Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / De ce mint barbatii?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 7
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

Soryn a scris:


fii-a-mea a scris:


da_si_nu a scris:

ups..am gafat ?

sustii ca morala este absolutul ?
totul se poate raporta la morala ?

nu este neaparat absolutul dar daca faci referire la om si civilizatie...e mai greu fara repere morale ( cheia e cuvantul civilizatie )




... Oare suntem mai morali sau mai civilizati decat cei de acum 2000 de ani?*

Sa poti sa te speli mai des si sa ai informatii mai multe nu face din noi cu mult mai civilizati , iar morala e ca adevarul , fiecare cu al lui , cine decide unde e adevarul? cine decide ce e moral si ce nu?

Se spune ca dreptul la libertate ( inclusiv de expresie) se opreste acolo unde ingradesti libertatea altuia , sau unde incepi sa faci rau (cuiva) , deci amoral e atunci cand faci rau

Azi fiecare isi permite sa insulte in stanga si in dreapta , acum 2000 de ani nu era posibil , era pericol de moarte sau escluziune sociala

Morala... suntem mai putin civilizati decat cei de acum 2000 de ani?


Ai raspuns la intrebare topicului, f. sincer si la obiect.Nu mai am ce adauga......
Cine are urechi de auzit sa auda.
Cine are ochi de vazut sa vada.
Cine are minte de inteles sa inteleaga.


15-10-2006 23:02:38
   
?? vaics
Cont Sters

Inregistat: 13-07-2005
Mesaje: 1850
Dar femeile de ce o fac oare!? :rolleyes:

16-10-2006 12:36:03
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
baiatu' incepusem sa te apreciez...sincer ! dar se pare ca dincolo de ambalajul cel frumos fosnaitor existe carente majore ! daca poti sa critici nihilismul (fara sa si argumentezi)dar apoi sa afirmi ca ADEVARUL NU este unic si indivizibil atunci...comentariile sunt de prisos...dar sa sti ca ORICAND iti pot pune la dispozitie si argumentatia necesara...trebuie doar sa vrei! restul sunt doar fraze sforaitoare despre frumusete si valori nu de alta dar sunt curios cum ai mai pleda tu pt. ele daca nu ar exista uratul si nulitatea pt. comparatie ! see ya!

16-10-2006 12:37:16
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
minti ca sa acoperi un esec, minti ca sa obtii un avantaj, minti de placere ...

romanele, filmele... oare nu sunt niste minciuni spuse frumos ?
le acceptam nu ?


16-10-2006 14:18:26
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
dragi mei..un lucru e clar..barbatii nu mint!! ei doar ocolesc adevarul!!

16-10-2006 14:37:32
   
?? vaics
Cont Sters

Inregistat: 13-07-2005
Mesaje: 1850

stefan_o a scris:

dragi mei..un lucru e clar..barbatii nu mint!! ei doar ocolesc adevarul!!

ATAT!!! :D

Ultima modificare facuta de vaics (16-10-2006 15:36:58)


16-10-2006 15:35:32
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

da_si_nu a scris:

minti ca sa acoperi un esec, minti ca sa obtii un avantaj, minti de placere ...

romanele, filmele... oare nu sunt niste minciuni spuse frumos ?
le acceptam nu ?


ei, nu... sa nu ajungem sa punem semnul egal intre minciuna si fictiune... in arta, chiar si cel mai strict mimesis e o fictiune... mah, cititi si voi Heidegger, ala despre care Vanghelie nu stie la ce echipa joaca... ruda cu Kafka, portarul ceh,....


16-10-2006 19:35:07
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Heidegger, nu este ala cu  istoria metafizicii ca destin al Occidentului ? esenţa tehnicii ca realizare a metafizicii ? "Tezele lui Kant asupra fiinţei"
si chiar..."Asupra tratatului lui Schelling despre esenţa libertăţii umane"

ia te uita de unde putem citi despre libertati....

bine punctat sandie....uite inca nu l-am citit.... dar sper sa fac rost de cite ceva.
poate se ofera fi-a-mea sa imi imprumute macar volumul 1 editia revizuita..


16-10-2006 20:13:20
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

da_si_nu a scris:

Heidegger, nu este ala cu  istoria metafizicii ca destin al Occidentului ? esenţa tehnicii ca realizare a metafizicii ? "Tezele lui Kant asupra fiinţei"
si chiar..."Asupra tratatului lui Schelling despre esenţa libertăţii umane"

ia te uita de unde putem citi despre libertati....

bine punctat sandie....uite inca nu l-am citit.... dar sper sa fac rost de cite ceva.
poate se ofera fi-a-mea sa imi imprumute macar volumul 1 editia revizuita..


eu ma refeream la adevarul operei de arta... subiectul uneia din cartile lui cunoscute, in traducerea in romaneste a aparut un singur volum...


16-10-2006 20:31:34
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
testul poligraf....se zice ca poate fi trecut de cei antrenati sa minta....

operele de arta desi sunt fictiuni poate reflecta un adevar...cel interior al artistului ?


16-10-2006 20:44:25
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

fii-a-mea a scris:

baiatu' incepusem sa te apreciez...sincer ! dar se pare ca dincolo de ambalajul cel frumos fosnaitor existe carente majore ! daca poti sa critici nihilismul (fara sa si argumentezi)dar apoi sa afirmi ca ADEVARUL NU este unic si indivizibil atunci...comentariile sunt de prisos...dar sa sti ca ORICAND iti pot pune la dispozitie si argumentatia necesara...trebuie doar sa vrei! restul sunt doar fraze sforaitoare despre frumusete si valori nu de alta dar sunt curios cum ai mai pleda tu pt. ele daca nu ar exista uratul si nulitatea pt. comparatie ! see ya!


baiatu, credema ca nu tin sa ma apreciezi , chiar nu alerg dupa succese,respectul e infinit mai important (chiar ma intreb daca stii ce e, iti spun asa ca sa fiu sigur : e cand vorbesti unei femei fara s-o insulti , cand vorbesti unui barbat fara sa-l injosesti , daca reusesti asta , vei fi respectat la randul tau)

In ce priveste carentele , recunosc , am destule , nici nu cred ca le voi diminua cu mult pana la sfarsitul vietii. Sa fii tu acel geniu fara carente?
Carente avem toti , in domenii diferite , sa stii mai multe intr-un domeniu ,nu face din tine o fiinta superioara cu drepturi totale asupra societatii.

Ca sa argumentez impotriva nihilismului , ar trebui sa-i accept o valoare , iar eu nu o accept .. dar as face o exceptie cu tine , deci , cand doresti ...

Adevarul unic si indivizibil ,e interesant de discutat , as tinde sa-ti dau dreptate , totusi eu vorbeam de societate , de fiintele umane , ca au dreptate sau nu , fiecare traieste dupa adevarurile proprii , cu moralitatea proprie .Cine sunt eu , sau tu , sa le spunem ca nu au dreptate? dupa ce criterii? de unde stiu eu ca AM dreptate? , TU de unde esti asa sigur ca ai dreptate? Nu e obligatoriu sa ai dreptate  CHIAR daca ai argumente valabile , pentru orice argument exista cel putin un contraargument.

DECI , cine ne da noua dreptul sa judecam pe cineva? mai ales sa condamnam? cand zici ca cineva a zis o dobitocie , tu insuti te injosesti , si provoci o agresiune.

Agresivitatea la tine nu vine din lipsa de argumente (ai destule argumente pt orice subiect) ci ca instrument de destabilizare a celorlalti , oare pentru ce ai nevoie? ca sa DOMINI?sa MANIPULEZI? Spuneai ca te pricepi la psihologie ?????? ATUNCI STII CUM SE NUMESTE COMPORTAMENTUL TAU? stii diagnosticul? nu vreau sa te simti agresat , deci daca tii sa stii , ma poti contacta in privat.

Sunt foarte de acord cu tine ca raul fara bine si binele fara rau nu exista in lumea noastra de primate (asta nu inseamna ca e singura posibilitate),  sa discuti in contradictoriu POATE fi constructiv(cand nu sunt insulte si destabilizari prin orice mijloace, atunci nu mai e decat o lupta pt putere si dominare , scopul e de a castiga si nu de a descoperi ADEVARUL,deci nu e constructiv ci destructiv).
    Constructiv e atunci cand protagonistii au ceva NOU de invatzat de la ceilalti , FARA sa se simta injositi si insultati.Poti sa stii TOTUL despre un subiect , dar ceea ce comunici nu va fi luat in seama din cauza MODULUI in care te exprimi.Subconstientul uman functioneaza asa, respinge orice informatie agresiva ,cel putin nu ti se recunosc drepturile de initiator , pt ca agresiv.

Eu recunosc , ai reusit sa ma stimulezi... multumesc

Ultima modificare facuta de Soryn (16-10-2006 23:11:55)


16-10-2006 22:47:03
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
De ce mint unii oameni? Eu macar am fost sincera, am spus ce vreau. Recunosc am avut o relatie de concubinaj timp de 7 ani, care a sfirsit brusc si ma bucur ca nu am fost casatoriti, iar eu am avut maturitatea necesara de a nu aduce pe lume un copil, care acum ar fi crescut fara tata.
  Nu neg, as vrea sa ma casatoresc (experienta asta nu am trait-o), dar numai daca gasesc barbatul potrivit.Consider ca pt. a aduce pe lume un copil este nevoie de 2 oameni responsabili, iar familia este celula de baza a societatii.
  Este gresit sa gindesti sanatos intr-o societate ? Cui nu-i place persoana mea sa ma ignore....si sa nu mai faca supozitii si scenarii abracadante. Poti sa te regasesti intr-un om si sa-l admiri si fara sa te indragostesti de el. Si daca s-ar intimpla sa ma indragostesc, m-as indragosti de mintea lui.
  De ce nu am sentimente pt. alti barbati de pe aici ? Simplu.....demonstrati-mi, daca sunteti barbati, ca ginditi si cu altceva in afara de ,,creierul mic’’, din pantaloni. Scuze, dar orice as face, nu ma pot indragosti de un tub digestiv dotat cu sex.
  Am fost sincera cu voi, as trebui sa apreciati asta, pt. ca sunt multi oamenii, aici pe site, care nu-si declara intentiile si mint, afisind o masca.


17-10-2006 04:05:36
   
dadiana43
Femeie

Nou venit

Inregistat: 17-10-2006
Mesaje: 7
Intr-o buna zi, unui taietor de lemne ii cazu securea in apa. Omul se puse pe jelit pentru ca-si pierduse singurul lucru cu care putea sa-si castige existenta.
Vazand acestea, Dumnezeu apare langa apa si-l intreaba care este cauza disperarii sale. Omul ii explica situatia si Dumnezeu plonjeaza in rau si revine cu o secure din aur masiv.
- Asta e securea ta, omule? il intreaba el.
- Nu, raspunse taietorul de lemne. Dumnezeu intra din nou in apa si se intoarce cu o secure numai din argint.
- Asta e securea ta? intreaba el din nou.
- Nu, raspunde din nou taietorul de lemne.
A treia oara Dumnezeu revine cu o secure de fier.
- Asta e securea ta?
- Da, asta e, ii raspunse de data aceasta taietorul de lemne. Dumnezeu, miscat de onestitatea omului ii face cadou toate trei securile si taietorul de lemne se intoarce fericit acasa.
Cateva zile mai tarziu acelasi taietor de lemne se plimba pe malul raului cu nevasta sa. Dintr-o data aceasta cade in apa.
Cum omul se puse iarasi pe plans, Dumnezeu aparu din nou intrebandu-l care-i este necazul. - Nevasta mea a cazut in apa, ii raspunse taietorul de lemne printre suspine. Atunci Dumnezeu sare in apa si apare cu Penelope Cruz in brate.
- Asta este nevasta ta? intreaba el.
- DA! urla omul. Atunci Dumnezeu, furios, il lua la bani marunti:
- Indraznesti sa ma minti?!! Ar trebui sa te blestem pentru vecie!! Atunci taietorul de lemne incepe sa-l implore:
- Te rog, Doamne, iarta-ma! Dar cum altfel puteam sa raspund?! Daca spuneam "nu" la Penelope Cruz, data viitoare mi-o aduceai pe Catherine Zeta Jones. Si daca si atunci as fi spus "nu", a treia oara mi-o aduceai pe nevasta-mea. Si daca de data aceea as fi spus "da", mi le faceai cadou pe toate trei, dar eu sunt un om nevoias si n-am de unde sa hranesc trei femei.
Acesta este motivul pentru care am raspuns cu da" de prima data. Morala: Barbatii mint numai din motive perfect oneste si logice. INTOTDEAUNA


17-10-2006 04:43:11
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

Soryn a scris:


fii-a-mea a scris:

baiatu' incepusem sa te apreciez...sincer ! dar se pare ca dincolo de ambalajul cel frumos fosnaitor existe carente majore ! daca poti sa critici nihilismul (fara sa si argumentezi)dar apoi sa afirmi ca ADEVARUL NU este unic si indivizibil atunci...comentariile sunt de prisos...dar sa sti ca ORICAND iti pot pune la dispozitie si argumentatia necesara...trebuie doar sa vrei! restul sunt doar fraze sforaitoare despre frumusete si valori nu de alta dar sunt curios cum ai mai pleda tu pt. ele daca nu ar exista uratul si nulitatea pt. comparatie ! see ya!


baiatu, credema ca nu tin sa ma apreciezi , chiar nu alerg dupa succese,respectul e infinit mai important (chiar ma intreb daca stii ce e, iti spun asa ca sa fiu sigur : e cand vorbesti unei femei fara s-o insulti , cand vorbesti unui barbat fara sa-l injosesti , daca reusesti asta , vei fi respectat la randul tau)

In ce priveste carentele , recunosc , am destule , nici nu cred ca le voi diminua cu mult pana la sfarsitul vietii. Sa fii tu acel geniu fara carente?
Carente avem toti , in domenii diferite , sa stii mai multe intr-un domeniu ,nu face din tine o fiinta superioara cu drepturi totale asupra societatii.

Ca sa argumentez impotriva nihilismului , ar trebui sa-i accept o valoare , iar eu nu o accept .. dar as face o exceptie cu tine , deci , cand doresti ...

Adevarul unic si indivizibil ,e interesant de discutat , as tinde sa-ti dau dreptate , totusi eu vorbeam de societate , de fiintele umane , ca au dreptate sau nu , fiecare traieste dupa adevarurile proprii , cu moralitatea proprie .Cine sunt eu , sau tu , sa le spunem ca nu au dreptate? dupa ce criterii? de unde stiu eu ca AM dreptate? , TU de unde esti asa sigur ca ai dreptate? Nu e obligatoriu sa ai dreptate  CHIAR daca ai argumente valabile , pentru orice argument exista cel putin un contraargument.

DECI , cine ne da noua dreptul sa judecam pe cineva? mai ales sa condamnam? cand zici ca cineva a zis o dobitocie , tu insuti te injosesti , si provoci o agresiune.

Agresivitatea la tine nu vine din lipsa de argumente (ai destule argumente pt orice subiect) ci ca instrument de destabilizare a celorlalti , oare pentru ce ai nevoie? ca sa DOMINI?sa MANIPULEZI? Spuneai ca te pricepi la psihologie ?????? ATUNCI STII CUM SE NUMESTE COMPORTAMENTUL TAU? stii diagnosticul? nu vreau sa te simti agresat , deci daca tii sa stii , ma poti contacta in privat.

Sunt foarte de acord cu tine ca raul fara bine si binele fara rau nu exista in lumea noastra de primate (asta nu inseamna ca e singura posibilitate),  sa discuti in contradictoriu POATE fi constructiv(cand nu sunt insulte si destabilizari prin orice mijloace, atunci nu mai e decat o lupta pt putere si dominare , scopul e de a castiga si nu de a descoperi ADEVARUL,deci nu e constructiv ci destructiv).
    Constructiv e atunci cand protagonistii au ceva NOU de invatzat de la ceilalti , FARA sa se simta injositi si insultati.Poti sa stii TOTUL despre un subiect , dar ceea ce comunici nu va fi luat in seama din cauza MODULUI in care te exprimi.Subconstientul uman functioneaza asa, respinge orice informatie agresiva ,cel putin nu ti se recunosc drepturile de initiator , pt ca agresiv.

Eu recunosc , ai reusit sa ma stimulezi... multumesc

1.ai habar de ce intru eu pe forum ( nu neaparat pe acesta...)?te intereseaza...?cand vorbesti de insulte si injoseli te-ai uitat peste postarile proprii?sau apelativele "haita" si altele de genul asta pt. tine inseamna critica si inca una constructiva(ai vazut cum am evitat cacofonia :) ) mai ales cand faci aprecieri de genul asta lovind asa la modul general,ai vizat doar pe "unii"...sa nu faci greseala sa crezi ca m-am simtit atins insa e bine daca vorbim de barbatie sa o si aplicam ca atitudine:NOMINALIZEAZA !
2.eu ma refeream nu la cantitatea carentelor ci la substanta lor...no ofense !
3.si eu tot de SOCIETATE si sociologie vorbeam:a trai fiecare dupa propriul adevar inseamna anarhie ,haos care duc la distrugere(daca dezvolt subiectul o sa fuga toti de pe forum... :) ) si asta nu e un concept inventat de mine,dar bibliografia mea a continut si altceva decat romane politiste sau de dragoste(mai precis pe acestea am incercat sa le evit)si asta m-a facut sa apreciez stiinte ca sociologia , psihologia si filosofia...iar emisiunile gen National Geographic,Discovery le urmaresc orientativ nu de alta dar producatorii care fac emisiunile n-au scrupule in a falsifica adevarul pe ici pe colo...
4.hm ! urmareste P.S.-ul e instructiv...


17-10-2006 12:03:58
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
P.S.atunci cand combati un argument (argumentatia se presupune ca e o insiruire logica de idei,fapte etc. care sa sustina o afirmatie deci are valoare gnostica si nu numai ! ) cu un contraargument sustii un concept NIHILIST !concluziile te las sa le tragi singur...

17-10-2006 12:10:48
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
dadiana credeam ca asta e valabil pt. femei...doar voi sunteti cele care gandesc cerebral,nu?(cand e vorba de ales dintre un partener care nu prea e pe plac dar corespunde si unul care nu corespunde dar e pe plac... :)

17-10-2006 12:13:51
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

ariela a scris:

De ce mint unii oameni? Eu macar am fost sincera, am spus ce vreau. Recunosc am avut o relatie de concubinaj timp de 7 ani, care a sfirsit brusc si ma bucur ca nu am fost casatoriti, iar eu am avut maturitatea necesara de a nu aduce pe lume un copil, care acum ar fi crescut fara tata.
  Nu neg, as vrea sa ma casatoresc (experienta asta nu am trait-o), dar numai daca gasesc barbatul potrivit.Consider ca pt. a aduce pe lume un copil este nevoie de 2 oameni responsabili, iar familia este celula de baza a societatii.
  Este gresit sa gindesti sanatos intr-o societate ? Cui nu-i place persoana mea sa ma ignore....si sa nu mai faca supozitii si scenarii abracadante. Poti sa te regasesti intr-un om si sa-l admiri si fara sa te indragostesti de el. Si daca s-ar intimpla sa ma indragostesc, m-as indragosti de mintea lui.
  De ce nu am sentimente pt. alti barbati de pe aici ? Simplu.....demonstrati-mi, daca sunteti barbati, ca ginditi si cu altceva in afara de ,,creierul mic’’, din pantaloni. Scuze, dar orice as face, nu ma pot indragosti de un tub digestiv dotat cu sex.
  Am fost sincera cu voi, as trebui sa apreciati asta, pt. ca sunt multi oamenii, aici pe site, care nu-si declara intentiile si mint, afisind o masca.

1.locul asta nu e chiar propice sinceritatii...iar daca nu din alt motiv macar din instinct de conservare ar trebui sa eviti anumite "sinceritati" exprimate pe forum;probabil nu stii ce inseamna net-ul si realitatea virtuala,poate nu stii ca visele se pot implini dar aici,mai mult ca oriunde , exista cei care speculeaza slabiciunile omenesti...
2.evident ca nu e nimic anormal sa gandesti sanatos(asta ar fi culmea!)insa...nu e locul sa exprimi asta;
3.orice barbat e un potential tub digestiv dotat cu sex si nu vad nimic anormal in asta...surprizele pot veni de oriunde si de la fat-frumos dar si de la tubul in discutie


17-10-2006 12:25:01
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

fii-a-mea a scris:


Soryn a scris:


fii-a-mea a scris:

!



1.ai habar de ce intru eu pe forum ( nu neaparat pe acesta...)?te intereseaza...?cand vorbesti de insulte si injoseli te-ai uitat peste postarile proprii?sau apelativele "haita" si altele de genul asta pt. tine inseamna critica si inca una constructiva(ai vazut cum am evitat cacofonia :) ) mai ales cand faci aprecieri de genul asta lovind asa la modul general,ai vizat doar pe "unii"...sa nu faci greseala sa crezi ca m-am simtit atins insa e bine daca vorbim de barbatie sa o si aplicam ca atitudine:NOMINALIZEAZA !
2.eu ma refeream nu la cantitatea carentelor ci la substanta lor...no ofense !
3.si eu tot de SOCIETATE si sociologie vorbeam:a trai fiecare dupa propriul adevar inseamna anarhie ,haos care duc la distrugere(daca dezvolt subiectul o sa fuga toti de pe forum... :) ) si asta nu e un concept inventat de mine,dar bibliografia mea a continut si altceva decat romane politiste sau de dragoste(mai precis pe acestea am incercat sa le evit)si asta m-a facut sa apreciez stiinte ca sociologia , psihologia si filosofia...iar emisiunile gen National Geographic,Discovery le urmaresc orientativ nu de alta dar producatorii care fac emisiunile n-au scrupule in a falsifica adevarul pe ici pe colo...
4.hm ! urmareste P.S.-ul e instructiv...


1. Nu am habar de ce intri pe forum...dar, ma intereseaza
Vad ca nu-ti convine sa ti se aplice propria filozofie (sa instruiesti cu bata)

Ai dreptate , am derapat , imi cer scuze , totusi nu din lasitate nu am nominalizat , consider ca bruta de ieri poate fi OMUL de maine , fi sigur ca tu erai CEL mai vizat :)

2.Substanta ca si cantitatea ...difera , sa nu-mi spui ca daca ai mai multa substantza intr-un domeniu , iti da dreptul sa injosesti , daca tot ai acel "avantaj ", de ce nu te bucuri sa-l imparti cu noi? modul ...atmosfera poate fi de veselie si voie buna , ai putea sa ne faci sa ne simtim mandri de prietenia ta, de cunostintele ce ne daruiesti(dar se pare ca nu pt asta esti pe net).

3.Societatea din anumite nevoi impune adevaruri valabile (chiar mai multe ce se bat cap in cap) , dar nu inseamna ca sunt adevarurile supreme . Esti destul de bine documentat ca sa stii , le schimba de la o vreme la alta .Stiintele exacte...la fel de des isi schimba principiile si "adevarurile".
Ultimele "teorii" in fizica DEMONSTREAZA ca TOTUL e posibil .Teoria lui Darwin , schioapata grav si are din ce in ce mai putini adepti , cu toate ca atei sunt din ce in ce mai multi (nu vorbesc de Romania , ci de lumea intreaga).Dupa cum vezi , societatea , tot dupa "cele 10 porunci" e organizata (dar nu le respecta decat dupa nevoile proprii si nu inspira incredere totala, pt ca nu totdeauna obiectiva),ABECEDARUL civilizatiei umane .Sa nu crezi decat ce vezi si ce e demonstrat stiintific , e sa-ti pui o limita propriei inteligentze.
  Fiecare om are propriile convingeri , adevaruri , cautari (ceea ce implica si greseli,erori)... in afara celor impuse de societate , tocmai pt ca sunt limitate adevarurile societatii. Libertatea gandirii fiecaruia , face sa avanseze civilizatia , sa incadrezi umanitatea in sabloane , inseamna sa o condamni la stagnare , involutie...in cel mai bun caz.Deci anarhia si haosul sunt doar partea negativa a libertatii (felul asta de a gandi , a fost puterea tuturor dictatorilor ), mai exista si partea pozitiva , in care poti considera oamenii capabili de umanitate , in libertatea lor.
Bibliografia.... poti invatza dintr-un roman de dragoste , ce nu poti invatza din toate tratatele stiintifice din lume , sa incerci sa fii un om intreg si complet e sa cunosti , o fraza ce ai citit intr-un roman politist te poate ajuta sa intelegi un tratat de sociologie , sa condamni in stanga si in dreapta , tot ce vrei si cum vrei , nu inseamna ca AI DREPTATE.

Minciuni spuse de societate...cred ca National Geographic nu e singurul mijloc ,ma bucur sa le observi.

La P.S.  nu stiu cand am avea timp sa discutam , sunt sigur ca am multe de invatzat ...:)

Toate cele bune....tuturor

Ultima modificare facuta de Soryn (17-10-2006 18:16:41)


17-10-2006 18:09:04
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
fii-a-mea, merci pt.sfaturi.Dar nu-ti mai recunosc stilul? Te-ai transformat peste noapte, ca in poveste, in Fat Frumos?
aaaa, am uitat sa specific mai sus: in afara de o gindire sanatoasa, mai trebuie sa aveti si suflet (ma refer la barbatii).
,,Inteligenta fara iubire este deshertaciunea sufletului'' nu am spus-o eu ci B. Pascal.
Intrebati femeile ce-si doresc....nu mai faceti presupuneri.


18-10-2006 05:32:09
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Si ca sa fiu in topic.....unii barbati simt instinctiv nevoia de a minti...chiar si o minciunica, dar sa fie acolo...de prasila....De fapt, nu unii ci aia: tuburi digestive dotate cu sex.
Ceilalti...deosebitii....barbatii buni si adevarati....sunt pasari rare....si daca nu au fost dati pina acum (i-au luat altele mai demult), sunt deja arvunitzi.Mai sunt divortati....barbati buni, dar cu schele, care nu mai vor sa riste, nu mint, dar ,,s-au ars cu cioba si sufla si in iaurt''.
De ce femeile sunt mai curajoase? Oare au ,,antrenament'' in a se ridica mai repede din deceptiile vietii?.....


18-10-2006 05:46:24
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

ariela a scris:

Si ca sa fiu in topic.....unii barbati simt instinctiv nevoia de a minti...chiar si o minciunica, dar sa fie acolo...de prasila....De fapt, nu unii ci aia: tuburi digestive dotate cu sex.
Ceilalti...deosebitii....barbatii buni si adevarati....sunt pasari rare....si daca nu au fost dati pina acum (i-au luat altele mai demult), sunt deja arvunitzi.Mai sunt divortati....barbati buni, dar cu schele, care nu mai vor sa riste, nu mint, dar ,,s-au ars cu cioba si sufla si in iaurt''.
De ce femeile sunt mai curajoase? Oare au ,,antrenament'' in a se ridica mai repede din deceptiile vietii?.....

e doar o parere...asta privitor la curajul sexelor de a exersa iubirea...insa altele sunt problemele cu voi femeile si chiar cu noi barbatii...poate voi deschide un topic pe tema asta...


18-10-2006 11:51:44
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
mihai..adica blondino?...hai sa te mint frumos...vrei?..asa de vreo 2 mil lei..(asta e tariful asai?

18-10-2006 19:51:50
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

ariela a scris:

Si ca sa fiu in topic.....unii barbati simt instinctiv nevoia de a minti...chiar si o minciunica, dar sa fie acolo...de prasila....De fapt, nu unii ci aia: tuburi digestive dotate cu sex.
Ceilalti...deosebitii....barbatii buni si adevarati....sunt pasari rare....si daca nu au fost dati pina acum (i-au luat altele mai demult), sunt deja arvunitzi.Mai sunt divortati....barbati buni, dar cu schele, care nu mai vor sa riste, nu mint, dar ,,s-au ars cu cioba si sufla si in iaurt''.
De ce femeile sunt mai curajoase? Oare au ,,antrenament'' in a se ridica mai repede din deceptiile vietii?.....



Parca tu spuneai ca rau si bine exista de ambele sexe
La fel de rare  sunt si femeile adevarate

am o nedumerire , oare sa fie vorba de antrenament? sau de profunzimea suferintei?oare nu e mai usor sa te ridici daca suferi mai putin? or fi sechele dar mai e si constientizarea adevarului , ca mai devreme sau mai tarziu tot acolo ajunge cu oricare alta(in ziua de azi)

mai am una , se intampla ca femeile sa zica da dar sa insemne nu?sau sa zica nu si sa insemne da?

deci cine minte ?cum?cand?de ce?

Scuze all pt repetitie : cititi  " Femeile vin de pe venus si barbatii vin de pe marte" de John Gray


18-10-2006 20:10:02
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Soryn....
Suferinta este suferinta, nu exista suferinta profunda sau superficiala, atunci cind sufletul a fost atacat. Dar nu ma refeream la tine, atunci cind am vorbit de barbatii divortati, stii ca pe tine te admir. Cred ca in cazul tau...sotia ta nu si-a dat seama ce OM deosebit are linga ea, daca te-a lasat sa pleci. Scuza-ma daca fac supozitii, vis-a-vis de viata ta personala, nu am acest drept.
Da, de obicei, oamenii disimuleaza (nu numai femeile, sau barbatii, ca iar se formeaza 2 tabere: una de femei si una de barbati), sunt putini cei care au curajul sa-si asume responsabilitatea propriilor afirmatii.
Si minciuna are picioare scurte, provoaca doar suferinte inutile, mai devreme sau mai tirziu, adevarul iese la iveala.
Daca in aceasta carte de care vorbesti, autorul incearca se dezbine oamenii pe criterii sexuale si sa-i faca sa se dusmaneasca, doar pt. ca au corpuri diferite si nu se refera la sufletele lor, sau la mintile lor, nu ma intereseaza.
Consider cuplu format din femeie-barbat, intr-o armonie constructiva, pe toate nivelele:fizic, psihic, mental; nu in contrapunere.

Ultima modificare facuta de ariela (18-10-2006 21:46:35)


18-10-2006 21:41:25
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
John Gray e psiholog,specialist in relatiile de cuplu , a ajutat milioane de cupluri , deci nu cred ca dezbina , oricum , nu as fi recomandat-o daca nu era obiectiv

suferintele nu sunt la fel pentru toti si toate , intr-un fel sufera de despartire o femeie ce avea deja un amant si altfel cea care a dat TOTUL si ar fi dat in continuare , suferintele nu sunt egale in nici un caz.Eu cred ca in mare rapiditatea recuperarii depinde de profunzimea suferintei si in mai mica masura de "curaj",
mai depinde si de ce pierd si ce castiga fiecare prin acea despartire.

Ultima modificare facuta de Soryn (18-10-2006 22:05:49)


18-10-2006 21:57:03
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Da...ai dreptate, e vorba de nuantze.Nu m-am gindit la chestia cu amantul(nu a fost cazul la mine). Doar trecerea timpul le rezolva pe toate, el este balsamul sufletului nostru si cel ce ne face sa uitam mai usor durerea.Curaju de a spera in mai bine.....apare dupa ce timpul cu aripa lui a sters tot rau si suferintele acumulate.Curajul e etapa a II-a, dar care este necesara. Degeaba uiti tot raul odata cu trecerea timpului, daca nu faci nimic practic sa iesi din cochilia ta, pina la urma tot singur si nefericit vei fi. De aceea, curajul este necesar, pt. a progresa si a nu bate pasul pe loc.Dar pt. asta oamenii trebuie sa fie puternici si sa lupte....SA-SI VREA BINELE, pt. ca nimeni nu-ti poate face bine cu forta.

Ultima modificare facuta de ariela (18-10-2006 22:30:34)


18-10-2006 22:25:35
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
"...timpul e balsamul sufletului nostru"... de unde le gasesti, Ariela draga, parca as citi foiletoane din perioada interbelica (astea apareau, in caz ca n-ati vazut vreodata, in revistele pentru dame si le putem considera "antemergatoarele" telenovelelor de astazi)
Sincer, o persoana mai in virsta decit tine (asa ca mine) gindeste ca timpul este pentru suflet un fel de produs "2 in 1", sau in limbaj neacademic, el ti-o trage, el ti-o vindeca...


19-10-2006 02:36:49
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
ati vazut unde a dus cinismul meu...? v-ati incins ;) parca a mai inviat forumul asta

19-10-2006 12:11:01
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423

Soryn a scris:


fii-a-mea a scris:


Soryn a scris:




1.ai habar de ce intru eu pe forum ( nu neaparat pe acesta...)?te intereseaza...?cand vorbesti de insulte si injoseli te-ai uitat peste postarile proprii?sau apelativele "haita" si altele de genul asta pt. tine inseamna critica si inca una constructiva(ai vazut cum am evitat cacofonia :) ) mai ales cand faci aprecieri de genul asta lovind asa la modul general,ai vizat doar pe "unii"...sa nu faci greseala sa crezi ca m-am simtit atins insa e bine daca vorbim de barbatie sa o si aplicam ca atitudine:NOMINALIZEAZA !
2.eu ma refeream nu la cantitatea carentelor ci la substanta lor...no ofense !
3.si eu tot de SOCIETATE si sociologie vorbeam:a trai fiecare dupa propriul adevar inseamna anarhie ,haos care duc la distrugere(daca dezvolt subiectul o sa fuga toti de pe forum... :) ) si asta nu e un concept inventat de mine,dar bibliografia mea a continut si altceva decat romane politiste sau de dragoste(mai precis pe acestea am incercat sa le evit)si asta m-a facut sa apreciez stiinte ca sociologia , psihologia si filosofia...iar emisiunile gen National Geographic,Discovery le urmaresc orientativ nu de alta dar producatorii care fac emisiunile n-au scrupule in a falsifica adevarul pe ici pe colo...
4.hm ! urmareste P.S.-ul e instructiv...


1. Nu am habar de ce intri pe forum...dar, ma intereseaza
Vad ca nu-ti convine sa ti se aplice propria filozofie (sa instruiesti cu bata)

Ai dreptate , am derapat , imi cer scuze , totusi nu din lasitate nu am nominalizat , consider ca bruta de ieri poate fi OMUL de maine , fi sigur ca tu erai CEL mai vizat :)

2.Substanta ca si cantitatea ...difera , sa nu-mi spui ca daca ai mai multa substantza intr-un domeniu , iti da dreptul sa injosesti , daca tot ai acel "avantaj ", de ce nu te bucuri sa-l imparti cu noi? modul ...atmosfera poate fi de veselie si voie buna , ai putea sa ne faci sa ne simtim mandri de prietenia ta, de cunostintele ce ne daruiesti(dar se pare ca nu pt asta esti pe net).

3.Societatea din anumite nevoi impune adevaruri valabile (chiar mai multe ce se bat cap in cap) , dar nu inseamna ca sunt adevarurile supreme . Esti destul de bine documentat ca sa stii , le schimba de la o vreme la alta .Stiintele exacte...la fel de des isi schimba principiile si "adevarurile".
Ultimele "teorii" in fizica DEMONSTREAZA ca TOTUL e posibil .Teoria lui Darwin , schioapata grav si are din ce in ce mai putini adepti , cu toate ca atei sunt din ce in ce mai multi (nu vorbesc de Romania , ci de lumea intreaga).Dupa cum vezi , societatea , tot dupa "cele 10 porunci" e organizata (dar nu le respecta decat dupa nevoile proprii si nu inspira incredere totala, pt ca nu totdeauna obiectiva),ABECEDARUL civilizatiei umane .Sa nu crezi decat ce vezi si ce e demonstrat stiintific , e sa-ti pui o limita propriei inteligentze.
  Fiecare om are propriile convingeri , adevaruri , cautari (ceea ce implica si greseli,erori)... in afara celor impuse de societate , tocmai pt ca sunt limitate adevarurile societatii. Libertatea gandirii fiecaruia , face sa avanseze civilizatia , sa incadrezi umanitatea in sabloane , inseamna sa o condamni la stagnare , involutie...in cel mai bun caz.Deci anarhia si haosul sunt doar partea negativa a libertatii (felul asta de a gandi , a fost puterea tuturor dictatorilor ), mai exista si partea pozitiva , in care poti considera oamenii capabili de umanitate , in libertatea lor.
Bibliografia.... poti invatza dintr-un roman de dragoste , ce nu poti invatza din toate tratatele stiintifice din lume , sa incerci sa fii un om intreg si complet e sa cunosti , o fraza ce ai citit intr-un roman politist te poate ajuta sa intelegi un tratat de sociologie , sa condamni in stanga si in dreapta , tot ce vrei si cum vrei , nu inseamna ca AI DREPTATE.

Minciuni spuse de societate...cred ca National Geographic nu e singurul mijloc ,ma bucur sa le observi.

La P.S.  nu stiu cand am avea timp sa discutam , sunt sigur ca am multe de invatzat ...:)

Toate cele bune....tuturor

mAMAA!! UITE UN OM CARE ARE RABDARE!..SAU POARE ARE TIMP sa posteze atata..SUCES SORYN!..ma bucur ca esti aici..dar..nu esti oare prea idealist?


19-10-2006 14:29:48
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

fii-a-mea a scris:

ati vazut unde a dus cinismul meu...? v-ati incins ;) parca a mai inviat forumul asta


Pregateste-te un bonus din partea administratiei... s-ar putea sa nu mai ai contul sters... in curind... si nu stiu daca va fi spre binele tau... misterios fiind, ai mai mult sarm


19-10-2006 15:30:47
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Multumesc stefan

Nu cred ca sunt idealist in ce am scris pe acest forum

Daca  eliminam problemele materiale , oamenii ar fi mai umani...nu crezi?

Avem datoria morala fatza de noi insine sa evoluam sub toate formele .
Cultura nu trebuie doar citita ci si traita , sa fi DOAR romantic sau DOAR realist si materialist  e usor , doar fricosii se multumesc in asemenea limite..sau oportunistii, cei care alearga dupa succese.

Sa critici tot ce poti , sa crezi doar ce vezi si ce e demonstrat de altii e simplu , dar limitat.Ii inteleg totusi , sa treci limitele cunoscute , sa nu mai poti controla , e destabilizant, nu oricine are curajul sau capacitatea de a se lasa in voia destinului.

E mult mai simplu sa te afirmi si sa fi apreciat pentru ceea ce controlezi , ce cunosti.

Noroc si cu cei care nu alearga dupa succese , daca privim in istorie , majoritatea inovatorilor au fost considerati nebuni , visatori ,nerealisti ,idealisti  de contemporanii lor....totusi datorita lor umanitatea a evoluat.

Eu nu sunt idealist , dar mi ar place sa fiu , ma consider un realist ce crede ca TOTUL e posibil .Habar nu am daca sunt romantic , am avut o perioada , mi-ar place totusi sa raman, sper sa nu redevin acel robot eficace , in limitele materialismului.


19-10-2006 23:20:31
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

SandieShaw a scris:

"...timpul e balsamul sufletului nostru"... de unde le gasesti, Ariela draga, parca as citi foiletoane din perioada interbelica (astea apareau, in caz ca n-ati vazut vreodata, in revistele pentru dame si le putem considera "antemergatoarele" telenovelelor de astazi)
Sincer, o persoana mai in virsta decit tine (asa ca mine) gindeste ca timpul este pentru suflet un fel de produs "2 in 1", sau in limbaj neacademic, el ti-o trage, el ti-o vindeca...


Sandie, mai bine romantism decit reumatism....:) Ca de...nu mai avem 20 de ani....la virsta noastra....
Si Eminescu a fost un romantic si la ora actuala nu e considerat desuet, sunt destui care ai citesc poeziile, ba a fost si nominalizat in topul: ,,Ce-i mai iubiti romani''.
Sa inteleg ca romantismul nu mai e la moda?...
Ei bine, atunci ma declar ultima romantica. Cine stie?...Poate pina la urma il gasesc pe ultimul romantic, sa traim amindoi o relatie romantica, frumoasa si adevarata.  :)

Ultima modificare facuta de ariela (19-10-2006 23:41:57)


19-10-2006 23:22:47
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

SandieShaw a scris:


fii-a-mea a scris:

ati vazut unde a dus cinismul meu...? v-ati incins ;) parca a mai inviat forumul asta


Pregateste-te un bonus din partea administratiei... s-ar putea sa nu mai ai contul sters... in curind... si nu stiu daca va fi spre binele tau... misterios fiind, ai mai mult sarm

mda?daca charme-ul meu rezida doar in specularea misterului...hm! nu stiu daca sa plang sau sa fiu doar dezamagit...cu siguranta imi doresc mai mult !


20-10-2006 14:29:00
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
Soryne!"capacitatea" de a te lasa in voia destinului...?Doamne,iar m-ai infuriat!ce stii tu despre asta ?ai experimentat sau iti plac doar eufemismele? "CAPACITATEA" asta e delimitata sau nu are rezerve?mai fa, te rog,niste precizari nu de alta dar ma manaca degetutele sa-ti dau un raspuns si e al draq raspunsul asta !n-as vrea sa te simti jignit , amenintat si sa habar nu ai de ce ...

20-10-2006 14:34:12
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

fii-a-mea a scris:

Soryne!"capacitatea" de a te lasa in voia destinului...?Doamne,iar m-ai infuriat!ce stii tu despre asta ?ai experimentat sau iti plac doar eufemismele? "CAPACITATEA" asta e delimitata sau nu are rezerve?mai fa, te rog,niste precizari nu de alta dar ma manaca degetutele sa-ti dau un raspuns si e al draq raspunsul asta !n-as vrea sa te simti jignit , amenintat si sa habar nu ai de ce ...


Te infurii cam repede ...chiar e un motiv de furie? Nu poti da raspunsuri decat daca includ amenitari si jigniri?

Ati reusit ...incepe sa-mi treaca interesul pentru forum , acum inteleg de ce renuntza majoritatea. Pacat , probabil tocmai  de la cei care au renuntat aveam de invatzat lucruri interesante , probabil cu ei se putea discuta constructiv.

Toate cele bune tuturor


20-10-2006 18:56:13
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
P.S. Vorba ta , imi pierd timpul degeaba , as putea sa fac lucruri mai interesante .

Ultima modificare facuta de Soryn (20-10-2006 18:59:42)


20-10-2006 18:59:19
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
of,of ! mai,mai !see ya !

20-10-2006 21:12:14
   
?? next_lvl
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2006
Mesaje: 80

sinderella a scris:

Am cunoscut un barbat. Aici. Ne-am vazut. Mi-a placut. I-am placut. Ne simteam bine impreuna. Din toate punctele de vedere. Ne potrivim. N-avem inhibitii. Nici unul. Dar ma mintea. Il simteam ca ma minte. Off, cum de unde? Sunt femeie, simt lucrurile astea! N-am zis nimic. Inca.


ai pus o intrebare tare:)) de ce mint barbatii?
am o intrebare si eu pentru u :)
de ce mint femeile? probabil ca suntem oameni si uni dintre noi suntem mai mincinosi decat altii :D


23-10-2006 05:19:09
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
Redau si eu un banc luat de pe h o t n e w s . r o

De ce mint barbatii?

Intr-o buna zi, unui taietor de lemne ii cazu securea in apa. Omul se puse pe jelit pentru ca-si pierduse singurul lucru cu care putea sa-si castige existenta. Vazand acestea, Dumnezeu apare langa apa si-l intreaba care este cauza disperarii sale.

Omul ii explica situatia si Dumnezeu plonjeaza in rau si revine cu o secure din aur masiv.
- Asta e securea ta, omule? il intreaba el.
- Nu, raspunse taietorul de lemne.

Dumnezeu intra din nou in apa si se intoarce cu o secure numai din argint.
- Asta e securea ta? intreaba el din nou.
- Nu, raspunde din nou taietorul de lemne.

A treia oara Dumnezeu revine cu o secure de fier.
- Asta e securea ta?
- Da, asta e, ii raspunse de data aceasta taietorul de lemne.

Dumnezeu, miscat de onestitatea omului ii face cadou toate trei securile si taietorul de lemne se intoarce fericit acasa.

Cateva zile mai tarziu acelasi taietor de lemne se plimba pe malul Raului cu nevasta sa. Dintr-odata aceasta cade in apa. Cum omul se puse iarasi pe plans, Dumnezeu aparu din nou intrebandu-l care-i este necazul.

- Nevasta mea a cazut in apa, ii raspunse taietorul de lemne printre suspine. Atunci Dumnezeu sare in apa si apare cu Penelope Cruz in bratze.
- Asta este nevasta ta? intreaba el.
- DA! urla omul.

Atunci Dumnezeu, furios, il lua la bani marunti:
- Indraznesti sa ma minti?!! Ar trebui sa te blestem pentru vecie!!

Atunci taietorul de lemne incepe sa-l implore:
- Te rog, Doamne, iarta-ma! Dar cum altfel puteam sa raspund?! Daca spuneam "nu" la Penelope Cruz , data viitoare mi-o aduceai pe Catherine Zeta Jones. Si daca si atunci as fi spus "nu", a treia oara mi-o aduceai pe nevasta-mea.

Si daca de data aceea as fi spus "da", mi le faceai cadou pe toate trei, dar eu sunt un om nevoias si n-am de unde sa hranesc trei femei. Acesta este motivul pentru care am raspuns cu "da" de prima data.

Morala: Barbatii mint numai din motive perfect oneste si logice. INTOTDEAUNA

Ultima modificare facuta de SandieShaw (28-10-2006 22:22:08)


28-10-2006 22:21:42
   
?? adrian ug
Cont Sters

Inregistat: 11-09-2006
Mesaje: 155
Rezultatul lipsei de onestitate este deceptia?

29-10-2006 17:40:13
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

adrian ug a scris:

Rezultatul lipsei de onestitate este deceptia?

depinde de preopinent...
;)


31-10-2006 14:31:03
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
lipsa de onestitate ....
unde se aplica onestitatea ?

in afaceri ? in razboi ? la bursa, la tribunal ?


31-10-2006 18:25:13
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

da_si_nu a scris:

lipsa de onestitate ....
unde se aplica onestitatea ?

in afaceri ? in razboi ? la bursa, la tribunal ?

n-ar strica deloc,macar asa putina sa fie de prasila...


01-11-2006 10:42:03
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

ariela a scris:


SandieShaw a scris:

"...timpul e balsamul sufletului nostru"... de unde le gasesti, Ariela draga, parca as citi foiletoane din perioada interbelica (astea apareau, in caz ca n-ati vazut vreodata, in revistele pentru dame si le putem considera "antemergatoarele" telenovelelor de astazi)
Sincer, o persoana mai in virsta decit tine (asa ca mine) gindeste ca timpul este pentru suflet un fel de produs "2 in 1", sau in limbaj neacademic, el ti-o trage, el ti-o vindeca...


Sandie, mai bine romantism decit reumatism....:) Ca de...nu mai avem 20 de ani....la virsta noastra....
Si Eminescu a fost un romantic si la ora actuala nu e considerat desuet, sunt destui care ai citesc poeziile, ba a fost si nominalizat in topul: ,,Ce-i mai iubiti romani''.
Sa inteleg ca romantismul nu mai e la moda?...
Ei bine, atunci ma declar ultima romantica. Cine stie?...Poate pina la urma il gasesc pe ultimul romantic, sa traim amindoi o relatie romantica, frumoasa si adevarata.  :)



   Ador cum scrii Ariela , nu te lasa influentzata de minoritatile "eficace"si "realiste" , arta are locul ei in societate si in dezvoltarea spirituala, romantici(in special femei) sunt majoritari.In nici un caz nu esti tu in eroare . Daca altii au gura mai mare si sunt mai agresivi nu inseamna ca au dreptate


02-11-2006 08:28:00
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
of,of,mai,mai,sunt un romantic incurabil! cine-mi vindeca si mie sufletelul amortit...? ariela,iubita mea...stiu ca declaratiile mele fatise urlate in public nu-s credibile...dar net-ul asta pe cat de multe variante iti ofera tot asa pirdalnicul te baga in cofa...! cum sa fac...?

05-11-2006 05:17:15
   
?? egon
Cont Sters

Inregistat: 06-06-2006
Mesaje: 488
Degeaba....oricum nu ne crede nici o femeie..

05-05-2007 03:37:47
   
Ak-47
Femeie

Ma simt bine aici

Inregistat: 24-04-2007
Mesaje: 337
Vă cred eu pe toţi, dar asta tot nu vă ajută cu ceva.

05-05-2007 14:16:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

egon a scris:

Degeaba....oricum nu ne crede nici o femeie..

Eu zic ca vis-a-vis,de femeile de pe forum nici nu are avea sens sa va puneti la incercare credibilitatea...;)


05-05-2007 20:04:32
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
1. daca te-a inselat si il ierti, o va mai face
2. daca te-a inselat si nu-l ierti, bravo tie, esti fata desteapta
3. daca iti spune ca e la un prieten si are telefonul inchis, prietenul e clar purtator de sutien si detinator de vagin
4. daca ti se pare ca te inseala, e clar, chiar te inseala
5. daca crezi ca nu te iubeste, ASA E
6. daca crezi ca vrea doar sa se culce cu tine, ASA E
7. daca toata lumea iti zice ca te inseala, ASA E
8. nu exista suflete pereche, terminati mai copii, cu prostiile astea
9. daca e dependent de ma-sa sau de sor-sa, nu ne mai intreba ce-i de facut, da-i papucii!
10. in orice situatie neplacuta, fa-i vant, nu mai deschide topicuri tampite
11. daca ti-a dat o boala venerica, fa-i vant!
12. daca te-a inselat, NU mai poti avea incredere in el
13. daca are vise porno cu fostele si ti le povesteste, e tampit, fa-i vant!
14. daca e porc, da-i papucii, nu te mai lauda, ca nu spune nimic bun despre tine


05-06-2007 23:58:06
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
acu'.. eu trebuie sa recunosc ceva.. :D
am un singur off... sa nu calce strimb ...:x
pentru asta nu exista decit E J E C T

in rest.. mai negociez.... ca sint totusi o persoana blinda din fire.. :D


05-06-2007 23:59:33
   
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 7    
Mergeti la