Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Despre viata    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? Tonita
Cont Sters

Inregistat: 26-06-2006
Mesaje: 1
Intotdeauna e dorinta,nu intotdeauna este dragoste si primul barbat din viata erotica a unei femei nu este niciodata acela care o va conduce la altar.
Pentru a seduce o femeie,nu ai nevoie de nimic.Femeile stiu dinprima clipa daca vor sa fie prietene cu tine.


31-07-2006 22:15:36
   
?? dudismen
Cont Sters

Inregistat: 24-04-2006
Mesaje: 24
Aici ai dreptate ... Pt ca si eu sunt implicat acum intr-o relatie cu o Virgina de 23 de ani ... si totusi e un lucru ciudat si totodata incitant... Ma face sa ma gandesc daca eu voi fi cel care cu care v-a merge la altar sau nu .... Si faza stii care e  ??? Ca ea stie exact ce vrea.. Nu a trebuit sa ma agit eu prea tare pt ea.... deoarece stie ce vrea... SI MA VREA PE MINE

02-08-2006 23:56:27
   
?? costelino1
Cont Sters

Inregistat: 19-05-2006
Mesaje: 685

dudismen a scris:

Aici ai dreptate ... Pt ca si eu sunt implicat acum intr-o relatie cu o Virgina de 23 de ani ... si totusi e un lucru ciudat si totodata incitant... Ma face sa ma gandesc daca eu voi fi cel care cu care v-a merge la altar sau nu .... Si faza stii care e  ??? Ca ea stie exact ce vrea.. Nu a trebuit sa ma agit eu prea tare pt ea.... deoarece stie ce vrea... SI MA VREA PE MINE

CU O VIRGINA DE 23 ANI esti fraier sau adventist ?


05-08-2006 17:46:40
   
?? shela
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 63

Tonita a scris:

Intotdeauna e dorinta,nu intotdeauna este dragoste si primul barbat din viata erotica a unei femei nu este niciodata acela care o va conduce la altar.
Pentru a seduce o femeie,nu ai nevoie de nimic.Femeile stiu dinprima clipa daca vor sa fie prietene cu tine.

am stat si m-am gindit daca sa-ti dau dreptate sau nu. Fara a minimaliza cele spuse de tine imi permit sa spun ca personal, nu cred ca dorinta este cea care decide intotdeauna. Exista momente in viata cind sexul este ultimul lucru la care te gindesti. Si atunci accepti mina care ti se intinde. In asemnea situatii de cele mai multe ori dragostea care se naste este completata si de dorinta fizica.
in rest, da, se pare ca femeia stie care va fi alesul.


24-09-2006 03:00:06
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

Tonita a scris:

Intotdeauna e dorinta,nu intotdeauna este dragoste si primul barbat din viata erotica a unei femei nu este niciodata acela care o va conduce la altar.
Pentru a seduce o femeie,nu ai nevoie de nimic.Femeile stiu dinprima clipa daca vor sa fie prietene cu tine.

omule nu fi ambiguu...! despre care dorinta vorbesti...?iar despre viata erotica a unei femei de ce esti atat de radical...?ai complexe cumva?si ...parerea mea ! pt. a seduce o femeie INTOTDEAUNA ai nevoie de ceva ...alfel de unde sa stie ele,saracele,daca te vor sau ,nu?


24-09-2006 19:12:43
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

fii-a-mea a scris:


Tonita a scris:

Intotdeauna e dorinta,nu intotdeauna este dragoste si primul barbat din viata erotica a unei femei nu este niciodata acela care o va conduce la altar.
Pentru a seduce o femeie,nu ai nevoie de nimic.Femeile stiu dinprima clipa daca vor sa fie prietene cu tine.

omule nu fi ambiguu...! despre care dorinta vorbesti...?iar despre viata erotica a unei femei de ce esti atat de radical...?ai complexe cumva?si ...parerea mea ! pt. a seduce o femeie INTOTDEAUNA ai nevoie de ceva ...alfel de unde sa stie ele,saracele,daca te vor sau ,nu?


fiiamea, sint de acord... pentru a seduce o femeie ai nevoie de ATIT DE MULTE... de aia se si lasa multi pagubasi


25-09-2006 00:36:55
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
este mai greu de sedus ? sau este mai greu de pastrat ?

27-09-2006 04:29:47
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

da_si_nu a scris:

este mai greu de sedus ? sau este mai greu de pastrat ?

daca femeia e a draq : si una si alta...!


27-09-2006 13:20:06
   
?? mihai
Cont Sters

Inregistat: 20-09-2006
Mesaje: 130

Tonita a scris:

Intotdeauna e dorinta,nu intotdeauna este dragoste si primul barbat din viata erotica a unei femei nu este niciodata acela care o va conduce la altar.
Pentru a seduce o femeie,nu ai nevoie de nimic.Femeile stiu dinprima clipa daca vor sa fie prietene cu tine.
AI mare dreptate, pentru ca psihologii spun ca femeile sunt cele care aleg , indiferent cat de mult ar incerca un mascul sa cucereasca ,daca femela nu il vrea ,,asta e !

27-09-2006 22:53:03
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Asta ca in povestea cu coada catelei ?

28-09-2006 03:46:03
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

da_si_nu a scris:

Asta ca in povestea cu coada catelei ?

dar ce nu ai auzit de japca...dupa prima incercare s-ar sa-i placa sau sa fie scapata de la viol prin convingere...


29-09-2006 13:53:58
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
in plus daca scapi o femeie de la viol, fie si prin convingere, iti ramine recunoscatoare toata viata...:x:x

30-09-2006 03:44:24
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
dar asta nu inseamna ca o sa  ofere o partida de sex celui care o scapa de la locul violului...

sau ofera ?
naspa este sa fii femeie...


10-10-2006 05:04:49
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

da_si_nu a scris:

dar asta nu inseamna ca o sa  ofere o partida de sex celui care o scapa de la locul violului...

sau ofera ?
naspa este sa fii femeie...

cred ca nu ai inteles sensul cuvantului cheie "convingere"...e preluata din bancul cu Bula care a salvat o femeie de la viol convingand-o ca e mai bine sa o faca cu el fara sa se impotriveasca...


10-10-2006 20:02:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

SandieShaw a scris:

in plus daca scapi o femeie de la viol, fie si prin convingere, iti ramine recunoscatoare toata viata...:x:x
Daca iese bine...parca poti sa stii?;)
=D=D=D


07-05-2007 00:51:53
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Intr-o frumoasa zi de vara, pe la ora pranzului, se facu mare liniste in parc. Pasarile se odihneau linistite in umbra copacilor.
O vrabiuta isi scoase capul de sub aripa si intreba: “Ce este viata?”
Toti cei din jur au fost surprinsi de aceasta intrebare grea.

Un trandafir tocmai inflorea, deschizandu-si petalele. El spuse: “Viata este o deschidere!”

Fluturele, care tocmai se odihnea pe una dintre petalele trandafirului dupa ce zburase de la o floare la alta, ii raspunse: “Viata este libertate si fericire!”

O papadie simti vantul atingand-o in joaca si spuse tematoare: “Viata este risipire, da, doar risipire…”

Jos, pe pamant, o furnica tragea dupa sine un pai de grau de zece ori mai mare decat ea. Cand auzi un asemenea lucru se opri, isi trase sufletul si spuse: “Viata nu este decat truda si munca!”

Poate ca ar fi inceput sa se certe daca nu ar fi venit o ploaie fina care sopti: “Viata este formata din lacrimi, doar din lacrimi!”

Deasupra ei plutea plin de maiestate un vultur care, de acolo de sus, spuse: “Viata este o nazuinta spre inalt!”

Apoi veni noaptea.
Dupa un timp, un om mergea acasa pe aleile goale. Venea de la o petrecere si se gandea… “Viata este o continua cautare a fericirii si o inlantuire de deceptii!”

Dupa lunga noapte venira in sfarsit si zorii diminetii, care spusera: “Asa cum noi suntem inceputul zilei care vine, la fel viata este inceputul vesniciei"


07-05-2007 23:51:38
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Tashico, stau si citesc si nu-mi vine sa cred ! Ce dracu poti spune tu, on topic, atata vreme cat viata ta se desfasoara intr-o raza de 15-20 de metri distantza de tastatura ?
  Faci, deschizi, zeci de noi topicuri, care mai de care fals filozofice sau pueril intelectuale, dezbatand intens si aprig misterul gaurii din covrig, dezgropi idei cazute de mult intr-o binemeritata si odihnitoare ingropaciune a uitarii, incat ai devenit tu insati o extensie a matrimonialelor 3x...


08-05-2007 00:22:47
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
ti s-a pus pata rau ,de ce esti rautacios?ce castigi?
P. Pan 63 a scris:

Tashico, stau si citesc si nu-mi vine sa cred ! Ce dracu poti spune tu, on topic, atata vreme cat viata ta se desfasoara intr-o raza de 15-20 de metri distantza de tastatura ?
  Faci, deschizi, zeci de noi topicuri, care mai de care fals filozofice sau pueril intelectuale, dezbatand intens si aprig misterul gaurii din covrig, dezgropi idei cazute de mult intr-o binemeritata si odihnitoare ingropaciune a uitarii, incat ai devenit tu insati o extensie a matrimonialelor 3x...


08-05-2007 00:50:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

P. Pan 63 a scris:

Tashico, stau si citesc si nu-mi vine sa cred ! Ce dracu poti spune tu, on topic, atata vreme cat viata ta se desfasoara intr-o raza de 15-20 de metri distantza de tastatura ?
  Faci, deschizi, zeci de noi topicuri, care mai de care fals filozofice sau pueril intelectuale, dezbatand intens si aprig misterul gaurii din covrig, dezgropi idei cazute de mult intr-o binemeritata si odihnitoare ingropaciune a uitarii, incat ai devenit tu insati o extensie a matrimonialelor 3x...

o fi PPan asa cum spui tu...cel care te crezi Mafalda...
pueril intelectuale...oricum eu personal nu ma dau ce nu sint precum fie-mi scuzata replica fac altii...sunt instruita in masura in care nu am incomodat pina acuma pe nimeni..nu-ti place...nu citi...nu te obliga nimeni!
Daca deocamdata asta fac eu...care-i treaba ta?
iti cer tie bani pentru munca prestata?
Stii ceva?..arata-mi tu un topic,deschis de tine..unul mai literat..asa cum fals te pretinzi a fi..in rest vorba unuia"s-auzim de bine!"=D=D=D
Si mai cred ceva...ca neuronii tai iti joaca feste...
sar calu'...=D=D=D

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (08-05-2007 01:38:06)


08-05-2007 01:06:10
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

P. Pan 63 a scris:

Tashico, stau si citesc si nu-mi vine sa cred ! Ce dracu poti spune tu, on topic, atata vreme cat viata ta se desfasoara intr-o raza de 15-20 de metri distantza de tastatura ?
  Faci, deschizi, zeci de noi topicuri, care mai de care fals filozofice sau pueril intelectuale, dezbatand intens si aprig misterul gaurii din covrig, dezgropi idei cazute de mult intr-o binemeritata si odihnitoare ingropaciune a uitarii, incat ai devenit tu insati o extensie a matrimonialelor 3x...


Ppane, nu fii exagerat, nici irascibil... Tasha incearca sa revigoreze un fel de a trai cu care noi am fost dezobisnuiti de comunism si nu numai, chiar de viata asta trepidanta si haotica pe care o ducem... se chema causerie, taifas... o stare de tihna, de emulatie spirituala intretinuta de insi care nu trebuiau sa-si spuna ceva musai... dar aveau musai ceva in cap...


08-05-2007 01:31:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Uneori zilele seamana cu un cal mort intr-un camp de flori...tu nu mai vezi campia si vezi doar calul care alearga inca in imaginatia ta. Mult mai tarziu vei vedea si campul, dar va fi asprit de lujerii uscati rascolitzi de vant....:rolleyes:

08-05-2007 11:13:03
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
In viata unui om exista alei intunecoase,dezamagiri,conceptii la care ajungi doar pentru a le abandona.Intelegerea semnificatiei existentei noastre vine incet,treptat.Exista o fericire care provine din faptul de a stapini, de a sti cu adevarat ce faci si ce vrei.

08-05-2007 11:48:23
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

SandieShaw a scris:


Ppane, nu fii exagerat, nici irascibil....

Nu-s nici una, nici alta, nu-s nici Mafalda si nici literat nu pretind c-as fi ! Tot ce-am vrut sa spun , e ca viata se traieste dincolo de tastatura, departe de monitor sh-ar fi fost de preferat ca macat o farama de ceas sa cugetam la asta, 'nainte de a deveni  "prizonierii"  unei lumi mai false decat o bacnota de doi lei !


09-05-2007 12:12:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Fie ca stim,fie ca nu,toti alergam disperati dupa fericire.O cautam in placerile efemere ale vietii.....in bogatia materiala plina de lux si marire.....o cautam in puterea iluzorie a banului.....a sexului.....ne cautam fericirea in case si masini, care mai de care mai mari si mai scumpe .....fericirea vine,sta o clipa...doua....trei....si cand credeam ca este a noastra.....dispare iute ca un fum, lasand in urma....amintiri,regrete si un gust dulce-amar.
Fericirea celor pe care i-ati facut fericiti,bucuria din ochii lor, aceea este adevarata fericire.Cautati si incercati a gasi fericirea in multumirea celor pe care i-ati ajutat atunci cand aveau cel mai mult nevoie de ajutor,fericirea sorbita din ochii acelor copii pe care i-ati facut fericiti, chiar si pentru cateva clipe,bucuria lor sa fie fericirea voastra....fericirea din privirea iubitei si iubitului atunci cand simte dragostea si afectiunea in ochii plini de iubire si-n soaptele ce unul altuia cu drag si le rostesc.
Aceasta este fericirea, ce cu totii merita sa o avem si s-o  'nmultim,fericirea celuilalt sa-ti fie propria ta fericire....=)


09-05-2007 12:25:32
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
sunt cele mai arzatoare ,minunate aure a cuvintelor pe care le-am citit si recitit ,esenta lor este o realitate...nu Isus a spus asta?!.."iubiti-va dusmanii?!"..off...numai asa vom afla gustul fericirii ....dar e foarte greu...eu ,una sunt asa de bucuroasa,de fericita cand pot aduce ,macar un zambet unui suflet...!!!..candva unei femei i-am spus ca e numai otrava pe unde respira..era f rea cu toata lumea...intr-o zi am vorbit mai multe ,mi-a spus doar atat:"ai dreptate ma simt singura ,bolnava  tocmai pentru ca sunt rea...de maine incerc sa ma schimb..."..am crezut ca glumeste ...s-a schimbat dar din pacate si-a schimbat si optiunea religiei...trecuse la baptisti.....si ma intreb ,oare numai religia sau un sistem politic face pe oameni sa se schimbe?...si-mi dau raspunsul uitandu-ma in mine...am fost candva altfel ...oare cine m-a schimbat?....constiinta de Sus care ma face sa inteleg iubirea,greul vietii ce l-am carat zi dupa zi,sau insasi iubirea?...raspunsul e unul singur...IUBIREA NECONDITIONATA!...si ca rasplata  spre echilibru ..a fost iubirea primita de la Dumnezeu ...ofer iubire si primesc iubire ..ofer semenilor si primesc de Sus...sunt sanatoasa...lucru cel mai de pretuit!...
tasha 1951 a scris:

Fie ca stim,fie ca nu,toti alergam disperati dupa fericire.O cautam in placerile efemere ale vietii.....in bogatia materiala plina de lux si marire.....o cautam in puterea iluzorie a banului.....a sexului.....ne cautam fericirea in case si masini, care mai de care mai mari si mai scumpe .....fericirea vine,sta o clipa...doua....trei....si cand credeam ca este a noastra.....dispare iute ca un fum, lasand in urma....amintiri,regrete si un gust dulce-amar.
Fericirea celor pe care i-ati facut fericiti,bucuria din ochii lor, aceea este adevarata fericire.Cautati si incercati a gasi fericirea in multumirea celor pe care i-ati ajutat atunci cand aveau cel mai mult nevoie de ajutor,fericirea sorbita din ochii acelor copii pe care i-ati facut fericiti, chiar si pentru cateva clipe,bucuria lor sa fie fericirea voastra....fericirea din privirea iubitei si iubitului atunci cand simte dragostea si afectiunea in ochii plini de iubire si-n soaptele ce unul altuia cu drag si le rostesc.
Aceasta este fericirea, ce cu totii merita sa o avem si s-o  'nmultim,fericirea celuilalt sa-ti fie propria ta fericire....=)


Ultima modificare facuta de IRENNE43 (09-05-2007 13:04:18)


09-05-2007 13:02:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
mai bine il las pe Octavian Paler sa  isi spuna cugetarile lui:
Ganduri pentru un om ocupat // Octavian Paler

Paradoxul vremurilor noastre în istorie
este ca avem clădiri mai mari dar suflete mai mici;
autostrăzi mai largi dar minţi mai Ă®nguste.
Cheltuim mai mult dar avem mai puţin;
cumpărăm mai mult dar ne bucurăm mai puţin.

Avem case mai mari dar familii mai mici.
Avem mai multe accesorii dar mai puţin timp;
avem mai multe funcţii dar mai puţină minte,
mai multe cunoştinţe dar mai putină judecată;
mai mulţi experţi si totuşi mai multe probleme,
mai multă medicină, dar mai puţină sănătate.

Bem prea mult, fumăm prea mult,
Cheltuim prea nesăbuit,
Râdem prea puţin,
Conducem prea repede,
Ne enervăm prea tare,
Ne culcăm prea târziu, ne sculam prea obosiţi,
Citim prea puţin, ne uităm prea mult la televizor
şi ne rugăm prea rar.

Ne-am multiplicat averile dar ne-am redus valorile.
Vorbim prea mult, iubim prea rar şi urâm prea des.
Am Ă®nvăţat cum sa ne câştigăm existenţa
dar nu cum sa ne facem o viaţă,
am adăugat ani vieţii şi nu viaţă anilor.

Am ajuns până la lună si Ă®napoi, dar avem probleme când trebuie să traversăm strada,
să facem cunoştinţă cu un vecin.
Am cucerit spaţiul cosmic dar nu si pe cel interior.
Am făcut lucruri mai mari dar nu mai bune.

Am curăţat aerul dar am poluat solul.
Am cucerit atomul dar nu şi prejudecăţile noastre.
Scriem mai mult dar Ă®nvăţăm mai puţin.
Plănuim mai multe dar realizăm mai puţine.
Am Ă®nvăţat sa ne grăbim dar nu si să aşteptăm.
Am construit mai multe calculatoare
sa deţină mai multe informaţii
sa producă mai multe copii ca niciodată
dar comunicăm din ce Ă®n ce mai puţin.

Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei încete;


10-05-2007 02:27:31
   
?? calipso
Cont Sters

Inregistat: 24-04-2007
Mesaje: 12

tasha 1951 a scris:

mai bine il las pe Octavian Paler sa  isi spuna cugetarile lui:
Ganduri pentru un om ocupat // Octavian Paler

Paradoxul vremurilor noastre în istorie
este ca avem clădiri mai mari dar suflete mai mici;
autostrăzi mai largi dar minţi mai Ă®nguste.
Cheltuim mai mult dar avem mai puţin;
cumpărăm mai mult dar ne bucurăm mai puţin.

Avem case mai mari dar familii mai mici.
Avem mai multe accesorii dar mai puţin timp;
avem mai multe funcţii dar mai puţină minte,
mai multe cunoştinţe dar mai putină judecată;
mai mulţi experţi si totuşi mai multe probleme,
mai multă medicină, dar mai puţină sănătate.

Bem prea mult, fumăm prea mult,
Cheltuim prea nesăbuit,
Râdem prea puţin,
Conducem prea repede,
Ne enervăm prea tare,
Ne culcăm prea târziu, ne sculam prea obosiţi,
Citim prea puţin, ne uităm prea mult la televizor
şi ne rugăm prea rar.

Ne-am multiplicat averile dar ne-am redus valorile.
Vorbim prea mult, iubim prea rar şi urâm prea des.
Am Ă®nvăţat cum sa ne câştigăm existenţa
dar nu cum sa ne facem o viaţă,
am adăugat ani vieţii şi nu viaţă anilor.

Am ajuns până la lună si Ă®napoi, dar avem probleme când trebuie să traversăm strada,
să facem cunoştinţă cu un vecin.
Am cucerit spaţiul cosmic dar nu si pe cel interior.
Am făcut lucruri mai mari dar nu mai bune.

Am curăţat aerul dar am poluat solul.
Am cucerit atomul dar nu şi prejudecăţile noastre.
Scriem mai mult dar Ă®nvăţăm mai puţin.
Plănuim mai multe dar realizăm mai puţine.
Am Ă®nvăţat sa ne grăbim dar nu si să aşteptăm.
Am construit mai multe calculatoare
sa deţină mai multe informaţii
sa producă mai multe copii ca niciodată
dar comunicăm din ce Ă®n ce mai puţin.

Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei încete;


In cateva cuvinte: evolutie sociala = involutie morala

si totusi omul nu se va dezminte
va arunca o piatra cat un dinte
si-l va lovi pe goliat-ul care
acum sta mandru pe picioare...


10-05-2007 03:23:11
   
?? calipso
Cont Sters

Inregistat: 24-04-2007
Mesaje: 12

IRENNE43 a scris:

sunt cele mai arzatoare ,minunate aure a cuvintelor pe care le-am citit si recitit ,esenta lor este o realitate...nu Isus a spus asta?!.."iubiti-va dusmanii?!"..off...numai asa vom afla gustul fericirii ....dar e foarte greu...eu ,una sunt asa de bucuroasa,de fericita cand pot aduce ,macar un zambet unui suflet...!!!..candva unei femei i-am spus ca e numai otrava pe unde respira..era f rea cu toata lumea...intr-o zi am vorbit mai multe ,mi-a spus doar atat:"ai dreptate ma simt singura ,bolnava  tocmai pentru ca sunt rea...de maine incerc sa ma schimb..."..am crezut ca glumeste ...s-a schimbat dar din pacate si-a schimbat si optiunea religiei...trecuse la baptisti.....si ma intreb ,oare numai religia sau un sistem politic face pe oameni sa se schimbe?...si-mi dau raspunsul uitandu-ma in mine...am fost candva altfel ...oare cine m-a schimbat?....constiinta de Sus care ma face sa inteleg iubirea,greul vietii ce l-am carat zi dupa zi,sau insasi iubirea?...raspunsul e unul singur...IUBIREA NECONDITIONATA!...si ca rasplata  spre echilibru ..a fost iubirea primita de la Dumnezeu ...ofer iubire si primesc iubire ..ofer semenilor si primesc de Sus...sunt sanatoasa...lucru cel mai de pretuit!...
tasha 1951 a scris:

Fie ca stim,fie ca nu,toti alergam disperati dupa fericire.O cautam in placerile efemere ale vietii.....in bogatia materiala plina de lux si marire.....o cautam in puterea iluzorie a banului.....a sexului.....ne cautam fericirea in case si masini, care mai de care mai mari si mai scumpe .....fericirea vine,sta o clipa...doua....trei....si cand credeam ca este a noastra.....dispare iute ca un fum, lasand in urma....amintiri,regrete si un gust dulce-amar.
Fericirea celor pe care i-ati facut fericiti,bucuria din ochii lor, aceea este adevarata fericire.Cautati si incercati a gasi fericirea in multumirea celor pe care i-ati ajutat atunci cand aveau cel mai mult nevoie de ajutor,fericirea sorbita din ochii acelor copii pe care i-ati facut fericiti, chiar si pentru cateva clipe,bucuria lor sa fie fericirea voastra....fericirea din privirea iubitei si iubitului atunci cand simte dragostea si afectiunea in ochii plini de iubire si-n soaptele ce unul altuia cu drag si le rostesc.
Aceasta este fericirea, ce cu totii merita sa o avem si s-o  'nmultim,fericirea celuilalt sa-ti fie propria ta fericire....=)


Dragele mele, fericirea...Puzzel-ul care asteapta sa fie asamblat, privirea gingasa a iubitei(lui) privindu-te, inima batandu-ti nebuneste cand rostesti "da" la unirea sufletelor, un apus superb in mijlocul oceanului indian cu un rosu de foc si presarati din loc in loc, ca niste umbre, norii... clinchetul cristalin al unui raulet de munte deasupra caruia creanga unui stejar atarna, iar pe creanga doi sticleti zglobii canta si incanta sala padurii ...Este minunata viata daca stii cum sa privesti..Este superb sa ai simtire...Societatea distruge in noi si ultima picatura de simtire.Pentru a trai cat de cat decent trebuie sa alergi de colo-colo...si nu mai ai timp de tine.Ca sa urci o treapta sociala esti nevoit sa calci un alt suflet in picioare...Atunci unde este spiritul omului liber, al omului care altadata tinea piept hoardelor navalitoare, al omului primitiv care adasta intr-un codru ,facea o flacare de un picior si avea grija sa nu se aprinda mai mult decat era nevoie....Unde este grija noastra pentru semeni???Iubirea adevarata este altruista,  nu tine cont de origini sociale ,caste,dogme etc.Sensul iubirii nu este neaparat de "parteneriat", iubirea nu este formata din doi...Poate o sa continui candva...acum este prea tarziu si compasiunea ce simt pentru societatea de azi ma domina si probabil voi deveni subiectiv


10-05-2007 03:44:26
   
?? IRENNE43
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
Zeul Pan...si daca eu  am serviciul legat de calculator?!...ce sa fac?rabdarea ma fereste de injurii ca manusile de frig...iar daca uneori rabdarea imi aduce nadragi rupti ,de data asta imi aduce banuti.... daca in conceptia ta cei ce stam pe calculator suntem o bacnota de doi lei atunci tu nu faci altceva decat sa fii casierul nostru...contabilizarea a ceea ce scriem ...criticul de arta ...hm...
P. Pan 63 a scris:


SandieShaw a scris:


Ppane, nu fii exagerat, nici irascibil....

Nu-s nici una, nici alta, nu-s nici Mafalda si nici literat nu pretind c-as fi ! Tot ce-am vrut sa spun , e ca viata se traieste dincolo de tastatura, departe de monitor sh-ar fi fost de preferat ca macat o farama de ceas sa cugetam la asta, 'nainte de a deveni  "prizonierii"  unei lumi mai false decat o bacnota de doi lei !


Ultima modificare facuta de IRENNE43 (10-05-2007 10:33:06)


10-05-2007 10:26:11
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Cateva sfaturi bune de tinut seama in viata:
1. Da oamenilor mai mult decat se asteapta de la tine si din tot sufletul.
2. Invata pe de rost poezia ta favorita.
3. Sa nu crezi tot ce auzi, sa nu cheltuiesti tot ce ai si sa nu dormi cat vrei.
4. Cand spui "te iubesc", s-o spui sincer.
5. Cand spui cuiva "imi pare rau", priveste-l in ochi.
6. Abordeaza dragostea si bucataria cu o atitudine de abandon complet.
7. Sa crezi in dragoste la prima vedere.
8. Sa nu razi niciodata de visele cuiva. Oamenii care nu au vise, nu au nimic.
9. Iubeste profund si pasional. S-ar putea sa fii ranit, dar e singura cale de a-ti trai viata pe deplin.
10. In divergentele cu altii, sa lupti cinstit. Nu da altora denumiri.
11. Nu judeca oamenii dupa rudele lor.
12. Vorbeste incet, dar gandeste repede.
13. Cand cineva iti pune o intrebare la care nu vrei sa raspunzi, zambeste si intreaba: "-De ce vrei sa stii asta?"
14. Aminteste-ti ca marea iubire si marile realizari implica mari riscuri.
15. Aminteste-ti ca relatia cea mai buna este aceea in care iubirea voastra, unul pentru altul, este mai mare decat nevoia voastra unul de celalalt.
16. Judeca-ti succesul dupa lucrurile la care a trebuit sa renunti pentru ca sa obtii.
17. Cand pierzi, nu pierde lectia.


11-05-2007 17:21:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
18. Aminteste-ti cei trei R : Respect pentru sine; Respect pentru ceilalti; Responsabilitatea pentru toate actiunile tale.
19. Nu lasa disputa marunta sa afecteze o mare prietenie.
20. Cand iti dai seama ca ai facut o greseala, fa imediat ceea ce trebuie pentru a o corecta.
21. Zambeste cand ridici receptorul. Cel care te cheama simte asta in vocea ta.
22. Casatoreste-te cu un om cu care iti place sa discuti. Pe masura ce trece timpul, priceperea lui in conversatie va fi la fel de importanta ca oricare alta.
23. Petrece ceva timp de unul singur.
24. Deschide-ti bratele in fata schimbarii, dar nu renunta la valorile tale.
25. Aminteste-ti ca uneori linistea e cel mai bun raspuns.
26. Citeste mai multe carti si uita-te mai putin la TV.
27. Traieste o viata buna, onorabila. Cand vei imbatrani si vei privi indarat, vei putea sa te bucuri de ea pentru a doua oara.
28. Ai credinta in Dumnezeu, dar incuie-ti masina.
29. O atmosfera plina de iubire in casa ta este foarte importanta. Fa tot ce poti ca sa creezi un camin armonios si linistit.
30. In neintelegerile cu cei iubiti, ocupa-te de situatia prezenta. Nu scoate la iveala trecutul.
31. Citeste printre randuri.
32. Impartaseste-ti intelepciunea. Este o cale de a dobandi nemurirea.
33. Fii bland cu planeta Pamant.
34. Roaga-te, este o putere nemasurata in asta.
35. Sa nu intrerupi niciodata pe cineva cand iti face un compliment.
36. Vezi-ti de treburile tale.
37. Invata regulile, apoi incalca cateva.
38. O data pe an mergi intr-un loc unde n-ai fost niciodata.
39. Daca ajungi sa castigi bani multi, foloseste-i ca sa ajuti pe altii. Este cea mai mare satisfactie pe care ti-o poate da averea.
40. Aminteste-ti ca a nu primi ce vrei uneori este un noroc.
41. Aminteste-ti: caracterul tau este destinul tau.


11-05-2007 17:22:12
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Nu pune omul pe cel mai inalt piedestal,caci locul este ocupat de la inceputul-inceputurilor. Pune omul langa tine,cerceteaza-i sufletul si vezi ce emana:iubire de semeni,iubire pentru sufletul tau sau "ura" tradusa-n tacere, in raceala si nepasare. Iubim pentru ca avem prea multa iubire si avem de unde da si altora, dar altii nu pot da iubire pentru ca nu au, sunt saraci. Iarta-i si mergi mai departe.....

12-05-2007 14:33:29
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

Tonita a scris:

Intotdeauna e dorinta,nu intotdeauna este dragoste si primul barbat din viata erotica a unei femei nu este niciodata acela care o va conduce la altar.
Pentru a seduce o femeie,nu ai nevoie de nimic.Femeile stiu dinprima clipa daca vor sa fie prietene cu tine.


aiurea!


13-05-2007 11:59:38
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
ĂŽntotdeauna este bine de ştiut când anume se termină o etapă din viaţă. Dacă insişti a te menţine Ă®n ea dincolo de timpul rezonabil, Ă®ţi vei pierde bucuria şi simţul a ceea ce se află Ă®n afara ei. ĂŽnchide cicluri, sau uşi, sau capitole. Important este să le poţi Ă®nchide şi să laşi Ă®n urmă momente ale vieţii, momentele care se Ă®ncheie.
Ţi-ai terminat munca?
Ţi s-a Ă®ncheiat o relaţie?
Nu mai locuieşti Ă®n acea casă?
Trebuie să pleci Ă®ntr-o călătorie?...
Poţi petrece mult timp din prezentul tău, scufundându-te Ă®n “de ce”-uri, Ă®n a revedea caseta şi a Ă®ncerca să Ă®nţelegi cum şi pentru ce motiv se Ă®ntâmplară cutare şi cutare lucruri.
Dar te vei consuma degeaba şi la nesfârşit, căci Ă®n viaţă, tu, eu, prietenii, fiii, fraţii tăi, noi toţi, ne Ă®ndreptăm inevitabil către a Ă®nchide capitole, către a da pagina, a termina etape sau momente din viaţă, şi de a merge Ă®nainte.
Nu ne putem afla Ă®n prezent, ducĂ®nd dorul trecutului. Nici măcar Ă®ntrebându-ne “de ce”. Ceea ce s-a Ă®ntâmplat, s-a Ă®ntâmplat, şi trebuie să te eliberezi, să te desprinzi de trecut. Nu putem fi copii eterni, nici adolescenţi Ă®ntârziaţi, nici angajaţi ai unor firme care nu mai există, nici a păstra legături cu cei care nu vor să aibă legături cu noi.
Faptele trec, şi trebuie lăsate să treacă!
De aceea, câteodată, este aşa de important să distrugi amintiri, să faci un cadou, să-ţi schimbi casa, să rupi hârtiile, să arunci documente vechi, şi să vinzi sau să faci cadou o carte.
Schimbările externe pot simboliza procese interioare de evoluţie. A uita, a se desprinde, a se avânta. ĂŽn viaţă, nimeni nu joacă cu cărţile Ă®nsemnate, aşa că ai de Ă®nvăţat cum să pierzi şi cum să cĂ®ştigi. Trebuie să ne eliberăm, să dăm pagina şi să trăim numai cu ceea ce ne oferă prezentul.
Trecutul a trecut. Nu aştepta să ţi-l dea nimeni Ă®napoi, nu te aştepta să te recunoască nimeni, nu aştepta ca, vreodată, cineva să-şi dea seama cine ai fost. Lasă deoparte resentimentul. Repetarea cu Ă®ncăpăţânare a “filmului tău personal” Ă®ţi va face rău sufletului şi minţii, şi te va Ă®nvenina şi amărĂ®.


17-05-2007 19:18:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Octavian Paler spunea, Ă®n " Interviu cu Dumnezeu", că "este surprinzător cum oamenii se plictisesc de copilărie, se grăbesc să crească - iar apoi tânjesc să fie copii;
- că Ă®şi pierd sănătatea pentru a face bani - iar apoi Ă®şi pierd banii pentru a-şi recăpăta sănătatea;
- că se gândesc cu teamă la viitor şi uită prezentul iar astfel nu trăiesc nici prezentul nici viitorul;
- că trăiesc ca şi când nu ar muri niciodată şi mor ca şi când nu ar fi trăit"


17-05-2007 21:16:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
A fost odata un vaduv care locuia impreuna cu cele 2 fete ale sale care erau foarte curioase si inteligente. Fetele ii puneau mereu multe intrebari...la unele stia sa le raspunda, la altele nu... Cum isi dorea sa le ofere cea mai buna educatie, intr-o zi si-a trimis fetele in vacanta cu un intelept. Inteleptul stia intotdeauna sa le raspunda la intebarile pe care ele le puneau. La un moment dat una dintre ele a a adus un fluture albastru pe care planuia sa il foloseasca pentru a insela inteleptul.Ce vei face? o intreba sora ei.

O sa ascund fluturele in mainile mele si o sa intreb inteleptul daca e viu sau mort. Daca va zice ca e mort, imi voi deschide mainile si il voi lasa sa zboare. Daca va zice ca e viu il voi strange si il voi strivi.Si astfel orice raspuns va avea, se va insela.Cele doua fete au mers intr-o clipa la intelept care medita si l-au gasit meditand."Am aici un fluture albastru. Spune-mi inteleptule, e viu sau mort?Foarte calm, inteleptul surase si ii zise: depinde de tine... fiindca e in mainile tale. Asa este si viata noastra, prezentul si viitorul nostru.Nu trebuie sa invinovatim pe nimeni cand ceva nu merge: noi suntem responsabili pentru ceea ce dobandim sau nu. Viata noastra e in mainile noastre, ca si fluturele albastru. De noi depinde sa alegem ce vom face cu ea.


18-05-2007 11:53:41
   
?? DODO-d
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
dar eu mai cred ca ,si de mersul unei societati mai depinde si starea noastra..cred ca mai sunt si alti factori ,asa este ..viata ,schimbarea este in fiecare din noi dar din pacate lipsa banilor infraneaza multe aspiratii ...suferinta uneori ne umple viata si ne trezeste noi mecanisme de autocunoastere,ne face mai buni,mai inovatori,mai intelegatori..mergem inainte cu credinta,tenacitate,iubire...ne umplem plamanii cu aer si la sfarsitul oricarei zile sa nu ne fie rusine de noi insine ca am trait-o....
tasha 1951 a scris:

A fost odata un vaduv care locuia impreuna cu cele 2 fete ale sale care erau foarte curioase si inteligente. Fetele ii puneau mereu multe intrebari...la unele stia sa le raspunda, la altele nu... Cum isi dorea sa le ofere cea mai buna educatie, intr-o zi si-a trimis fetele in vacanta cu un intelept. Inteleptul stia intotdeauna sa le raspunda la intebarile pe care ele le puneau. La un moment dat una dintre ele a a adus un fluture albastru pe care planuia sa il foloseasca pentru a insela inteleptul.Ce vei face? o intreba sora ei.

O sa ascund fluturele in mainile mele si o sa intreb inteleptul daca e viu sau mort. Daca va zice ca e mort, imi voi deschide mainile si il voi lasa sa zboare. Daca va zice ca e viu il voi strange si il voi strivi.Si astfel orice raspuns va avea, se va insela.Cele doua fete au mers intr-o clipa la intelept care medita si l-au gasit meditand."Am aici un fluture albastru. Spune-mi inteleptule, e viu sau mort?Foarte calm, inteleptul surase si ii zise: depinde de tine... fiindca e in mainile tale. Asa este si viata noastra, prezentul si viitorul nostru.Nu trebuie sa invinovatim pe nimeni cand ceva nu merge: noi suntem responsabili pentru ceea ce dobandim sau nu. Viata noastra e in mainile noastre, ca si fluturele albastru. De noi depinde sa alegem ce vom face cu ea.


18-05-2007 12:07:23
   
?? DODO-d
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
viata..of,viata asta...e facuta din tentatii,neghiobii,din cautari tulburatoare,din urcusuri lente si din prabusiri rapide,din evenimente surprinzatoare  si din pasiuni dramatice..o adevarata aventura  care inspaimanta pe firul vantului intre cele patru zari,intre rasarit si apus,incanta sau dezamageste ,dupa imprejurari si caractere...mi-e ciuda ca amorul e vandut,iubirea calcata in picioare si aerul inespirabil de-atatea nedreptati...si cu toate astea instinctul ne spune sa mergem inainte....

tasha 1951 a scris:

In viata unui om exista alei intunecoase,dezamagiri,conceptii la care ajungi doar pentru a le abandona.Intelegerea semnificatiei existentei noastre vine incet,treptat.Exista o fericire care provine din faptul de a stapini, de a sti cu adevarat ce faci si ce vrei.


18-05-2007 15:34:57
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Uneori avem franturi dintr-o memorie ciudata, care ne revine in momentele cruciale cand, violentati de soarta, personalitatea ni se descompune, inglobandu-ne in personalitatea colectiva a omenirii, cu memoria ei de mii de ani; si atunci ne insusim intr-o strafulgerare de o clipa biografia intregii omeniri si ni se confera in schimb favoarea de a ne rasfrange propria noastra suferinta, propria noastra soarta, asupra tuturor oamenilor si asupra generatiilor, fiindca noi insine n-am putea-o indura singuri si intr-o singura viata.
O numim atunci "conditie umana" si devine ca prin miracol suportabila. Si nu e numai o manvera de repliere pusa la cale de mine, ci e expresia celui mai profund adevar, cel al apartenentei organice la specie si adevarul acesta isi are orele lui de lucru si de triumf.

Cate oare astfel de intrumente de autoreglare sunt ascunse in adancurile fiintei omenesti, de izbuteste omul sa pluteasca pe cele mai furioase furtuni si sa se recupereze dupa cele mai dezastruoase naufragii?....


18-05-2007 21:53:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
De nenumarate ori, ideea este sa nu intrii in panica si sa crezi ca daca de data aceasta implinirea nu si-a gasit loc in sufletul tau, nu vei mai avea si o alta sansa.
Pana la urma e bine sa mai revenim asupra pretentiilor noastre daca tot constatam ca nr esecurilor este in crestere.
Atat barbatii cat si femeile viseaza la o pereche creeata de imaginatia proprie care in cele mai multe cazuri uita sa o raporteze la propria persoana .
Este foarte normal sa avem o parere buna fiecare despre noi, insa sa nu uitam ca BINELE fiecaruia este relativ si influentat in timp de propriul caracter.
Eu spre exemplu am constatat ca daca nu demult admiram o persoana si mi-o doream in viata mea, azi imi creeaza repulsie. Iar asta nu se intampla pentru ca aceea persoana nu este de calitate ci pentru ca in timp am constatat ca binele lui/ei nu este si binele meu.


18-05-2007 22:05:30
   
?? DODO-d
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
..in viata ne dam dupa temperament...interese,placeri,idealuri,compromisuri...renuntam fara zgomot cand trebuie sau luptam ,alegem un mod de viata curat si simplu ....eu una,nu mereu caut sa am modele ,desi mama mea este cel mai frumos model pentru mine ,am cautat sa nu ma inconvoi in legile tuturor ,sa nu copiez pe cei ce nu-mi seamana numai pentru motivul ca au reusit in existenta lor,ci mi-am gasit satisfactie in sensul naturii mele ,cu simturile si trairile mele ...si stiu bine si vad bine ca nu incomodez ....


tasha 1951 a scris:

De nenumarate ori, ideea este sa nu intrii in panica si sa crezi ca daca de data aceasta implinirea nu si-a gasit loc in sufletul tau, nu vei mai avea si o alta sansa.
Pana la urma e bine sa mai revenim asupra pretentiilor noastre daca tot constatam ca nr esecurilor este in crestere.
Atat barbatii cat si femeile viseaza la o pereche creeata de imaginatia proprie care in cele mai multe cazuri uita sa o raporteze la propria persoana .
Este foarte normal sa avem o parere buna fiecare despre noi, insa sa nu uitam ca BINELE fiecaruia este relativ si influentat in timp de propriul caracter.
Eu spre exemplu am constatat ca daca nu demult admiram o persoana si mi-o doream in viata mea, azi imi creeaza repulsie. Iar asta nu se intampla pentru ca aceea persoana nu este de calitate ci pentru ca in timp am constatat ca binele lui/ei nu este si binele meu.


Ultima modificare facuta de DODO-d (18-05-2007 22:16:15)


18-05-2007 22:15:54
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Te inteleg... :x:x si eu simt asa intr-o situatie similara... dar nu din diferenta de pozitionare in raport cu binele subiectiv, ci taman din pricina diminuarii in ochii mei a statutului de om de lume, elegant, cu caracter...

18-05-2007 22:18:39
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Omul nu progresează decât atunci când stie că nu poate să facă ce vrea.
Omul nu poate găsi ceea ce caută. S-a Ă®nvătat să se multumească cu ce poate găsi.
Omul Ă®si uită nevoile lui vechi pentru a simti lipsuri noi, pe care i le poate Ă®mplini tehnica.
Mijlocul cel mai sigur ca să-l faci pe un om tânăr să nu reusească să facă ceva e să-l Ă®ntrebi mereu: "Ei, ti-a reusit?"

Din principiile lui Grigore Moisil legate de progres.


18-05-2007 22:25:40
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Ei, Tasha... noi doua sintem norocoase ca-n adolescenta noastra vedeam la televizor (asa un singur post cum era pe atunci) interviurile cu Grigore Moisil.. un personaj fabulos... un intelept al inteleptilor intr-un trup de Falstaff...

Ultima modificare facuta de SandieShaw (18-05-2007 22:29:41)


18-05-2007 22:29:22
   
?? DODO-d
Cont Sters

Inregistat: 29-12-2006
Mesaje: 1625
..oricand se vor gasi oameni care sa ne raneasca,poate fara voia lor ,oricand se poate intampla orice ...dar ca sa faci rau cu buna stiinta e de-a dreptul meschin...am cautat sa-mi dezarmez rauvoitorii purtandu-ma frumos cu ei dar unii chiar au intrecut orice limita de bunul simt si atunci si in mine ,care sunt un om pacifist ,calm,ingaduitor si iertator ,a incoltit mania ...luam viata asa cum este in prezent si ne adaptam din mers la orice schimbare...

18-05-2007 22:30:57
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Amintindu-mi de Moisil... irepetabilul... ma gindeam ce matematicieni a avut tara asta... caractere, demiurgi, nu numai savanti... Haret, Stoilov, Moisil, Titeica, Marcus... cum dumnezeu de nu se cunoaste in rezultatele de azi? in calitatea oamenilor care ne conduc, dascalesc si reprezinta?

18-05-2007 22:36:16
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

SandieShaw a scris:

Ei, Tasha... noi doua sintem norocoase ca-n adolescenta noastra vedeam la televizor (asa un singur post cum era pe atunci) interviurile cu Grigore Moisil.. un personaj fabulos... un intelept al inteleptilor intr-un trup de Falstaff...

Da,draga mea,
desi un singur post si cu program limitat...imi amintesc cu placere multe emisiuni,multe personalitati ale tarii,mi-au ramas imprimate in memorie,nu mai vorbesc chiar si crainica Sanda TARANU ,era o prezenta atat de eleganta in exprimare si comportament incat toate viata am incercat s-o copiez(intr-un fel sau altul)...imi placea si zambetul ei,...=)


18-05-2007 22:46:11
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

tasha 1951 a scris:

[Da,draga mea,
desi un singur post si cu program limitat...imi amintesc cu placere multe emisiuni,multe personalitati ale tarii,mi-au ramas imprimate in memorie,nu mai vorbesc chiar si crainica Sanda TARANU ,era o prezenta atat de eleganta in exprimare si comportament incat toate viata am incercat s-o copiez(intr-un fel sau altul)...imi placea si zambetul ei,...=)


Da, Cleo Stiber, Ioana Magura, Sanda Taranu, Mariana Zaharescu... erau niste prezentatoare superstilate... era normal sa devina modele feminine... azi ne multumim cu fotomodele... puzderie... bine ca macar nu sint obligate sa deschida gurita...pe sticla :x:x


18-05-2007 22:59:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Hai ca avem unele prezentatoare  care au aparut chiar si in cartea de istorie....=(
n-am nimic impotriva ei.. mi-e simpatica....dar chiar asa?
:rolleyes:


18-05-2007 23:03:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Ne ascundem atat de frecvent printre vorbele noastre sau ale celuilalt incat tindem a inceta sa mai existam. Se vorbeste cu atata entuziasm despre autenticitate incat, mai mult decat obsesie, mai mult decat deziderat, a devenit o lamentabila fantosa pe care o aruncam dintr-un colt in altul, mai atenti la jocul nostru decat la trasaturile papusii. Astfel, ne afundam in mlastina unei singuratati stranii tocmai prin aspectu-i monden si prin ispitele-i suicidare. Dar acestia suntem noi! Eterni..... Reci..... Lamentabili.....

:rolleyes:


20-05-2007 14:05:48
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la