Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Complot Mondialist    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 7
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633

Bety cea urata a scris:

Spre hazul meu, persoana total afoana in politica, am sa redau imaginea actuala a lumii .

Voi folosii replici, idei, citate de pe acest forum fara a anunta care este sursa acestora.


Ce este reprezentat in imaginea de mai jos ?

http://img88.imageshack.us/img88/5802/askyousf6.th.jpghttp://img88.imageshack.us/images/thpix.gif


... sau un ou privit cu lupa , o chiftea in tigaie , maneca de vant privita din fata , "paleta" sefului de halta C.F.R. , indicator "circulatia interzisa in ambele sensuri" ...
hmmm , cred ca ajunge (deocamdata :rolleyes::rolleyes::D ) , nu ?!? ...

Ultima modificare facuta de traven (29-10-2008 23:41:00)


29-10-2008 21:20:42
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Bety cea urata a scris:

Spre hazul meu, persoana total afoana in politica, am sa redau imaginea actuala a lumii .

Voi folosii replici, idei, citate de pe acest forum fara a anunta care este sursa acestora.


Ce este reprezentat in imaginea de mai jos ?

http://img88.imageshack.us/img88/5802/askyousf6.th.jpghttp://img88.imageshack.us/images/thpix.gif

Sa-ti spun ceva,eu fac sub forma aceasta un soi de gogosi in aluatul carorar pun si branza de vaci ...tai intai cu o cana forma mai mare iar apoi cu un pahar mic de -al tzuicii tai mijlocul,sunt extrem de gustoase...bine ca mi-am adus aminte ca n-am facut de multa vreme,ma duc la piata sa cumpar branza si la treaba!!!!=D=D


30-10-2008 07:05:53
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Bety cea urata a scris:

:D :D :D

Se pare ca cei care nu stiu nimic despre anumite lucruri au cele mai fanteziste idei si explicati despre natura , cauza si fenomenul respectiv.

HAzul cel mai mare este cind apare unul cu explicatii  pertinente in contra-replica si inchide gura mocofanului cu imaginatie bolnava si tendinta de a se proclama a toate stiutor.


Ba tu crezi ca esti Vrajitoarea din Endor ?
Un prieten imi povestea cum ii tragea peste bot, lu' prietena lui in masina. I-am spus ca orice ar fi zis, te poate face nervos dar nu si violent, el zice nuuu, am amentintat-o, "Taci ca-ti dau'n gura" si ia nu a tacut pana nu i-am tras un dos in bot, cica ei ei place, nu se lasa pana nu o ia peste bot de nenumarate ori.
Acum fac o paralela cu tine si Exremu; Te-a bagat in seama, ti-a raspuns la cateva postari, dar tu nu te lasi asa cu una cu doua pana nu esti injurata/bagata-n mata. Imi pare rau daca in viata reala nu ai un alt mod de ati fierbe singele si aci pe forum iti este singurul mod. Nu te inteleg dar te compatimesc.

Ultima modificare facuta de NJD (30-10-2008 08:33:50)


30-10-2008 08:27:55
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954

traven a scris:




Un mexican care pescuieste/urineaza ( vazut de sus ) :D:D:D ...


:D :D

Privite de sus lucrurile arata altfel decit privite de jos.


31-10-2008 12:26:57
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Ma distreaza supararea extremului ( din cite am inteles nu el este autorul acelui reportaj si nici nu a luat el aceea fotografie.)
A preluat si el niste chestii si ne uimeste pe aici, fara sa stie ca pe alte siteuri aceeasi poza este altfel comentata.:D :D



Vad aici situatia politicianului care cauta sa manipuleze, sa minta, prosteasca , sa se dea pe spate pentru un vot in plus :D :D :D


31-10-2008 12:33:00
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954

NJD a scris:


Bety cea urata a scris:

:D :D :D

Se pare ca cei care nu stiu nimic despre anumite lucruri au cele mai fanteziste idei si explicati despre natura , cauza si fenomenul respectiv.

HAzul cel mai mare este cind apare unul cu explicatii  pertinente in contra-replica si inchide gura mocofanului cu imaginatie bolnava si tendinta de a se proclama a toate stiutor.


Ba tu crezi ca esti Vrajitoarea din Endor ?
Un prieten imi povestea cum ii tragea peste bot, lu' prietena lui in masina. I-am spus ca orice ar fi zis, te poate face nervos dar nu si violent, el zice nuuu, am amentintat-o, "Taci ca-ti dau'n gura" si ia nu a tacut pana nu i-am tras un dos in bot, cica ei ei place, nu se lasa pana nu o ia peste bot de nenumarate ori.
Acum fac o paralela cu tine si Exremu; Te-a bagat in seama, ti-a raspuns la cateva postari, dar tu nu te lasi asa cu una cu doua pana nu esti injurata/bagata-n mata. Imi pare rau daca in viata reala nu ai un alt mod de ati fierbe singele si aci pe forum iti este singurul mod. Nu te inteleg dar te compatimesc.




Daca crezi ca are legatura cu acest complot mondialist  , atunci ai dreptate.Ce se face poetul fara public, si pictorul fara admiratori ? Iti spun eu :
-devine inutil.

Sint chestii spuse si facute pentru ca cel ce le afiseaza sa fie aclamat, injurat sau ignorat.!!!!!!

Loveste-ma , postarea ta a cazut foarte bine pentru ca imi da pilejul sa comentez indelung caracterul unuia de pe aici.
Este atit de plin de el si se vede atit de adulat incit imediat pune botul cind cineva pune un "i" in plus ( din neatentie,  nestiinta ) si face pe nenea suparatul cind cu toata scoala, cultura si aura lui de "meserias" cineva ii arata ca greseste in treburi mult mai importante si mult mai de  bun simt.


31-10-2008 12:48:50
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Nu este rusine sa fii prost sau pervers.Sintem oameni si fiecare sintem asa cum ne-am nascut si cum am crescut.

Rusine este atunci cind joci la cacealma si ceilalti jucatori te-au prins trisind :D :D :D


31-10-2008 12:52:04
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
In alta ordine de idei:
Spui ca acelei femei ii placea sa o ia peste bot.Bun fiecare cu placerile lui.Probabil ca Si LUI ii placea sa o bata.

A da peste bot inseamna a inchide gura cuiva.Nu putem trai si accepta ideea altuia de linga noi.

Era mai usor sa o paraseasca, sa o dea jos din masina.

Asta este :
vrem ca cei din jurul nostru sa fie cum vrem noi si nu ii acceptam asa cum sint.

NJD, sper ca nu esti exact ca cel care " i-o dadea peste bot".

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (31-10-2008 13:22:52)


31-10-2008 13:06:00
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Sa revenim la subiectul topicului

Principala cauza a declansarii atacurilor asupra Irak-ului a fost lupta antiterorista si razbunarea celor intimplate la 9-11.

Remarcabila este prezentarea atacului asupra pentagonului, in care se spune ca un avion destinat transportului de persoane ar fi provocat acele daune .

S-a demonstrat ca un avion ar fi lasat mult mai multe resturi, iar daunele ar fi fost mult mai diverse.Exista  poze in care o ferestra plasata chiar la 1 m deasupra locului impactului si-a pastrat intacta si perfect curata sticla.


Complot ar putea fi si executarea lui Ceausescu.Se spune ca nu el ar fi fost impuscat.

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (31-10-2008 13:25:34)


31-10-2008 13:11:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Bety,Xtremul este un baiat destept,scrie bine si chiar este talentat la desen,am vazut multe din desenele lui(caricaturi)ca mai are si el nazuri,deh!oameni suntem...fi si tu mai ingaduitoare...=)

31-10-2008 13:15:43
   
mihaela_f
Femeie

Nou venit

Inregistat: 23-03-2008
Mesaje: 197
Zi_le domnu' GEO!!;)

31-10-2008 13:18:15
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
:D ti-am zis ca esti draguta. Toleranta trebuie sa se manifeste din mai multe directii.

31-10-2008 13:21:55
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Bety cea urata a scris:

:D ti-am zis ca esti draguta. Toleranta trebuie sa se manifeste din mai multe directii.

Ei,da,poate ai si tu dreptate,Xtremul ar arata ca este un domn cu maniere elegante daca ar ceda putin...orgoliile nu folosesc absolut nimanui...=)


31-10-2008 13:47:27
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Bety cea urata a scris:

Sa revenim la subiectul topicului

1 Principala cauza a declansarii atacurilor asupra Irak-ului a fost lupta antiterorista si razbunarea celor intimplate la 9-11.

2 Remarcabila este prezentarea atacului asupra pentagonului, in care se spune ca un avion destinat transportului de persoane ar fi provocat acele daune .

S-a demonstrat ca un avion ar fi lasat mult mai multe resturi, iar daunele ar fi fost mult mai diverse.Exista  poze in care o ferestra plasata chiar la 1 m deasupra locului impactului si-a pastrat intacta si perfect curata sticla.


3 Complot ar putea fi si executarea lui Ceausescu.Se spune ca nu el ar fi fost impuscat.

1. Niciunul dintre cei implicati in atentatele 9-11 nu era irakian, majoritatea fiind sauditi. Conturile bancare de care s-au folosit, erau saudite.
Astea-s faptele, restul e doar filozofie ieftina, menita sa-mbrobodeasca fraierii.
2. "S-a demonstrat ca un avion"... bla-bla-bla, alea-alea, cutare-cutare.
Exista (scuze, existau...) oameni reali, imbarcati intr-o cursa civila reala, care au murit in mod real, pe care-i plang mame, tati, neveste si copii reali, daca-ntelegi ce vreau sa spun, cu toate ca ma-ndoiesc .
3. Cei care spun asta, sunt tot aia rapiti de extraterestrii, insemnati cu cipuri secrete si nedetectabile, trimisi inapoi, pe pamant, cu misiunea de a inlesni comunicarea terrani-ET si ajunsi, din pacate, in stabilimente cu regim special, gen sectia de psihiatrie a spitalului Bagdasar-Arseni ori Socola.

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (31-10-2008 21:14:56)


31-10-2008 18:56:01
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
incercati astea ( gasit pe net )
y o u t u b e.c o m/watch?v=w-0Ms7mId34  este o demolare controlata

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (31-10-2008 22:26:34)


31-10-2008 22:24:50
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Si un impact fara impact.

w w w.y o u t u b e.c o m/watch?v=q5NNh6WnVZo&feature=related


31-10-2008 22:28:42
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Este un avion militar...

y o u t u b e.c o m/watch?v=oVH5jm06pJY&feature=related


31-10-2008 22:30:04
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
http://www.pentagonstrike.co.uk/flash.htm

Asta special pentru PPAN63 dar nu numai. Merge privita cu clic direct pe link

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (31-10-2008 22:43:00)


31-10-2008 22:34:14
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Mai sint citeva dar nu vreau sa va inec in atitea comploturi mondiale.

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (31-10-2008 22:43:39)


31-10-2008 22:41:52
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Bety cea urata a scris:

Ma distreaza supararea extremului ( din cite am inteles nu el este autorul acelui reportaj si nici nu a luat el aceea fotografie.)
A preluat si el niste chestii si ne uimeste pe aici, fara sa stie ca pe alte siteuri aceeasi poza este altfel comentata.:D :D

Vad aici situatia politicianului care cauta sa manipuleze, sa minta, prosteasca , sa se dea pe spate pentru un vot in plus :D :D :D

1. Sint convins ca esti experta in domeniul auto, draga Bety, chiar daca modestia te-mpiedica sa recunosti asta. :D Io, saracu' de mine, nu prea le am cu masinile, sincer. ;) N-am decit 2 milioane de km rulati in 33 de ani, mai toate tipurile imaginabile de masini testate "oficial" si chiar citiva ani de activitate in designul/proiectarea auto, la nemtzi (cartoons/comics mai fac doar cind ma plictisesc si p-alea prost :D, nu te lua deci oricum dupa Tasha ca ea-i oricum prea dragutza si nu doar apropo de JE). Iar faptul ca scriu 1/3 dintr-o revista auto romano-germana si 2/3 din alta moto cred ca nici nu merita luat in seama.

2. "Alilalte forumuri" de care aduci tu vorbire sint pline de postarile unor amatori care-si dau si ei cu parerea, dar si ale unor tute :D complexate, ignorante si tupeiste. Care nu doar ca n-au habar despre structuri de rezistentza si crash-teste comparate, dar nici n-au mers cu vreun VW Phaeton vreodata decit in vis, cabinele TIR-urilor turcesti fiindu-le mult mai familiare. :D.

Ultima modificare facuta de Xtremul (01-11-2008 01:18:33)


01-11-2008 00:56:11
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:


Bety cea urata a scris:

:D ti-am zis ca esti draguta. Toleranta trebuie sa se manifeste din mai multe directii.

Ei,da,poate ai si tu dreptate,Xtremul ar arata ca este un domn cu maniere elegante daca ar ceda putin...orgoliile nu folosesc absolut nimanui...=)

Mocofanii :D:D ca mine clar ca nu cedeaza din simplul motiv ca-s... mocofani si nu gentlemani. ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (01-11-2008 01:15:27)


01-11-2008 01:11:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:


tasha 1951 a scris:


Bety cea urata a scris:

:D ti-am zis ca esti draguta. Toleranta trebuie sa se manifeste din mai multe directii.

Ei,da,poate ai si tu dreptate,Xtremul ar arata ca este un domn cu maniere elegante daca ar ceda putin...orgoliile nu folosesc absolut nimanui...=)

Mocofanii :D:D ca mine clar ca nu cedeaza din simplul motiv ca-s... mocofani si nu gentlemani. ;)

Ok...fie voia voastra, taiati-va in vorbe cu stiti voi mai bine...=(


01-11-2008 07:51:29
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

Bety cea urata a scris:

In alta ordine de idei:
Spui ca acelei femei ii placea sa o ia peste bot.Bun fiecare cu placerile lui.Probabil ca Si LUI ii placea sa o bata.

A da peste bot inseamna a inchide gura cuiva.Nu putem trai si accepta ideea altuia de linga noi.

Era mai usor sa o paraseasca, sa o dea jos din masina.

Asta este :
vrem ca cei din jurul nostru sa fie cum vrem noi si nu ii acceptam asa cum sint.

NJD, sper ca nu esti exact ca cel care " i-o dadea peste bot".


Off topic
Nu am spus eu, el spunea ca ea cerea parca sa fie lovita, dar bine inteles ca era numai vorba lui (a figure of speach).
Parerea mea e dupa cum i-am spus, cineva/femeia te poate inerva la maxim dar nu te poate face viplent. Numai noi insine putem decide sa fim sau nu violenti. Este stiut ca noi romanii mai lovim femeile, asa a fost societatea, acceptand asta, precum in  cateva tarii cu sange latin.
Pentru mine sa lovesti o femeie sau un copil, nu este aceptabil sub nici o forma sub nici un motiv.in zilele noastre. Nu am facut-o niciodata(desi am luat) si sper sa ma pot abtine in continuare . Am invatat pe pielea mea, cea mai tare lovitura e cu vorba. Mai bine luam una de la tata cand faceam prostii decit sa-mi spuna mama ceva..
Deci, presupun ca faptul ca cineva loveste o femeie nu inseamna ca ea a meriatat-o ci ca persoana-barbat e de o clasa joasa, un caracter slab, sau cum zicea mama; fara maniere.


01-11-2008 10:12:42
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

PeterPan 63 a scris:


Bety cea urata a scris:

Sa revenim la subiectul topicului

1 Principala cauza a declansarii atacurilor asupra Irak-ului a fost lupta antiterorista si razbunarea celor intimplate la 9-11.

2 Remarcabila este prezentarea atacului asupra pentagonului, in care se spune ca un avion destinat transportului de persoane ar fi provocat acele daune .

S-a demonstrat ca un avion ar fi lasat mult mai multe resturi, iar daunele ar fi fost mult mai diverse.Exista  poze in care o ferestra plasata chiar la 1 m deasupra locului impactului si-a pastrat intacta si perfect curata sticla.


3 Complot ar putea fi si executarea lui Ceausescu.Se spune ca nu el ar fi fost impuscat.

1. Niciunul dintre cei implicati in atentatele 9-11 nu era irakian, majoritatea fiind sauditi. Conturile bancare de care s-au folosit, erau saudite.
Astea-s faptele, restul e doar filozofie ieftina, menita sa-mbrobodeasca fraierii.
2. "S-a demonstrat ca un avion"... bla-bla-bla, alea-alea, cutare-cutare.
Exista (scuze, existau...) oameni reali, imbarcati intr-o cursa civila reala, care au murit in mod real, pe care-i plang mame, tati, neveste si copii reali, daca-ntelegi ce vreau sa spun, cu toate ca ma-ndoiesc .
3. Cei care spun asta, sunt tot aia rapiti de extraterestrii, insemnati cu cipuri secrete si nedetectabile, trimisi inapoi, pe pamant, cu misiunea de a inlesni comunicarea terrani-ET si ajunsi, din pacate, in stabilimente cu regim special, gen sectia de psihiatrie a spitalului Bagdasar-Arseni ori Socola.


On Topic
Alatur si eu doua cuvinte la ce spuneti voi.
Planurile pentru Irak erau trasate. Rasboiul a avut  scopun lepublicat de a asigura controlul asupra productiei si vanzarii uleiului, nu numai pentru America care e 70% suficenta in ulei dar si pentru Europa.  Trei tari produc petrol mult si religia pacii acolo,Irak e la mijlok. Pentru un viitor destul de indepart, controlul si centrul atentiei  e asigurat acum. Armata de ocupatie americana exista dupa 60 de ani in Japonia si Germania (tarii aliate) nu cred ca va fi atat de mult in Irak dar totusi 10, 20 de ani, pana isi recupereaza pierderile vor ramane acolo. Presupun ca au post inca in Kuweit.
Nu sustin ca Asta'i Adevarul, ci numai ca'i "parerea mea"


01-11-2008 10:13:48
   
?? diorella
Cont Sters

Inregistat: 13-10-2008
Mesaje: 67

NJD a scris:



Off topic
Nu am spus eu, el spunea ca ea cerea parca sa fie lovita, dar bine inteles ca era numai vorba lui (a figure of speach).
Parerea mea e dupa cum i-am spus, cineva/femeia te poate inerva la maxim dar nu te poate face viplent. Numai noi insine putem decide sa fim sau nu violenti. Este stiut ca noi romanii mai lovim femeile, asa a fost societatea, acceptand asta, precum in  cateva tarii cu sange latin.


Nu are nicio legatura cu latinitatea noastra (cazuri sunt si la popoare mai... nordice). "Traditia" asta vine din ignoranta si incultura, din incapacitatea de a iubi (in sensul larg al cuvantului, bineinteles, caci a iubi inseamna a intelege, in primul rand, si a intelege inseamna a... ierta!)

Acum, capacitatea de a te intelege cu cei din jur, fara a recurge la violenta, optand pentru compromis, lasand loc de "buna ziua" chiar si in cazurile de incompatibilitate psihologica, culturala sau de orice alta natura.., asta depinde de educatie. Oameni prost crescuti sunt peste tot, nu numai printre romani.


01-11-2008 10:33:00
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

diorella a scris:


NJD a scris:



Off topic
Nu am spus eu, el spunea ca ea cerea parca sa fie lovita, dar bine inteles ca era numai vorba lui (a figure of speach).
Parerea mea e dupa cum i-am spus, cineva/femeia te poate inerva la maxim dar nu te poate face viplent. Numai noi insine putem decide sa fim sau nu violenti. Este stiut ca noi romanii mai lovim femeile, asa a fost societatea, acceptand asta, precum in  cateva tarii cu sange latin.


Nu are nicio legatura cu latinitatea noastra (cazuri sunt si la popoare mai... nordice). "Traditia" asta vine din ignoranta si incultura, din incapacitatea de a iubi (in sensul larg al cuvantului, bineinteles, caci a iubi inseamna a intelege, in primul rand, si a intelege inseamna a... ierta!)

Acum, capacitatea de a te intelege cu cei din jur, fara a recurge la violenta, optand pentru compromis, lasand loc de "buna ziua" chiar si in cazurile de incompatibilitate psihologica, culturala sau de orice alta natura.., asta depinde de educatie. Oameni prost crescuti sunt peste tot, nu numai printre romani.



Eu egalez latinitatea cu "Iute la manie" de unde mai sare si cate-un pumn/palma/cutit, opus stilului mai calm/calculat al Englezului, preferat mie, restul ai dreptate da eu nu am vrut s-o zic asa "Alb"in fatza.

Ultima modificare facuta de NJD (01-11-2008 11:01:15)


01-11-2008 10:41:23
   
?? diorella
Cont Sters

Inregistat: 13-10-2008
Mesaje: 67
Da, pai si eu elgalez "latinitatea" cu "iuteala" (in general), adica cu temperamentul, dar cazurile de violenta domestica sunt (foaaarte!) prezente si in unele societati mult mai... "flegmatice" (rusii, de exemplu). Nu mai spun ca, intr-o masura sau alta, violenta domestica exista si la englezi, si la nemti, si... peste tot. Dovada ca nu temperamentul e de vina, ci inlcutura.

01-11-2008 10:49:12
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Daca si englezi si nemti sunt acuzati de "incultura" apoi ti-o zic; Cultura nu exista, asta numai in cazul cind tu ai exclusivitate. Da-mi voie sa-mi retin parerea faurita prin experienta vietii mele si iti recunosc dreptul tau de a avea parerea ta, vazuta prin prizma experientelor vietii tale.

01-11-2008 11:07:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

diorella a scris:

Da, pai si eu elgalez "latinitatea" cu "iuteala" (in general), adica cu temperamentul, dar cazurile de violenta domestica sunt (foaaarte!) prezente si in unele societati mult mai... "flegmatice" (rusii, de exemplu). Nu mai spun ca, intr-o masura sau alta, violenta domestica exista si la englezi, si la nemti, si... peste tot. Dovada ca nu temperamentul e de vina, ci inlcutura.

Aici la urma ai dreptate violenta domestica este mai  mult prezenta in mediul rural...
Apoi violenta sociala este data si de nesiguranta materiala, de lipsurile in care se zbat multe familii si ajung sa se isterizeze ...


01-11-2008 11:08:34
   
?? diorella
Cont Sters

Inregistat: 13-10-2008
Mesaje: 67
Da, de acord, Tasha, cauze sunt multe. Si efectele, de altfel, multimple (abuzurile pot fi si de natura psihologica, nu numai fizica)...

NJD, n-ai inteles, ideea mea era sa nu aplicam criteriul national (etnic) sau: sa nu ne luam de temperament - pentru ca nu e un criteriu valabil. Sa mergem pe criteriul "gradului de civilizatie"... Vezi ca Tasha a exemplificat mai bine decat mine.

Cu cat o societate e mai civilizata, cu atat incidenta cazurilor de violenta domestica este mai mica.

Ultima modificare facuta de diorella (01-11-2008 11:18:38)


01-11-2008 11:14:50
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Aceasta ultima concluzie "Cu cat o societate e mai civilizata, cu atat incidenta cazurilor de violenta domestica este mai mica." sint perfect de acord, chiar asta am spu undeva mult mai sus, dar prin alte cuvinte.
Bun acum sintem de acord. Ce urmeaza? :)


01-11-2008 11:27:10
   
?? diorella
Cont Sters

Inregistat: 13-10-2008
Mesaje: 67
Nu stiu... o cafea/un ceai/suc in loc de "pipa pacii", ca eu nu fumez? Dar sa fie si sotiile de fata! :)

01-11-2008 11:32:24
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

diorella a scris:

Nu stiu... o cafea/un ceai/suc in loc de "pipa pacii", ca eu nu fumez? Dar sa fie si sotiile de fata! :)

Ai sotie?
Cit despre cafea avem un topic special deschis, dar buna idea. Cafea


01-11-2008 11:35:24
   
?? diorella
Cont Sters

Inregistat: 13-10-2008
Mesaje: 67
Nu am nici sot, nici sotie (deocamdata, nici prieten). Dar sunt unii care... "are!" La ei ma refeream, si nu de flori de cuc, ci din "grija pentru frumos"! :)

01-11-2008 11:39:13
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
A Ok, nici eu nu am decat una dar recunosc ca trei e numarul meu prefewrat si ar fi un numar mai rotund :)

01-11-2008 11:44:07
   
?? diorella
Cont Sters

Inregistat: 13-10-2008
Mesaje: 67
Corect! Trei sa fie, pentru... rotunjime/-jimi :)

Ultima modificare facuta de diorella (01-11-2008 11:50:12)


01-11-2008 11:48:54
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

NJD a scris:


Planurile pentru Irak erau trasate. Rasboiul a avut  scopun lepublicat de a asigura controlul asupra productiei si vanzarii uleiului, nu numai pentru America care e 70% suficenta in ulei dar si pentru Europa.

Prietene, scopul "publicat" a fost acela de "lupta impotriva terorismului", care terorism n-avea (la momentul declansarii invaziei) nici in in clin si nici in maneca cu Irakul. Oamenii implicati, banii si intreaga logistica veneau din Arabia Saudita.
Asta ar fi una, a doua-i ca toata tevatura legata de "a fost sau n-a fost" un atac asupra Gemenilor, a Pentagonului, are menirea (singura !) de a abate atentia bizonului de rand de la legitima si logica intrebare : cat de indrituiti erau yankeii sa ia masurile ce au urmat lui 9-11 - si aici nu ma refer doar la ocuparea Irakului, ci la toate celelalte ?


01-11-2008 11:49:20
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

PeterPan 63 a scris:


NJD a scris:


Planurile pentru Irak erau trasate. Rasboiul a avut  scopun lepublicat de a asigura controlul asupra productiei si vanzarii uleiului, nu numai pentru America care e 70% suficenta in ulei dar si pentru Europa.

Prietene, scopul "publicat" a fost acela de "lupta impotriva terorismului", care terorism n-avea (la momentul declansarii invaziei) nici in in clin si nici in maneca cu Irakul. Oamenii implicati, banii si intreaga logistica veneau din Arabia Saudita.
Asta ar fi una, a doua-i ca toata tevatura legata de "a fost sau n-a fost" un atac asupra Gemenilor, a Pentagonului, are menirea (singura !) de a abate atentia bizonului de rand de la legitima si logica intrebare : cat de indrituiti erau yankeii sa ia masurile ce au urmat lui 9-11 - si aici nu ma refer doar la ocuparea Irakului, ci la toate celelalte ?

Corect, nu te-am contrazis cu nimic, nici macar cu scopurile publicate. Am adaugat si eu cateva vorbe, adica parerea mea,  la cea ce ati scris voi.

Ultima modificare facuta de NJD (01-11-2008 20:23:55)


01-11-2008 11:54:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

NJD a scris:


PeterPan 63 a scris:


NJD a scris:


Planurile pentru Irak erau trasate. Rasboiul a avut  scopun lepublicat de a asigura controlul asupra productiei si vanzarii uleiului, nu numai pentru America care e 70% suficenta in ulei dar si pentru Europa.

Prietene, scopul "publicat" a fost acela de "lupta impotriva terorismului", care terorism n-avea (la momentul declansarii invaziei) nici in in clin si nici in maneca cu Irakul. Oamenii implicati, banii si intreaga logistica veneau din Arabia Saudita.
Asta ar fi una, a doua-i ca toata tevatura legata de "a fost sau n-a fost" un atac asupra Gemenilor, a Pentagonului, are menirea (singura !) de a abate atentia bizonului de rand de la legitima si logica intrebare : cat de indrituiti erau yankeii sa ia masurile ce au urmat lui 9-11 - si aici nu ma refer doar la ocuparea Irakului, ci la toate celelalte ?

Corect, nu te-am contrazis cu nimic, nici macar cu scopurile puplicate. A-m adaugat si eu cateva vorbe, adica parerea mea,  la cea ce ati scris voi.

de ce l-ai despartit pe am?uff!!!=(


01-11-2008 18:36:25
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Io ramin la parerea personala (dedusa din dovezi... indirecte, circumstantiale, ce-i drept) ca petrolul irakian a fost unul din scopuri, dar nu cel principal.

Controlul unei "portzi temporale" (Star-gate) babiloniene importante (ca-s clar mai multe pe Terra, inclusiv citeva prin Carpatii nostri) a fost, dupa mine (si nu doar dupa mine) motivatia principala. Poarta temporala cu care Saddam (dovedit omul CIA de fapt pina la un punct) se mai juca cind si cind ca dementu' :D, afectand/stricand unele planuri ale alora de suuus de tot. :rolleyes:

Ca prin poarta aia or sa vina (sau nu) annunakii sau alti shopirloi ET :D prin 2012-13-14-15 sau cit o mai fi (dac-o fi sa fie :D), asta-i cu totul alta discutie care tzine mai mult de speculatii...  si mai SF decit precedenta. ;)

P.S. Voi chiar credeti ca grangurii NATO au ales sa discute taman in Romanica - si mai ales la Neptun (in conditii de protectie electronica absoluta) chestii banale ?:rolleyes:

Ultima modificare facuta de Xtremul (02-11-2008 00:46:07)


01-11-2008 18:36:38
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

tasha 1951 a scris:


NJD a scris:


PeterPan 63 a scris:


Prietene, scopul "publicat" a fost acela de "lupta impotriva terorismului", care terorism n-avea (la momentul declansarii invaziei) nici in in clin si nici in maneca cu Irakul. Oamenii implicati, banii si intreaga logistica veneau din Arabia Saudita.
Asta ar fi una, a doua-i ca toata tevatura legata de "a fost sau n-a fost" un atac asupra Gemenilor, a Pentagonului, are menirea (singura !) de a abate atentia bizonului de rand de la legitima si logica intrebare : cat de indrituiti erau yankeii sa ia masurile ce au urmat lui 9-11 - si aici nu ma refer doar la ocuparea Irakului, ci la toate celelalte ?

Corect, nu te-am contrazis cu nimic, nici macar cu scopurile puplicate. A-m adaugat si eu cateva vorbe, adica parerea mea,  la cea ce ati scris voi.

de ce l-ai despartit pe am?uff!!!=(


Mai Extremist-o, ziceai ca tu nu faci d'astea, treci cu vederea un i o virgula sau o liniuta, incerci sa pricepi contextul frazei. De altfel numai atit ai avut de comentat pe topicul asta? nici o supozitie sau parere personala, ceva sa-l contrazica pe Extremu', nimik?
D'aia Io nu l'am contrazis pe Pan cand mai spune si el ceva pe topicurile lui special deschise.


01-11-2008 20:36:43
   
?? diorella
Cont Sters

Inregistat: 13-10-2008
Mesaje: 67

NJD a scris:


tasha 1951 a scris:


NJD a scris:


Corect, nu te-am contrazis cu nimic, nici macar cu scopurile puplicate. A-m adaugat si eu cateva vorbe, adica parerea mea,  la cea ce ati scris voi.

de ce l-ai despartit pe am?uff!!!=(


Mai Extremist-o, ziceai ca tu nu faci d'astea, treci cu vederea un i o virgula sau o liniuta, incerci sa pricepi contextul frazei. De altfel numai atit ai avut de comentat pe topicul asta? nici o supozitie sau parere personala, ceva sa-l contrazica pe Extremu', nimik?
D'aia Io nu l'am contrazis pe Pan cand mai spune si el ceva pe topicurile lui special deschise.


Admirabil: "extremist" trebuie sa fie verb! De aia, la cazul vocativ (feminin) verbul acesta... se scrie cu liniuta! Si... "terorist", la fel, nu-i asa? Si "nationalist", si "rasist", si "misogin", si "feminist" etc.... Imi place! Toate substantivele sa fie verbe, de azi inainte!  Ca doar am zis SI eu ca iubirea e o actiune, de fapt... Uite consecintele gramaticale ale nesabuintei mele! :)

Ultima modificare facuta de diorella (01-11-2008 20:48:58)


01-11-2008 20:46:49
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Auzi Dio, lasa ca nu e problema, pe cit de multi care corecteaza cuvintele, pe atit de multi cei care le scriu gresit.
Eu nu sint mindru de corectia cuvintelor mele scrise cu limbajul unui barbat incuiat la varsta de 22 de ani. Dar greseala mea e ca nu verific ce-am scris inainte sa apas pe OK, o sa incerc sa corectez  asta sa nu mai zgarii ochii.


01-11-2008 20:57:44
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
O gaura facuta in Pentagon de un Boeing



Ultima modificare facuta de Bety cea urata (01-11-2008 21:07:06)


01-11-2008 21:06:42
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Iata locul prabusirii unui Boeing ( stinga jos )si iarba verde din fata Pentagonului




01-11-2008 21:08:58
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Daca se incarca greu, modificam dimensiunile :D

Nu neg ca ar fi existat un avion care s-a prabusit cu tot cu pasageri.Nu neg ca ar fii oameni indoliati in urma acelor evenimente.
Pentagonul a fost lovit de o racheta sau un avion mic.
Avionul  adevarat a fost doborit inainte sa intre in Pentagon.

Ultima modificare facuta de Bety cea urata (01-11-2008 21:25:52)


01-11-2008 21:10:43
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

NJD a scris:


tasha 1951 a scris:


de ce l-ai despartit pe am?uff!!!=(

De altfel numai atit ai avut de comentat pe topicul asta? nici o supozitie sau parere personala, ceva sa-l contrazica pe Extremu', nimik?

Pai daca Coelho, Sandra Brawn, Barbara Cartland, Mihaela Radulescu, Andreea Marin sau Bahmuteanu n-au avut nicio opinie in topic, de unde sa fie, nenica ?!... :D


01-11-2008 21:30:38
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Legat de imaginile afisate de Bety : papusha, acu'  cativa ani, o poza a prizonierilor musulmani din lagarele sarbesti facea coperta publicatiilor din intreaga lume. Dupa ceva vreme s-a dovedit ca musulmanii nu erau prizonieri, nu erau in lagar si, in general, totul nu fusese altceva decat o mistificare grosolana.
Tu spui ca avionul a fost doborat inainte sa loveasca Pentagonul ; unde ? Zona nu-i una desertica sau jungla, sa poti masca resturile.
Auzi, stii ceva ? Sa porti o polemica, ie musai ca toti cei care participa la discutie sa si gandeasca, sa faca apel la logica, da-n vreme ce io o alerg p-a mea de-i sar capacele, tu i-ai dat pauza alei tale...


01-11-2008 21:41:51
   
?? diorella
Cont Sters

Inregistat: 13-10-2008
Mesaje: 67

NJD a scris:

Auzi Dio, lasa ca nu e problema, pe cit de multi care corecteaza cuvintele, pe atit de multi cei care le scriu gresit.
Eu nu sint mindru de corectia cuvintelor mele scrise cu limbajul unui barbat incuiat la varsta de 22 de ani. Dar greseala mea e ca nu verific ce-am scris inainte sa apas pe OK, o sa incerc sa corectez  asta sa nu mai zgarii ochii.


Stai linistit, eu fac si mai multe greseli, numai ca de alta natura (dar la fel de amuzante)! :) De fapt, asta era si ideea: toti gresim, deci, nu poate fi vorba de superioritate sau inferioritate... Altfel, ca sa nu mai incurcam lumea buna, care discuta aici probleme epocale si daca esti de acord si de data asta, putem lua din nou cate o cafea (pentru pace!), sigur, si de data asta cu acordul nevestei tale..:)


01-11-2008 22:41:01
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

Bety cea urata a scris:

Daca se incarca greu, modificam dimensiunile :D

Nu neg ca ar fi existat un avion care s-a prabusit cu tot cu pasageri.Nu neg ca ar fii oameni indoliati in urma acelor evenimente.
Pentagonul a fost lovit de o racheta sau un avion mic.
Avionul  adevarat a fost doborit inainte sa intre in Pentagon.

Ma vad nevoit :D sa-i dau aici dreptate lui Bety.
Povestea lui "nine-eleven" e oricum mult mai stufoasa decit pare si nu-i deloc lamurita de alea citeva carti "de senzatie" care-au incercat sa vina cu alte variante de scenarii.
Fara sa dezveleasca decit un coltisor din obrocul pus pe afacerea asta tenebroasa. :rolleyes: Care a avut, cum bine banuie PPan, rolul de "inceput al sfirsitului libertatilor individuale" - asa partiale cum erau ele-n America si "lumea zisa libera"... :x
Va dau doar un mic exemplu (lasind la o parte gaurica :D aia penibila din peretele Pentagonului):
Motorul de avion "descoperit" cica ;) de pompieri pe linga WTC (singura dovada palpabila ca acolo n-au fost utilizate de fapt... HOLOGRAME COMPLEXE - nu rideti, ca-i credibila treaba - plus demolare controlata si arme spatiale de mare energie - DEW - Direct Energy Weapons - ) e clar c-a fost "plantat" acolo - nu trebuie sa fii expert in aviatie ca John Lear (primul care-a spus-o, fara vreo consecintza de fapt :() era intr-adevar de Boeing 767-200, dar nu de versiunea posedata de compania United Airlines !!!!

J: The only other thing that was found was the engine on Murray Street. And, the engine on Murray Street has been identified as either a CFM-56 - CFM stands for Snecma - OR the CF-6, which was a 767 engine, which was developed out of the CFM-56. But whichever one it was the CF6 or the CFM56, it had to be General Electric and unfortunately, or fortunately, United Airlines used strictly Pratt and Whitney. So that engine you see flying off and that engine they say is from 175, isnā€™t from 175, because the guys, whose job was to dump it off there you know, and a smoking, smoldering thing, dumped off the wrong engine. There were a lot of things that the perps did that were suspect here. The collapse of building number seven is just absolutely ridiculous."

Si asta-i doar una din prostelile "pe fatza" :x pe care nimeni nu incearca macar s-o clarifice... :(
O sa revin cu mai multe, cind o sa am timp.

Ultima modificare facuta de Xtremul (02-11-2008 01:20:33)


02-11-2008 00:44:31
   
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 7    
Mergeti la