Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Tiganii,manelele si incultura    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
SANT manelistii inculti si tigani? Voi ce ziceti?

27-11-2005 01:41:58
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
marin
User anonim
la munca.....

Tiganilor, dintotdeaunea le-a fost frica de munca,iar pe seama proverbului "TIGANUL LA FOAME CANTA " ,ei au devenit vedete nedorite


27-11-2005 01:42:42
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
in dobitocenia lor,cantaretii de manele chiar cred ca fac arta...ei poarta o "vina" partiala,mai vinovati decat ei sunt cei care le cumpara muzica.Daca nu ar exista ei, Guta ar pleca la " ciordales" in Spania si Minune ar fi cersetor.Deci, manelele caracterizeaza o mare parte din populatia Romaniei,dar,slava Domnului nu pe toata.Din partea noastra,celor "nemanelisti",un avertisment:ne creste numarul,va urmarim si in final tot va vom birui!!!!
     



19-06-2004, 3:41pm
unu' dintre cei multi
User anonim
pentru nick

o intrebare:iti place sa iti vezi iubita dansand pe manele?de exemplu pe o manea in care vre un tigan gras canta ca el e cel mai tare si reguleaza tot ce prinde,ca pe el il "place"toate" femeile,etc.sa o vezi cum isi onduleaza buricu' si da din toate cele.pai mai baiatule,daca si tu si ea admirati maneaua atat de mult,inseamna ca sunteti de acord cu mesajul ei,deci,iti doresc sa iti agate prietena Guta,ca tu oricum tu nu te superi.Poate vei fi chiar mandru.Bafta!
     



19-06-2004, 3:48pm
pentru ramona
User anonim
viziteaza "saitul" www.127.0.0.1
     



19-06-2004, 3:56pm
pentru alina
User anonim
iti plac manelele...am inteles.esti sexy, esti buna la pat, te "place" toti masculii, esti experta la supt , te simti mandra cand vrea sa te reguleze cineva(ca doar asta se spune in manele)...foarte bine.dar sa nu te aud vreodata ca te plangi ca te fac barbatii tipa sau alte cele, ca doar tu ai vrut-o!


27-11-2005 01:44:24
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
ion
User anonim
ma kak pa manelisti

Ba taranilor va fut in gura pa toti!!!! Moacele voastre seamana cu Bucile curului meu atunci cand scapa de diaree!!! Ha HAAAAA Si Gutanul ala parka isi mesteca proteza tot timpul, mustata aia smechera si sexi i-ar sta mai bine pe butucul de la macelarie.
     



28-11-2004, 9:18pm
Labis
User anonim
ma kc pa manele

Morti mami voastre da manelisti imputiti. Ba Gutanu ala arata de parka o jucat in Familia Adams. Va zic o duma mai veche Daca ar curge Pule Pa Dunare as pune pe matile (mamele) voastre baraj FUTUVA IN GURA PA TOTI FRAIERII MINUNE CE SUNTETI


27-11-2005 01:53:34
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
ptr piranda aia(cioara ofilita)

ce draq am io d invatzat d la tine fah agramato??Mai bine ma omor decat sa invatz ceva d la u tzigan..defapt nici nu am c invatza d la nishte incultzi ca voi!!!imi e scarba ,mi se face greatza cand va vad...disparetzi d p fatza pamantului ca face-tzi umbra degeaba...
ha,u crezi ca mie imi e ciuda ca ai u aur si banii ?mori da-te draq ca am shi io de toate shi nu din furt cum se obishnuieshte la voi,ci din munca curata,parintzii mei muncesc nu fura ca voi incultzilor!!!RUSHINE SA VA FIE!!!vai,doamne cum pot zice asemenea cuvintevoi nu shtitzi c inseamna cuvantul Rushine.
Atzi facut Romania de ras..va-tzi dus in alte tzari shi atzi furat...cred ca nici nu meritatzi sa va scuip,asha ca MOARTE TZIGANILOR SHI MANELELOR!!!


     



17-01-2005, 12:04pm
capu'
User anonim
SIMONIK I GOT YOUR BACK !

salut pt toti anti-manelistii . intotdeauna tiganii au fost cu gura mare.parerea mea: lasa-i sa vorbeasca aiurea,lasa-i sa fie uniti in prostia lor,ca oricum nu o sa mai respire prea mult p-aici prin Romania,se trezeste unu odata cu un AK 47 sa-i zboare pe toti.
in fine,manelele nu merita ascultate in primul rand pt ca sant ... cum sa spun mai civilizat ... niste CACATURI . cine e atat de idiot incat sa asculte niste tigani cum se dau ei mari si tari ,ca au femei bengoase(sincer cele mai nashpa femei,pline de celulita le-am vazut la ei)toate aduse de la produs dintr-un colt de strada. toti tiganii sant laudarosi,inculti,hoti,mincinosi si nu merita bagati in seama decat atunci cand isi iau nasul la purtare si fac gat la noi.atunci noi stim ca e cazul sa-i vanam b-( si sa le dam foc. chiar mi-ar place asta  deja avem un comando,ce-i drept cam mic dar al dracu de rau !!! gipsy mother fuckers !


27-11-2005 02:04:37
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
capu'
User anonim
tz tz tz

s-au inmultit mancatorii si tarfele. e trist.
ce sa mai spun ?! mersi simonik.oricum eu nu-i bag in seama pe astia care mananca kkt despre mine.lasa-i sa manance in continuare.se stie k tigancile sant cele mai mari tarfe,iar tiganii niste tarfe masculine. deja ma gandesc serios sa trec la fapte,adik sa le dau in cap la tigani k sa mai scada numarul lor ca s-au inmultit prea mult.NU VA MAI TRIMITETI PURANDEII LA CERSIT.DACA NIMERESC LA USA LA MINE II STRANG DE GAT! paduchiosi mai santeti.chiar nu vom scapa niciodata de voi,nu-mi vine sa cred.ne trebuie un Antonescu sau macar un Vadim ca nu se mai poate asa .  eh,dar una peste alta,life goes on si oricum ma bucur k intru pe site-ul asta sa-i stresez oleak.


27-11-2005 02:08:38
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
capu'


Inregsitrat:Jan 2005
Locatie:
Mesaje: 56  aha... sp !!!!!!!!

bine k ai plecat k nu stiam de unde vine putoarea aia de troashca nespalata,buboasa dreq ! ciorile nu au ce cauta pe net. du-te in gara la produs,cu manelele tale. daca ai celulita si o gura de fata te poti lansa chiar si in lumea muzicala,manele vrei,manele mananci. Romeo zoo fantastic si florin salam behlit de-abia te asteapta sa te faca posta.mai mult de un comentariu nu ai putut fara sa mananci kkt. buuuuuuun asa .


27-11-2005 02:11:36
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
Simonik
User anonim
hahahah cititzi aici cum s face o manea!penal

Codul bunelor manele

CUM SA FACI O MANEA DE SUCCES IN 10 PASI SIMPLI.

PASUL 1

Nume de bastan (Elvis, Florin Fermecatoru', Englezu', etc).

PASUL 2

Incultura generala obligatorie.

PASUL 3

IQ mai mic decat numarul de la pantofi.
Castigarea unui loc in categoria prosti, dar multi.

PASUL 4

Posesie (sau achizitionare pe parcurs) limuzina, castel, faraoanca si boraci (puradei).

PASUL 5

Rude-n puscarie.

PASUL 6


27-11-2005 02:15:17
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
Bijuterii - Lant, ghiul si bratara de aur - mai mult de 1/2 din greutatea corporala
Freza - 2 parti gel, o parte par
Hainele - Cat mai stralucitoare si de prost gust
Camasa (alba sau neagra)
Pantaloni (preferabil negri)
Pantofi de lac
Vesta, manta sau capa

PASUL 7

Versuri

Vocabular obligatoriu
bani, dusmani, tigani, golani, femei, fetite, printesa, bautura, dolari, aur, parai, lovele, milionar, Mercedes, celular, inima, suflet, Dumnezeu, viata, valoare
Interjectii : oooooooof, ah, sha-la-la, cicalaca-cichicha, etc

Sunt admise:

greseli gramaticale
verbe - conjugare si acord
substantive - plural la alegere
greseli de tipul "la toti", "lu' copilu' meu" si din seria "casa" - "as vrea ca sa te regasesc"
versuri albe
rime cu acelasi cuvant
metafore duse la extrem ("floarea florilor", "sugativa-n portofel"
cuvinte straine ("bambina", "ragazza", etc)

PASUL 8

Subiecte


27-11-2005 02:16:19
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
relatiile cu mai multe femei
reusite
nereusite (vezi parasire)
parasire
pentru altul / alta (merge si homo)
pentru bani
pentru ambele
moarte
familia
copiii
nevasta
fratele
bunastare, parasire sau lauda
banii
detinerea lor in cantitati mult exagerate
risipa fireasca
invidia celorlalti
lauda proprie (bogatie, bunastare, performante sexuale, sex-appeal, performante muzicale)


PASUL 9

Melodia


instrumente consacrate
acordeon
orga proasta
instrument de suflat
tobe de sintetizator cu generozitate
voce
optionala si/sau chinuita
ecou
accent obligatoriu


27-11-2005 02:17:14
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
capu'


Inregsitrat:Jan 2005
Locatie:
Mesaje: 56  Simonik

codul bunelor manele a fost bestiala !!!!!!!!!! tare de tot   
traiasca FAN CLUBUL ANTI-MANELE !!!!!!!!!!!!!
pt cei care sant impotriva manelelor ii invitam sa se inscrie pe 127.0.0.1 si sa intre aici sa-si spuna parerea despre manele .
long live FAN CLUB ANTI-MANELE...adik pana mor cioroii de ciuda


27-11-2005 02:18:19
   
?? renu
Cont Sters

Inregistat: 29-07-2005
Mesaje: 1021
DOAMNE! BLONDINO..chiar ca ai ceva cu ei! si eu urasc manelele...dar nu din cauza unei tiganci! tu din cauza unui tigan? cati au fost?

27-11-2005 11:55:20
   
?? admariuss
Cont Sters

Inregistat: 14-06-2005
Mesaje: 394
DAca vrei parerea mea, am sa ti-o spun. De obicei nu ascult muzica(nu am timp), decat la petreceri, iar acolo sunt obligat sa ascult muzica organizatorului. Recunosc ca unele manele imi plac(poate ca sunt incult)!.. NU am nimic nici, cu manelisti, nici cu tigani, nici cu antimanelisti,..dar felul cum iti exprimi acest comentariu, lasa foarte mult de dorit. NU esti Dumnezeu si nu iti da nimeni dreptul sa judeci oameni dupa ceea ce sunt, sau faptele lor. Priveste-te pe tine si lasa pe cei din jurul tau, ..Tu ce realizari ai facut pana acum?...ai scris o carte, sau o poezie puplicata?//...dupa cate citesc din postarile tale nu se observa,.. "asa mare".. cultura.

Ultima modificare facuta de admariuss (27-11-2005 18:20:24)


27-11-2005 17:53:33
   
?? admariuss
Cont Sters

Inregistat: 14-06-2005
Mesaje: 394

blondina2 a scris:

SANT manelistii inculti si tigani? Voi ce ziceti?

TU nu ai vazut ca sunt romani care canta manele?


27-11-2005 17:56:44
   
?? renu
Cont Sters

Inregistat: 29-07-2005
Mesaje: 1021
ce zici de Costi Ionita!  NU E TIGAN! cred ca tot se rezuma la bani! se castiga din manele? da ,si inca bani seriosi! cred ca e vorba de nivelul de cultura a romanului! imi aduc aminte de Brucan "stupid people!

27-11-2005 18:17:27
   
?? admariuss
Cont Sters

Inregistat: 14-06-2005
Mesaje: 394
Daca 50% din populatzia Romaniei asculta manele!...inseamna ca traim intr-o tara fara de cultura.

27-11-2005 18:24:45
   
?? renu
Cont Sters

Inregistat: 29-07-2005
Mesaje: 1021
ma scuzi! depinde in ce cercuri te invarti! ma indoiesc ca 50% asculta manele!

27-11-2005 18:30:14
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
SI eu ma indoiesc,dar culmea e ca si romanii nostri s-au tiganizat ,asa ca nu mai stiu cat la suta sant manelisti. DE ce oare nu se aude muzica tare atunci cand se asculta muzica clasica,de ce numai la manele? Pt ca cei care asculta acel gen de muzica nu stiu ca nu este nimeni obligat sa asculte ceea ce iti place tie. Adica revin la prostie,incultura ,tiganie,analfabetism,mizerie sub toate formele ei !

Ultima modificare facuta de blondina2 (29-11-2005 02:29:33)


29-11-2005 02:29:01
   
?? B.Deerfiel
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2005
Mesaje: 155
Blondino, ia spune tu, ce tzigan te-a f***t si nu ti-a platit ?....

29-11-2005 02:33:10
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
vazduh
User anonim
ia ceva tare in cur

sau in gura... sau in nara dreapta...ma rog... viata sexuala te priveste...e cu ochii pe tine te asteapta s-o descoperi... asculti manele, nu ti se mai scoala bani sau ce draq? mai lasa laba...incearca ceva nou, nu pe tac'tu' ala care te-a molestat in copilarie, o femeie mah... ca ma-ta aia carer ti-a luat cainele ala care ti-a tinut bani in loc de suzeta


29-11-2005 03:12:04
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
Iujin
member


Data inscrierii: 11/01/2005
Mesaje: 92
Locatie: Cluj-Napoca
Trimis: Mie 10 26, 2005 12:10 pm    Titlul subiectului:   

--------------------------------------------------------------------------------

Trebuie sa va spune ce patii eu ieri. Merg acasa si in fata blocului 3 cioroi de 4-5 ani erau cu un caine care isi facea nevoile in parculetul din fata blocului chiar in dreptul geamului vecinei de la parter si ei se tolaneau pe masina mea de parca ar fi fost banca. I-am dat jos urgent si cu tot cu caine au disparut. Dupa douazeci de minute am coborat din nou jos si am obsevat ca mi-au dat o lectie, oglinda dreapta de la masina disparuse. Amu deabia apuc sa ii prind azi pe acolo 

Sus     


fisherman
senior member


Data inscrierii: 14/01/2005
Mesaje: 161
Locatie: Oriunde se poate pescui
Trimis: Mie 10 26, 2005 12:20 pm    Titlul subiectului:   

--------------------------------------------------------------------------------

ai scapat destul de usor. bine ca nu ti-au spart si vreun geam. sau sa se intoarca dupa 10 minute cu doi magraoni de 2/2, sa te invete sa fii politicos cu minoritarii


29-11-2005 03:17:07
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
gippa
senior member


Data inscrierii: 03/06/2005
Mesaje: 185

Trimis: Joi 11 10, 2005 9:30 pm    Titlul subiectului: dfds   

--------------------------------------------------------------------------------

Eram la biliard acum 2 saptamani si vine un pui de cioara la masa noastrta, statea si se uita mai ca ne-om lua de el... la care yo ii zic: baiatu .. care-i problema de te-ai lipit de mas asta... mama vezi scandal s-a umplut de ciori mai avem olea si ii dadeam cu tacu in cap... a plecat ... tot el nervos frate ca de ce l-am intrebat ce-i cu el ... a dat tel... la nervii care ii aveam dc ma astepta cu alte ciori jos nu ma mai gandeam nici la politie, la nimic... bagam cutitu-n el.. problema mare e ca s-a impaienjenit tara de limbrici d-astia negri.... cu tupeu (iar nu cre ca bataia este o solutie pentru ca sunt caliti de mici cu asa ceva nu situ decat bataie si sa fure... dupa mai multi ani au 2 variante ori ajung in niste BMW-uri... si au burti si lant de aur ori la parnaie)


29-11-2005 03:19:33
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
cancerul romaniei
de WXY(05-10-2005 22:13)

Nu mai avem mult timp si vom fi sclavii acestor paraziti, ne vor conduce din parlament. Acesti nenorociti de tigani cu tupeul lor pe care il au ne-au facut de ris in toata Europa si aici in tara cum nu le faci pe plac te ameninta cu " DREPTURILE OMULUI ". Eu m-am intrebat de nenumarate ori ce drepturi avem in tara noastra iubita , sa asiguram acestor paraziti :asistenta sociala, asigurare medicala nu au ,tot din banii celor care muncesc se trateaza, ajung in puscarii tot cel care munceste il tine pe parazit in conditii de 5 stele, in intersectii ne deranjeaza, in piete ne fura si acum mai au tupeu sa puna si conditii si vor reusi pentru ca in mintea lor analfabeta asta stiu cel mai bine sa faca.

coane...
de un "rom" sinistrat...(05-10-2005 23:37)

Da mancati-as ochisorii lu' matale... ce io sa bau apa? Io vrau suc, mancati-as, sa moara familia mea!

LA TIGANI SA SE DEA, BANI, ALCOOL SI FEMEI.
de ASOCIATIA TIGANILOR CALDARARI(06-10-2005 00:28)

DOMNILOR LA TIGANI TREBUIE SA SE DEA BANI ALCOOL , FEMEI SI POSIBILITATE SA DANSEZE.. DANSUL. MUZICA , FEMEI SI BANI, ASTA PLACE LA TIGANI.. VREM AUTONOMIA OLTENIEI CA SA FACEM ACOLO REGATUL TIGANILOR SUB CONDUCEREA REGELUI TORTICA CARE E CRESTIN ORTODOX. IL VREM SI PE IMARATUL IULIAN.. SA TRAIM, SA CANTAM, SA BEM , SA DANSAM SI SA NE PERPETUAM SPECIA. . DACA PLOIAIA IMI ININDA SATUL. EU NU PLANG, MA MUT IN ALTUL. ASTEPTAM COMENTARII.

jean boxeaza
de nu conteaza(06-10-2005 03:09)

Or fi si aia inculti,nespalati,infractori etc da si cei dinainte sunt si mai rai.Nu meritati nici un scuipat de la reatul>daca era dupa voi ajungeam la vreo 3 confilcte etnice din 89 si pana acum.Dormiti cu poza lui Hitler deasupra capului cum dorm babele din Moldova cu poza democratului Ilici?

..................
de ..............(06-10-2005 07:06)

In Timisoara, dupa ce a apa le-a luat casa din chirpici, care oricum se darama, tiganii au fost nemultumiti de locuinta pe care statul le-o facuse.
Desi avea mansarda si termopanen lipsea cada.

tiganii
de per(06-10-2005 07:57)

Pana cand mass-media va folosi termenul de romi pentru tigani?

tigani
de PER(06-10-2005 08:02)

Pana cand mass-media le va zice tiganilor ,,romi,,?
Sa nu ne mai miram ca europenii considera ca romanii sunt tot una cu tiganii!
Cum le zic tiganilor francezii,spaniolii,ungurii,nemtii si celalti europeni?

tigani
de Anonymous User(06-10-2005 08:12)

numai in Romanina se poate in tampla asa ceva.....

hahaha - cada.
de un roman(06-10-2005 08:26)

tocmai cada. pai ce sa faca cu cada mai? e un obiect cu rol de bibilou la cei mai multi dintre ei. nu absolutizez... dar vb din trista experienta proprie: pe strada, transport public, tren etc

din folclorul viitorilor minoritari,folclorul romanesc,
de frunza verde de Paris(06-10-2005 08:55)

asa ne trebuie cand intrii cu capul plecat peste tot,respecti regulile lor ,joci dupa cum ti se canta ,ce spuneam suntem o natie de oameni mandri si vrem sa aderam la ue ,ce se poate spune ,rusinos si umilitor ,o sa-i ducem in spate pe parazitii astia cat vom sta asa umili si ascultatori.pacat de oamenii de calitate pe care inca ii mai avem si muncesc .

Tigani
de Hitler(06-10-2005 09:00)

Dati tiganii pe mana lu' baiatu' si ii duc sa reconstruiasca Afganistanul... dar sa nu uitam de politicieni ! (indiferent de culoarea politica).....vor merge impreuna si casatoriile mixte vor fi un succes pentru ca se aseamana atat de mult......

Oare cuvantul ROM vine de la ROMania
de yo(06-10-2005 09:51)

FARA CUINTE

Suntem si vom fi !
de Ariel Bonus(06-10-2005 14:05)

Ură, prea multa ură, cuvinte urâte.
Unde sunt acum cei care promit, marea cu sarea. Să fie oare ,,promisiunea,, cel care a fost pe mare.
Suntem o natie de oameni răi, şi numai Dumnezeu ne mai poate salva. Atenţie ! Săracia naşte monştri !

TIGANII
de SOCRATE(06-10-2005 17:12)

IN SCURT TIMP, 15 - 20 DE ANI TIGANII VOR REPREZENTA CAM 40% DIN POPULATIA ROMANIEI. NU EXISTA NICI UN FEL DE CONTROL ASUPRA LOR, SE INMULTESC MAI REPEDE CA SOARECII, MAI MULT, EI NU SUNT PLATITORI DE TAXE SI IMPOZITE, MAJORITATEA TIGANILOR NU AU CARTE DE MUNCA IN SCHIMB AU NUMAI MASINI DE FIRMA (MERCEDES = TIGAN) SI BUZUNARELE PLINE CU BANI. NU MAI SUPORTAM SA-I VEDEM CUM NE SFIDEAZA CU BOGATIA LOR FACUTA DIN JAFURI. DE CE POSTURILE DE TELEVIZIUNE PRO TV SI ANTENA 1 NE ARATA LA STIRI APROAPE IN FIECARE SEARA CUM GHIFTUIESC TIGANII?
PAHARUL SE UMPLE INCET INCET SI CAND VA DA PE-AFARA VA FI JALE MARE PENTRU TIGANI

RRRRRRRRRROOOOOOMMMMMMIIIIII
de STEF(06-10-2005 18:08)

XENOFOBILOR!!!!!!!! Nu va e rusine?
Ce e cu voi?
Altfel,il injurati,pe Vadim.

R O M I I
de ZEXE(06-10-2005 18:11)

Un Antonescu si un Tata Glontu" nu vreti ?

TIGANI, TIGANI nimic altceva...
de Ivireanu(06-10-2005 18:35)

TIGANII asta sint, TIGANI ,nimic altceva.
In toata lumea acestor populatii parazite, lenese si hoate li se spune cu toata gura TIGANI.
Prostii de romani, dupa '90 s-au luat duoa presa noastra ticalosita care le-a bagat cu forta in vocabular acest cuvint ( rom) care face teribila confuzie , toata lumea minunindu-se ce origine jenanta au romanii.
Nici o scoala, nici o integrare, nici un detergent nu-i va transforma, intr-un viitor previzibil, in cetateni onorabili utili cit de cit societatii.
Pina la urma tot solutia Antonescu l i s-ar potrivi manusa.

Tziganiii
de Pishta(06-10-2005 19:17)

,,Sa betzi suc de verde de paris toti bai ,rahatilor!!!

 
Editorial
Codul lui Vlădescu – scapă cine poate

de Serinela Spătărelu

După mai bine de nouă luni de hărţuieli fiscale, românii au aflat în urmă cu două zile, chiar din gura noului ministru al Finanţelor, Sebastian Vlădescu, ceea ce ştiau de mult: nu avem o strategie fiscală. »

Vorba lui DinescuPe 11 noiembrie ora 9 dimineaţa aveam întîlnire cu o tînără avalanşă de zăpadă în Himalaya pe o pantă cît se poate de dulce. Ce mai dragoste la prima vedere-ar fi fost. »

Preşedintele Băsescu vrea să cheme la anul populaţia la urne »
Un sfert din ţigările de pe piaţa românească sunt de contrabandă »
„Poliţia e cea mai puţin coruptă instituţie“ »
Codul lui Vlădescu – scapă cine poate »
„Nu toate băncile au protestat, ci numai câţiva bancheri gălăgioşi, obişnuiţi cu profituri exagerat de mari“ »
„Nevoile, mult mai mari decât posibilităţile“ »
De la 1 ianuarie 2006, Ungaria va introduce o viză naţională specială »


29-11-2005 03:31:01
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055
D'accord.

29-11-2005 03:36:51
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
Manelele sucks la greu, dar ceea ce este cu adevarat de ras sunt chiar "artistii" ce canta asa ceva. Voi i-ati vazut pe Englezu, pe ACM si altii cum arata? Cand arati asa io nu stiu cum poti urla "ca am femei cat stele pe cer" and shieat like that...
In general manelele se adreseaza persoanelor cu un IQ foarte mic, pentru ca, sa le fie intelese textele lor EXTREM de explicite gen "pe la spate" nu au nevoie de fani foarte inteligenti. Cu alte cuvinte unde ati vazut voi cioroi prin facultati? Ca eu nu prea...iar romanii care asculta manele au sange de tigan...alta explicatie nu vad.

Daremyth> Tarkan e grec si are cateva melodii chiar meseriase


29-11-2005 03:37:40
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
Din presa de azi.....

" Romanii sunt, fara indoiala, un popor, asemenea multor altora, inzestrat cu un puternic sentiment al dragostei. Practicata (cu un potential ce nu-i de lepadat), dar si invocata. Atat in viata cotidiana, cat si in creatia sa populara, muzica si arta dansului. Exemplele sunt prea numeroase pentru a le mai enumera.

Dar romanii nu sunt un popor oriental. Chiar daca au fost tinuti o lunga perioada de timp la portile Europei, geografic nu au parasit-o niciodata. Or, cineva spunea ca istoria este inainte de toate geografie. Atunci, de ce asculta romanii cu atata patima si voluptate manele, cantece de dragoste de origine orientala, cu melodie duioasa si taraganata, dupa cum le descriu dictionarele? De ce au inlocuit ei folclorul romanesc, atat de divers pentru a satisface toate gusturile, cu muzica aceasta tiganeasco-orientala, slujita de texte de-o imbecilitate perfecta?

In cautarea unui raspuns, se naste o prima constatare. Manelele nu sunt numai duioase si taraganate, ele au devenit intre timp si prilejul unor lamentari comode (ca sa nu spunem lenese), al exorcizarii frustrarilor vietii, al exhibarii unor trairi intens-caricaturale, aproape de limita lesinului. Adeseori, si a mortii, caci se stie, in manele se moare si se invie frecvent din dragoste. Si se danseaza. Focos. Din buric si solduri. Indi-ferent de sex. Un act mimat in extazul muzicii.

Au, asadar, romanii motive sa se topeasca dupa muzica aceasta produsa de baieti-minune, fermecatori si incantatori, super-superiori si alte asemenea adjective devenite (re)nume? Ce-i mana pe ei spre aceasta adoratie totala, definitiva si neconditionata?

Credem ca in primul rand incultura. Nu numai muzicala. Venind la oras, in anii industrializarii fortate, in special spre periferiile scaldate de-o grea tristete, taranii transhumanti intre anotimpurile vietii, calificati la locurile silniciei, au pierdut ce aveau bun de acasa, castigand tot ce-i mai rau de la noul lor mediu de viata. Textele manelelor le vin acum ca o manusa. Expresiile licentioase, debitate la usa carciumii, asezonate maiestrit pe muzica, au devenit mai satioase. Iti lasa gura apa, nu alta. Noroc ca cinzeaca-i pe-aproape.

Ar mai fi, apoi, saracia. Blocurile-tip, existenta in mazga ghetoului, duminicile in papuci si capot, la o tabla sau o samanta, chefurile fara perdele, berea vrac in sticle de plastic rimeaza perfect cu orizontul ingust al manelei, cu raspunsul ei iute la dorintele fierbinti si imediate. Sunt celebrate valorile "supreme" ale acestei lumi: amorul liber, smecheria profitoare, generozitatea unsuroasa, norocul chior, blestemul jucaus, tradarea repetata, injuratura porcoasa.

Si, in fine, sa numim si un al treilea posibil motiv al iubirii lesinate pentru manele: disperarea. Poate ca romanul se agata de manea ca sa uite. Sa iasa din (i)realitatea imediata. Poate ii sunt necesare amagirile ei colorate. Un fel de film indian pentru alpinistii posturilor cotidiene. Acadeaua infometatilor. Maneaua e poate singura lui certitudine. Si ce minunata-i viata in manele! "


Interesant!!


29-11-2005 03:38:20
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055
Cred ca noi avem o problema, nu tiganii. Noi ca populatie majoritara nu suntem instare sa-i educam si sa-i integram. Mai rau decat atat, nu suntem instare sa educam o buna parte din etnia romana, ca sa nu mai zic de ungurii care invata romaneste abia prin clasa a10-a sau a11-a (ca altfel nu pot merge la facultate). E clar ca noi avem o problema nu ei. Ei isi urmeaza traiectoria naturala de minoritari si pe care noi ar trebui s-o...cum sa zic...s-o vectorizam cumva, dar suntem incapabili. Noroc ca intram in EU, or sa faca aia si treaba asta in locul nostru.

29-11-2005 03:41:04
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
pentru ca asta este imaginea
#33743, de romanul_vesel la Wed, 19/01/2005 - 00:30


Exista anumite circumstante care careeaza o imagine proasta pentru Romania si poporul roman:
- faptul ca in timpul regimului lui Ceausescu tiganilor iesiti din puscarie li se dadea drumul sa plece mai usor a facut ca perceptia de roman sa fie associata cu cea de tigan.
- acestia, ajunsi in tarile vestice s-au ocupat de furat, vindut droguri si alte activitati ilegale. De cele mai multe ori au fost subiecte de prima pagina la ziare si reportaje de fond la televiziune, bineinteles ca au fost prezentati ca romani (pentru ca veneau din Romania...)
- tiganii care pleaca acum din Romania sa fure sau sa cerseasca in tarile vestice au pasapoarte Romanesti. Un cetatean corect si civilizat, care se duce ca turist nu poate iesi in evidenta - se pierde in multime - dar tiganul care cerseste sau este prins cu furatul iese in evidenta si astfel creaza o imagine despre Romania si poporul roman.

Nu toti tiganii sint la fel. Sint printre ei artisiti, intelectuali, buni meseriasi. Dar la fel ca sti toti ceilalti cetateni imaginea lor este murdarita de cei care fac prima pagina la ziar si reportajul de soc la televiziune.

Dar nu este numai asta, multi romanii care emigreaza incearca sa obtina simpatie si mila. Nu pierd nici o ocazie sa se vaicareasca despre cit de greu este in Romania ... si asa mai departe. Asta nu creaza o imagine placuta. Daca noi spunem ca am plecat de foame si ca in tara este numai coruptie si saracie?!... ce imagine pot strainii sa-si creeze despre noi? Alte natiuni isi "spala rufele in familie" noi ni le spalam in public. Si asta murdareste imaginea tarii si raneste demnitatea noastra de popor educat si civilizat.


29-11-2005 04:02:31
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055
Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete (adica dupa tigani si cativa infractori romani)! Nu suntem instare sa-i tinem in frau si e vina noastra nu a lor.

29-11-2005 04:11:21
   
andreeas74
Femeie

Moderator

Inregistat: 29-03-2005
Mesaje: 4918
Lasa tiganii in pace, blondy! Ca mi_e c_o sa intiezi un alt topic cu o alta tema...dupe ce pun "aia"mana pe tine ! Sa  nu zici ca n_am spus! :(

29-11-2005 05:23:14
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 01-09-2005
Mesaje: 1904

blondina2 a scris:

SANT manelistii inculti si tigani? Voi ce ziceti?

In primul rind, maneaua.. este un mijloc de facut bani. Abia pe urma devine... incultura pe banda (CD, DVD)...;)
In al doilea rind... nu mai este monopolul tiganilor (vezi Costi Ionita sau L.A.)...
Nu stiu daca ar trebui numiti manelisti cei ce asculta... genul asta de muzica. Mai degraba, doar cei ce il compun si promoveaza.
Din pacate, nu este nevoie sa ascult manea pentru a vorbi cu 'este multi'... cit despre imbogatirea vocabularului... nici vorba.
Asa cum spunea cineva intr-o revista... noi ii facem 'staruri'...

Ultima modificare facuta de fun-funny (30-11-2005 16:58:59)


30-11-2005 16:58:20
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
Cum petrec tiganii? Se imbata si se iau la bataie,,nu? Si ...vine politia  ! ASta da petrecere,,,pai nu?

Ultima modificare facuta de blondina2 (01-01-2006 23:21:38)


20-12-2005 17:40:32
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
SA le zicem tigani sau rromi? CE parere aveti? CE li se potriveste mai bine? DIN cate stiu ,mie imi place ciocolata cu rom,dar nu are nici o legatura acel rom cu rrom . ASA ca eu le zic tot tigani !

04-01-2006 17:56:17
   
levi
Femeie

Nou venit

Inregistat: 28-12-2005
Mesaje: 158
In ultimii ani, in majoritatea tarilor lumii organizatiile etnice au reusit sa impuna denumirea de "rom", lucru acceptat si de autoritatile respectivelor state. In Romania, dupa ce Ministerul Afacerilor Externe a inaintat un Memorandum catre Guvern solicitand ca in evidentele oficiale sa se foloseasca termenul de "tigan" si nu de "rrom", evitandu-se astfel posibila identificare a romanilor cu membrii acestei etnii, organizatiile tiganilor au protestat si s-a convenit asupra formulei "rrom".
Este doar un scurt comentariu luat de pe pagina Guvernului Romaniei.


05-01-2006 08:55:08
   
?? rooberrt88
Cont Sters

Inregistat: 11-06-2005
Mesaje: 2
deci, un lucru e clar! structura psihica a tiganilor (asa cum o vad eu acum ) este dorinta lor de a parveni prin orice mijloace ! Tiganul urmareste cu obstinatie profitul,indiferent prin ce mijloace,cu conditia ca acest profit sa fie obtinut usor, cat mai usor, si repede! Asa ca nu o sa gasesti tigan care sa lucreze la mina (de exemplu)...sau in domenii unde ca sa ai profit iti trebuie o munca asidua -fie intelectuala,fie fizica...Daca acest stil de muzica (maneaua) a prins si acest stil de viata al lor (de a obtine totul cat mai usor ,adesea pe cai necinstite ) a prins,aici in Romania, este din cauza ca si romanii sunt de vina, si guvernantii ! Cei mai multi dintre noi, am obs., judeca sub forma rasista pe tigani,si cu tendinte agresive!Aceasta populatie se adapteaza acestor tendinte si se va comporta ca atare (ca un factor de protectie) Deci intai sa ne uitam prin ograzile noastre....Sunt multe de zis si e foarte complicat de abordat acest subiect:"problema tiganilor". O singura obs. : de ce familiile de tigani din zonele cele mai puternic culturalizate si cele mai puternic economic (de la noi, gen Timis ) nu fac mai mult de 2,maxim 3 copii ? iar in zonele defavorizate fac cate 10 -12 copii?...(ps. vad ca acum , la noi cam toate zonele sunt defavorizate...dar in tarile puternic industrializate tiganii nu au avut tendinte procreative atat de puternice ca la noi....)

05-01-2006 12:06:50
   
?? rooberrt88
Cont Sters

Inregistat: 11-06-2005
Mesaje: 2

blondina2 a scris:

SA le zicem tigani sau rromi? CE parere aveti? CE li se potriveste mai bine? DIN cate stiu ,mie imi place ciocolata cu rom,dar nu are nici o legatura acel rom cu rrom . ASA ca eu le zic tot tigani !

Nici eu nu sunt de acord sa li se zica "rromi";cuvantul este de origine tiganeasca deci e un cuvant tiganesc;in toate limbile de larga circulatie se foloseste cuvantul "tigan"Nu o sa vedem nici un german, francez sau englez zicandu-i "rrom" unui tigan! Nu sunt obligat sa vorbesc limba tiganeasca !!!! Asa ca sa ma scuteasca cu acest cuvant pe care ei ni-l baga in ochi, si sper ca guvernantii sa nu  ii pupe in cur pe tigani acceptandu-le toate mofturile! Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca am vazut un interviu la tv. ,unde un reporter intreba un tigan "de unde vine cuvantul rrom"? iar tiganul a raspuns " Cum de unde? De la Roma! " Nici macar ca banc nu imi place acest raspuns...(in tiganeste la tigan se zice "romales" sau ceva de genul asta)

Ultima modificare facuta de rooberrt88 (05-01-2006 12:22:03)


05-01-2006 12:16:18
   
?? unbaiat
Cont Sters

Inregistat: 11-12-2005
Mesaje: 145
in meciul RAPID-CONSTANTA jucat in turul campionatului pe stadionul Gh.Hagi,galeria constanteana a strigat:gripa aviara puilor de ciora.Ce parere aveti.

05-01-2006 12:51:06
   
?? unbaiat
Cont Sters

Inregistat: 11-12-2005
Mesaje: 145
si nu va mai luati de VADIM ca are dreptate....vom ajunge sa ne chemam rromani iar ca meserii vom avea.....vanzatori de tigai...ghicitori in palma ....hoti de cai ferate...pesti...etc

05-01-2006 16:21:58
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
Uitati-va in casele de copii,sant pline de tiganusi ,copii facuti doar de dragul p...ii. DE ce nu se face o campanie de educatie contraceptiva a tiganilor,sa invete si ei ca poti sa te simti bine si fara sa faci copii? DE ce tiganii sant reticenti la nou,la civilizare? LA televizor,am fazut o faza in care tiganca era intrebata de un reporter de ce nu foloseste prezervativul ca mijloc de contraceptie,iar ea a spus ca numai curvele fac asta,ca ea e femeie cu barbat ,si nu are de gand sa se poarte ca o tipa .  NO COMENT.

05-01-2006 18:08:52
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305

unbaiat a scris:

in meciul RAPID-CONSTANTA jucat in turul campionatului pe stadionul Gh.Hagi,galeria constanteana a strigat:gripa aviara puilor de ciora.Ce parere aveti.
BUNA de tot chestia asta,,ce am ras,,!

05-01-2006 18:17:39
   
?? mihaic7
Cont Sters

Inregistat: 05-01-2006
Mesaje: 1

blondina2 a scris:


unbaiat a scris:

in meciul RAPID-CONSTANTA jucat in turul campionatului pe stadionul Gh.Hagi,galeria constanteana a strigat:gripa aviara puilor de ciora.Ce parere aveti.
BUNA de tot chestia asta,,ce am ras,,!


Nenorociti


05-01-2006 19:00:09
   
?? unbaiat
Cont Sters

Inregistat: 11-12-2005
Mesaje: 145
de ce nu se inventeaza o organizatie anti manele....sau de ce nu luom noi atitudine...hai sa facem o demonstratie sau ceva de accest gen........

05-01-2006 19:42:13
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055
unbaiat, asta nu se intampla pentru ca traim intr-o societate in care avem dreptul sa ne exprimam asa cum simtim. Manelele se vor stinge de la sine, vei vedea. Iar cu tiganii, blondino poti sa-ti spun ceva ultrasecret: se vor ocupa de ei peste un an sau doi, inca nu e timpul acum.

05-01-2006 20:38:10
   
?? jin-su
Cont Sters

Inregistat: 03-12-2005
Mesaje: 159
N-ar fi mai bine sa se ocupe de ei ieri??? Ca m-am saturat sa tot aud, pe unde umblu, de ambasadorii nostrii "romulani".

05-01-2006 20:49:29
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
Romulani,,a,,? Citesc si rad aici ,singura . SI ma bucur cand vad ca nu doar eu am un dinte impotriva lor. Zilele astea am fost la Mall,,si erau niste tigani pe acolo cu gecile pe mana ,bineinteles ca erau cu ochii dupa 'fraieri' cum zic ei,sa le fure din genti sau din buzunare. AM trecut pe langa ei si am vazut ca unul avea o surubelnita in mana ,cred ca in cazul in care cineva si-ar da seama de ceea ce fac ei,sa aibe cu ce sa-l intimideze, sa taca.

05-01-2006 21:00:26
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055
Oricum e tare de tot chestia cu gripa aviara.

05-01-2006 21:05:03
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
matheusjohann: manele = virus purtat de undele sonore..... care ataca creierul si da halucinatii de grandomanie.Se transmite prin telefoane mobile si discoteci de cartier....sau din gura in gura. Pacientii manifesta o crestere a valorii ( in ochii lor..efect invers in ochii altora) .. o crestere a greutatii datorata aurului fals de la gat....... hainele lor devin lucioase si albe cu inscriptii gen "harrison" sau "cortez" .... iar pantofii se lungesc inexplicabil.... ( trebuie studiat fenomenul.....) (DACA ASCULTI alt tip de muzik, DA ASTA MAI DEPARTE)

06-01-2006 01:41:09
   
?? blondina2
Cont Sters

Inregistat: 20-03-2005
Mesaje: 1305
DOAMNE ce am mai ras cand am primit mesajul asta  ..  !

06-01-2006 01:43:17
   
?? sjf
Cont Sters

Inregistat: 20-11-2005
Mesaje: 1055
"iar pantofii se lungesc inexplicabil.... ( trebuie studiat fenomenul.....) "

[Am 113 cm, sunt inalt in ochii tai
Cu pantofii mei de lac las urme 53]

Ultima modificare facuta de sjf (06-01-2006 01:44:31)


06-01-2006 01:43:58
   
?? adam28
Cont Sters

Inregistat: 18-12-2005
Mesaje: 1
tigani da dar nu in tara mea.era bine daca cineva apuca sa-i trimita de la noi,ca tot fug ei prin alte tari,macar lua ceva bani pe ei.

06-01-2006 02:13:57
   
Pagini:  1 2 3 4 ... 5    
Mergeti la