau de greutati, asa cum facem, noi, "tinerii"...

Acuma... nu stiu cum/unde se incadreaza exemplul lor, luand drept grila studiul mentionat de Doriane. Mie mi se par niste oameni normali, nu niste obsedati. Dimpotriva, istoria mea, divortul mai ales, arata ca o anomalie, in comparatie cu ceea ce AU ei...


07-10-2008 16:21:17
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24
In plus, nu prea stiu ce ar insemna, cu exactitate, termenul "sanatos psihic". (Egoist, egocentric, rece, cumva?)

Se stie ca toti suntem vulnerabili, in anumite momente ale vietii, si riscam sa clacam... Personalitatea noastra se structureaza pe complexe si, chiar daca suferintele prin care trecem ne marcheaza, intr-un fel sau altul, psihicul, nu ne maturizam, decat asumandu-ne acele suferinte, dureri, neplaceri, invatand sa ne "monitorizam" propriile sentimente... Un om matur, care a pierdut pe cineva apropiat sau a suferit vreo infrangere importanta in  viata, este sau nu unul "sanatos psihic"? :)

Pe de alta parte, copilul, sanatos si inca... inocent, necomplexat - este considerat "sanatos psihic" sau nu? De ce intreb? Pentru ca e foarte bine stiut: prieteniile legate in copilarie sunt cele mai durabile, atasamentul copiilor fata de persoane, animale sau chiar locuri fiind o forma de manifestare a capacitatii lor de a iubi...

Ultima modificare facuta de Ariane (07-10-2008 17:21:49)


07-10-2008 17:11:40
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Ariane a scris:

In plus, nu prea stiu ce ar insemna, cu exactitate, termenul "sanatos psihic". (Egoist, egocentric, rece, cumva?)

Se stie ca toti suntem vulnerabili, in anumite momente ale vietii, si riscam sa clacam... Personalitatea noastra se structureaza pe complexe si, chiar daca suferintele prin care trecem ne marcheaza, intr-un fel sau altul, psihicul, nu ne maturizam, decat asumandu-ne acele suferinte, dureri, neplaceri, invatand sa ne "monitorizam" propriile sentimente... Un om matur, care a pierdut pe cineva apropiat sau a suferit vreo infrangere importanta in  viata, este sau nu unul "sanatos psihic"? :)

Pe de alta parte, copilul, sanatos si inca... inocent, necomplexat - este considerat "sanatos psihic" sau nu? De ce intreb? Pentru ca e foarte bine stiut: prieteniile legate in copilarie sunt cele mai durabile, atasamentul copiilor fata de persoane, animale sau chiar locuri fiind o forma de manifestare a capacitatii lor de a iubi...

Greu de raspuns...crede-ma,atunci cand pierzi pe cineva drag simti ca se prabuseste totul in jurul tau...trebuie sa fii extrem de puternic sa poti depasi momentul..unii clacheaza,altii cauta resurse interioare si dupa ceva timp merg mai departe...=(


07-10-2008 22:24:19
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24
Asa cred si eu, ca e greu de spus... Si cred ca termenul de "sanatos psihic" ar trebui inteles doar ca antonim pentru patologiile cu diagnostic precis, altfel riscam sa ne incurcam in multitudinea de comportamente sentimentale, incercand sa le catalogam cumva. Si, in sfarsit, am trage concluzia ca sentimentul de iubire este o boala psihica, asa cum s-ar putea deduce din studiul citat de Doriane... :)

Nu stiu daca ar fi corect sa consideri ca e "sanatos psihic" cel care ramane impasibil la o tragedie umana, de pilda, sau nu sufera dupa ce isi pierde iubitul/iubita... Din punctul meu de vedere, insomniile provocate de un divort sunt, totusi, un semn de sanatate psihica. La fel si insomniile si palpitatiile provocate de starea de indragostire. Sunt stari dureroase (inclusiv starea de indragostire se manifesta ca una patologica: puls neregulat, insomnii, ameteli, tensiune, alteori incoerenta, un fel de dependenta psihica fata de atentia sau neatentia din partea celuilalt  etc. :)) , dar sunt stari normale... "Sau nu?":)


08-10-2008 11:06:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Ariane a scris:

Asa cred si eu, ca e greu de spus... Si cred ca termenul de "sanatos psihic" ar trebui inteles doar ca antonim pentru patologiile cu diagnostic precis, altfel riscam sa ne incurcam in multitudinea de comportamente sentimentale, incercand sa le catalogam cumva. Si, in sfarsit, am trage concluzia ca sentimentul de iubire este o boala psihica, asa cum s-ar putea deduce din studiul citat de Doriane... :)

Nu stiu daca ar fi corect sa consideri ca e "sanatos psihic" cel care ramane impasibil la o tragedie umana, de pilda, sau nu sufera dupa ce isi pierde iubitul/iubita... Din punctul meu de vedere, insomniile provocate de un divort sunt, totusi, un semn de sanatate psihica. La fel si insomniile si palpitatiile provocate de starea de indragostire. Sunt stari dureroase (inclusiv starea de indragostire se manifesta ca una patologica: puls neregulat, insomnii, ameteli, tensiune, alteori incoerenta, un fel de dependenta psihica fata de atentia sau neatentia din partea celuilalt  etc. :)) , dar sunt stari normale... "Sau nu?":)

Stiu si eu?ce este normal in ziua de astazi?


08-10-2008 11:26:28
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24
Ah da, am uitat sa ma raportez la actualitate... O veche hiba de a mea...

08-10-2008 11:33:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Ariane a scris:

Ah da, am uitat sa ma raportez la actualitate... O veche hiba de a mea...

Nicio problema...se intampla si altora,stai pe pace!=)


08-10-2008 22:16:26
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123
Iubirea este insusi legea vietii,este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana.A iubi inseamna a traii viata celuilalt.Pt.ca iubirea sa intre in noi trebuie sa plece egoul.

Ultima modificare facuta de cami49 (10-10-2008 10:39:47)


10-10-2008 10:37:31
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

cami49 a scris:

Iubirea este insusi legea vietii,este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana.A iubi inseamna a traii viata celuilalt.Pt.ca iubirea sa intre in noi trebuie sa plece egoul.

Da Cami,asa este...dar fara rezonanta,totul este de prisos...=(


10-10-2008 14:19:44
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

cami49 a scris:

.A iubi inseamna a traii viata celuilalt.

Hai, totusi, sa ne pastram in limitele rationalului.
Ce scrii tu aici aduce cu utopia perfecta sau, ca sa fiu mai explicit, cu principiile comuniste ori crestinismul pur. Ambele raman de neatins, cata vreme nu ne putem dezice firea, natura umana. Iubirea descrisa astfel nu-i posibila decat intre sfinti, heruvimi sau altii aidoma. Cea reala e egoista, acaparatoare, nesatioasa, bolnava de-a dreptul.
Adaug ca in ciuda acestui fapt, toti, dar toti, alergam intreaga viata dupa ea.


10-10-2008 14:30:18
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24

PeterPan 63 a scris:


cami49 a scris:

.A iubi inseamna a traii viata celuilalt.

Hai, totusi, sa ne pastram in limitele rationalului.
Ce scrii tu aici aduce cu utopia perfecta sau, ca sa fiu mai explicit, cu principiile comuniste ori crestinismul pur. Ambele raman de neatins, cata vreme nu ne putem dezice firea, natura umana. Iubirea descrisa astfel nu-i posibila decat intre sfinti, heruvimi sau altii aidoma. Cea reala e egoista, acaparatoare, nesatioasa, bolnava de-a dreptul.
Adaug ca in ciuda acestui fapt, toti, dar toti, alergam intreaga viata dupa ea.



Nu cred ca e utopie. E adevarat, e greu sa gasesti persoana care sa merite aceasta... daruire totala. Daca te sacrifici pentru o persoana nepotrivita, sigur vei ramane dezamagit.

Altfel, fericirea e sa daruiesti, nu sa primesti. Mi s-a intamplat sa fiu indragostita si sa ma consider fericita, simtindu-ma capabila de orice sacrificiu. Fara sa astept ceva in schimb... Dar, tot Cami a zis ca iubirea e o "actiune". Starea de daruire totala e frumoasa, dar... cam atat. Pentru a-i da un sens, e nevoie de fapte.., iar pentru a sti ce sa intreprinzi, e nevoie de raspunsul celuilalt. Daca raspunsul lipseste ("rezonanta", cum a zis si Tasha), pastrezi fericirea pentru tine... te consolezi ca iubitul/iubita si-a gasit fericirea in alta parte... :)

PeterPan, eu nu prea cred in iubirea "egoista, acaparatoare, nesatioasa, bolnava", dupa care am "alerga, toti, intreaga viata". E, undeva, o contradictie in ceea ce spui, nu crezi?

Ultima modificare facuta de Ariane (10-10-2008 15:15:58)


10-10-2008 15:08:12
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Ariane a scris:


PeterPan, eu nu prea cred in iubirea "egoista, acaparatoare, nesatioasa, bolnava", dupa care am "alerga, toti, intreaga viata". E, undeva, o contradictie in ceea ce spui, nu crezi?

Bre Ariane, ce crezi  'mneata, ie una si ce ne arata evidenta, ie cu totul altceva. Si ca sa nu te mai obosesti, pe viitor, sa-ncerci a-mi dovedi contrariul, iti spun de pe acum ca io crez in Dumnezeu, fara sa-l vad, fara sa-l ating, da'  asta nu-nseamna nici pe departe c-as fi intr-atat de idiot, incat sa crez si-n Mos Craciun, chit ca p-asta-l pot vedea, il pot atinge, ba chiar m-am imbatat alaturea de unul dintre ei mai acu'  f'o  cativa ani in urma.
Legat de faptul c-ar exista o contradictie in cele scrise de mine, nimic mai gresit decat asta ! Paradox, poate, contradictie, in niciun caz.


10-10-2008 16:34:32
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24

PeterPan 63 a scris:


Ariane a scris:


PeterPan, eu nu prea cred in iubirea "egoista, acaparatoare, nesatioasa, bolnava", dupa care am "alerga, toti, intreaga viata". E, undeva, o contradictie in ceea ce spui, nu crezi?

Bre Ariane, ce crezi  'mneata, ie una si ce ne arata evidenta, ie cu totul altceva. Si ca sa nu te mai obosesti, pe viitor, sa-ncerci a-mi dovedi contrariul, iti spun de pe acum ca io crez in Dumnezeu, fara sa-l vad, fara sa-l ating, da'  asta nu-nseamna nici pe departe c-as fi intr-atat de idiot, incat sa crez si-n Mos Craciun, chit ca p-asta-l pot vedea, il pot atinge, ba chiar m-am imbatat alaturea de unul dintre ei mai acu'  f'o  cativa ani in urma.
Legat de faptul c-ar exista o contradictie in cele scrise de mine, nimic mai gresit decat asta ! Paradox, poate, contradictie, in niciun caz.



Vorbim despre sentimente, PeterPan, deci, n-am ce sa-ti demonstrez. Ma intrebam de ce am alerga dupa o iubire "egoista,.. bolnava"? Parca n-am avea altceva mai bun de facut! Daca e asa de urata, la ce ne mai trebuie?

In rest, ai dreptate, nu ma apuc sa explic orbului culorile. Daca tu zici ca n-ai vazut iubirea de care vorbeste Cami, te cred pe cuvant!  Ca doar... ce interes ai avea tu sa minti?

P.S. Eu am vazut-o. Si abia astept sa traiesc acea iubire din nou. Dar... vorbim de iubire, nu de altceva, nu? :)


10-10-2008 16:56:28
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Ariane a scris:


In rest, ai dreptate, nu ma apuc sa explic orbului culorile.

Ba nu-s orb si nici macar daltonist, sa-mi trebuiasca explicate culorile. Treaba-i ca demult am incetat sa privesc lumea prin sticle colorate, fie-n roz, fie-n negru, si spectacolul ei il gasesc cu atat mai incitant, cu cat nu-i aflu noima.
Parafrazandu-l pe Arghezi, zic ca iubirea-i facuta din "bube, mucigaiuri si noroi" si iar ma-ntorc spre el, invocandu-l in acea "estetica a uratului" (aici, a absurdului) ca sa-ti ofer raspunsul la-ntrebarea : "Daca e asa de urata, la ce ne mai trebuie?".
Spui : "Eu am vazut-o. Si abia astept sa traiesc acea iubire din nou.", iar eu ma-ntreb : "Oare ? Chiar ai vazut-o sau o priveai prin lentile colorate si vedeai doar ce-ti doreai sa vezi ?".
Posibil ca adevarul sa nu-si faca salash in spusele mele, da-i cert ca nici intr-ale tale.


10-10-2008 17:35:13
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24

PeterPan 63 a scris:


Ariane a scris:


In rest, ai dreptate, nu ma apuc sa explic orbului culorile.

Parafrazandu-l pe Arghezi, zic ca iubirea-i facuta din "bube, mucigaiuri si noroi" si iar ma-ntorc spre el, invocandu-l in acea "estetica a uratului" (aici, a absurdului) ca sa-ti ofer raspunsul la-ntrebarea : "Daca e asa de urata, la ce ne mai trebuie?".
Spui : "Eu am vazut-o. Si abia astept sa traiesc acea iubire din nou.", iar eu ma-ntreb : "Oare ? Chiar ai vazut-o sau o priveai prin lentile colorate si vedeai doar ce-ti doreai sa vezi ?".


1. Vezi, daca e vorba de "bube", apoi sigur nu e dragoste, ci comportament sexual dezorganizat si e periculos! Bacteriile si virusurile au devenit foarte rezistente si rele, in zilele noastre. :(

2. Nu mi-ai raspuns la intrebare, ci ai inlocuit-o cu o alta. Semn ca nu ai un raspuns.  :)

3. Nu vreau sa dau detalii despre iubirea pe care am "vazut-o"... Sau, poate cu alta ocazie, cine stie... In orice caz, stiu bine ce caut si nu o voi confunda niciodata cu un surogat (cum mi s-a intamplat).

4. Let's agree to disagree: iubirea mea e diferita de a ta! Asta inseama ca nu se vor intalni niciodata si nu se vor bate - nimic mai mult. Eu spun ca e o concluzie corecta... :)

Ultima modificare facuta de Ariane (10-10-2008 17:52:25)


10-10-2008 17:50:45
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Eram pe punctul sa zic "pace, pace", dar mai bine-i "intarita-i, Drace" ! :D
Fiindca forumul asta devenise cam plicticos in ultima vreme, parol! ;)

Serios acum, n-o sa fac ca celebrul rabin care dadea tuturor dreptate :rolleyes:, da-i clar ca fiecare are si la capitolul asta (iubire) ochelarii lui de cal (sau de iapa :D:D).

Io, de par exampal, cred ca lucrurile-s tare amestecate (si oricum radical diferite) in FIECARE iubire care ne intersecteaza/trazneste/timpeste chiar :D:D in viata. Implicit, cred ca teoria cu "Marea si Unica Iubire" nu prea sta-n picioare.

Corolar al teoriei mele ad-hoc: pot fi si iubiri pure, pot fi si unele mai "bubonice" :D... si chiar deviant-sexuale :rolleyes: (evident, nu bazate exclusiv pe sex, dar... axate sa zicem "majoritar" pe senzualitate). Si nu vorbeste acu' doar teoreticianul din mine... ;)

P.S. Nu-i rau deloc idealismul tau, Ariane, dar cred ca-i un pic iluzoriu poate sa speri la o repetare aidoma a unor foste trairi.
Oricit de aiuritor de frumoase or fi fost (ori ti s-au parut c-au fost) ele. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (10-10-2008 21:30:13)


10-10-2008 21:13:44
   
AURORA36
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 05-06-2006
Mesaje: 209
Sanatos psihic...nu e ala care inca..nu are o boala psihica...ci este cel care se simte bine in pielea lui,atit in singuratae,in intimitate si in societate si care ,la rindul lui ii face pe ceilalti sa se simta bine atit cind sint impreuna cu el,cit si fara el...parerea mea...
tasha 1951 a scris:


Ariane a scris:

Asa cred si eu, ca e greu de spus... Si cred ca termenul de "sanatos psihic" ar trebui inteles doar ca antonim pentru patologiile cu diagnostic precis, altfel riscam sa ne incurcam in multitudinea de comportamente sentimentale, incercand sa le catalogam cumva. Si, in sfarsit, am trage concluzia ca sentimentul de iubire este o boala psihica, asa cum s-ar putea deduce din studiul citat de Doriane... :)

Nu stiu daca ar fi corect sa consideri ca e "sanatos psihic" cel care ramane impasibil la o tragedie umana, de pilda, sau nu sufera dupa ce isi pierde iubitul/iubita... Din punctul meu de vedere, insomniile provocate de un divort sunt, totusi, un semn de sanatate psihica. La fel si insomniile si palpitatiile provocate de starea de indragostire. Sunt stari dureroase (inclusiv starea de indragostire se manifesta ca una patologica: puls neregulat, insomnii, ameteli, tensiune, alteori incoerenta, un fel de dependenta psihica fata de atentia sau neatentia din partea celuilalt  etc. :)) , dar sunt stari normale... "Sau nu?":)

Stiu si eu?ce este normal in ziua de astazi?


10-10-2008 21:52:55
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24
Nu e vorba de iubirile mele, nu am facut trimitere la vreo RELATIE pe care as fi avut-o eu (de  fapt, nu am afirmat asa ceva nici eu, si nici Cami - in ambele cazuri era vorba, mai degraba despre... oferta, decat despre asteptari!). :) Ma mir ca nu ai observat nici tu, XT, ca de fapt Cami vorbea despre ceea ce e gata sa OFERE, iar PeterPan se plangea ca n-a... gasit asa ceva. Asta m-a amuzat pe mine. Si am tot incercat sa arat unde e contradictia, dar cam... degeaba. :) Asa s-a facut ca am ajuns sa vorbim despre lucuri diferite, fara sa ne ascultam unul pe altul.


Cand omul/femeia iti spune despre sentimentul pe care il are ("care este!", adica "il simte"), nu ai cum sa-l contrazici, pentru ca nu poti simti tu mai bine decat "stapanul sentimentului". 

Cred ca iarasi ajungem la subiectivism (dar asta e natural, fiind vorba de sentimente si perceptii): discutam despre felul in care fiecare dintre noi percepe iubirea: Cami vorbea de sentiment, PP vorbea, de fapt, despre niste "beneficii" ale acelui sentiment, beneficii pe care le vaneaza "toti, toata viata"... Or, daca PP a inteles ideea lui Cami, inseamna ca vorbea despre o "alergatura" inauntrul... "sinelui"? O vesnica vanatoare de sine, cum ar veni? 

P.S. Sigur, e dreptul fiecaruia sa creada sau nu ceea ce spune ca simte Cami (sau eu, sau altcineva)... Daca vreti, puteti deschide un topic nou, despre cat de mincinoase suntem! :) Dar cred ca ar fi bine sa acceptati ca suntem sincere, macar uneori. Sigur, am mai zis (si cred ca au mai sugerat-o si altii/altele), mai e o problema: cea a reciprocitatii. Au oare nevoie barbatii de iubire? Poate e de ajuns sa le oferi doar sex? Si atunci, trebuie legalizata prostitutia, ca sa fie asigurate servicii cat mai calitative, vezi: control medical obligatoriu la fiecare saptamana, prezervative etc. - si am rezolvat problema!

Si, cele mai idealiste, ca mine, mergem la manastire... :)

Ultima modificare facuta de Ariane (10-10-2008 22:35:45)


10-10-2008 21:55:18
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Ariane a scris:

Ma mir ca nu ai observat nici tu, XT, ca de fapt Cami vorbea despre ceea ce e gata sa OFERE, iar PeterPan se plangea ca n-a... gasit asa ceva.

Fals ! Nicaieri nu "m-am plans  ca n-as gasi asa ceva", ci ma-ngrozeste, de-a dreptul, ideea de a trai prin altcineva ori reciproca !

Asta m-a amuzat pe mine. Si am tot incercat sa arat unde e contradictia, dar cam... degeaba. :) Asa s-a facut ca am ajuns sa vorbim despre lucuri diferite, fara sa ne ascultam unul pe altul.

Iarasi fals ! Discutia se axa pe ce e, pe ce inseamna iubirea si faptul ca n-o pot idealiza pana la absurd, face ca discutia sa sune pentru celalalt intr-un fel lipsit de logica.

Cand omul/femeia iti spune despre sentimentul pe care il are ("care este!", adica "il simte"), nu ai cum sa-l contrazici, pentru ca nu poti simti tu mai bine decat "stapanul sentimentului".

Dom'le, una-i sa contrazici pe cineva si alta-i sa-i arati ca bate campii unui lirism desuet ; e o diferenta !

Cred ca iarasi ajungem la subiectivism (dar asta e natural, fiind vorba de sentimente si perceptii): discutam despre felul in care fiecare dintre noi percepe iubirea: Cami vorbea de sentiment, PP vorbea, de fapt, despre niste "beneficii" ale acelui sentiment, beneficii pe care le vaneaza "toti, toata viata"... Or, daca PP a inteles ideea lui Cami, inseamna ca vorbea despre o "alergatura" inauntrul... "sinelui"? O vesnica vanatoare de sine, cum ar veni?

Bre, aici vrei sa dai definitia sofisticii, cumva ? 



10-10-2008 22:25:11
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24

PeterPan 63 a scris:


Ariane a scris:

Ma mir ca nu ai observat nici tu, XT, ca de fapt Cami vorbea despre ceea ce e gata sa OFERE, iar PeterPan se plangea ca n-a... gasit asa ceva.

Fals ! Nicaieri nu "m-am plans  ca n-as gasi asa ceva", ci ma-ngrozeste, de-a dreptul, ideea de a trai prin altcineva ori reciproca !

Asta m-a amuzat pe mine. Si am tot incercat sa arat unde e contradictia, dar cam... degeaba. :) Asa s-a facut ca am ajuns sa vorbim despre lucuri diferite, fara sa ne ascultam unul pe altul.

Iarasi fals ! Discutia se axa pe ce e, pe ce inseamna iubirea si faptul ca n-o pot idealiza pana la absurd, face ca discutia sa sune pentru celalalt intr-un fel lipsit de logica.

Cand omul/femeia iti spune despre sentimentul pe care il are ("care este!", adica "il simte"), nu ai cum sa-l contrazici, pentru ca nu poti simti tu mai bine decat "stapanul sentimentului".

Dom'le, una-i sa contrazici pe cineva si alta-i sa-i arati ca bate campii unui lirism desuet ; e o diferenta !

Cred ca iarasi ajungem la subiectivism (dar asta e natural, fiind vorba de sentimente si perceptii): discutam despre felul in care fiecare dintre noi percepe iubirea: Cami vorbea de sentiment, PP vorbea, de fapt, despre niste "beneficii" ale acelui sentiment, beneficii pe care le vaneaza "toti, toata viata"... Or, daca PP a inteles ideea lui Cami, inseamna ca vorbea despre o "alergatura" inauntrul... "sinelui"? O vesnica vanatoare de sine, cum ar veni?

Bre, aici vrei sa dai definitia sofisticii, cumva ? 



Si ce te doare pe tine idealismul meu? Te deranjeaza? Prin ce anume? Ti l-am impus cumva? E treaba mea cum simt, ce simt, in CE cred in ce Nu cred... :)


10-10-2008 22:29:25
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24
Apropo, si mie imi displace cinismul tau. Dar nu ma deranjeaza. Am mai zis, ma amuza si am si incercat sa-ti arat ca e ridicol sa te certi cu omul pentru ca simte/percepe unele lucruri altfel decat tine. :)

10-10-2008 22:32:17
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Sincer acuma, draga Ariane: postarile lui Cami NU LE CITESC !!! :D:D
Sau cel mult le "trec in revista" cu neuronul de rezeva !!! :D hihihi
Din motive care (mie cel putin) mi se par evidente. ;)

In alta ordine de idei, iti admir sincer tenacitatea (si logica) cu care-ti sustii opiniile... inerent subiective. :)
Ramine deci cum am stabilit: la manastire cu totii !!! :D:D
Sau mai bine-n Bunker-2012 ?! ;)

Ca tot veni vorba, mi-am reamintit ca tre'sa mai postez pe topicul ala - nu de alta, dar au aparut noutati... chiar importante.
Poate nu la fel de importante ca "disecarea iubirii" ;), dar pe-aproape cel putin...


Ariane a scris:

Nu e vorba de iubirile mele, nu am facut trimitere la vreo RELATIE pe care as fi avut-o eu (de  fapt, nu am afirmat asa ceva nici eu, si nici Cami!)... :) Ma mir ca nu ai observat nici tu, XT, ca de fapt Cami vorbea despre ceea ce e gata sa OFERE, iar PeterPan se plangea ca n-a... gasit asa ceva. Asta m-a amuzat pe mine. Si am tot incercat sa arat unde e contradictia, dar cam... degeaba. :) Asa s-a facut ca am ajuns sa vorbim despre lucuri diferite, fara sa ne ascultam unul pe altul.

Cand omul/femeia iti spune despre sentimentul pe care il are ("care este!", adica "il simte"), nu ai cum sa-l contrazici, pentru ca nu poti simti tu mai bine decat "stapanul sentimentului". 

Cred ca iarasi ajungem la subiectivism (dar asta e natural, fiind vorba de sentimente si perceptii): discutam despre felul in care fiecare dintre noi percepe iubirea: Cami vorbea de sentiment, PP vorbea, de fapt, despre niste "beneficii" ale acelui sentiment, beneficii pe care le vaneaza "toti, toata viata"... Or, daca PP a inteles ideea lui Cami, inseamna ca vorbea despre o "alergatura" inauntrul... "sinelui"? O vesnica vanatoare de sine, cum ar veni? 

P.S. Sigur, e dreptul fiecaruia sa creada sau nu ceea ce spune ca simte Cami (sau eu, sau altcineva)... Daca vreti, puteti deschide un topic nou, despre cat de mincinoase suntem! :) Dar cred ca ar fi bine sa acceptati ca suntem sincere, macar uneori. Sigur, am mai zis (si cred ca au mai sugerat-o si altii/altele), mai e o problema: cea a reciprocitatii. Au oare nevoie barbatii de iubire? Poate e de ajuns sa le oferi doar sex? Si atunci, trebuie legalizata prostitutia, ca sa fie asigurate servicii cat mai calitative, vezi: control medical obligatoriu la fiecare saptamana, prezervative etc. - si am rezolvat problema!

Si, cele mai idealiste, ca mine, mergem la manastire... :)


Ultima modificare facuta de Xtremul (10-10-2008 22:55:45)


10-10-2008 22:34:54
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Ariane a scris:

Apropo, si mie imi displace cinismul tau.

Bre Ariane, e necesara o doza mare de discernamant ca sa poti face diferenta intre cinism si realism, insa cum asta nu-i o atitudine tipic feminina, discutia de fata are darul de a ma apelpisi...


10-10-2008 22:43:20
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

Cred ca-nlegumesc :D cu topicurile astea fara cap si coada, parol! :x

Si nu doar fiindca tanti pixdie_hot e lesbianca...

Fie si doar din motivul citat mai sus, din punctul meu de vedere topicul asta-i INCHIS. :D

Indragostiti-va-n REAL, oameni buni, ca de vrajeala (inclusiv a mea :D:D) sint de mult satul !!! ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (10-10-2008 22:44:57)


10-10-2008 22:44:13
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Xtremul a scris:


Indragostiti-va-n REAL, oameni buni,

Mon vieux, asta-i o trebushoara careia niciodata nu i-am simtit lipsa...
Stii, dac-ar fi posibil, mi-as dedica aici melodia de-o canta Gica Petrescu, Dumnezeu sa-l odihneasca, "Suflet candriu de papugiu". :D


10-10-2008 22:50:17
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Stiu, stiu, compadre, indemnul era generic doar asa, ca subtext in context... ;)

10-10-2008 22:53:11
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24

PeterPan 63 a scris:


Ariane a scris:

Apropo, si mie imi displace cinismul tau.

Bre Ariane, e necesara o doza mare de discernamant ca sa poti face diferenta intre cinism si realism, insa cum asta nu-i o atitudine tipic feminina, discutia de fata are darul de a ma apelpisi...



Te priveste...  daca ai parte doar de "iubirea egoista, acaparatoare, bolnava". Nu te pot ajta cu nimic. Daca te deranjeaza atitudinea mea "tipic feminina", iarasi nu te pot ajuta cu nimic, pentru ca nu ma pot transforma in barbat de dragul tau.  Dar bine ca ai spus ca ce te deranjeaza: alta data, sa stiu sa stau cat mai departe de tine! :)

Ultima modificare facuta de Ariane (10-10-2008 23:45:19)


10-10-2008 23:35:06
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24

Xtremul a scris:

Stiu, stiu, compadre, indemnul era generic doar asa, ca subtext in context... ;)



Asta e, probabil, atitudinea tipic barbatesca, nu? :) Sa-l compatimesti pe sarmanul tovaras de suferinta, cam sifonat, ce-i drept, dupa ce a discutat in contradictoriu cu o... muiere!

Ce frumos e sa ai pe cineva care sa te compatimeasca dupa o lupta pe viata si pe mooarte, ca asta!  Si ce bine  e ca nu e vreo muiere, in locul tau, cu atitudinea ei "tipic feminina"! :))  Si acum, oare ce face un misogin inrait pe acest site? Hai ca spectacolul a fost chiar dragut!


10-10-2008 23:42:48
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Ariane a scris:


1 sarmanul tovaras de suferinta, cam sifonat, ce-i drept, dupa ce a discutat in contradictoriu cu o... muiere!

2 Si acum, oare ce face un misogin inrait pe acest site? Hai ca spectacolul a fost chiar dragut!

1. De unde mama dracu ai scos-o p-asta, doar tu stii ! Adica io incerc sa-ti arat realitatea, sa-ti pun oglida lumii-n fata si tu, privind aiurea, imi raspunzi ca ceru-i albastru... O fi, n-am sa te contrazic, numai ca noi traim aici, jos, pe pamant, nu printre nori, chit ca unii si-ar dori-o sau viseaza la asta.
Cam asta ar fi rezumatul disputei noastre si crede-ma, te rog, ca-n afara cutelor de pe creier, nimic nu-i sifonat la mine.
2. De unde ai dedus c-as fi misogin, iar e un mister ?!... Departe de a le uri, cu mana pe inima o spun : le-am iubit si le iubesc, insa o fac constient atat de calitatile, cat si defectele lor . Nu pot si nici nu vreau sa idealizez femeia, convins fiind ca o posibila dezamagire e direct proportionala cu suma iluziilor.


11-10-2008 00:00:27
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24

PeterPan 63 a scris:


Ariane a scris:


1 sarmanul tovaras de suferinta, cam sifonat, ce-i drept, dupa ce a discutat in contradictoriu cu o... muiere!

2 Si acum, oare ce face un misogin inrait pe acest site? Hai ca spectacolul a fost chiar dragut!

1. De unde mama dracu ai scos-o p-asta, doar tu stii ! Adica io incerc sa-ti arat realitatea, sa-ti pun oglida lumii-n fata si tu, privind aiurea, imi raspunzi ca ceru-i albastru... O fi, n-am sa te contrazic, numai ca noi traim aici, jos, pe pamant, nu printre nori, chit ca unii si-ar dori-o sau viseaza la asta.
Cam asta ar fi rezumatul disputei noastre si crede-ma, te rog, ca-n afara cutelor de pe creier, nimic nu-i sifonat la mine.
2. De unde ai dedus c-as fi misogin, iar e un mister ?!... Departe de a le uri, cu mana pe inima o spun : le-am iubit si le iubesc, insa o fac constient atat de calitatile, cat si defectele lor . Nu pot si nici nu vreau sa idealizez femeia, convins fiind ca o posibila dezamagire e direct proportionala cu suma iluziilor.



1. :) Multumesc, domnule, dar din nou: n-am nevoie de realitatea ta. Cine te-a rugat sa mi-o arati?

2. Am dedus pe cale logica: vazand cata zarva ai facut pe seama idealismului meu, care, vorba ta, nu e decat "atitudine tipic feminina".  Or, daca ai sti cati barbati idealisti au exsitat! Si cati mai exista inca si vor mai exista..! Ti-ai pune mainile in cap.  Sau pe piept... :)

P.S. Bine ca recunosti ca iubesti femeile. Dar iubirea pentru femei nu are nicio relevanta aici,  misoginismul fiind de fapt atitudinea asta lipsita de consideratie fata de femeie. A nu fi misogin ar insemna sa respecti FEMEIA (nu doar unele femei), inclusiv femeia ca ATITUDINE - care, uneori, e adevarat, este diferita de cea a barbatilor.

P.P.S. Degeaba consideri ca tii in buzunar adevarul absolut ("realitatea"!). Teoriile idealiste sunt cel putin la fel de bine argumentate si logice ca si cele materialiste. Dar astea sunt lucruri ceva mai complicate...

Ultima modificare facuta de Ariane (11-10-2008 00:47:08)


11-10-2008 00:10:08
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:


cami49 a scris:

Iubirea este insusi legea vietii,este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana.A iubi inseamna a traii viata celuilalt.Pt.ca iubirea sa intre in noi trebuie sa plece egoul.

Da Cami,asa este...dar fara rezonanta,totul este de prisos...=(

...Adicatelea iubirea ar fi o... actiune??? :rolleyes: Facuta cu gura, ori si cu alte organe ?? :D:D
Si-nca "realizata" de o fiintza umana, mai sa fie... :D:D:D
Iar cu egoul ala plecat-pa la plimbare :D ca sa ne poata penetra :D Coana Iubire, chiar c-am ramas ca la dentist.


P.S. 1. (Fiindca Sandie vaz ca-i lipsa la apel cu corectura ;)): daca_Cami49 a scris "a traii", de ce n-a scris oare si "a iubii" ?? ;)
(Xtrem de chitzibushar mi-s la ora asta, parol... :D)
Dar, serios acum, unii chiar n-au cum rezona la "sublime actiuni de iubire (eventual cu trupe de comando ?! :D) realizate de fiintze umane" !! :rolleyes:
Evident, fiecare sac isi are pina la urma peticul si orice buruiana - umbra ei. :)
Problema devine irezolvabila insa atunci cind sacul vrea un petic tzesut cu fir de aur, el fiind din canepa... ;)

P.S. 2. Rog feministele radicale ;) sa nu sara din nou de funduri in sus intelegind (wrong, as usually) ca... n-am intzeles esentza mesajului Cameliei.
Nu fiindca m-ar deranja sa fiu considerat prostovan - poate chiar sint cumva. :)
Fiindca, dac-as fi fost de fapt "destept" o aprobam si io entuziast pe forumista Cami49 :D.
Ramin insa la convingerea ca FORMA modeleaza totusi inevitabil FONDUL unor afirmatii (in rau mai ales, deformindu-l de obicei). :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-10-2008 04:39:30)


11-10-2008 03:22:51
   
?? Ariane
Cont Sters

Inregistat: 23-09-2008
Mesaje: 24

Xtremul a scris:


tasha 1951 a scris:


cami49 a scris:

Iubirea este insusi legea vietii,este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana.A iubi inseamna a traii viata celuilalt.Pt.ca iubirea sa intre in noi trebuie sa plece egoul.

Da Cami,asa este...dar fara rezonanta,totul este de prisos...=(

...Adicatelea iubirea ar fi o... actiune??? :rolleyes: Facuta cu gura, ori si cu alte organe ?? :D:D
Si-nca "realizata" de o fiintza umana, mai sa fie... :D:D:D
Iar cu egoul ala plecat-pa la plimbare :D ca sa ne poata penetra :D Coana Iubire, chiar c-am ramas ca la dentist.


P.S. 1. (Fiindca Sandie vaz ca-i lipsa la apel cu corectura ;)): daca_Cami49 a scris "a traii", de ce n-a scris oare si "a iubii" ?? ;)
(Xtrem de chitzibushar mi-s la ora asta, parol... :D)
Dar, serios acum, unii chiar n-au cum rezona la "sublime actiuni de iubire (eventual cu trupe de comando ?! :D) realizate de fiintze umane" !! :rolleyes:
Evident, fiecare sac isi are pina la urma peticul si orice buruiana - umbra ei. :)
Problema devine irezolvabila insa atunci cind sacul vrea un petic tzesut cu fir de aur, el fiind din canepa... ;)

P.S. 2. Rog feministele radicale ;) sa nu sara din nou de funduri in sus intelegind (wrong, as usually) ca... n-am intzeles esentza mesajului Cameliei.
Nu fiindca m-ar deranja sa fiu considerat prostovan - poate chiar sint cumva. :)
Fiindca, dac-as fi fost de fapt "destept" o aprobam si io entuziast pe forumista Cami49 :D.
Ramin insa la convingerea ca FORMA modeleaza totusi inevitabil FONDUL unor afirmatii (in rau mai ales, deformindu-l de obicei). :(



S-a scris pe aici despre femeile NF, ca ar fi rele si urate... Acuma, cine deschide un topic despre barbatii rautaciosi si certati cu logica? Banuiala mea e ca sunt si ei... deficitari la capitolul respectiv...;) L-as deschide eu, dar m-am cam plictisit de discutii cu misogini si obsedati sexuali, care, sigur, nu vor intarzia sa dea buzna. :)


11-10-2008 08:47:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Ariane a scris:


PeterPan 63 a scris:


Ariane a scris:

Ma mir ca nu ai observat nici tu, XT, ca de fapt Cami vorbea despre ceea ce e gata sa OFERE, iar PeterPan se plangea ca n-a... gasit asa ceva.

Fals ! Nicaieri nu "m-am plans  ca n-as gasi asa ceva", ci ma-ngrozeste, de-a dreptul, ideea de a trai prin altcineva ori reciproca !

Asta m-a amuzat pe mine. Si am tot incercat sa arat unde e contradictia, dar cam... degeaba. :) Asa s-a facut ca am ajuns sa vorbim despre lucuri diferite, fara sa ne ascultam unul pe altul.

Iarasi fals ! Discutia se axa pe ce e, pe ce inseamna iubirea si faptul ca n-o pot idealiza pana la absurd, face ca discutia sa sune pentru celalalt intr-un fel lipsit de logica.

Cand omul/femeia iti spune despre sentimentul pe care il are ("care este!", adica "il simte"), nu ai cum sa-l contrazici, pentru ca nu poti simti tu mai bine decat "stapanul sentimentului".

Dom'le, una-i sa contrazici pe cineva si alta-i sa-i arati ca bate campii unui lirism desuet ; e o diferenta !

Cred ca iarasi ajungem la subiectivism (dar asta e natural, fiind vorba de sentimente si perceptii): discutam despre felul in care fiecare dintre noi percepe iubirea: Cami vorbea de sentiment, PP vorbea, de fapt, despre niste "beneficii" ale acelui sentiment, beneficii pe care le vaneaza "toti, toata viata"... Or, daca PP a inteles ideea lui Cami, inseamna ca vorbea despre o "alergatura" inauntrul... "sinelui"? O vesnica vanatoare de sine, cum ar veni?

Bre, aici vrei sa dai definitia sofisticii, cumva ? 



Si ce te doare pe tine idealismul meu? Te deranjeaza? Prin ce anume? Ti l-am impus cumva? E treaba mea cum simt, ce simt, in CE cred in ce Nu cred... :)

Bravo Ariane,ai dreptate fiecare are dreptul sa simta cum vrea,cat vrea si cat il tine sufletul...si apoi ce-i rau in a fi sofista?
Sofistii nu-si aroga dreptul de a fi posesorii unui adevar absolut despre fiinta sau despre om; pur si simplu, ii incredinteaza pe discipoli ca vor avea dreptate intotdeauna daca urmeaza preceptele lor.
Acel "bre"spus unei doamne suna insa ca dracu'...=(


11-10-2008 08:54:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Ariane a scris:


Xtremul a scris:


tasha 1951 a scris:


Da Cami,asa este...dar fara rezonanta,totul este de prisos...=(

...Adicatelea iubirea ar fi o... actiune??? :rolleyes: Facuta cu gura, ori si cu alte organe ?? :D:D
Si-nca "realizata" de o fiintza umana, mai sa fie... :D:D:D
Iar cu egoul ala plecat-pa la plimbare :D ca sa ne poata penetra :D Coana Iubire, chiar c-am ramas ca la dentist.


P.S. 1. (Fiindca Sandie vaz ca-i lipsa la apel cu corectura ;)): daca_Cami49 a scris "a traii", de ce n-a scris oare si "a iubii" ?? ;)
(Xtrem de chitzibushar mi-s la ora asta, parol... :D)
Dar, serios acum, unii chiar n-au cum rezona la "sublime actiuni de iubire (eventual cu trupe de comando ?! :D) realizate de fiintze umane" !! :rolleyes:
Evident, fiecare sac isi are pina la urma peticul si orice buruiana - umbra ei. :)
Problema devine irezolvabila insa atunci cind sacul vrea un petic tzesut cu fir de aur, el fiind din canepa... ;)

P.S. 2. Rog feministele radicale ;) sa nu sara din nou de funduri in sus intelegind (wrong, as usually) ca... n-am intzeles esentza mesajului Cameliei.
Nu fiindca m-ar deranja sa fiu considerat prostovan - poate chiar sint cumva. :)
Fiindca, dac-as fi fost de fapt "destept" o aprobam si io entuziast pe forumista Cami49 :D.
Ramin insa la convingerea ca FORMA modeleaza totusi inevitabil FONDUL unor afirmatii (in rau mai ales, deformindu-l de obicei). :(



S-a scris pe aici despre femeile NF, ca ar fi rele si urate... Acuma, cine deschide un topic despre barbatii rautaciosi si certati cu logica? Banuiala mea e ca sunt si ei... deficitari la capitolul respectiv...;) L-as deschide eu, dar m-am cam plictisit de discutii cu misogini si obsedati sexuali, care, sigur, nu vor intarzia sa dea buzna. :)

Nu sarim in sus Xtremule,ca zau nu e cazul,fiecare e liber sa judece cum vrea,ca a gresit Cami cu acel "i",hai,nu fi si tu asa rau,hai sa intelegem greseala unei doamne care este plecata de ani multi intr-o tara straina...unii uita sa vorbeasca,altii poate se intampla sa mai greseasca in scris,ideea era alta,eu o rugasem sa mai intre pe forum si uite ce se intampla exact ce prevazuse ea,mi-a spus "nu vreau sa se ia Xtremul de mine"(stiind stilul tau)...apoi ,mon cher,greseli gramaticale vor mai fi pe acest forum oricat am incerca sa atentionam userii,ce facem de fapt?lectii de gramatica?


11-10-2008 09:04:53
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
DA, facem si lectii de gramatica, ma chere ! :D
Fiindca intreaga viatza-i o LECTIE ;)...
Pentru cine nu trece prin ea ca gasca prin apa, evident. :)

P.S. Iar scuza asta cu "traieste afara de X ani si d-aia nu mai stie romaneste" s-o creada Mutu !! :D
Din experientza proprie (si eu am trait un deceniu in Germania) iti pot spune ca sfertodoctii, incultii ori pur si simplu PROSTII :( vorbesc la fel de incorect-aiuristic si limba materna, si p-alea straineze. :D

Sa mai repet oare nenumaratele postari - nu doar ale mele, ci si ale lui Sandie etc - apropo de (in rezumat)
"respectul fatza de limba = respect fatza de partenerul de discutii, dar si fatza de acuratetzea gindirii proprii ?" :rolleyes:
(acolo unde chestia asta exista, de-i drept - GINDIREA :D:D adica).

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-10-2008 18:25:32)


11-10-2008 17:50:02
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

ariane a scris:

S-a scris pe aici despre femeile NF, ca ar fi rele si urate... Acuma, cine deschide un topic despre barbatii rautaciosi si certati cu logica? Banuiala mea e ca sunt si ei... deficitari la capitolul respectiv...;) L-as deschide eu, dar m-am cam plictisit de discutii cu misogini si obsedati sexuali, care, sigur, nu vor intarzia sa dea buzna. :)

Ceva argumente-n traista ;) apropo de lipsa logicii din postarea mea, Ariane ?
Ca doar cu afirmatii de genul "adevarul supara" :D (da, de 3 ori da, sint rautacios cind e cazul :)) nu prea am ce face, n-am la ce anume replica adica !

Am initiat un topic numit "Topul agramatismului care... este" :D unde-s postate "perle" produse (statistic) mai mult totusi de catre barbati decit de femei !!!
Iar campion e deja celebrul ilie20007 :D acolo, nu o femeie...
(exceptie notabila - lesbienele :x, la care s-a demonstrat stiintific CLAR lipsa din echiparea de serie :D a numerosi neuroni ;))...
De unde asadar acuzatia de misoginism, ei ??? :rolleyes: Fiindca, daca forumista Cami49 ar fi fost mascul, reactia mea ar fi fost identica.

Si, by the way, nu intentionez sa devin vreun "popular" pe netul asta - cui ii place ce spun/scriu - OK, cui nu - asijderea. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-10-2008 18:26:22)


11-10-2008 17:55:23
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. - fiindca la ora asta-mi lipseste organul subtilitatii se vede ;) (abia acu' realizez deductia c-as fi si io NF :D, rautacioshenia mea avind deci explicatia asta):

Orice-as spune insa, draga Ariane, tot rau iese cumva:
ca-s "F" de-oi zice, as fi infatuat, ca-s "NF" (chiar sint NF :D de fapt - astea-s initzialele numelui meu, pe bune) - ar rezulta ca-s vreun guru ascetic... :rolleyes:

Asa ca mai bine ramin in copac si tac. :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-10-2008 19:42:32)


11-10-2008 19:32:24
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Si uite (ca sa nu credeti ca-s "rau" :) doar pe forumul asta) - o postare din alt loc, unde cineva dezbatea (de fapt doar enuntza) o tema ambigua, ceva de genul... "daca mai multi omuletzi iti cer sa-i ajuti, ii ajuti ori le dai cu flit ? :D)

Uite ca pot, in fine, posta ceva elucubratii :-)) si aici - macar sint cit de cit proprii, sper.

"Discutiile" de pe bloguletzul asta au fost de fapt (cu o exceptie... notabila ;-)) doar citeva azvirliri de truisme - dupa mine, fireste (chiar ma-ntreb cine nu stie maxima populara cu raul/binele usor/greu de facut)... Iar de la initiatorul unui topic nu m-astept (usually) s-arunce doar o piatra-n balta, ci CHIAR sa aprofundeze/modereze cumva tema respectiva, macar printr-o modesta opinie proprie.

In plus, nu stiu cine-ar fi putut vota... absolut sincer prin raspunsul la o intrebare care gidila :-) in primul rind ego-ul oricui: chiar greu de imaginat deci ca cineva s-ar putea... autodenuntza :-))) ca egoist, nesimtit etc. Chiar daca-n viata reala asa si e. :-)

Ispita raului e clar mai facila si mai ademenitoare decit cea a binelui: ipotetic vorbind, o tilharie... reusita iti poate aduce un beneficiu imediat, spre deosebire de facerea unui bine (crescut un copil orfan, hranit un flamind, gazduit un ratacit etc). Ba, de multe ori, binele facut se-ntoarce cu rau impotriva noastra.

Tema-i mai stufoasa decit pare si-ar cere mii de pagini scrise de sfintzi, profetzi, filosofi si altii mai destepti oricum decit mine (mai intai de citit, si-apoi poate de postat), desi in Biblie are o rezolvare simpla... in principiu doar: iubeste-ti nu doar prietenii, ci si dusmanii ! (si, implicit, ajuta-i). Hmmm, greu de atins, trebuie sa recunoasteti, starea asta de gratzie ultimativa, cind de multe ori ne mai gasim si scuze pentru a (ne) justifica NON-ajutorarea prietenilor...

Fiindca, hai s-o dam pe bune acum :-), citi dintre noi CHIAR credem in promisele recompense de pe lumea ailalta ?! Un pic de consecventza... fatalista cumva (si oarecum masochista aparent ;-)) cred ca-i de aceea necesara in incercarea de-a ne pastra calitatea de oameni, deosebiti mai ales prin altruism de o haita de lupi. Nu-i deloc usoara incercarea, ce-i drept, dar e o mare victorie personala atingerea starii asteia de generozitate... interioara mai ales (care-o include pe cea a IERTARII), fiindca de multe ori, daca aminam din orgolii desharte clipa impacarii nu doar cu "dusmanul", ci si cu noi insine, nici nu mai ai uneori cui sa-i spui "te-am iertat", sau "iarta-ma"...

Ultima modificare facuta de Xtremul (11-10-2008 20:45:22)


11-10-2008 20:42:05
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Asa mi-s sastisit de coafeze "licentiate" si croitorese cu pretentii intelectuale, de n-am vorbe ca s-o spui !
Hodoronc-tronc , mai apare cate una lasand drept semn al trecerii asa-zise cucetari adanci, far'  de sens, far'  de logica, bune de pus in pagina doar ca "impresie artistica" !
Manca-v-ash gura, nu suntem la patinaj, nenica !
Citesc, recitesc, stau ciuci si ma ridic, da'  tot la aceiasi concluzie ajung : pai daca coana Ariane nu-mi poate da crezare mie, cand ii spui ca nu-i taman roza culoarea iubirii, hai sa vedem ce parere are Eminescu despre trebusoara asta !

"Ce e amorul? E un lung
Prilej pentru durere,
Caci mii de lacrimi nu-i ajung
Si tot mai multe cere."


12-10-2008 22:08:43
   
mihaela_f
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-03-2008
Mesaje: 197
Dragi TOVARASI ;)), cat timp va exista iubirea va fi si egalitate intre sexe...

13-10-2008 02:27:36
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la