Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Cu masca sau fara masca???....    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Cu totii purtam o masca...uneori se impune purtarea unei masti ,mai ales atunci cand avem probleme si nu dorim sa impovaram pe cei din jur cu grijile si problemele noastre. Este o forma de autocontrol si este bine sa nu "ne punem sufletul pe tava".Nu intotdeauna sinceritatea ne avantajeaza. Timidul cu o masca buna poate trece prin viata pozand in cel mai curajos om.....=)
Nu sunt,insa de acord, cu masca ipocriziei, aceasta nu are nici o scuza
Daca atunci cand vrem sa cucerim pe cineva ii aratam doar latura buna si frumoasa ,este bine,deoarece nu ne ascundem punem doar accentul pe ce avem bun iar rautatea si viciile se ascund si pot chiar sa dispara.Si toate astea din dragoste pentru cineva.
Sigur ca sunt si persoane "bolnave "care folosesc minciuna si mastile doar asa de amorul artei,dar acestea sunt putine.
Sunt descoperiti destul de repede si ocoliti
Si apoi sub orice fel de masca te-ai ascunde nu vei putea scapa niciodata de propria ta persoalitate.
Nu-i pacalesti doar pe cei din jur ,te pacalesti in primul rand pe tine.


15-06-2008 08:31:38
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Apropo de masti si eventuala lor utilitate, cred ca mai usor as suporta latura urata/nedorita a unei personalitati decat incercarea de a mi se ascunde aceasta latura. Uhm, ipocrizia este cel mai urat defect pe care il poate avea cineva. Cred...

Intr-adevar, masca poate fi uneori expresia incercarii de a mima ceva, de a ascunde opusul acestui ceva, opus care i-ar intrista pe cei dragi sau despre care credem ca ne-ar face noua insine rau. Masca e respingatoare numai atunci cand amageste. Lucrul naibii insa, oare nu ne amagim singuri de cele mai multe ori, preferand sa vedem doar ce ne place?


15-06-2008 09:50:58
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Sunt multe cazuri in care oamenii se prefac prietenii cuiva, pentru a le marturisi altora ca de fapt detesta acea persoana. Multora li se pare normal, ba chiar admira faptul ca pot minti cu zambetul pe buze, prefacandu-se ca simpatizeaza pe cineva. Unii insa nici nu le observa duplicitatea. Aceasta atitudine este cateodata considerata chiar politicoasa. Dar politetea inseamna sa ne comportam cu amabilitate chiar daca nu ne place in mod special cineva, nu sa lingusim si sa ne dam drept cei mai buni amici....=(

15-06-2008 10:11:03
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
De un lucru sunt sigur: in dragoste este mai mult sacrificiu decat in orice, in dragoste e mai multa prietenie decat in cea mai puternica tovarasie, in dragoste ai sa gasesti mai multe pareri de rau decat in cele mai adanci regrete.
    Proba dragostei nu este timpul. Proba dragostei este capacitatea de a vedea in omul de langa tine reflexia acelui eu pe care doar tu si el o stiti. Capacitatea de a intelege ca acel om este unul din oamenii din viata ta care iti vor modifica felul tau de a fi, de a gandi, de a percepe lumea din jurul tau. Si asta intr-un mod care se impleteste cu pasiunea oarba a doi amanti....
    Sunt multe lucruri legate de dragoste care sunt foarte asemanatoare cu viata in general. Poate frumusetea ei care nu stie conceptul de egoism. Habar nu am, mereu cand iubesc gasesc noi granite si noi orizonturi in fiecare zi. Ce nu gasesc niciodata este o limita.
   Te bagi, sau doar ai sa-mi povesteti despre iubire si sentimente? Trebuie sa … nu trebuie de fapt nimic.

Ultima modificare facuta de martiela (22-06-2008 08:09:49)


22-06-2008 08:07:49
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
cu masca de cal

Drept Inainte


24-07-2008 02:43:23
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:

cu masca de cal

Drept Inainte

asa spui tu?;)
sau asa faci?


25-07-2008 19:28:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Aloooooooooooooooooooooooo!!!!domnu' moderator ai uitat degetul pe emoticon sau ai o problema grava?=)

26-07-2008 16:44:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Increderea in mine si perseverenta m-au invatat ca trebuie sa am curajul necesar pentru a face in viata schimbarile pe care mi le-am dorit. Din moment ce putem alege, putem schimba. Eu spun mereu ca in viata prefer sa regret lucrurile pe care le-am facut decat pe cele pe care nu le-am facut. Daca am sa reusesc nu stiu… dar cu siguranta stiu ce vreau! Provocarile din viata unei femei sunt adevarate "teste de rezistenta". Pentru a castiga totul, o femeie trebuie sa stie uneori sa piarda!

27-07-2008 08:34:29
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Singurătatea mistifică omul, Ă®l macină, Ă®i dă existenţei sale o aură doloristă, nu are un caracter cathartic, ci, din contră, devine gheena oricăror iluzii, a oricăror speranţe sau aşteptări. Două feţe ale aceluiaşi chip ce ascund Ă®n acelaşi cuget două gânduri, acesta este omul, nu reprezintă nici demonul, nici Ă®ngerul, nici fiara, nici sfântul, este Ă®mbinarea hibridă a tuturor acestor entităţi. Pustiul Ă®l seacă de viaţă, de dorinţă, de speranţă, „aşteptarea ne dă iluzia că facem ceva aşteptând, când, de fapt, nu facem altceva decât să murim suportabil, puţin câte puţin. ” (Octavian Paler) Când disperarea ajunge la paroxism, ne domină şi scoate la iveală fiara ce reuşeşte să ne stăpânească asemenea unui Ă®mblânzitor de cobre. Cu toţii ne naştem oameni, dar câţi dintre noi reuşesc să-şi găsească curajul şi tenacitatea de a străbate deşertul pustiului din noi, de a Ă®nfrunta demonul pentru a regăsi empireul ispăşirii, de a renunţa la mască pentru a revela chipul, de a accepta provocarea şi de a nu se refugia Ă®ntr-o grotă ?

....gandurile astea apartin lui Anca Nistoroiu...da mi-au placut tare mult...


12-08-2008 14:27:12
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

unikaa a scris:

Singurătatea mistifică omul, Ă®l macină, Ă®i dă existenţei sale o aură doloristă, nu are un caracter cathartic, ci, din contră, devine gheena oricăror iluzii, a oricăror speranţe sau aşteptări. Două feţe ale aceluiaşi chip ce ascund Ă®n acelaşi cuget două gânduri, acesta este omul, nu reprezintă nici demonul, nici Ă®ngerul, nici fiara, nici sfântul, este Ă®mbinarea hibridă a tuturor acestor entităţi. Pustiul Ă®l seacă de viaţă, de dorinţă, de speranţă, „aşteptarea ne dă iluzia că facem ceva aşteptând, când, de fapt, nu facem altceva decât să murim suportabil, puţin câte puţin. ” (Octavian Paler) Când disperarea ajunge la paroxism, ne domină şi scoate la iveală fiara ce reuşeşte să ne stăpânească asemenea unui Ă®mblânzitor de cobre. Cu toţii ne naştem oameni, dar câţi dintre noi reuşesc să-şi găsească curajul şi tenacitatea de a străbate deşertul pustiului din noi, de a Ă®nfrunta demonul pentru a regăsi empireul ispăşirii, de a renunţa la mască pentru a revela chipul, de a accepta provocarea şi de a nu se refugia Ă®ntr-o grotă ?

....gandurile astea apartin lui Anca Nistoroiu...da mi-au placut tare mult...


Atunci cind nu mai suntem copii,murim.,putin,cite - parca asa spunea Brincusi ,nu?avem nevoie intotdeauna sa fim copii ,si este ideal sa revenim ,cind si cind la inocenta,pt a ne scutura de partea grea si mizera a vietii,E GREU...dar ce bine ne simtim,chiar daca sub masca unui copil nevinovat...=)


12-08-2008 22:26:54
   
Pagini: 1    
Mergeti la