Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Viata mea ....imi apartine?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Stupida intrebare...de obicei doar raspunsurile pot fi stupide,vin cu aceasta intrebare in urma unei stiri despre o batrina din Germania care a hotarit sa se sinucida....ok,problema se pune ceva de genul ,daca nu sint propietatea nimanui atunci de ce nu pot sa fac ce vreau cu propriul meu corp...da stiu ca legea interzice ,dar oare legea asta este dreapta?Cit depre ceea ce spune religia,nu au decit sa respecte asta cei religiosi,celor ce se cred liber cugetatori de ce trebuie sa le fie impusa o lege care ii priveaza de dreptul de a beneficia 100% de viata lor ,cred ca poate deveni un subiect bun ,invit pe toata lumea sa-si dea cu parerea(iliuta poti veni si tu numai sa nu cauti iarasi doamna cu hogec si toate ale)

02-07-2008 18:59:25
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608
Ai impresia ca numarul sinucigasilor este in scadere?!! Eu te sfatuiesc sa consulti o statistica recenta . Iata parerea mea! :D

06-07-2008 17:35:01
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Carol38 a scris:

Stupida intrebare...de obicei doar raspunsurile pot fi stupide,vin cu aceasta intrebare in urma unei stiri despre o batrina din Germania care a hotarit sa se sinucida....ok,problema se pune ceva de genul ,daca nu sint propietatea nimanui atunci de ce nu pot sa fac ce vreau cu propriul meu corp...da stiu ca legea interzice ,dar oare legea asta este dreapta?Cit depre ceea ce spune religia,nu au decit sa respecte asta cei religiosi,celor ce se cred liber cugetatori de ce trebuie sa le fie impusa o lege care ii priveaza de dreptul de a beneficia 100% de viata lor ,cred ca poate deveni un subiect bun ,invit pe toata lumea sa-si dea cu parerea(iliuta poti veni si tu numai sa nu cauti iarasi doamna cu hogeac si toate ale)


Deloc stupida intrebare!!!
Libertatea camusiana a sinuciderii (sau nu ?! :rolleyes:) e o tema veche de cind lumea, cumetre carol 38! :)

Biserica-i clar dimpotriva, din motivele Marii Manipulari explicitate cit de cit macar prin topicurile Lilith ori Doomsday - nu prea ar fi rentabil ca unui gradinar sa i se "sinucida" legumele, nu ???!!! :D:D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (06-07-2008 17:55:31)


06-07-2008 17:52:11
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

kamin a scris:

Ai impresia ca numarul sinucigasilor este in scadere?!! Eu te sfatuiesc sa consulti o statistica recenta . Iata parerea mea! :D

Total offtopic, da'i o parere si asta, in fine, draga kamin... ;)
(o fi afirmat conul carol38 ca sinuciderile-s in scadere si n-am prins io ideea ?! :rolleyes:)

Ultima modificare facuta de Xtremul (06-07-2008 18:05:13)


06-07-2008 17:56:18
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608

Xtremul a scris:


kamin a scris:

Ai impresia ca numarul sinucigasilor este in scadere?!! Eu te sfatuiesc sa consulti o statistica recenta . Iata parerea mea! :D

Total offtopic, da'i o parere si asta, in fine, draga kamin... ;)
(o fi afirmat conul carol38 ca sinuciderile-s in scadere si n-am prins io ideea ?! :rolleyes:)


Sau poate n-am prins eu ideea!! Pe mine ma sperie nr mare al sinuciderilor .Nu sunt deloc de acord ca dc viata iti apartine in prop de 100% asta ar insemna ca la primul necaz, indiferent de ce natura, rezolvarea sta in suprimarea vietii. E un PACAT  in fata ta ca OM , fara nici o legatura cu cel bisericesc... Este un gest grotesc si fara rost...oricum suntem muritori..


06-07-2008 19:02:38
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
UN SINUCIGASH IN PLUS , UN PROST MAI PUTZIN ! .....sh-asha-i aglomeratzie mare pe planeta asta !!!!  :D:D:D

06-07-2008 19:12:32
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Carol38 a scris:


1. Stupida intrebare...
2 . ok,problema se pune ceva de genul ,daca nu sint propietatea nimanui atunci de ce nu pot sa fac ce vreau cu propriul meu corp...
3 . Cit depre ceea ce spune religia,nu au decit sa respecte asta cei religiosi,celor ce se cred liber cugetatori de ce trebuie sa le fie impusa o lege care ii priveaza de dreptul de a beneficia 100% de viata lor

Mi-am permis numerotarea, ca sa pot fi succint in raspunsuri. Asadar ;
1 . DA.
2 . Corpul tau, e corpul tau, viata ta, e viata ta, doua chestii distincte.
Daca-n ce priveste corpul, ai si tu oareshce aport (oi fi tras de fiare ori nu, te-oi fi ingrijit intr-un fel sau altul de el), poti sa-mi zici in baza caror merite iti apartine viata ?
3 . La punctul 2 n-am facut nicio trimitere catre religie, ci doar spre logica, asa ca pana ce nu te-oi lamuri, asta-i ce-ti lipseste.


06-07-2008 20:28:28
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Am fost la pescuit ,deci nu am reusit sa raspund la citeva ,,chestii,, ok,sa incep cu ultimanu stiu carui merit imi apartine viata ,acum chiar m-ai incurcat(asta admitind ca viata este ceva care iti este acordat)sincer banuiesc de asemenea ca ea se dezvolta o data cu corpul ,chiar nu am un raspuns categoric in acest sens,xtremu-ule cum ai pus problema eu am dedus ca cel putin pe viitor vom putea fi cumva ,,cultivati,,daca nu protejati de un eventual ...ce-o fia ala,punct ochit ,punct lovit raspunsul Ciudatului,sigur nu ai fost lunetist la scoala de securisti de care se tot leaga astia(glumeam nu trageti dom')oarecum si eu impartasesc aceiasi idee,Kamin ,eu ma referisem la o chestie simpla daca viata imi apartine ok pot lua decizia care o vreau eu versus corpul meu(de ex cele care vor sa fie prostituate legal nu au voie)nu am vrut sa fac trimitere la sinucigasi ....oricum multam de raspuns...revin miine cu ceva completari

07-07-2008 00:23:46
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Ce ati face daca ati afla,asa ,pe nepusa masa,ca aveti cancer? Eu una cred ca as ignora,chiar i-as spune medicului ca sa nu se astepte sa fac vreun tratament,ca doar nu o sa bag in mine chimio aia care te face sa nu mai vrei sa traiesti. Sunt de parere ca omul care afla ca are o boala incurabila,se deprima,sigur e mai bine sa iti traiesti viata si ...ce-o fi-o fi. Chiar medicii recunosc ca cei care au aflat au avut o cadere fizica si psihica ,oare nu e mai bine sa facem tot ce ne sta in putinta pt a ne pastra sanatatea ,iar daca asta nu e posibil,sa ne traim totusi viata? Eu asa zic,asta e parerea mea,de fapt convingerea!

07-07-2008 19:02:30
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Tzi-ashi da un pistol cu un glontz pe tzeava !......cam dur dar este cel mai bun lucru care tzi l-ashi putea da ! .... de fapt vaz ca shi matale gandeshti tot ca mine ...doar ca ai o alta exprimare ! 
onoyoko a scris:

Ce ati face daca ati afla,asa ,pe nepusa masa,ca aveti cancer? Eu una cred ca as ignora,chiar i-as spune medicului ca sa nu se astepte sa fac vreun tratament,ca doar nu o sa bag in mine chimio aia care te face sa nu mai vrei sa traiesti. Sunt de parere ca omul care afla ca are o boala incurabila,se deprima,sigur e mai bine sa iti traiesti viata si ...ce-o fi-o fi. Chiar medicii recunosc ca cei care au aflat au avut o cadere fizica si psihica ,oare nu e mai bine sa facem tot ce ne sta in putinta pt a ne pastra sanatatea ,iar daca asta nu e posibil,sa ne traim totusi viata? Eu asa zic,asta e parerea mea,de fapt convingerea!


Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (07-07-2008 19:10:10)


07-07-2008 19:09:04
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

CIUDATUL SA a scris:

Tzi-ashi da un pistol cu un glontz pe tzeava !......cam dur dar este cel mai bun lucru care tzi l-ashi putea da ! .... de fapt vaz ca shi matale gandeshti tot ca mine ...doar ca ai o alta exprimare ! 
onoyoko a scris:

Ce ati face daca ati afla,asa ,pe nepusa masa,ca aveti cancer? Eu una cred ca as ignora,chiar i-as spune medicului ca sa nu se astepte sa fac vreun tratament,ca doar nu o sa bag in mine chimio aia care te face sa nu mai vrei sa traiesti. Sunt de parere ca omul care afla ca are o boala incurabila,se deprima,sigur e mai bine sa iti traiesti viata si ...ce-o fi-o fi. Chiar medicii recunosc ca cei care au aflat au avut o cadere fizica si psihica ,oare nu e mai bine sa facem tot ce ne sta in putinta pt a ne pastra sanatatea ,iar daca asta nu e posibil,sa ne traim totusi viata? Eu asa zic,asta e parerea mea,de fapt convingerea!
Pai m-as impusca doar in momentul in care imi dau seama ca nu imi mai pot controla trupul,ca devin pe zi ce trece o leguma,doar asa mi-as lua viata.  Ca altfel,sunt prea optimista si aventuriera ca sa imi fac rau. Daca e sa ma ingrozeasca ceva,ma ingrozeste gandul de a ajunge sa fiu o povara pentru cineva,sa ajung sa-mi fac nevoile pe mine,sau sa depind de orice altceva decat de mine. Dar nu mi-ai raspuns,crezi ca e mai bine ca bolnavul sa afle,sau nu?

07-07-2008 19:19:57
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Doar de copii mi-e mila, de sufletele lor nevinovate care trebuie sa plateasca greshelile nemernicilor de parintzi sau nemernicilor de adultzi .....pentru adultzii bolnavi de boli incurabile nu am mila deoarece ori ei shi-au batut joc de viataza lor ...shi nu au de ce sa ceara ajutor acum cand sunt in dezastru ( EX: fumatorii !!!!.....) ori au de platit nishte politze !....chiar daca eu sunt ateu scultatzi la bibicu ce va spune : ORICE RAU FACUT IN VIATZA   ECHILIBRUL....TI-L VA PLATI ...INDIFERENT DACA ESHTI CREDINCIOS SAU NU !

07-07-2008 19:23:13
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi ashi fi chiar nesimtzit io porcul de mine care ard 4 pachete de marloborene roshii zilnic , cand mi-or pocnii plamanii sa cer mila celor di jurul meu !!!!!!!! poc un glontz in cap shi gata !

Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (07-07-2008 19:26:08)


07-07-2008 19:25:33
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

CIUDATUL SA a scris:

Doar de copii mi-e mila, de sufletele lor nevinovate care trebuie sa plateasca greshelile nemernicilor de parintzi sau nemernicilor de adultzi .....pentru adultzii bolnavi de boli incurabile nu am mila deoarece ori ei shi-au batut joc de viataza lor ...shi nu au de ce sa ceara ajutor acum cand sunt in dezastru ( EX: fumatorii !!!!.....) ori au de platit nishte politze !....chiar daca eu sunt ateu scultatzi la bibicu ce va spune : ORICE RAU FACUT IN VIATZA   ECHILIBRUL....TI-L VA PLATI ...INDIFERENT DACA ESHTI CREDINCIOS SAU NU !
Asa e.Cancerul e clar ca vine din alimentatie,de multe ori ignoram ceea ce ne spun nutritionistii,lasati mancarea gatita,mancati fructe si legume! Iar apa e singura bautura care nu ne face rau,dar asta nu inteleg cei cu burtihanele cat casa. Greutatea excesiva aduce cu ea probleme de sanatate,dar incultul considera ca cu cat e mai gras arata lumii ca are ce sa manance,ca vezi-doamne el e "boier". Vai de capul lor de inculti,si mai ingrasa si copiii,nu isi dau seama cat rau le fac indopandu-i cu multa mancare! Ma apuca groaza cand vad cati copii sunt obezi,iar idiotii de parinti se bucura ca "copilul e mancacios" ! Iar daca indrasnesti sa ii atragi atentia asupra raului pe care il face,te mai ia si in ras,ca cica ce sti tu,copilul e "gras si frumos" !

07-07-2008 19:33:37
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Lu'  onoyoko, dedicatie din partea nashului : Florin Salam, cu melodia  "Gras si frumos" !

1.Unii vorbesc ca e o moda la barbati
Mentine-te si-apoi femei atragi
Spun ca nu ai succes deloc la femei
Daca nu esti macho ca si ei
REF:Dar eu am un ac nespus
Care`n sufelt mi`a patruns
Eu sunt si gras si frumos
Si sunt foarte norocos
E mai bine cum sunt eu
Cu dar de la Dumnezeu
Cine ma vrea ma place asa
C-am si eu finetea mea
E mai bine cum sunt eu , da da , dada
Gras si frumos si norocos si norocoooooooooooossssss
2. Asta`i moda ce se poarta actual
Trebui sa fi cat mai natural
Toti vor sa arate bine
Sa se ia la`ntrecere cu mine
REF:Dar eu am un ac nespus
Care`n sufelt mi`a patruns
Eu sunt si gras si frumos
Si sunt foarte norocos
E mai bine cum sunt eu
Cu dar de la Dumnezeu
Cine ma vrea ma place asa
C-am si eu finetea mea
E mai bine cum sunt eu , da da , dada
Gras si frumos si norocos si norocoooooooooooossssss
3. Unii vorbesc ca e o moda la barbati
Mentine-te si-apoi femei atragi
Spun ca nu ai succes deloc la femei
Daca nu esti macho ca si ei
REF:Dar eu am un ac nespus
Care`n sufelt mi`a patruns
Eu sunt si gras si frumos
Si sunt foarte norocos
E mai bine cum sunt eu
Cu dar de la Dumnezeu
Cine ma vrea ma place asa
C-am si eu finetea mea
E mai bine cum sunt eu , da da , dada
Gras si frumos si norocos sï norocoooooooooooossssss


07-07-2008 19:46:00
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Cancerul nu vine neaparat din alimentatzie ....dar oricum sigur vine din nesimtzirea de a fi nesimtzit cu tine !...poate fi genetic ...dar atunci o bag pe aia cu ECHILIBRUL CARE NU LASA NIMIC NEPLATIT ORICAT DE FATZARNIC CREDINCIOS ESHTI ! :D:D:D

07-07-2008 19:47:19
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Al naibili nashu' asta mare ce-o proptii ...sau tzi-o proptii mah onoyoko ! :D:D:D

07-07-2008 19:49:10
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
enteresant e pe unde bantuie Xtremul ala extremist ! :D:D:D

07-07-2008 19:50:00
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
... cica doua broaste cazusera intr-o galeata cu lapte. Una dintre ele, vazand ca nu poate sari afara, s-a lasat la fund si a murit inecata. Cealalta s-a tot zbatut, a tot inotat, pana ce a doua zi a gasit-o plutind pe o bucata de unt.

07-07-2008 19:50:12
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

PeterPan 63 a scris:

Lu'  onoyoko, dedicatie din partea nashului : Florin Salam, cu melodia  "Gras si frumos" !

1.Unii vorbesc ca e o moda la barbati
Mentine-te si-apoi femei atragi
Spun ca nu ai succes deloc la femei
Daca nu esti macho ca si ei
REF:Dar eu am un ac nespus
Care`n sufelt mi`a patruns
Eu sunt si gras si frumos
Si sunt foarte norocos
E mai bine cum sunt eu
Cu dar de la Dumnezeu
Cine ma vrea ma place asa
C-am si eu finetea mea
E mai bine cum sunt eu , da da , dada
Gras si frumos si norocos si norocoooooooooooossssss
2. Asta`i moda ce se poarta actual
Trebui sa fi cat mai natural
Toti vor sa arate bine
Sa se ia la`ntrecere cu mine
REF:Dar eu am un ac nespus
Care`n sufelt mi`a patruns
Eu sunt si gras si frumos
Si sunt foarte norocos
E mai bine cum sunt eu
Cu dar de la Dumnezeu
Cine ma vrea ma place asa
C-am si eu finetea mea
E mai bine cum sunt eu , da da , dada
Gras si frumos si norocos si norocoooooooooooossssss
3. Unii vorbesc ca e o moda la barbati
Mentine-te si-apoi femei atragi
Spun ca nu ai succes deloc la femei
Daca nu esti macho ca si ei
REF:Dar eu am un ac nespus
Care`n sufelt mi`a patruns
Eu sunt si gras si frumos
Si sunt foarte norocos
E mai bine cum sunt eu
Cu dar de la Dumnezeu
Cine ma vrea ma place asa
C-am si eu finetea mea
E mai bine cum sunt eu , da da , dada
Gras si frumos si norocos sï norocoooooooooooossssss

Cica in buletinul nevestei lui salam asta scrie la prenume "victoria" asa ca se numeste "salam victoria" !


07-07-2008 19:52:00
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ba salam alecum de Sibiu !!! :D:D

07-07-2008 19:54:10
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

CIUDATUL SA a scris:

Cancerul nu vine neaparat din alimentatzie ....dar oricum sigur vine din nesimtzirea de a fi nesimtzit cu tine !...poate fi genetic ...dar atunci o bag pe aia cu ECHILIBRUL CARE NU LASA NIMIC NEPLATIT ORICAT DE FATZARNIC CREDINCIOS ESHTI ! :D:D:D

Semeni foarte mult in gandire cu fostul meu sotz,pe care atunci il consideram nebun,iar acum incep sa imi dau seama cata dreptate avea in nebunia lui! Credeam ca o sa "ne bata d-zeu " pt ca el spunea ca viata ti-o faci singur,iar maria s-a ftut ca altfel nu avea cum sa faca un copil pe care sa il bage pe gat fraierului de iosif! Iar fraierul a inghitit faza cu " duhul sfant" ! Si cata dreptate ii dau acum,cand m-am maturizat !


07-07-2008 19:58:08
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

Xtremul a scris:

Ba salam alecum de Sibiu !!! :D:D
  Insist din nou ca cei care vor sa afle care e alimentatia corecta sa asculte ceea ce spune in emisiuni medicul Virgiliu Stroescu ! El pare nebun multora,dar cata dreptate are !!! Pe net ii puteti vedea emisiunile de la posturile de televiziune! Mie mi-a schimbat viata si felul de a gandi!

07-07-2008 20:01:28
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi precum vaz monseur Pan e-n verva, are chef de bagat cotite cat despre mata Xtremule ce sa mai zic .....ia baga o cura de slabire cu tanti ono ca-i amatoare shi enteresata dupe catili observ !

07-07-2008 20:08:46
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Hihihi ashi fi chiar nesimtzit io porcul de mine care ard 4 pachete de marloborene roshii zilnic , cand mi-or pocnii plamanii sa cer mila celor di jurul meu !!!!!!!! poc un glontz in cap shi gata !

Si io ardeam tot cam atitea in ultima vreme, cumetre (2-4 pachete - ce daca Lights - , in functie de nervi :D) dar am reusit de citeva luni sa le reduc la jumate (1-2, tot in functie de nervi :D).

Nu-i usor, dar nici imposibil... incearca macar! (nu-s moralist, doamne fereste, ca de lasat de tot n-am nici io de gind ;))....

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-07-2008 20:14:48)


07-07-2008 20:11:58
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

onoyoko a scris:

.Cancerul e clar ca vine din alimentatie,de multe ori ignoram ceea ce ne spun nutritionistii,lasati mancarea gatita,mancati fructe si legume! Iar apa e singura bautura care nu ne face rau,

Asta-mi aminteste de-o chestie traita acu'  f'o  douash'cinci de ani.
Eram in vizita la un var si-mi aduc aminte c-aveam de dat un telefon. Cer voie si omu' :  "Vai, cum sa nu, te rog !"
Ridic receptorul, formez, raspunde cumatra.
- Ce faci, alea-alea, cutare-cutare, nu treci in seara asta pe la mine - ma-ntreaba.
- Ba da, dulceatzo, raspund eu, da'  ai si tu ceva de bun de potol ?
- Am niste ciorba, imi zice ea.
Varu', care urmarea din priviri conversatia, observa dezamagirea ce mi se citea intr-un mod evident pe fata.
- Ce-i, ba, ce ti-a zis ?
- Ce dracu sa-mi zica, ca are doar ciorba...
- Varule, asculta la mine , cand ajungi la ea, i-o spui  din usha : " Fa , sa stii de la-nceput ca ciorba-mi dai, ciorba-ti dau si daca vrei carne, fa bine si tranteste o friptura !".
Cat despre apa, in ciuda studiilor medicale pe care Onoyoko le marturiseste, ne-ndeamna s-o bem... Bleahhh !
Copila, atunci ia zi-i tu lu'  mosh-tu : de ce se foloseste alcoolu'  pentru dezinfectat, pentru omorat miicrobii ?!!! Ori te crezi mai bazata decat Pasteur, laureat al Nobel-ului, care spune ca cea mai sanatoasa si igienica bautura e vinul ?!!!

Cititi si bagati la cap, ca nu stiu cat mi-oi mai pierde vremea incercand sa va luminez...


07-07-2008 20:15:30
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

CIUDATUL SA a scris:

Hihihi precum vaz monseur Pan e-n verva, are chef de bagat cotite cat despre mata Xtremule ce sa mai zic .....ia baga o cura de slabire cu tanti ono ca-i amatoare shi enteresata dupe catili observ !

Nu-i rea ideea, zau... ;) desi ma gindeam sa reduc si "doza" de Onoyokeze !!! :D:D


07-07-2008 20:15:50
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752

PeterPan 63 a scris:


onoyoko a scris:

.Cancerul e clar ca vine din alimentatie,de multe ori ignoram ceea ce ne spun nutritionistii,lasati mancarea gatita,mancati fructe si legume! Iar apa e singura bautura care nu ne face rau,

Asta-mi aminteste de-o chestie traita acu'  f'o  douash'cinci de ani.
Eram in vizita la un var si-mi aduc aminte c-aveam de dat un telefon. Cer voie si omu' :  "Vai, cum sa nu, te rog !"
Ridic receptorul, formez, raspunde cumatra.
- Ce faci, alea-alea, cutare-cutare, nu treci in seara asta pe la mine - ma-ntreaba.
- Ba da, dulceatzo, raspund eu, da'  ai si tu ceva de bun de potol ?
- Am niste ciorba, imi zice ea.
Varu', care urmarea din priviri conversatia, observa dezamagirea ce mi se citea intr-un mod evident pe fata.
- Ce-i, ba, ce ti-a zis ?
- Ce dracu sa-mi zica, ca are doar ciorba...
- Varule, asculta la mine , cand ajungi la ea, i-o spui  din usha : " Fa , sa stii de la-nceput ca ciorba-mi dai, ciorba-ti dau si daca vrei carne, fa bine si tranteste o friptura !".
Cat despre apa, in ciuda studiilor medicale pe care Onoyoko le marturiseste, ne-ndeamna s-o bem... Bleahhh !
Copila, atunci ia zi-i tu lu'  mosh-tu : de ce se foloseste alcoolu'  pentru dezinfectat, pentru omorat miicrobii ?!!! Ori te crezi mai bazata decat Pasteur, laureat al Nobel-ului, care spune ca cea mai sanatoasa si igienica bautura e vinul ?!!!

Cititi si bagati la cap, ca nu stiu cat mi-oi mai pierde vremea incercand sa va luminez...
Las-o dracu de friptura ca iti bagi boala in corp!

07-07-2008 20:33:28
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

onoyoko a scris:

Las-o dracu de friptura ca iti bagi boala in corp!


Hei, nici trupul propriu nu ne apartine?!


08-07-2008 22:52:59
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Nu NIMIC !!!!!.....se rechizitzioneaza totul !  hihihi

08-07-2008 23:24:12
   

sarabela
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 10-07-2008
Mesaje: 284

spuneti-mi Aly a scris:


onoyoko a scris:

Las-o dracu de friptura ca iti bagi boala in corp!


Hei, nici trupul propriu nu ne apartine?!

Trupul nostru apartine lui D-zeu...doar cu voia lui se intampla toate!


10-07-2008 08:50:32
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488

sarabela a scris:


spuneti-mi Aly a scris:


onoyoko a scris:

Las-o dracu de friptura ca iti bagi boala in corp!


Hei, nici trupul propriu nu ne apartine?!

Trupul nostru apartine lui D-zeu...doar cu voia lui se intampla toate!

Aiurea.....unul a taiat capul mamei sale si l-a plantat pe pervaz.....crezi ca Dumnezeu a vrut asta!????:x


10-07-2008 11:43:11
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi io-te ce s-a zbarlit Egon al nostru ....hihihi credeam ca pe el il intereseaza doar fotbalul !!!!!!
Inseamna ca l-a secat rau afirmatzia de a replicat acru cat o cisterna de otzet !

Mda deci vin shi io cu o intrebare tampa ca deh atata poate emite creierul meu mononeuronal :

  Dumnezeu asta al vostru o sa-l ierte shi pe acest pacatos care a greshit capital de doua ori ?

  1. ca a luat o viatza !
  2. ca shi-a ucis parintele !

Inainte sa raspundetzi statzi shi ganditzi bine :D....intrebarea este extrem de parshiva ! :D:D:D


10-07-2008 12:21:23
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Mai intai or sa-l judece oamenii, dupa legea lor, apoi o sa-l judece si Dumnezeu, dupa legea Lui.
Prima judecata mi-e oarecum cunoscuta sh-am incetat demult sa cred in ea, a doua mi se va releva cand deja n-o sa mai pot face vorbire cu domniile voastre asupra ei...
Asta-i.


10-07-2008 12:42:35
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hmmmmmm bineintzeles ca matali eshti bandit shi ocoleshti raspunsul ....intrebarea era daca-l iarta sau nu !!!!!!.....:D:D:D

10-07-2008 12:48:44
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Asta-l priveste doar pe Dumnezeu si-ntr-o oarecare masura, pe faptuitor, nicidecum pe mine, Ciudatule...
Si ca sa vezi ca nu-s chiar asa de bandit :
daca semenii m-ar insarcina pe mine cu pedeapsa, l-as beli incet, incet, incet, incet de tot, de piele, in asa fel incat sa-i ia cel putin o saptamana pana ce sa moara.
Si m-as duce linistit cu pacatul asta dupa mine. Si l-as izbavi...


10-07-2008 12:55:30
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hmmmmm, nunu .......carmeshti vorba shi nu vrei sa intrii la miez de loc !.....oricum cu tine n-o scot la capat ! hihihi

Hai bre care mai raspunde ?

Stai ca acum am vazut ...cumetre ai uitat sarea !!!! :D:D:D


10-07-2008 13:07:54
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Ups.....shi inca una care tot din postarea ta mi-a venit :

UCIGASHUL, UCIGASHULUI ESTE UN UCIGASH ?

hihihi .........am roit-o la slujba !


10-07-2008 13:10:02
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

CIUDATUL SA a scris:


Stai ca acum am vazut ...cumetre ai uitat sarea !!!! :D:D:D

Nu, n-am uitat-o, da'  m-am gandit si la prieteni, sa aiva si ei oarece satisfactie... :D


10-07-2008 13:13:02
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Bre Pane v-ashi lasa sa-l saratzi voi ......ca la sfarshit il rumenesc io un pic cu aparatul de sudura ! :D:D

10-07-2008 13:54:25
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Se zice (de la initiati citire) ca fiecare "de rele faptuitor" :x va trai "pe propria piele", pe lumea ailalta, EXACT durerile/teroarea pe care-a inspirat-o/provocat-o el in cursul iegzistentzei lui altor fiintze (asta incluzind oamenii, dar si animalele).

Evident, aia de-au matrashit milioane de oameni (Stalin, Hitler, PolPot, Duvalier etc) o sa piarda ceva timp cu actiunea asta OBLIGATORIE p-acolo prin Iad... :D:D

P.S. Implicit, m-as gindi destul de mult (si bine ;)) inainte sa m-apuc de jupuirea lenta a oricui, indiferent cit de vinovat ar fi ghertzoiul respectiv... ;)

In fine, partea proasta e ca justitia "umana" (mai ales in Romanica) merge cum merge (abia se tirashte de fapt :D:D), iar atunci cind incerci sa-ti faci dreptate "pe cont propriu" ti-o iei in fraza mai dihai decit al vinovat... :x:(:(

Ultima modificare facuta de Xtremul (10-07-2008 14:36:13)


10-07-2008 14:34:16
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Mda shi matale suntetzi SH. batrana ....ocolitzi raspunsul direct !
(prin SH. a se intzelege sharla ....hihihi )

Ultima modificare facuta de CIUDATUL SA (10-07-2008 18:25:59)


10-07-2008 18:25:35
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627

CIUDATUL SA a scris:

Hihihi io-te ce s-a zbarlit Egon al nostru ....hihihi credeam ca pe el il intereseaza doar fotbalul !!!!!!
Inseamna ca l-a secat rau afirmatzia de a replicat acru cat o cisterna de otzet !

Mda deci vin shi io cu o intrebare tampa ca deh atata poate emite creierul meu mononeuronal :

  Dumnezeu asta al vostru o sa-l ierte shi pe acest pacatos care a greshit capital de doua ori ?

  1. ca a luat o viatza !
  2. ca shi-a ucis parintele !

Inainte sa raspundetzi statzi shi ganditzi bine :D....intrebarea este extrem de parshiva ! :D:D:D

Biblic raspunsul este da ...intr-un final


11-07-2008 00:51:18
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Your life is mine, and so's your wife
Nu Biblic, figurativ


24-07-2008 02:45:56
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627

NJD a scris:

Your life is mine, and so's your wife
Nu Biblic, figurativ

Detaliati,detaliati...si cu atita rusa ...ai venit in forta si uite ce ai facut....uite ,expica putin mai pe intelesul meu ...poate cu ocazia asta o punem de o certa ...ca deh,parca sufera forumul de atita liniste....


24-07-2008 23:45:13
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Carol provocatorul, Carol provocatorul, Carol provocatorul.....hihihi

25-07-2008 00:08:10
   
?? Observator
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954

2New a scris:

"Dragostea pe net" e posibila, pentru ca dialogul dintre doua persoane face parte si este unul din stimulentele creierului precum mirosul, auzul, pipaitul, vazul.
Ce citesti te poate face sa te indragostesti de persoana ce scrie dar un foarte mare rol il are imaginatia(care o ia razna) celui ce citeste, si de cele mai multe ori cind putin cite putin incerci sa aduci persoana(personalitatea) de pe internet in realitate(telefoane, fotografii) si apoi chiar intilnirea reala, de cele mai multe ori persoanele surprapuse(cea reala si cea din net) nu coincid, probabil ca  lipseste "chemistry".Bine intzeles ca am auzit si de exceptii (eu crezind ca e numai vorba disperarii sau nevoi de a fi Iubiti/acceptati) sau poate asta e regula si nu stiu eu. Oricum cineva spunea "Any Love is Good Love", asa o fi?:-)


25-07-2008 00:16:23
   
?? Observator
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954

ciudatul_srl a scris:

PARTZ, scuze, Partz, mi-a scapat, PARTz, scuze asta este numele meu.


25-07-2008 00:17:21
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627

CIUDATUL SA a scris:

Carol provocatorul, Carol provocatorul, Carol provocatorul.....hihihi

Astazi am venit de la Bucale,m-au nenorocit aia cu traficul lor ....sint nervos,deci provoc,vreau sa ma cert ,vreau singe...sint rau.....


25-07-2008 00:28:30
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi !

25-07-2008 00:39:41
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la