Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / de ce ne indragostim?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
In mijlocul acestui turmoil al orgoliului masculin... cineva, o fiinta delicata, pesemne, striga: DE CE NE INDRAGOSTIM? Hold game, pause game.. era topicul...

17-10-2006 18:51:39
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

SandieShaw a scris:

In mijlocul acestui turmoil al orgoliului masculin... cineva, o fiinta delicata, pesemne, striga: DE CE NE INDRAGOSTIM? Hold game, pause game.. era topicul...



Ne indragostim pentru ca asta ne dorim
E o aventura plina de sentimente , emotii placute senzatii minunate

Motivele sunt multiple si difera de la persoana la persoana ,de la sex la sex
E ca un drog , odata ce ai gustat , iti doresti din nou

am o banuiala dar nu sunt sigur , barbatii nu se indragostesc , ei iubesc si devin dependenti , rezultatul e acelasi , inceputul difera

Barbatii se feresc de senzatii ,sentimente prea puternice , pt ca ii destabilizeaza , femeile tocmai asta cauta
Barbatul incepe cu greutate sa iubeasca si la fel de greu ii trece , pe femeie o loveste repede , dar ii trtece dupa o perioada de timp , deci o ia de la inceput , incepe asteptarea acelor senzatii sentimente ,(bineinteles nu acelasi barbat le poate provoca) :)
pe cand barbatul se simte lovit , tradat , asa ajunge cinic si neincrezator .

Principala problema e ca daca le trece pasiunea la femei , putine sunt apte sa se simta bine sexual , de aici va inchipuiti ce iese.

E doar o parere printre multe altele ,  se poate intampla si invers

nu am pretentia sa fie ADEVARUL

Ultima modificare facuta de Soryn (17-10-2006 21:36:59)


17-10-2006 21:33:42
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
Sinceritatea trebuie sa ne dea dovada ca nu urmarim portita vanitatii combinata cu mila ,ci pur si simplu sa spunem ceea ce simtim ,din instinct ā€¦poate asa suntem noi femeile mai geniale decat bibliotecile si savantii laolalta ..ne nastem cu instinctul iubiriiā€¦de la cel matern la cel al dragostei !..putem sa dictam sentimentelor de dragoste sa existe sau nu.?!..ne indragostim ...si e atat de frumoasa flacara ei!!!
..



Soryn a scris:


SandieShaw a scris:

In mijlocul acestui turmoil al orgoliului masculin... cineva, o fiinta delicata, pesemne, striga: DE CE NE INDRAGOSTIM? Hold game, pause game.. era topicul...



Ne indragostim pentru ca asta ne dorim
E o aventura plina de sentimente , emotii placute senzatii minunate

Motivele sunt multiple si difera de la persoana la persoana ,de la sex la sex
E ca un drog , odata ce ai gustat , iti doresti din nou

am o banuiala dar nu sunt sigur , barbatii nu se indragostesc , ei iubesc si devin dependenti , rezultatul e acelasi , inceputul difera

Barbatii se feresc de senzatii ,sentimente prea puternice , pt ca ii destabilizeaza , femeile tocmai asta cauta
Barbatul incepe cu greutate sa iubeasca si la fel de greu ii trece , pe femeie o loveste repede , dar ii trtece dupa o perioada de timp , deci o ia de la inceput , incepe asteptarea acelor senzatii sentimente ,(bineinteles nu acelasi barbat le poate provoca) :)
pe cand barbatul se simte lovit , tradat , asa ajunge cinic si neincrezator .

Principala problema e ca daca le trece pasiunea la femei , putine sunt apte sa se simta bine sexual , de aici va inchipuiti ce iese.

E doar o parere printre multe altele ,  se poate intampla si invers

nu am pretentia sa fie ADEVARUL


17-10-2006 21:55:05
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
hm....

Ultima modificare facuta de Soryn (17-10-2006 22:33:16)


17-10-2006 22:30:58
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Scuza-ma ca te contrazic Soryn, (nu pot fi tot timpul de acord cu tine), pt. ca avem personalitati distincte si e normal sa imi expun parerea.
  Eu cred ca si femeile pot iubi si deveni dependente dar si barbatii se pot indragosti ( sa ai loveasca repede si la fel de repede sa le treaca), iar apoi sa o ia de la inceput cu o alta femeie. Si femeile se pot simti tradate, lovite, ajungind astfel neincrezatoare in oameni.
  Nimic nu e batut in cuie, toti suntem oameni. Chiar daca avem sexe diferite, sufletele noastre nu sunt diferite, pt. ca nu exista suflet de femeie sau de barbat, exista doar SUFLET. Corpul are sex, sufletul nu, este universal. Si dragostea tine de suflet.


17-10-2006 23:53:07
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

SandieShaw a scris:

In mijlocul acestui turmoil al orgoliului masculin... cineva, o fiinta delicata, pesemne, striga: DE CE NE INDRAGOSTIM? Hold game, pause game.. era topicul...

pt. mine raspunsul este prozaic de simplu:ne indragostim pt. ca putem,pt. ca ne permitem, pt. ca suntem inca programati pt. asa ceva...ca ne dorim sau nu asta e deja o alta discutie...are cineva nevoie de impresiile mele detaliate despre acest subiect?nu cred! :)


18-10-2006 12:18:12
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
daca ma apuc sa marturisesc de ce ma indragostesc eu atunci atunci dincolo de cinism,dincolo de realism am sa-mi dezvalui partea patetica a unui suflet tarnosit prin pulberea cautarilor zadarnice, a celui palmuit si umilit de gestul primirii unei lovituri careia nu-i poti replica,a celui ranit si mutilat de neincredere , a celui nevoit sa imbrace zdrentele neimplinirii, a celui inaltat doar pt. a avea de unde sa cada dar niciodata, NICIODATA a celui care si-a pierdut speranta ! Na ,fir-ar sa fie ! Am inceput sa-mi plang de mila...

18-10-2006 12:25:49
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
de ce ne indragostim? cred cu tarie ca am uitat sa ne raspundem cu adevarat acestei intrebari...

18-10-2006 12:29:07
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
"Fi a mea" , ce ai scris e frumos si sincer , ai exprimat ce simt si eu ...nu inseamna ca ne plangem de mila ...eu iti multumesc , ma simt mai putin singur

18-10-2006 19:12:27
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

ariela a scris:

Scuza-ma ca te contrazic Soryn, (nu pot fi tot timpul de acord cu tine), pt. ca avem personalitati distincte si e normal sa imi expun parerea.
  Eu cred ca si femeile pot iubi si deveni dependente dar si barbatii se pot indragosti ( sa ai loveasca repede si la fel de repede sa le treaca), iar apoi sa o ia de la inceput cu o alta femeie. Si femeile se pot simti tradate, lovite, ajungind astfel neincrezatoare in oameni.
  Nimic nu e batut in cuie, toti suntem oameni. Chiar daca avem sexe diferite, sufletele noastre nu sunt diferite, pt. ca nu exista suflet de femeie sau de barbat, exista doar SUFLET. Corpul are sex, sufletul nu, este universal. Si dragostea tine de suflet.




Am spus , ca se poate si invers , fiecare cuplu e unic , fiecare om e unic


18-10-2006 19:13:57
   
donnaalba
Femeie

Nou venit

Inregistat: 06-09-2006
Mesaje: 27

Soryn a scris:

"Fi a mea" , ce ai scris e frumos si sincer , ai exprimat ce simt si eu ...nu inseamna ca ne plangem de mila ...eu iti multumesc , ma simt mai putin singur

 
    Chiar daca sint femeie , simt aceleasi lucruri ... si, drept sa spun, imi vine destul de des sa-mi pling de mila, chiar daca nu e... "de bon-ton" ! Am o mare si dureroasa problema si nu stiu cum sa scap . Nu pot renunta la cel pe care-l iubesc , desi sint atitea nopti in care-mi pling sufletul , in care-mi "ling ranile" , in asternutul rece, in patul prea mare ... Ziua, in fata oamenilor, nu-mi pot permite , dar noaptea ... M-am indragostit  cu tot sufletul , cu toata fiinta mea , fara nicio rezerva, acum aproape 5 ani si, desi au fost multe lacrimi, multa suferinta, tot mai sper ca intr-o zi ma va iubi si el . Spunea cineva ca femeile se indragostesc repede si tot atit de repede ... De ce nu pot fi si eu asa ? Puteti sa-mi dati o reteta a nemaiiubirii ? Cum sa fac sa-mi treaca , sa ma vindec de iubirea asta ? ...


18-10-2006 20:11:20
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
...E complicat ...depinde de cat timp a trecut de la despartire....depinde daca ai renuntzat sau mai speri...daca ai incredere in tine.....daca-ti cunosti calitatile si te apreciezi......iubestete tu , iubeste lumea, viatza ,natura si intr-o zi vei fi iubita , ce se intampla acum va fi doar o amintire. Timpul ...le rezolva pe toate.

Imi cer scuze ..poate m-am exprimat gresit....nu la TOATE femeile le trece repede , mai ales iubirea ...eu vorbeam mai mult de pasiune .Suntem unici fiecare din noi , era doar o parere personala....pare o trasatura comuna femeilor in general ,  general nu inseamna TOATE ... nu pot spune ca e adevar pt ca nu am cunoscut Toate femeile de pe pamant ...vorbesc doar de experienta proprie si din ceea ce citesc sau aud la cunoscuti etc


18-10-2006 21:02:00
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
cum sa vindeci rana ?...asculta muzica..ea iti va creste speranta ca intr-o zi timpul iti va surade ..nu uita ca timpul nu e al nostru ,ci al durerii noastre,ca va veni cel care ucide...schimbarea e in tine...lupta!

donnaalba a scris:


Soryn a scris:

"Fi a mea" , ce ai scris e frumos si sincer , ai exprimat ce simt si eu ...nu inseamna ca ne plangem de mila ...eu iti multumesc , ma simt mai putin singur

 
    Chiar daca sint femeie , simt aceleasi lucruri ... si, drept sa spun, imi vine destul de des sa-mi pling de mila, chiar daca nu e... "de bon-ton" ! Am o mare si dureroasa problema si nu stiu cum sa scap . Nu pot renunta la cel pe care-l iubesc , desi sint atitea nopti in care-mi pling sufletul , in care-mi "ling ranile" , in asternutul rece, in patul prea mare ... Ziua, in fata oamenilor, nu-mi pot permite , dar noaptea ... M-am indragostit  cu tot sufletul , cu toata fiinta mea , fara nicio rezerva, acum aproape 5 ani si, desi au fost multe lacrimi, multa suferinta, tot mai sper ca intr-o zi ma va iubi si el . Spunea cineva ca femeile se indragostesc repede si tot atit de repede ... De ce nu pot fi si eu asa ? Puteti sa-mi dati o reteta a nemaiiubirii ? Cum sa fac sa-mi treaca , sa ma vindec de iubirea asta ? ...


18-10-2006 21:08:38
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

donnaalba a scris:


Soryn a scris:

"Fi a mea" , ce ai scris e frumos si sincer , ai exprimat ce simt si eu ...nu inseamna ca ne plangem de mila ...eu iti multumesc , ma simt mai putin singur

 
    Chiar daca sint femeie , simt aceleasi lucruri ... si, drept sa spun, imi vine destul de des sa-mi pling de mila, chiar daca nu e... "de bon-ton" ! Am o mare si dureroasa problema si nu stiu cum sa scap . Nu pot renunta la cel pe care-l iubesc , desi sint atitea nopti in care-mi pling sufletul , in care-mi "ling ranile" , in asternutul rece, in patul prea mare ... Ziua, in fata oamenilor, nu-mi pot permite , dar noaptea ... M-am indragostit  cu tot sufletul , cu toata fiinta mea , fara nicio rezerva, acum aproape 5 ani si, desi au fost multe lacrimi, multa suferinta, tot mai sper ca intr-o zi ma va iubi si el . Spunea cineva ca femeile se indragostesc repede si tot atit de repede ... De ce nu pot fi si eu asa ? Puteti sa-mi dati o reteta a nemaiiubirii ? Cum sa fac sa-mi treaca , sa ma vindec de iubirea asta ? ...


Nici nu stii cit te inteleg.Uneori...m-am ginit daca oamenii nu ar trebui dotati cu un buton, pe care sa scrie, Recycle Bin. Sa putem pune acolo, toata durerea si neimplinirea, apoi sa o stergem din memoria noastra.Ar fi mai putin dureros....
Apoi m-am gindit ca nimeni nu merita sa suferi pt. el, oricit de mult l-ai iubi. Cineva spunea:,,nimeni nu merita sa suferi pt. el, iar cel ce merita, nu te va face sa suferi''.O persoana cu suflet cald, asemeni tie, nu te-ar lasa sa suferi.Uita acel barbat...nu te merita....tu esti unica...si acolo, undeva, cineva care este al tau, te asteapta...si asteapta....pina cind sufletul tau se va elibera de suferinta inutila.
Si spera mereu.....speranta nu moare niciodata....spera in mai bine....trebuie sa existe un om-pereche pt. fiecare dintre noi, altfel Dumnezeu nu ne-ar fi creat.Eu nu cred ca Dumnezeu, ne-a lasat singuri pe acest pamint....Numai ca noi ne cramponam de oameni care nu ne merita, de legam sufletele de iluzii, uitind ca undeva, cineva ne asteapta sa ne eliberam din lanturile pe care tot noi le-am creat.
Ai curaj si elibereaza-te de chin si suferinta inutila, noi (cei care am trecut prin toate astea) suntem alaturi de tine, daca tu nu ai, nimeni nu o va face in locul tau.

Ultima modificare facuta de ariela (18-10-2006 22:11:53)


18-10-2006 21:59:12
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Donnaalba, nu dispera...sa ai sufletul curat si pur cum iti e numele!
Si uita patima...nu-ti lasa ochi ingreunati de patimi desharte, care nu duc la nimic bun.
Iubirea te asteapta, barbatul tau te asteapta acolo undeva, spera la mai bine...si Dumnezeu, in virtutea legii rezonantei, iti va caluzi pasi spre acel barbat doar al tau.


19-10-2006 00:23:03
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

donnaalba a scris:


Soryn a scris:

"Fi a mea" , ce ai scris e frumos si sincer , ai exprimat ce simt si eu ...nu inseamna ca ne plangem de mila ...eu iti multumesc , ma simt mai putin singur

 
    Chiar daca sint femeie , simt aceleasi lucruri ... si, drept sa spun, imi vine destul de des sa-mi pling de mila, chiar daca nu e... "de bon-ton" ! Am o mare si dureroasa problema si nu stiu cum sa scap . Nu pot renunta la cel pe care-l iubesc , desi sint atitea nopti in care-mi pling sufletul , in care-mi "ling ranile" , in asternutul rece, in patul prea mare ... Ziua, in fata oamenilor, nu-mi pot permite , dar noaptea ... M-am indragostit  cu tot sufletul , cu toata fiinta mea , fara nicio rezerva, acum aproape 5 ani si, desi au fost multe lacrimi, multa suferinta, tot mai sper ca intr-o zi ma va iubi si el . Spunea cineva ca femeile se indragostesc repede si tot atit de repede ... De ce nu pot fi si eu asa ? Puteti sa-mi dati o reteta a nemaiiubirii ? Cum sa fac sa-mi treaca , sa ma vindec de iubirea asta ? ...

iubita...la mine au trecut deja 16 ani...! daca vrei poti astepta sa ajungi la cifra asta...


19-10-2006 11:59:30
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
sunt lucruri care nu trec,sunt lucruri incurabile,trebuie sa traiesti cu ele,cu durerea te obisnuiesti si devine parte din viata ta dar...viata nu are si nici nu-ti ofera retete gratuite si nici macar compensate pt. ele platesti, sau le arunci intr-un sertar tratandu-te dupa cum te taie capul...

19-10-2006 12:04:58
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
fii-a-mea, de ce esti rau? Lasa oamenii sa spere.
Speranta nu face rau si iti da aripi.Daca tu te-ai plafonat si nu ai mai avut curajul sa o iei de la-nceput, problema ta, dar nu-i limita si pe altii.
Incurabile sunt doar bolile trupului.Cu sufletul e altceva:are nevoie de intelegere, iubire, rabdare.Aici nu exista incurabil..exista rabdare.Si nu exista incurabil, pt. ca aici nu exista imposibil.
Totul e posibil, doar daca nu devi propriul tau dusman si nu te inchizi in tine insuti, mintindu-te ca ti-e bine, ca e mai bine asa.

Ultima modificare facuta de ariela (19-10-2006 17:40:55)


19-10-2006 17:15:31
   
?? mihai
Cont Sters

Inregistat: 20-09-2006
Mesaje: 130

donnaalba a scris:


Soryn a scris:

"Fi a mea" , ce ai scris e frumos si sincer , ai exprimat ce simt si eu ...nu inseamna ca ne plangem de mila ...eu iti multumesc , ma simt mai putin singur

 
    Chiar daca sint femeie , simt aceleasi lucruri ... si, drept sa spun, imi vine destul de des sa-mi pling de mila, chiar daca nu e... "de bon-ton" ! Am o mare si dureroasa problema si nu stiu cum sa scap . Nu pot renunta la cel pe care-l iubesc , desi sint atitea nopti in care-mi pling sufletul , in care-mi "ling ranile" , in asternutul rece, in patul prea mare ... Ziua, in fata oamenilor, nu-mi pot permite , dar noaptea ... M-am indragostit  cu tot sufletul , cu toata fiinta mea , fara nicio rezerva, acum aproape 5 ani si, desi au fost multe lacrimi, multa suferinta, tot mai sper ca intr-o zi ma va iubi si el . Spunea cineva ca femeile se indragostesc repede si tot atit de repede ... De ce nu pot fi si eu asa ? Puteti sa-mi dati o reteta a nemaiiubirii ? Cum sa fac sa-mi treaca , sa ma vindec de iubirea asta ? ...
Suna a roman siropos,gen Sandra Brown,sau telenovela facuta pe banda. Mi-e sila, e prea dulce,imi provoaca scarba atata dulcegarie,o sa fuck diabet.

19-10-2006 19:48:19
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Am avut si eu o perioada ,destul de mare in care ma dezgustau sentimentele astea  exprimate, ma bucur enorm ca mi-a trecut.
Acum imi dau seama cat de limitat eram si cat de mult am pierdut.
Aveam totusi o mica scuza , eram socat de mizeria umana , de ipocrizia societatii , de efortul pt a supravietui.
Eficacitatea materialista nu e incompatibila cu Romantismul  si  Umanismul
Orice criminal crede ca are motive intemeiate , e totusi un criminal ,chiar daca  doar prin exprimare


19-10-2006 22:16:22
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
ai vazut gurita de ce sunt acid...? imi cer iertare pt. clipa de slabiciune...promit sa nu mai fac ! dar ce imi dai la schimb? nu merit sa fiu recompensat pt. straduinta? stii blondino ! daca ai sani generosi si un cur obraznic, cu o curbura a coapselor lina si o piele catifelata m-ai cucerit! si sunt dispus sa si platesc ...ce zici ?

20-10-2006 14:42:14
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

ariela a scris:

fii-a-mea, de ce esti rau? Lasa oamenii sa spere.
Speranta nu face rau si iti da aripi.Daca tu te-ai plafonat si nu ai mai avut curajul sa o iei de la-nceput, problema ta, dar nu-i limita si pe altii.
Incurabile sunt doar bolile trupului.Cu sufletul e altceva:are nevoie de intelegere, iubire, rabdare.Aici nu exista incurabil..exista rabdare.Si nu exista incurabil, pt. ca aici nu exista imposibil.
Totul e posibil, doar daca nu devi propriul tau dusman si nu te inchizi in tine insuti, mintindu-te ca ti-e bine, ca e mai bine asa.

Doamne ! catalogandu-ma plafonat habar nu ai cat m-ai lovit...si sub centura,stii acolo unde-i greu voinicului ! iar speranta iti face rau...cateodata poate fi cel mai mare dusman: datorita sperantei pierzi timp, bani,demnitate si tot ceea ce mai poate fi pierdut...doamne de ce am impresia ca sunt cel mai destept,cel mai inteligent de aici dar si cel care poate gandi cel mai liberal de aici...eu le stiu pe toate,intr-un timp mi se spunea "stie-tot",insa mai mult de atat eu privesc adevarul nu doar de pe o parte a baricadei...la mine nu se imparte totul in alb-negru,pt. mine nuantele au o varietate fantastica aproape nelimitata; e drept! cromatica asta e fascinanta dar te si poate pierde scufundandu-te in amanunte neesentiale...dar si superficialitatea asta de a te cantona intr-o atitudine doar pt. ca da bine sau te simti tu excelent in postura aia...SORYNEEEE! binele nu este decat ceea ce te satisface pe tine PERSONAL , ceea ce iti da senzatia de fericire,dar daca uiti ca fericirea  e o himera nascuta de bucuria sufletului atunci risti ...mult prea mult ca sa merite costurile si castigurile...ah! sunt in criza de timp...


20-10-2006 14:53:13
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

fii-a-mea a scris:


ariela a scris:

fii-a-mea, de ce esti rau? Lasa oamenii sa spere.
Speranta nu face rau si iti da aripi.Daca tu te-ai plafonat si nu ai mai avut curajul sa o iei de la-nceput, problema ta, dar nu-i limita si pe altii.
Incurabile sunt doar bolile trupului.Cu sufletul e altceva:are nevoie de intelegere, iubire, rabdare.Aici nu exista incurabil..exista rabdare.Si nu exista incurabil, pt. ca aici nu exista imposibil.
Totul e posibil, doar daca nu devi propriul tau dusman si nu te inchizi in tine insuti, mintindu-te ca ti-e bine, ca e mai bine asa.

Doamne ! catalogandu-ma plafonat habar nu ai cat m-ai lovit...si sub centura,stii acolo unde-i greu voinicului ! iar speranta iti face rau...cateodata poate fi cel mai mare dusman: datorita sperantei pierzi timp, bani,demnitate si tot ceea ce mai poate fi pierdut...doamne de ce am impresia ca sunt cel mai destept,cel mai inteligent de aici dar si cel care poate gandi cel mai liberal de aici...eu le stiu pe toate,intr-un timp mi se spunea "stie-tot",insa mai mult de atat eu privesc adevarul nu doar de pe o parte a baricadei...la mine nu se imparte totul in alb-negru,pt. mine nuantele au o varietate fantastica aproape nelimitata; e drept! cromatica asta e fascinanta dar te si poate pierde scufundandu-te in amanunte neesentiale...dar si superficialitatea asta de a te cantona intr-o atitudine doar pt. ca da bine sau te simti tu excelent in postura aia...SORYNEEEE! binele nu este decat ceea ce te satisface pe tine PERSONAL , ceea ce iti da senzatia de fericire,dar daca uiti ca fericirea  e o himera nascuta de bucuria sufletului atunci risti ...mult prea mult ca sa merite costurile si castigurile...ah! sunt in criza de timp...


Daca te satisface sa ucizi , sa insulti  etc ....inseamna ca e bine????????

Nu vad decat egoism  extrem...nimic de invatzat ,nimic de apreciat, nimic interesant

Ultima modificare facuta de Soryn (20-10-2006 19:13:17)


20-10-2006 18:46:27
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
mda ! daca nu auzi ce iti convine e mai convenabil sa intorci spatele...ma rog fiecare cu ale lui...eu cred mai degraba ca ai venit ,ai vazut, te-ai scarbit bye,bye !

20-10-2006 21:14:28
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
fericirea este o stare a sufletului.....pentru ca fericirea vine din interior....

21-10-2006 00:06:43
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

fii-a-mea a scris:


ariela a scris:

fii-a-mea, de ce esti rau? Lasa oamenii sa spere.
Speranta nu face rau si iti da aripi.Daca tu te-ai plafonat si nu ai mai avut curajul sa o iei de la-nceput, problema ta, dar nu-i limita si pe altii.
Incurabile sunt doar bolile trupului.Cu sufletul e altceva:are nevoie de intelegere, iubire, rabdare.Aici nu exista incurabil..exista rabdare.Si nu exista incurabil, pt. ca aici nu exista imposibil.
Totul e posibil, doar daca nu devi propriul tau dusman si nu te inchizi in tine insuti, mintindu-te ca ti-e bine, ca e mai bine asa.

Doamne ! catalogandu-ma plafonat habar nu ai cat m-ai lovit...si sub centura,stii acolo unde-i greu voinicului ! iar speranta iti face rau...cateodata poate fi cel mai mare dusman: datorita sperantei pierzi timp, bani,demnitate si tot ceea ce mai poate fi pierdut...doamne de ce am impresia ca sunt cel mai destept,cel mai inteligent de aici dar si cel care poate gandi cel mai liberal de aici...eu le stiu pe toate,intr-un timp mi se spunea "stie-tot",insa mai mult de atat eu privesc adevarul nu doar de pe o parte a baricadei...la mine nu se imparte totul in alb-negru,pt. mine nuantele au o varietate fantastica aproape nelimitata; e drept! cromatica asta e fascinanta dar te si poate pierde scufundandu-te in amanunte neesentiale...dar si superficialitatea asta de a te cantona intr-o atitudine doar pt. ca da bine sau te simti tu excelent in postura aia...SORYNEEEE! binele nu este decat ceea ce te satisface pe tine PERSONAL , ceea ce iti da senzatia de fericire,dar daca uiti ca fericirea  e o himera nascuta de bucuria sufletului atunci risti ...mult prea mult ca sa merite costurile si castigurile...ah! sunt in criza de timp...


da....ai dreptate, ai o minte imensa, atit de vasta....incit te-ai pierdut in ea, numai de ea asculti.Dar sufletul unde e?....ai uitat de el sau s-a pierdut prin ,,gindirea aia liberala''? Te cred ca esti un ,,stie-tot'' la nivel de inmagazinare a informatiei, dar...ai o mare carenta:nu mai ai suflet....l-ai uitat pe undeva.Si eu cred ca un om complet trebuie sa aiba si minte, dar si suflet.Mintea si sufletul intr-un om trebuie sa fie direct proportionale. Asta e parerea mea.....dar daca tu crezi ca le stii pe toate si nu mai accepti decit pareri asemanatoare tie, care iti gadila orgoliul....e problema ta.

Ultima modificare facuta de ariela (21-10-2006 00:35:08)


21-10-2006 00:33:33
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
oare extremele se atrag si in dragoste ?

trebuie sa fim opusi sau complementari ?


21-10-2006 00:39:35
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Sigur ca intre mine si <fii-a-mea>, nu poate exista dragoste...suntem prea opusi.
Cred ca trebuie sa fim complementari...pt. o relatie stabila si deosebita.


21-10-2006 06:37:10
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
de ce mi s-a blocat acesul pe FORUM DE CATRE da_si_nu?

21-10-2006 11:28:09
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

ariela a scris:

Sigur ca intre mine si <fii-a-mea>, nu poate exista dragoste...suntem prea opusi.
Cred ca trebuie sa fim complementari...pt. o relatie stabila si deosebita.

o sa te surprinda cat de putine ne trebuie ca sa fie si dragoste...iar "opusi" fi serioasa! daca nu erai femeie nici nu ma incurcam cu tine...apropos ! imi esti simpatica...cel putin ce vad in poza...dar stii care e ambitia mea cea mai mare?


22-10-2006 09:39:51
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
sper ca nu ai ambitii cu fata asta....
credeam pina adineauri ca ambitiile sunt ceva personal..si nu se pun in aplicare pe alte persoane...ma rog stii ca eu mai mereu inteleg gresit..


22-10-2006 16:39:11
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
fii-a-ta....nu cred ca ne potrivim..... sincer.....eu am nevoie de un suflet mare, de un om cu o stare de constiinta inalta.Iar tu de multe ori...esti impulsiv si intri in jocuri, doar din placere.Uneori, ma intreb daca inveti cu adevarat ceva din ele, sau o faci doar asa....pt. a te distra.
Dar sunt curioasa, in legatura cu ambitia ta....fa-o publica.


22-10-2006 22:16:52
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505
am uitat...! ;)

23-10-2006 11:55:41
   
?? next_lvl
Cont Sters

Inregistat: 02-10-2006
Mesaje: 80
io cred ca orice comentariu pe tema asta este fara rost .... cred ca ne indragostim din cauza de problema::)) nu stiu ce sa zic  sunt o gramada de explicati si stiintifice si....... io zic ca mai interesant este de ce simti nevoia sa iubesti ?

26-10-2006 07:43:12
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 13-06-2005
Mesaje: 505

ariela a scris:

fii-a-ta....nu cred ca ne potrivim..... sincer.....eu am nevoie de un suflet mare, de un om cu o stare de constiinta inalta.Iar tu de multe ori...esti impulsiv si intri in jocuri, doar din placere.Uneori, ma intreb daca inveti cu adevarat ceva din ele, sau o faci doar asa....pt. a te distra.
Dar sunt curioasa, in legatura cu ambitia ta....fa-o publica.

sti care e cuvantul cheie in aceasta dilema :"cred"?precedat de o nefericita negatie...cu sufletul mare o mai scot eu la capat ca mai imprumut de la varul meu dar cu starea aia de constinta inalta...e mai greu ca eu nu am decat 1,75 si cu scarita dupa mine nu-mi place sa umblu (dar pt. tine ce nu fac eu? ;)


28-10-2006 08:09:47
   
?? robertt
Cont Sters

Inregistat: 26-10-2006
Mesaje: 13
Dragostea si iubireaeste un giuvaer de mare pret, dat in dar fiecarei fiinte umane. Daca l-ai pierdut viata ta nu mai are nici un sens........

30-10-2006 14:35:30
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
acel giuvaier se distruge prin pierdere ? oare unii pot avea 2 giuvaieruri ?unul al lor si celalalt gasit.. ?

30-10-2006 15:22:03
   
?? sara40
Cont Sters

Inregistat: 06-11-2006
Mesaje: 14
Iubirea imi daruieste intotdeauna libertatea. Iubirea
permite celuilalt sa faca tot ceea ce simte ca trebuie sa
faca. Indiferent ce hotaraste el ca il va transpune intr-o
stare de beatitudine, alegerea ii apartine in intregime.
Daca iubesc persoana respectiva, ii respect intimitatea. Nu
ma amestec in viata ei intima. Nu incerc sa impun nimic
fiintei sale interioare. Cerinta fundamentala a vietii este
urmatoarea: "Il accept pe celalalt asa cum este". Iar
iubirea nu incearca niciodata sa il schimbe pe celalalt in
conformitate cu ideea pe care o avem despre el. Nu incerc sa
ajustatez persoana pe ici pe colo, pentru a o potrivi cu un
sablon; nu procedez la fel ca toata lumea! Daca iubesc cu
adevarat, atunci nu am de pus nici o conditie. Iar daca nu
iubesc, atunci cine imi da dreptul sa pun conditii? Este
foarte clar. Daca iubesc, atunci nu se pune problema unor
conditii. Iubesc cealalta fiinta asa cum este ea. Nici daca
nu iubesc nu este nici o problema. Nu ma priveste ce face
celalalt: nu se pune problema nici unei conditii. Celalalt
poate sa faca tot ceea ce doreste. Daca gelozia dispare, iar
iubirea ramine totusi prezenta, atunci viata mea are ceva
care merita sa fie pastrat.


06-11-2006 01:53:20
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Ne creem iluzii cu propriie noastre minti, apoi ne indragostim de ele.
Atunci cind apare suferinta....sa ne aducem aminte si sa nu intrebam de ce.Iluziile sunt de vina.
Ceea ce nu ma doboara, mai ridica mult mai sus.
Sau daca altii pot sa se elibereze de suferinta si eu pot numai sa vreau asta.Restul sunt vorbe in vant.....


06-11-2006 01:08:07
   
?? Irenne
Cont Sters

Inregistat: 24-08-2006
Mesaje: 90
"Iubirea imi daruieste intodeauna libertatea"..cat de frumos Sara....numai redand libertate celor din jurul nostru suntem noi liberi....gelozia -o vanitate psihica ,un rau al omenirii ce a impanzit atatea inimi vesele cu veninul ei...si in libertate ca in orice dimensiune insa se cere simturi ,idei,minte si suflet ,constiinta de a nu incomoda ,de a nu face rau....pt.asta ne trebuie acel cult al responsabilitatii vietii...simplu spus :spiritualitate!



sara40 a scris:

Iubirea imi daruieste intotdeauna libertatea. Iubirea
permite celuilalt sa faca tot ceea ce simte ca trebuie sa
faca. Indiferent ce hotaraste el ca il va transpune intr-o
stare de beatitudine, alegerea ii apartine in intregime.
Daca iubesc persoana respectiva, ii respect intimitatea. Nu
ma amestec in viata ei intima. Nu incerc sa impun nimic
fiintei sale interioare. Cerinta fundamentala a vietii este
urmatoarea: "Il accept pe celalalt asa cum este". Iar
iubirea nu incearca niciodata sa il schimbe pe celalalt in
conformitate cu ideea pe care o avem despre el. Nu incerc sa
ajustatez persoana pe ici pe colo, pentru a o potrivi cu un
sablon; nu procedez la fel ca toata lumea! Daca iubesc cu
adevarat, atunci nu am de pus nici o conditie. Iar daca nu
iubesc, atunci cine imi da dreptul sa pun conditii? Este
foarte clar. Daca iubesc, atunci nu se pune problema unor
conditii. Iubesc cealalta fiinta asa cum este ea. Nici daca
nu iubesc nu este nici o problema. Nu ma priveste ce face
celalalt: nu se pune problema nici unei conditii. Celalalt
poate sa faca tot ceea ce doreste. Daca gelozia dispare, iar
iubirea ramine totusi prezenta, atunci viata mea are ceva
care merita sa fie pastrat.


06-11-2006 01:13:11
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Cred ca am sa-mi modific profilul in curind......Barbatul pe care il caut eu, nu am sa-l gasesc pe net.....deci....voi pastra doar prietenia.
Prietenii sunt bine veniti.


06-11-2006 01:30:25
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
vorbe n vant????

Ultima modificare facuta de Soryn (07-11-2006 20:40:36)


06-11-2006 06:17:51
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423

ariela a scris:

Cred ca am sa-mi modific profilul in curind......Barbatul pe care il caut eu, nu am sa-l gasesc pe net.....deci....voi pastra doar prietenia.
Prietenii sunt bine veniti.

dar esti sigura ca ai sa-l gasesti?....


06-11-2006 10:12:01
   
?? sara40
Cont Sters

Inregistat: 06-11-2006
Mesaje: 14
Iubirea care provine din minte este intotdeauna iubireura. Nu este vorba de doua cuvinte; este vorba intotdeauna de un singur cuvint: "iubireaura"; intre ele nu exista nici o linie despartitoare. Iubirea provenita din inima este intotdeauna dincolo de dualitate... Fiecare cauta acea iubire care depaseste dragostea si ura; din nefericire, cautarea are loc prin intermediul mintii, si acest fapt genereaza nefericire. Toti indragostitii simt esecul, deceptia, tradarea, insa niciunul nu considera ca este vina lui. In realitate, instrumentul pe care il folositi nu este potrivit. Este ca si cum cineva si-ar folosi ochii pentru a asculta muzica, realizind faptul ca astfel nu poate percepe nici un sunet. Insa ochii nu sunt facuti pentru a asculta, dupa cum urechile nu sunt facute pentru a vedea. Mintea este foarte practica, ea este un mecanism care calculeaza; mintea nu are nimic in comun cu iubirea. Iubirea va fi un haos, ea va rasturna totul. Inima nu are nimic in comun cu lucrurile practice, ea este mereu in vacanta. Ea poate iubi, si poate face acest lucru fara sa transforme iubirea in ura; ea nu este otravita de ura. Fiecare este in cautarea iubirii, insa instrumentul prin intermediul caruia se realizeaza cautarea nu este potrivit; si de aici - esecul. Iar oamenii, vazind ca iubirea aduce cu ea numai ura, se inchid in ei insisi, zicind: "Iubirea este o prostie". Construiesc un zid solid pentru a se apara impotriva iubirii. Facind insa acest lucru, vor fi lipsiti de cele mai mari bucurii ale vietii, vor fi lipsiti de tot ceea ce este cu adevarat valoros...

06-11-2006 21:26:38
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423
si vrei sa plang?...sa ma tavalesc pe jos?..las-o naibi..viata e mult mai aspra!..sau nu ai depasit varsta de 13 an1?

06-11-2006 21:36:06
   
?? kawacadabrantul
Cont Sters

Inregistat: 15-09-2006
Mesaje: 906
Interesant concept, iubireaura... ;) care exista poate doar din cauza nerecunoasterii lipsei de conditionari pe care o implica iubirea in sine, in stare pura - aia care face - oricit s-ar tavali unii de ris :D -, Universul sa functioneze.

06-11-2006 22:00:52
   
?? sara40
Cont Sters

Inregistat: 06-11-2006
Mesaje: 14
Iubirea este un lucru cu totul nou in viata omului. Animalele se reproduc, insa ele nu iubesc. Nu veti gasi nici un Romeo si Julieta, Laila si Manju, Shiri si Farhad, Soni si Mahival, printre bizoni. Nici un bizon nu este interesat de astfel de chestii romantice - ei sunt foarte practici: se reproduc. Iar natura este pe deplin multumita cu bizonii, aminteste-ti mereu acest lucru. Natura s-ar putea sa incerce sa distruga omenirea, insa nu va incerca sa distruga niciodata bizonii, magarii sau maimutele. Ei nu reprezinta deloc o problema. Iubirea este un fenomen cu totul nou, si ea a aparut odata cu constiinta umana.

06-11-2006 22:21:31
   
?? sara40
Cont Sters

Inregistat: 06-11-2006
Mesaje: 14
Priveste animalele, priveste pasarile: ele nu sunt triste, ele nu sunt frustrate. Niciodata nu o sa vezi un animal iesindu-si din fire. El este pe deplin multumit sa isi mestece aceeasi iarba in fiecare zi. El este aproape iluminat! Nu exista nici o tensiune, el este in deplina armonie cu natura, cu el insusi, cu tot ceea ce este. animalele nu fac partide pentru a revolutiona lumea, pentru a schimba capra in super-capra, pentru a face tapi religiosi sau virtuosi. Nici un animal nu este preocupat de vreun ideal uman. Cu siguranta ca animalele3 rid si intreaba: "Ce vi s-a intimplat? De ce nu puteti fi pur si simplu voi insiva? Ce nevoie aveti sa fiti altcineva?" Primul lucru este asadar acela de a te accepta, in mod profund, pe tine insuti.

06-11-2006 22:28:20
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

sara40 a scris:

Priveste animalele, priveste pasarile: ele nu sunt triste, ele nu sunt frustrate. Niciodata nu o sa vezi un animal iesindu-si din fire. El este pe deplin multumit sa isi mestece aceeasi iarba in fiecare zi.


????????????????????????????????????????????????

Ultima modificare facuta de SandieShaw (06-11-2006 22:38:50)


06-11-2006 22:36:09
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

sara40 a scris:

Priveste animalele.


Fato, cu siguranta  ti se potricesc spusele lui Bacon :
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc , ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea"
......................................................................................................
OFFTOPIC
Bun gasit, cumetre kawa !

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (06-11-2006 23:01:47)


06-11-2006 22:36:47
   
Pagini:  1 2 3 4    
Mergeti la