Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Stop .... Droguri !!!!    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
dobanda la iubire ! :) ;) :p

17-11-2005 16:54:59
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
dobinda cu ochi nas si gura ?

17-11-2005 19:37:42
   
?? Aary
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2005
Mesaje: 973
cu varf si indesat... suntem way off topic :rolleyes:

17-11-2005 19:40:56
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
ma aary..inteleg ca tu esti cu calmantele dupa tine....
fii on topic....
nu te enerva de inconsecventa mea....


drogul......dependenta.... coca cola.....poate provoca dependenta...


17-11-2005 19:43:03
   
?? Aary
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2005
Mesaje: 973
da_si_nu ... hummm whatever... ;) sa spunem...

17-11-2005 19:46:48
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
mai rau este..ca dependenta..ne impiedica..sa fim liberi...

17-11-2005 19:50:08
   
?? Aary
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2005
Mesaje: 973
esti dependenta de ceva si nu esti libera? hehehe iti recomand sa deschizi ochii da_si_nu ... esti cat se poate de libera ...

17-11-2005 19:55:00
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
hmmm, de ce_s io dependenta de credinta ca DA, niciodata nu a pastrat ochii inchisi! nici macar atunci cand a inchis pleoapa_ntr_o ..clipire!...:rolleyes:

19-11-2005 16:38:46
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
hm..chiar asa....

de ce oare ?

hi hi....faza asta suna....dragut....
multam andreeas....as vrea eu sa fie asa...

cindva..diupa revolutie....era dependenta de tv.....pe primul loc....
se pare ca dependenta de pc....vine puternic din urma......

timpul trece...dependenta ramine..se schimba doar.....felul dependentei...


20-11-2005 19:27:20
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305

WhiteRaven a scris:

Mai zi odata. Daca fiecare s-ar limita la a incerca doar pt a dobandi o cunostinta in plus.. ar fi bine.. MaryJ, hash, alcool orice.. nu mergem prea edparte la ce-i periculos si nu se poate stapani, ar fi totul in regule. Dar din moment ce unii abuzeaza de aceste vicii se complica treaba si se uratzeste. :x
  Singurul meu viciu,acela de coca -cola ,vad ca imi face rau,imi distruge calciul,cu care oricum nu stateam bine. Ma las,promit,si nici nu ma apuc de altceva. Va pup.

20-11-2005 23:25:58
   
?? justme2nd
Cont Sters

Inregistat: 17-09-2005
Mesaje: 294
sunt dependent de adrenalina.... de e e mai mlta d c vreau mai multa... oare sa fie bine? e un drog pt mine.

21-11-2005 02:16:23
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
adrenalina, asta de care , clar ca esti dependent, cum ti_o administrezi ? pe cale bucala sau ...intravenos? :rolleyes: :D:D

21-11-2005 05:08:40
   
?? Aary
Cont Sters

Inregistat: 16-02-2005
Mesaje: 973
scandaluri prin ferentari... hahaha aia da adrenalina pompata natural... :D

21-11-2005 20:12:48
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
inainte si.. dupa...


18-12-2005 02:50:12
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

catalin287 a scris:

Haideti sa discutam si despre lucruri mai serioase, si sa vb despre droguri.Probabil ca ati cunoscut, sau cunoasteti persoane care se drogheaza, sau poate chiar voi ati incercat? Ce parere aveti despre ele? Ce ar trebui sa faca? Sau de ce sau apucat de droguri? Care au fost conjucturile de au ajuns sa faca ceea ce fac ? Credeti ca sunt persosne  predispuse sa se drogheze fata de alte persoane ? Conteaza pozitia sociala? Sau credeti ca ele nu iarta pe nimeni, indiferent de cultura, religie, etc etc? Astept sa vad parerile fiecaruia dintre voi in legatura cu acest subiect. Multam!


Am un bun prieten care la 12 ani a plecat in germania definitiv cu familia.Nu si-a gasit locul acolo decat in droguri.Creierul lui e varza si nu va mai fi normal .Pacat.E un baiat super inteligent.Apropo de persoane predispuse...cica pana in 25 de ani.Intradevar la varsta mea nu ma atrage dar stiu ca daca as fi mai tanar probabil m-ar prinde.Si fiind muzician,am cantat cu multe trupe,din pacate in afara de fete urmeaza si drogurile.Motivul pt care nu mai cant:)


18-12-2005 09:33:50
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
cinta...pentru tine....la rasaritul soarelui....

19-12-2005 05:11:30
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Ossi, multi nu cinta, dar din alte motive. Si nu cred ca dupa fete urmeaza droage. E vorba de stapinire de sine, de cunoastere a insuti, de educatie, de mediul inconjurator, de a conduce si nu te lasa condus/influentat. Parerea mea.

20-12-2005 13:21:59
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

justme2nd a scris:

sunt dependent de adrenalina.... de e e mai mlta d c vreau mai multa... oare sa fie bine? e un drog pt mine.


Andrenalina.......e produsa ca sa apere corpul in caz de pericol/stress. In momentul cind corpul se concetreaza la pararea pericolului, este niglijat sistemul de imunitate. Corpul omenesc supus pe timp lung la pericol-stress....................... sufera efecte fizice.


20-12-2005 13:34:18
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Reactiile provocate de droguri asupra organismului:
- halucinatie;
- ochi foarte rosii, pupile marite sau contractate "ca acele de gamalie"
- tras la fata, privire animalica;
- desinteresul pentru viata sexuala sau, dimpotriva;
- neglijarea tinutei; grosolania in limbaj; plafonarea intelectuala, micsorarea capacitatii de gandire;
- nesiguranta in mers;
- atitudini de prostut, cu ras fara motiv;
- uita foarte repede;
- pofta de mancare, mai ales pentru dulciuri sau, dimpotriva, lipsa poftei de mancare;
- indiferenta si detasare fata de cei din jur sau comportament agresiv;
- halucinatii auditive si vizuale;
- fantezie prodigioasa in crearea minciunilor: scopul - obtinerea de bani;
- cerere insistenta si progresiva de bani, acte antisociale: furt, talharii;
- tendinta de a masca faptul ca s-a drogat (injectarea in locuri ascunse; arderea cu tigara a locului injectat);
- dispretul fata de viata;
- nepasarea fata de eventualitatea mortii;
- dorinta incipienta de sinucidere;

Am ales doar citeva, acele reactii care te "transforma" complet... Si nu gasesc nici un motiv pentru care ESTI TENTAT sa fumezi o .. prima tigara cu marijuana.... :(


28-12-2005 02:13:17
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

catalin287 a scris:

Haideti sa discutam si despre lucruri mai serioase, si sa vb despre droguri.Probabil ca ati cunoscut, sau cunoasteti persoane care se drogheaza, sau poate chiar voi ati incercat? Ce parere aveti despre ele? Ce ar trebui sa faca? Sau de ce sau apucat de droguri? Care au fost conjucturile de au ajuns sa faca ceea ce fac ? Credeti ca sunt persosne  predispuse sa se drogheze fata de alte persoane ? Conteaza pozitia sociala? Sau credeti ca ele nu iarta pe nimeni, indiferent de cultura, religie, etc etc? Astept sa vad parerile fiecaruia dintre voi in legatura cu acest subiect. Multam!


A fost mult scris la topicul asta si recunosc n-am citit. Poate repet pe cineva dar asta e parerea mea;
   # 1. Bine inteles ca sint persoane predispuse la droguri, acestea sint copii nascuti din parintii adicted, acesta se transmite la copii si care vor suferi de drogswithdraw. Precum copii din parinti alcoholici sint predispusi a fi usor atrasi de alcohol asha si cu droagele.
    Pozitia sociala nu conteaza dependentza de droguri depaseste aceste limite sociale. Dependentza nu poate fi numai a celor care au bani sa cumpere aceste droguri dar si a celor care nu au bani pentru a sustine aceasta dependintza dar fac orice pentru a procura resurse financiare fara a exclude; prostitutie, furt, ruina personala financiala dar nu numai, Incluzind ruina familiei, prieteniei, a respectului propriu. Probabil ca sint mute, foarte multe de spus de conjuctura cum ajunge cineva se devina dependent sau de tratamente, Cert e un singur lucru, Nu trebuie niciodata gustat, orice drog.
Ma refer la Mariana,Coca,Hash,LSD,Crack. Creierul e foarte interesant are memorie de orice experienta cu droage si poate gasi un motiv o solutie pentu a doua, a treia experientza si uite asa ramii agatat. Nu sint un tip limitat la minte, iubesc necunosculele, :) dar la droage mi-e frica sa ma dau. Nu-mi doresc nici o singura experimentare. Friiiica, asta e.


04-01-2006 15:43:02
   
?? jin-su
Cont Sters

Inregistat: 03-12-2005
Mesaje: 159
Nu e chiar asa...nu cred ca sunt persoane predispuse sau care mostenesc 'transmisii'. Doar paianjenul mosteneste modul de a tese  panza...pentru 'muste'. Nu tine nici de "cei 7 ani de-acasa" pentru ca poti fi un copil precoce si sa te dea parintii la scoala de la 6 ani. Totul tine in procent de 40% de educatie, 10% de discernamant si 50% de influenta microgrupului ales. Cu ani in urma, la finele divortului, am obtinut custodia copilului: O printesa mica cu ochii mari deschisi spre viata. Au trecut anii si printesa s-a transformat intr-o domnisoara cu multe nevoi si multe fite...Discutand, intr-o seara, am aflat ca in gasca lor a venit un tip nou care face parte dintr-o grupare "nazi". Primul lucru care mi-a venit in minte a fost :"drogul". Am inceput sa-mi aloc mai mult timp pentru ea, sa mergem la cofetarii, la plimbari prin magazine si...sa discut mai mult. Am apelat la acel 10%: puterea ei de a filtra informatii de tot felul. I-am spus: puterea unui om nu sta in capacitatea de a-si pune intrebari, ci in a gasi singur raspuns la toate. Urmatoarele zile au fost un cosmar...nu vorbea, nu deschidea calcul sa asculte muzica...Dupa un timp a venit si mi-a spus : Da tati, am gasit raspunsul bun ...singura!  Uneori, cand mergem prin parc la plimbare, ii vede pe cei din vechea gasca (cu tigara-n mana si sticla de votca pusa la mijloc - ca un simbol totemic, liant ce-i leaga). Se uita spre ei si nu spune nimic. Ma prinde de mana doar si paseste mai departe, linistita.
Nu exista copii nascuti "din", sau care au mostenit nus'ce damfuri parintesti.... Exista doar copii singuri...singuri si atunci cand sunt in gasca, copii carora nimeni nu le intinte o mana sau ...'o vorba'.
Poti fi tu cel care darama 'totemul' printr-un gest simplu: intinde mana celui de langa tine si ofera-i un zambet. Nu-i intoarce spatele! Gestul tau face, in singuratatea care-l inconjoara, cat toate "droagele".


05-01-2006 00:28:59
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Don' profesor, las'o bre jos...... Te vad om serios si cu probleme, nu vreau sa comentez in parerea ta si ideologia ta cu domnisoara, in fo' doua cuvinte ti-ar sari mustaru'.
Ce zici dumneata aici:  "Nu e chiar asa...nu cred ca sunt persoane predispuse sau care mostenesc 'transmisii'. Doar paianjenul mosteneste modul de a tese  panza...pentru 'muste'".  habar nu ai ce spui. Gindeste adinc la urmatoarele: ai vazut vreodata un copil, in spital, suferind de ce am spus io, Withdrawl syndrome?
Raspunsul il stiu, altfel nu afirmai ce spusesi mai sus.
      Donmule cit esti de tare, daca vezi asta, te apuca plinsu' bre, ti se sfishie inima.Nu are rost sa intru in detalii cu tine despre genetica, esti tutal gresit si pierzi.
     Dogurile in Romania sint relativ ceva mai nou, dar vor ramine. Viata oamenilor din aceasta tara vor fi afectata de droage intr-un mod evident din ce in ce mai mult. Nu a trecut inca o generatie de la introducere dar nu este vointa si puterea de a fi combatute. Ai grija de domnisoara in "tie-SHON".


05-01-2006 14:31:05
   
?? jin-su
Cont Sters

Inregistat: 03-12-2005
Mesaje: 159
Njd-ule...eu NU AM probleme! Probleme ADEVARATE au doar cei care spun in mijlocu targului: "...nu este vointa si  puterea de a fi combatute". Asta e semnul predarii, al ridicarii bratelor...al neputintei...al omului sleit de vlaga...

Ai dreptate cand afirmi ca nu am vazut un copil in spital suferind...Pot spune doar ca am fost trei frati...Cel mic, s-a dus cand eram eu 'de cart'. M-a rugat sa-i pun ceva sub cap ca se sufoca si, lasand sa-mi cada un papuc din picior, am pus genunchiul sub capul lui si-am inceput sa-i mangai parul...Nu stiu cand 's-a dus'...am simtit doar ceva...ceva ce nu doresc nici celui  mai crunt dusman ...

   (don'soara e pe maini bune...ms oricum! daca vrei sa o vezi, de curiozitate,  da un semn pe msg la fukuoka68)


05-01-2006 22:14:28
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
se spune ca si "puterea" este un drog....

06-01-2006 19:55:01
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Vânzările de console de jocuri, dispozitive handheld, jocuri şi accesorii au crescut cu 6 procente Ă®n anul 2005, ajungând la valoarea de 10,5 miliarde de dolari, conform companiei de cercetare a pieţei NPD Group.

NPD a atribuit această creştere popularităţii Ă®n creştere a noilor dispozitive de jocuri portabile, precum Sony PlayStation Portable sau Nintendo DS, care au mascat declinul vânzărilor la consolele „full-size”.

Valoarea vânzărilor de console a scăzut Ă®nsă cu 3 procente Ă®n 2005, Ă®n timp ce valoarea vânzărilor de jocuri a scăzut cu 12%.

Valoarea vânzărilor combinate de jocuri pentru console şi dispozitive portabile a scăzut de la 6,2 miliarde de dolari Ă®n 2004 la 6,1 miliarde Ă®n 2005. 1,4 miliarde de dolari au provenit Ă®n ultimul an de la jocurile pentru consolele portabile, conform NPD. Cifrele NPD nu includ şi jocurile pentru PC-uri.


17-01-2006 02:21:33
   
?? gurka
Cont Sters

Inregistat: 10-01-2006
Mesaje: 130

justme2nd a scris:

sunt dependent de adrenalina.... de e e mai mlta d c vreau mai multa... oare sa fie bine? e un drog pt mine.


Se gaseste in farmacii; daca ai pile o poti cumpara. Vezi sa nu crape inima in tine de prea multa doza. Altfel, poti proceda asa: te duci tu in Ferentari, intr-un restaurant si strigi ceva de genul: F.....-va muman'cur de tzigani! si astepti sa-ti creasca adrenalina!


17-01-2006 03:09:02
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904
Wow, eu nici macar in buricul pamintului (adica centru Bucurestiului :D) nu am curaj sa zic asa ceva... Imi creste adrenalina si cind ma sui in ITB fara bilet, zau asa...!
Va povestesc ceva la topicul Bucuresti .. ca sa nu bat cimpii aici.. ;)

Ultima modificare facuta de fun-funny (18-01-2006 12:35:01)


18-01-2006 12:33:51
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
in constanta.....aveam 5 ani......

nu am crezut ca un vapor..poate fi atit de mare.....
povesteam la bunici..povesteam la matusi...la vecini......la prietene....cit de mare este vaporul.....

si ei sppuneau..da, da,......desi multi dintre ei..nu vazusera in viata lor ..un vapor......



a nu face nimic...a te oprii din invatat.....a sta degeaba....poate devenii un drog....


18-01-2006 16:39:16
   
?? unbaiat
Cont Sters

Inregistat: 11-12-2005
Mesaje: 145
oare nu cumva medicii care se joaca cu viata noastra sunt consumatori de droguri?!,pilotii,cei de la CFR sau profa care ma tot bate la cap cu tampeniile ei.......daca metroul este condus de un toxicoman?sper sa nu dau peste unul care tocmai ce si a luat portia !

19-01-2006 02:18:21
   
?? unbaiat
Cont Sters

Inregistat: 11-12-2005
Mesaje: 145
De ceva timp sunt plecat din tara si am avut ocazia sa lucrez cu tot felul de ciudati! De la alcolici ,mafioti pana la drogati.Dintre acestia cei din urma sunt cei mai periculosi!cand se apuca de treaba spui ca sunt masini ,nu se odihnesc ,nu consuma lichide ,ei muncesc si muncesc ca disperatii!Dar cel mai naspa esta ca tre sa te tii dupa ei caci altfel esti luat la ochi de un cacat de italian sau mai stiu eu ce dobitoc.

Ultima modificare facuta de unbaiat (19-01-2006 02:24:36)


19-01-2006 02:23:48
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
sssttttt..!
poate te aud sefi...si cine stie ce mai le da in cap sa puna in cafeaua..care o ofera...zilnic angajatilor....


20-01-2006 03:35:53
   
?? next_lvl
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2006
Mesaje: 80

fun-funny a scris:

Cata, e o problema mult prea serioasa, tragica chiar  - pentru a o dezbate noi aici... Si nici nu cred ca putem intelege ce se intimpla cu ei... daca nu am trecut prin asta niciodata.
Un singur lucru afirm cu tarie: nu imi este mila de ei; cel putin nu de aceia care au discernamint si o fac "din curiozitate"... Chiar mi-e sila...
Si, parafrazindu-l pe Biologic...la sapun cu ei...
Desi... selectia naturala functioneaza oricum...


iti spun eu daca esti curioasa si vrei sa afli, am trecut prin asa ceva bine nu am ajuns la heroina, stiam ca e prea periculoasa pentru mine si ca un fum o sa il ceara si pe al doilea..etc....poate avea efecte destul de grave asupra mea, asupra vietii mele, asupra sanatati mele si am zis nu din start, dar am luat si eu destule chesti binenteles tot datorita anturajului, ex....iarba, hasis, skunk polen, romparkine in si cand am ajuns la romparkine si am vazut ca incep sa iau din ce in ce mai multe chestii mi-am dat seama ca nu e bine ce fac si ca ar trebui sa ma opresc, dar nu m-am oprit decat atunci cand am avut niste probleme destul de grave de sanatate care mi-au pus capac si ma facut sa renunt si la ce faceam  si la anturaju respectiv schimb am avut o gramada de prieteni care au facut asa ceva si uni dintre ei inca fac, uni pe la puscarie altii vai mama lor...altii bolnavi de hepatita sau alte chestii,
si foarte putini dintre ei care sa se fi lasat de tot.....in primu rand sa sti ca anturaju conteaza cel mai mult in factoru asta de decizie si curiozitatea pe urma chiar si cei cu discernamant se pot pierde si e de ajuns o singura data sa iei sa iti placa si sa te pierzi.... de placut e imposibil sa nu iti placa pentru ca de astea sunt facute sa iti placa sa creeze dependenta...mai intai incepe la tzigare si pe urma ori la folie sau direct la injectie cand ai ajuns acolo e destul de greu sa te mai intorci inapoi....chiar daca iti dai seama ca ai gresit..si ca te duci la vale.....iti trebuie tarie de caracter in primu rand chiar foarte mare si chiar sa fi constient de ceea ce se intampla cu tine si cineva sa te ajute sa fie langa tine, plus sa scapi de anturaju respectiv, si ce e cel mai nasol ca, cu cat incerci mai mult sa scapi cu atat te trag mai mult inapoi restu anturajului mai ales daca mai ai si o situatie materiala cat de cat bunicica. prima oara cand fumezi fumezi pe gratis pe urma incepi sa scoti si u bani din buzunar, cand astia nu mai ajung sau nu mai ai incepi sa vinzi de prin casa si cand nu mai ai nici ce vinde incepi sa faci si talhari..furaciuni...etc...cat despre ce efecte are asupra sanatati in primu si in primu rand iti mananca ficatu incet, incet dar sigur..daia multi "tragatori de elita" au hepatita C, uni dintre ei mai au si dinti mancati de la folie plus mai intervine si chestia cu impotenta pe parcurs,...supradoze.....caz in care poti sa si mori, ramai fara prieteni nu te mai baga nimeni in seama.... sunt multe in principiu in loc se o fumezi tu pe ea te fumeaza ea pa tine cam asta e, fetele care....se apuca pe langa cele enumerate mai sus mai ajung sa se si F...... pe o bila, sau chiar sa fie prostituate in toata regula ......pentru cateva ore de amorteala si suspensie........ nu se merita sa te distrugi parerea mea..... daca mai vrei sa sti ceva anuntama si in masura in care pot o sa iti rasp ;)


26-10-2006 06:45:09
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579
demonstrandu-se ca si tutunul ''ofera'' dependentza, trebuie sa ne lasam de fumat da ? cine fumeaza , de ce are nevoie totusi pt a renuntza la acest prost obicei ? si nu imi vorbiti de vointza si ambitzie ca nu tzine !

14-01-2007 18:57:18
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (20-06-2007 21:36:35)


14-01-2007 20:04:03
   
?? wscorpio
Cont Sters

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 579

WhiteRaven a scris:

eu iti vorbesc de vointa si ambitie.. pt ca tzine ;) .. eu stiu.. cazul meu si inca 2. :D


am mai vazut eu ambitziosi din astia de care zici tu,asa de ochii lumii.  pt a nu cadea in ''dizgratie''  , se ascundeau pe la colturi sa isi mai calmeze plamanii de dor si fum. am cerut altceva...,ceva de genul izolarii pe o insula pustie na ...


15-01-2007 12:39:55
   
?? WhiteRaven
Cont Sters

Inregistat: 10-03-2005
Mesaje: 1442
nik!

Ultima modificare facuta de WhiteRaven (20-06-2007 21:35:17)


15-01-2007 18:16:36
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132

wscorpio a scris:

demonstrandu-se ca si tutunul ''ofera'' dependentza, trebuie sa ne lasam de fumat da ? cine fumeaza , de ce are nevoie totusi pt a renuntza la acest prost obicei ? si nu imi vorbiti de vointza si ambitzie ca nu tzine !

porivit statisticilor unii se apuca de fumat ca sa slabeasca .. si, daca citesti invers :D nu ma las de fumat pentru a nu ma ingrasa...
aplicind logica de mai sus.. iti voi raspunde asa: ma las oricind de fumat daca fructele si legumele vor fi gratis, daca abonamentele la sala de fitness... vor fi oferite de medicul de familie...


17-01-2007 18:50:17
   
?? coridone
Cont Sters

Inregistat: 01-11-2006
Mesaje: 76
eu sunt un fost fumator si chiar asa este ; AI NEVOIE DE VOINTA. si bineinteles ca trebuie ca vointa sa fie sprijinita de motivatie. eu am avut cateva incercari esuate inainte , dar numai atunci cand am fost convins ca asa trebuie abia atunci am reusit. ce m-a convins? nu sanatatea(nici macar nu tuseam... nu banii cheltuiti... nu gura lumii ci o minune: fiul meu nou nascut. am considerat ca nu e normal ca sa il iau in brate mirosind a tutun ars. ce vina avea el? multe femei sunt cam singurele , dar fumatoare inraite. s-au intrebat cum da ele in fata a 40% din barbatii care nu fumreaza? eu nici cand eram fumator nu agream mirosul de afumat la o femeie. acum nici nu as face un sex oral cu o fumatoare. sa o sarut nici nu vorbesc. totusi o igiena foarte buna inlatura aceste inconviente.

17-01-2007 19:09:02
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185
Cred ca pur si simplu tr sa vrei.Am incercat si eu de multe ori sa ma las de fumat,dar de fapt nu vroiam.Poti face orice daca vrei.Sau fa ceva doar daca vrei.Cunosc multi care s-au casatorit fara sa se intrebe daca vor defapt si si-au drogat viatza devenind niste cadavre,fara pofta de viatza:(
Dar am si un prieten din copilarie,plecat in germania in '90,are deja peste 10 ani de consum drog,cativa ani de plimbari prin clinici,asa cum NU mai are deja o mare parte din creier,din neuroni si...cred ca nici din viatza.As putea povesti foarte mult cate am invatat de la el,povestindu-mi sau vazandu-l:(
Eu...am fumat de 4-5 ori iarba,din care de 2 ori doar si-a facut efectul.Mi-a placut si atat.Probabil e adevarat ca iarba-i ca si berea,nu provoaca dependentza.Sau statistica care spune ca dupa 25 ani sint putine sanse sa te apuci de droguri.
Ma supara si ma intristeaza ca nu se va termina cu drogul,ci din potriva va evolua tot mai mult.Mi-e frica sa nu ajungem ca tigara sa fie ceva banal si demodat si copiii nostri sa se ascunda fumand iarba,nu nicotina.
Nu dau 2 bani pe uniuni,fie ele europene sau nu.Exista inca drog,pt ca exista interese pornite de sus,exista minciuna,exista pofta de bani si putere.

Ultima modificare facuta de ossy (19-01-2007 08:57:01)


19-01-2007 08:55:40
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Cineva pe forum e drogat/a
guess who
chiar daca e la muzica


29-07-2008 10:22:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

ossy a scris:

Cred ca pur si simplu tr sa vrei.Am incercat si eu de multe ori sa ma las de fumat,dar de fapt nu vroiam.Poti face orice daca vrei.Sau fa ceva doar daca vrei.Cunosc multi care s-au casatorit fara sa se intrebe daca vor defapt si si-au drogat viatza devenind niste cadavre,fara pofta de viatza:(
Dar am si un prieten din copilarie,plecat in germania in '90,are deja peste 10 ani de consum drog,cativa ani de plimbari prin clinici,asa cum NU mai are deja o mare parte din creier,din neuroni si...cred ca nici din viatza.As putea povesti foarte mult cate am invatat de la el,povestindu-mi sau vazandu-l:(
Eu...am fumat de 4-5 ori iarba,din care de 2 ori doar si-a facut efectul.Mi-a placut si atat.Probabil e adevarat ca iarba-i ca si berea,nu provoaca dependentza.Sau statistica care spune ca dupa 25 ani sint putine sanse sa te apuci de droguri.
Ma supara si ma intristeaza ca nu se va termina cu drogul,ci din potriva va evolua tot mai mult.Mi-e frica sa nu ajungem ca tigara sa fie ceva banal si demodat si copiii nostri sa se ascunda fumand iarba,nu nicotina.
Nu dau 2 bani pe uniuni,fie ele europene sau nu.Exista inca drog,pt ca exista interese pornite de sus,exista minciuna,exista pofta de bani si putere.

Ossy,pe unde esti,nu ne mai cauti...mi-e dor de tine!=)


01-08-2008 18:45:46
   
Pagini:  1 2 3 4    
Mergeti la