Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Complot Mondialist    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 7
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
« Unora din  cei mai mari oameni ai Statelor Unite,din comert si industrie ,le este teama.Ei stiu ca exista undeva o putere ,foarte bine organizata,subtila ,dar nu vorbesc prea tare cand o acuza »

          Woodrow Wilson         fost presedinte al Statelor Unite Americane

Putini oameni stiu astazi ca  revolutia Americana ,a fost in special lupta pentru a se elibera de controlul bancilor mondiale dominate de  clanul  Rothschild .Aceasta lupta a fost pierduta  de americani in 1913 cand  presedintele  Woodrow Wilson  a semnat o lege federala  ce da dreptul de a creea dolari , unui cartel de banci  internationale .



"Sunt un om foarte nefericit.Am ruinat tara  fara sa vreau .Marea natiune ,industrializata,e controlata de sistemul de credit.Dinamismul tarii si toate activitatile sunt in mainile catorva oameni.Am devenit guvernul cel mai prost organizat,cel mai dominat si controlat.

Woodrow Wilson fost presedinte al Statelor Unite Americane

Ultima modificare facuta de stromboli (12-10-2008 07:48:14)


12-10-2008 06:10:43
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
“Procesul prin care bancile creeaza bani este atat de simplu incat spiritul  se impotriveste sa creada » 
  John Kenneth Galbraith  economist


12-10-2008 06:15:40
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
« Dati-mi  dreptul sa creez si sa controlez banii si nu va conta cine face legile »

Mayer Anselm Rothschild   bancher  de origine evreiasca (bunicul lui Hitler)


12-10-2008 06:23:30
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
“Toata lumea stie in subconstient ca bancile imprumuta bani.Cand vreti sa scoateti bani din contul vostru de la banca,banca nu va spune ca nu e posibil pentru ca banii vostri i-a imprumutat altcuiva »

Mark Mansfield , economist


12-10-2008 06:35:32
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
« Toate confuziile si necazurile in America nu vin  de la Constitutie,nici din lipsa onoarei sau virtutii,ci din ignoranta absoluta in ce priveste natura banilor,creditelor si circulatia lor »

John Adams,parinte fondator al constitutiei Americane


12-10-2008 06:41:17
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
“Sistemul bancar modern ,fabrica bani din nimic.Cel mai surprinzator procesus  inventat vreodata.
Bancherii detin pamantul ,il confiscati azi ,dar daca le lasati dreptul sa creeze bani,maine il rascumpara
Luati-le aceasta mare putere si marile averi vor disparea,atunci vom avea o lume mai buna si va fi placut sa traiesti.
Daca vreti sa continuati a fi sclavii bancilor ,platind voi insiva pretul cu care v-au cumparat,lasati bancile sa creeze banii si sa controleze creditul  «

-Josiah Stamp,director,banca angliei 1928-1941 , detinea a doua mare avere a Angliei

Ultima modificare facuta de stromboli (12-10-2008 07:24:18)


12-10-2008 07:00:45
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Bancile controleaza presa si televiziunea ,avem informatiile care vor ei sa ni le dea.De zeci de ani nu spun cum se creeaza banii.
Sa facut un sondaj in Canada , de catre un viceprimministru .A intrebat cadre cu studii superioare daca stiu cum sunt creeati banii si nici unul nu a stiut sa raspunda.Nici macar cadrele medii ce lucreaza in banci nu stiu si nu inteleg cum se creeaza banii.

Voi, forumistilor  stiti ?


12-10-2008 07:38:07
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
« Cine controleaza banii ,e stapanul absolut al industriei si comertului tarii
Si daca stiti ca sistemul e usor de controlat intr-un fel sau altul  , de catre cativa oameni atotputernici,poate nu mai este nevoie sa va explic de unde vine inflatia si depresia »

-James A. Garfield , fost presedinte al Americii , mort asasinat


12-10-2008 07:46:00
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
"Guvernul ar trebui sa creeze banii si sa controleze creditele.Adoptand aceste principii , cetatenii  ar fi scutiti de taxe si impozite penibile,de preturi schimbatoare si manipulate de monopoluri.Privilegiul de a creea si tipari  bani,e nu doar  prerogativa suprema a guvernului , dar este si cea mai mare oportunitate creativa."

- Abraham Lincoln , fost presedinte al Americii ,mort  asasinat

Ultima modificare facuta de stromboli (12-10-2008 08:00:45)


12-10-2008 08:00:25
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
« Suntem recunoscatori la Washington Post,New York Times, Time Magazine si celelalte mari publicatii a caror directori au asistat la reuniunile noastre si au respectat promisiunile de a fi discreti timp de 40 de ani.Ne-ar fi fost imposibil  sa dezvoltam planul nostru de actiune,daca publicul ar fi fost informat.Acum lumea e mai bine pregatita pentru un guvern mondial.Suveranitatea supranationala,a unei elite intelectuale si bancheri mondiali , e de preferat unei autodeterminari nationale practicata de cateva secole «

-David Rockefeller , discurs La Comisia trilaterala,iunie 1991

Ultima modificare facuta de stromboli (12-10-2008 08:20:58)


12-10-2008 08:12:40
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
« Doar micile secrete e nevoie sa fie protejate.Cele mari  sunt tinute secret de incredulitatea publicului. »
-Marshall McLuhan


12-10-2008 08:15:57
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

stromboli a scris:

« Dati-mi  dreptul sa creez si sa controlez banii si nu va conta cine face legile »

Mayer Anselm Rothschild   bancher  de origine evreiasca (bunicul lui Hitler)

Baiete, macar pe viitor straduieste-te sa nu mai utilizezi copy-paste pe afirmatii facute la-ntamplare de unu  sh-altu', ca lumea netului e intr-atat de mare, incat numarul de idioti prezenti cu fel si fel de tampenii infatisate drept adevaruri, e imens ! Discerne informatia, altfel risti sa te alaturi lor...


12-10-2008 21:51:47
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Nu crede ca tu detii adevarul despre tot,uneori sentimentele,emotiile ne pot impiedica sa vedem adevarul.Daca vrei sa stii adevarul , rascoleste cerul si pamantul (asa am facut si eu).

Nu am sa incerc sa te conving de nimic ,pt.ca nu vrei sa afli nimic ,decat ce-ti place tie sa crezi,altfel ai fi cerut detalii

"Indoiala este o incitare spre cautare,cautarea este calea spre adevarata cunoastere."

"Pourquoi est-ce que ces préceptes sont secrets ? Est-ce que
cela veut dire que je ne peux pas Ă©crire ou parler d’eux ?" "Non, ces
prĂ©ceptes ne sont pas appelĂ© ‘secret’ parce qu’il est dĂ©fendu d’en
parler. Ils sont ‘secret’ parce que si peu de ce ceux qui les entendent les
comprennent."

P.S. (bunicul lui Hitler) imi apartine,nu era un copy paste

Ultima modificare facuta de stromboli (13-10-2008 02:18:38)


13-10-2008 02:09:47
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

stromboli a scris:


Nu am sa incerc sa te conving de nimic ,pt.ca nu vrei sa afli nimic ,decat ce-ti place tie sa crezi,altfel ai fi cerut detalii
P.S. (bunicul lui Hitler) imi apartine,nu era un copy paste

Incep cu :
- Sa traiesti, ba Soryne ! :D
si continuu intrebandu-te :
- Mon vieux, dupa stiinta mea doi erau liderii nazisti asupra carora au planat oareshce suspiciuni privind descendentza jidoveasca, insa era vorba de Himler si Heydrich, nicidecum Hitler. Bine, in ciuda unor indelungi cautari, nici asupra primilor n-a putut fi adusa nicio acuzatie oficiala. Asta-i motivul pentru care te-as ruga sa-mi indici sursa primara a ceea ce tocmai afirmasi.


13-10-2008 19:33:26
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Pentru prietenul Stromboli :
(nu-mi plac, prea mult usturoi :) )

1- Nu toti forumisti de aici stiu, si au bun motiv; nu sunt economisti (Canadieni, G.B. sau USA) P'orma:
2- Postand toate acele frinturi, fara a posta intregul discurs, slujesc numai unui singur scop:
         Acela de a-ti justifica tie urmatoarea teza gresita :
     
         "Bancile controleaza presa si televiziunea ,avem informatiile care vor ei sa ni le dea."
                         si
           "Putini oameni stiu astazi ca  revolutia Americana ,a fost in special lupta pentru a se elibera de controlul bancilor mondiale dominate de  clanul  Rothschild .Aceasta lupta a fost pierduta  de americani in 1913 cand  presedintele  Woodrow Wilson  a semnat o lege federala  ce da dreptul de a creea dolari , unui cartel de banci  internationale"

3- Nu spun ca P Pan ca postarile /citatele sunt neadevarate dar iti spun ca GRESHESTI in Concluzia Ta, pentru simplul motiv: DATA/anii
     Data fiind diferita, aceasta reprezinta situatia Financiara in acel moment in timp (se presupunem ca sursa citatului avea dreptate) asta nu insemna ca functiile in baza caruia acelui "statement a fost facut, au ramas Constante. Dimpotriva Functiile au variat, deci rezultatul (teoria ta) nu poate fi constant. Daca vrei si ai timp, ca sa plictisim forumisti putem dezbate fiecare citat.

4- Nefiind Canadian, nu sunt la curent cu acel "studiu" al Primminsitrului Fara Nume "cum sunt creati banii"
  Bre Sorine, tine Minte "Daca stia asta Napoleon si Russia, Astazi Statele Unite ar fi numit "Statele Despartite" ( vezi  si Louisiana Purchase si Alaska).

Pana nu demult,banii erau creati in fiecare tzara/epoca  si modul de guvernare bazat pe fondul de Aur sau Argint in Visterie. Desi Idea nu e chiar asa de noua, au fost creati banii si fara acoperire (au/Ag) acestia fiind numiti FIAT MONEY, dar numai incepand de la Presedintele Nixon America fiind prima tzara din lume ce a creat acesti bani Fiat Money" adica au tiparit cat au avut nevoie fara sa aibe acoperire in Fort Knox.

5- Deasemenea Gresesti in descchiderea topicului cu Concluziile trase de tine:
          "Putini oameni stiu astazi ca  revolutia Americana ,a fost in special lupta pentru a se elibera de controlul bancilor mondiale dominate de  clanul  Rothschild .Aceasta lupta a fost pierduta  de americani in 1913 cand  presedintele  Woodrow Wilson  a semnat o lege federala  ce da dreptul de a creea dolari , unui cartel de banci  internationale" .

  Iti spun ; NN EXISTA acel "cartel de International" Numeste cartelul/Bancile.
                [4 presedinti a 4 banci private sunt advisory dar multe banci fac parte(membre-3,200) din Federal Reserve System]

Cum a zis Pan; "Sa traiesti" si daca mai ai timp mai lumineaza-ne si pe noi o tzara cu sistemele bancare internationale.


14-10-2008 09:38:13
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

NJD a scris:

Pentru prietenul Stromboli :
(nu-mi plac, prea mult usturoi :) )

1- Nu toti forumisti de aici stiu, si au bun motiv; nu sunt economisti (Canadieni, G.B. sau USA) P'orma:
2- Postand toate acele frinturi, fara a posta intregul discurs, slujesc numai unui singur scop:
         Acela de a-ti justifica tie urmatoarea teza gresita :
     
         "Bancile controleaza presa si televiziunea ,avem informatiile care vor ei sa ni le dea."
                         si
           "Putini oameni stiu astazi ca  revolutia Americana ,a fost in special lupta pentru a se elibera de controlul bancilor mondiale dominate de  clanul  Rothschild .Aceasta lupta a fost pierduta  de americani in 1913 cand  presedintele  Woodrow Wilson  a semnat o lege federala  ce da dreptul de a creea dolari , unui cartel de banci  internationale"

3- Nu spun ca P Pan ca postarile /citatele sunt neadevarate dar iti spun ca GRESHESTI in Concluzia Ta, pentru simplul motiv: DATA/anii
     Data fiind diferita, aceasta reprezinta situatia Financiara in acel moment in timp (se presupunem ca sursa citatului avea dreptate) asta nu insemna ca functiile in baza caruia acelui "statement a fost facut, au ramas Constante. Dimpotriva Functiile au variat, deci rezultatul (teoria ta) nu poate fi constant. Daca vrei si ai timp, ca sa plictisim forumisti putem dezbate fiecare citat.



  NJD , de unde dracu' stiti atatea ???
  Mai scrieti , ca pe mine nu ma plictisiti....abia ce ma mai destept si eu o tira....


14-10-2008 09:48:14
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Tits, de unde poate stie cineva daca nu de pe net, de la Facultate. Am facut un an de economie, doi de istorie si altele.
Sa ai o zi buna


14-10-2008 09:55:25
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
De acord cu multe din cele spuse de tine, cumetre NJD, dar problema PRINCIPALA e de fapt eludata in mai toate discutiile (nu doar aici pe forumul asta aiurit :D) :
FEDERAL RESERVE e de fapt un SISTEM PRIVAT, nu de stat, :rolleyes: care... CONTROLEAZA insa total STATUL AMERICAN - implicit, controlind FLUXUL BANILOR, tiparirea lor...
producerea lor in definitiv (din pamint-din-iarba-verde, fara acoperire economica de cele mai multe ori, tinind cont doar de interese conjuncturale). :x

Ultima modificare facuta de Xtremul (14-10-2008 14:29:02)


14-10-2008 14:25:09
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Xtremul a scris:

De acord cu multe din cele spuse de tine, cumetre NJD, dar problema PRINCIPALA e de fapt eludata in mai toate discutiile (nu doar aici pe forumul asta aiurit :D) :
FEDERAL RESERVE e de fapt un SISTEM PRIVAT, nu de stat, :rolleyes: care... CONTROLEAZA insa total STATUL AMERICAN - implicit, controlind FLUXUL BANILOR, tiparirea lor...
producerea lor in definitiv (din pamint-din-iarba-verde, fara acoperire economica de cele mai multe ori, tinind cont doar de interese conjuncturale). :x


Ai dreptate in ce ai zis cu exceptia ca; NU E PRIVAT sistemul, dar intradevar exista si o componenta privata.


14-10-2008 23:49:45
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Guvernul USA folosesc acest sistem pentru doua scopuri, numai doua:
Fiscal Policy- (ce (nu)controleaza cheltuielile guvernului si taxarea, si
Monetary Policy-Care se ocupa cu Incercarea de a Controla Economia, controlind procentajul camatii(interest rates) si volumul/flux banilor (supply of money)


15-10-2008 00:01:43
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358

PeterPan 63 a scris:


stromboli a scris:


Nu am sa incerc sa te conving de nimic ,pt.ca nu vrei sa afli nimic ,decat ce-ti place tie sa crezi,altfel ai fi cerut detalii
P.S. (bunicul lui Hitler) imi apartine,nu era un copy paste

Incep cu :
- Sa traiesti, ba Soryne ! :D
si continuu intrebandu-te :
- Mon vieux, dupa stiinta mea doi erau liderii nazisti asupra carora au planat oareshce suspiciuni privind descendentza jidoveasca, insa era vorba de Himler si Heydrich, nicidecum Hitler. Bine, in ciuda unor indelungi cautari, nici asupra primilor n-a putut fi adusa nicio acuzatie oficiala. Asta-i motivul pentru care te-as ruga sa-mi indici sursa primara a ceea ce tocmai afirmasi.



Sa traiesti PPan 
cum iti place mai mult
Imi cer scuze pt. raspunsul cu intarziere ,nu dispun de prea mult timp

Sincer,inca nu am cautat legaturile  despre  Hitler ,promit sa nu uit.

Istoria cautarilor mele despre Hitler ,vine de la  o intamplare personala :

Acum vreo 14 ani eram in Guyane française  ,department francez(judet) in America de sud,are ca vecini de granite Surinam (fosta colonie olandeza)la nord si Brazilia in sud.Eram acolo   ca legionar,pt. o perioada de 2 ani detasat la 3 eme R.E.I. (troisiĂšme RĂ©giment Etranger  D’Infanterie).  Misiune principala  a regimentului : Protejarea Centrului Spatial European (Ariane 4 si Ariane 5) cu baza principala la Kourou (linga,la 15 km),impotriva oricarei tentative de sabotare (teroristi,anarhisti,agenti rusi sau americani,cu care suntem in concurenta spatiala).

Misiune secundara , in jungla amazoniana  cautarea si anihilarea  cautatorilor de aur clandestini (brazilieni),care sunt cu sutele daca nu chiar cu miile .

Alta misiune secundara ,patrulari de-a lungul granitelor pt.impiedicarea  intrarii masive de clandestini

Am spus toate astea ca sa intelegi circumstantele ,adica petreceam luni de zile in salbaticie  si relatiile umane  devin mai puternice,mai apropiate , din cauza singuratatii acute pe care o simti.Mergeam din cand in cand in Brazilia ,unde ne distram super bine dar nestiind limba portugheza,relatiile cu femeile erau destul de superficiale.Creierul uman are nevoie de exercitiu,de activitate,mai ales cele obijnuite cu lectura .Asa ajungeam sa discutam mult,aprofundat,despre multe subiecte.

Aveam un coleg evreu de origine , de la care am aflat multe informatii despre poporul lor,cultura,obiceiuri,felul de a gandi etc.Ca sa ne impresioneze si sa castige respectul nostru( cat incerca,cu atat mai  putin respect obtinea,asa se intampla intotdeauna) ne vorbea de lucruri pe care acum  , sunt sigur ca regreta,printre care si istoria cu originea  lui Hitler.La intoarcerea in Franta , am cautat sa aflu adevarul .

Adevarul , chiar tu spuneai cuiva aici pe forum sa nu creada orice scriu ziarele si ce spun la TV si ai mare dreptate, informatiile trebuie filtrate,comparate,analizate.Trebuie sa vezi cui ii folosesc si in ce scop. Pe  scurt trebuie sa ai experienta si intuitia necesara sa poti citi printre randuri.Adevarul despre ceva (un subiect sau altul) il poti vedea (sau doar o parte din el) in orice si la orice pas.Se spune ca nimic nu e intamplator.

Ultima modificare facuta de stromboli (15-10-2008 04:14:38)


15-10-2008 00:08:05
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Mi-e ca musai trebuie sa te punem sef cu patrularile in viitorul stat bunkeristanez, cumetre Soryn !! (cosmosherifu' Niladam e bun, da-i beat manga cam des ;)).

Serios acum, compadre Pan, originea (partial) evreiasca a lui Hitler e de domeniul notoriului deja; nu degeaba Hitler a ordonat, imediat dupa Anschlussul Austriei (Imperiul German de Est - de unde si denumirea Oesterreich) RADEREA localitatii sale natale si-a oricaror documente legate de arborele lui genealogic. Ceva-ceva a mai ramas insa prin alte parti - suficient ca sa probeze straniul adevar al originii lui evreiesti, in ultimii ani mai ales.

Ce-i la fel de plauzibil demonstrat insa e si mai straniul fapt ca si el (Hitler) si... Churchill :x erau membrii aceleiasi societati... mai mult decit secrete, cunoscuta sub numele de "Soarele Negru" - sint mai multe variante in mai multe limbi, inclusiv SUMERANA, atit de imbirligat-ocultata a fost treaba. Cauzele REALE ale celui de-al doilea razboi mondial sint oricum cu totul altele decit cele din cartile de istorie - nu ma apuc insa sa vi le expun aici (ca ipoteza... logica), fiindca oricum sint greu de "digerat". Si-n plus inca mai sint destule Volgi negre in trafic. :D

Iar ultima FOTOGRAFIE (re)cunoscuta a lui Hitler (viu si vioi ;)) a fost facuta in California, in 1993; avea exact 107 ani :) - nu, nu-i doar o gluma...

Mi-ar lua oricum o zi intreaga doar ca sa selectez bibliografia temei asteia ramificate ca o caracatitza.
Care cuprinde originea comuna a multor aparent "alesi" ;) democratic...
Inclusiv straniile descendentze nu doar nemtzesti, ci cu conexiuni naziste ale lui Bush (si-a nevestei lui Bush Senior Barbara - celebrul ocultist Edgar Cayce i-a fost TATA ;)), alea hai sa le zic "masonic-regale" ale lui Clinton si a multor altora.

Nu-i de mirare pe linia asta nici soarta clanului Kennedy- singurii alesi (John F.) ...sau aproape alesi - Robert - din greseala "pe bune" :D si singurii presedinti (ori aproape presedinti ;)) NON-masoni ai SUA. :x Moartea (asasinarea mai exact) a lui John John Kennedy e o alta poveste, dar pe aceleasi coordonate. :(

Iar firele povestii (saga kilometrica de fapt) a legaturii dintre Cer si Pamint (stapinii lui reali adica :x) sint tzesute de hat demult, din zorii istoriei (aleia adevarate) a Omenirii.
Istorie in care rolul NEFAST al slujitorilor de virf ai Bisericii nu-i cu nimic mai neinsemnat decit cel al Ocultei Bancherilor, Serviciilor si mai ales al Societatilor Secrete. :(
Majoritatea politicienilor, militarilor, tehnocratilor ori a magistratilor fiind de fapt doar niste marionete in minutzele (cu gheare :D) ale alora citati mai sus.:x
De marea masa a "fraierilor" ;) nici nu mai are rost sa vorbim...

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-10-2008 03:48:07)


15-10-2008 01:59:01
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

NJD a scris:


Xtremul a scris:

De acord cu multe din cele spuse de tine, cumetre NJD, dar problema PRINCIPALA e de fapt eludata in mai toate discutiile (nu doar aici pe forumul asta aiurit :D) :
FEDERAL RESERVE e de fapt un SISTEM PRIVAT, nu de stat, :rolleyes: care... CONTROLEAZA insa total STATUL AMERICAN - implicit, controlind FLUXUL BANILOR, tiparirea lor...
producerea lor in definitiv (din pamint-din-iarba-verde, fara acoperire economica de cele mai multe ori, tinind cont doar de interese conjuncturale). :x

Ai dreptate in ce ai zis cu exceptia ca; NU E PRIVAT sistemul, dar intradevar exista si o componenta privata.



NJD a scris:

Guvernul USA folosesc acest sistem pentru doua scopuri, numai doua:
Fiscal Policy- (ce (nu)controleaza cheltuielile guvernului si taxarea, si
Monetary Policy-Care se ocupa cu Incercarea de a Controla Economia, controlind procentajul camatii(interest rates) si volumul/flux banilor (supply of money)

Orice guvern, cumetre NJD, e in definitiv o MAFIE :x formata din persoane... la fel de PRIVATE ca si INTERESELE pe care si la apara inventind/manevrind legi care sa le protejeze pozitiile de putere discretionara, averile si privilegiile abjecte.

Iar cit despre explicatia "Sistem DE STAT, dar cu... COMPONENTE PRIVATE" - e doar o jalnica abureala :D la care, din pacate, pune botu' mai toata lumea.
Fiindca Federal Reserve e o asociere de bancheri privatzi toata ziua !!! Indiferent de orice gen de tertipuri din formularile legislativ-birocratice. :x 
Din pacate, dintotdeauna a fost Xtrem :D de eficienta prosteala "pe fatza", este si-o sa mai fie. Amin. :(

P.S. O saptamina ma retrag in muntzi, mai am cite ceva de facut la bunkerul ala... real. ;)
Posibil pina atunci sa sparg si-o banca, fiindca nu mai am $$$ pentru lucrarile finale (cu toporul, in parc, si tot o sparg). :D:D

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-10-2008 03:24:42)


15-10-2008 02:46:04
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
P.S. Ultima stire: (ca tot zicea carol38 c-as fi neinformat, ilogic, nostalgic si cam timpitzel de fapt in subtext ;))

"Bailout becomes buy-in as feds move into banking"

By Jeannine Aversa, AP Economics Writer
2 hours, 40 minutes ago

WASHINGTON - Big banks started falling in line Tuesday behind a rejiggered bailout plan that will have the government forking over as much as $250 billion in exchange for partial ownership — putting the world's bastion of capitalism and free markets squarely in the banking business."

Ultima modificare facuta de Xtremul (15-10-2008 04:13:16)


15-10-2008 03:59:37
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Pentru amicul NJD :)
Am fost surprins de convingerea cu  care incerci sa-mi demonstrezi  « greselile  mele » .
Cu dorinta sincera de a nu te dezamagi(imi esti simpatic ,chiar de la inceputurile mele pe acest sit,in special pt. tact si bun simt-ul de care dai dovada de obicei ),consider ca nu detii destule informatii.Si eu detestam comunismul atunci cand refuzam sa devin UTC ist,dar cunoscand cu timpul capitalismul ,am ajuns la concluzia urmatoare :Comunistii sunt niste copii ce viseaza frumos si se comporta in functie de de calitatea educatiei primite de la parinti (cei 7 ani).

Revenind la postarile noastra ,am sa incerc sa-mi indrept « greselile »   

1)    nu e obligatoriu sa fi economist ca sa stii, e o informatie ca oricare alta , statisticile spun ca o persoana dintr-o mie stie cum se creeaza (repet CREEAZA) banii .
2)    Daca teza mea( dar eu recunosc ca nu e a mea, sunt milioane care au reusit sa inteleaga ,din partea mea nu era decat o informatie ce incerc sa o transmit) este gresita,ai tot dreptul sa-ti spui opinia ta .Nu-ti cer sa spui daca esti convins pt. ca ar insemna sa te bag iintr-o capcana.Iti dau in schimb argumente .
3)    PPan nu a spus ca citatele ar fi neadevarate,sa referit strict la « (bunicul lui Hitler)  » si profit de ocazie sa rectific , de fapt e strabunicul lui Hitler.
In ce priveste schimbarile survenite din 1913 pana azi , nu sunt  relevante in ce priveste ideea principala care este : FED este o banca privata  constituita de alte 12 banci private(la origine 5) si care au dreptul sa poarte aceeasi denumire,dar mai bine iti dau legatura wikipedia ;) http://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9ser ... 9tats-Unis  sper sa functioneze


wikipedia in romana:

Le Federal Reserve Bank Act est votĂ© et est promulguĂ© par le prĂ©sident des États-Unis Woodrow Wilson le 29 dĂ©cembre 1913.

Este demn de remarcat că, spre deosebire de multe ţări ale lumii Ăźn care băncile centrale sunt proprietatea exclusivă a statului respectiv, Ăźn Statele Unite ale Americii, Federal Reserve System este deţinut de entităţi private.


Ce nu scrie in romana( de ce oare?) scrie in franceza(tot wikipedia):

La Réserve fédérale est détenue par douze Regional Federal Reserve Banks, et est donc à ce titre, une institution privée. Ce statut est censé lui assurer l'indépendance de ses choix vis-a-vis du gouvernement. La Réserve fédérale ne reçoit pas de subsides du congrÚs pour son fonctionnement.

La Federal Reserve Bank of New York est donc plus importante des douze banques du rĂ©seau, car c'est Ă  elle qu'Ă©choit la supervision de l'une des plus importantes places bancaires mondiales (que certains situent en deuxiĂšme place). Elle concentre plus de 40 % des actifs des banques rĂ©gionales, et constitue aussi la plus grande rĂ©serve d'or du monde avec 9 000 tonnes en dĂ©pĂŽt en 2006 dont seulement 2 % appartiennent aux États-Unis, mais dont principaux propriĂ©taires sont une cinquantaine d'Ă©tats Ă©trangers, des organismes internationaux et quelques particuliers.

Dupa cum observi,ce-a mai importanta din  cele 12 si doar 2% apartine SUA

4)    Vicepresedintele canadian care a facut o statistica se numeste Paul Hellyer
5)    La asta cred ca am raspuns deja ,iar daca o sa am timp o sa fac o traducere despre cum  sa declansat razboiul de independentza american
     
  Bancile care detin ce-a mai mare parte din FED : Rothschild Bank of London

Rothschild Bank of Berlin

Warburg Bank of Hamburg

Warburg Bank of Amsterdam

Lazard Brothers of Paris

Israel Moses Seif Banks of Italy

Chase Manhattan Bank of New York

Goldman, Sachs of New York

Lehman Brothers of New York

Kuhn Loeb Bank of New York


In occident exista de cativa ani un system de informatii alternative,pe internet,bineinteles.Din cauza internetului au pierdut o mica  parte din control , din cauza asta se  precipita,criza in care am intrat era preconizata peste cativa ani , dar se grabesc pana nu afla prea multa lume.

Complotul e mult mai grav decat pare din ce va spun , sunt implicati o mare parte din guvernele occidentale. Sunt video si articole interesante ,din pacate in fr sau en 
.pt. cine e interesat.

« Nu confundati opinia voastra cu adevarul.” – Werner Erhard

« Daca  vreti sa suparati pe cineva ,spunetii minciuni,daca vreti sa-l infuriati spunetii adevarul
Orice adevar trece prin 3 etape ; Prima etapa  e ridiculizat, a doua  se opun la adevar cu violentza, a treia e acceptat ca fiind evident in sine »
– Arthur Schopenhauer philosophe, 1788-1860

P.S Daca o sa am timpvreodata o sa explic cum se creeaza banii, cum sunt monedele nationale controlate,influentate, manipulate de si prin dolar , indiferent cat aur ai in rezerva.As avea multe sa spun dar ....

Ultima modificare facuta de stromboli (15-10-2008 05:34:43)


15-10-2008 05:27:11
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Buna amice
Mai da-mi voie sa te mai contrazic o data. O singura data. Intradevar nu am acesat ca tine si extremul la un anumit site sau mai multe de unde sunt inspiratiile si Teoriile de Conspiratii Mondiale. Eu am contrazis din memorie, adica ce mi-a ramas in cap de la lectiile de Macroeconomie si micro. Acum m-ai facut sa caut pe net sa vad unde gresesc, dar nu prea am gasit. Nu m-a supar daca m-a corectezi sau m-a destepti putin, dinpotriva.

Nu vreau sa ma duc pe net si sa tot caut argumente imotriva teoriei tale/voastre, chiear daca gasesc, nu castig nimic, pierd timp. Acept ce scriti tu si Extremu cu un ton de neincredere (1%) dar nu dezmint teoria, ramane o teorie.


Revin din nou la nr.
1-Daca nu stim cu sint facuti bani inseamna ca: nu am retinut? Sintem prosti? Incorect Monsieur. Nu am invatat in cei 7 ani acasa, cred ca mama nici acum nu  stie ce insemna, precum majoritatea populatiei. Incearca sa intelegi ca Statisticile se pot manipula sa primesti raspunsul dorit, inafara de asta daca statisticile de care te agati tu, chiar in Canada, intrebi 2000 de vacari poti avea un raspus si 2000 de studenti din Quebec alt raspus(statistic) sa nu mai vorbib daca asta o facem in Romania (alege tu localitatile) rezultatele nu coincid acestei statistici. Punct.
Acum ca tot ai insistat mi-am adus aaminte de lectia cu crearea banilor, profesoru explica asa:
Inchipuieste-ti ca cineva depoziteaza $ 1,000 la banca, pentru zile rele cu 4 % pe an. Banca prin lege poate opri o mica parte (10%) si restul $900 poate imprumuta la un client cu 7% pe an. Banca face bani din interestul banilor care nu sint ai sai. Presupunem ca acel client depune cei $ 900 la banca. Banca opreste acel mic procent si da restul imprumut$ 810 tot cu 4% si asa tot inainte inmultind suma depusa de primul Mameluc de $ 1,000 cu un coeficient de 10. Uite asa fac mancile bani, pe bani clientilor. Eu am zis; pai daca eu imprumut $ 900/9000/90000 de la banca, eu nu-i depun acolo cu interes mai mic decat dau ori depun cu interes mai mare ori cheltuiesc tot. Unde profesoru zice, e numai o teorie.
Da dar asta nu e deajuns, acum bancile vor sa faca mai multi bani, au multi clienti ce cer bani dar nu multi ce depoziteaza, Atunci bancile se imprumuta de la Guvern (sau alte banci si peste noapte) la o rata scazuta (primara)  sa zicem de 2% -3% , vorbind de miliarde, si da imprumut ca  jai sa zicem imprumuturi de case tot cu 6% 7% . Profitul e mult mai substamtial. Cam atat stiu restul tre sa merg pe google sau sa astept de la tine.
Nu as vrea sa postez multe ce am gasit pe net cu referire la Federal Rezerve System care confirma ce stiam si am zis mainainte, dar imi permit numai una mica:
[edit] List of Federal Reserve Banks
The Federal Reserve Districts are listed below along with their identifying letter and number. These are used on Federal Reserve Notes to identify the issuing bank for each note. The 25 branches are also listed.
Federal Reserve Bank    Letter    Number    Branches    Website    President
Boston
A    1        http://www.bos.frb.org/
Eric S. Rosengren

New York City
B    2    Buffalo, New York (will be closing after October 31, 2008)[39]
http://www.newyorkfed.org/
Timothy F. Geithner

Philadelphia
C    3        http://www.philadelphiafed.org/
Charles I. Plosser

Cleveland
D    4    Cincinnati, Ohio / Pittsburgh, Pennsylvania    http://www.clevelandfed.org/
Sandra Pianalto

Richmond
E    5    Baltimore, Maryland / Charlotte, North Carolina    http://www.richmondfed.org/
Jeffrey M. Lacker

Atlanta
F    6    Birmingham, Alabama / Jacksonville, Florida / Miami, Florida / Nashville, Tennessee / New Orleans, Louisiana    http://www.frbatlanta.org/
Dennis P. Lockhart

Chicago
G    7    Detroit, Michigan    http://www.chicagofed.org/
Charles L. Evans

St Louis
H    8    Little Rock, Arkansas / Louisville, Kentucky / Memphis, Tennessee    http://www.stlouisfed.org/
James B. Bullard

Minneapolis
I    9    Helena, Montana    http://www.minneapolisfed.org/
Gary H. Stern

Kansas City
J    10    Denver, Colorado / Oklahoma City, Oklahoma / Omaha, Nebraska    http://www.kansascityfed.org/
Thomas M. Hoenig

Dallas
K    11    El Paso, Texas / Houston, Texas / San Antonio, Texas    http://www.dallasfed.org/
Richard W. Fisher

San Francisco
L    12    Los Angeles, California / Portland, Oregon / Salt Lake City, Utah / Seattle, Washington    http://www.frbsf.org/
Janet L. Yellen

[e] Member banks
Each member bank is a private bank (e.g., a privately owned corporation) that holds stock in one of the twelve regional Federal Reserve banks. All of the commercial banks in the United States can be divided into three types according to which governmental body charters them and whether or not they are members of the Federal Reserve System:[11]
1.    national banks—Those chartered by the federal government (through the Office of the Comptroller of the Currency in the Department of the Treasury); by law, they are members of the Federal Reserve System
2.    state member banks—Those chartered by the states who are members of the Federal Reserve System.
3.    state nonmember banks—Those chartered by the states who are not members

si urmatorul clip al unui congresman ce a vrut sa fie Presedinte :
Kucinich has also questioned the idea that the Federal Reserve should be independent. He suggested that it should be "accountable" instead. He was asked, "You mentioned the Federal Reserve. Do you think it should not be independent, that it should be answerable to...", to which he immediately responded:[108]
"Well, of course it should be answerable. This idea of an independent Federal Reserve, what actually happened from 1913 on is a privatization of the money supply. Now, you know, right now, we have to look at the Federal Reserve, with two cuts in the interest rates recently, they're creating winners and losers. People have to look at the implications of this for Wall Street. I think that the Federal Reserve -- they have to be accountable. And I'm one of the few people who have been able to bring someone from the Federal Reserve to talk about the crisis in sub prime loans, to ask about their responsibility. The Fed has a responsibility here."

Ce-mi displace mie e faptul ca Guvernul sa detina sau sa fie propriter pe banci mijloacele de productie, de ingrijire a sanatatii , asta e Socialism. Guvernul nu e eficace ci numai un risipitor fara margini.
PS Cu multi ani in urma o casa de Curve/Hookers a ramas in urma cu plata taxelor. Guvernul a confiscat cladirea/bisisul si a incercat sa mentina productia sa-si recupereze din taxe. :) A esuat, nici macar o casa usoara nu e in stare sa administreze :)

Astept Stiri de la tine Comploturi, Crime..........Bunkere,
Numai Bine

Ultima modificare facuta de NJD (16-10-2008 10:20:21)


16-10-2008 10:18:56
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365
NJD , io-s pitigoi destept ! Banii se produc la Fabrica de Bani , ce naiba !!!

16-10-2008 10:44:28
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Da mai tits, pe langa fapta ca esti desteapta, mai esti si foarte simpatica cu multa imaginatie. Ii pare rau ca sa schimbat "Dooms Day" cat ai fost tu in vacanta. Cat a tinut directia data de tine, inspre bunker, a fost foarte vesel, distractiv.
Daca tot sintem la Complot Mondial eu cred ca partea rea va veni dupa alegerile Americane, adica prin Ianuarie.


16-10-2008 13:12:37
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Distractia :D din topicul pomenit de tine, cumetre NJD, s-a cam terminat fiindca era inevitabil sa se intimple asa.

Asta nu doar din cauza "dezertarii" (regretabile) a unor forumisti cu nerv in replica ;) precum CiudySA ori Moebius.

Evident c-ar fi posibila si demararea unui monolog hazos p-acolo (sau dialog, fiindca Tit, Evil ori Niladam inca-s prezenti, din fericire),
dar, sincer, nu mai am chef (impuls intern, motivatie :rolleyes:) pentru asta.
Ar fi oricum doar timp pierdut pentru "arta de dragul artei" ;), intr-o perioada critica (desi aparent calma)
in care incerc sa MISC efectiv niste lucruri concrete prin viatza proprie, nu doar sa plimb cuvinte de colo-colo. :D:D
In fine, mai arunc si io cu ceva cuvintzele (ca acuma), dar pastrind cumva masura. :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (16-10-2008 18:09:28)


16-10-2008 17:28:33
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

Distractia :D din topicul pomenit de tine, cumetre NJD, s-a cam terminat fiindca era inevitabil sa se intimple asa.

Asta nu doar din cauza "dezertarii" (regretabile) a unor forumisti cu nerv in replica ;) precum CiudySA ori Moebius.

Evident c-ar fi posibila si demararea unui monolog hazos p-acolo (sau dialog, fiindca Tit, Evil ori Niladam inca-s prezenti, din fericire),
dar, sincer, nu mai am chef (impuls intern, motivatie :rolleyes:) pentru asta.
Ar fi oricum doar timp pierdut pentru "arta de dragul artei" ;), intr-o perioada critica (desi aparent calma)
in care incerc sa MISC efectiv niste lucruri concrete prin viatza proprie, nu doar sa plimb cuvinte de colo-colo. :D:D
In fine, mai arunc si io cu ceva cuvintzele (ca acuma), dar pastrind cumva masura. :)

ACUMA SAU ACUM?
cum este corect?;)


16-10-2008 18:10:52
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ambele-s corecte :D hihihi... intreab-o si pe dna. profesoara Sandie daca nu ma crezi - nicio sansa deci sa ma prinzi/prindeti !!! :D
(inclusiv "nicio" e corect, dupa ultimele reguli ale Academiei Romane ;)).

Ultima modificare facuta de Xtremul (16-10-2008 18:19:26)


16-10-2008 18:17:14
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510

Xtremul a scris:

Distractia :D din topicul pomenit de tine, cumetre NJD, s-a cam terminat fiindca era inevitabil sa se intimple asa.

Asta nu doar din cauza "dezertarii" (regretabile) a unor forumisti cu nerv in replica ;) precum CiudySA ori Moebius.

Evident c-ar fi posibila si demararea unui monolog hazos p-acolo (sau dialog, fiindca Tit, Evil ori Niladam inca-s prezenti, din fericire),
dar, sincer, nu mai am chef (impuls intern, motivatie :rolleyes:) pentru asta.
Ar fi oricum doar timp pierdut pentru "arta de dragul artei" ;), intr-o perioada critica (desi aparent calma)
in care incerc sa MISC efectiv niste lucruri concrete prin viatza proprie, nu doar sa plimb cuvinte de colo-colo. :D:D
In fine, mai arunc si io cu ceva cuvintzele (ca acuma), dar pastrind cumva masura. :)


Eiii ...PreaLuminate aci nu prea mi-s de acord cu tine ( taman' io' care-s in slujba ta shi mi se-ntampla foarte rar sa contrazic pe cineva. E drept ca in general nu contrazic pe nimeni, sunt de acord cu toata lumea, dar motivul e simplu ... nu inteleg pe nimeni ... adicatelea ... suntetzi prea complecshi ... ).
Revin insa la ceea ce voiam sa zic (adica , de fapt, contra... ) : Arta se face numai si numai de dragul artei. Daca ai fie si numai un singur alt motiv pt care doreshti sa devii artist se cheama ca eshti egoist, trufash, increzut ... Este shi asta o arta recunoscuta , aceea de a "plimba cuvinte de colo colo" daca "colo colo" inseamna ca in mintzile semenilor ... cuvintele se transforma in idei. Este o arta, shi nu la indemana oricui, sa ashezi cuvintele intr-o asemenea forma ... incat sa se intzeleaga ideile pe care vrei sa le comunici. Altfel ai fi un ...politician ( numai ei pot vorbi ore in shir ...fara sa spuna nimic, fara sa transmita nici o idee, fara contzinut). Acu' ... nu vreau sa spun c-ai fi 'fr-un artist, da' pun pariu ca nu faci politica ...
P.S. 'Ie clar sa-s off-topic ( de fapt singurul loc unde-ash fi on-topic 'ie baru' ), nu cunosc cine se ocupa cu comploatele astea mondialiste, da' daca 'ie sa ma intrebatzi pe mine (afirmatzie aiuristica total ... cine-ar face asha ceva ? ) io'va spui clar ca ...nici vorba de-asha ceva ! Avand in vedere ca (deocamdata) traim intr-o lume pur materialista shi in care fiecare se gandeshte numai shi numai la... persoana lui (egoismul este litera de lege ...nescrisa inca), 'ie greu de presupus ca se gasesc fie shi cel putzin doua persoane care sa conceapa  impreuna un plan "mondial" de supunere a celorlaltzi. Aaaa ... ca fiecare dintre noi avem cel putzin un astfel de plan shi ca l-am pune in aplicare cu proxima ocazie... asta 'ie cu totul alta poveste ... ( de povestit pe alt topic ... individual ).

Ultima modificare facuta de niladam (16-10-2008 22:50:38)


16-10-2008 22:30:02
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

Ambele-s corecte :D hihihi... intreab-o si pe dna. profesoara Sandie daca nu ma crezi - nicio sansa deci sa ma prinzi/prindeti !!! :D
(inclusiv "nicio" e corect, dupa ultimele reguli ale Academiei Romane ;)).

Te-as prinde eu...dar nu la litere...;)
=D=D


16-10-2008 22:31:29
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:

Ambele-s corecte :D hihihi... intreab-o si pe dna. profesoara Sandie daca nu ma crezi - nicio sansa deci sa ma prinzi/prindeti !!! :D
(inclusiv "nicio" e corect, dupa ultimele reguli ale Academiei Romane ;)).

Te-as prinde eu...dar nu la litere...;)
=D=D


Prea Mare Adoratule , ia uiteee.....ti-a crescut cota ( ratingul ??) pe forum !!
De azi 'nainte sa te declari fan Kierkegaard...mimetismul colectiv femeiesc...he..he...he...
Bunkeriste de pretutindeni , sa-ncingem o paruiala pentru EL ! Unde-i Evil , sa ne asmuta...unde-i Evil ?? Dracu' asta nu-i niciodata prezent cu coada acolo unde trebuie....Sa vina atunci Hipercoopu'Nila sa ne dea startu'....eventual sa si arbitreze...

Ultima modificare facuta de titmouse (17-10-2008 12:13:53)


17-10-2008 12:07:29
   
?? evil
Cont Sters

Inregistat: 15-04-2008
Mesaje: 490
Chiar crezi ca am stat pe tusa??? Coada mea a fost acolo!...ca sa asmuta! haha hihi
HIC!


17-10-2008 13:12:06
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

titmouse a scris:


tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:

Ambele-s corecte :D hihihi... intreab-o si pe dna. profesoara Sandie daca nu ma crezi - nicio sansa deci sa ma prinzi/prindeti !!! :D
(inclusiv "nicio" e corect, dupa ultimele reguli ale Academiei Romane ;)).

Te-as prinde eu...dar nu la litere...;)
=D=D


Prea Mare Adoratule , ia uiteee.....ti-a crescut cota ( ratingul ??) pe forum !!
De azi 'nainte sa te declari fan Kierkegaard...mimetismul colectiv femeiesc...he..he...he...
Bunkeriste de pretutindeni , sa-ncingem o paruiala pentru EL ! Unde-i Evil , sa ne asmuta...unde-i Evil ?? Dracu' asta nu-i niciodata prezent cu coada acolo unde trebuie....Sa vina atunci Hipercoopu'Nila sa ne dea startu'....eventual sa si arbitreze...

Fugi d-aici cu teoria asta, draga Tit - apartamentele vechi se ieftinesc, la fel scade si ratingul barbatilor "copti" (eufemism pentru bosorogi :D).
Sa nu mai vorbim ca-s usor de prins (nu si la hibe gramaticale ;)) dar mai greu de tzinut (Alzheimer :D - fug, uit cum ma cheama si ce adresa am).

P.S. Am vazut zilele trecute la TV, intimplator, o cafteala-n NOROI :D intre doua tipe... or fi fost FORUMISTE oare??? :D:D hihihi (evil stie poate mai bine ;))

Ultima modificare facuta de Xtremul (17-10-2008 14:20:16)


17-10-2008 14:18:01
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

niladam a scris:


Xtremul a scris:

Distractia :D din topicul pomenit de tine, cumetre NJD, s-a cam terminat fiindca era inevitabil sa se intimple asa.

Asta nu doar din cauza "dezertarii" (regretabile) a unor forumisti cu nerv in replica ;) precum CiudySA ori Moebius.

Evident c-ar fi posibila si demararea unui monolog hazos p-acolo (sau dialog, fiindca Tit, Evil ori Niladam inca-s prezenti, din fericire),
dar, sincer, nu mai am chef (impuls intern, motivatie :rolleyes:) pentru asta.
Ar fi oricum doar timp pierdut pentru "arta de dragul artei" ;), intr-o perioada critica (desi aparent calma)
in care incerc sa MISC efectiv niste lucruri concrete prin viatza proprie, nu doar sa plimb cuvinte de colo-colo. :D:D
In fine, mai arunc si io cu ceva cuvintzele (ca acuma), dar pastrind cumva masura. :)


Eiii ...PreaLuminate aci nu prea mi-s de acord cu tine ( taman' io' care-s in slujba ta shi mi se-ntampla foarte rar sa contrazic pe cineva. E drept ca in general nu contrazic pe nimeni, sunt de acord cu toata lumea, dar motivul e simplu ... nu inteleg pe nimeni ... adicatelea ... suntetzi prea complecshi ... ).
Revin insa la ceea ce voiam sa zic (adica , de fapt, contra... ) : Arta se face numai si numai de dragul artei. Daca ai fie si numai un singur alt motiv pt care doreshti sa devii artist se cheama ca eshti egoist, trufash, increzut ... Este shi asta o arta recunoscuta , aceea de a "plimba cuvinte de colo colo" daca "colo colo" inseamna ca in mintzile semenilor ... cuvintele se transforma in idei. Este o arta, shi nu la indemana oricui, sa ashezi cuvintele intr-o asemenea forma ... incat sa se intzeleaga ideile pe care vrei sa le comunici. Altfel ai fi un ...politician ( numai ei pot vorbi ore in shir ...fara sa spuna nimic, fara sa transmita nici o idee, fara contzinut). Acu' ... nu vreau sa spun c-ai fi 'fr-un artist, da' pun pariu ca nu faci politica ...
P.S. 'Ie clar sa-s off-topic ( de fapt singurul loc unde-ash fi on-topic 'ie baru' ), nu cunosc cine se ocupa cu comploatele astea mondialiste, da' daca 'ie sa ma intrebatzi pe mine (afirmatzie aiuristica total ... cine-ar face asha ceva ? ) io'va spui clar ca ...nici vorba de-asha ceva ! Avand in vedere ca (deocamdata) traim intr-o lume pur materialista shi in care fiecare se gandeshte numai shi numai la... persoana lui (egoismul este litera de lege ...nescrisa inca), 'ie greu de presupus ca se gasesc fie shi cel putzin doua persoane care sa conceapa  impreuna un plan "mondial" de supunere a celorlaltzi. Aaaa ... ca fiecare dintre noi avem cel putzin un astfel de plan shi ca l-am pune in aplicare cu proxima ocazie... asta 'ie cu totul alta poveste ... ( de povestit pe alt topic ... individual ).


Absolut de acord cu ce spui vizavi de arta si gratuitatea ei aparenta, Hipersherife Niladam, da' viu acu' totusi si-ntreb:
Cine-mi plateste facturile in timp ce io "plimb cuvinte" (Xtrem de multe ;)) pe forumuri, eiii ??? :D:D
Ca nesimtitii astia d-acilea nu doar ca nu-mi DAU nimic, da-mi si IAU cite 3 iepuroi :D pe 17 zile de postare... :x:x

Cit despre relativa lipsa de unitate/solidaritate a actiunilor "complotiste" ale diverselor straturi/fractiuni ale astora de calaresc omenirea :x la ora asta (si de jdemii de ani de fapt), iar ai dreptate. Din nimereala ;), clar, fiindca, nu-i asa, tu de fapt nu-ntzelegi mai nimic ?! ;)... :D:D hihihi
(Repet, mergi pe linia asta - pssst, sa nu ne-auda nimeni, ramine intre noi) fiindca reptilienii trebuie in continuare sa te creada talimb :D...exact ca un MELETZEAN ;)

Una vrea deci Vaticanul, alta - islamistii, la fel - Biserica Ortodoxa, alta - Illuminati (si-n interiorul lor sint disensiuni de fapt), alta - masonii (cu diverse rituri-ramificatii), cu totul alta - neoconservatorii, Triadele chinezesti - cu totul altceva, Yakuza japoneza - la fel, Mafia, Camorra, N'draghetta - alte mangleli au in capete, Serviciile Secrete ale fiecarei tari isi vad si ele de interesele lor care sa fure mai dihai :( (ba se mai caftesc intre ele - vezi Tzigareta 2 - SPP si SRI), iar Bilderbergii, Skull & Bones, Council Of Foreign Relations, Clubul de la Roma, B'nai B'rith si alte paranghelii d-astea oculte, mai mult sau mai putin sioniste, mondialiste, banksteriste - dar toate-n principiu elitist/sataniste :x - nu prea-s puse de acord nici ele CUM ANUME sa ne decimeze/vampirizeze/sodomizeze :D mai eficient intr-un final...
Care FINAL se apropie, si-nca cu maxima viteza...:)

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-10-2008 20:19:54)


18-10-2008 17:34:09
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ontopic complotist/mondialist: Joerg Haider (nationalistul ala austriac controversat, pt. cine nu stie) a murit intr-un f. CIUDAT :rolleyes: accident auto.
Dupa mine (si dupa multi altii) e vorba de o asasinare clara, bine regizata. :(

In care s-au folosit mai mult ca sigur si arme spatiale de mare energie, ghidate prin satelit (gaura aproape perfect rotunda din plafonul masinii lui VW Phaeton V6 TDI - una din cele mai sigure si solide masini de lux din lume, cu 12 airbaguri -, gaura situata exact deasupra locului soferului si "nebagata in seama" de ancheta oficiala, e relevanta).
In plus, expertii VW care-au studiat ATENT epava masinii - care nu avea nicio urma de singe in interior, printre altele ;)) contrazic ferm concluziile anchetei oficiale !!!
Totul se va musamaliza/uita oricum, ca si-n cazul lui Dumitru Tinu. :x Ori al Dianei.

Motive: 1001.
PTB (The Powers That Be) le stiu cel mai bine... :x
(Tipu' ajungea curind Cancelar al Austriei si promisese, printre altele, "sa faca curatzenie generala" in bancile austriece... hmmm.. ;))
Si intotdeauna se tinea de cuvint, nu ca rapandulele noastre din Parlament !!! :x

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-10-2008 20:52:28)


18-10-2008 20:01:40
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
si daca ne vine greu sa credem ca oamenii cu notorietate pot avea o moarte banala? aia a lui Dorel - care sare in aer cind intra in rezervorul combinatului - sau a lui nea Vasile, navetist la Dacia Pitesti? ce sa va intimpla cind Osama va muri de apendicita purulenta?

Ultima modificare facuta de SandieShaw (18-10-2008 20:22:09)


18-10-2008 20:21:48
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Replica ta, ma chere, e dragutza (desi superficial-comoda :D), dar nu prea-si are locul aici, tocmai din cauza generalitatii ei facile :D.

P.S. Nu m-astept oricum din vreo directie la argumente contrarii alora aduse de mine (efortul de documentare macar e prea mare, clar... :rolleyes:)
Serios acum, lucrind in domeniul asta (auto/moto) am fost chiar interesat de analiza evenimentului asta (ca si de cazurile Tinu ori Lady Di) si cred ca stiu destule... n-are totusi sens sa le expun pe toate aici. :)

Deeeeciii... Sofismele sa traiasca !!! :D:D
Ca prosteala globala traieste oricum bine-mersi... :(
NE MERITAM SOARTA, macar ASTA-I CLAR. :x

Hai ca bag totusi o poza elocventa (DE CE M-OI CHINUI ATITA, ASTA chiar ca NU MI-E DELOC CLAR :D), ca sa digerati mai usor stirea... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-10-2008 21:00:06)


18-10-2008 20:23:17
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Xtremul a scris:

Ontopic complotist/mondialist: Joerg Haider (nationalistul ala austriac controversat, pt. cine nu stie) a murit intr-un f. CIUDAT :rolleyes: accident auto.
Dupa mine (si dupa multi altii) e vorba de o asasinare clara, bine regizata. :(

In care s-au folosit mai mult ca sigur si arme spatiale de mare energie, ghidate prin satelit (gaura aproape perfect rotunda din plafonul masinii lui VW Phaeton V6 TDI - una din cele mai sigure si solide masini de lux din lume, cu 12 airbaguri -, gaura situata exact deasupra locului soferului si "nebagata in seama" de ancheta oficiala, e relevanta).
In plus, expertii VW care-au studiat ATENT epava masinii - care nu avea nicio urma de singe in interior, printre altele ;)) contrazic ferm concluziile anchetei oficiale !!!
Totul se va musamaliza/uita oricum, ca si-n cazul lui Dumitru Tinu. :x Ori al Dianei.

Motive: 1001.
PTB (The Powers That Be) le stiu cel mai bine... :x
(Tipu' ajungea curind Cancelar al Austriei si promisese, printre altele, "sa faca curatzenie generala" in bancile austriece... hmmm.. ;))
Si intotdeauna se tinea de cuvint, nu ca rapandulele noastre din Parlament !!! :x




Ultima modificare facuta de Xtremul (18-10-2008 20:51:00)


18-10-2008 20:49:53
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

SandieShaw a scris:

si daca ne vine greu sa credem ca oamenii cu notorietate pot avea o moarte banala? aia a lui Dorel - care sare in aer cind intra in rezervorul combinatului - sau a lui nea Vasile, navetist la Dacia Pitesti? ce sa va intimpla cind Osama va muri de apendicita purulenta?


Xtremul a scris:

Replica ta, ma chere, e dragutza (desi superficial-comoda :D), dar nu prea-si are locul aici, tocmai din cauza generalitatii ei facile :D.

P.S. Nu m-astept oricum din vreo directie la argumente contrarii alora aduse de mine (efortul de documentare macar e prea mare, clar... :rolleyes:)
Serios acum, lucrind in domeniul asta (auto/moto) am fost chiar interesat de analiza evenimentului asta (ca si de cazurile Tinu ori Lady Di) si cred ca stiu destule... n-are totusi sens sa le expun pe toate aici. :)

Deeeeciii... Sofismele sa traiasca !!! :D:D
Ca prosteala globala traieste oricum bine-mersi... :(
NE MERITAM SOARTA, macar ASTA-I CLAR. :x

Hai ca bag totusi o poza elocventa (DE CE M-OI CHINUI ATITA, ASTA chiar ca NU MI-E DELOC CLAR :D), ca sa digerati mai usor stirea... ;)

Apropo de "mortile banale": si accidentul aviatic al lui John John Kennedy ar intra in categoria asta. :)
Nu doar "accidentele" :rolleyes: lui Tinu, al printzesei Diana si multe altele similare (pina si celebra catastrofa aviatica de la Lockerbie are cauze "ocultate").
Ori asasinarea lui John Lennon.
Ori moartea "banala" a lui Nikola Tesla.
Sau cea a generalului Forrestal. Ori, ori, ori...
Voiam acum de fapt sa deschid un topic... exact pe tema "mortzilor aparent banale ale oamenilor notorii", dar m-am sucit. :D:D
Fiindca... chiar n-are vreun sens. :(

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-10-2008 21:31:21)


18-10-2008 21:00:30
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510
Am citit ( acu' vreo' doua zeci de ani, de-atunci "citesc" altfel de volume ) o carte d-'asta politzista ... cu unu' ... Conan Doi ...parca :rolleyes: ( nu mai tzin minte 'iezact ...sunt totushi douaj'de ani de cand am citit ultima carte...). Shi ... spunea ala acolo ca ...doua lucruri trebe' aflate inainte de a-shi da' sama' ... cine-i criminalu' ? Arma shi ... mobilu' crimei ( shi ...cred ca nu se referea la telefoane d'-astea mobile ... :rolleyes:). D'-aia stau acu' shi ma sucesc shi ma-'nvartesc ... care-i mobilu' ... la toate "accidentele" astea ?

Ultima modificare facuta de niladam (20-10-2008 21:27:19)


20-10-2008 21:16:54
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Xtremul a scris:


(

Mon vieux, ce se stie sigur si fara tagada, ie ca pralea Joerg Haider, taman iesea dintr-un club (ori discoteca), unde-i trasase strasnic la masea (o spun martorii - multi ! - si o sustin  analizele facute la 'otopsie). Asta ar fi una la mana, a doua-i ca doar o tzara mai sus e poza masinii dupa accident. Far'  de a ma lasa furat de orice teorii ale conspiratiei, io viu si te-ntreb : privind epava VW-ului, tu te-ai  arata surprins c-a murit, ori c-ar fi supravietuit ?


20-10-2008 21:38:02
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Da, arata nasol masina din fotografie, dar nu e specificat ca poza asta, e poza dupa ce au plecat echipajele specializate de urgenta "rescue" si nu "inainte" de a se atinge cineva de ea . Unul dintre utilajele portabile folosite de aceste echipaje in a elibera persoanele din masinile  sifonate ale caror usi nu mai pot fi folosite, este si "Falca Vietii" (jaw of life) care lasa o urma asemanatoare cu cea din poza, gaura cu marginile presate in jos. Deasemenea se poate observa ca usile lipsec complect, au fost smulse, taiate cu intentia eliberari persoanelor accidentate. Ce este interesat la aceasta masina e ca avea multe sisteme de prevedere a acidentelor :
" Front Scan can bring the Phaeton to a complete stop should the system detect a hazard ahead, while Side Scan monitors the area beside the vehicle for any obstacles, the idea being to make lane changing on motorways safer and easier. Should an obstacle be detected in your blind spots, a warning is transmitted to the driver"

Ultima modificare facuta de NJD (25-10-2008 13:23:53)


23-10-2008 08:25:29
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
:D :D :D

Se pare ca cei care nu stiu nimic despre anumite lucruri au cele mai fanteziste idei si explicati despre natura , cauza si fenomenul respectiv.

HAzul cel mai mare este cind apare unul cu explicatii  pertinente in contra-replica si inchide gura mocofanului cu imaginatie bolnava si tendinta de a se proclama a toate stiutor.


29-10-2008 14:03:57
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Spre hazul meu, persoana total afoana in politica, am sa redau imaginea actuala a lumii .

Voi folosii replici, idei, citate de pe acest forum fara a anunta care este sursa acestora.


Ce este reprezentat in imaginea de mai jos ?



Ultima modificare facuta de Bety cea urata (29-10-2008 14:12:51)


29-10-2008 14:11:03
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Bety cea urata a scris:

:D :D :D

Se pare ca cei care nu stiu nimic despre anumite lucruri au cele mai fanteziste idei si explicati despre natura , cauza si fenomenul respectiv.

HAzul cel mai mare este cind apare unul cu explicatii  pertinente in contra-replica si inchide gura mocofanului cu imaginatie bolnava si tendinta de a se proclama a toate stiutor.

Ho c-am intzeles, tuto :D ca io-s mocofanu' atoatestiutor :D:D, nu trebuie sa te scremi in halu' asta ca sa-ti versi veninul !!! ;)

P.S. N-am acuma timp de adus aici si-acum noi probe in demonstratia mea, dar oricum nici nu se merita.

Ultima modificare facuta de Xtremul (29-10-2008 16:15:06)


29-10-2008 16:13:49
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

Bety cea urata a scris:

Spre hazul meu, persoana total afoana in politica, am sa redau imaginea actuala a lumii .

Voi folosii replici, idei, citate de pe acest forum fara a anunta care este sursa acestora.


Ce este reprezentat in imaginea de mai jos ?

http://img88.imageshack.us/img88/5802/askyousf6.th.jpghttp://img88.imageshack.us/images/thpix.gif



Un mexican care pescuieste/urineaza ( vazut de sus ) :D:D:D ...

Ultima modificare facuta de traven (29-10-2008 21:23:44)


29-10-2008 21:10:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

traven a scris:


Bety cea urata a scris:

Spre hazul meu, persoana total afoana in politica, am sa redau imaginea actuala a lumii .

Voi folosii replici, idei, citate de pe acest forum fara a anunta care este sursa acestora.


Ce este reprezentat in imaginea de mai jos ?

http://img88.imageshack.us/img88/5802/askyousf6.th.jpghttp://img88.imageshack.us/images/thpix.gif



Un mexican care pescuieste/urineaza ( vazut de sus ) :D:D:D ...

ce imaginatie ....=D=D


29-10-2008 21:15:31
   
Pagini:  1 2 3 4 ... 7    
Mergeti la