Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Cine crezi ca poate disimula, cu mai multa pricepere, o stare ...    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Barbatul, acesta avand o mai mare tarie de caracter.
Femeia, datorita autocunoasterii dezvoltate.
Parerea vostra care este?;)


20-11-2007 21:59:29
   
?? crime_the_sex
Cont Sters

Inregistat: 29-08-2007
Mesaje: 35
Trebuie sa fim impartiali? :) sau putem sa tragem pe turta noastra?

21-11-2007 02:07:29
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
teza mea: o buna educatie (om de lume) presupune stapinirea talentului de a disimula. ... Aud ceva? Nu sariti pe mine oripilati? Daca nu atunci insist si spun ca in multe situatii, ca sa te comporti corect fata de ceilalti, trebuie sa fortezi oleaca natura... Exercitii, nu practici... altfel talentul bine instrumentat devine un mare viciu (in sens de perversitate)... astept pareri...

21-11-2007 12:35:38
   
?? crime_the_sex
Cont Sters

Inregistat: 29-08-2007
Mesaje: 35
Recunosc ca am acest viciu dar nu sint pervers.....nu in societate....:)

ps. daca intilnesti o persoana mai "saraca cu duhu" nu cred ca e normal sa il(o) faci sa se simta si mai prost(a) decit este... bineinteles ca exista si exceptii....


23-11-2007 00:49:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Sintem atrasi de mai multi oameni, pentru ca intilnim persoane deosebite, de care ne putem indragosti....din experienta mea, cred ca e mai corect si mai onest sa-i spui unei persoane: „Astazi, tu esti femeia/barbatul vietii mele!” sau: „Sper sa fim impreuna cit mai mult timp”, decit: „Numai pe tine te voi iubi pina la moarte”. In tinerete, fusesem si eu fidela ultimei formulari, dar timpul m-a facut sa-mi dau seama ca aceasta tine de caracterul efemer al lucrurilor si ca totul se afla in schimbare continua. Asta nu inseamna ca anulez valoarea expresiei „te iubesc”, ci ca vorbesc anume de ceea ce simt in prezent. „Te voi iubi mereu” este o proiectie pentru viitor a unui sentiment prezent, pe care l-am dori sa fie etern. Renuntind la asemenea declaratii, acorzi mai multa atentie iubirii pe care o traiesti in clipa de fata....

23-11-2007 02:25:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
DISIMULAM...NE ESTE FRICA DE CUVINTE?NE ESTE FRICA DE IMPACTUL CUVINTELOR ASUPRA CELUI DRAG...De multe ori, am vrea sa facem acest lucru, insa nu stim cum....?? Pentru ca n-am fost deprinsi cu exteriorizarea si manifestarea sentimentelor noastre, ne este frica ca vom fi refuzati. Dar pe urma putem sa regretam foarte mult. Prima si ultima data i-am spus sotului meu: „Te iubesc”, cind era pe patul de moarte. Si am inceput sa plingem amindoi. Nu pot sa stiu la ce se gindea el atunci... De aceea, cind putem intr-adevar sa spunem cuiva ca il iubim, este un moment minunat, privilegiat, si nu trebuie sa ne fie frica de nimic. Te iubesc! Anume pe tine! Ai putea sa fii o femeie, fiica mea, mama mea, fratele meu. As putea sa i-o spun lui Dumnezeu, aproapelui meu, lumii sau mie insumi.

23-11-2007 02:31:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Poti cunoaste un om, nu atat dupa ce spune el despre el, ...cat dupa ce spune el despre ceilalti oameni...
adica ceea ce spunem despre altcineva, de fapt spunem despre noi, ...tot ceea ce spunem, ne caracterizam pe noi, ...chiar si atunci cand vorbim despre ceilalti oameni, ...adevarurile reale pe care le spunem referindu-ne la alti oameni, sunt relative si mai ales subiective, ...in timp prin ceea ce spunem singurul adevar care poate fi desprins, ne reflecta pe noi, ...sau cam asa ceva...


27-11-2007 03:20:42
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

... De aceea, cind putem intr-adevar sa spunem cuiva ca il iubim, este un moment minunat, privilegiat, si nu trebuie sa ne fie frica de nimic. Te iubesc! Anume pe tine! Ai putea sa fii o femeie, fiica mea, mama mea, fratele meu. As putea sa i-o spun lui Dumnezeu, aproapelui meu, lumii sau mie insumi.


Frumos spus!


27-11-2007 11:26:28
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Tot timpul gresim,deoarece ne este teama sa fim noi insine.Suntem invatati,de mici,sa fim asa cum isi doresc parintii,bunicii,educatorii,mai tarziu invatatorii si tot asa,uitand sa fim noi insine.
Cea mai mare parte din vina revine celor ce ne imprima acest tipar.Ma gandesc ca mult mai bine ar fi fost daca nu mi s-ar fi implementat aceste Asteptari,daca as fi fost lasata sa fiu eu insumi,sa invat din propriile-mi greseli,sa pot sa decid pentru ceea ce vreau.Dar,se pare ca viata s-a hotarat sa-mi dea aceasta posibilitate,acum in plenitudinea ei.
Se spune ca niciodata nu-i prea tarziu,dar,din proprie experienta,pot spune ca ,uneori ,anumite evenimente se produc prea tarziu in viata.
De aceea,daca ar fi sa reiau de la inceput,as indeparta ,din drumul meu ,tot ceea ce tine de balastrul traditional.
Uneori,aceste stafete primite pot incorseta,pot schimba cursul scopului primar.
Si te pot retine pe loc.
Un om nu se poate simti implinit,daca nu trece singur prin toate etapele vietii.Din dorinta de a nu gresi precum noi,tocmai ,facem noi greseli atunci cand impunem ceea ce ni s-a impus si astfel ciclicitatea erorilor este in forma sa maxima.
Cum sa putem evolua ca oameni,ca popor,ca civilizatie,daca nu avem curajul de a ne debarasa de tot ceea ce tine de miciimea umana,de a renunta la prejudecati,la false valori.Atunci,cand vom avea curajul de a lasa un om sa ia, el singur, ceea ce-i este necesar de la societate,sa-l lasam sa se dezvolte asa cum simte fiinta sa,sa-i lasam libera imaginatia creeatoare,forta,dorinta de a TRAI,vom putea spune ca am evoluat.
Dar,pare atat de greu sa nu putem sa ne imprimam ceva din fiinta noastra asupra celor din jur.Dar,doar pare.


27-11-2007 22:26:23
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Viata ma face sa constientizez lucruri pe care le stiam. Zilele acestea am realizat ca ne schimbam cu fiecare clipa care trece pe langa noi. De aceea atunci cand spunem ca il stim pe cei de langa noi ne inselam amarnic. Nu ai cum sa te cunosti decat pe tine. De multe ori chiar si tu ramai un mister pentru tine insuti. Ce sa mai spun de ceilalti pe care ii vezi din cand in cand si care dintr-o data iti par altfel decat erau. M-am schimbat eu? S-au schimbat ei? Raspunsul este afirmativ la ambele intrebari.
Interactionam cu oamenii din jurul nostru, cunoscuti sau necunoscuti si credem ca-i cunoastem si cel mai important credem ca ne cunoastem. Oare este adevarat? De unde stim daca ne cunoastem sau nu? Exista situatii in care stii deja cum vei reactiona si apar unele noi in care raspunsurile tale sunt neasteptate si pentru tine si pentru ceilalti.
Vorbim de valori, de credinte, de sine, de autocunoastere. Noi ne schimbam cu fiecare clipa traita si toate acestea se schimba odata cu noi. Valorile de astazi nu corespund cu cele de ieri, credintele de maine sunt diferite de cele de acum un an. Maine intampini o situatie care-ti rastoarna intregul sistem de valori si altele apar in loc.
Exista ceva stabil in noi si in jurul nostru? Nici macar stanca nu ramane la fel. Noi oamenii cum am putea?


10-12-2007 05:14:17
   
?? ossy
Cont Sters

Inregistat: 03-01-2005
Mesaje: 1185

tasha 1951 a scris:

Barbatul, acesta avand o mai mare tarie de caracter.
Femeia, datorita autocunoasterii dezvoltate.
Parerea vostra care este?;)


Hmm...
Femeia avand tarie de caracter si barbatul autocunoastere exagerata :)


14-12-2007 11:18:35
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510

tasha 1951 a scris:

Viata ma face sa constientizez lucruri pe care le stiam. Zilele acestea am realizat ca ne schimbam cu fiecare clipa care trece pe langa noi. De aceea atunci cand spunem ca il stim pe cei de langa noi ne inselam amarnic. Nu ai cum sa te cunosti decat pe tine. De multe ori chiar si tu ramai un mister pentru tine insuti. Ce sa mai spun de ceilalti pe care ii vezi din cand in cand si care dintr-o data iti par altfel decat erau. M-am schimbat eu? S-au schimbat ei? Raspunsul este afirmativ la ambele intrebari.
Interactionam cu oamenii din jurul nostru, cunoscuti sau necunoscuti si credem ca-i cunoastem si cel mai important credem ca ne cunoastem. Oare este adevarat? De unde stim daca ne cunoastem sau nu? Exista situatii in care stii deja cum vei reactiona si apar unele noi in care raspunsurile tale sunt neasteptate si pentru tine si pentru ceilalti.
Vorbim de valori, de credinte, de sine, de autocunoastere. Noi ne schimbam cu fiecare clipa traita si toate acestea se schimba odata cu noi. Valorile de astazi nu corespund cu cele de ieri, credintele de maine sunt diferite de cele de acum un an. Maine intampini o situatie care-ti rastoarna intregul sistem de valori si altele apar in loc.
Exista ceva stabil in noi si in jurul nostru? Nici macar stanca nu ramane la fel. Noi oamenii cum am putea?

Foarte frumos !  Daca ar fi acceptate "schimbarile" fara reminiscente, oamenii ar fi mai "prieteni". Dar ceea ce nu cunosti te sperie, ceea ce crezi ca ai cunoscut si se dovedeste ca nu-i asa te ingrozeste !


18-12-2007 13:05:01
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

niladam a scris:


tasha 1951 a scris:

Viata ma face sa constientizez lucruri pe care le stiam. Zilele acestea am realizat ca ne schimbam cu fiecare clipa care trece pe langa noi. De aceea atunci cand spunem ca il stim pe cei de langa noi ne inselam amarnic. Nu ai cum sa te cunosti decat pe tine. De multe ori chiar si tu ramai un mister pentru tine insuti. Ce sa mai spun de ceilalti pe care ii vezi din cand in cand si care dintr-o data iti par altfel decat erau. M-am schimbat eu? S-au schimbat ei? Raspunsul este afirmativ la ambele intrebari.
Interactionam cu oamenii din jurul nostru, cunoscuti sau necunoscuti si credem ca-i cunoastem si cel mai important credem ca ne cunoastem. Oare este adevarat? De unde stim daca ne cunoastem sau nu? Exista situatii in care stii deja cum vei reactiona si apar unele noi in care raspunsurile tale sunt neasteptate si pentru tine si pentru ceilalti.
Vorbim de valori, de credinte, de sine, de autocunoastere. Noi ne schimbam cu fiecare clipa traita si toate acestea se schimba odata cu noi. Valorile de astazi nu corespund cu cele de ieri, credintele de maine sunt diferite de cele de acum un an. Maine intampini o situatie care-ti rastoarna intregul sistem de valori si altele apar in loc.
Exista ceva stabil in noi si in jurul nostru? Nici macar stanca nu ramane la fel. Noi oamenii cum am putea?

Foarte frumos !  Daca ar fi acceptate "schimbarile" fara reminiscente, oamenii ar fi mai "prieteni". Dar ceea ce nu cunosti te sperie, ceea ce crezi ca ai cunoscut si se dovedeste ca nu-i asa te ingrozeste !


Da...asa este.Daca am fi constienti, in fiecare clipa, ca noi ne schimbam si totul in aceasta lume se schimba odata cu noi!....
Dar uneori uitam (sau ne compacem in banalitate) ca totul este in continuua miscare si transformare, ca viata ne-o construim noi, clipa de clipa.
Si, in ignoranta noastra, vrem ca universul sa fie static. Construim(chiar si relatii), bagam in tipare, apoi asteptam, uitind ca totul trebuie construit zi de zi, pt. ca ceva sa dureze.
Ne sperie necunoscutul.....ne sperie atunci cand cineva vrea sa ne darime sistemul nostru de valori.Suntem atit de inchistati in lumea noastra mica si ingusta, in ,,tzarcul nostru''....pe care tot noi l-am construit. :(
Asta imi aminteste de un film, care se numeste:,,Nirvana''in care un personaj incearca sa convinga un alt personaj, de un adevar, si anume, ca ei nu existau in realitate ci erau doar niste eroi dintr-un joc pe calculator.Cel ce trebuia convins de acest adevar nu numai ca nu il crede, dar si da cu tifla celuilalt, spunindu-i ca e nebun si el nu are timp de astfel de aberatii.
Asa suntem si noi, (uneori in viata fiecaruia), poate apare cineva binevoitor care sa ne arate adevarul, dar noi, inchisi in ,,lumile'' noastre mici, formate din obiceiuri, nu ,,vedem'', nu pt. ca nu am avea ochi, dar nu suntem ,,deschisi'', temerile noastre ne fac tematori si recalcitranti la tot ce e nou.
Dar oamenii de geniu ai aceste planete, totusi exista!
Iar Galilei a zis:,,si totusi se misca!'' chiar daca a fost ars pe rug.

Ultima modificare facuta de ariela_k (18-12-2007 17:05:43)


18-12-2007 16:50:58
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Nirvana...ma duce cu gandul la o experienta mai veche....o stare pe care cred ca n-o voi mai atinge niciodata,a fost ceva unic,si pentru ca a fost unic,evident va fi si irepetabil...=(
A incercat cineva aceasta stare?


18-12-2007 18:20:33
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750

tasha 1951 a scris:

Nirvana...ma duce cu gandul la o experienta mai veche....o stare pe care cred ca n-o voi mai atinge niciodata,a fost ceva unic,si pentru ca a fost unic,evident va fi si irepetabil...=(
A incercat cineva aceasta stare?


Depinde ce stare o defineşti tu prin termenul "Nirvana" :)
Oricum, nu cred că poate cineva să simtă ceea ce ai simţit tu, eventual să poată descrie starea Ă®ntr'un mod asemănător.


18-12-2007 19:17:42
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:


tasha 1951 a scris:

Nirvana...ma duce cu gandul la o experienta mai veche....o stare pe care cred ca n-o voi mai atinge niciodata,a fost ceva unic,si pentru ca a fost unic,evident va fi si irepetabil...=(
A incercat cineva aceasta stare?


Depinde ce stare o defineşti tu prin termenul "Nirvana" :)
Oricum, nu cred că poate cineva să simtă ceea ce ai simţit tu, eventual să poată descrie starea Ă®ntr'un mod asemănător.

Absolut,personal consider ca este acea detasare totala de tot ce este fizic si material...un soi de al noulea cer!=)


18-12-2007 23:38:17
   
?? un vis mangaios
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
poi asta inseamna lesin....


tasha 1951 a scris:


Lake a scris:


tasha 1951 a scris:

Nirvana...ma duce cu gandul la o experienta mai veche....o stare pe care cred ca n-o voi mai atinge niciodata,a fost ceva unic,si pentru ca a fost unic,evident va fi si irepetabil...=(
A incercat cineva aceasta stare?


Depinde ce stare o defineşti tu prin termenul "Nirvana" :)
Oricum, nu cred că poate cineva să simtă ceea ce ai simţit tu, eventual să poată descrie starea Ă®ntr'un mod asemănător.

Absolut,personal consider ca este acea detasare totala de tot ce este fizic si material...un soi de al noulea cer!=)


18-12-2007 23:42:33
   
?? Lake
Cont Sters

Inregistat: 29-10-2007
Mesaje: 1750
:D :D :D
Superb răspuns, Vis Mângâios!

Dragă Tasha, starea descrisă de tine e o stare pe care eu o (re)simt aproape tot timpul :)


18-12-2007 23:45:42
   
?? niladam
Cont Sters

Inregistat: 23-10-2007
Mesaje: 1510

Lake a scris:

:D :D :D
Superb răspuns, Vis Mângâios!

Dragă Tasha, starea descrisă de tine e o stare pe care eu o (re)simt aproape tot timpul :)

Si tu te groghezi ? Ca si mine ...


19-12-2007 03:54:15
   
?? sancio
Cont Sters

Inregistat: 07-02-2006
Mesaje: 5
Mda....Omul in continua lui cautare a fericirii !
Poate nu am citit destul , sau poate nu am citit ce trebuie , insa nu am gasit decit o singura si zic eu buna definitzie a fericirii : "Fericirea este acel ceva ,pe care omul ,afla ca a avut-o ,abia dupa ce o pierde !"
Cred ca de fapt la asta se reduce totul.Nu stim sa apreciem clipa pe care o traim....
Tot timpul ne mai dorim ceva pentru a fi fericitzi , ceva ce ,clar , ne lipseste . Si uite asa , fericirea ramine tot timpul la trecut !
Bafta voua !
felicitari tasha ptr tot ! :)


19-12-2007 04:34:35
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Lake a scris:

:D :D :D
Superb răspuns, Vis Mângâios!

Dragă Tasha, starea descrisă de tine e o stare pe care eu o (re)simt aproape tot timpul :)

Bravo!=)


19-12-2007 10:58:24
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

sancio a scris:

Mda....Omul in continua lui cautare a fericirii !
Poate nu am citit destul , sau poate nu am citit ce trebuie , insa nu am gasit decit o singura si zic eu buna definitzie a fericirii : "Fericirea este acel ceva ,pe care omul ,afla ca a avut-o ,abia dupa ce o pierde !"
Cred ca de fapt la asta se reduce totul.Nu stim sa apreciem clipa pe care o traim....
Tot timpul ne mai dorim ceva pentru a fi fericitzi , ceva ce ,clar , ne lipseste . Si uite asa , fericirea ramine tot timpul la trecut !
Bafta voua !
felicitari tasha ptr tot ! :)

Multumesc,ai dreptatea  fericirea este un subiect inepuizabil...si fiecare dintre noi are o alta perceptie...=)


19-12-2007 11:01:38
   
?? Dora-e
Cont Sters

Inregistat: 24-07-2007
Mesaje: 2089
politicienii au arta disimularii....
tasha 1951 a scris:

Barbatul, acesta avand o mai mare tarie de caracter.
Femeia, datorita autocunoasterii dezvoltate.
Parerea vostra care este?;)


27-01-2008 23:24:41
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Dora-e a scris:

politicienii au arta disimularii....
tasha 1951 a scris:

Barbatul, acesta avand o mai mare tarie de caracter.
Femeia, datorita autocunoasterii dezvoltate.
Parerea vostra care este?;)

daaaa...aici iti dau dreptate...o fac asa bine...=)


28-01-2008 04:53:53
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


Dora-e a scris:

politicienii au arta disimularii....
tasha 1951 a scris:

Barbatul, acesta avand o mai mare tarie de caracter.
Femeia, datorita autocunoasterii dezvoltate.
Parerea vostra care este?;)

daaaa...aici iti dau dreptate...o fac asa bine...=)


Aiurea, daca ar face-o bine, nu s-ar observa asa, cu ochiul liber.


31-01-2008 01:52:42
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
la ceva totusi s-au dovedit maiastrii in "arta" disimularii....trecutul de informator sau ofiter de secu... intr-un fel mai bine ca procedeaza asa, s-ar crea o isterie colectiva daca am avea dovada faptului ca sintem guvernati de 18 ani de securisti...

31-01-2008 02:22:27
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

SandieShaw a scris:

la ceva totusi s-au dovedit maiastrii in "arta" disimularii....trecutul de informator sau ofiter de secu... intr-un fel mai bine ca procedeaza asa, s-ar crea o isterie colectiva daca am avea dovada faptului ca sintem guvernati de 18 ani de securisti...

asta e...noi i-am ales!
acuma...imi amintesc cum m-ati atacat cand v-am spus sa iesiti la vot...
ok..atunci sa nu comentam ca noi am vrut sa fie asa!


31-01-2008 03:53:34
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Toata lumea scrie despre iubire. Despre iubiri mari, despre iubiri mici, posibile sau imposibile. Orice scriere se invarte in jurul acestui cuvant… “iubirea”… De ce se reduce totul la aceasta? De ce ne agatam de iubire ca iedera de ziduri?
   Si mai vad iubiri ce se aprind, iubiri mari, iubiri nebune, iubiri care apoi se sting, sau iubiri care se sting inainte de a se aprinde… e posibil?
Cred ca fiecare noua iubire este cea mai mare iubire, sau poate fi. Fiecare iubire ne ridica din golul in care ne-am ascuns, si ne da forta de a spera din nou.
Un om poate iubi o data, de doua ori, de trei ori, de o infinitate de ori, de fiecare data mai frumos, mai intens si de fiecare data diferit. Nu am comparat niciodata o iubire cu o alta. Fiecare are ceva-ul ei, fiecare a fost deosebita la momentul ei si a ramas ca o fotografie veche ascunsa undeva in amintire. Cu toate astea exista o iubire speciala, aceea care va ramane pentru totdeauna....=(
     Concluzia?… Nicio concluzie, nu azi, nu despre iubire… pentru ca iubirea nu se concluzioneaza, se traieste pur si simplu!!!!...greseste cel care crede ca poate disimula,se fura pe sine!=)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (03-03-2008 19:17:02)


03-03-2008 19:15:17
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Toata lumea scrie despre iubire. Despre iubiri mari, despre iubiri mici, posibile sau imposibile. Orice scriere se invarte in jurul acestui cuvant… “iubirea”… De ce se reduce totul la aceasta? De ce ne agatam de iubire ca iedera de ziduri?
   Si mai vad iubiri ce se aprind, iubiri mari, iubiri nebune, iubiri care apoi se sting, sau iubiri care se sting inainte de a se aprinde… e posibil? (...)


Pentru ca iubirea este cel mai complet fapt de viata posibil. Si pentru ca, la un moment dat,  tocmai in iubire ne putem dovedi adevarata valoare. O iubire de-a noastra dureaza atat cat avem combustibil pentru ea.


04-03-2008 00:32:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
A incerca sa fim ceea ce nu suntem este epuizant si inutil....=(
Doar autenticitatea ne permite sa ne desfasuram cu adevarat.
La ce bun sa fim apreciati pentru ceea ce nu suntem?


05-03-2008 19:06:28
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
on topic:
initial... am vrut sa spun ca femeia.. gindindu-ma la cel putin doua situatii: prima, atit de cunoscuta.. cea a simularii orgasmului sau, macar a multumirii dupa o partida de sex. A tacea, a nu vorbi despre cit de jalnic ti-a fost partenerul, desi, culmea!!! el te intreba totusi: cum a fost, iubito?.... tot o simulare a placerii se cheama ca este...
A doua este zimbetul afisat, linistea sufleteasca si fericirea de care da dovada femeia dupa ce tocmai a aflat ca iubitul / sotul o inseala cu cea mai buna prietena (sau tocmai i-a umflat ochii.. whatever)...

apoi, m-am gindit cum vine DOMNUL de la ... alta, zimbind dulce, dragastos ca in perioada cind facea curte...., eventual cu un cadou... cum isi ia consoarta in brate si-i spune.... alea, alea..

on topic: cred ca barbatul e mai mester :D


06-03-2008 04:42:25
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
barbatii sunt mici copii.... in general :D

06-03-2008 06:15:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Soryn a scris:

barbatii sunt mici copii.... in general :D

Ei,stii cum se spune:"minte-ma...dar,minte-ma frumos"...=)


06-03-2008 11:26:10
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075

ariela_k a scris:


niladam a scris:


tasha 1951 a scris:

Viata ma face sa constientizez lucruri pe care le stiam. Zilele acestea am realizat ca ne schimbam cu fiecare clipa care trece pe langa noi. De aceea atunci cand spunem ca il stim pe cei de langa noi ne inselam amarnic. Nu ai cum sa te cunosti decat pe tine. De multe ori chiar si tu ramai un mister pentru tine insuti. Ce sa mai spun de ceilalti pe care ii vezi din cand in cand si care dintr-o data iti par altfel decat erau. M-am schimbat eu? S-au schimbat ei? Raspunsul este afirmativ la ambele intrebari.
Interactionam cu oamenii din jurul nostru, cunoscuti sau necunoscuti si credem ca-i cunoastem si cel mai important credem ca ne cunoastem. Oare este adevarat? De unde stim daca ne cunoastem sau nu? Exista situatii in care stii deja cum vei reactiona si apar unele noi in care raspunsurile tale sunt neasteptate si pentru tine si pentru ceilalti.
Vorbim de valori, de credinte, de sine, de autocunoastere. Noi ne schimbam cu fiecare clipa traita si toate acestea se schimba odata cu noi. Valorile de astazi nu corespund cu cele de ieri, credintele de maine sunt diferite de cele de acum un an. Maine intampini o situatie care-ti rastoarna intregul sistem de valori si altele apar in loc.
Exista ceva stabil in noi si in jurul nostru? Nici macar stanca nu ramane la fel. Noi oamenii cum am putea?

Foarte frumos !  Daca ar fi acceptate "schimbarile" fara reminiscente, oamenii ar fi mai "prieteni". Dar ceea ce nu cunosti te sperie, ceea ce crezi ca ai cunoscut si se dovedeste ca nu-i asa te ingrozeste !


Da...asa este.Daca am fi constienti, in fiecare clipa, ca noi ne schimbam si totul in aceasta lume se schimba odata cu noi!....
Dar uneori uitam (sau ne compacem in banalitate) ca totul este in continuua miscare si transformare, ca viata ne-o construim noi, clipa de clipa.
Si, in ignoranta noastra, vrem ca universul sa fie static. Construim(chiar si relatii), bagam in tipare, apoi asteptam, uitind ca totul trebuie construit zi de zi, pt. ca ceva sa dureze.
Ne sperie necunoscutul.....ne sperie atunci cand cineva vrea sa ne darime sistemul nostru de valori.Suntem atit de inchistati in lumea noastra mica si ingusta, in ,,tzarcul nostru''....pe care tot noi l-am construit. :(
Asta imi aminteste de un film, care se numeste:,,Nirvana''in care un personaj incearca sa convinga un alt personaj, de un adevar, si anume, ca ei nu existau in realitate ci erau doar niste eroi dintr-un joc pe calculator.Cel ce trebuia convins de acest adevar nu numai ca nu il crede, dar si da cu tifla celuilalt, spunindu-i ca e nebun si el nu are timp de astfel de aberatii.
Asa suntem si noi, (uneori in viata fiecaruia), poate apare cineva binevoitor care sa ne arate adevarul, dar noi, inchisi in ,,lumile'' noastre mici, formate din obiceiuri, nu ,,vedem'', nu pt. ca nu am avea ochi, dar nu suntem ,,deschisi'', temerile noastre ne fac tematori si recalcitranti la tot ce e nou.
Dar oamenii de geniu ai aceste planete, totusi exista!
Iar Galilei a zis:,,si totusi se misca!'' chiar daca a fost ars pe rug.


06-03-2008 14:54:07
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
Ariela mai fa o corectie, Galilei nu a fost "ars pe rug"

06-03-2008 14:55:40
   
?? NJD
Cont Sters

Inregistat: 18-08-2005
Mesaje: 2075
OK, si barbati si femeile disimuleaza din anumite motive. Uneori ca sa duca in eroare/insele si alteori sa previna dureri/protejeze.
E aceptabil sau nu sa disimulezi? sub nici o forma? sau sub orice forma?


06-03-2008 15:00:09
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

NJD a scris:

Ariela mai fa o corectie, Galilei nu a fost "ars pe rug"


Mda Giordano Bruno a fost pirpolit de Inkizitie; Galilei a retractat "ereziile" ;) fiind mai hotz...sau mai slab...

Asta nu anuleaza insa noima postarii lui Ariela_k :)


06-03-2008 15:22:20
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

fun-funny a scris:

on topic:
initial... am vrut sa spun ca femeia.. gindindu-ma la cel putin doua situatii: prima, atit de cunoscuta.. cea a simularii orgasmului sau, macar a multumirii dupa o partida de sex. A tacea, a nu vorbi despre cit de jalnic ti-a fost partenerul, desi, culmea!!! el te intreba totusi: cum a fost, iubito?.... tot o simulare a placerii se cheama ca este...
A doua este zimbetul afisat, linistea sufleteasca si fericirea de care da dovada femeia dupa ce tocmai a aflat ca iubitul / sotul o inseala cu cea mai buna prietena (sau tocmai i-a umflat ochii.. whatever)...

apoi, m-am gindit cum vine DOMNUL de la ... alta, zimbind dulce, dragastos ca in perioada cind facea curte...., eventual cu un cadou... cum isi ia consoarta in brate si-i spune.... alea, alea..

on topic: cred ca barbatul e mai mester :D


Le zici bine, querida ;) dar oricare situatie descrisa poate fi reversibila: simularea orgasmului e la fel de frecventa si la barbati si la fel de des intreaba si tipele - alea mai din topor sau mai nesigure pe ele, cred eu - "dac-a fost OK" dupa... desi (parerea mea) chestiile astea se simt, nu se intreaba :D

Ultima modificare facuta de Xtremul (06-03-2008 15:32:03)


06-03-2008 15:29:02
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

tasha 1951 a scris:


Soryn a scris:

barbatii sunt mici copii.... in general :D

Ei,stii cum se spune:"minte-ma...dar,minte-ma frumos"...=)


Asa-i, ma chere, niciodata n-am auzit indemnul: "Spune-mi ceva nasol, dar adevarat"... :D


06-03-2008 15:30:45
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Xtremul a scris:


Mda Giordano Bruno a fost pirpolit de Inkizitie; Galilei a retractat "ereziile" ;) fiind mai hotz...sau mai slab...
Asta nu anuleaza insa noima postarii lui Ariela_k :)

L-a "ars" destul posteritatea pentru "vina" de a fi abjurat...
Oare nu-i de preferat sa abjuri si sa traiesti, decat s-o tii gaia-matzu  si sa te faci jumari ?
Oare nu-i de preferat sa "simulezi o stare" pentru linistea partenerului si implicit a ta, unei sinceritati dureroase  ?...


06-03-2008 15:41:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:

simularea orgasmului e la fel de frecventa si la barbati si la fel de des intreaba si tipele - alea mai din topor sau mai nesigure pe ele, cred eu - "dac-a fost OK" dupa... desi (parerea mea) chestiile astea se simt, nu se intreaba


Inabilitatea partenerului poate sa-l impinga pe celalat la un un soi  de disimulare  temporara,dar la un moment dat este imposibil sa nu-l "trezesti" la realitate,adica acea comunicare la pat trebuie sa existe obligatoriu dupa un anumit timp...trebuiesc consumate toate strategiile,daca pot sa le numesc asa pentru asigurarea unei satisfactii totale...=)
    Si,da...ai dreptate,atunci cand se ajunde la apogeu...intrebarea este de prisos,ii privesti fatza,ii simti trairea si realizezi ca a fost ok...ori ba!;)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (06-03-2008 18:53:44)


06-03-2008 18:50:11
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

P. Pan 63 a scris:


Xtremul a scris:


Mda Giordano Bruno a fost pirpolit de Inkizitie; Galilei a retractat "ereziile" ;) fiind mai hotz...sau mai slab...
Asta nu anuleaza insa noima postarii lui Ariela_k :)

L-a "ars" destul posteritatea pentru "vina" de a fi abjurat...
Oare nu-i de preferat sa abjuri si sa traiesti, decat s-o tii gaia-matzu  si sa te faci jumari ?
Oare nu-i de preferat sa "simulezi o stare" pentru linistea partenerului si implicit a ta, unei sinceritati dureroase  ?...


Hmmm, depinde. Aici, proportiile pot conta foarte tare. Una e sa-i spui partenerului ca a fost ok intr-un moment in care, ca arareori de altfel, nu a reusit sa te aduca pe culmile placerii si cu totul alta e sa-i spui ca e ok cand nu ai mai ajuns pe acea culme alaturi de el de cateva saptamani. :D


07-03-2008 01:29:42
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Ahmmm, da, exista fireste o limita dincolo de cale nu putem - sau nu se mai merita - sa ne mintim pe noi-ne, dar si pe altii... :)

Ultima modificare facuta de Xtremul (07-03-2008 17:26:25)


07-03-2008 17:26:02
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Xtremul a scris:

Ahmmm, da, exista fireste o limita dincolo de cale nu putem - sau nu se mai merita - sa ne mintim pe noi-ne, dar si pe altii... :)

Mintind pe altii ne mintim pe noi de fapt...si atunci?un joc nul...fara sens!~


07-03-2008 21:11:15
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

tasha 1951 a scris:


Xtremul a scris:

Ahmmm, da, exista fireste o limita dincolo de cale nu putem - sau nu se mai merita - sa ne mintim pe noi-ne, dar si pe altii... :)

Mintind pe altii ne mintim pe noi de fapt...si atunci?un joc nul...fara sens!~


adica ne facem rau si noua nu doar altora , e decizia noastra sa ne facem rau ....e o greseala sa decidem in locul altora


07-03-2008 21:32:37
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

alintatura a scris:


Hmmm, depinde. Aici, proportiile pot conta foarte tare. Una e sa-i spui partenerului ca a fost ok intr-un moment in care, ca arareori de altfel, nu a reusit sa te aduca pe culmile placerii si cu totul alta e sa-i spui ca e ok cand nu ai mai ajuns pe acea culme alaturi de el de cateva saptamani. :D

Alintaturo, asta ar avea oareshce relevantza doar dac-ar conta ; cum nu importa, treci la alte iegzemplificari...


07-03-2008 23:53:34
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

P. Pan 63 a scris:


alintatura a scris:


Hmmm, depinde. Aici, proportiile pot conta foarte tare. Una e sa-i spui partenerului ca a fost ok intr-un moment in care, ca arareori de altfel, nu a reusit sa te aduca pe culmile placerii si cu totul alta e sa-i spui ca e ok cand nu ai mai ajuns pe acea culme alaturi de el de cateva saptamani. :D

Alintaturo, asta ar avea oareshce relevantza doar dac-ar conta ; cum nu importa, treci la alte iegzemplificari...


La ora asta, mi-e cam greu sa-mi imaginez proportii universal sesizabile sau exemple general importante, asa ca ma vad obligata sa te las sa convingi singur. :)


08-03-2008 02:02:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

Soryn a scris:


adica ne facem rau si noua nu doar altora , e decizia noastra sa ne facem rau ....e o greseala sa decidem in locul altora


Tovarasii mei de drum sunt diversi, dar eu gasesc un moment potrivit sa discut cu fiecare, in fiecare suflet pot vedea stralucirea mea schimbatoare sau nimicnicia....=(
Omul trebuie sa calatoreasca si sa vada cat mai multe.Stand pe loc se acopera de muschi ca o piatra… tragand dupa sine carul vietii, lasa in urma diferite umbre si amintiri…=(


09-03-2008 03:37:32
   
Pagini: 1    
Mergeti la