Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Sunteti vanitosi?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
asa cum stiu eu...destinul e urzit,harazit de cel ce ne-a dat voie sa ne nastem...iar soarta e drumul ce-l alegi....mey...e complexa filosofia asta a vietii...mai bine da-mi un creion cu guma sa sterg din memorie durerea....mai bine da-mi creionul fin ascutit sau luneta....

Ultima modificare facuta de un vis mangaios (10-12-2007 22:37:21)


10-12-2007 22:35:37
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Atunci nu'ţi pot răspunde la Ă®ntrebare :)

10-12-2007 22:37:54
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
nu caut raspunsuri ,caut un barbat,,,ai tu sa-mi dai..io mi-s toanta rau...nu mai stiu care e barbat si care animal...
Lake a scris:

Atunci nu'ţi pot răspunde la Ă®ntrebare :)


Ultima modificare facuta de un vis mangaios (10-12-2007 22:42:15)


10-12-2007 22:41:59
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

un vis mangaios a scris:

nu caut raspunsuri ,caut un barbat,,,ai tu sa-mi dai..io mi-s toanta rau...nu mai stiu care e barbat si care animal...


Nu cunosc vreun bărbat ca să Ă®ţi pot "da" :) Nu mă ofer nici pe mine, căci nu caut asta. Aşadar, cum scrie sub capacele de Coca Cola: "caută Ă®n continuare" :)
Nu'mi pari toantă; ai un suflet visător. Din punctul meu de vedere, bărbaţii, ca şi femeile, sunt Ă®nrudite cu neamul animalelor.
Aşadar, nu ai căutat răspunsuri, dar ţi'am dat câte nu poţi duce :D :D :D Acum pupă băiatul la Vis Mângâios :)


10-12-2007 22:51:05
   
?? johnysys
Cont Sters

Inregistat: 10-12-2007
Mesaje: 4

un vis mangaios a scris:

asa cum stiu eu...destinul e urzit,harazit de cel ce ne-a dat voie sa ne nastem...iar soarta e drumul ce-l alegi....mey...e complexa filosofia asta a vietii...mai bine da-mi un creion cu guma sa sterg din memorie durerea....mai bine da-mi creionul fin ascutit sau luneta....



Draga "un vis mangaios", destinul si soarta sunt doua cuvinte sinonime si oricum ar fi destinul/soarta/ karma este direct influentata de prezent si de alegerile pe care le facem constienti sau inconstienti in fiecare clipa a vietii. Iar Cel ce "ne-a dat voie sa ne nastem", nu ne-a urzit nimic dinainte, "ne-a dat voie sa ne nastem" pentru a evolua (sau involua dupa caz), iar acest lucru il putem face bineinteles invatand in fiecare clipa, iar cand suntem atat de "incapatanati" si nu vrem sa intelegem sau sa vedem, incearca prin "metode soc" asa cum e si acea durere de care vrei sa scapi (desi nu stiu care e aceea). "Totul se intampla cu un motiv", trebuie doar sa intelegem de ce, sa invatam si sa trecem mai departe.
Un mare intelept a spus: "Cauza tuturor suferintelor este atasamentul."

PS: Daca te simti ofensata imi cer scuze, nu am intentionat asta.


10-12-2007 23:10:51
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
cuiva ii suntem cobai....zi-mi de ce nu e dreptate pe Pamant...din cauza Evei?...

10-12-2007 23:17:01
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
asa mi-a explicat un preot ....destin e destin,soarta e soarta..acu'na..si tu...
johnysys a scris:


un vis mangaios a scris:

asa cum stiu eu...destinul e urzit,harazit de cel ce ne-a dat voie sa ne nastem...iar soarta e drumul ce-l alegi....mey...e complexa filosofia asta a vietii...mai bine da-mi un creion cu guma sa sterg din memorie durerea....mai bine da-mi creionul fin ascutit sau luneta....



Draga "un vis mangaios", destinul si soarta sunt doua cuvinte sinonime si oricum ar fi destinul/soarta/ karma este direct influentata de prezent si de alegerile pe care le facem constienti sau inconstienti in fiecare clipa a vietii. Iar Cel ce "ne-a dat voie sa ne nastem", nu ne-a urzit nimic dinainte, "ne-a dat voie sa ne nastem" pentru a evolua (sau involua dupa caz), iar acest lucru il putem face bineinteles invatand in fiecare clipa, iar cand suntem atat de "incapatanati" si nu vrem sa intelegem sau sa vedem, incearca prin "metode soc" asa cum e si acea durere de care vrei sa scapi (desi nu stiu care e aceea). "Totul se intampla cu un motiv", trebuie doar sa intelegem de ce, sa invatam si sa trecem mai departe.
Un mare intelept a spus: "Cauza tuturor suferintelor este atasamentul."

PS: Daca te simti ofensata imi cer scuze, nu am intentionat asta.


10-12-2007 23:17:53
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
si ce mey nu e frumos sa si visam?.....ete-te la el ,parca nu te-ai visat in pat cu Angeline Jolie...
Lake a scris:


un vis mangaios a scris:

nu caut raspunsuri ,caut un barbat,,,ai tu sa-mi dai..io mi-s toanta rau...nu mai stiu care e barbat si care animal...


Nu cunosc vreun bărbat ca să Ă®ţi pot "da" :) Nu mă ofer nici pe mine, căci nu caut asta. Aşadar, cum scrie sub capacele de Coca Cola: "caută Ă®n continuare" :)
Nu'mi pari toantă; ai un suflet visător. Din punctul meu de vedere, bărbaţii, ca şi femeile, sunt Ă®nrudite cu neamul animalelor.
Aşadar, nu ai căutat răspunsuri, dar ţi'am dat câte nu poţi duce :D :D :D Acum pupă băiatul la Vis Mângâios :)


10-12-2007 23:19:32
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

un vis mangaios a scris:

cuiva ii suntem cobai....zi-mi de ce nu e dreptate pe Pamant...din cauza Evei?...


Poate că suntem cobaii cuiva, poate că nu. Sau ambele.
Povestea Evei mi se pare o alegorie. Cât despre dreptate... lucrurile sunt mult prea vaste ca să le fi putut cuprinde pe toate. Dar, simplificând, aşa cum creşterea urmează naşterii, declinul creşterii, moartea declinului şi o nouă naştere morţii, cred că Ă®ntotdeauna există acel ceva pe care l'aş putea numi "dreptate".


10-12-2007 23:22:57
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

un vis mangaios a scris:

si ce mey nu e frumos sa si visam?.....ete-te la el ,parca nu te-ai visat in pat cu Angeline Jolie...


Dacă, prin ceea ce spuneai, te refereai la "sex", atunci nu spun nu :)
Dar Ă®mi părea că faci referire la alte lucruri, când puneai problema celui bărbat ;)


10-12-2007 23:24:59
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
pupa fata....merg sa pap fasolica cu varza murata...mmmm,apoi o bericioaica...si pe urma ...fir-ar sa fie....,...chiar nu e dreptate!


Lake a scris:


un vis mangaios a scris:

si ce mey nu e frumos sa si visam?.....ete-te la el ,parca nu te-ai visat in pat cu Angeline Jolie...


Dacă, prin ceea ce spuneai, te refereai la "sex", atunci nu spun nu :)
Dar Ă®mi părea că faci referire la alte lucruri, când puneai problema celui bărbat ;)


10-12-2007 23:29:13
   
?? johnysys
Cont Sters

Inregistat: 10-12-2007
Mesaje: 4

un vis mangaios a scris:

cuiva ii suntem cobai....zi-mi de ce nu e dreptate pe Pamant...din cauza Evei?...


Of of, mai "un vis mangaios" cred ca trebuie sa vb serios. :)
Suntem cobaii propriilor noastre minti. Dualitatea exista doar in mintea noastra. Noi am creat binele si raul, dreptatea si nedreptatea. Dumnezeu nu imparte oamenii in frumosi si urati, incearca sa ne ajute la fiecare pas si "nu da nimanui mai mult decat poate sa duca." Iar dreptatea asta e relativa rau daca pot spune asa. E ca si cum ai spune ca bolile sunt un lucru rau. Ei bine...nu e adevarat, e unul dintre cele mai bune lucruri care ni se poate intampla. De ce? Pentru ca ne arata clar ca suntem pe o cale gresita si trebuie sa schimbam ceva. Ce si de ce? Cum si in ce fel? Ar insemna sa ocup tot forumul cu asfel de comentarii. Asa ca mai bine daca vrei, poti sa-mi trimiti un mesaj si o sa incerc sa te ajut cum pot.

Have a nice life.


10-12-2007 23:37:02
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Nu o lua Ă®ntrutotul Ă®n serios pe "Un Vis Mângâios"; Ă®i place poezia şi Ă®ntoarce visele printre cuvinte versificate. :)

Ultima modificare facuta de Lake (10-12-2007 23:47:52)


10-12-2007 23:47:32
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
ai mey.......mersik oricum ,dar tot pe-a mea o tin ,sunt capoasa uneori ....iau viata asa cum e ,incerc sa fiu buna atunci cand e cazul,manioasa sau asa cum simt eu...sa ma rog seara si sa dansez frate...asa ma simt io cel mai bine...iar aia cu bolile ..ne-a captusit pe toti ,nu ai vazut copil de 2 ani cu cancer...ce mai....e viata dura..dar a naibii asa de frumoasa!!!!


johnysys a scris:


un vis mangaios a scris:

cuiva ii suntem cobai....zi-mi de ce nu e dreptate pe Pamant...din cauza Evei?...


Of of, mai "un vis mangaios" cred ca trebuie sa vb serios. :)
Suntem cobaii propriilor noastre minti. Dualitatea exista doar in mintea noastra. Noi am creat binele si raul, dreptatea si nedreptatea. Dumnezeu nu imparte oamenii in frumosi si urati, incearca sa ne ajute la fiecare pas si "nu da nimanui mai mult decat poate sa duca." Iar dreptatea asta e relativa rau daca pot spune asa. E ca si cum ai spune ca bolile sunt un lucru rau. Ei bine...nu e adevarat, e unul dintre cele mai bune lucruri care ni se poate intampla. De ce? Pentru ca ne arata clar ca suntem pe o cale gresita si trebuie sa schimbam ceva. Ce si de ce? Cum si in ce fel? Ar insemna sa ocup tot forumul cu asfel de comentarii. Asa ca mai bine daca vrei, poti sa-mi trimiti un mesaj si o sa incerc sa te ajut cum pot.

Have a nice life.


10-12-2007 23:49:59
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
waw..ai inceput sa ma cunosti cat de cat..felicitari!


Lake a scris:

Nu o lua Ă®ntrutotul Ă®n serios pe "Un Vis Mângâios"; Ă®i place poezia şi Ă®ntoarce visele printre cuvinte versificate. :)


10-12-2007 23:50:39
   
?? johnysys
Cont Sters

Inregistat: 10-12-2007
Mesaje: 4
Pai si eu...un "nou venit" si total neprevenit.....abia acum am....."auzit". :D

10-12-2007 23:51:14
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
sa nu pleci si tu cum dispar unii de pe forum....mai povestim ici ce am fost intr-o viata anterioara....


johnysys a scris:

Pai si eu...un "nou venit" si total neprevenit.....abia acum am....."auzit". :D


Ultima modificare facuta de un vis mangaios (11-12-2007 13:18:19)


10-12-2007 23:53:59
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

un vis mangaios a scris:

ai mey.......mersik oricum ,dar tot pe-a mea o tin ,sunt capoasa uneori ....iau viata asa cum e ,incerc sa fiu buna atunci cand e cazul,manioasa sau asa cum simt eu...sa ma rog seara si sa dansez frate...asa ma simt io cel mai bine...iar aia cu bolile ..ne-a captusit pe toti ,nu ai vazut copil de 2 ani cu cancer...ce mai....e viata dura..dar a naibii asa de frumoasa!!!!


Boala este răspunsul trupului la lucrurile către care l'am dus. E semnalul său de alarmă şi, Ă®n acelaşi timp, Ă®ncercarea sa de a se adapta la noua situaţie. Boala copilului mic este rodul moştenirii părinţilor.
Asta raportându'ne strict la partea "medicinală".
Acesta e vârful aisbergului. Dincolo de asta, mai sunt multe. Mult mai multe. Dacă ne uităm doar la vârful aisbergului, poate fi vorba de nedreptate, Ă®ntr'adevăr.


10-12-2007 23:55:18
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

johnysys a scris:

Pai si eu...un "nou venit" si total neprevenit.....abia acum am....."auzit". :D

Esti foarte bine venit pe forum..mai ales ca primele tale postari sunt cu bune intentii...=)


10-12-2007 23:55:22
   
?? johnysys
Cont Sters

Inregistat: 10-12-2007
Mesaje: 4
Se pare ca am creat o noua polemica prin exemplul meu cu bolile. Vroiam doar sa subliniez ca suntem superficiali si judecam subiectiv, iar asa cum a zis si Lake nu vedem decat varful aisbergului. Nu suntem constienti nici macar de propriul spirit, ce sa mai zic de toate mecanismele care pun in miscare intregul univers. :)

11-12-2007 00:02:48
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Ăsta'i rostul forumurilor, să se işte polemici :) Altfel, am sta cu toţii liniştiţi pe fotoliu şi ne'am uita la televizor sau am citi o carte :)
Dacă am privi mai des tabloul de ansamblu (atât cât putem vedea din el), Ă®n loc să ne concentrăm atenţia doar asupra unor detalii, am avea mai puţine frustrări. Am Ă®ncepe să deschidem ochii, se acceptăm că nu controlăm totul.

Ultima modificare facuta de Lake (11-12-2007 00:10:47)


11-12-2007 00:09:01
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
john...tu ai citit multe carti...e bine si asa,spre cunoastere......dar din propria-mi experienta ,tot viata ne invata sa murim frumos!..iar in amor,nicio literatura,sau toate bibliotecile din lume nu ne poate invata sa simtim si sa iubim dulce si cu daruire...pofticios si tandru...pasional...



johnysys a scris:

Se pare ca am creat o noua polemica prin exemplul meu cu bolile. Vroiam doar sa subliniez ca suntem superficiali si judecam subiectiv, iar asa cum a zis si Lake nu vedem decat varful aisbergului. Nu suntem constienti nici macar de propriul spirit, ce sa mai zic de toate mecanismele care pun in miscare intregul univers. :)


11-12-2007 00:16:16
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

un vis mangaios a scris:

john...tu ai citit multe carti...e bine si asa,spre cunoastere......dar din propria-mi experienta ,tot viata ne invata sa murim frumos!..iar in amor,nicio literatura,sau toate bibliotecile din lume nu ne poate invata sa simtim si sa iubim dulce si cu daruire...pofticios si tandru...pasional...


Te referi la moartea trupului?


11-12-2007 00:20:53
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Lake ...nu mai vb cu tine....iar ma ametesti cu filosofia...poi cine moare ,nu trupul?sufletul bazdacaie ....cine poate mey sa stie ce-om ajunge>/?....Dumnezeu cu mila lui...suntem mici ca boabele de nisip...


Lake a scris:


un vis mangaios a scris:

john...tu ai citit multe carti...e bine si asa,spre cunoastere......dar din propria-mi experienta ,tot viata ne invata sa murim frumos!..iar in amor,nicio literatura,sau toate bibliotecile din lume nu ne poate invata sa simtim si sa iubim dulce si cu daruire...pofticios si tandru...pasional...


Te referi la moartea trupului?


11-12-2007 00:28:24
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

un vis mangaios a scris:

Lake ...nu mai vb cu tine....iar ma ametesti cu filosofia...poi cine moare ,nu trupul?sufletul bazdacaie ....cine poate mey sa stie ce-om ajunge>/?....Dumnezeu cu mila lui...suntem mici ca boabele de nisip...


Cum spune un artist popular, "Jana nu e moartă, Jana se transformă" :)
Dacă'mi spui că suntem mici ca boabele de nisip, Ă®ţi voi spune că suntem infiniţi. Dacă'mi spui că suntem infiniţi, Ă®ţi voi spune că suntem boabe de nisip. Iar cele două afirmaţii ale mele nu se vor contrazice deloc.
Şi te ameţesc cu filozofia pentru că nu te pot ameţi Ă®n alte feluri, Vis Drag şi Mângâios... :D


11-12-2007 00:33:41
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
waw!..Lake,inca putin si treci pe alt topic...
e buna si filozofia asta,te poti ascunde inteligent dupa cuvinte...=)


11-12-2007 02:31:07
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Ce să fac, amestesc şi eu topicurile ca să pot ţine pasul cu visele versificate ale Visului Mângâios, că altfel rămân de căruţă... ;)

11-12-2007 11:29:46
   
Pagini:  1 2 3 4    
Mergeti la