Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Postul Craciunului    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Vreme de 40 de zile, se cade sa ne pregatim sufletul si trupul pentru a intampina marea sarbatoare a Nasterii Domnului. Postul Craciunului este o perioada de curatire sufleteasca si trupeasca, abtinerea de la mancarea de dulce, rugaciunea spusa din inima si faptele bune fiind rasplatite prin impartasirea cu sfintele taine, primite ca o incununare a stradaniei crestinesti...DAR CATI DINTRE NOI FACEM ASTA?

20-11-2007 22:04:56
   
?? Dori-Dodo
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
nici amor nu avem voie?ce facem ,ii dam cu naftalina ?...eu  nu pot tine post...manc dulciuri cu pumnul ...mai ales turta dulce ;...iar de rugat ,nu numai 40 zile ma rog,ci seara de seara..."Doamne iti multumesc"..plus Tatal Nostru..restul stie Dumnezeu ce am nevoie ...poate la batraneti o sa calc mai des la Biserica...sunt un pacatos !


tasha 1951 a scris:

Vreme de 40 de zile, se cade sa ne pregatim sufletul si trupul pentru a intampina marea sarbatoare a Nasterii Domnului. Postul Craciunului este o perioada de curatire sufleteasca si trupeasca, abtinerea de la mancarea de dulce, rugaciunea spusa din inima si faptele bune fiind rasplatite prin impartasirea cu sfintele taine, primite ca o incununare a stradaniei crestinesti...DAR CATI DINTRE NOI FACEM ASTA?


20-11-2007 22:14:10
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

Vreme de 40 de zile, se cade sa ne pregatim sufletul si trupul pentru a intampina marea sarbatoare a Nasterii Domnului. Postul Craciunului este o perioada de curatire sufleteasca si trupeasca, abtinerea de la mancarea de dulce, rugaciunea spusa din inima si faptele bune fiind rasplatite prin impartasirea cu sfintele taine, primite ca o incununare a stradaniei crestinesti...DAR CATI DINTRE NOI FACEM ASTA?


Eu sigur nu. Oare de ce ar trebui să ne folosim doar de postul Crăciunului, postul Paştelui, etc. pentru "curăţire sufletească şi trupească"? De ce să nu fie asta în fiecare zi? :)


20-11-2007 23:39:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
In fiecare zi?
Hai zau???...cred ca glumesti....cxine rezista trupeste...sa nu se infrupte?...ca deh...de mancare stii cum e ,ne mai lipsim...=D=D=D


21-11-2007 01:41:54
   
?? crime_the_sex
Cont Sters

Inregistat: 29-08-2007
Mesaje: 35
in biserica am intrat de 3 ori... prima data am fost dus cu forta si aproape ca am fost innecat iar celelalte 2 dati  sa raspuns cu DA!
poate ca am citit sau auzit.....dar sa te abtii si sa rivnesti la ceva e mai rau decit daca nu te abtiiiiiiii! pina la urma si la coada eu nu pot zice nu borcanului cu Nutella.....


21-11-2007 02:44:23
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

In fiecare zi?
Hai zau???...cred ca glumesti....cxine rezista trupeste...sa nu se infrupte?...ca deh...de mancare stii cum e ,ne mai lipsim...=D=D=D


Scuze de confuzie :) ÃŽnseamnă că avem concepţii diferite despre ce presupune o curăţenie trupească şi sufletească" :)

Ultima modificare facuta de Lake (21-11-2007 11:44:00)


21-11-2007 11:43:49
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:


tasha 1951 a scris:

In fiecare zi?
Hai zau???...cred ca glumesti....cxine rezista trupeste...sa nu se infrupte?...ca deh...de mancare stii cum e ,ne mai lipsim...=D=D=D


Scuze de confuzie :) ÃŽnseamnă că avem concepţii diferite despre ce presupune o curăţenie trupească şi sufletească" :)

Glumeam ,Lake..nici chiar asa,eu deh,spun multe...dar nu o lua ad literam...=)


22-11-2007 00:41:42
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Nu iau ad literam :) Fiecare are percepţia, concepţia şi înţelegerea proprie asupra lumii interioare şi înconjurătoare.
Oricum, pe topicul ăsta m'am băgat şi eu ca musca'n lapte, pentru că, nefiind creştin, nu am treabă cu posturile şi cu ritualurile creştine :) Dar îmi dau şi eu cu părerea, deh, nu costă nimic... :D :D :D

Ultima modificare facuta de Lake (22-11-2007 13:11:34)


22-11-2007 11:20:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Asa e sa-ti dai cu parerea chiar nu costa,ba ne face chiar placere ...tu ai un fel anume de a o face...=D

22-11-2007 12:26:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
SUNT UN PACATOS, PARINTE !!!
                              de Ion Minulescu
La parintele Vintila
Vine-Arvinte, cam sfios
Si se roaga: - Fie-ti mila
De un suflet pacatos!

Chiar in saptamina mare
Cind tot omul e smerit
Si posteste cu-ndurare,
Uite, am pacatuit !

-Ai furat ? intreaba popa
-Nu prea sfinte! Fara vrere
M-am dat raului si hopa
In gradina c'o muiere !

-Vai de mine, vai de mine...
Greu pacat ai savirsit...
Insa daca-mi spui cu cine,
Poate vei fi mantuit.

-Nu pot, a raspuns Arvinte
Sa-mi fac chinul si mai greu
Nu pot s-o divulg Parinte
Ca ma bate Dumnezeu !

........Era'nalta si frumoasa,
Parul blond si ochi de jar,
Gura dulce,voluptoasa,
Dintii de margaritar...

-Nu cumva ai fost cu Tantzi
Din Smirdan, de peste drum ?
-Nu pot s-o divulg ca Domnul
Ma trazneste chiar acum !

.......Si-avea flori la cingatoare,
Trup de crin imbobocit,

Mijlocel de fata mare,
Numai buna de iubit..

-Poate-ai fost cu Mitza Creatza
Cea usoara ca un fulg ?
-Cere-mi tot, ba chiar si viata,
Insa nu pot s-o divulg !

.......Durdulie, 'mbujorata,
Numai cintec, numai joc,
Cind te-a strins in brate-odata,
Ai simtit in vine foc !

-Mai Arvinte-ai fost cu Leana
Care sade pe Neptun ?
-Oh! Degeaba-mi zgindari rana,
Fiindca tot nu pot sa spun !

......O comoara tainuita,
Fruct in dragoste scaldat,
Toata plina de ispita,
Toata plina de pacat!

- Bine,du-te ,mediteaza,
Si vii miine mai dispus,
Domnul sa te aibe-n paza!
-Sarut dreapta ! Si s-a dus .

Ajungind in colt, ca vintu'
S-a-ntilnit cu Calistrat
Care ntreba: -Ei, Prea Sfintul
De pacat te-a dezlegat ?

-Inca nu ! raspunse Arvinte
Foarte vesel si vioi,
Dar aflai de la Parinte
Inca trei adrese noi !


30-11-2007 17:37:06
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
Minulescu,Cosbuc si Eminescu sunt cei mai buni,de neegalat as zice eu!

30-11-2007 17:42:57
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

onoyoko a scris:

Minulescu,Cosbuc si Eminescu sunt cei mai buni,de neegalat as zice eu!

Poezie are talcul ei...si ma amuzase,iar Minulescu este unul dintre poetii dragi mie,lista ar putea continua,avem multi poeti fara egal...Sorescu spre exemplu mi-a placut din tot sufletul...urmaream fiecare volum ,abia asteptam sa-l am in mana...=)..stiam zeci de poezii pe de rost...=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (30-11-2007 18:33:19)


30-11-2007 18:31:52
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
pentru a scrie poezie nu-ti tr.talent ,iti tr.dor-(Nichita Stanescu)...cel ce avea Miorite in loc de ochi....alaturi de:Eminescu ,Goga,Arghezi,Bacovia si Blaga !....


tasha 1951 a scris:


onoyoko a scris:

Minulescu,Cosbuc si Eminescu sunt cei mai buni,de neegalat as zice eu!

Poezie are talcul ei...si ma amuzase,iar Minulescu este unul dintre poetii dragi mie,lista ar putea continua,avem multi poeti fara egal...Sorescu spre exemplu mi-a placut din tot sufletul...urmaream fiecare volum ,abia asteptam sa-l am in mana...=)..stiam zeci de poezii pe de rost...=)


30-11-2007 21:37:05
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

tasha 1951 a scris:

SUNT UN PACATOS, PARINTE !!!
                              de Ion Minulescu
La parintele Vintila
Vine-Arvinte, cam sfios

Tashico, de ce-i pui tu in spinare lui Minulescu, ce nu a scris nicodata ?!!! Poezia ii apartine lui Ion Pribeagu !
Si sa nu-mi vii acum cu cine stie ca linck-uri, ca sa-mi dovedesti ca ma-nsel, ca Google-i prostu-prostilor in privinta asta ! Observa-i si tu stilul, versificatia, rimele si p-orma mai vorbim...

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (30-11-2007 23:42:04)


30-11-2007 23:39:40
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

P. Pan 63 a scris:


tasha 1951 a scris:

SUNT UN PACATOS, PARINTE !!!
                              de Ion Minulescu
La parintele Vintila
Vine-Arvinte, cam sfios

Tashico, de ce-i pui tu in spinare lui Minulescu, ce nu a scris nicodata ?!!! Poezia ii apartine lui Ion Pribeagu !
Si sa nu-mi vii acum cu cine stie ca linck-uri, ca sa-mi dovedesti ca ma-nsel, ca Google-i prostu-prostilor in privinta asta ! Observa-i si tu stilul, versificatia, rimele si p-orma mai vorbim...

Sincer am gasit pe net..mai precis pe blogul unei amice de pe netlog....mi-a placut si n-am stat sa analizez cum spui tu...am dat copy cum am scris si cam asta e...ma ierte Ion Pribeagu ca l-am vaduvit de haioasa-i poezie...=D=D
Iar legat de Google...coane nu fi si tu asa drastic...ca doar nu-i fi tu Mafalda sa le stii pe toate...;)
=D=D


01-12-2007 02:18:52
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

tasha 1951 a scris:


P. Pan 63 a scris:


tasha 1951 a scris:

SUNT UN PACATOS, PARINTE !!!
                              de Ion Minulescu
La parintele Vintila
Vine-Arvinte, cam sfios

Tashico, de ce-i pui tu in spinare lui Minulescu, ce nu a scris nicodata ?!!! Poezia ii apartine lui Ion Pribeagu !
Si sa nu-mi vii acum cu cine stie ca linck-uri, ca sa-mi dovedesti ca ma-nsel, ca Google-i prostu-prostilor in privinta asta ! Observa-i si tu stilul, versificatia, rimele si p-orma mai vorbim...


Iar legat de Google...coane nu fi si tu asa drastic...ca doar nu-i fi tu Mafalda sa le stii pe toate...;)
=D=D

Nu, da-s neam cu ea, ca-i e matusha de-a doua unui cumatru a unei verisoare a nashe-mi .


05-12-2007 14:16:09
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

P. Pan 63 a scris:


tasha 1951 a scris:


P. Pan 63 a scris:


Tashico, de ce-i pui tu in spinare lui Minulescu, ce nu a scris nicodata ?!!! Poezia ii apartine lui Ion Pribeagu !
Si sa nu-mi vii acum cu cine stie ca linck-uri, ca sa-mi dovedesti ca ma-nsel, ca Google-i prostu-prostilor in privinta asta ! Observa-i si tu stilul, versificatia, rimele si p-orma mai vorbim...


Iar legat de Google...coane nu fi si tu asa drastic...ca doar nu-i fi tu Mafalda sa le stii pe toate...;)
=D=D

Nu, da-s neam cu ea, ca-i e matusha de-a doua unui cumatru a unei verisoare a nashe-mi .

Stiam pe vremuri un banc..cam dezvelit...o sa ti-l spun pe messenger doar ca una din replicile finale ale bancului mi-a ramas in minte ti-o spun doar pe aceea "Serios?"...=D=D=D


05-12-2007 16:47:00
   
Pagini: 1    
Mergeti la