Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / De ce murim?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 10
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (23-06-2007 03:35:22)


06-05-2005 13:31:17
   
?? acvaria
Cont Sters

Inregistat: 07-05-2005
Mesaje: 15
murim cate putin in fiecare zi. eu simt asta demult si nu mai am puterea sa lupt. se pare ca ma invadeaza prea puternic trecutul si nu imi da voie sa merg pe alt drum. mi-e dor de ceea ce am fost, mi-e dor de copilarie, mi-e dor de clipe frumoase si pline de adevar. am senzatia ca imi urmaresc de undeva din afara firul vietii cu anostele evenimente ale ei. nu eram eu.

07-05-2005 02:36:18
   
?? Robin-Hood
Cont Sters

Inregistat: 26-03-2005
Mesaje: 214
Deoarece asa trebuie ! Moartea e inevitabila , dar cu cat mai tarziu cu atat mai bine ! :)

09-05-2005 02:59:58
   
?? alex8223
Cont Sters

Inregistat: 02-05-2005
Mesaje: 322
Mey!
intrebarea e de ce murim!!! pentru ca celulele care alcatuiesc corpul uman imbatranesc si odata cu ele si noi! SIMPLU!
Cred ca mai interesant ar fi sa murim fericiti si sa vezi ca ai lasat ceva in urma ........ nu ca unii care nu lasa nimic si nu se pot lauda ca au facut nimic in viata..............poate putin umbra pamantului!


28-05-2005 17:31:37
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
se spune ca datorita radicalilor liberi care se acumuleaza in timp in organism...celulele mor "sufocate ".....putin cite putin.
S-a incercat o metoda de contraatacare a acestei situatii...si s-au obtinut efecte secundare...uneori mai rele decit moartea.....


29-05-2005 03:18:16
   
geanina190
Femeie

Exclus

Inregistat: 25-05-2005
Mesaje: 43
exista viata dupa moarte?

Ultima modificare facuta de geanina190 (29-05-2005 17:07:08)


29-05-2005 17:02:50
   
?? catalin287
Cont Sters

Inregistat: 30-03-2005
Mesaje: 1349

geanina190 a scris:

exista viata dupa moarte?


Eu zic ca da. Nu prea cred ca dupa moarte nu te mai asteapta chiar nimic, cum am mai spus eu si altii, nimic nu se distruge, totul se transforma, parca asa era nu? Oricum ar mai fi si varianta ca renasti, pt a atinge alte niveluri de cunoastere,si cred ca mai sunt opinii  :P Multam!


31-05-2005 04:55:09
   
s3l3na
Femeie

Nou venit

Inregistat: 31-05-2005
Mesaje: 2
viatza... moarte... cine suntem noi sa incercam sa aflam de ce ne nastem si de ce disparem k si cand nu am existat vreodata... Ramane amintirea... dar si ea are moartea ei... nu mai incercatzi sa aflatzi... credetzi in ceva.. orice... in ce vretzi voi... si nu va mai chinuitzi sufletu` si mintea cu intrebari la care nu vom gasi raspuns niciodata... pot fi toate explicatziile de pana acum... sau nici una... Nici nu stiu de ce imi dau cu parerea... probabil pt k e tarziu..s-am somn... si nu am altceva de facut...

31-05-2005 07:07:50
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
Atat de mult ne-a iubit tatal nostru incat ne-a dat in dar moartea. Cadou.

31-05-2005 16:12:41
   
?? bure
Cont Sters

Inregistat: 27-03-2005
Mesaje: 232
acum 5 ani am mi-a murit cineva drag.inca nu m-am impacat cu ideea.
ii invidiez pe cei care cred in chestiile cu viata vesnica, cu reincarnarea si alte teorii de aceeasi natura.acum e prea tarziu sa-mi schimb conceptiile.
mi-e greu sa accept ca la un moment dat voi muri (atat eu cat si cei dragi).
sper ca aparitia unui copil sa-mi dea un "rost" in viata.cei care au deja pot sa-mi confirme ca exista o mica diferenta(sau nu).


31-05-2005 17:05:04
   
geanina190
Femeie

Exclus

Inregistat: 25-05-2005
Mesaje: 43
bure cind o sa mori sa lasi jegul tau de casa celor paduchiosi ca sint la fel de paduckiosi ca tine ai umplut satul de paducki nu mai veni aici ca esti tare urita si nasoala

Ultima modificare facuta de geanina190 (01-06-2005 21:55:34)


01-06-2005 21:55:05
   
?? catalin287
Cont Sters

Inregistat: 30-03-2005
Mesaje: 1349

geanina190 a scris:

bure cind o sa mori sa lasi jegul tau de casa celor paduchiosi ca sint la fel de paduckiosi ca tine ai umplut satul de paducki nu mai veni aici ca esti tare urita si nasoala



Asta..nu a fost deloc nostima :( geanina incearca sa nu te iei chiar asa de toata lumea ca..nu e frumos, ma bag si eu in seama ca nu am cu cine :P Multam!


01-06-2005 23:23:50
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (23-06-2007 03:35:49)


03-06-2005 05:46:02
   
?? catalin287
Cont Sters

Inregistat: 30-03-2005
Mesaje: 1349
Ti as da exemplu credinta indiferent de natura ei, exista dar..nu se vede:D  si daca stau bine si ma gindesc, nimic nu poate sa fie ceea ce pare, totul este relativ ceea ce este bun acum, miine poate fi rau, s.a.m.d :P corect?;)si sincer sa fiu, nu reusesc sa ma exprim in scris, la fel ca in cuvinte, si daca am intra in domeniul asta, am sta foarte mult de vb, nu se poate rezuma doar la citeva fraze, sau cuvinte, subiectul acesta :P  Multam!

03-06-2005 23:57:44
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 17-03-2005
Mesaje: 1227
white, iti aduci aminte de corinutza25????  .... parca - parca se afla din nou printre noi... nu crezi?!

04-06-2005 00:05:48
   
?? gabi23
Cont Sters

Inregistat: 09-05-2005
Mesaje: 21
parerea mea... ca murim pt a incheia un ciclu si posibil a incepe altul! e ciudat cum unii isi doresc moartea... poate ca nu reusesc sa lase nimic in urma lor si vor un nou inceput, o noua viata in care sa faca ceva sau poate pur si simplu nu apreciaza acest cadou ! pt ca este un cadou ca te-ai nascut acum desi poate fi considerat si un blestem! poate spera ca dupa moarte va fi mai bine ! dar cine le garanteaza asta? religia? care spune crede si nu cerceta? stiinta care spune ca mori si atat! eu zic ca trebuie sa murim... mai ales in stadiul in care a ajuns omenirea moartea ne asteapta pe toti! nu-s pesimist dar la cum se fac armele acum e suficient sa se supere ceva putere si totul moare! e suficient un cataclism din cauza poluarii si totul va muri! important e sa traiesti viata si sa lasi ceva in urma.. copii capodopere memoria unui om care a ajutat alti oameni... pt ca daca faci rau.. mai bine sa nu te fi nascut! oricum... de ce murim? ... e o intrebare la care nu vom sti niciodata raspunsul ... poate doar cand se vor dezlega multe alte mistere vom afla si de ce murim! faceti bine si traiti o viata frumoasa sfatul meu si nu uitati niciodata ca langa voi se afla cineva

04-06-2005 02:17:57
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (24-06-2007 02:29:13)


04-06-2005 06:41:30
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
de ce traim?
pentru a rascumpara pacatul de a-l fi rastignit pe isus?
pentru a ne purifica prin suferinta?
pentru a renaste?
pentru a iubi si a fi iubiti...


27-09-2005 06:41:05
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
sau pentru a lasa loc si altora...

27-09-2005 11:01:21
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
cred in reincarnare...
nu pentru ca m-as teme de iad.. ci pentru ca, asa cum spuneam mai sus.. e metoda aleasa pentru a ne purifica...


27-09-2005 11:54:29
   
?? 2New
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

shiva6977 a scris:

Dragilor am sa va spun o poveste adevarata si m-as bucura ca ea sa va ajute sa priviti moartea ca pe o trecere inspre alte lumi.In urma cu 6 ani tatal meu a parasit aceasta lume rapus de un atac cerebral.Am fost alaturi de el pe toate perioada pina la inmormintare si ce am observat este faptul ca acel corp parea ca nu mai este al tatalui meu.Pur si simplu nu mai semana cu el.Dupa vreo 10 zile am avut un prim vis cu el dar un  vis foarte clar parca ar fi fost aievea.Se facea ca eram intr-o gara de unde plecau foarte multe trenuri in multe directii.Tatal meu era acolo suparat se apropie de mine si ma intreaba:"mai Gabi de ce nu ne-am inteles noi in viata asta?"Mie mi-au dat lacrimile si cred ca aproape strigind i-am spun:Tata nu esti tu de vina, vina o port doar eu.TE ROG SA MA IERTI!"Atunci el parca sa linistit si inseninat la fata s-a intors si a plecat intr-o amunita directie.
Dupa 49 de zile de la moarte sa am avut un al doilea vis.Eram in casa parinteasca si dintr-o data apare tatal meu.Eu stupefiat il intreb:Tata dar ce-i cu tine aici,tu ai murit de ce esti aici?Iar tatal meu mi-a raspuns:Gabi eu nu am murit dupa cum vezi si as vrea sa le spui tuturor ca eu nu am murit ci traiesc.Si a disparut.Cam atit pe scurt.Si de atunci am mai avut vise cu el in care faceam tot felul de actiuni .Ce zice-ti voi despre visele astea?Eu cred in mesajul pe care el(tatal meu) mi l-a trimis de acolo de unde se afla.Si daca ar fi ca dupa moarte sa nu mai fie nimic atunci ce rost mai are viata asta?Ce rost ar mai avea toate incercarile la care suntem supusi.Viata asta e o scoala spre altceva.Moartea nu e decit o trecere iar viata este infinita.


WhiteRaven e Corect.
Mai am o mica complectare;
  In timpul de relaxare(somn) creierul sorteaza noile imformatii(experiente) acaparate si le clasifica. Pe cele usoare, nesmincative sau neimportante, le pune in fisierul "memorie de scurta durata"  si cu timpul le arunca(uiti) [si eu sint blagoslovit cu multa uitare] iar informatiile ce par importante le depoziteaza in fisierul "memorie lunga". Acestea din urma genereaza visuri/cosmaruri, si reapar pe la sfirsitul vietii. (Vezii, batrini uita unde au pus ochelarii de pe nas, si ai aduc aminte de gradinitza) Bineinteles hard drivul cu "memorie lunga" mai face un "defragmenting" din cind in cind.

O corectie pentru Shiva, "Viata" nu e infinita. Are un inceput si un sfirsit, finit.


29-09-2005 03:50:18
   
zora
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 11-07-2005
Mesaje: 272
de unde stim ca viata inceteaza at cand murim?? avem certitudinea asta?
viata continua indiferent daca traim sau murim(noi cei care disc topicul sau eu:) ).
viata are un inceput dinainte de noi si un sf care poate nu o sa prinda nici un urmas de-al nostru. totul e relativ si prea complicat pt a fi cuprins in cateva cuvinte.


29-09-2005 13:35:00
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
murim..pentru ca ceva din noi se consuma...se perimeaza.....
desi exista termenul de regenerare..desi exista un mecanism de regenerare.......nu exista un mecanism de regenerere a regenerarii...
si atunci......inlocuim......
suferim un refil...sau o recarosare...

hi hi...


29-09-2005 14:00:30
   
zora
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 11-07-2005
Mesaje: 272

da_si_nu a scris:

murim..pentru ca ceva din noi se consuma...se perimeaza.....
desi exista termenul de regenerare..desi exista un mecanism de regenerare.......nu exista un mecanism de regenerere a regenerarii...
si atunci......inlocuim......
suferim un refil...sau o recarosare...

hi hi...


da de unde stii ca ceva se consuma??ai o metoda de masurare??
si de ce omul s-ar perima( si aici sper ca nu te ref la aspectul fizic)
si termenul de refil /recarcosare nu-mi place:(


29-09-2005 14:10:50
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Noi murim spre a renaste / Verde inrourat....
Ca isus in zi de Paste / Verde inrourat...
Vintul bate, apa trece.. pietrele ramin...
E si grea e si frumoasa viata de roman...

Mircea rusu band


30-09-2005 00:07:22
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
Cel mai ades: de grija altuia! ;) Sau gatuiti de invidie! ...

11-12-2005 03:01:41
   
?? jin-su
Cont Sters

Inregistat: 03-12-2005
Mesaje: 159
Eu as pune altfel intrebarea.(de altfel, de multi ani incerc sa aflu un raspuns dar...gasesti prea putini oameni inclinati spre ocultism) Pentru lucrurile ce ne inconjoara am nascocit un nume, pentru ceea ce nu stim folosim expresii de genul: nu se poate exprima in cuvinte; e pur si simplu de neinteles; e ceva mistic...etc. Numim efemera noastra trecere pe pamant ca fiind "viata", finalul vietii l-am numit "moarte". Dar daca e invers!? Daca dincolo de asa numita "moarte" ne asteapta viata adevarata? Daca trecerea nostra pe pamant este doar o stare de purificare a sufletului pentru a putea intra in viata?

15-12-2005 23:07:33
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

jin-su a scris:

Eu as pune altfel intrebarea.(de altfel, de multi ani incerc sa aflu un raspuns dar...gasesti prea putini oameni inclinati spre ocultism) Pentru lucrurile ce ne inconjoara am nascocit un nume, pentru ceea ce nu stim folosim expresii de genul: nu se poate exprima in cuvinte; e pur si simplu de neinteles; e ceva mistic...etc. Numim efemera noastra trecere pe pamant ca fiind "viata", finalul vietii l-am numit "moarte". Dar daca e invers!? Daca dincolo de asa numita "moarte" ne asteapta viata adevarata? Daca trecerea nostra pe pamant este doar o stare de purificare a sufletului pentru a putea intra in viata?


Eu am o neclaritate fata de aceasta constructie ipotetica (imi permit sa o numesc asa, n-o chestionez, demontez, incerc sa ma imprietenesc cu ea): ti se pare ca sufletul celor mai multi dintre noi se purifica in trecerea prin aceasta viata paminteasca, mie nu prea, mi se pare ca multi cara dupa ei balastul neputintei sau ratarilor, colbul istoriei, mizerie umana (a lui si a altora).... sint si fiinte care inainte de moarte se simt descarcate, purificate, dar nu cred ca e un proces "controlat" de o instanta suprema, tine poate de ultima vointa a fiecaruia....cam asta ar fi obiectiunea


15-12-2005 23:24:14
   
?? jin-su
Cont Sters

Inregistat: 03-12-2005
Mesaje: 159
SandieShaw, de acord cu obiectiunea...dar printre randuri citesc nesiguranta si sovaire (si la mine de altfel). Ai fost vreodata aproape de un om in pragul mortii? Ai simtit cum ti se strange stomacul si o teama nedeslusita te impresoara, privind omul? De unde aceasta teama asociata cu un sentiment de regret?...Poate ca subconstientul, asociat sufletului, stie unde va pleca sufletul bietului muribund. Poate ca sufletul nostru a mai fost prin "acele locuri". Pacat ca odata cu "modernismul/civilizarea" omul s-a indepartat de fiinta instinctuala care era. Eu sunt un adept al Taoismului si 'devorez' cu placere tot ce apare despre acest subiect. De ce, oare, marii maestri ocultisti, taoistii, budistii, brahmanii ...in timpul vietii fac ani de zile pregatiri pentru intampinarea marelui eveniment care este moartea. Noi, biete fiinte trecatoare, putem spune doar (si asta cu incertitudine) ca "adevarul este dincolo de noi".

16-12-2005 09:49:54
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
subiectul e complicat si am mari ezitari ca "miscindu-l' pe forum vom fi multumiti; eu cred ca toate marile civilizati si-au pus la punct un construct privind relatia viata-moarte, aici-dincolo... eu nu sint cunoscatoare/adepta a filosofiilor orientale... doar mai stiu si eu cite ceva... ciudat ca noi crestinii avem o scchema a trecerii prin vietii bazata pe mintuire (similarul purificarii din alte religii) ma intreb daca mai sintem coerenti in cadrul sistemului, cu felul nostru fuserist (aici generalizez) si materialist de a 'trece' prin viata
am avut o experienta de a fi in preajma mortii, m-am speriat atit de tare incit refuz in acest moment sa reflectez asupra ei. deoacamdata cam atit, e dimineata, am o zi la captul careia ma-ntreb de voi ajunge cu mintea intreaga...
O zi buna tuturor (n-am timp sa fiu la topicul hello)!


16-12-2005 11:56:58
   
?? scaurus
Cont Sters

Inregistat: 13-05-2005
Mesaje: 84
moarte inseamna 'a face loc'  vietii dind inapoi vietii tot ce-ai luat e cam greu sa  traim intr-o lume in care stalin hitler .. ceausescu ar trai forever ... e nevoie de inoire peste tot in natura ... e un mod de a curata jegul... e bine spus purificare...
exista in inv crestina 'reincarnarea' dar numai in citeva pasaje... pentru ca imparateasa elena i-si dorea sa nu se mai nasca inca o data si eventual sa-si plateasca datoriile dorea sa fie imparateasa si sa moara imparateasa in veci ... astfel ca s-au sters la ordinele ei toate pasajele referitoare la reincarnare ...


18-12-2005 03:48:47
   

Andromedan
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 26-11-2005
Mesaje: 284
"Opreste trecerea. Stiu ca unde nu e moarte nu e nici iubire,- si totusi,te rog: opreste, Doamne, ceasornicul cu care ne masori destramarea !"
            (L. Blaga )


18-12-2005 04:08:43
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

Rosallina a scris:

De ce mor sufletele bune?  este si o melodie a unui celebru compozitor!
Nimeni nu stie de ce murim
Murim pt a ne naste? Traim prin copiii nostri? Ce lasam in urma noastra? Ce fel de "dare"?
De ce murim uneori mai devreme decat ne e timpul>??

Acum 7 ani, pe 9 Martie, UN SUFLET SPECIAL S'A RIDICAT LA CER.ERA UN TATA MINUNAT, UN SOT TANDRU, UN OM DE CARACTER.  IN MEMEORIA LUI, EU SI CELE 3 FETITZE ALE LUI, ANDREEA, DIANA SI TEODORA II PROMITEM SA NU NE DAM BATUTE NICIODATA ORICAT DE GREU NE VA FI!


Fac tot posibilul sa nu fiu celebru!Mda!Am facut acea melodie pt ca in scurt timp mi-a murit dragostea,bunicul si cel mai bun prieten.Cineva spunea ca daca ne-am gandi macar o data pe zi la moarte,ca vom muri,poate toata omenirea ar fi altfel.Cred in vorba asta!


18-12-2005 09:10:08
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Un preot spunea azi la TV... citand o sfinta: "Mori pentru ca.. nu mori"... Nu se referea (din pacate) la reincarnare.. ci doar la... existentza permanent vie in sufletul celor ramasi in urma; care l-au iubit sau nu...
Si ura te poate face .. nemuritor, nu?!


20-12-2005 00:04:51
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
oare din ura..iti aprinde cineva o luminare la cap ?

20-12-2005 01:23:55
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
"Zilele trecute incercam sa vorbesc cu cativa prieteni despre moarte, iar ei parca mi-ar fi spus: "Draga, fii serios si lasa prostiile la o parte!". Ei nu intelegeau ca ceea ce le apare lor drept prostii poate insemna pentru mine o problema esentiala. Si atunci m-am intrebat ce ar spune prietenii mei daca as savarsi un act compromitator, dar cerut urgent de libertatea mea? Si mi-am dat seama ca n-ar judeca schimbarea din punctul meu de vedere. Ei n-ar incerca sa treaca o clipa in mine, ca sa imi inteleaga nebunia. M-ar decreta nebun, m-ar tolera s-au m-ar lasa singur. In nici un caz n-ar trece in mine. Or, dragostea adevarata nu insemna decat aceasta completa renuntare la individualitatea ta pentru a trece in celalalt." (Mircea Eliade)

20-12-2005 19:27:16
   
?? justme2nd
Cont Sters

Inregistat: 17-09-2005
Mesaje: 294
dc murim? pentru ca trebuie sa ne reintegram in inexistenta... ricum viata e o existenta efemera intre doua inexistente.... andre.... stoo "orasul ingerilor? :)
"


30-12-2005 07:38:59
   
?? admariuss
Cont Sters

Inregistat: 14-06-2005
Mesaje: 394
omul nu este decat o trestie, cea mai fragila din natura, dar o trestie ganditoare'''
viata e o cursa spre moarte'


30-12-2005 18:27:28
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918

justme2nd a scris:

dc murim? pentru ca trebuie sa ne reintegram in inexistenta... ricum viata e o existenta efemera intre doua inexistente.... andre.... stoo "orasul ingerilor? :)
"


minunat, just_tati! :) jur pe roshu! ;) :p


30-12-2005 19:59:42
   
?? justme2nd
Cont Sters

Inregistat: 17-09-2005
Mesaje: 294
murim oare pt a ne renaste? nu stiu, stiu ca murim incet pe zi ce trece chiar daca nu ne dam seama... asta e viata... un pic din toate.. bucurie, tristete, dragoste, ura... si lista ar putea continua...
murim oare pt a lasa locul pe pamant altcuiva? nici asta nu stiu... dar oricum murim pe zi ce trece cate un pic!
"La Multi Ani!" si uite ca am mai murit cu un an :)


01-01-2006 16:08:23
   
?? unbaiat
Cont Sters

Inregistat: 11-12-2005
Mesaje: 145
pt ca asa este voia domnului....din pamant te ai nascut in pamant te vei intoarce......ce porcarie

01-01-2006 18:04:50
   
?? unbaiat
Cont Sters

Inregistat: 11-12-2005
Mesaje: 145

da_si_nu a scris:

oare din ura..iti aprinde cineva o luminare la cap ?

acum stau si ma intreb daca se mai vorbeste de ura dupa ce ,cel care este urat murit.oare mai poti ura pe cineva care este mort....


01-01-2006 18:59:36
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
VREAU sa intreb si eu ceva pe cei care poate se pricep mai bine decat mine la religie . DACA Isus a murit pentru ca noi sa avem viata vesnica ,de ce totusi ,noi,cei care ne-am nascut DUPA jertfa lui ,continuam sa murim? Biblia spune ca prin jertfa lui,a invins moartea,,,,,  eu ce sa mai cred? Lamuriti-ma  !

02-01-2006 19:31:54
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
poate ca se face referire...la viata...spirituala...
poate....


02-01-2006 19:35:46
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Nu e vorba de a ramine spirite si de a bintui prin univers. Biblia.. continea la inceputurile ei un astfel de mesaj: "... intoarce si celalalt obraz pentru ca, palma pe care o primesti acum este palma pe care ai dat-o tu intr-o alta viata..." Isus spunea asta. Acest text a fost scos din Biblie pentru ca el vorbea de reincarnare. Ori noi, stim bine ca nu sintem crescuti sa credem in asa ceva... ci doar in rai si iad.. , ca avem doar o singura viata.

03-01-2006 01:57:09
   
?? unbaiat
Cont Sters

Inregistat: 11-12-2005
Mesaje: 145
ce stim noi despre viata lui Isus pana pe la 20 de ani.....mai nimic.pt ca el se pare ca a invatat de la budisti in India ,iar budisti cred in reincarnare....deci daca insusi EL a vb despre reincarnare  atunci biblia contine o invatatura total gresita...cat despre rai si iad......raiul nu stiu cum este dar cu siguranta iadul este aici pe pamant

03-01-2006 03:04:36
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
se spune ca nu poti combate sau infirma...ori..valida ceva..pina nu cunosti in amanunt....despre ce este vorba...

16-01-2006 01:51:57
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055
Murim asa, la misto, nu c-am avea vr-un motiv...

Ultima modificare facuta de sjf (09-02-2006 20:10:56)


17-01-2006 22:52:37
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Murim pentru ca devenim batrini, uriti fizic si psihic, neputinciosi... :(
De ce mor insa copiii si tinerii... De ce isi duce parintele copilul la groapa, asta nu stiu... si nici nu pot inca intelege...


18-01-2006 11:57:11
   
?? Ady:
Cont Sters

Inregistat: 28-02-2005
Mesaje: 769

sjf a scris:

Murim asa, la misto, cu c-am avea vr-un motiv...

Eminentul...''cu c-am'' ..''misto''parca spuneai ceva de gramatica, de ortoepie...


18-01-2006 16:33:53
   
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 10    
Mergeti la