Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Portretul lu' Dorian Gray    
Autor
Mesaje Pagini: 1

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Titlul n-are nimic in comun cu romanul lui Oscar Wilde si exercitiul de imaginatie - adresat indeosebi cinefililor - pe care vi-l propun.
Haideti sa caracterizam, cu ajutorul unor replici din filme, userii prezenti in forum si nu numai, pot fi si dintre "perlele" saitului, genul Ilie de la scularie sau oricare altul, alta.
Gazda fiind, incep eu cu cea mai prolifica scriitoare in paginile matrimonialului trei ics : Tasha.

"- Nice day today.
- You can say that again, Bob.
- Nice day today."

(Mean Machine)


23-12-2008 23:36:17
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Ironia e darul tau de ajun?daca da...iti raspund prin replica:
NICE DAY TODAY!!!!.....=)
Si chiar e o zi superba la Satu Mare incat nu mi-o poate strica absolut nimeni,dimpotriva masa mea e plina de bucate pentru toti cei care vor azi sa ma colinde...=)
Aaaa,am uitat,revin sa-ti spun sa nu cumva sa cazi in pacatul lui Dorian....;)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (24-12-2008 10:35:50)


24-12-2008 10:33:57
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Cherie Tasha, Dorian Gray n-are niciun pacat in plus sau in minus fatza de oricare alt om facator de umbra pamantului, doar ca autorul tusheaza excesiv anumite trasaturi, fara ca asta sa transforme "portretul" intr-unul de nerecunoscut.
Vezi tu, draga mea doamna, cum zilele sunt scurte si noptile, lungi, cum amocul datelor proclamate a fi sarbatori ma-ncearca (stiai ca cei mai multi sinucigasi isi aleg sfarsitul tocmai acum ?), am gasit momentul potrivit sa-l citesc (iar) pe Cioran. Ipochimenul imi repugna ideatic, insa il apreciez in stil ; e genul scriitorului capabil sa te convinga ca azi e luni, chit ca-i joi de dimineata pana seara. Uite asa se face c-am dat peste o fraza ciudata :
"Nu scrii pentru ca ai ceva de spus, ci pentru ca vrei sa spui ceva"  (Sfartecare - Ecartelement).
Dom'le, cel putin ciudata zicere ! Mai abitir cata vreme sunt prea multi aia care recurg la scriere, doar ca sa spuna si ei ceva...
Nu-ti cer sa-ntelegi intreaga poliloghie de aici, cum nu ma pot astepta nici de la altii, insa concluzia la care am ajuns e aceea ca mai multa logica si substanta gasesc in postarile celor care ofera darnici cunilingus in stanga si-n dreapta, decat in atitudinea-ti mult prea aferata de morala si didacticism.

Sarbatori fericite !


26-12-2008 13:21:36
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195
Daca e sa fiu sincera in privinta lui Tasha as spune ca atata bunatate,toleranta, din partea unui om ma pune pe ganduri. Daca ea este chiar asa si in viata reala e super,inseamna ca am intalnit in sfarsit si eu un om bun in adevaratul sens al cuvantului. Nu am incredere in oameni,cand cineva e mieros in fatza,sigur te barfeste pe la spate, iti vrea raul. Cred ca asta a vrut sa spuna si peter-pan, ca bunatatea lui Tasha e suspecta intr-o lume in car oamenii calca pe cadavre pentru a le fi lor mai bine.  Dar am o dilema totusi: stiu ca voi v-ati cunoscut si face-to-face, am vazut o poza cu voi pe aici, ati stat la un pahar de vorba,tot necunoscuti/nestiuti sunteti ?

26-12-2008 16:35:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

alina-buc a scris:

Daca e sa fiu sincera in privinta lui Tasha as spune ca atata bunatate,toleranta, din partea unui om ma pune pe ganduri. Daca ea este chiar asa si in viata reala e super,inseamna ca am intalnit in sfarsit si eu un om bun in adevaratul sens al cuvantului. Nu am incredere in oameni,cand cineva e mieros in fatza,sigur te barfeste pe la spate, iti vrea raul. Cred ca asta a vrut sa spuna si peter-pan, ca bunatatea lui Tasha e suspecta intr-o lume in car oamenii calca pe cadavre pentru a le fi lor mai bine.  Dar am o dilema totusi: stiu ca voi v-ati cunoscut si face-to-face, am vazut o poza cu voi pe aici, ati stat la un pahar de vorba,tot necunoscuti/nestiuti sunteti ?

Ne cunoastem bine,ai dreptate,dar am si eu un pacat...ca deh!am spus asta si in profilul meu,sunt buna ,toleranta ingaduitoare dar vezi tu Alina nu spun tot timpul lucruri pe care ar dori sa le auda unii oameni,sunt deci incisiva cand bag seama ca oameni dragi mie sufera...poate n-ar trebui sa fac asta,foarte adevarat! ca la urma urmei fiecare cu piz...masii dar ,schimba-ma daca poti!...=(
    Insa sa fie clar! oamenii de care ma leg printr-o prietenie chiar si virtuala pot sa fie siguri ca se pot baza pe mine....este o vorba populara care spune:adevarul supara...vezi aici e buba!!!=)in rest.. no comment!!!
    N-am calcat niciodata peste cadavre sa-mi ating telul...dimpotriva...am lasat de la mine,insa D-zeu a fost darnic cu mine am primit in viata peste asteptarile mele...pot sa traiesc din venituri pasive cativa zeci de ani buni...dar, am o varsta,ma bucur ca cei dragi mie sunt sanatosi si ca D-zeu mai are inca ganduri bune cu mine pe pamint...=)
S...i ia treceti la urmatorul portret...;)


26-12-2008 18:42:05
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

alina-buc a scris:

Daca e sa fiu sincera in privinta lui Tasha as spune ca atata bunatate,toleranta, din partea unui om ma pune pe ganduri.

Blondino, desi nu mereu achiesez principiilor tale, mai cu seama celor religioase si alimentare, nu pot sa nu-ti remarc acuratetea logicii, cand vine vorba de analiza unui personaj sau altul de pe matrimoniale trei ics. :D

tasha 1951 a scris:


Ne cunoastem bine,ai dreptate

Hai sa ne mentinem rationali, totusi...
Mananci un car de sare langa un om si nu poti face asemenea afirmatii, dar'mite atunci cand abia schimbi cateva vorbe. Tu nu ma cunosti, eu nu te cunosc si tot ce ne ramane de facut e analiza - subiectiva, poate - a faptelor, care fapte pot da cu plus ori minus. Chiar nu-mi doresc sa-i rog pe altii sa m-ajute, sa-mi verifice calculele. N-as zice ca dovedesc aplicatiune spre matematici morale, insa  si asa, tot nu-mi ies valori pozitive atunci cand te introduc in ecuatie.

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (26-12-2008 21:58:16)


26-12-2008 21:45:03
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Hehehe... o sa particip si io cu citeva portrete ;), chiar daca o sa fiu pixduit :D de unu'/altu' (una/alata), pe pricipiul postarii mele anterioare (de pe alt topic):
Altfel nu initziam de fapt topicuri de genul "Topul agramatismului care este" ;) (I'm soooo bad... :D:D - nu-i asa, coane Evil ??)

Xtremul a scris:

...........

P.S. N-am cazut vreodata si nici n-am sa cad in capcana "anihilarii oricarei initiative de folosire a neuronului din dotare" ;) in urma populistei  puneri a botului :D la maxima atit de paguboasa de fapt a lui "nu arunca primul cu piatra" (chestie care are un sens ca nuantza, dar care-i extins, dupa mine, pina la granita absurdului)

Si nici la alte vorbe de acelasi gen - "daca nu vrei sa fii judecat, nu judeca" - nu pun deloc botu'!!! :D:D Ba vreau sa fiu judecat si eu cind o iau pe cimp :D, de ce nu? De unde pina unde auto-indulgentza asta cersita atit de lash (cu pretul aneantizarii oricarei urme de opinie... si-n definitiv de personalitate proprie, de fapt ?! :rolleyes:)


Ultima modificare facuta de Xtremul (26-12-2008 22:07:52)


26-12-2008 22:03:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Mda...sa trecem cu voia ta ontopic....
era vorba de folosirea catorva replici din filme...ok!
Pentru tine:
"Eu sunt mangafaua.."Birlic(D'ale carnavalului)
"D'asta -mi place mie da intelectualii astia....prinde repede..."(din Cel mai iubit dintre paminteni)


26-12-2008 22:11:13
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
"Portretul" preferat in paginile forumului : SandieShaw.
... si ilustrarea :

"I know what you're thinking, punk. You're thinking, did he fire six shots or only five? Well to tell you the truth, i forgot myself in all this excitement. But being as this is,a 44 Magnum, the most powerful handgun in the world,and will blow your head clean off, you've got to ask yourself a question:
- Do i feel lucky ?
.............
Well do ya, punk ?"

Dirty Harry

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (26-12-2008 23:22:36)


26-12-2008 23:05:43
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
ha, to tell you my truth about my "picture" ('cose the title is picture of DG, not portrait of...): I am the gun, I am the bullet, I am the target, I am the whole, I am the hand, I am the eye upon the trigger, I am the Will... sometimes and fell like that and this is true sadness...

26-12-2008 23:14:36
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Titmouse :

"There are only four questions of value in life, Don Octavio.
What is sacred ?
Of what is the spirit made ?
What is worth living for, and what is worth dying for ?
The answer to each is the same: only love."

Don Juan de Marco


26-12-2008 23:16:03
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

SandieShaw a scris:

ha, to tell you my truth about my "picture" ('cose the title is picture of DG, not portrait of...)



PS. Bre, titlu'  topicului l-am pus la plesneala, cat sa creada lumea ca ne spargem in filozofii de-o bere sh-un mic... :D

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (26-12-2008 23:21:15)


26-12-2008 23:20:16
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
the picture of PPan 63:
(ceva ce stiu ca-ti place al naibii):
Travis Bickle: "You talkin' to me? You talkin' to me? You talkin' to me? Then you the hell else are you talkin' to? You talkin' to me? Well I'm the only one here. Who do you think you're talking to? Oh yeah? Huh? Ok."


26-12-2008 23:24:57
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Xtremul :

"I'll be back !"

Terminator


26-12-2008 23:25:00
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Traven :

"- Diplomatule, tu chiar esti diplomat sau minti de ingheata apele ?
- Crezi ca eu mai stiu ce sunt ? De unde sa-ti dau eu adevarul ala care-ti trebuie tie ?"

Prin cenusa imperiului


26-12-2008 23:28:44
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Blondina (si ultimul "portret" pe ziua de azi, cu voia domniilor voastre) :

"I was born without a conscience"

Last Man Standing


26-12-2008 23:47:11
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

PeterPan 63 a scris:

Blondina (si ultimul "portret" pe ziua de azi, cu voia domniilor voastre) :

"I was born without a conscience"

Last Man Standing
O fi de bine,,o fi de rau? M-ai bagat in ceata,trebuie sa caut dictionarul ,offf,,tocmai eu despre care cunoscutii cred ca stiu engleza. Si vai,,,daca ati sti cat de inteligenta ma cred unii,,,de uneori chiar ma fac sa ma simt asa !

27-12-2008 15:39:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

alina-buc a scris:


PeterPan 63 a scris:

Blondina (si ultimul "portret" pe ziua de azi, cu voia domniilor voastre) :

"I was born without a conscience"

Last Man Standing
O fi de bine,,o fi de rau? M-ai bagat in ceata,trebuie sa caut dictionarul ,offf,,tocmai eu despre care cunoscutii cred ca stiu engleza. Si vai,,,daca ati sti cat de inteligenta ma cred unii,,,de uneori chiar ma fac sa ma simt asa !

Pot sa te ajut eu?
As traduce cam asa"M-am nascut fara niciun consens"...fac traducerea asa pentru ca sa spui ca m-am nascut fara constiinta suna ca dracu'....toti avem constiinta la o adica ca doar nu suntem animale...=(
daca e de bine sau nu asta tu hotarasti...=)
Eu insa ti-as face un alt portret:
"Show me the money ..."- Jerry Maguire
si ca sa nu ai probleme cu traducerea o fac eu acum...in traducere ar fi "arata-mi banii..."sper sa nu te superi,dar ti-am spus asta e pacatul meu spun ce gandesc!=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (27-12-2008 17:29:03)


27-12-2008 16:55:03
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

tasha 1951 a scris:


alina-buc a scris:


PeterPan 63 a scris:

Blondina (si ultimul "portret" pe ziua de azi, cu voia domniilor voastre) :

"I was born without a conscience"

Last Man Standing
O fi de bine,,o fi de rau? M-ai bagat in ceata,trebuie sa caut dictionarul ,offf,,tocmai eu despre care cunoscutii cred ca stiu engleza. Si vai,,,daca ati sti cat de inteligenta ma cred unii,,,de uneori chiar ma fac sa ma simt asa !

Pot sa te ajut eu?
As traduce cam asa"M-am nascut fara niciun consens"...daca e de bine sau nu asta tu hotarasti...=)
Adica mama si tata nu au "consensuit"sa ma fucka? Sau tata a violato pe mama in timp ce scria reclamatia cum ca tata urma sa o violeze? Inseamna ca eu nu exist? Pai daca nu exist ,,inseamna ca nu sunt,,iar daca nu sunt,,,de ce unii zic,,,esti o cu rva?

27-12-2008 16:58:34
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

tasha 1951 a scris:


As traduce cam asa"M-am nascut fara niciun consens"

Blondino, asta-i o traducere made in Satu Mare, zona Oas. In Bucuresti s-ar traduce prin : "M-am nascut fara constiintza".

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (27-12-2008 17:11:22)


27-12-2008 17:05:56
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
... si ca sa dezvolt ideea, pot sa afirm : nu-i nimic rau in asta, fiind de toti stiut ca nicicand nu putem trai in acord cu numita constiinta. Cand noi ne simtim bine, sufera ea si invers...

27-12-2008 17:10:00
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Pentru Cami49...care acum e cam bolnavioara i-as face  portretetul dintr-o replica din Love story:"Love means never having to say yor're sorry"

27-12-2008 17:36:52
   
?? traven
Cont Sters

Inregistat: 18-06-2008
Mesaje: 633


PeterPan63 :

"Eu sunt Didi Sfiosu', printesa ... "   ;):D

"Se joaca tare, fratioare... am trecut la baioneta.
... Ti-e frica ?!?... "

"Ticalosii"

Ultima modificare facuta de traven (27-12-2008 20:57:42)


27-12-2008 18:06:59
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
:D :D :D
Desi n-am vazut filmul iar cartea n-am citit-o, inteleg ca "Didi Sfiosu" i-a fost inspirat sararului de catre Dan Iosif. Chit ca nu ma flateaza alaturarea, iti apreciez umorul.


..........................................................................................................................


Cum in seara asta nu ma da inspiratia afar'  din casa, renunt la a face consideratii asupra altor useri, incercand, in schimb, un autoportret :

"I'm smart, you're dumb. I'm big, you're small. I'm right, you're wrong. And there's nothing you can do about it."

Matilda


27-12-2008 21:31:03
   
alina-buc
Femeie

Nou venit

Inregistat: 16-10-2008
Mesaje: 195

PeterPan 63 a scris:


tasha 1951 a scris:


As traduce cam asa"M-am nascut fara niciun consens"

Blondino, asta-i o traducere made in Satu Mare, zona Oas. In Bucuresti s-ar traduce prin : "M-am nascut fara constiintza".

Constiinta,,,hm,,, da,,cred ca (cam) ai dreptate. Dar nu pana la capat,pentru ca uneori ma mustra constiinta ,serios, asadar inseamna ca un dram acolo tot exista inlauntrul fiintei mele. A fii total lipsit de constiinta cred ca inseamna sa fi criminal in serie,ceea ce ,,sunt departe de asa ceva . De ceva timp citesc o carte a lui Gabriel Liiceanu, e o carte extrem de grea,profunda, dar extraordinara. O carte pe care efectiv o savurez, nu pot citi mai mult de cateva randuri intr-o seara,fiecare propozitie si cuvant trebuie bine "gustat" ,nu e o carte pe care sa o citesti pe nerasuflate.Se numeste "despre limita" si este clar filozofie. Dar nu o filozofie usoara ,gen O.Paler, pe care cu putina atentie o pot intelege si blondele ca mine,ci este ceva foooarte profund. Si spre uimirea mea m-am descoperit in descrierea "lenesului" , mi-am dat seama ca eu chiar sunt o lenesa,ca degeaba am incercat eu o gramada de job-uri ca de fapt eu sunt o lenesa. Citez:" lenesul nu se poate sinucide,pentru ca eliberat de tensiunea dintre veleitate si staza,el este vesnic impacat cu sine. In schimb,el poate fi omorat,pentru ca ceilalti nu se impaca cu el,pentru ca -turbulent al marii galagii-el aduce cu sine zvonul si sfidarea altei lumi. ----Si cum ar putea fi lenesul nefericit? El nu are proiecte,pentru a cunoaste nelinistea care se casca intre neimplinit si implinire" . Am incheiat citatul. - Ce parere aveti? Nu e scrisa extraordinar? Va rog,cititi aceasta carte,mai bine zis savurati-o ,doar intelegand fiecare propozitie veti intelege ceea ce vrea sa spuna,e minunata aceasta carte.


27-12-2008 21:46:57
   

cami49
Femeie

Nou venit

Inregistat: 07-02-2008
Mesaje: 123

tasha 1951 a scris:

Pentru Cami49...care acum e cam bolnavioara i-as face  portretetul dintr-o replica din Love story:"Love means never having to say yor're sorry"

Esti de o bunatate sufleteasca maxima,multumesc!!!! mi-ai adus aminte de un film care in tinerete a avut un mesaj pozitiv pt.mine,iar cantecul spunea c-am asa:-Steal a diamond and pierce my heart,with its point. And tke three silver drops of blood,to sow your dried flesh.Use the harvest you get to appease the hunger of your crowd,which drains youday by day,draining you away.Nu am sa-l scriu pe tot ca e lung si plicticos pt.unii(PP)Intru mai rarut pt.ca momentan nu am voie sa ma joc cu adrenalina,iar aici e un locusor unde usor se ridica......Va doresc din suflet SARBATORI FERICITE,un nou an si un nou inceput alaturi de cei dragi voua.


27-12-2008 22:02:56
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Call me Ali
In vara trecuta am petrecut putin timp, in compania unui verisor care m-a uimit prin repertoriul sau larg,  o encyclopedia pe picioare a cotarilor din filme. M-am gindit ca liftul lui nu se opreste la toate etajele cind am observant ca repeta foarte mult pe Scarface in prezenta mamei lui. Oricum, atunci am considerat ca sufera de o boala inofensiva si  necontagioasa, parese mult mai raspindita decit credeam :), dar ca sa fiu on topic; zimbetul din poza “Call me Ali” era potrivita/reprezentativa cu o cota a unui vechi film(deasemenea cotata in detaliu de P.Pan),  in care primarul orasului Carmel a facut-o faimoasa avind un gigant  pistol indreptat impotriva interlocuitorului “ Do you feel lucky?  …….       Punk?”
“Dirty Harry”


28-12-2008 16:51:27
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
The new NJD, asculta, first of all, debaraseaza-te de barbarisme, poti spune simplu citat in loc de cota, ca n-o sa se prabuseasca catapeteasma cerului, crede-ma... apoi este stiut ca americanii au chestia asta a exersarii memoriei si a crearii iluziei preocuparilor intelectuale prin replici din filme... insesi filmele postmoderne abunda in clisee si citate din filmele maestrilor, scenaristul sau regizorul revendicindu-si astfel o filiatie. La noi tentatia a fost palida, imi amintesc insa cita cariera a facut plingerea lui Gerula din Columna (un film prost altfel)... in nemernicia mea, ca un ciine turbat...u.s.w.

Ultima modificare facuta de SandieShaw (28-12-2008 23:07:34)


28-12-2008 23:07:14
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Ie vorba lu' Bastus, bre.
Si cat ar fi de prost filmu', tot mi-e drag Dinica.


28-12-2008 23:58:13
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

PeterPan 63 a scris:

Xtremul :

"I'll be back !"

Terminator


Hihihi, :D:D I'm back already... in the background. ;)
Asta nu-nseamna insa ca obisnuiesc sa atac pe la spate. :D (cu mici exceptii, noaptea prin cearsafuri :D:D).

Ultima modificare facuta de Xtremul (29-12-2008 12:22:16)


29-12-2008 12:20:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:


PeterPan 63 a scris:

Xtremul :

"I'll be back !"

Terminator


Hihihi, :D:D I'm back already... in the background. ;)
Asta nu-nseamna insa ca obisnuiesc sa atac pe la spate. :D (cu mici exceptii, noaptea prin cearsafuri :D:D).

hehehehe...sa tot ai parte de asa atacuri...;)
vezi de aia te iubim noi ca tu ai stil si atunci cand faci o gluma...=D=D
...si stii ce mult conteaza?vorba celei din bancul cu pricina...=D=D


30-12-2008 11:30:29
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

SandieShaw a scris:

The new NJD, asculta, first of all, debaraseaza-te de barbarisme, poti spune simplu citat in loc de cota, ca n-o sa se prabuseasca catapeteasma cerului, crede-ma... apoi este stiut ca americanii au chestia asta a exersarii memoriei si a crearii iluziei preocuparilor intelectuale prin replici din filme... insesi filmele postmoderne abunda in clisee si citate din filmele maestrilor, scenaristul sau regizorul revendicindu-si astfel o filiatie. La noi tentatia a fost palida, imi amintesc insa cita cariera a facut plingerea lui Gerula din Columna (un film prost altfel)... in nemernicia mea, ca un ciine turbat...u.s.w.



First of all; "the beauty is on the eye of the beholder" privind prin prizma/ochii ta/tai sunt plin de "barbarizme", pentru ca am cotat in loc sa citez? Nu, nu cred. Pentru ca-li lipseste zi33 cu care sa te hartuiesti? Poate, dar am observat pentru a doua oara, ai tu opusul afinitatii pentru mine :) e dreptul tau. Nu am sa-ti raspund in ton. Mai spune ce ai pe Inima poate te usurezi.
Apoi scuze ca nu exersez si nu am ca Americanii, preocuparea creerii acelor iluzii .........
Si pentru ca suntem intr-un An Nou, iti doresc prosperitate sanatate si sa-ti fie Bun, precum iti este Inima.


02-01-2009 12:10:27
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

NJD a scris:


SandieShaw a scris:

The new NJD, asculta, first of all, debaraseaza-te de barbarisme, poti spune simplu citat in loc de cota, ca n-o sa se prabuseasca catapeteasma cerului, crede-ma... apoi este stiut ca americanii au chestia asta a exersarii memoriei si a crearii iluziei preocuparilor intelectuale prin replici din filme... insesi filmele postmoderne abunda in clisee si citate din filmele maestrilor, scenaristul sau regizorul revendicindu-si astfel o filiatie. La noi tentatia a fost palida, imi amintesc insa cita cariera a facut plingerea lui Gerula din Columna (un film prost altfel)... in nemernicia mea, ca un ciine turbat...u.s.w.



First of all; "the beauty is on the eye of the beholder" privind prin prizma/ochii ta/tai sunt plin de "barbarizme", pentru ca am cotat in loc sa citez? Nu, nu cred. Pentru ca-li lipseste zi33 cu care sa te hartuiesti? Poate, dar am observat pentru a doua oara, ai tu opusul afinitatii pentru mine :) e dreptul tau. Nu am sa-ti raspund in ton. Mai spune ce ai pe Inima poate te usurezi.
Apoi scuze ca nu exersez si nu am ca Americanii, preocuparea creerii acelor iluzii .........
Si pentru ca suntem intr-un An Nou, iti doresc prosperitate sanatate si sa-ti fie Bun, precum iti este Inima.


Salut si la multi ani din inima! Chestia cu barbarismele e o recomandare amicala, in niciun caz nu ascutirea gherutelor pentru zi33 sau oricare ipochimen de pe aici. Asta daca vrei sa crezi in onestitatea si franchetea mea. Multi o fac si nu ii dezamagesc. Apoi cred ca exagerezi cind presupui ca forumul este pentru mine o cale a usurarii sufletului; nici la propriu, nici la figurat. La virsta mea, am invatat sa-mi efectuez salubritatea mentala fara sa-i inoportunez pe cei din jur. La mai mare, asadar! :D:D


02-01-2009 16:22:12
   
titmouse
Femeie

Am mereu ceva de spus

Inregistat: 17-03-2008
Mesaje: 1365

PeterPan 63 a scris:

Titmouse :

"There are only four questions of value in life, Don Octavio.
What is sacred ?
Of what is the spirit made ?
What is worth living for, and what is worth dying for ?
The answer to each is the same: only love."

Don Juan de Marco


Apa se invata prin sete.
Tarmul - prin Marile in urma lasate.
Suferinta - prin dureri incercate.
Pacea - prin batalii si dovezi.
Prin neimplinire - Iubirea,
Pasarile - prin albe zapezi .
                    Emily Dickinson

La Multi Ani , Peter Pan !

Ultima modificare facuta de titmouse (02-01-2009 18:27:04)


02-01-2009 18:22:14
   
?? zitreishtrei
Cont Sters

Inregistat: 05-11-2008
Mesaje: 241
Xtremul

"In space no one can hear you scream"
ALIEN
(Si nici pe forum nu sunt prea multi... :D )


05-01-2009 22:01:35
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Adminul site-ului:

Ultima replica a lui Gheorghe Dinica din "Filantropica" lui Nae Caranfil:
"Va e mila? V-am luat banii!"=D=D


05-01-2009 22:15:36
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 17-11-2008
Mesaje: 42
La multi ani,33!!!

Si daca tot e vorba de replici am sa scriu pentru tine!
"You talking to me?" - Taxi driver
" Azi...canci!" - Octavian Cotescu, (Operatiunea "MONSTRUL")


07-01-2009 20:06:57
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 17-11-2008
Mesaje: 42
Si pentru alina-buc..care mi-e draga! :)

" Fa Marie, la cules de porumb ori salti cosu', ori fusta" - Ilarion Ciobanu, (Un august in flacari)


07-01-2009 20:13:42
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Unikaa:


Marlon Brando cu celebra replica "I'm going to make him an offer he can't refuse"


08-01-2009 07:58:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
zi33

Hasta la vista,baby!

The Terminator - Arnold Scwarzenegger


08-01-2009 08:08:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Sandie

"Nobody puts Baby in the corner.“  Dirty Dancing


08-01-2009 08:15:14
   
Pagini: 1    
Mergeti la