Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / ce se intimpla cu fetele de azi nu mai cred in dragoste ,,romantism''    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? vasy1976
Cont Sters

Inregistat: 13-01-2008
Mesaje: 1
of......dragostea asta..........

18-01-2008 17:48:03
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
boala si tratament...


vasy1976 a scris:

of......dragostea asta..........


18-01-2008 18:47:36
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
De unde-ai scos-o ca nu mai cred, cumetre Vasy? (aaaa... procentul lor o fi in scadere comparativ cu alea materialiste, poate vrei sa zici).

Ai un exemplu de romantica incurabila chiar sub postarea ta. ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (18-01-2008 18:53:15)


18-01-2008 18:52:46
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

De unde-ai scos-o ca nu mai cred, cumetre Vasy? (aaaa... procentul lor o fi in scadere comparativ cu alea materialiste, poate vrei sa zici).

Ai un exemplu de romantica incurabila chiar sub postarea ta. ;)


Mai degraba cu romantismul se intampla ceva decat cu fetele.  Azi, romantismul si-a pierdut in mare masura autenticitatea.  Ca sa produci un gest, un panseu, ceva romantic, trebuie sa fii intr-un anumit fel, sa fii capabil de romantism, iar oamenii de azi si-au pierdut mult din aceasta capacitate, castigand in schimb mai multa abilitate de a sesiza falsul.


19-01-2008 02:36:27
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510

alintatura a scris:


Xtremul a scris:

De unde-ai scos-o ca nu mai cred, cumetre Vasy? (aaaa... procentul lor o fi in scadere comparativ cu alea materialiste, poate vrei sa zici).

Ai un exemplu de romantica incurabila chiar sub postarea ta. ;)


Mai degraba cu romantismul se intampla ceva decat cu fetele.  Azi, romantismul si-a pierdut in mare masura autenticitatea.  Ca sa produci un gest, un panseu, ceva romantic, trebuie sa fii intr-un anumit fel, sa fii capabil de romantism, iar oamenii de azi si-au pierdut mult din aceasta capacitate, castigand in schimb mai multa abilitate de a sesiza falsul.


Sunt foarte aproape sa cred ... ca aveti dreptate ! dar ... nu vreau ! Un "fals" este un "fals" ... oricum ar fi exprimat !  Dar ... adevarul e .... dincolo de noi  ! ..... spunea cineva ...


19-01-2008 05:01:32
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

niladam a scris:


alintatura a scris:

Mai degraba cu romantismul se intampla ceva decat cu fetele.  Azi, romantismul si-a pierdut in mare masura autenticitatea.  Ca sa produci un gest, un panseu, ceva romantic, trebuie sa fii intr-un anumit fel, sa fii capabil de romantism, iar oamenii de azi si-au pierdut mult din aceasta capacitate, castigand in schimb mai multa abilitate de a sesiza falsul.


Sunt foarte aproape sa cred ... ca aveti dreptate ! dar ... nu vreau ! Un "fals" este un "fals" ... oricum ar fi exprimat !  Dar ... adevarul e .... dincolo de noi  ! ..... spunea cineva ...


OK, sa mai cercetam putin - ce (sau cum) este adevarul romantic? :)


19-01-2008 13:08:05
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510

alintatura a scris:


niladam a scris:


alintatura a scris:

Mai degraba cu romantismul se intampla ceva decat cu fetele.  Azi, romantismul si-a pierdut in mare masura autenticitatea.  Ca sa produci un gest, un panseu, ceva romantic, trebuie sa fii intr-un anumit fel, sa fii capabil de romantism, iar oamenii de azi si-au pierdut mult din aceasta capacitate, castigand in schimb mai multa abilitate de a sesiza falsul.


Sunt foarte aproape sa cred ... ca aveti dreptate ! dar ... nu vreau ! Un "fals" este un "fals" ... oricum ar fi exprimat !  Dar ... adevarul e .... dincolo de noi  ! ..... spunea cineva ...


OK, sa mai cercetam putin - ce (sau cum) este adevarul romantic? :)


Intrebarea nu e grea ... raspunsul ma incurca ! Acel adevar pe care nu il spune nimeni de teama ca s-ar implini ! Romantismul e doar o stare, nu "de fapt" , la care, atunci cand ajungem, nu mai vrem sa ne intoarcem la crudul adevar !   
P.S.   Nu "cerceta" aceste legi... caci vei putea sa le-ntelegi


19-01-2008 19:49:45
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
in dragoste ,unii oameni incearca sa impuna celor pe care ii iubesc acea fidelitate de care ei nu sunt capabili..n-ar recunoaste pt.nimic in lume ca nici ei ,care se scandalizeaza,nu le prea au cu fidelitatea...

19-01-2008 20:40:29
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Blanzi sau irascibili ,cerebrali sau senzuali ,inteligenti sau marginiti ,voluntari sau apatici ,jucam in viata dupa cum ne canta temperamentul  nostru,al fiecaruia.Suntem liberi sa-l schimbam cu un alt temperament ,sa ne adaptam imprejurarilor ,de a-l domoli sau de a-l mangaia..totul depinde de talentul nostru de a-l prelucra.

19-01-2008 20:55:55
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510
Gata ... Nu mai spun nimic ...

19-01-2008 21:00:17
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
normal ca nu mai cred ! cururile alea mari cat hardaiele cu ce sa le ingrashe ?....cu romantism sau cu lovele !    daca stai pe strada shi te uitzi la trecatoare doar 10% din trecatoare sunt subtzirele ...restu' nishte batoze hahaite al'de parashuta aia de nichita ! hihihihi

19-01-2008 22:10:39
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Rumani exterminatzi prostia shi grasele ....hihihi !

19-01-2008 22:11:25
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

niladam a scris:


alintatura a scris:

...ce (sau cum) este adevarul romantic? :)


Intrebarea nu e grea ... raspunsul ma incurca ! Acel adevar pe care nu il spune nimeni de teama ca s-ar implini ! Romantismul e doar o stare, nu "de fapt" , la care, atunci cand ajungem, nu mai vrem sa ne intoarcem la crudul adevar !   
P.S.   Nu "cerceta" aceste legi... caci vei putea sa le-ntelegi


Adica romantismul nu-i decat o "dulce amagire". :)  In rest, ca sa vedeti unde am putea gasi raspunsul la intrebarea care dadea numele topicului - sa fie oare adevarul de astazi mai *crud* si, ca atare, mai insistent?


20-01-2008 00:28:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Practic, viaţa e făcută din suferinţă, dar dacă nu suferim, ne putem mulţumi cu acapararea unei experienţe de viaţă, de care vom avea nevoie mai tîrziu. Modernismul din jurul nostru distruge adevăratele valori morale ale îndrăgostiţilor. Viaţa e scurtă, iar tentaţiile sînt multe şi parcă ne urmăresc neîncetat. Cîndva, Camus spunea: "Să dărui totul, să sacrifici totul fără speranţa de răsplată, asta înseamnă iubire". Dar cîţi dintre îndrăgostiţi de azi ar face aşa ceva?

20-01-2008 03:24:43
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
ÃŽmi permit să te contrazic, dragă Tasha :)
Viaţa NU e făcută din suferinţă.


20-01-2008 03:26:07
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

ÃŽmi permit să te contrazic, dragă Tasha :)
Viaţa NU e făcută din suferinţă.

o cautam atunci noi cu lumanarea?=(


20-01-2008 13:51:47
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Nu. Eu cred că e vorba doar de a nu vedea pădurea din cauza copacilor. :)

20-01-2008 14:33:07
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
Pentru Lake,din partea mea,5 milioane de pupicuri si zile cu sampanii...

20-01-2008 14:39:02
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

un vis mangaios a scris:

Pentru Lake,din partea mea,5 milioane de pupicuri si zile cu sampanii...


Daa? ...A facut si ceva anume, sa merite asta? :)


21-01-2008 02:32:09
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Lake a scris:

Nu. Eu cred că e vorba doar de a nu vedea pădurea din cauza copacilor. :)


Stiu deja: tu crezi ca viata e numai iubire. :D  Lupta pentru supravietuire e doar o inventie decadenta, nu?


21-01-2008 02:33:49
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

alintatura a scris:

Stiu deja: tu crezi ca viata e numai iubire. :D  Lupta pentru supravietuire e doar o inventie decadenta, nu?


Nu consider nimic a fi "invenţie decadentă", "păcat", "lucru demn de dispreţ", sau alte concepte din aceeaşi gamă :) Fiecare om acţionează conform percepţiei sale. ÃŽn lumina experienţelor prin care trece, percepţiile fiecărui om se modifică, uneori nuanţat, alteori radical. Asta nu înseamnă că el dă semne de slăbiciune, că "nu ştie ce vrea", că nu e "consecvent", etc. Nici nu înseamnă că, înainte, era "prost", că viaţa lui a rămas "pătată cu stigmatele trecutului". ÃŽn fiecare etapă a vieţii sale, omul acţionează în măsura percepţiei pe care o are la acel moment.
Ca atare, percepţia mea asupra vieţii, la acest moment, îmi este folositoare MIE. Percepţia ta asupra vieţii, la acest moment, îţi este folositoare ŢIE. De asemenea, sunt lucruri pe care le putem învăţa unul de la altul. :)
Aşa văzând lucrurile, nu consider că am căderea să judec vreun om. :)


21-01-2008 11:49:00
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
poi...pup gandurile lui....
alintatura a scris:


un vis mangaios a scris:

Pentru Lake,din partea mea,5 milioane de pupicuri si zile cu sampanii...


Daa? ...A facut si ceva anume, sa merite asta? :)


21-01-2008 12:57:01
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
hihihi dap cam ai matale mare driptate !
Lake a scris:


alintatura a scris:

Stiu deja: tu crezi ca viata e numai iubire. :D  Lupta pentru supravietuire e doar o inventie decadenta, nu?


Nu consider nimic a fi "invenţie decadentă", "păcat", "lucru demn de dispreţ", sau alte concepte din aceeaşi gamă :) Fiecare om acţionează conform percepţiei sale. ÃŽn lumina experienţelor prin care trece, percepţiile fiecărui om se modifică, uneori nuanţat, alteori radical. Asta nu înseamnă că el dă semne de slăbiciune, că "nu ştie ce vrea", că nu e "consecvent", etc. Nici nu înseamnă că, înainte, era "prost", că viaţa lui a rămas "pătată cu stigmatele trecutului". ÃŽn fiecare etapă a vieţii sale, omul acţionează în măsura percepţiei pe care o are la acel moment.
Ca atare, percepţia mea asupra vieţii, la acest moment, îmi este folositoare MIE. Percepţia ta asupra vieţii, la acest moment, îţi este folositoare ŢIE. De asemenea, sunt lucruri pe care le putem învăţa unul de la altul. :)
Aşa văzând lucrurile, nu consider că am căderea să judec vreun om. :)


21-01-2008 15:10:59
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

CIUDATUL SA a scris:

hihihi dap cam ai matale mare driptate !
Lake a scris:


alintatura a scris:

Stiu deja: tu crezi ca viata e numai iubire. :D  Lupta pentru supravietuire e doar o inventie decadenta, nu?


Nu consider nimic a fi "invenţie decadentă", "păcat", "lucru demn de dispreţ", sau alte concepte din aceeaşi gamă :) Fiecare om acţionează conform percepţiei sale. ÃŽn lumina experienţelor prin care trece, percepţiile fiecărui om se modifică, uneori nuanţat, alteori radical. Asta nu înseamnă că el dă semne de slăbiciune, că "nu ştie ce vrea", că nu e "consecvent", etc. Nici nu înseamnă că, înainte, era "prost", că viaţa lui a rămas "pătată cu stigmatele trecutului". ÃŽn fiecare etapă a vieţii sale, omul acţionează în măsura percepţiei pe care o are la acel moment.
Ca atare, percepţia mea asupra vieţii, la acest moment, îmi este folositoare MIE. Percepţia ta asupra vieţii, la acest moment, îţi este folositoare ŢIE. De asemenea, sunt lucruri pe care le putem învăţa unul de la altul. :)
Aşa văzând lucrurile, nu consider că am căderea să judec vreun om. :)

Lake,cam are dreptate...face cum face dar  dreptatea e cam de partea lui..;)


21-01-2008 19:04:00
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Lake,cam are dreptate...face cum face dar  dreptatea e cam de partea lui..;)

Lake zicea ca amandoi avem dreptate :)


21-01-2008 23:51:11
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
Vezi, dragă Alintătura, cum se fac discriminările? :)

22-01-2008 00:28:59
   
Pagini: 1    
Mergeti la