Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Invatam cu timpul...    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
"Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta subtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet, si invata ca a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa,
omul incepe sa invete...
Ca saruturile nu sunt contracte si cadourile nu promisiuni, si asa omul incepe sa-si accepte caderile cu capul sus si ochii larg deschisi, si invata sa-si construiasca toate drumurile bazate in astazi si acum, pentru ca terenul lui "maine" este prea nesigur pentru a face planuri...si viitorul are mai mereu o multime de variante care se opresc insa la jumatatea drumului.
Si dupa un timp, omul invata ca daca e prea mult, pana si caldura cea datatoare de viata a soarelui, arde si calcineaza.
Asa ca incepe sa-si planteze propria gradina si-si impodobeste propriul suflet, in loc sa mai astepte ca altcineva sa-i aduca flori, si invata ca intradevar poate suporta, ca intradevar are forta, ca intradevar e valoros, si omul invata si invata ...si cu fiece zi invata.
Cu timpul inveti ca a sta alaturi de cineva pentru ca iti ofera un viitor bun, inseamna ca mai devreme sau mai tarziu vei vrea sa te intorci la trecut.
Cu timpul intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale, fara a pretinde sa te schimbe, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o doresti.
Iti dai seama cu timpul ca daca esti alaturi de aceasta persoana doar pentru a-ti intovarasi singuratatea, in mod inexorabil vei ajunge sa nu mai vrei sa o vezi.
Ajungi cu timpul sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt numarati, si ca cel care nu lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu se va vedea inconjurat doar de false prietenii.
Cu timpul inveti ca vorbele spuse intr-un moment de manie, pot continua tot restul vietii sa faca rau celui ranit.
Cu timpul inveti ca a scuza e ceva ce poate face oricine, dar ca a ierta, asta pot doar sufletele cu adevarat mari.
Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia nu va mai fi la acceeasi intensitate.
Cu timpul iti dai seama ca desi poti fi fericit cu prietenii tai, intr-o buna zi vei plange dupa cei pe care i-ai lasat sa plece.
Cu timpul iti dai seama ca fiecare experienta traita alaturi de fiecare fiinta, nu se va mai repeta niciodata.
Cu timpul iti dai seama ca cel care umileste sau dispretuieste o fiinta umana, mai devreme sau mai tarziu va suferi aceleasi umilinte si dispret,dar multiplicate, ridicate la patrat.
Cu timpul inveti ca grabind sau fortand lucrurile sa se petreaca, asta va determina ca in final, ele nu vor mai fi asa cum sperai.
Cu timpul iti dai seama ca in realitate, cel mai bine nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiai exact in acel moment.
Cu timpul vei vedea ca desi te simti fericit cu cei care-ti sunt imprejur, iti vor lipsi teribil cei care mai ieri erau cu tine si acum s-au dus si nu mai sunt...
Cu timpul vei invata ca incercand sa ierti sau sa ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor, sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa fii prieten, dinaintea unui mormant, nu mai are nici un sens.
Dar din pacate, se invata doar cu timpul..."
Jorge Luis Borges


12-08-2008 23:10:12
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Trecand peste faptul c-ai mai postat asta de cel putin inca trei ori pe forum (si aici zic doar de tine, nemailuandu-i in calcul si p-altii), viu si-ntreb :
- ce vrea topicu'  asta de la vietzishoarele noastre, nenica ?


13-08-2008 18:09:02
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

PeterPan 63 a scris:

Trecand peste faptul c-ai mai postat asta de cel putin inca trei ori pe forum (si aici zic doar de tine, nemailuandu-i in calcul si p-altii), viu si-ntreb :
- ce vrea topicu'  asta de la vietzishoarele noastre, nenica ?

N-am mai postat asta...poate mie imi prind bine citindu-le,cine te pune pe tine sa le recitesti?=(


13-08-2008 18:55:31
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

tasha 1951 a scris:

...poate mie imi prind bine citindu-le,cine te pune pe tine sa le recitesti?=(

Ca-ti plac sau nu, ca-ti prind bine 'au ba, e o tema legata de gusturi, insa ai deschis un topic  si zau ca nu pricep care-i ie rostu ?!...
Daca-i p-asha, putem, la o adica, sa dam copy-paste pe orice, de la Marguez si pan'  la Bucurenci, dup-aia sa facem noi topicuri. Intrebarea ramane : ce vrea iele de la noi ?


13-08-2008 19:28:10
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
CU TIMPUL...poate o sa ne dam seama ce vrea acest topic de la noi,ce vrem noi de la el...uite deja tu iti pui o intrebare P.Pane..si asta inseamna ca nu a ramas nebagat in seama de ochiul tau vigilent! :)))...DIN pacate tot ce a enumerat TASHA mai sus se invata doar...cu timpul...acum e doar simpla TEORIE!!!!

14-08-2008 12:42:35
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Compadre (deseori intru gindire) Pan, preafericita ;) Unikaa si preabuna :D Tasha, ui'ce cred io, in doua vorbe:

1. Sint citate gindite de mintzi mari/sensibile/profunde care plac atit de muuuuult BOBORULUI,
incit devin un gen de "folclor netizdic" - tema pe care am mai afurisit-o :D eu undeva (la "ce mi-a placut de pe net" parca).
Primesc si io, normal, aproape zilnic pe mail tone de Paler, Borges ori Neruda, mai nou si Dalai Lama (nu mai repet "invatzaturile" ;) lor, fiindca le stiti cu totii).
Si, recunosc, de la un punct incolo am inceput sa fac spume pe neuron :x imediat cum le vad.
Fiindca, prin repetitzie (care poate fi exact INVERSUL mamei invatzaturii :D), pina la urma orice chestie buna/desteapta/profunda/sensibila
devine un truism plicticos, pe care-ti vine sa-l stringi de git :D:D (dac-ar avea, normal ;)).


Vorba nr.2: In (prea lunga deja :rolleyes:) mea viatza m-am convins ca aproape nimeni NU INVATZA nik-nik cu timpul sau cu netimpul !!! :D
Orin invatza - dar in cele mai multe cazuri chestii RELE (nu degeaba vorba "imbatrinit in rele" :()...
O avea un rol si educatia, dar, dupa mine, destul de LIMITAT.
Ramin deci la convingerea mea  (prosteasca poate, da-i a mea si basta ;))
ca fiecare omuletz se naste nu doar cu o anumita calitate a mintzii proprii,
ci si cu un anume CARACTER (inger? demon? pe la mijloc?;) - egal) cu care ii e subtil impregnata structura sufleteasca.

De unde, evident, si adevaraciunea :D opiniei ca nu se merita (FIINDCA N-ARE ROST SI FINALITATE)
incercarea de a schimba pe cineva (mai ales la maturitate).
P.S. Asa ca, fetele moshului din lumea-ntreaga, luatzi-ma asa cum sint, da' luatzi-ma odata !!! :D:D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (14-08-2008 17:47:10)


14-08-2008 13:09:00
   
mihaela_f
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-03-2008
Mesaje: 197
Cu timpul constientizezi ca nu iei nimic cu tine in ...groapa :)

14-08-2008 13:37:33
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490
@ XP Am sa raspund doar la PS pt ca neuronul meu nu pricepe macar 5% din tot ceea ce postezi tu peste tot :X
Iata si raspunsul(care de fapt e mai mult un pact): Daca nu te iau ELE in 6 zile ghici cine vine sa "colecteze" :D :D
Mai pe Romaneste sau ca sa inteleaga cei cu IQ-ul egal sau mai mic decit al meu :Daca nu te iau fetele in 6 zile atunci te ia Dracu'! (aici repet doleanta exprimata de Ciudy si cer webmasterul-ui sa puna emoticoane cu dracusori zimbareti :D :D )
HIC!

Ultima modificare facuta de evil (14-08-2008 13:52:05)


14-08-2008 13:50:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

evil a scris:

@ XP Am sa raspund doar la PS pt ca neuronul meu nu pricepe macar 5% din tot ceea ce postezi tu peste tot :X
Iata si raspunsul(care de fapt e mai mult un pact): Daca nu te iau ELE in 6 zile ghici cine vine sa "colecteze" :D :D
Mai pe Romaneste sau ca sa inteleaga cei cu IQ-ul egal sau mai mic decit al meu :Daca nu te iau fetele in 6 zile atunci te ia Dracu'! (aici repet doleanta exprimata de Ciudy si cer webmasterul-ui sa puna emoticoane cu dracusori zimbareti :D :D )
HIC!

Drace,eu stiu ca tu te simti bine aici cu noi dar rogu-te nu invoca zambaretii....abia ne-am scapat de ei...si plus de asta mi-au bagat si ceva virus in calaculator...=(


14-08-2008 14:16:43
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490

tasha 1951 a scris:


evil a scris:

@ XP Am sa raspund doar la PS pt ca neuronul meu nu pricepe macar 5% din tot ceea ce postezi tu peste tot :X
Iata si raspunsul(care de fapt e mai mult un pact): Daca nu te iau ELE in 6 zile ghici cine vine sa "colecteze" :D :D
Mai pe Romaneste sau ca sa inteleaga cei cu IQ-ul egal sau mai mic decit al meu :Daca nu te iau fetele in 6 zile atunci te ia Dracu'! (aici repet doleanta exprimata de Ciudy si cer webmasterul-ui sa puna emoticoane cu dracusori zimbareti :D :D )
HIC!

Drace,eu stiu ca tu te simti bine aici cu noi dar rogu-te nu invoca zambaretii....abia ne-am scapat de ei...si plus de asta mi-au bagat si ceva virus in calaculator...=(



Departe de mine gindul de a invoca renumitii zimbareti! Eu ma refeream la acel zimbaret cu cornite :D :D
PS. Nu pot sa cred ca ai fost virusata de zimbaretii aceia ... nu cumva au aparut de pe alte "meleaguri"? totusi un firewall,anti virus anti etc etc chiar nu pot sa cred ca esti atit de naiva incit sa "navighezi" fara :D :D
HIC!


14-08-2008 15:06:41
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

evil a scris:


tasha 1951 a scris:


evil a scris:

@ XP Am sa raspund doar la PS pt ca neuronul meu nu pricepe macar 5% din tot ceea ce postezi tu peste tot :X
Iata si raspunsul(care de fapt e mai mult un pact): Daca nu te iau ELE in 6 zile ghici cine vine sa "colecteze" :D :D
Mai pe Romaneste sau ca sa inteleaga cei cu IQ-ul egal sau mai mic decit al meu :Daca nu te iau fetele in 6 zile atunci te ia Dracu'! (aici repet doleanta exprimata de Ciudy si cer webmasterul-ui sa puna emoticoane cu dracusori zimbareti :D :D )
HIC!

Drace,eu stiu ca tu te simti bine aici cu noi dar rogu-te nu invoca zambaretii....abia ne-am scapat de ei...si plus de asta mi-au bagat si ceva virus in calaculator...=(



Departe de mine gindul de a invoca renumitii zimbareti! Eu ma refeream la acel zimbaret cu cornite :D :D
PS. Nu pot sa cred ca ai fost virusata de zimbaretii aceia ... nu cumva au aparut de pe alte "meleaguri"? totusi un firewall,anti virus anti etc etc chiar nu pot sa cred ca esti atit de naiva incit sa "navighezi" fara :D :D
HIC!

Pe bune,in perioada zambaretilor nu-mi mergea calculatorul ca lumea...o luase razna...am antivirus,dar cu toate astea facea figuri....=)


14-08-2008 15:15:57
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

mihaela_f a scris:

Cu timpul constientizezi ca nu iei nimic cu tine in ...groapa :)

Ba tocmai aici se-nseala lumea', draga miha_f, simplificind problema prea mult (la partea exclusiv materiala :rolleyes:)
Ce-i drept, nu luam nimic din lumea FIZICA cu noi, dar luam destule "nevazute" ;) -
- inclusiv trairile proprii, dar si pe cele provocate altora (placute ori neplacute).
Dupa care sintem se pare "judecati" pina la urma, dar nici asta nu pare sa fie un proces simplu,
fiindca n-ar fi deloc similar parodiilor :D "pamintesti" numite PROCESE.

Tema-i oricum complicata, ar necesita analizarea a jdemii de ipoteze ale initziatzilor (multe plauzibile, dar niciuna "dovedita" ;)).

Ultima modificare facuta de Xtremul (14-08-2008 17:53:33)


14-08-2008 17:53:04
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:


mihaela_f a scris:

Cu timpul constientizezi ca nu iei nimic cu tine in ...groapa :)

Ba tocmai aici se-nseala lumea', draga miha_f, simplificind problema prea mult (la partea exclusiv materiala :rolleyes:)
Ce-i drept, nu luam nimic din lumea FIZICA cu noi, dar luam destule "nevazute" ;) -
- inclusiv trairile proprii, dar si pe cele provocate altora (placute ori neplacute).
Dupa care sintem se pare "judecati" pina la urma, dar nici asta nu pare sa fie un proces simplu,
fiindca n-ar fi deloc similar parodiilor :D "pamintesti" numite PROCESE.

Tema-i oricum complicata, ar necesita analizarea a jdemii de ipoteze ale initziatzilor (multe plauzibile, dar niciuna "dovedita" ;)).

Aham,pai spui tu ceva mon cher...=)


14-08-2008 18:05:34
   
?? marin67
Cont Sters

Inregistat: 22-02-2008
Mesaje: 266

Xtremul a scris:


mihaela_f a scris:

Cu timpul constientizezi ca nu iei nimic cu tine in ...groapa :)

Ba tocmai aici se-nseala lumea', draga miha_f, simplificind problema prea mult (la partea exclusiv materiala :rolleyes:)
Ce-i drept, nu luam nimic din lumea FIZICA cu noi, dar luam destule "nevazute" ;) -
- inclusiv trairile proprii, dar si pe cele provocate altora (placute ori neplacute).
Dupa care sintem se pare "judecati" pina la urma, dar nici asta nu pare sa fie un proces simplu,
fiindca n-ar fi deloc similar parodiilor :D "pamintesti" numite PROCESE.

Tema-i oricum complicata, ar necesita analizarea a jdemii de ipoteze ale initziatzilor (multe plauzibile, dar niciuna "dovedita" ;)).

  Dupa mine e mai simplu,diferenta intre a fi mancat in jungla de lighioane si a face un atac de cord,e ca mori mai chinuit in gura leilor,ca sufletul se duce si pateste aia sau alta,e o simpla poveste,care,poate leii sa o creada de ne-ar intelege graiul,eu unul nu sunt decat o cina pt lei(doamne fereste)sau ingrasamant pt pamant.


14-08-2008 18:29:47
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:


mihaela_f a scris:

Cu timpul constientizezi ca nu iei nimic cu tine in ...groapa :)

Ba tocmai aici se-nseala lumea', draga miha_f, simplificind problema prea mult (la partea exclusiv materiala :rolleyes:)
Ce-i drept, nu luam nimic din lumea FIZICA cu noi, dar luam destule "nevazute" ;) -
- inclusiv trairile proprii, dar si pe cele provocate altora (placute ori neplacute).
Dupa care sintem se pare "judecati" pina la urma, dar nici asta nu pare sa fie un proces simplu,
fiindca n-ar fi deloc similar parodiilor :D "pamintesti" numite PROCESE.

Tema-i oricum complicata, ar necesita analizarea a jdemii de ipoteze ale initziatzilor (multe plauzibile, dar niciuna "dovedita" ;)).

Aham,pai spui tu ceva mon cher...=)


Aa, chiar stie? ...Ce anume, ma rog?!  Repeta si el niste povesti frumoase, dragutul nostru amic. Adevarul adevarat e ca probabilitatea cea mai mare e sa nu ne luam "cu noi" in groapa nici macar pe noi insine - tocmai asta ne sperie mai tare cu privire la moarte.


14-08-2008 20:08:29
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Alooo, doamna Ministra a Invatzarii de Minte !!! :D:D (observi ca ma adresez de pe pozitie oficiala acum :)):

De unde stii matalutza CE STIU si mai ales CE NU STIU eu, ei ??? :rolleyes:
Poate ca mi-a revenit memoria existentzelor (dar si a "judecatilor" anterioare), la cit de cazut in cap :D am fost la viatza mea !! ;)


Ultima modificare facuta de Xtremul (14-08-2008 21:05:52)


14-08-2008 20:35:55
   
?? Carol38
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2008
Mesaje: 627
Pesimistilor,vorbiti de Domna ....brrrrr,mai bine ma,,duc,,la bar

14-08-2008 22:26:29
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Carol38 a scris:

Pesimistilor,vorbiti de Domna ....brrrrr,mai bine ma,,duc,,la bar

Haide Carol la o cinzeaca!=D=D


15-08-2008 09:16:42
   
Pagini: 1    
Mergeti la