Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Invidia    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Azi am primit un e-mail simpatic...pentru ca voi sunteti pritenii mei am sa vi-l dau in copy paste si voua:

Intr-o zi, vecinul nostru de bloc si-a luat un aparat de aer conditionat. Era un zaduf ingrozitor, dar noi n-aveam aparat de aer conditionat si nici bani ca sa ne cumparam unul. Sufeream de caldura si de invidie. Aveam insa o biblioteca. Ne-am uitat in ea si am scos cugetarile lui Seneca. Am citit de acolo o pagina-doua despre bine si sensul vietii si, desi cald tot ne era, nu l-am mai invidiat pe vecin.
Ceva mai tarziu, vecinul si-a deschis un butic si a inceput sa umble imbracat la costum la patru ace. Noi - tot cu blugi.
Nu-i nimic - ne-am zis linistiti, citind un capitol din Etica lui Spinoza. Apoi vecinul a aparut deodata intr-un Megane argintiu. Noi n-aveam nici bicicleta, dar l-am dispretuit citind din Phaidon al lui Platon. Mai tarziu, vecinul a schimbat Meganul pe Mertan. Nu ne-a pasat, caci si noi il schimbaseram deja pe Platon cu Aristotel. Si-a luat si un 4x4, cel mai mare de pe strada. Noi l-am luat pe Marcus Aurelius, care ne-a facut sa zambim impacati.
A mai trecut o vreme si vecinul si-a luat nevasta noua: blonda, frumoasa, tanara. Noi - tot cu cea veche, dar am luat Evanghelia dupa Ioan. Vecinul si-a imbracat soata cu o garderoba intreaga si cu blanuri, basca bijuteriile. Noi ne-am imbracat spiritul citind din Eclesiast. In fine, vecinul s-a mutat intr-o vila la sosea cu gard mare, bodigarzi si piscina. Am rezistat si de data
aceasta eroic citind Richard III. A urmat o a doua vila - la munte. Dupa ce am vazut-o, ne-am consolat cu Macbeth. O a treia - la mare: am recurs la Invierea lui Tolstoi, al carei efect l-am consolidat cu Ghilgames, Ghandi si Declaratia de iubire a lui Gabriel Liiceanu. Ne-am simtit cu mult mai bine.
L-au dat la televizor la o emisiune foarte populara. Ne-am stapanit emotia cu o portie de Caragiale. L-au dat a doua oara cu mare succes: am fi suferit daca nu ne-ar fi ajutat Ananda Coomarasvamy, Cartea lui Iov si Cazul Wagner al lui Nietzsche.
Asa a trecut ceva mai mult timp... Vecinul isi lua case, masini, iahturi, gagici. Noi raspundeam cu Balzac, Thomas Mann, Hegel, Berdiaev. Lupta era stransa, dar echilibrata. In sfarsit, intr-o zi l-au aratat cu catuse la maini, umflat de PNA. Am rasfoit atunci fericiti Apocalipsul. Dar peste vreo doua saptamani, vecinul nostru era eliberat si chiar si-a anuntat candidatura pe listele unui partid majoritar.
Scarbiti, ne-am uitat in biblioteca. N-am mai vazut nimic. Ne-am uitat pentru a doua oara. Nu ne-a venit sa credem. Pentru a treia oara ne-am uitat cu atentie. Acelasi rezultat: citiseram toate cartile.
Si atunci ne-a cuprins invidia...


25-01-2008 18:07:11
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Nu doar simpatic, ci de-a dreptul inteligent mail-ul!

Apropo de invidie, indraznesc sa afirm ca eu nu am invidiat nicioadata. Stiu ce inseamna invidie doar "din auzite" - nu am trait invidia personal. Sunt chiar curioasa: invidia seamana cu ura? Are ceva in comun cu ea? De urat, am urat cateva ore, dupa care am avut norocul sa inteleg ceva ce m-a eliberat. Abia ulterior mi-am dat seama de ce ma simtisem atat de rau in acele ore. :)


26-01-2008 02:22:04
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:

Nu doar simpatic, ci de-a dreptul inteligent mail-ul!

Apropo de invidie, indraznesc sa afirm ca eu nu am invidiat nicioadata. Stiu ce inseamna invidie doar "din auzite" - nu am trait invidia personal. Sunt chiar curioasa: invidia seamana cu ura? Are ceva in comun cu ea? De urat, am urat cateva ore, dupa care am avut norocul sa inteleg ceva ce m-a eliberat. Abia ulterior mi-am dat seama de ce ma simtisem atat de rau in acele ore. :)

Bravo tie...nici eu n-am avut sentimente de invidie...ca doar ce-i al altora oricum nu poate fi al meu si ca atare la ce mi-ar folosi?


26-01-2008 04:55:02
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510
Cum ramane cu ... capra vecinului ?

26-01-2008 04:57:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

niladam a scris:

Cum ramane cu ... capra vecinului ?

s-o pastreze sanatos!
nu vreau sa-i moara!;)


26-01-2008 05:00:31
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

niladam a scris:

Cum ramane cu ... capra vecinului ?


Pe mine, pur si simplu nu ma intereseaza.


27-01-2008 01:00:04
   
?? Dora-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
invidia o facem noi posibila sa existe...,pentru succesul fiecaruia dintre noi ,pentru orice facem in bine si frumos....ceilalti vad in ei ,insisi,o incapacitate de a fi ca noi....in loc sa se intrebe "are la fel ca mine,maini,picioare,cap...eu de ce nu reusesc?'

Ultima modificare facuta de Dora-e (27-01-2008 02:04:45)


27-01-2008 01:42:24
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
INVIDIA este un alt sentiment al sufletului si nu cred ca  exista  om care sa nu fi simtit in viata lui acest sentiment intr-o proportie mai mica sau mai mare....eu nu cred...poate calugarii din manastirii....poate....

27-01-2008 03:09:16
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

hara_cata a scris:

INVIDIA este un alt sentiment al sufletului si nu cred ca  exista  om care sa nu fi simtit in viata lui acest sentiment intr-o proportie mai mica sau mai mare....eu nu cred...poate calugarii din manastirii....poate....


Draga Tasha, uite cum nu ne crede lumea! ...Oare de ce?! :)


27-01-2008 04:08:37
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

alintatura a scris:


hara_cata a scris:

INVIDIA este un alt sentiment al sufletului si nu cred ca  exista  om care sa nu fi simtit in viata lui acest sentiment intr-o proportie mai mica sau mai mare....eu nu cred...poate calugarii din manastirii....poate....


Draga Tasha, uite cum nu ne crede lumea! ...Oare de ce?! :)


Te miri de ce nu te crede lumea, dar, la rândul tău, nu mă credeai pe mine pe un alt topic. ;)
Un lucru pe care o persoană îl resimte ca firesc, alteia i se pare imposibil.

Ultima modificare facuta de Lake (27-01-2008 13:16:21)


27-01-2008 13:08:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:


hara_cata a scris:

INVIDIA este un alt sentiment al sufletului si nu cred ca  exista  om care sa nu fi simtit in viata lui acest sentiment intr-o proportie mai mica sau mai mare....eu nu cred...poate calugarii din manastirii....poate....


Draga Tasha, uite cum nu ne crede lumea! ...Oare de ce?! :)

fiecare asa gandeste cum traieste...nu?;)


28-01-2008 05:12:06
   
?? hara_cata
Cont Sters

Inregistat: 31-12-2007
Mesaje: 536
in drumul vietii am intilnit un om pe capul caruia DUMNEZEU si-a pus mina, si m-a intrebat daca am fost invidioasa in viata mea, am raspuns ca nu, atunci m-a intrebat.....nici cind vecinul si-a luat vila pe banii nemunciti....am raspuns ca nu.......nici cind prietenii au plecat la munte fara tine pentru ca sotul tau nu a putut din cauza serviciului......am raspuns  ba da....nici pe fericirea frunzelor din leaganul vintului cind sotul tau s-a dus...i-am raspuns ca   da....nici pe viata cind l-ai intrebat pe DUMNEZEU   de ce eu?.....i-am raspuns ...ba da....
mi-a spus simplu.....esti om...e normal....
atunci...mi-am oglindit sufletul in oglinda vietii si...da ..am trait sentimentul invidiei...doar DUMNEZEU stie in ce proportie......


28-01-2008 18:16:22
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

hara_cata a scris:

in drumul vietii am intilnit un om pe capul caruia DUMNEZEU si-a pus mina, si m-a intrebat daca am fost invidioasa in viata mea, am raspuns ca nu, atunci m-a intrebat.....nici cind vecinul si-a luat vila pe banii nemunciti....am raspuns ca nu.......nici cind prietenii au plecat la munte fara tine pentru ca sotul tau nu a putut din cauza serviciului......am raspuns  ba da....nici pe fericirea frunzelor din leaganul vintului cind sotul tau s-a dus...i-am raspuns ca   da....nici pe viata cind l-ai intrebat pe DUMNEZEU   de ce eu?.....i-am raspuns ...ba da....
mi-a spus simplu.....esti om...e normal....
atunci...mi-am oglindit sufletul in oglinda vietii si...da ..am trait sentimentul invidiei...doar DUMNEZEU stie in ce proportie......


Din cate stiu eu, invidia te poate "roade" :) atunci cand altul are ceva ce ai fi putut avea si tu si totusi nu ai. Nu ti-ai fi putut dori o vila pe bani nemunciti, dar ti-ai fi putut dori o excursie cu sotul tau, sigur ca da. Cred ca ce te poate feri de invidie este o mare concentrare pe ceea ce esti, asa cum esti, si pe ceea ce ai, atat cat ai.


29-01-2008 01:14:37
   
?? onoyoko
Cont Sters

Inregistat: 10-09-2007
Mesaje: 752
V-a trecut vreodata prin cap sa vindeti tot ce aveti si sa calatoriti? Sau doar eu sunt nebuna si ma gandesc la asta? Globalizarea are si partea ei buna prin stergerea granitelor,sa putem merge oriunde si oricand. Sper sa apuc asa vremuri!

29-01-2008 02:34:43
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

onoyoko a scris:

V-a trecut vreodata prin cap sa vindeti tot ce aveti si sa calatoriti? Sau doar eu sunt nebuna si ma gandesc la asta? Globalizarea are si partea ei buna prin stergerea granitelor,sa putem merge oriunde si oricand. Sper sa apuc asa vremuri!


of, blondy, as vinde biblioteca (nu mobila, of course) dar ma intreb daca imi ajunge pina la Itcani, Suceava...:D:D


29-01-2008 03:00:50
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

SandieShaw a scris:


onoyoko a scris:

V-a trecut vreodata prin cap sa vindeti tot ce aveti si sa calatoriti? Sau doar eu sunt nebuna si ma gandesc la asta? Globalizarea are si partea ei buna prin stergerea granitelor,sa putem merge oriunde si oricand. Sper sa apuc asa vremuri!


of, blondy, as vinde biblioteca (nu mobila, of course) dar ma intreb daca imi ajunge pina la Itcani, Suceava...:D:D

Of,Sandie....n-ai uitat....=(


29-01-2008 04:11:31
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000

tasha 1951 a scris:

Of,Sandie....n-ai uitat....=(


Intimplarea, nu...de ce as uita-o? sursa amintirilor e insa fum...


29-01-2008 04:34:22
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

SandieShaw a scris:


tasha 1951 a scris:

Of,Sandie....n-ai uitat....=(


Intimplarea, nu...de ce as uita-o? sursa amintirilor e insa fum...

ok..atunci...=)


30-01-2008 02:05:38
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

tasha 1951 a scris:


alintatura a scris:


hara_cata a scris:

INVIDIA este un alt sentiment al sufletului si nu cred ca  exista  om care sa nu fi simtit in viata lui acest sentiment intr-o proportie mai mica sau mai mare....eu nu cred...poate calugarii din manastirii....poate....


Draga Tasha, uite cum nu ne crede lumea! ...Oare de ce?! :)

fiecare asa gandeste cum traieste...nu?;)



....Traieste dupa cum gandeste?


05-02-2008 13:06:23
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

Lake a scris:


alintatura a scris:


hara_cata a scris:

INVIDIA este un alt sentiment al sufletului si nu cred ca  exista  om care sa nu fi simtit in viata lui acest sentiment intr-o proportie mai mica sau mai mare....eu nu cred...poate calugarii din manastirii....poate....


Draga Tasha, uite cum nu ne crede lumea! ...Oare de ce?! :)


Te miri de ce nu te crede lumea, dar, la rândul tău, nu mă credeai pe mine pe un alt topic. ;)
Un lucru pe care o persoană îl resimte ca firesc, alteia i se pare imposibil.


Fiecare dupa posibilitati si capacitati


05-02-2008 13:10:52
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Stiu o prietena buna,buna...si-a vandut tot si a plecat in lumea mare...ce-i drept nu singura ci cu baiatul ei si cu iubitul...sper sa le fie bine ...mare curaj a avut!
o admir sincer!
Eu nu sunt in stare sa-mi vand proprietatea...=(


06-02-2008 06:01:13
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Stiu o prietena buna,buna...si-a vandut tot si a plecat in lumea mare...ce-i drept nu singura ci cu baiatul ei si cu iubitul...sper sa le fie bine ...mare curaj a avut!
o admir sincer!
Eu nu sunt in stare sa-mi vand proprietatea...=(


Nu am inteles: ce legatura are povestea asta cu invidia? :)


07-02-2008 02:54:29
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:

Stiu o prietena buna,buna...si-a vandut tot si a plecat in lumea mare...ce-i drept nu singura ci cu baiatul ei si cu iubitul...sper sa le fie bine ...mare curaj a avut!
o admir sincer!
Eu nu sunt in stare sa-mi vand proprietatea...=(


Nu am inteles: ce legatura are povestea asta cu invidia? :)

era o replica la ceea ce spunea Sandie pe pagina trecuta...ca unii ar vinde din casa ...sa poata pleca departe...adevarat ca este off topic discutia..
desi,o invidiez pe aceasta prietena ca a avut acest curaj deci chiar nu este offtopic...;)
=D=D


07-02-2008 03:38:35
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
Sa pleci la "sigur" , nu e nici urma de curaj .... e doar o impresie ;)

Nu cred ca e obligatoriu invidie , sa-ti doresti ceva ce i se intampla unei alte persoane , e o simpla dorinta.

Invidia cred ca este atunci cand doresti raul cuiva pt ca a obtinut ceva

Ultima modificare facuta de Soryn (07-02-2008 11:03:50)


07-02-2008 11:01:32
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Soryn a scris:

Sa pleci la "sigur" , nu e nici urma de curaj .... e doar o impresie ;)

Nu cred ca e obligatoriu invidie , sa-ti doresti ceva ce i se intampla unei alte persoane , e o simpla dorinta.

Invidia cred ca este atunci cand doresti raul cuiva pt ca a obtinut ceva

La sigur?...dar cine poate spune ca merge la sigur...??????
Se vede treaba ca atat de mult ne-am obisnuit cu invidia si cu oamenii care o poarta in ei, incat ni se pare normal ca absolut oricine sa fie invidios, oricand si referitor la absolut orice subiect.


02-03-2008 20:05:54
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
stie el ce spune.. :D
ca doar asa s-a insurat ultima data...


03-03-2008 02:18:18
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
da....ce le stii tu pe toate :D

te invidiez pt forta de a-ti castiga existenta cu sudoarea fruntii...nu ca altii ;)

Ultima modificare facuta de Soryn (04-03-2008 02:05:36)


04-03-2008 02:04:16
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

tasha 1951 a scris:


Soryn a scris:

Sa pleci la "sigur" , nu e nici urma de curaj .... e doar o impresie... de curaj ;)

Nu cred ca e obligatoriu invidie , sa-ti doresti ceva ce i se intampla unei alte persoane , e o simpla dorinta.

Invidia cred ca este atunci cand doresti raul cuiva pt ca a obtinut ceva

La sigur?...dar cine poate spune ca merge la sigur...??????
Se vede treaba ca atat de mult ne-am obisnuit cu invidia si cu oamenii care o poarta in ei, incat ni se pare normal ca absolut oricine sa fie invidios, oricand si referitor la absolut orice subiect.


cand ai un contract in buzunar,casatorie,la sot/sotie....


04-03-2008 02:08:01
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Soryn a scris:


tasha 1951 a scris:


Soryn a scris:

Sa pleci la "sigur" , nu e nici urma de curaj .... e doar o impresie... de curaj ;)

Nu cred ca e obligatoriu invidie , sa-ti doresti ceva ce i se intampla unei alte persoane , e o simpla dorinta.

Invidia cred ca este atunci cand doresti raul cuiva pt ca a obtinut ceva

La sigur?...dar cine poate spune ca merge la sigur...??????
Se vede treaba ca atat de mult ne-am obisnuit cu invidia si cu oamenii care o poarta in ei, incat ni se pare normal ca absolut oricine sa fie invidios, oricand si referitor la absolut orice subiect.


cand ai un contract in buzunar,casatorie,la sot/sotie....

Aaaa!...ma rog...poate,nu te contrazic!


04-03-2008 03:03:37
   
?? ammazingspy
Cont Sters

Inregistat: 01-02-2008
Mesaje: 4

tasha 1951 a scris:

Azi am primit un e-mail simpatic...pentru ca voi sunteti pritenii mei am sa vi-l dau in copy paste si voua:

Intr-o zi, vecinul nostru de bloc si-a luat un aparat de aer conditionat. Era un zaduf ingrozitor, dar noi n-aveam aparat de aer conditionat si nici bani ca sa ne cumparam unul. Sufeream de caldura si de invidie. Aveam insa o biblioteca. Ne-am uitat in ea si am scos cugetarile lui Seneca. Am citit de acolo o pagina-doua despre bine si sensul vietii si, desi cald tot ne era, nu l-am mai invidiat pe vecin.
Ceva mai tarziu, vecinul si-a deschis un butic si a inceput sa umble imbracat la costum la patru ace. Noi - tot cu blugi.
Nu-i nimic - ne-am zis linistiti, citind un capitol din Etica lui Spinoza. Apoi vecinul a aparut deodata intr-un Megane argintiu. Noi n-aveam nici bicicleta, dar l-am dispretuit citind din Phaidon al lui Platon. Mai tarziu, vecinul a schimbat Meganul pe Mertan. Nu ne-a pasat, caci si noi il schimbaseram deja pe Platon cu Aristotel. Si-a luat si un 4x4, cel mai mare de pe strada. Noi l-am luat pe Marcus Aurelius, care ne-a facut sa zambim impacati.
A mai trecut o vreme si vecinul si-a luat nevasta noua: blonda, frumoasa, tanara. Noi - tot cu cea veche, dar am luat Evanghelia dupa Ioan. Vecinul si-a imbracat soata cu o garderoba intreaga si cu blanuri, basca bijuteriile. Noi ne-am imbracat spiritul citind din Eclesiast. In fine, vecinul s-a mutat intr-o vila la sosea cu gard mare, bodigarzi si piscina. Am rezistat si de data
aceasta eroic citind Richard III. A urmat o a doua vila - la munte. Dupa ce am vazut-o, ne-am consolat cu Macbeth. O a treia - la mare: am recurs la Invierea lui Tolstoi, al carei efect l-am consolidat cu Ghilgames, Ghandi si Declaratia de iubire a lui Gabriel Liiceanu. Ne-am simtit cu mult mai bine.
L-au dat la televizor la o emisiune foarte populara. Ne-am stapanit emotia cu o portie de Caragiale. L-au dat a doua oara cu mare succes: am fi suferit daca nu ne-ar fi ajutat Ananda Coomarasvamy, Cartea lui Iov si Cazul Wagner al lui Nietzsche.
Asa a trecut ceva mai mult timp... Vecinul isi lua case, masini, iahturi, gagici. Noi raspundeam cu Balzac, Thomas Mann, Hegel, Berdiaev. Lupta era stransa, dar echilibrata. In sfarsit, intr-o zi l-au aratat cu catuse la maini, umflat de PNA. Am rasfoit atunci fericiti Apocalipsul. Dar peste vreo doua saptamani, vecinul nostru era eliberat si chiar si-a anuntat candidatura pe listele unui partid majoritar.
Scarbiti, ne-am uitat in biblioteca. N-am mai vazut nimic. Ne-am uitat pentru a doua oara. Nu ne-a venit sa credem. Pentru a treia oara ne-am uitat cu atentie. Acelasi rezultat: citiseram toate cartile.
Si atunci ne-a cuprins invidia...


04-03-2008 03:22:36
   
?? ammazingspy
Cont Sters

Inregistat: 01-02-2008
Mesaje: 4
invidia....descopera in cei care o poarta, un control la eventualele posibilitati de exprimare,de estimare,de impunere....e ca un tren pierdut dintr-o prostie,si dai vina pe altul ca nu te-a asteptat...invidia nu e creativa,da,stiti voi mai bine,antonimul...dar trista e,caci ea ii izoleaza desigur nu pe cei care au provocat-o! daca tasha ar fi asa ca multe,atunci nu ar mai exista aceeasta toleranta!vorbind cu ea am invatat sa sper in bine.Poate e o femeie prea bine menajata,o doare dar indura,poate cauta ceea ce a pierdut candva..dar nicidecum CEARTA!Ma voi retrage,am avut a lot of fun,aici!Dar nu am cacat cu bine pe acest site...,suturi in fund am de la primele comentarii,oare nu a fost tot invidia!?Ce as fi putut face,sa ma retrag ,de dragul altora?Nu,desigur nu!Am fost retorica,da,dar nu cu cei care nu mi-au facut nimic grav!

04-03-2008 03:42:56
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

ammazingspy a scris:

invidia....descopera in cei care o poarta, un control la eventualele posibilitati de exprimare,de estimare,de impunere....e ca un tren pierdut dintr-o prostie,si dai vina pe altul ca nu te-a asteptat...invidia nu e creativa,da,stiti voi mai bine,antonimul...dar trista e,caci ea ii izoleaza desigur nu pe cei care au provocat-o! daca tasha ar fi asa ca multe,atunci nu ar mai exista aceeasta toleranta!vorbind cu ea am invatat sa sper in bine.Poate e o femeie prea bine menajata,o doare dar indura,poate cauta ceea ce a pierdut candva..dar nicidecum CEARTA!Ma voi retrage,am avut a lot of fun,aici!Dar nu am cacat cu bine pe acest site...,suturi in fund am de la primele comentarii,oare nu a fost tot invidia!?Ce as fi putut face,sa ma retrag ,de dragul altora?Nu,desigur nu!Am fost retorica,da,dar nu cu cei care nu mi-au facut nimic grav!

Atunci cand strangem in noi ura, invidie, raceala fata de alte
persoane....NU FACEM DECAT SA NE INGREUNAM NEGATIV SPIRITUL...si cui foloseste?
    N-am fost roaba acestui sentiment niciodata...Mihaela tu esti o fata speciala tocmai pentru ca ai reusit sa depasesti anumite momente extrem de grele din viata ta,ai putut sa spui gata!...atunci cand altele poate s-ar fi complacut cu situatia data,sincer te admir si vreau sa te cunosc in realitate!=)Oamenii pot avea multe trasaturi invidiabile dar cea a modestiei este o calitate greu de invidiat.
Ca sa ne bucuram de calitatile altuia, trebuie sa nu avem tendinta de a fi invidiosi si asta se obtine rationind si intelegind ca nu toti sintem la fel, ca unii sint mai frumosi, mai inteligenti, mai talentati etc. dar mai ales uitindu-ne mai mult in interiorul nostru decit in exterior si apreciind propriile calitati, intelegind ca invidia prosteasca e un sentiment negativ si daunator in primul rind pentru cel care il simte.

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (04-03-2008 12:21:35)


04-03-2008 12:20:28
   
Pagini: 1    
Mergeti la