Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Sfaturi pentru doamne si nu numai...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Nu inteleg multe...de pilda cum poti ca om sa te prezinti in societate, indiferent de loc, cu niste maini muradre, naspalate, cu unghiile neingrijite si cu un strat cu ceva materie sub ele?! e peste puterea mea de a intelege...nimeni nu spune sa fii cu manichiura facuta dupa ultimul trend...insa o asemena atitudine lasa foarte mult de dorit si face parte cred din uzantele firesti ale bunului simt si apoi ale bunului gust...
Iata un articol interesant care mi-a atras atentia si pe care doresc sa-l postez aici spre lecturare fara insa a aduce o ofensa cuiva...

"Unghiile sunt o parte foarte importanta a mainilor, iar mainile pot spune foarte multe despre personalitatea unei persoane. Asa cum va ingrijiti mainile, la fel va trebui sa acordati o atentie desavarsita si unghiilor.
Mainile ingrijite care au si unghii sanatoase, curate si frumoase sunt un lucru foarte important pentru o femeie si de ce nu si pentru un barbat. Unghiile murdare si neintretinute vor face ca mainile sa aibe un aspect total neingrijit. De aceea este nevoie ca unghiile sa fie puternice si sa straluceasca de sanatate.
Mainile pot spune cata grija are acea persoana de corpul sau si de ce nu cat se respecta. In acelasi timp, mainile au un rol important in comunicare si de aceea ele trebuie sa arate cat mai bine caci vor fi observate de orice persoana cu care intrati in contact.
Iata cateva sfaturi care va vor ajuta sa aveti unghiile si mainile pe care orice femeie sau barbat si le doreste: puternice, sanatoase si foarte frumoase.
Pentru unghii
• O data la doua zile, tine pentru 20 de minute unghiile in ulei de masline;
• Pentru unghii puternice cauta produse de ingrijire care contin substante si extracte din par de cal;
• Pentru a indeparta petele de pe unghii, tine-le intr-un amestec de apa si zeama de lamaie cateva minute;
• Nu este indicat sa indepartezi cuticulele de pe unghii deoarece daca iti provoci o rana aceasta se poate infecta foarte usor;
• Daca folosesti oja incearca sa lasi cateva zile, la maxim 2 saptamani, unghiile fara aceasta substanta care le acopera.
• Pentru unghiile exfoliate si care se rup usor
• Pilirea periodica si corecta (adica intr-un singur sens) trebuie sa devina obisnuinta pentru tine daca ai unghii care se exfoliaza usor;
• Substantele grase care se regasesc in majoritatea uleiurilor sunt foarte sanatoase pentru unghii;
• Vitamina B, in special vitamina B5, este importanta pentru o piele sanatoasa si pentru unghii sanatoase.
Pentru maini
Pielea de pe maini este fina si delicata. De aceea, trebuie sa acorzi atentie desavarsita atunci cand vine vorba de ingrijirea lor;
• Foloseste crema hidratanta de cel putin 4 ori pe zi;
• Poti folosi produsele de exfoliere a fetei si pentru a-ti exfolia pielea de pe maini o data pe saptamana;
• Seara, nu uita de crema hidratanta pentru maini;
• Pentru mainile foarte uscate, dupa ce te speli cu sapun, umezeste-ti din nou mainile, toarna putina sare in palme, foloseste-o ca pe un exfoliant, apoi limpezeste-te din nou. Dupa uscare, aplica pe maini crema hidratanta;
• Foloseste manusi atunci cand lucrezi in gradina sau cand folosesti produse chimice pentru curatenie;
• Protejaza-ti mainile de efectele agresive ale schimbarilor de temperatura;
• Cea mai buna metoda pentru a avea maini frumoase este sa le oferi acestora un ritual zilnic de ingrijire.
E foarte important sa urmati un regim pentru ingrijirea mainilor si a unghiilor, chiar daca acest lucru inseamna doar aplicarea unei creme hidratante. Facand acest lucru cu regularitate, veti avea maini si unghii frumoase pentru foarte mult timp."


15-06-2008 20:31:56
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
<b>O LABA IGIENICA SHI SANATOASA POATE FI FACUT DOAR DE O MANA FRUMOASA !!!!! </b> ......hihihi :D

15-06-2008 21:01:08
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
O LABA IGIENICA SHI SANATOASA POATE FI FACUT DOAR DE O MANA FRUMOASA !!!!! ......hihihi :D (asha-i cand tastezi pe mai multe forumuri ....hihihi )
CIUDATUL SA a scris:

<b>O LABA IGIENICA SHI SANATOASA POATE FI FACUT DOAR DE O MANA FRUMOASA !!!!! </b> ......hihihi :D


15-06-2008 21:03:02
   
Mona 18
Femeie

Nou venit

Inregistat: 15-06-2008
Mesaje: 9
Interesante sfaturi...imi prind bine,salut ideea doamnei martiela...=)

15-06-2008 21:13:00
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
ei, vezi, martiela...ce insemnatate au cuvintelele: "... si nu numai"?

15-06-2008 21:25:38
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

SandieShaw a scris:

ei, vezi, martiela...ce insemnatate au cuvintelele: "... si nu numai"?

Da...acest si nu numai...mi-a ramas intiparit in minte,cam stii tu de unde, ma tres chere...;)


15-06-2008 22:06:15
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396
E clar faptul ca titlul vine din intentia de a nu prezenta topicul ca fiind destinat exclusiv femeilor, ... dar lasa loc si la interpretari … malitioase :rolleyes:...

Oricum , ar fi interesant de vazut cate si mai ales  ... care ;) dintre reprezentantele sexului frumos ar considera ca nu se incadreaza in categorie ( evident, nu despre starea civila vorbim ) :rolleyes::rolleyes: ...

Chiar, ar fi un topic "fain" :rolleyes::rolleyes::D : Considerati ca sunteti o … doamna ?!? ;) ... Argumentati  !!!  :rolleyes::D:D    ;
... ce ziceti, oare ar fi multe postari ?!?  :rolleyes::rolleyes: ... :D:D:D



Si apropo de postari, prin prezenta cam fac un … trespassing ;) pe "teritoriul" micilor malitii, zona patronata de cea mai pitoreasca prezentza de pe forum, asa ca nu pot incheia decat in stilul caracteristic : hihihi   ;):D:D:D

P.S. Sper ca este destul de clar faptul ca aceste bla,bla-uri nu reprezinta absolut deloc vreun atac, ci doar un evident … “nod in papura” ;) …

Ultima modificare facuta de moebius (16-06-2008 03:43:46)


15-06-2008 23:23:18
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi ce bine ca nu-s o doamna shi nu numai .......sunt un provocator pe fatza ca daca eram pe spate va aratam curul ...pardon poponetzul !

15-06-2008 23:51:42
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Apropos de ce zice tanti Martiela (schimba naibii nick-ul asta ca-mi vine bamboo-ul shi din Martinica nu te mai scot !!!)....deci revenind shi o spun serios :

MI SE FACE GREATZA CAND VAZ CATE-O DOAMNA D-ASTA DE CLASA "NALTA, IMBUCA CEAPA DINTR-O DATA , CU BARTAI GHEARELE VOPSITE STRIDENT !


16-06-2008 00:02:39
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

moebius a scris:

E clar faptul ca titlul vine din intentia de a nu prezenta topicul ca fiind destinat exclusiv femeilor, ... dar lasa loc si la interpretari … malitioase :rolleyes:...

Oricum , ar fi interesant de vazut cate si mai ales  ... care ;) dintre reprezentantele sexului frumos ar considera ca nu se incadreaza in categorie ( evident, nu despre starea civila vorbim ) :rolleyes::rolleyes: ...

Chiar, ar fi un topic "fain" :rolleyes::rolleyes::D : Considerati ca sunteti o … doamna ?!? ;) ... Argumentati  !!!  :rolleyes::D:D    ;
... ce ziceti, oare ar fi multe postari ?!?  :rolleyes::rolleyes: ... :D:D:D



Si apropo de postari, prin prezenta cam fac un … trespassing ;) pe "teritoriul" micilor malitii, zona patronata de cea mai pitoreasca prezentza de pe forum, asa ca nu pot incheia decat in stilul caracteristic : hihihi   ;):D:D:D

P.S. Sper ca este destul de clar faptul ca aceste bla,bla-uri nu reprezinta absolut deloc vreun atac, ci doar un evident … “nod in papura” ;) …

Frumoasa intrebare...=)
Numai tu puteai sa o pui...
Consider ca nobletea;sub toate aspectele ei:a fi onorabil,a avea cuvint,a avea caracter ...a fi respectabil;in asta ar consta "domnia" !

Mai toti inteleg prin expresia in discutie,o persoana educata,rafinata,eleganta...si cu foarte multi bani...ca sa-si permita toate acestea!
Cu alte cuvinte,totul,s-ar invirti in jurul banilor!
Astfel,orice Chirita bine imbracata,cu bani, plina de ifose si care-si "da ochii peste cap"(...in lipsa sarurilor si lesinurilor care,s-au demodat) ar fi "o doamna"!
Geme lumea de "domni" si "doamne" !
Eu zic sa nu confundam snobismul si ipocrizia cu ..."domnia"!
Domnia,ne-o confera nobletea caracterului!...cred eu....dar poate altii au alta parere...=)
Aaaaa,si sa dau raspunsul complet...daca sunt o doamna?da!...consider ca da!
De ce?....Pentru ca incerc prin tot ce fac sa nu dezamagesc pe cei din jurul meu si mai nou am observat ca pot sa fiu si controlabila...;)
Asa si rogu-va ,fetelor, nu-l dezamagiti pe Moebius....=)...dati cu scrisu'....

Ultima modificare facuta de martiela (16-06-2008 08:14:28)


16-06-2008 08:06:06
   
?? moebius
Cont Sters

Inregistat: 22-06-2007
Mesaje: 396

martiela a scris:

  ... Aaaaa,si sa dau raspunsul complet...daca sunt o doamna?da!...consider ca da!
De ce?....Pentru ca incerc prin tot ce fac sa nu dezamagesc pe cei din jurul meu si mai nou am observat ca pot sa fiu si controlabila...;)
Asa si rogu-va ,fetelor, nu-l dezamagiti pe Moebius....=)...dati cu scrisu'....



Ei, faceam si eu doar o glumitza mai ... ciudata ;):D:D:D ...

Si oricum, chiar faci parte dintre cele care nu au nevoie sa argumenteze raspunsul, de fapt nici nu li s-ar adresa vreodata o intrebare de genul asta, tocmai pentru ca afirmativul ( pentru incadrarea in categoria in discutie, respectiv doamna < in cel mai bun sens al cuvantului > ) este evident pentru toata lumea.

Ultima modificare facuta de moebius (16-06-2008 10:19:07)


16-06-2008 09:51:27
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

moebius a scris:


martiela a scris:

  ... Aaaaa,si sa dau raspunsul complet...daca sunt o doamna?da!...consider ca da!
De ce?....Pentru ca incerc prin tot ce fac sa nu dezamagesc pe cei din jurul meu si mai nou am observat ca pot sa fiu si controlabila...;)
Asa si rogu-va ,fetelor, nu-l dezamagiti pe Moebius....=)...dati cu scrisu'....



Ei, faceam si eu doar o glumitza mai ... ciudata ;):D:D:D ...

Si oricum, chiar faci parte dintre cele care nu au nevoie sa argumenteze raspunsul, de fapt nici nu li s-ar adresa vreodata o intrebare de genul asta, tocmai pentru ca afirmativul pentru incadrarea in categoria in discutie ( respectiv doamna < in cel mai bun sens al cuvantului > ) este evident pentru toata lumea.

Multumesc,Uite tocmai pot sa spun ca esti un  DOMN!
Am apreciat tot ce ai scris de de la inceputurile tale pe forum...esti foarte personal si scrii cu multa pertinenta,lucru care tocmai intareste  cuvintul in discutie...;)


16-06-2008 10:20:47
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

moebius a scris:


martiela a scris:

  ... Aaaaa,si sa dau raspunsul complet...daca sunt o doamna?da!...consider ca da!
De ce?....Pentru ca incerc prin tot ce fac sa nu dezamagesc pe cei din jurul meu si mai nou am observat ca pot sa fiu si controlabila...;)
Asa si rogu-va ,fetelor, nu-l dezamagiti pe Moebius....=)...dati cu scrisu'....



Ei, faceam si eu doar o glumitza mai ... ciudata ;):D:D:D ...

Si oricum, chiar faci parte dintre cele care nu au nevoie sa argumenteze raspunsul, de fapt nici nu li s-ar adresa vreodata o intrebare de genul asta, tocmai pentru ca afirmativul ( pentru incadrarea in categoria in discutie, respectiv doamna < in cel mai bun sens al cuvantului > ) este evident pentru toata lumea.


Ca sa nu-l dezamagesc pe Moebius , deoarece numai el putea s-o puna , am sa raspund ca o Doamna este o femeie cu Scoala de dans si Bune Manere cand circula pe strada .

Ultima modificare facuta de titmouse (16-06-2008 10:22:43)


16-06-2008 10:22:30
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Deci implicit potzi fi o DOAMNA doar CAND CIRCULI PE STRADA ......
In concluzie fomei nu circulatzi pe carari sau poteci deoarece nu intrunitzi conditziile de a fi DOAMNE !!!!
Zaharisitzilor shi dulcegaroshilor ..... batetzi campii gratzios precum elefantul !


16-06-2008 10:44:43
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

titmouse a scris:

, am sa raspund ca o Doamna este o femeie cu Scoala de dans si Bune Manere
cand circula pe strada .

Da'  ce ti-ar raspunde o astfel de doamna , dac-ai intreba-o : "Dansati ?" ?
- Nu, ba, asa merg io, manca-mi-ai piiiizda !


16-06-2008 10:45:07
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Shi feritzi-va astazi ca va faultatez de va sar neuronii din cap ....io nu-s educat precum cumatrul PPAN...va spurc de nu va spalatzi cu toata marea ........
Pane aia cu BUNE MANERE este bine pusa acolo ca daca n-ar avea manere DOAMNELE astea n-ai avea cum sa le mutzi de ici colo precum valiza ! ......auzitzi doamnelor va rog sa-mi raspundetzi la urmatoarea intrebare :
[b]


16-06-2008 10:50:47
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
CUM SE MANANCA PUIUL FRIPT SHI IN CE MANA SE TZINE FURCULITZA DE PESHTE ! ......DOAMNELOR !

16-06-2008 10:52:05
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Deocamdat pe acest forum detectorul meu a descoperit decat o doamna...in rest doar femei cu PULI IN CAP !
Hai ca v-am amorsat saritzi gashtelor shi gagaitzi !


16-06-2008 10:55:38
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Doamna ma tzin de tine precum scaiul de oaie .....raspund in pana mea la intrebare .....n-o mai da de gard !

16-06-2008 10:56:45
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Ciudatule, Bunele Manere isi dovedesc utilitatea (in ce le priveste pe doamne), ca te tii de ele cand le futzi... :D

16-06-2008 10:57:36
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
In primul rand DOMNULE P.PAN sa mi te adresezi cu domnul CIUDATUL deoarece suntem nishte DOMNI ce pana gashtii ....cat despre aia cu uitlitatea ...ai dreptate, dar io fiind un domn n-am putut sa ma exprim atat de grobian ce p.ula mea !......
Sincer PP-ule ...pardon DOMNULE PP asha ma apuca o borala shi-o voma cand vad cum este confundata domnia cu pupincurismul shi acceptarea prostiei ...de tot imi vine sa ma duc intr-o parcare ca shi-acolo-s numai doamne .....cu shervetzelul se shterg la gura dupa ce-o sug !!!!


16-06-2008 11:08:45
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
A nu-i spune unui prost ca-i prost nu-i domnie ...e tot prostie !!!!!
hai gashtelor la interval ....ce-atzi amutzit ?...telenovelistelor


16-06-2008 11:11:40
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

CUM SE MANANCA PUIUL FRIPT SHI IN CE MANA SE TZINE FURCULITZA DE PESHTE ! ......DOAMNELOR !



O Doamna este tot ce nu sunt eu .
O Doamna este o femeie care ,atunci cand este invitata la cina la un  restaurant de lux , nu-i spune chelnerului , dupa ce consulta lista de meniuri : " Va rog sa-mi aduceti ceva ce sa stiu si eu cum sa mananc !!! - asa cum am facut eu .
O Doamna este o femeie care , atunci cand serveste un cockteil in acelasi restaurant de lux , nu-si pune coatele pe masa , asa ca mine .
O Doamna este o femeie care nu se cearta niciodata cu Directorul de la Reffeisen Bank , asa ca mine .
  O Doamna este o femeie care nu reactioneaza ca mine si ca Peggy Bundy , cand vede cutia postala plina de facturi .
  O Doamna este o femeie care nu tranteste pareri proprii si remarci nepotrivite in cele mai tot nepotrivite momente de exemplu .
  O Doamna este o femeie care reuseste sa se abtina sa nu caste(da'...am pus mana la gura) , asa ca mine , la ultima expozitie de pictura in timp ce criticu' intr-ale artei vorbeste de 5 ore de ma dor picioarele de tocuri , futu-i vernisaju'........ 
  O Doamna este o femeie selectiva in orice moment al vietii ei , cu putini prieteni acceptati pe site , nu ca mine care m-am trezit intr-un tarziu : "iaaaa te uita , ce de pule prietene am eu !????
  O Doamna este o femeie care nu se pupa-n bot , nu se tavaleste si le da de mancare la toti cainii madanezi , precum io .Ea infiinteaza civilizat o Asociatie "Salvati cainii bagabonti" .
  O Doamna este o femeie care nu primeste niciodata amenzi de la "Electrica" , ca si-a iesit din pepeni .
  O Doamna este o femeie care nu spune nicioodata adevarul si nu minte niciodata , cum io .
.......................................................................................................

Ultima modificare facuta de titmouse (16-06-2008 11:12:52)


16-06-2008 11:12:19
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Xtreme unde mama lu' proces verbal bantui ca au tabarat doamnele pe domniile noastre P. PAN shi CIUDATUL S.A. !

16-06-2008 11:14:47
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Tu sa taci futu-tzi motzul din varful capului ca nu vorbeam de tine !
titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

CUM SE MANANCA PUIUL FRIPT SHI IN CE MANA SE TZINE FURCULITZA DE PESHTE ! ......DOAMNELOR !



O Doamna este tot ce nu sunt eu .
O Doamna este o femeie care ,atunci cand este invitata la cina la un  restaurant de lux , nu-i spune chelnerului , dupa ce consulta lista de meniuri : " Va rog sa-mi aduceti ceva ce sa stiu si eu cum sa mananc !!! - asa cum am facut eu .
O Doamna este o femeie care , atunci cand serveste un cockteil in acelasi restaurant de lux , nu-si pune coatele pe masa , asa ca mine .
O Doamna este o femeie care nu se cearta niciodata cu Directorul de la Reffeisen Bank , asa ca mine .
  O Doamna este o femeie care nu reactioneaza ca mine si ca Peggy Bundy , cand vede cutia postala plina de facturi .
  O Doamna este o femeie care nu tranteste pareri proprii si remarci nepotrivite in cele mai tot nepotrivite momente de exemplu .
  O Doamna este o femeie care reuseste sa se abtina sa nu caste(da'...am pus mana la gura) , asa ca mine , la ultima expozitie de pictura in timp ce criticu' intr-ale artei vorbeste de 5 ore de ma dor picioarele de tocuri , futu-i vernisaju'........ 
  O Doamna este o femeie selectiva in orice moment al vietii ei , cu putini prieteni acceptati pe site , nu ca mine care m-am trezit intr-un tarziu : "iaaaa te uita , ce de pule prietene am eu !????
  O Doamna este o femeie care nu se pupa-n bot , nu se tavaleste si le da de mancare la toti cainii madanezi , precum io .Ea infiinteaza civilizat o Asociatie "Salvati cainii bagabonti" .
  O Doamna este o femeie care nu primeste niciodata amenzi de la "Electrica" , ca si-a iesit din pepeni .
  O Doamna este o femeie care nu spune nicioodata adevarul si nu minte niciodata , cum io .
.......................................................................................................


16-06-2008 11:15:58
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Nu am pretentia sa fiu o Doamna.dar ma straduiesc sa fiu de 3 ori femeie(stiti voi cum e aia ;) )

Si ca sa raspund si la intrebarea lui Ciudy..puiul se mananca cu mana..iar furculitza speciala pentru peste se tine in mana stanga...oricum cred ca asta stia toata lumea! :)))


16-06-2008 11:16:47
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Doamna ma tzin de tine precum scaiul de oaie .....raspund in pana mea la intrebare .....n-o mai da de gard !


Intr-un castel , n-are importanta de unde , doi tineri de bani gata , un tanar domn cu o tanara doamna se plimba de mana , vrajiti de arhitectura , prin Sala Dietei ( stil gothic , tra la la ) . El sparge tacerea la un moment dat si-i spune : " CE ROMANTIC E...BAGA-MI-AS   P.U.L.A. ! "

ps. fapt. real .

Ultima modificare facuta de titmouse (16-06-2008 11:20:10)


16-06-2008 11:19:54
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Te mananca funduletzul ?
unikaa a scris:

Nu am pretentia sa fiu o Doamna.dar ma straduiesc sa fiu de 3 ori femeie(stiti voi cum e aia ;) )

Si ca sa raspund si la intrebarea lui Ciudy..puiul se mananca cu mana..iar furculitza speciala pentru peste se tine in mana stanga...oricum cred ca asta stia toata lumea! :)))


16-06-2008 11:21:36
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
HAI GSHTELOR ...vad ca atzi inceput sa gagaitzi .....MISHCATZI-VA MAI CU TALENT .....DISPRETZUITZI-MA , INJURATZI-MA......

16-06-2008 11:23:17
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Nu ma mananca nimic,deocamdata..da de ce crezi matale ca as avea oxiuri? :D :D :D

16-06-2008 11:24:53
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ia shi citeshte :Checul se taie in felii de grosimea unui deget si se asaza in lungul unui platou, punand feliile una peste alta, in forma de scara.

Prajiturile se randuiesc frumos una langa alta pe farfurii.

La o masa aranjata cu putina atentie si cu mancaruri garnisite aspectuos, pofta de mancare creste.

La masa se sta drept fara a avea totusi o atitudine intepenita pe scaunul nu prea indepartat de masa. Bratele trebue sa fie cat mai apropiate de corp, iar mainile sa ramana linistite de o parte si de alta a farfuriei. Este nepermisa framantarea cocoloaselor de paine, jocul cu tacamul sau cu servetul. Niciodata coatele nu trebuie sprijinite sau intinse pe masa, iar mainile asezate pe genunchi sau in buzunare. Se mananca nici prea repede, nici prea incet si se mesteca intotdeauna cu gura inchisa.

Lingura se tine in mana dreapta, supa sau ciorba se mananca fara a sorbi zgomotos si fara a umple lingura. Farfuria nu se apleaca pentru a lua si ultimul strop de pe fundul ei. Dupa terminare lingura se asaza in farfurie cu partea convexa in jos.

Furculita se tine in mana dreapta atunci cand felurile servite nu necesita sa fie taiate, in caz contrar se tine in mana stanga, iar cutitul in mana dreapta.

Bucatile de carne din mancaruri, friptura, snitelul, se taie fixandu-le cu furculita si taind cu cutitul cate o bucatica pe masura ce mancam. Nu se incarca furculita cu prea multa mancare.

Chiftelele, rulada de carne, sarmalele, ardeii umpluti, salata verde, pestele (atunci cand nu exista tacam special), legumele fierte, se mananca numai cu furculita, daca bucatile sunt mai mari se taie cu muchea furculitei.

Icrele de peste, salata de vinete, pateul de ficat nu se asaza cu furculita pe bucatile de paine ci se mananca luandu-le pe varful furculitei.

In general nimic nu se pune cu furculita pe paine iar cutitul nu se foloseste niciodata pentru a-l duce la gura. Branza se taie cu cutitul si se asaza pe o bucatica de paine.

Carnea de pe os (inclusiv cea de pasare) se desprinde numai cu ajutorul furculitei si al cutitului; niciodata nu se pune mana pe os.

Prajiturile, placintele, gogosile si fructele tari se mananca cu cutitul si furculita de desert, cremele, sarlotele, tartele cu lingurita.

Painea se rupe cu mana bucatica cu bucatica, nu se musca niciodata din felie (este admis numai in cazul tartinelor) nu se pun niciodata bucatele de paine in ceai, cafea cu lapte, supa sau direct cu mana in sosul de mancare, in cazul din urma numai infigand-o in furculita.

Apa se bea cu sorbituri mici, niciodata dintr-odata pana la fund lasand capul pe spate si niciodata cu gura plina.

Ceaiul sau cafeaua cu lapte nu se amesteca zgomotos cu lingurita. Zaharul se pune cu lingurita sau cu clestele (bucatile de zahar nu se iau niciodata cu mana). Cand zaharul este topit se scoate lingurita din ceasca sau pahar si se depune incet pe farfurioara.

In timpul mesei nu trebuie sa se auda zgomot de tacamuri sau farfurii, acestea dupa sau in timpul intrebuintarii se asaza incet.

Discutiile se vor purta cu voce scazuta, linistit, fara sa se gesticuleze, evitand comentarea evenimentelor neplacute de peste zi.



CIUDATUL SA a scris:

Te mananca funduletzul ?
unikaa a scris:

Nu am pretentia sa fiu o Doamna.dar ma straduiesc sa fiu de 3 ori femeie(stiti voi cum e aia ;) )

Si ca sa raspund si la intrebarea lui Ciudy..puiul se mananca cu mana..iar furculitza speciala pentru peste se tine in mana stanga...oricum cred ca asta stia toata lumea! :)))


16-06-2008 11:26:19
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Taitoareo de peshte ce eshti ! :D

16-06-2008 11:27:16
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
da ia ziii cu puiul fript cum ramane ?

16-06-2008 11:27:52
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
cutzitu-l de peshte nu are taish ascutzit ...are doar varful ascutzit !!!!!!...pentru scobeala nu pentru taiere ! :D
CIUDATUL SA a scris:

Taitoareo de peshte ce eshti ! :D


16-06-2008 11:29:50
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
real shi total banal ......
titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Doamna ma tzin de tine precum scaiul de oaie .....raspund in pana mea la intrebare .....n-o mai da de gard !


Intr-un castel , n-are importanta de unde , doi tineri de bani gata , un tanar domn cu o tanara doamna se plimba de mana , vrajiti de arhitectura , prin Sala Dietei ( stil gothic , tra la la ) . El sparge tacerea la un moment dat si-i spune : " CE ROMANTIC E...BAGA-MI-AS   P.U.L.A. ! "

ps. fapt. real .


16-06-2008 11:31:09
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Ma lasi cu regulile tale de mironosita...eu mananc asa cum ma simt eu bine,si cui nu-i place sa nu ma invite in orash! :D mai bine mergem la picnik :)

16-06-2008 11:33:01
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

cutzitu-l de peshte nu are taish ascutzit ...are doar varful ascutzit !!!!!!...pentru scobeala nu pentru taiere ! :D
CIUDATUL SA a scris:

Taitoareo de peshte ce eshti ! :D


mai da-l in fras' de peste !!!
ce farmec mai are sa mananci peste intr-un restaurant , scobindu-l cu un cutit de taiat peste fara tais ascutit ???????
Pestele se mananca pe malul apei , tocmai in ziua in care-a fost prins , pregatit cum da Domnu' , cu foamea-n gatlej , cu miros de salcii si de innoptare si direct cu mana !!!!!!
Ia uite , am scris in acelasi timp cu Unika !despre cam acelasi lucru...

Ultima modificare facuta de titmouse (16-06-2008 11:37:41)


16-06-2008 11:36:05
   
SHAWUSKA
Femeie

Nou venit

Inregistat: 01-03-2008
Mesaje: 141
copy / paste despre maniere in conversatie:

ĂŽn ceea ce priveşte atitudinea Ă®n timpul unei conversaţii, de obicei se spune că nu este frumos „să pari nici mai inteligent şi nici mai instruit decât interlocutorul tău”. ĂŽn timpul unei conversaţii, diplomatul trebuie să aibă o atitudine corectă, Ă®nsă degajată, să fie plăcut Ă®n conversaţie şi să o canalizeze Ă®n problemele care Ă®l interesează. Desigur, respectul opiniei personale obligă pe oricine să asculte cu politeţe tezele interlocutorului său. Aceasta nu Ă®nseamnă că nu se poate interveni, ci este chiar recomandabil să se intervină Ă®nsă Ă®ntr-o formă politicoasă, dar fermă, Ă®n explicarea poziţiilor proprii atunci când ele sunt interpretate Ă®n mod eronat. Acest lucru trebuie făcut cu calm şi tact, astfel Ă®ncât modul Ă®n care se susţine o părere contrarie să nu se facă de pe o poziţie de superioritate ostentativă sau persiflare. Trebuie evitate Ă®ntreruperile partenerului cu exclamaţii de felul: „nu aveţi dreptate!”, „ce eroare!” etc.

Ultima modificare facuta de SHAWUSKA (16-06-2008 11:37:42)


16-06-2008 11:37:05
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Alta gasca ...hai ca incet incet ieshitzi toate la interva-l.....INJURATZI-MA , BLESTEMATZI-MA, hai .....:D DOAMNELOR !

16-06-2008 11:39:16
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Io draga mea nu-i spun omului niciodata ca nu are dreptate sau ca este in eroare ....ii spun ca-i PROST ! woooooooo cat de tzaran jegos shi needucat sunt !  :D
SHAWUSKA a scris:

copy / paste despre maniere in conversatie:

ĂŽn ceea ce priveşte atitudinea Ă®n timpul unei conversaţii, de obicei se spune că nu este frumos „să pari nici mai inteligent şi nici mai instruit decât interlocutorul tău”. ĂŽn timpul unei conversaţii, diplomatul trebuie să aibă o atitudine corectă, Ă®nsă degajată, să fie plăcut Ă®n conversaţie şi să o canalizeze Ă®n problemele care Ă®l interesează. Desigur, respectul opiniei personale obligă pe oricine să asculte cu politeţe tezele interlocutorului său. Aceasta nu Ă®nseamnă că nu se poate interveni, ci este chiar recomandabil să se intervină Ă®nsă Ă®ntr-o formă politicoasă, dar fermă, Ă®n explicarea poziţiilor proprii atunci când ele sunt interpretate Ă®n mod eronat. Acest lucru trebuie făcut cu calm şi tact, astfel Ă®ncât modul Ă®n care se susţine o părere contrarie să nu se facă de pe o poziţie de superioritate ostentativă sau persiflare. Trebuie evitate Ă®ntreruperile partenerului cu exclamaţii de felul: „nu aveţi dreptate!”, „ce eroare!” etc.


16-06-2008 11:41:13
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
hai bre mai cu talent ca pana acum nu au ieshit sa gagaie decat 4 gashte !........

16-06-2008 11:42:04
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi :D

16-06-2008 11:43:34
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Pasariciliiiiiiii, gaureleleeeeeeeee....gata atzi tacut ? :)

16-06-2008 11:44:47
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

CIUDATUL SA a scris:

Pasariciliiiiiiii, gaureleleeeeeeeee....gata atzi tacut ? :)


Am plecat !
Tre' sa muncesc ...DOMNU" CYUDATU"  !!!!!!!!!!!!!!

Ultima modificare facuta de titmouse (16-06-2008 11:47:38)


16-06-2008 11:46:13
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Pitzigoiule ai uitat sa tastezi sau ESHTI SHMECHER SHI SUBLINIEZI TACEREA ?
titmouse a scris:


CIUDATUL SA a scris:

Pasariciliiiiiiii, gaureleleeeeeeeee....gata atzi tacut ? :)


Am plecat !
Tre' sa muncesc ...DOMNU" CYUDATU"  !!!!!!!!!!!!!!


16-06-2008 11:48:50
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Munca placuta !....hihihi ....un barbat cu bani n-ai gasit shi tu ca sa te tzina acasa ! :D

16-06-2008 11:49:53
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Burtosuleee..asteapta tu mult si bine sa te injuram :D..adic ne provoci sa vezi cat sintem de "doamne"?...ete ca nu o sa vezi! :D

16-06-2008 11:49:58
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
A naibii chelea di pi tini .......:)  ti pumpic dulshic !
unikaa a scris:

Burtosuleee..asteapta tu mult si bine sa te injuram :D..adic ne provoci sa vezi cat sintem de "doamne"?...ete ca nu o sa vezi! :D


16-06-2008 11:56:53
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
A fi DOAMNA inseamna in primul rand SA NU FII BADARANCA CU BADARANII !

16-06-2008 12:00:51
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

SHAWUSKA a scris:

ĂŽn timpul unei conversaţii, diplomatul trebuie să aibă o atitudine corectă, Ă®nsă degajată, să fie plăcut Ă®n conversaţie şi să o canalizeze Ă®n problemele care Ă®l interesează.

Tipul diplomatului "ideal", il aflati in rolul (magistral !) interpretat de G. Dinica, din filmul  "Prin cenusa imperiului".
Doua replici ilustrative :

DARIE  - Diplomatule, tu chiar esti diplomat sau minti de ingheata apele ?

DIPLOMATUL  - Crezi ca eu mai stiu ce sunt ? De unde sa-ti dau eu adevarul ala care-ti trebuie tie ?

Diplomatia are - de cele mai multe ori - ca sinonime iocrizia, minciuna, falsitatea, prefacatoria. N-as zice ca o "doamna" isi doreste de la partener "calitati" in care ea insashi exceleaza.


16-06-2008 12:20:51
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la