Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Dragostea se ofera, nu se cucereste ...    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Fostul meu prieten a fost real, nu virtual.Si nu i-am cerut niciodata nimic, doar am dat. Dar unii oameni se plictisesc de prea mult bine...:( si cauta ceva mai banal. Daca a-ti vedea cu ce femeie rea e acum.....
Nu stiu de ce, dar oamenii se ataseaza mai usor de ceea ce este mediocru si comun, decit de ceva deosebit.
Nu a-ti observat ca femeile fara suflet, cele mai ale dracu', cistiga mereu?....
Cele bune sunt victime, cele rele castiga mereu.
Fetelor, poate aveti ceva informatii unde se organizeaza cursuri pt. a invata cum sa fii vipera, rea, sadica si indiferenta.Vreau sa ma inscriu. :D

Ultima modificare facuta de ariela_k (30-05-2007 19:54:52)


30-05-2007 19:51:31
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
si ce rezolva,sufletul lor e intunecat !
ariela_k a scris:

Fostul meu prieten a fost real, nu virtual.Si nu i-am cerut niciodata nimic, doar am dat. Dar unii oameni se plictisesc de prea mult bine...:(
Nu stiu de ce, dar oamenii se ataseaza mai usor de ceea ce este mediocru si comun, decit de ceva deosebit.
Nu a-ti observat ca femeile fara suflet, cele mai ale dracu', cistiga mereu?....
Cele bune sunt victime, cele rele castiga mereu.
Fetelor, poate aveti ceva informatii unde se organizeaza cursuri pt. a invata cum sa fii vipera, rea, sadica si indiferenta.Vreau sa ma inscriu. :D


30-05-2007 19:54:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Femeile imature isi pastreaza agenda complet goala si asteapta sa le sune un barbat.
Femeile mature isi fac propriile planuri si ii spun cu gratie barbatului pe care il apreciaza ca este binevenit in acele activitati la care doreste sa participe.
Femeile imature vor sa-l controleze pe barbatul din viata lor.
Femeile mature stiu ca, daca barbatul este cu adevarat al lor, controlatul este absolut inutil.
Femeile imature il "verifica" pe barbatul care nu le-a sunat.
Femeile mature sunt prea ocupate ca sa observe ca el nu a sunat.
Femeile imature incearca sa "inlantuiasca" un barbat utilizand sexul.
Femeile mature stiu ca numai sex-appealul de tip mental poate determina un barbat sa vrea sa te "inlantuiasca" el pe tine.
Femeile imature falsifica manifestarile placerii sexuale, ori asteapta cuminti sa termine barbatul ceea ce face el acolo in mod egoist ori prostesc...
Femeile mature, in aceeasi situatie, spun "Opreste-te", se ridica, se imbraca si pleaca.
Femeilor imature le este frica de perioadele in care sunt pe cont propriu.
Femeile mature apreciaza aceste perioade si le utilizeaza ca timp pretios, in care poti realiza mari progrese personale.
Femeile imature ignora "baietii buni".
Femeile mature ignora "baietii rai".
Femeile imature sunt permanent ingrijorate ca nu sunt suficient de frumoase sau bune pentru un anume barbat.
Femeile mature stiu ca sunt suficient de frumoase sau suficient de bune pentru oricare barbat.
Femeile imature incearca sa monopolizeze tot timpul barbatului lor.
Femeia matura realizeaza ca ii poate oferi linistita spatiul de care are nevoie unui barbat - asta va face timpul petrecut apoi in cuplu chiar mai placut si special - si pleaca sa se distreze cu proprii prieteni.
Femeile imature gandesc ca un barbat care plange este un barbat slab.
Femeile mature ii ofera acestuia un umar pe care sa planga si o batista.
Femeile imature vor sa fie rasfatate si ii spun asta in mod raspicat barbatului lor.
Femeile mature ii "arata" barbatului ce inseamna rasfatul si il fac sa se simta suficient de confortabil ca sa poata raspunde cu reciprocitate fara teama ca-si va pierde "barbatia".
Femeile imature sunt ranite de un barbat si-i fac pe toti ceilalti barbati sa plateasca pacatele aceluia.
Femeile mature stiu ca acela a fost doar UN barbat.
Femeile imature se indragostesc si vaneaza obiectul afectiunii lor pana in panzele albe, ignorand toate semnalele pe care le primesc si toate realitatile care nu se potrivesc cu iluziile lor dragi.
Femeile mature stiu ca, uneori, cel pe care il iubesti nu te poate iubi pe tine si isi vad de viata lor mai departe, fara amaraciune si furie.


30-05-2007 20:21:25
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

ariela_k a scris:

Fostul meu prieten a fost real, nu virtual.Si nu i-am cerut niciodata nimic, doar am dat. Dar unii oameni se plictisesc de prea mult bine...:( si cauta ceva mai banal. Daca a-ti vedea cu ce femeie rea e acum.....
Nu stiu de ce, dar oamenii se ataseaza mai usor de ceea ce este mediocru si comun, decit de ceva deosebit.
Nu a-ti observat ca femeile fara suflet, cele mai ale dracu', cistiga mereu?....
Cele bune sunt victime, cele rele castiga mereu.
Fetelor, poate aveti ceva informatii unde se organizeaza cursuri pt. a invata cum sa fii vipera, rea, sadica si indiferenta.Vreau sa ma inscriu. :D

Parerea mea este ca trebuie doar sa-ti schimbi stilul...adica sa nu reinvestesti,in momentul in care vezi ca nu se investeste din partea cealalata nimic...
si eu am fost buna si sincera...atunci cind am vazut ca merita...dar,
mi-am schimbat stilul de viata,
spun exact altceva decat simt...
si vad ca functioneaza,...=D=D


30-05-2007 20:26:11
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
raman aceeasi :spun ce simt!..si vad ca nu functioneaza..dar sunt linistita ca nu ma mint ...

tasha 1951 a scris:


ariela_k a scris:

Fostul meu prieten a fost real, nu virtual.Si nu i-am cerut niciodata nimic, doar am dat. Dar unii oameni se plictisesc de prea mult bine...:( si cauta ceva mai banal. Daca a-ti vedea cu ce femeie rea e acum.....
Nu stiu de ce, dar oamenii se ataseaza mai usor de ceea ce este mediocru si comun, decit de ceva deosebit.
Nu a-ti observat ca femeile fara suflet, cele mai ale dracu', cistiga mereu?....
Cele bune sunt victime, cele rele castiga mereu.
Fetelor, poate aveti ceva informatii unde se organizeaza cursuri pt. a invata cum sa fii vipera, rea, sadica si indiferenta.Vreau sa ma inscriu. :D

Parerea mea este ca trebuie doar sa-ti schimbi stilul...adica sa nu reinvestesti,in momentul in care vezi ca nu se investeste din partea cealalata nimic...
si eu am fost buna si sincera...atunci cind am vazut ca merita...dar,
mi-am schimbat stilul de viata,
spun exact altceva decat simt...
si vad ca functioneaza,...=D=D


30-05-2007 20:30:31
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Merci Tasha si tie Irenne.Doua stiluri diferite din care am sa invat.
De fapt, asta este intelepciunea suprema sa stii cand sa investesti si cand sa nu investesti intr-o relatie.Nu trebuie sa arunc margaritare la porci, dar nici sa fiu indiferenta atunci cand cineva ma iubeste sincer.
Uff....e tare greu....:(  pt. ca unii oameni pot simula iubirea atunci la inceput, cand totul e roz, pt. ca mai apoi sa-si dea arama pe fata.
Mi-e greu sa disting sinceritatea, din atitea masti pe care si le pun oamenii, pt. ca eu sunt sincera, asa am fost mereu.Si daca eu sunt asa, cred ca toata lumea e ca mine. :rolleyes:


30-05-2007 20:48:02
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Toate trecem in viata prin astfel de momente...necazul este ca nu ne invatam minte si recidivam...
de asta te rog eu sa-ti schimbi stilul...barbatilor le placi mai mult atunci cind faci pe indiferenta...=)


30-05-2007 21:38:55
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906
Nu-i deloc asa. Parerea mea...fiindca eu, cel putin, la indiferentza raspund la fel. Punct.

30-05-2007 22:02:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

kawacadabrantul a scris:

Nu-i deloc asa. Parerea mea...fiindca eu, cel putin, la indiferentza raspund la fel. Punct.

Exceptia intareste regula...;)
=D=D=D


30-05-2007 22:08:47
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906

ariela_k a scris:

Fostul meu prieten a fost real, nu virtual.Si nu i-am cerut niciodata nimic, doar am dat. Dar unii oameni se plictisesc de prea mult bine...:( si cauta ceva mai banal. Daca a-ti vedea cu ce femeie rea e acum.....
Nu stiu de ce, dar oamenii se ataseaza mai usor de ceea ce este mediocru si comun, decit de ceva deosebit.
Nu a-ti observat ca femeile fara suflet, cele mai ale dracu', cistiga mereu?....
Cele bune sunt victime, cele rele castiga mereu.
Fetelor, poate aveti ceva informatii unde se organizeaza cursuri pt. a invata cum sa fii vipera, rea, sadica si indiferenta.Vreau sa ma inscriu. :D


Frustrari inutile (si deloc argumentate, de fapt - fiindca evaluarile asupra propriei persoane sint inevitabil pozitiv-partinitoare). Mai clar: ce motive as avea eu, de ex, sa nu cred ca si tu esti o "vipera", de fapt? :D (exemplu pur teoretic, se-ntelege).
Oricum, la modul asta, ariela-k draga, iti vei plinge doar de mila pe propriul umar, la infinit.
Iar teoria cu "cele mai ale draku cistiga", pe linga faptul ca-i deprimanta, neproductiva si subiectiva, mai e si total pe alaturi. Din simplul motiv ca tipele "alea" nu cistiga absolut nimic - decit, eventual, niste fraieri de calitate indoielnica. :D:D:D

P.S. Excelenta postarea cu femeia matura/imatura... am vazut-o abia acum, altfel nu mai postam aici. ;)

Tipul de "femeie matura" e, din pacate, pe cale de disparitie (am intilnit doar citeva si n-am stiut la vremea aia, idiotul de mine, sa le apreciez cum meritau) :(

Ultima modificare facuta de kawacadabrantul (31-05-2007 15:34:49)


30-05-2007 22:10:57
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
mi-a picat netul cand postam :(

arielo, e momentul sa incetezi sa-ti mai plangi in pumni a victima. analizeaza-te pe tine, iubeste-te pe tine, caci altfel nu te pot iubi nici ceilalti si lasa-l pe ex-ul sa-si urmeze drumul lui. tu ai alt drum. ridica-ti fruntea, recapata-ti increderea in tine si paseste, spre mainele tau, fara frica si fara a-ti mai pune intrebari fara raspuns, intrebari despre un trecut care nu se poate intoarce si nu se poate schimba.
tu l-ai vazut pe ex-ul in lumina in care l-ai colorat tu, nu in lumina lui, i-ai atribuit calitatile pe care ti le-ai dorit tu la partenerul tau si mintea ta l-a modelat dupa sablonul tau interior. de aici, e firesc sa fii dezamagita cand ti s-a aratat in toata splendoarea naturaletii lui.

intr-o relatie, oricare este natura ei, exista reciprocitate, altfel moare intr-un timp pe care numai noi, cei implicati la modul direct, il estimam a fi scurt sau lung, caci intensitatea ii este unitatea de masura.

omul nu se schimba niciodata, sufera perioade de influenta numai, atitudinea e cea care se modeleaza, in functie de interese.


30-05-2007 22:54:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Iubirea este.... arma?.... (nu imi place sa folosesc cuvantul arma, dar nu am gasit un cuvant mai apropiat de a descrie puterea) care dizolva orice problema. Iubirea este ....arma? care daca atinge o persoana, poate aduce miracole in viata acelei persoane....?=(

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (31-05-2007 03:55:10)


31-05-2007 01:39:05
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
nu degeaba am intrat in UE..cu o asa europa...frumos indem colegial... ...o stiu pe Ary ,m-am intalnit cu ea....e asa de nevinovata....
europa a scris:

mi-a picat netul cand postam :(

arielo, e momentul sa incetezi sa-ti mai plangi in pumni a victima. analizeaza-te pe tine, iubeste-te pe tine, caci altfel nu te pot iubi nici ceilalti si lasa-l pe ex-ul sa-si urmeze drumul lui. tu ai alt drum. ridica-ti fruntea, recapata-ti increderea in tine si paseste, spre mainele tau, fara frica si fara a-ti mai pune intrebari fara raspuns, intrebari despre un trecut care nu se poate intoarce si nu se poate schimba.
tu l-ai vazut pe ex-ul in lumina in care l-ai colorat tu, nu in lumina lui, i-ai atribuit calitatile pe care ti le-ai dorit tu la partenerul tau si mintea ta l-a modelat dupa sablonul tau interior. de aici, e firesc sa fii dezamagita cand ti s-a aratat in toata splendoarea naturaletii lui.

intr-o relatie, oricare este natura ei, exista reciprocitate, altfel moare intr-un timp pe care numai noi, cei implicati la modul direct, il estimam a fi scurt sau lung, caci intensitatea ii este unitatea de masura.

omul nu se schimba niciodata, sufera perioade de influenta numai, atitudinea e cea care se modeleaza, in functie de interese.


31-05-2007 01:39:12
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ti s-a intamplat vreodata sa visezi ceva atat de frumos, incat dupa ce te-ai trezit sa incerci sa adormi la loc, sa-ti continui visul ? Asa este dragostea.....=)

Dar ai reusit vreodata sa-ti continui visul? nu ;asa este si cu dragostea.

Dragostea adevarata e unica si nu vine de doua ori. Totusi dragostea nu este doar vis si suflet. Din dragoste te schimbi.... fizic si psihic...


31-05-2007 03:53:16
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

europa a scris:

mi-a picat netul cand postam :(

arielo, e momentul sa incetezi sa-ti mai plangi in pumni a victima. analizeaza-te pe tine, iubeste-te pe tine, caci altfel nu te pot iubi nici ceilalti si lasa-l pe ex-ul sa-si urmeze drumul lui. tu ai alt drum. ridica-ti fruntea, recapata-ti increderea in tine si paseste, spre mainele tau, fara frica si fara a-ti mai pune intrebari fara raspuns, intrebari despre un trecut care nu se poate intoarce si nu se poate schimba.
tu l-ai vazut pe ex-ul in lumina in care l-ai colorat tu, nu in lumina lui, i-ai atribuit calitatile pe care ti le-ai dorit tu la partenerul tau si mintea ta l-a modelat dupa sablonul tau interior. de aici, e firesc sa fii dezamagita cand ti s-a aratat in toata splendoarea naturaletii lui.

intr-o relatie, oricare este natura ei, exista reciprocitate, altfel moare intr-un timp pe care numai noi, cei implicati la modul direct, il estimam a fi scurt sau lung, caci intensitatea ii este unitatea de masura.

omul nu se schimba niciodata, sufera perioade de influenta numai, atitudinea e cea care se modeleaza, in functie de interese.


merci, europa....pt. sfaturi.Eu m-am detasat sufleteste de el, dar el nu ma lasa. Ma cauta, spune ca ma iubeste, dar ma insala, ma suna aproape zilnic, doar ca sa ma loveasca, atit. Uneori ne si intalnim intamplator pe strada...sta la 5 min. de mine.Fac tot posibilul sa-l ocolesc, dar el ma asteapta in fata blocului.Nu intelege ca nu mai pot asa, ca mi-a subminat increderea in mine si in oameni, ca simpla intalnire cu el imi face rau, ca ma loveste inconstient....Imi daui seama ca omul asta nu imi este benefic, vreau sa scap de el si nu stiu cum.


06-06-2007 21:59:09
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654

ariela_k a scris:


europa a scris:

mi-a picat netul cand postam :(

arielo, e momentul sa incetezi sa-ti mai plangi in pumni a victima. analizeaza-te pe tine, iubeste-te pe tine, caci altfel nu te pot iubi nici ceilalti si lasa-l pe ex-ul sa-si urmeze drumul lui. tu ai alt drum. ridica-ti fruntea, recapata-ti increderea in tine si paseste, spre mainele tau, fara frica si fara a-ti mai pune intrebari fara raspuns, intrebari despre un trecut care nu se poate intoarce si nu se poate schimba.
tu l-ai vazut pe ex-ul in lumina in care l-ai colorat tu, nu in lumina lui, i-ai atribuit calitatile pe care ti le-ai dorit tu la partenerul tau si mintea ta l-a modelat dupa sablonul tau interior. de aici, e firesc sa fii dezamagita cand ti s-a aratat in toata splendoarea naturaletii lui.

intr-o relatie, oricare este natura ei, exista reciprocitate, altfel moare intr-un timp pe care numai noi, cei implicati la modul direct, il estimam a fi scurt sau lung, caci intensitatea ii este unitatea de masura.

omul nu se schimba niciodata, sufera perioade de influenta numai, atitudinea e cea care se modeleaza, in functie de interese.


merci, europa....pt. sfaturi.Eu m-am detasat sufleteste de el, dar el nu ma lasa. Ma cauta, spune ca ma iubeste, dar ma insala, ma suna aproape zilnic, doar ca sa ma loveasca, atit. Uneori ne si intalnim intamplator pe strada...sta la 5 min. de mine.Fac tot posibilul sa-l ocolesc, dar el ma asteapta in fata blocului.Nu intelege ca nu mai pot asa, ca mi-a subminat increderea in mine si in oameni, ca simpla intalnire cu el imi face rau, ca ma loveste inconstient....Imi daui seama ca omul asta nu imi este benefic, vreau sa scap de el si nu stiu cum.

mda ... ma felicit pentru principiile mele de a nu ma kaka langa casa, in sensul de a nu avea relatii cu colegii de scoala, de munca, amicii sau vecinii.
poate ca omul a realizat ca a pierdut si te vrea inapoi, desi mie atitudinea asta, imi suna a ceva sarit la creieras, o minte diabolica , cu scenarii adecvate, prin care incearca sa te domine, sa obtina controlul total asupra ta, stapanindu-ti mintea. nu uita ca ulciorul spart, oricat de bine l-ai lipi, nu mai e niciodata ca la inceput. asa e si cu increderea in partener. odata pierduta, pe motive reale, ce denatureaza strict prezentul dintre doi parteneri (nu motive prostesti de gelozie pe trecutul partenerului, un trecut ce nu poate fi controlat, intors sau schimbat niciodata), increderea se recapata foarte greu sau deloc.
poate o schimbare de mediu ti-ar prii.
personal, mi-as lua cateva zile si m-as ingropa intr-o manastire, departe de lumea dezlantuita :)


06-06-2007 22:11:56
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

europa a scris:


ariela_k a scris:


europa a scris:

mi-a picat netul cand postam :(

arielo, e momentul sa incetezi sa-ti mai plangi in pumni a victima. analizeaza-te pe tine, iubeste-te pe tine, caci altfel nu te pot iubi nici ceilalti si lasa-l pe ex-ul sa-si urmeze drumul lui. tu ai alt drum. ridica-ti fruntea, recapata-ti increderea in tine si paseste, spre mainele tau, fara frica si fara a-ti mai pune intrebari fara raspuns, intrebari despre un trecut care nu se poate intoarce si nu se poate schimba.
tu l-ai vazut pe ex-ul in lumina in care l-ai colorat tu, nu in lumina lui, i-ai atribuit calitatile pe care ti le-ai dorit tu la partenerul tau si mintea ta l-a modelat dupa sablonul tau interior. de aici, e firesc sa fii dezamagita cand ti s-a aratat in toata splendoarea naturaletii lui.

intr-o relatie, oricare este natura ei, exista reciprocitate, altfel moare intr-un timp pe care numai noi, cei implicati la modul direct, il estimam a fi scurt sau lung, caci intensitatea ii este unitatea de masura.

omul nu se schimba niciodata, sufera perioade de influenta numai, atitudinea e cea care se modeleaza, in functie de interese.


merci, europa....pt. sfaturi.Eu m-am detasat sufleteste de el, dar el nu ma lasa. Ma cauta, spune ca ma iubeste, dar ma insala, ma suna aproape zilnic, doar ca sa ma loveasca, atit. Uneori ne si intalnim intamplator pe strada...sta la 5 min. de mine.Fac tot posibilul sa-l ocolesc, dar el ma asteapta in fata blocului.Nu intelege ca nu mai pot asa, ca mi-a subminat increderea in mine si in oameni, ca simpla intalnire cu el imi face rau, ca ma loveste inconstient....Imi daui seama ca omul asta nu imi este benefic, vreau sa scap de el si nu stiu cum.

mda ... ma felicit pentru principiile mele de a nu ma kaka langa casa, in sensul de a nu avea relatii cu colegii de scoala, de munca, amicii sau vecinii.
poate ca omul a realizat ca a pierdut si te vrea inapoi, desi mie atitudinea asta, imi suna a ceva sarit la creieras, o minte diabolica , cu scenarii adecvate, prin care incearca sa te domine, sa obtina controlul total asupra ta, stapanindu-ti mintea. nu uita ca ulciorul spart, oricat de bine l-ai lipi, nu mai e niciodata ca la inceput. asa e si cu increderea in partener. odata pierduta, pe motive reale, ce denatureaza strict prezentul dintre doi parteneri (nu motive prostesti de gelozie pe trecutul partenerului, un trecut ce nu poate fi controlat, intors sau schimbat niciodata), increderea se recapata foarte greu sau deloc.
poate o schimbare de mediu ti-ar prii.
personal, mi-as lua cateva zile si m-as ingropa intr-o manastire, departe de lumea dezlantuita :)


Da....cam asta voiam sa fac si eu.:( Sa plec din oras un timp.Ca tot mi-am luat concediu.La manastire, nu stiu, e mai greu de dus...dar am o amica care are o cabana in creierii muntilor si mi-a zis ca imi da cheia.Am chef sa stau cu mine insami, sa ma reconfigurez, iar muntele sa-mi reintregeasca sufletul ranit.
In legatura cu el....asa e, e putin nebun, chiar recunoaste.Iar ceea ce-mi simte pt. mine, nu e iubire (atunci cand iubesti un om nu il inseli), e doar control, dorinta de a domina...


06-06-2007 22:21:16
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
eu optez pentru manastire. acolo e mai mult decat tacerea muntelui, ecoul gandurilor si al inimii mele ranite, as scapa de prizonieratul propriilor iluzii, asteptari si temeri, mi-as hrani spiritul, as medita si gandul mi-ar zbura liber conversand cu o divinitate ce-si face simtita prezenta prin sacrul locului si al maicutelor,si astfel, as deschide ochii spre adevarul propriu ce mi-a fost blocat si, ceea ce e cel mai important, nu mi-as simti singuratatea.

06-06-2007 22:34:43
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Fiecare isi linge ranile in stilul propriu. :)
Nu ma simt singura cu mine insami, dimpotriva, de mine am nevoie.De adevarata comuniune cu D-zeul din mine, de recladirea legaturii cu imensitatea de lumi din mine.Iubind un om, i-am dat lui totul, mi-am pierdut esenta mea divina.
Asta caut: fetita inocenta care colinda padurile si munti, fetita pe care nu o atingea nimic, careia nu i era teama de nimic, doar de Dumnezeu, atit.
Vreau sa invat sa comunic iar cu mine, sa ma imprietenesc iar cu mine, sa ma pretuiesc.Nu am nevoie de manastire, sunt multe locuri de putere in tara, iar eu ma incarc de la munti si izvoare.


06-06-2007 22:49:56
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
vai Euro..."maicuta Euro"...si n-o sa mai scoti limbuta calugarilor?!
europa a scris:

eu optez pentru manastire. acolo e mai mult decat tacerea muntelui, ecoul gandurilor si al inimii mele ranite, as scapa de prizonieratul propriilor iluzii, asteptari si temeri, mi-as hrani spiritul, as medita si gandul mi-ar zbura liber conversand cu o divinitate ce-si face simtita prezenta prin sacrul locului si al maicutelor,si astfel, as deschide ochii spre adevarul propriu ce mi-a fost blocat si, ceea ce e cel mai important, nu mi-as simti singuratatea.


06-06-2007 22:54:15
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
irenne, e o ora destul de inaintata pentru copilul din unii adulti :)

06-06-2007 22:58:06
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
pap okii tai..credeam ca te-ai suparat ...
europa a scris:

irenne, e o ora destul de inaintata pentru copilul din unii adulti :)


06-06-2007 22:59:38
   
?? europa
Cont Sters

Inregistat: 04-04-2007
Mesaje: 654
irenne, ma supar foarte greu si pe motive justificate.

06-06-2007 23:20:53
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
frumos..nu are rost sa ne catranim sufletele din amanuntele vietii...si nici din cele mari...ce e sa se intample se va intampla....nimik nu e la intamplare...exista iubire si intre stele ..se atrag ca un magnet...mintea mea refuza sa gandeasca ce era lumea fara iubire,muzica,ruga de cina a sufletelor noastre..
europa a scris:

irenne, ma supar foarte greu si pe motive justificate.


06-06-2007 23:30:05
   
?? stellus
Cont Sters

Inregistat: 09-03-2007
Mesaje: 300
Se intampla in viata sa iubesti dar sa fii ranit ... iti iei viata de la capat, vrei sa uiti tot, dar amintirile sunt mereu in inima ta amintindu-ti ca iubirea este cel mai frumos lucru care te poate condamna la suferinta...

07-06-2007 17:16:49
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Acum ceva timp eram un copil si credeam ca iubind poti invinge lumea rea.Dar acum cred ca insasi iubirea este un mijloc de a face cunostinta cu toata rautatea ce salasluieste in omenire si care distruge tot ce este frumos in om, in natura si in sufletul de copil.

07-06-2007 23:02:11
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
vrem sa uitam relele si nu le putem uita si uitam binele facut ...uneori..
stellus a scris:

Se intampla in viata sa iubesti dar sa fii ranit ... iti iei viata de la capat, vrei sa uiti tot, dar amintirile sunt mereu in inima ta amintindu-ti ca iubirea este cel mai frumos lucru care te poate condamna la suferinta...


07-06-2007 23:14:15
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
..ferice de cel ce sufera din iubire si pentru iubire ..pentru dreptate ...iubeste Arys..nu fii lasa cu sufletul tau..ce vrei sa-i dai ca hrana ..ura?

ariela_k a scris:

Acum ceva timp eram un copil si credeam ca iubind poti invinge lumea rea.Dar acum cred ca insasi iubirea este un mijloc de a face cunostinta cu toata rautatea ce salasluieste in omenire si care distruge tot ce este frumos in om, in natura si in sufletul de copil.


07-06-2007 23:20:09
   
?? stellus
Cont Sters

Inregistat: 09-03-2007
Mesaje: 300
A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile.

07-06-2007 23:32:23
   
?? Cezara-Irenne
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
'A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine,;'....din nefericire cel mai putin il iubim pe Dumnezeu...inepuizabila iubire ,cred ca e cuvantul cel mai des folosit....stiu o vorba intelepta de la al batran din sat"ia viata asa cum este ea,cu bune si rele ,nu fii rau si roaga-te in fiece seara"....nelinistea spiritualitatii morale ,iubirea fata de Dumnezeu exista in fiecare din noi ...dar suntem oameni si suntem supusi ispitelor,placerii...pacatelor ..la batraneti suntem mai intelepti ...iubesc iubirea pentru ca numai ea mi-a aratat cat de tare sunt in suferinti si mahniri...

07-06-2007 23:50:57
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

Cezara-Irenne a scris:

..ferice de cel ce sufera din iubire si pentru iubire ..pentru dreptate ...iubeste Arys..nu fii lasa cu sufletul tau..ce vrei sa-i dai ca hrana ..ura?

ariela_k a scris:

Acum ceva timp eram un copil si credeam ca iubind poti invinge lumea rea.Dar acum cred ca insasi iubirea este un mijloc de a face cunostinta cu toata rautatea ce salasluieste in omenire si care distruge tot ce este frumos in om, in natura si in sufletul de copil.


Irenne, tu ma stii. Eu nu pot uri. Dar nici nu mai pot iubi cu patima, cu nebunie, nu mai pot sa ard, nu ma mai pot arunca in iubire, cu capul inainte. Deocamdata nu vreau nici sa urasc, nici sa iubesc. Instinctul de conservare al sufletului ma face indiferenta, un martor mut, care observa, constientizeaza si invata de la viata ceea ce trebuie invatat.

Ultima modificare facuta de ariela_k (08-06-2007 03:56:28)


08-06-2007 03:53:12
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Inteleg ca-ti este greu, dar si tu ar trebui sa intelegi ca pentru o relatie este nevoie de doi, pentru o dragoste este nevoie doar de unul singur. Cand sentimentele sunt impartasite, totul este minunat si relatia aceea functioneaza.....=)
Cand unul dintre parteneri nu mai vrea...asta este, ramai tu cu dragostea ce i-o porti. Este adevarat ca de la dragoste la ura nu este decat un pas, dar oare merita sa urasti?....=(
Din punctul meu de vedere iubirea nu ar trebui sa fie egoista. Nu-l poti obliga pe celalalt sa te iubeasca. ideal ar fi ca sentimentele sa fie impartasite, dar daca nu sunt, asta este.....:rolleyes: Doare (sunt convinsa), dar mergi mai departe, undeva, in univers se afla si persoana capabila sa te iubeasca pe tine.
Eu iti doresc sa gasesti acea persoana, care sa te faca fericita!=)=)=)


09-06-2007 02:00:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Stiu ce inseamna a suferi atunci cand relatia se destrama.....=(Mi s-a intamplat chiar de mai multe ori.Pot sa zic ca atunci cand durerea a trecut si am reusit sa gandesc limpede,fara ura si pareri de rau mi-am dat seama ca de fapt persoana respectiva nici nu era, de fapt,ceea ce eu mi-am dorit sau persoana de care am nevoie......=(Se spune ca daca o persoana care nu ramane in viata ta inseamna ca nu trebuie sa ramana......=(Am invatat din fiecare relatie cate ceva.Am suferit de fiecare data(am avut 2 relatii de lunga durata).a fost greu de fiecare data sa o iau de la inceput.Si a fost si mai greu sa ma regasesc din nou singura.Dar viata merge mai departe.Crede-ma ca oricat de mult doare NU TREBUIE sa te lasi doborata de durere.Fiecare relatie m-a ajutat sa cresc,m-a calit, m-a ajutat sa vad de fapt ceea ce vreau.Esti mai puternica decat crezi....=)=)=)

09-06-2007 02:07:26
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
iar cei ce nu sufera sunt nefericiti ca nu stiu suferinta.....
stellus a scris:

Se intampla in viata sa iubesti dar sa fii ranit ... iti iei viata de la capat, vrei sa uiti tot, dar amintirile sunt mereu in inima ta amintindu-ti ca iubirea este cel mai frumos lucru care te poate condamna la suferinta...


14-06-2007 17:51:53
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

tasha 1951 a scris:

Stiu ce inseamna a suferi atunci cand relatia se destrama.....=(Mi s-a intamplat chiar de mai multe ori.Pot sa zic ca atunci cand durerea a trecut si am reusit sa gandesc limpede,fara ura si pareri de rau mi-am dat seama ca de fapt persoana respectiva nici nu era, de fapt,ceea ce eu mi-am dorit sau persoana de care am nevoie......=(Se spune ca daca o persoana care nu ramane in viata ta inseamna ca nu trebuie sa ramana......=(Am invatat din fiecare relatie cate ceva.Am suferit de fiecare data(am avut 2 relatii de lunga durata).a fost greu de fiecare data sa o iau de la inceput.Si a fost si mai greu sa ma regasesc din nou singura.Dar viata merge mai departe.Crede-ma ca oricat de mult doare NU TREBUIE sa te lasi doborata de durere.Fiecare relatie m-a ajutat sa cresc,m-a calit, m-a ajutat sa vad de fapt ceea ce vreau.Esti mai puternica decat crezi....=)=)=)


merci, tasha  :) . Ai dreptate...Cand doi oameni se iubesc cu adevarat nu isi fac rau nici macar cu gandul, da cu fapta.Cand doua fiinte sunt unite in intimitatea inimii lor, ele frang chiar si taria fierului.Iar atunci cand doua fiinte se inteleg intru totul in adincul inimi lor, cuvintele le sunt blinde si puternice, ca un parfum de orhidee.
Cred ca intelepciunea consta in a gasi adevarata pereche, cel ce te completeaza cu adevarat, cel ce simte la fel ca tine, cel ce are aceleasi gusturi, sau idealuri asemanatoare.


14-06-2007 19:02:37
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
din experienta mea pot spune ca romanticii au un suflet bland....si tot romanticii stiu sa iubeasca frumos...bafta Arys..nu te opri din drum...

ariela_k a scris:


tasha 1951 a scris:

Stiu ce inseamna a suferi atunci cand relatia se destrama.....=(Mi s-a intamplat chiar de mai multe ori.Pot sa zic ca atunci cand durerea a trecut si am reusit sa gandesc limpede,fara ura si pareri de rau mi-am dat seama ca de fapt persoana respectiva nici nu era, de fapt,ceea ce eu mi-am dorit sau persoana de care am nevoie......=(Se spune ca daca o persoana care nu ramane in viata ta inseamna ca nu trebuie sa ramana......=(Am invatat din fiecare relatie cate ceva.Am suferit de fiecare data(am avut 2 relatii de lunga durata).a fost greu de fiecare data sa o iau de la inceput.Si a fost si mai greu sa ma regasesc din nou singura.Dar viata merge mai departe.Crede-ma ca oricat de mult doare NU TREBUIE sa te lasi doborata de durere.Fiecare relatie m-a ajutat sa cresc,m-a calit, m-a ajutat sa vad de fapt ceea ce vreau.Esti mai puternica decat crezi....=)=)=)


merci, tasha  :) . Ai dreptate...Cand doi oameni se iubesc cu adevarat nu isi fac rau nici macar cu gandul, da cu fapta.Cand doua fiinte sunt unite in intimitatea inimii lor, ele frang chiar si taria fierului.Iar atunci cand doua fiinte se inteleg intru totul in adincul inimi lor, cuvintele le sunt blinde si puternice, ca un parfum de orhidee.
Cred ca intelepciunea consta in a gasi adevarata pereche, cel ce te completeaza cu adevarat, cel ce simte la fel ca tine, cel ce are aceleasi gusturi, sau idealuri asemanatoare.


14-06-2007 19:17:13
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
dificultatea in dragostea este de a o pastra...dar ca orice punct de sprijin ,poate fi nesigura...(acel sambure de speranta inchis intrun invelis de nesiguranta....)...fiecare incepe sa vada pe celalalt,de la o vreme,nu asa cum si-l inchipuia ,ci cum e in realitate,ceea ce constituie o deceptie....cel mai frumos e sa faci bine ,sa iubim oamenii ,fara a intra prea mult in intimitatea lor....e nabadaioasa rau dragostea asta....dar e asa de placut sa fii indragostit!...parca se merita suferinta de dragul starii euforice......sa iubesti imperfectiunile celui de langa tine,sa ierti,sa iubesti neconditionat...e divin!

16-06-2007 23:10:41
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
....un intuneric s-a lasat peste cetate de parca ar fi semnul  unei vijelii...un vant rece imi adie obrajii prin deschizatura ferestrei ....e frig in mine si astept Soarele diminetii....imi omor timpul cu nastrusnice jocuri de copii ....pana cand dragoste ma tii in limitele zambetului tau de felina frumoasa?cand incetezi sa-mi mai furi din trandafiri....si pana cand ma inlantui cu dor .....

17-06-2007 00:37:35
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
mi-e foarte cald ...torida vara!...si daca mai adaug si febra pasiunii si dorul ..simt ca iau foc....incerc sa pacalesc simtul cu o vocala ...curg aburii dorintelor pe frunte ca un rau zapacit...sa vina cei de la Ape sa-mi puna jetul pe mine ...poate asa ,din inertia puterii voi zbura prin calculator ,prin sticla ..prin vazduh...ca o pasare de albatros ....

19-06-2007 01:05:30
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Stii ceva...un dus rece..te rozolva...=)=)=)
altfel,spus...cine stie...dar la ce ma gandeam eu acuma e cam tarziu....
=D=D


19-06-2007 01:33:07
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
ma agat in cui mai bine sa fiu tinta zeilor ...sunt zgarciti cu mine ...mi-au spus intr-un vis ca,daca imi da ceea ce vreau o sa ajung intr-o mare balaceala de orgolii...asa ca...raman a mea ....sub dus...ma sacaie ..pana si la apa avem limbi de ceas...peste tot ceasuri....nu mai port limbi de ceas din 89.......limba de pui de vipera insa port....tot cu venin...mortalizeaza alt varf...
tasha 1951 a scris:

Stii ceva...un dus rece..te rozolva...=)=)=)
altfel,spus...cine stie...dar la ce ma gandeam eu acuma e cam tarziu....
=D=D


Ultima modificare facuta de nevinovata (19-06-2007 01:42:18)


19-06-2007 01:41:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
esti tare nastrusnica...fata draga!
de unde iti vin atatea idei prin cap..zau nu stiu?;=)=)


19-06-2007 01:53:57
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
pentru ca sunt mereu o indragostita...da mereu...si asta de 17 ani ...
tasha 1951 a scris:

esti tare nastrusnica...fata draga!
de unde iti vin atatea idei prin cap..zau nu stiu?;=)=)


19-06-2007 01:57:42
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
indragostita de viata...da..asta e foarte bine...felicitari!
si mie imi place viata...dar uneori mai intram in colaps...=(=(=(


19-06-2007 02:01:26
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
si iesim din necaz mai tari ,mai cu pofta de iubit....daca nu iesim ...la vale ....al batran din sat imi talmacea mereu cuvintele ..."tata ...tinteste sus ca sa ajungi macar la mijloc"....am ramas de atunci cu gura cascata....
tasha 1951 a scris:

indragostita de viata...da..asta e foarte bine...felicitari!
si mie imi place viata...dar uneori mai intram in colaps...=(=(=(


19-06-2007 02:08:17
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Cineva spunea:"...Exista un timp cand nu se spune nimic. Este un timp cand se vorbeste... dar nu este nici un timp pentru a se spune tot... "
ce multa dreptate avea!=)=)


19-06-2007 02:14:49
   
?? nevinovata
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
ma "bag"sub poala duhovniceasca si spun taschika tot....asa am dat de un securist in alte anotimpuri....de atunci numai spun tot ...e Dumnezeu care ma vede...
tasha 1951 a scris:

Cineva spunea:"...Exista un timp cand nu se spune nimic. Este un timp cand se vorbeste... dar nu este nici un timp pentru a se spune tot... "
ce multa dreptate avea!=)=)


19-06-2007 02:21:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
am sentimentul ca iubirii i-a fost
atribuita o misiune imposibila, respectiv aceea de a suplini toate
pierderile, a umple toate golurile, a vindeca toate ranile, a compensa toate
lipsurile si de a ne face sa uitam toate micile inconveniente ale vietii de
zi cu zi - viata care consta atat in reusite, cat si in esecuri!


19-06-2007 12:51:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
In dragoste, a-l respecta pe celalalt inseamna a accepta
ca-l iubesti, dar nu este vorba de iubirea aceea narcisista sau
egocentrica, ci despre o dragoste caracterizata de bunavointa, incredere in
sentimentele celuilalt si acceptarea defectelor inerente. Astfel, celor
doi le va fi mult mai simplu sa se accepte si sa se respecte reciproc.
Atunci cand spun "dragostea fata de celalalt", vreau sa
vorbesc de fapt despre daruirea dragostei catre cineva care impartaseste
pentru noi acelasi sentiment. Nu ma refer la dragostea pe care o cautam in
zadar la altii, nici la sentimentul acela pe care il confundam cu
iubirea - cand de fapt incercam sa ne impunem unei anumite persoane - nici
la cea pe care o primim, dar pentru care simtim ca ar trebui sa fim doar
recunoscatori! Si cu atat mai putin, la acea situatie in care noi iubim
si speram in reciprocitatea sentimentelor - "pentru ca eu te iubesc,
trebuie sa ma iubesti si tu".Acea impartasire a dragostei
despre care vreau sa vorbesc mi se pare ca este din ce in ce mai greu de
gasit. Pentru a iubi sau pentru a-ti fi impartasite sentimentele nu este
suficient nici sa te multumesti sa fii iubit, nici sa-ti impui sa
accepti faptul ca cineva te iubeste.....=(=(=(


19-06-2007 13:10:05
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Dragostea trebuie sa fie caracterizata
de respectul de sine, incredere in capacitatile si aptitudinile tale,
bunavointa si dragoste fata de viata - care este autorul divinului ce se
afla in fiecare dintre noi.Aceasta sa insemne oare ca
barbatii si femeile din ziua de azi nu se mai iubesc suficient? Asa as
inclina sa cred... Atunci cand esti prea dependent de celalalt, cand incerci
sa gasesti in el resursele unui echilibru altminteri precar, este
dificil sa iubesti, sa ai suficienta siguranta de sine si sa gandesti
pozitiv astfel incat sa poti oferi celuilalt ceea ce ai mai bun. Este ceea ce
se intampla astazi cu multi tineri, pentru care un aparent confort
material ascunde cu dificultate angoasele, interogatiile si suferintele.
Bineinteles ca nu este totul pierdut si nici atat de grav cum
ar putea parea in urma afirmatiilor mele, daca acceptam ideea ca trebuie
sa invatam sa iubim. Pentru ca iubirea reprezinta un ansamblu de
sentimente complexe care sunt dominate de irational, de imprevizibil, de
creativitatea sau de suferinta, ratacire si disperare.


19-06-2007 13:15:00
   
Pagini:  1 2 3    
Mergeti la