Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / HOBBY - ce va place ( sau v-ar placea ) sa faceti in timpul liber ?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Nunu ajunge o saltea relaxa ! :D
unikaa a scris:

Adica tot noi trebuie sa le sapam?Eu ziceam ca-s gata facute bunkerashele....da daca nu-s...atunci pot sa-mi fac si o sala de masaj,fitness,cosmetika...si o piscina???in bunkerashul meu  :D :D :D


30-05-2008 21:06:12
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Nunu ajunge o saltea relaxa ! :D
unikaa a scris:

Adica tot noi trebuie sa le sapam?Eu ziceam ca-s gata facute bunkerashele....da daca nu-s...atunci pot sa-mi fac si o sala de masaj,fitness,cosmetika...si o piscina???in bunkerashul meu  :D :D :D


Alooo, fetili, nu-i viloaca, e bunker auster cu rogojini pi jos (nu Peugeot :D) !!!

Piscine si alte comodities or sa aiba doar parlamentarii prin subsolurile Casei Popoului :D, dar se pare ca acolo or sa loveasca Annunaki intai (poate-ati vazut "Mars Attacks" ;)) si le prajeste shuncile alea adunate pe spinarea noastra... :D:D


30-05-2008 23:04:15
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

Xtremul a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Nunu ajunge o saltea relaxa ! :D
unikaa a scris:

Adica tot noi trebuie sa le sapam?Eu ziceam ca-s gata facute bunkerashele....da daca nu-s...atunci pot sa-mi fac si o sala de masaj,fitness,cosmetika...si o piscina???in bunkerashul meu  :D :D :D


Alooo, fetili, nu-i viloaca, e bunker auster cu rogojini pi jos (nu Peugeot :D) !!!

Piscine si alte comodities or sa aiba doar parlamentarii prin subsolurile Casei Popoului :D, dar se pare ca acolo or sa loveasca Annunaki intai (poate-ati vazut "Mars Attacks" ;)) si le prajeste shuncile alea adunate pe spinarea noastra... :D:D

Mda....rezolv eu problema...am o prietena arhitect renumit...ne trage ea un buncar de toata frumusetea ...chiar si acesti bieti parlamentari se vor uita cu jind la el...=D=D


31-05-2008 14:29:01
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Sa-l ia dracu' de bunker ca numai despre asta citesc de vreo 10 zile incoace....nu cred ca va inchipuiti ce inseamna sa traiesti intr-un bunker in conditiile in care mediul exterior este de ostilitate extrema.....hobby-ul meu il reprezinta calatoriile....calatoresc de cate ori am ocazia....iar daca problema financiara sa zicem ca nu-mi pune probleme deosebite in schimb stau foarte rau la capitolul TIMP LIBER.....si lumea este atat de mare si de frumoasa....asa ca prefer daca o fi ceva sa mor afara, din prima, cu ochii la stele decat sa ma chinui inca cel mult un an intr-un bunker.....=D

31-05-2008 16:04:18
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

egon a scris:

Sa-l ia dracu' de bunker ca numai despre asta citesc de vreo 10 zile incoace....nu cred ca va inchipuiti ce inseamna sa traiesti intr-un bunker in conditiile in care mediul exterior este de ostilitate extrema.....hobby-ul meu il reprezinta calatoriile....calatoresc de cate ori am ocazia....iar daca problema financiara sa zicem ca nu-mi pune probleme deosebite in schimb stau foarte rau la capitolul TIMP LIBER.....si lumea este atat de mare si de frumoasa....asa ca prefer daca o fi ceva sa mor afara, din prima, cu ochii la stele decat sa ma chinui inca cel mult un an intr-un bunker.....=D

Ca lumea-i mare si frumoasa sunt perfect de acord cu tine...dar jocurile sunt jocuri...Xtremul a avut ideea ...hai sa nu-i stricam bucuria,zau asa!...iar legat de hoby,frumos hoby ...cred ca in urmatorii ani va deveni si al meu...imi doresc sa ma bucur de tot ce n-am apucat sa vad inca pina acuma...sa-mi rasfat ochii cu lucruri care merita vazute...iar apoi sa le astern intr-un jurnal....


31-05-2008 16:59:57
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

egon a scris:

Sa-l ia dracu' de bunker ca numai despre asta citesc de vreo 10 zile incoace....nu cred ca va inchipuiti ce inseamna sa traiesti intr-un bunker in conditiile in care mediul exterior este de ostilitate extrema.....hobby-ul meu il reprezinta calatoriile....calatoresc de cate ori am ocazia....iar daca problema financiara sa zicem ca nu-mi pune probleme deosebite in schimb stau foarte rau la capitolul TIMP LIBER.....si lumea este atat de mare si de frumoasa....asa ca prefer daca o fi ceva sa mor afara, din prima, cu ochii la stele decat sa ma chinui inca cel mult un an intr-un bunker.....=D



Cred io din postarea ta de mai sus, cumetre egon, c-ai interpretat prea "incrincenat" mesajul si postarile unui topic ("Doomsday-2012") in care utilul (informatii de tot felul - reale, doar credibile, ori chiar dovedibile, fara vreo tenta apocaliptica decit cel mult in gluma ;)) a fost combinat in proportie semnificativ mai mare cu placutul :D - chestie demonstrata evident de multimea de replici antrenate dintr-o "hirjoneala" a spiritelor care (din nou)  te-a depasit (in mare viteza), ca si Coana Lilith si-a ei poveste. ;)

Uite cum era sa zic ca nu prea ai simtul umorului... deloc - bine ca n-am zis-o !!! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (01-06-2008 17:06:55)


01-06-2008 17:03:32
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihihihi : VREAU BUNKAR !

01-06-2008 17:08:07
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488

Xtremul a scris:


egon a scris:

Sa-l ia dracu' de bunker ca numai despre asta citesc de vreo 10 zile incoace....nu cred ca va inchipuiti ce inseamna sa traiesti intr-un bunker in conditiile in care mediul exterior este de ostilitate extrema.....hobby-ul meu il reprezinta calatoriile....calatoresc de cate ori am ocazia....iar daca problema financiara sa zicem ca nu-mi pune probleme deosebite in schimb stau foarte rau la capitolul TIMP LIBER.....si lumea este atat de mare si de frumoasa....asa ca prefer daca o fi ceva sa mor afara, din prima, cu ochii la stele decat sa ma chinui inca cel mult un an intr-un bunker.....=D



Cred io din postarea ta de mai sus, cumetre egon, c-ai interpretat prea "incrincenat" mesajul si postarile unui topic ("Doomsday-2012") in care utilul (informatii de tot felul - reale, doar credibile, ori chiar dovedibile, fara vreo tenta apocaliptica decit cel mult in gluma ;)) a fost combinat in proportie semnificativ mai mare cu placutul :D - chestie demonstrata evident de multimea de replici antrenate dintr-o "hirjoneala" a spiritelor care (din nou)  te-a depasit (in mare viteza), ca si Coana Lilith si-a ei poveste. ;)

Uite cum era sa zic ca nu prea ai simtul umorului... deloc - bine ca n-am zis-o !!! :D:D

Poate ca da ,poate ca nu....nu am nimic impotriva" mesajului" si postarilor topicului "Doomsday-2012" coane Xtrem....in fond si la urma urmei cine vrea citeste si cine nu,nu....am apreciat sincer(pana la un moment dat!) calitatea si bogatia informatiilor pe care in special tu le-ai pus la dispozitia tuturor....iar topic-ul despre Lilith dupa umila mea parere a fost cel mai bun din ce am citit aici in ultima vreme(tot pana la un moment dat si tot datorita tie!).....problema e alta....unii aduc informatii si dezvolta topic-uri Xtrem de interesante iar altii bat apa-n piua sau fac bascalie....iritarea mea tine si de faptul ca pe o gramada de topic-uri care n-au nici in clin si nici in maneca cu" Doomsday-2012" cum e si cel de fata citesc de o saptamana despre organizarea bunkerelor ceea ce nu mi se pare un lucru corect.....n-as avea treaba "bunkeristilor"daca ar sta linistiti in bunker-ul lor si nu m-ar obliga prin postari localizate aiurea sa le citesc preocuparile.....in concluzie sper sa ma intelegi(chiar daca-mi lipseste simtul umorului!) ca nu vreau decat sa am posibilitatea de a ALEGE ce sa citesc....in rest stima deosebita,coane Xtrem...=)


01-06-2008 17:53:57
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
La punctul asta... punctual ;) nu pot decit sa-ti dau dreptate: de  vreo 3 ori doar io i-am avertizat/rugat/implorat pe toti cei care au (mai in gluma, mai in serios) ceva de zis, s-o faca exclusiv in topicul potrivit... :(

D-aia de fapt romanii nu-s din pacate nemtzi :rolleyes:, cumetre egon... sau macar italieni :D (desi au imaginatie/creativitate comparabila).


01-06-2008 18:32:19
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Cam ai dreptate Xtremule, romanii sunt..........ciudatzi !!!!!!! hihihi
Xtremul a scris:

La punctul asta... punctual ;) nu pot decit sa-ti dau dreptate: de  vreo 3 ori doar io i-am avertizat/rugat/implorat pe toti cei care au (mai in gluma, mai in serios) ceva de zis, s-o faca exclusiv in topicul potrivit... :(

D-aia de fapt romanii nu-s din pacate nemtzi :rolleyes:, cumetre egon... sau macar italieni :D (desi au imaginatie/creativitate comparabila).


01-06-2008 18:44:29
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
In timpul liber : MI-AR PLACE SA-MI CONSTRUIESC UN BUNKAR ! ..........este on topic nu ?  hihihi

01-06-2008 18:46:06
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Unicul ,mirobolantul,feericul,magnificul hobby personal este sa : CONSTRUIESC BUNKARE !
CIUDATUL SA a scris:

In timpul liber : MI-AR PLACE SA-MI CONSTRUIESC UN BUNKAR ! ..........este on topic nu ?  hihihi


01-06-2008 18:47:52
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

CIUDATUL SA a scris:

Unicul ,mirobolantul,feericul,magnificul hobby personal este sa : CONSTRUIESC BUNKARE !
CIUDATUL SA a scris:

In timpul liber : MI-AR PLACE SA-MI CONSTRUIESC UN BUNKAR ! ..........este on topic nu ?  hihihi

Te pregatesti,te pregatesti....si eu care credeam ca ai preocupari mai de actualitate...ceva de genul "carpe diem";)
=D=D


01-06-2008 19:01:49
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

egon a scris:

...iritarea mea tine si de faptul ca pe o gramada de topic-uri care n-au nici in clin si nici in maneca cu" Doomsday-2012" cum e si cel de fata citesc de o saptamana despre organizarea bunkerelor ceea ce nu mi se pare un lucru corect ... [...] ...in nu vreau decat sa am posibilitatea de a ALEGE ce sa citesc....


Dom’le, ma bucur ca interventia ta imi da ocazia sa subliniez inca o data anumite aspecte.
Dupa cum ziceam in postarea de deschidere, ideea pe care am mers ( initiind acest topic ) este aceea de a ajuta formarea de “grupuri” cu preocupari/interese/inclinatii comune ; practic, in faza incipienta ar fi ideal sa asistam la postari cat mai multe si cat mai eterogene ca zone de interes ( de aceea si ziceam ulterior ca nu va fi considerata nici o postare offtopic ;) ), urmand ca “in faza a doua” :rolleyes::) acestea sa constituie nuclee de atragere a persoanelor carora le-au starnit atentia. Mai concret : cineva care acceseaza acest topic, sa parcurga lista de subiecte aduse in discutie si sa se “afilieze” celor cu care si-a descoperit compatibilitati, sau ( in cazul in care considera ca nu a fost “atinsa” zona sa de interes ) sa adauge un nou domeniu ; … de aceea, daca anumite persoane au aceeasi “goanga” ;), considerand ( de exemplu ;) ) interesanta/distractiva antrenarea in fabulatii pe o tema data  ( in spetza cea a bunkerului :D), eu zic ca se contureaza deja un grup si niste compatibilitati, ceea ce reprezinta practic scopul enuntat.
Pe de alta parte, mi se pare normal ca sa fie destule persoane care sa nu impartaseasca acelasi entuziasm ;) fata de tema amintita ( sau oricare alta ), totusi, regula principala “de functionare” a topicului fiind ceva de genul live and let live, cea mai potrivita atitudine mi s-ar parea trecerea cu vederea peste peste subiectele considerate neinteresante ... si eventual o postare care sa delimiteze propria zona de interes.
Stiu, vei spune ca am specificat ( la inceput ) ceva referitor la orientarea stricta a postarilor spre hobbyuri.
Dom’le, asa este, ai dreptate, a fost si este linia directoare, totusi strictetea excesiva ar fi ( zic eu ) deplasata ; … asa ca,  infruntand pericolul unei ( dealtfel meritate ;) ) acuzatii de subiectivism ( flagrant ;) ) ... si abuzand copios de prerogativele de initiator al topicului :rolleyes::rolleyes::D:D, … declar discutia despre bunker ca fiind considerata hobby ;) in cadrul acestui topic ;):D .


... In alta ordine de idei, daca nu crezi ca fortez nota, pe baza unor concluzii la care am ajuns citindu-ti postarile, as dori ( evident, daca-mi permiti ) sa te consider initiatorul unei discutii despre calatorii, despre zone care merita a fi vizitate ( cu amanunte privind obiectivele turistice, sau calitatea serviciilor din zona, etc. ) ; … nu de alta, dar odata ce ai marturisit aceasta pasiune, formarea unui grup care sa posteze pe aceasta linie e foarte probabil sa te ajute sa-ti imbogatesti lista de optiuni si “bagajul” de informatii utile, la fel cum si ceilalti ar putea beneficia de pe urma informatiilor si impresiilor bazate pe experientele traite de tine, … sau, mergand un pic mai departe cu presupunerile, poti gasi potentiali  ( sau chiar efectivi ) parteneri de “hoinareala” :).
Deci, ce zici ? … Te-am convins  ( cat de cat :) ) sa faci un pic de pionierat in ceea ce priveste tema sugerata ? …

Ultima modificare facuta de moebius (01-06-2008 22:45:04)


01-06-2008 22:31:23
   
SHAWUSKA
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141

Xtremul a scris:

P.S. (sau... PROVOCARE offtopic :D): Credeti cumva ca notiunea de "hobby" o implica automat si p-aia de "distractie fara efort"??? :rolleyes:


Nu sant foarte multumita de raspunsul pe care il voi da, dar, din pacate, pentru mine absolut orice necesita efort fizic nu mai poate fi considerat hobby!

Oare mai sunt persoane pe aici care prefera starea de "lene" fizica in locul adrenalinei ?


01-06-2008 23:37:27
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Auzi bre Shawusko........iote io nu vreau sa lenevesc acum deoarece o sa am destul timp pentru acest lucru cand am sa fiu la 2m sub pamant !....hihihi

02-06-2008 00:56:47
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Adrenalina, hormon de “lupta sau fuga” este produs de organismul uman in scopul supravietuirii....asa ca draga Showuska,adrenalina!cat mai multa adrenalina!=)

02-06-2008 08:19:51
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488

moebius a scris:


Deci, ce zici ? … Te-am convins  ( cat de cat :) ) sa faci un pic de pionierat in ceea ce priveste tema sugerata ? …

Sa zicem ca pe mine personal m-ai convinge sa fac o treaba de genul asta...si poate si pe altii....uiti insa un lucru:PROFILUL FORUMULUI....lumea vine aici in scopuri vadite de imperechere si nu o sa poti niciodata sa impiedeci masculii in calduri sau femeile neconsolate sa-si posteze chemarile insistente exact in mijlocul topic-ului deschis de tine avand drept tema ISTORIA ARTEI ,sa zicem....posibilitate sa le stergi mesajele sau sa le muti pe topic-ul corespunzator nu exista, asa ca totul devine o cheltuiala inutila de energie si nervi irositi de pomana...asta e politica acestui site,proprietarii lui fiind interesati(nu-i condamn,asta e afacerea!) doar de numarul celor care platesc ca sa-si posteze mascarile pe aici....in mod evident....introducerea de restrictii le-ar diminua serios numarul.....asa ca forumul si mai ales chat-ul sunt ale lor.....asa ca ar fi o munca inutila(munca e dusmanul meu in general,iar munca inutila mi-e dusman de moarte!) si m-as mai alege si cu injuraturi cum am patit-o.....(gen:"ia uite pe unde umbla asta,lua-l-ar dracu'...se da mare aici lovi-l-ar trenu-n fata garii")....in consecinta o sa ma rezum ca si pana acum sa postez la rubrica de profil ori de cate ori gasesc ceva de semnalat interesant in calatoriile mele....cu mentiunea ca o sa incerc sa ofer date utile unui eventual calator pe acele meleaguri si care nu se gasesc pe site-urile publicitare de pe net....in rest,multa stima ,coane moebius...=)


02-06-2008 16:09:29
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Nu te lasi Egon,bravo,vezi de asta imi placeti voi mie...de asta nu rezist multa vreme fara voi...pentru ca reusiti sa va sustineti prin argumente punctele de vedere...si mai ales pentru ca exista acel respect intre forumisti...(ma refer aici la cei consecventi)...=)

02-06-2008 17:01:29
   
?? kalinka
Cont Sters

Inregistat: 30-04-2007
Mesaje: 60
Eu vreau endorfine in loc de adrenalina, atunci cand vine vorba de timp liber si cum acestea se descarca in special dupa efort fizic, miscare sa fie cat cuprinde si sub orice forma. Sau cu alte cuvinte: placereeeeee.

02-06-2008 17:10:23
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

kalinka a scris:

Eu vreau endorfine in loc de adrenalina, atunci cand vine vorba de timp liber si cum acestea se descarca in special dupa efort fizic, miscare sa fie cat cuprinde si sub orice forma. Sau cu alte cuvinte: placereeeeee.

Cei care nu fac sport...oare de aceea prefera drogurile?;)


02-06-2008 17:15:58
   
?? kalinka
Cont Sters

Inregistat: 30-04-2007
Mesaje: 60
Poate prefera ciocolata, care descarca endorfine la greu.

02-06-2008 17:20:38
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

kalinka a scris:

Poate prefera ciocolata, care descarca endorfine la greu.

daaaa...imi place mult ciocolata amaruie....maninc zilnic cite-un pic...mmmm,numai gandul la ea si deja ma simt alta!=)


02-06-2008 17:33:39
   
?? kalinka
Cont Sters

Inregistat: 30-04-2007
Mesaje: 60
Ciocolatareasa sunt si eu. Si daca e sa recunosc, endorfinele mele se descarca mai degraba de la ciocolata si nu de la miscare. Preferata: ciocolata cu alune si stafide

02-06-2008 17:39:08
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

kalinka a scris:

Ciocolatareasa sunt si eu. Si daca e sa recunosc, endorfinele mele se descarca mai degraba de la ciocolata si nu de la miscare. Preferata: ciocolata cu alune si stafide

Candva imi placea si mie...dar ingrasa...=(
Singura cea amaruie care imi este permisa mie cea cu ceva kilograme in plus...=)


02-06-2008 17:49:13
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ultimul hobby care l-am descoperit de vreo 2 noptzi este : DATUL LA BUCI !.......hihihi

02-06-2008 22:34:27
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

CIUDATUL SA a scris:

Ultimul hobby care l-am descoperit de vreo 2 noptzi este : DATUL LA BUCI !.......hihihi


oups...Sir Ciudy, virgin pina de curind?


02-06-2008 23:41:14
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

SandieShaw a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Ultimul hobby care l-am descoperit de vreo 2 noptzi este : DATUL LA BUCI !.......hihihi


oups...Sir Ciudy, virgin pina de curind?

Se mai schimba oamenii draga Sandie...=D=D


03-06-2008 04:10:01
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Erata : DATUL DIN BUCI ! .......adica un sustzinut program de exercitzii fizice pentru eliminerea efectelor nesimtzirii gurmande shi shezutului cu fundul in fotoliu din ultimile 2 luni ! ....cu toate ca multe din amicile mele mi-au spus in ultimul timp ca am facut un cur shi o "prestantza" (burta de neam prost !) foarte sexi, atzatzatoare de pofte femeishti nebune ! ....hihihi
SandieShaw a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Ultimul hobby care l-am descoperit de vreo 2 noptzi este : DATUL LA BUCI !.......hihihi


oups...Sir Ciudy, virgin pina de curind?


03-06-2008 09:12:59
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Si calul Bucifal ce zicea oare ??? :D:D

03-06-2008 09:58:36
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

CIUDATUL SA a scris:

Erata : DATUL DIN BUCI ! .......adica un sustzinut program de exercitzii fizice pentru eliminerea efectelor nesimtzirii gurmande shi shezutului cu fundul in fotoliu din ultimile 2 luni ! ....cu toate ca multe din amicile mele mi-au spus in ultimul timp ca am facut un cur shi o "prestantza" (burta de neam prost !) foarte sexi, atzatzatoare de pofte femeishti nebune ! ....hihihi
SandieShaw a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Ultimul hobby care l-am descoperit de vreo 2 noptzi este : DATUL LA BUCI !.......hihihi


oups...Sir Ciudy, virgin pina de curind?

Mon cher...mi se pare mie sau te cam lauzi?;)
=D


03-06-2008 10:01:57
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Bucifaleshte !
Xtremul a scris:

Si calul Bucifal ce zicea oare ??? :D:D


03-06-2008 10:09:30
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
In versuri bineintzeles !
CIUDATUL SA a scris:

Bucifaleshte !
Xtremul a scris:

Si calul Bucifal ce zicea oare ??? :D:D


03-06-2008 10:10:17
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Daca nu ma laud io ,cine dracu" sa ma laude !?????
martiela a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Erata : DATUL DIN BUCI ! .......adica un sustzinut program de exercitzii fizice pentru eliminerea efectelor nesimtzirii gurmande shi shezutului cu fundul in fotoliu din ultimile 2 luni ! ....cu toate ca multe din amicile mele mi-au spus in ultimul timp ca am facut un cur shi o "prestantza" (burta de neam prost !) foarte sexi, atzatzatoare de pofte femeishti nebune ! ....hihihi
SandieShaw a scris:



oups...Sir Ciudy, virgin pina de curind?

Mon cher...mi se pare mie sau te cam lauzi?;)
=D


03-06-2008 10:11:28
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Am trei bunkere (pentru mine 3 e numarul cu norok, m-a urmareste tot timpul sau e o coincidenta)
Mi-ar place sa am mai mult timp liber, sa populez bunkerele :) ca restul au.


03-06-2008 10:14:10
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Timp liber am foarte putin. Mi-am facut-o cu mana mea. Am avut mult timp liber pe care al foloseam mergand la meciuri/concerte/parcuri citeam carti chiar aveam timp sa ma plicisesc(si cautam pe net; time killer). P'orma am devenit foarte ocupat la serviciu cu problemele altora si ca sa balanses stresul de acolo in weekendu' de 3 zile pe care il am, am gandit ca nu vreau sa vad Computer/celular(computer) pe nimeni, nici un om sau fo'o problema, nu facturi nu biluri, numai; Natura, Liniste, Bar, Jocuri, sa fac ceva cu mana (nu ce gandesti tu) nu cu "capu'" dar iar m-am dus inspre extreme si singurul timp liber acum pe care il mai am in ultimii 3 ani de zile e cel din Vacante. Nu am asa multe vacante ca Egon sau cum as vrea sa am, una pe luna, ci numai 4 sau 5 pe an.
Imi plac vacantele, asta as vrea sa fak in timpul liber sa umplu hai hui.


03-06-2008 10:19:16
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

moebius a scris:

M-am gandit sa deschid acest topic in ideea ca avand o baza comuna a preocuparilor, este mult mai usor de initiat si de dezvoltat o relatie de cuplu sau o frumoasa prietenie ( acestea fiind de fapt scopurile principale pentru care ne aflam < cei mai multi dintre noi > pe acest site ).
Rugamintea ar fi sa nu faceti doar o simpla insiruire ( pentru ca asa s-ar ramane la nivelul profilului - rubrica “interese” ) , ci sa va imaginati ca sunteti undeva “la o bere” ;) cu niste persoane apropiate si povestiti pe unde ati fost ultima oara la pescuit si ce ati prins, sau ce tuning v-ati facut sau ati vrea sa va faceti la masina/motocicleta, pe unde ati fost la schi iarna asta si ce v-a placut acolo sau ce nu, la ce instrument cantati si ce gen de muzica, prin ce parc mai mergeti sa jucati sah/ table/rummy/ … , vreo reteta speciala de ciorba de fasole pe care va place sa o gatiti pentru ca va face prietenii sa vina buluc atunci cand lansati o invitatie la masa ;) , etc …  ; … va dati seama ca lista ar putea fi kilometrica :), dar sper ca am dat  exemple suficiente pentru a “prinde ideea”…  Practic, un mozaic al pasiunilor si preocuparilor, unde pornind de la generalitati, cei pe “aceeasi lungime de unda “  sa dezvolte o discutie “specializata” pe domeniul respectiv ( si de ce nu, un topic propriu ), un fel de forum ;) orientat strict pe activitatile preferate :). Evident ca, asa cum este dealtfel precizat si in titlu, puteti inscrie si pasiuni care inca nu au avut sansa de a se materializa, in ideea de a gasi persoane cu care impartasiti aceste pasiuni si care poate ca v-ar putea da o mana de ajutor in acea directie.


Am readus in atentie postarea de inceput pentru a incerca resuscitarea topicului, ca de cand cu Bunkeriada ;), atentia s-a concentrat aproape exclusiv in directia respectiva. Deci, dupa cum spuneam : come out, come out, wherever you are  !!! ...   :):D , cu cat mai multe amanunte privitoare la "goanga" ;) pe care o aveti. Repet, aducand in discutie activitatea preferata, lansati practic o invitatie la dialog persoanelor cu care aveti cel putin un punct comun major. De fapt asa ar si trebui sa sune postarile, ca o invitatie pe care o lansati celor compatibili :).

Ultima modificare facuta de moebius (05-06-2008 01:07:05)


05-06-2008 00:50:32
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
Moebius Andronicus Pollonicus ,
Nu pot sa-ti spun ce-mi place sa fac in timpul liber .
Da'...pot sa povestesc ,daca vrei , despre ce muzica ascult , ce carte mai citesc...vreau reteta de dulceata de capsuni de la Tashica , sa-i fac si eu baietelului meu dulceata de capsuni . Tasicaaaa , te rog , reteta !
Descarc de pe net piese de teatru , asa ca ma uit la teatru , imi place ACTORUL DE TEATRU , care joaca la "scandura" , cum s-ar zice , ultima piesa de teatru vazuta "life" de mine a fost "Yvonne , principesa de Burgundia" - Teatru National din Iasi ( mai bun decat teatrele din Bucuresti) , un fel de "Miskin in fusta" , Miskin in varianta feminia...Asa...astea se pot spune .Acuma , de exemplu ascult poezie recitata de un actor "pentru sufletul meu" : Constantin Codrescu .
Joc fotbal ! Faultez ca dracu' si dau cu stangu'-n dreptu' , da-mi place...si sunt ranchiunoasa la fotbal...nu-mi place sa pierd .

Ultima modificare facuta de titmouse (05-06-2008 08:29:35)


05-06-2008 08:27:48
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Cu draga inima Titmouse,mama era o gospodina desavarsita,am invatat de la ea D-zeu s-o ierte de toate(vreau sa spun ca eu cred ca asa l-am cucerit pe sotul meu...ii placea cum gatesc...)

Reteta mea de gem, care rezista si 3 ani (asta daca nu il mananci pana atunci  ).

La 3 kg de fructe curatate pun 1,5 kg de zahar. Asez in cratita in care va fierbe un strat de capsuni, unul de zahar si tot asa pana termin. Deasupra sa fie zahar.
Acopar si las peste noapte in frigider. Isi vor lasa zeama pe care, daca vrei, o scurgi si faci sirop din ea, daca nu o lasi acolo, lungindu-se un pic timpul de fierbere.
A doua zi pun cratita pe foc si adaug si sucul de la o lamaie, care va impiedica zaharisirea si va ajuta la pastrarea culorii frumoase.
Daca ai timp, stai langa cratita si dai focul iute (scurtezi mult timpul si se pastreaza culoarea) si amesteci foarte des.
Cand vezi ca incepe sa faca bule la suprafata si are un aspect lucios, tragi cratita de pe foc, iei cateva picaturi de acolo si le pui pe o farfurie rece pe care o inclini. Daca se scurg greu sau deloc, gemul este gata. Daca se scurg rapid,il  mai pui pe foc.
Cand este gata pui gemul in borcane incalzite in cuptor, daca nu vrei asa le pui pe ceva metalic (tava, lama de cutit lata) ca sa nu se sparga.
Pui capacele si intorci borcanele cu fundul in sus pt. 10-15 min. Capacele se etanseizeaza si nu vor face mucegai. Cand se racesc complet le asezi frumos in camara .

Reteta e simpla, ma lungesc eu cu vorbele, ca de obicei ...eu mai am borcane si de acum 3 ani, e delicios, nu foarte dulce si fara conservanti sau gelatina. Anul acesta am facut multe chestii din capsuni(asta pentru ca i-am primit...), poate deschid un subiect despre conservele mele  .

Spor la treaba!

Sa-mi spui cum ti-a iesit....iar daca nu...sa ma chemi sa-ti ajut..;)

PS.
la dulceata cantitatea de fructe este egala cu cea de zahar...insa iese foarte, foarte dulce...prefer gemul...=)
Ei,si uite ca v-am impartasit din placerile mele,imi plac delicatesurile,in casa Kanal D faceam fetelor tot felul de bunatatzuri(imi trecea timpul mai usor) si de fiecare data cand iesea careva din casa la interviu pomenea despre clatitele mele,placintele mele,prajiturile mele....

Ultima modificare facuta de martiela (05-06-2008 09:03:13)


05-06-2008 08:53:23
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

martiela a scris:

Cu draga inima Titmouse,mama era o gospodina desavarsita,am invatat de la ea D-zeu s-o ierte de toate(vreau sa spun ca eu cred ca asa l-am cucerit pe sotul meu...ii placea cum gatesc...)

Reteta mea de gem, care rezista si 3 ani (asta daca nu il mananci pana atunci  ).

La 3 kg de fructe curatate pun 1,5 kg de zahar. Asez in cratita in care va fierbe un strat de capsuni, unul de zahar si tot asa pana termin. Deasupra sa fie zahar.
Acopar si las peste noapte in frigider. Isi vor lasa zeama pe care, daca vrei, o scurgi si faci sirop din ea, daca nu o lasi acolo, lungindu-se un pic timpul de fierbere.
A doua zi pun cratita pe foc si adaug si sucul de la o lamaie, care va impiedica zaharisirea si va ajuta la pastrarea culorii frumoase.
Daca ai timp, stai langa cratita si dai focul iute (scurtezi mult timpul si se pastreaza culoarea) si amesteci foarte des.
Cand vezi ca incepe sa faca bule la suprafata si are un aspect lucios, tragi cratita de pe foc, iei cateva picaturi de acolo si le pui pe o farfurie rece pe care o inclini. Daca se scurg greu sau deloc, gemul este gata. Daca se scurg rapid,il  mai pui pe foc.
Cand este gata pui gemul in borcane incalzite in cuptor, daca nu vrei asa le pui pe ceva metalic (tava, lama de cutit lata) ca sa nu se sparga.
Pui capacele si intorci borcanele cu fundul in sus pt. 10-15 min. Capacele se etanseizeaza si nu vor face mucegai. Cand se racesc complet le asezi frumos in camara .

Reteta e simpla, ma lungesc eu cu vorbele, ca de obicei ...eu mai am borcane si de acum 3 ani, e delicios, nu f. dulce si fara conservanti sau gelatina. Anul acesta am facut multe chestii din capsuni, poate deschid un subiect despre conservele mele  .

Spor la treaba!

Sa-mi spui cum ti-a iesit....iar daca nu...sa ma chemi sa-ti ajut..;)

PS.
la dulceata cantitatea de fructe este egala cu cea de zahar...insa iese foArte foarte dulce...prefer gemul...=)


Tashaaaa , multumesc din inima ; sa-ti spun drept , am vrut sa deschid la pagini personale un subiect de genu' :"ce mancam azi" , unde sa povestim de-ale noastre , de bucatarie , si despre retete si despre tot felul de trucuri de-ale gospodinelor . Eu gatesc , nu in fiecare zi , ca n-am timp , da' nu-mi place sa mananc numai in oras...da'...m-am gandit ca n-o sa scrie aproape nimeni ca vezi tu , femeile nu prea mai gatesc in ziua de azi .Si ma gandeam : "oare dac-o s-o rog pe tasha , macar o reteta pe saptamana sa ne scrie , o sa vrea ?" Las' ca le scriem aici la subectu' lu' Moebius Polonicus Andronicus


05-06-2008 09:01:11
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

titmouse a scris:


martiela a scris:

Cu draga inima Titmouse,mama era o gospodina desavarsita,am invatat de la ea D-zeu s-o ierte de toate(vreau sa spun ca eu cred ca asa l-am cucerit pe sotul meu...ii placea cum gatesc...)

Reteta mea de gem, care rezista si 3 ani (asta daca nu il mananci pana atunci  ).

La 3 kg de fructe curatate pun 1,5 kg de zahar. Asez in cratita in care va fierbe un strat de capsuni, unul de zahar si tot asa pana termin. Deasupra sa fie zahar.
Acopar si las peste noapte in frigider. Isi vor lasa zeama pe care, daca vrei, o scurgi si faci sirop din ea, daca nu o lasi acolo, lungindu-se un pic timpul de fierbere.
A doua zi pun cratita pe foc si adaug si sucul de la o lamaie, care va impiedica zaharisirea si va ajuta la pastrarea culorii frumoase.
Daca ai timp, stai langa cratita si dai focul iute (scurtezi mult timpul si se pastreaza culoarea) si amesteci foarte des.
Cand vezi ca incepe sa faca bule la suprafata si are un aspect lucios, tragi cratita de pe foc, iei cateva picaturi de acolo si le pui pe o farfurie rece pe care o inclini. Daca se scurg greu sau deloc, gemul este gata. Daca se scurg rapid,il  mai pui pe foc.
Cand este gata pui gemul in borcane incalzite in cuptor, daca nu vrei asa le pui pe ceva metalic (tava, lama de cutit lata) ca sa nu se sparga.
Pui capacele si intorci borcanele cu fundul in sus pt. 10-15 min. Capacele se etanseizeaza si nu vor face mucegai. Cand se racesc complet le asezi frumos in camara .

Reteta e simpla, ma lungesc eu cu vorbele, ca de obicei ...eu mai am borcane si de acum 3 ani, e delicios, nu f. dulce si fara conservanti sau gelatina. Anul acesta am facut multe chestii din capsuni, poate deschid un subiect despre conservele mele  .

Spor la treaba!

Sa-mi spui cum ti-a iesit....iar daca nu...sa ma chemi sa-ti ajut..;)

PS.
la dulceata cantitatea de fructe este egala cu cea de zahar...insa iese foArte foarte dulce...prefer gemul...=)


Tashaaaa , multumesc din inima ; sa-ti spun drept , am vrut sa deschid la pagini personale un subiect de genu' :"ce mancam azi" , unde sa povestim de-ale noastre , de bucatarie , si despre retete si despre tot felul de trucuri de-ale gospodinelor . Eu gatesc , nu in fiecare zi , ca n-am timp , da' nu-mi place sa mananc numai in oras...da'...m-am gandit ca n-o sa scrie aproape nimeni ca vezi tu , femeile nu prea mai gatesc in ziua de azi .Si ma gandeam : "oare dac-o s-o rog pe tasha , macar o reteta pe saptamana sa ne scrie , o sa vrea ?" Las' ca le scriem aici la subectu' lu' Moebius Polonicus Andronicus



Ladies, nu pot decat sa ma bucur pentru faptul ca doua prezentze fermecatoare imi dau prilejul sa inaugurez "sectiunea" :) gourmet.
Postarea Martielei este perfecta in aceasta directie ; sunt sigur ca pe langa cei cu inclinatii deosebite in ale gatitului, vor fi atrasi si o gramada de gurmanzi care sper sa si posteze ceva in timp ce ... inghit in sec ;):D.
Iar Titmouse :), dupa explozia de interes generata de ideea Bunkeriadei ;), asistam la o dovada in plus ca prezenta ta este salutara pe orice topic ; ...  sa'mna :) pentru ajutorul acordat in vederea "racolarii" ;) Martielei si pentru energia injectata (si) acestui topic prin postari.

Ultima modificare facuta de moebius (05-06-2008 15:16:21)


05-06-2008 12:55:50
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Multumesc Martiela pentru reteta! Mi-am notat-o si eu..si promit ca in week-end am sa o si incerc...!!! Eu nu prea le am cu dulciurile...prefer sa le cumpar...in schimb specialitatea mea e Ciorba de burta..  sarmalutzele si placinta de branza cu stafide...daca e careva interesat...pot sa le dau reteta! :)))

05-06-2008 13:36:55
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Io as prefera, sincer, produsele finite sarmaloaso-burtoase ;) in loc de retzete... :D:D (mai ales ca nu mai am deloc burta ;)).

Fiindca la dulciuri chiar am interdictie absoluta. :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (05-06-2008 13:44:26)


05-06-2008 13:42:30
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
diabeticule !..........hihihi

05-06-2008 13:45:57
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

diabeticule !..........hihihi


hihi, iar o nimerishi, cumetre, da'sa stii (nu doar tu, ci mai ales dragele forumiste ;)) ca am o forma paradoxala de diabet, care mareste potentza!! :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (05-06-2008 13:57:46)


05-06-2008 13:56:52
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Potentule ....hihihi

05-06-2008 14:19:13
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Stii doar, cumetre, ca hirtia (si monitorul, in ultima vreme) suporta orice... ;)
Inclusiv "autoreclama mincinoasa" :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (05-06-2008 14:25:51)


05-06-2008 14:25:27
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

Xtremul a scris:


CIUDATUL SA a scris:

diabeticule !..........hihihi


hihi, iar o nimerishi, cumetre, da'sa stii (nu doar tu, ci mai ales dragele forumiste ;)) ca am o forma paradoxala de diabet, care mareste potentza!! :D:D

ups...pe asta n-am mai stiut-o....si te risipesti asa,coane Xtreme?;)
=D=D=D


05-06-2008 14:53:26
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

unikaa a scris:

Multumesc Martiela pentru reteta! Mi-am notat-o si eu..si promit ca in week-end am sa o si incerc...!!! Eu nu prea le am cu dulciurile...prefer sa le cumpar...in schimb specialitatea mea e Ciorba de burta..  sarmalutzele si placinta de branza cu stafide...daca e careva interesat...pot sa le dau reteta! :)))

Si mie imi place ciorba de burta...si faceam destul de des cand traia sotul meu...e mult de lucru cu ea,acum o fac doar cand am mai multi invitati...fetele mele nu se dau in vant dupa asa ceva...
   Sarmale nu este saptamina sa nu fac...plac cel mai tare fetelor,cu smantana multa...multa...
    In schimbul ciorbei de burta imi cer sa le fac ciorba de perisoare si supa de pasare cu galuste,azi insa am pus la fiert ciolan cu fasole...cine  da o fuga pina la Satu Mare?;)
=D=D


05-06-2008 15:00:52
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
As da io, dar poate doar cu arioplanul lui moebius as ajunge la timp... :D:D
Apropo de "risipire", ma chere, astept 2012... sau 2009 poate, cind oferta feminina o sa fie "concentrata" in buncar !! :D:D
Si nu virtual ca p-acilea.
(bine c-ati trecut peste postarea cu "autoreclama mincinoasa"... ;))

Ultima modificare facuta de Xtremul (05-06-2008 15:10:21)


05-06-2008 15:02:30
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la