Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sīnteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / iubirea    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Cine are curaj sa-si marturiseasca iubirea, cine are curaj sa-i determine si pe altii sa iubesca si sa fie fericiti, sa-i inteleaga si sa-i sfatuiasca, acela e un om care merita un loc in inima mea. Drumul spre iubire nu este la indemina oricui. Te nasti din iubire dar putin traiesc pentru a iubi. Sa oferi iubire, dincolo de bariere, sa ai curaj sa recunosti si sa nu renunti la ceea ce de fapt te caracterizeaza, dragostea pentru cei din jur, este un har dat de la D-zeu. Nimic nu este intamplator pe aceasta lume. Incercarile omului sunt multe si ele date de D-zeu spre a-l pune la incercare. Si daca tu ai ales sa iubesti ,inaintea urii si vrajbei, inseamna ca faci parte dintre cei cu acest har. Sunt mult mai multe lucrurile pe care nu le stim despre iubire decat cele pe care le stim. Ceea ce stiu eu este ca iubirea nu este ingradita de nimeni, este libera si fiecare o imbratiseaza in felul lui. Unul sufera pana la disperare,altul e plin de energie,vesel...Unul o poarta in suflet, o tine cat mai ascunsa de teama celor din jur, altii sunt deschisi si stiu sa impartaseasca si altora despre frumusetea iubirii. Si unii si altii au nevoie de "mai multa inima in minte si mai multa minte in inima, caci altfel,...o iau razna si inima si mintea". Cararea Imparatiei de Parintele Arsenie Boca

02-06-2008 04:59:21
   
alina7777
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-05-2008
Mesaje: 2
Nu stiu,... pentru mine, iubirea e o lupta cu mine...
Atunci cand cineva reuseste sa intredeschida acea usa spre coltisorul ascuns in care se afla sufletul meu, eu incerc cu disperare sa o tin inchisa.
De ce? Nu ca nu mi-as dori iubirea...ci, pentru ca stiu ca cel ce va intra va ramane pentru totdeauna acolo.
Indiferent ce va face,... indiferent ce se va intampla...acea persoana isi va pune amprenta pe fiinta mea si va face parte din mine.
Iar ceea ce simt pentru el pur si simplu ... exista. Cum exista ziua, sau soarele, sau... aceasta clipa a eternitatii pe care noi o numim viata.


02-06-2008 08:18:20
   
alina7777
Femeie

Nou venit

Inregistat: 24-05-2008
Mesaje: 2
Nu stiu,... pentru mine, iubirea e o lupta cu mine...
Atunci cand cineva reuseste sa intredeschida acea usa spre coltisorul ascuns in care se afla sufletul meu, eu incerc cu disperare sa o tin inchisa.
De ce? Nu ca nu mi-as dori iubirea...ci, pentru ca stiu ca cel ce va intra va ramane pentru totdeauna acolo.
Indiferent ce va face,... indiferent ce se va intampla...acea persoana isi va pune amprenta pe fiinta mea si va face parte din mine.
Iar ceea ce simt pentru el pur si simplu ... exista. Cum exista ziua, sau soarele, sau... aceasta clipa a eternitatii pe care noi o numim viata.


02-06-2008 08:19:34
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

alina7777 a scris:

Nu stiu,... pentru mine, iubirea e o lupta cu mine...
Atunci cand cineva reuseste sa intredeschida acea usa spre coltisorul ascuns in care se afla sufletul meu, eu incerc cu disperare sa o tin inchisa.
De ce? Nu ca nu mi-as dori iubirea...ci, pentru ca stiu ca cel ce va intra va ramane pentru totdeauna acolo.
Indiferent ce va face,... indiferent ce se va intampla...acea persoana isi va pune amprenta pe fiinta mea si va face parte din mine.
Iar ceea ce simt pentru el pur si simplu ... exista. Cum exista ziua, sau soarele, sau... aceasta clipa a eternitatii pe care noi o numim viata.

Sa inteleg ca o faci din dorinta de autoaparare?...draga mea dragostea inseamna si suferinta...n-am sa intru in comentarii stufoase o sa spun doar ca iubirea nu poate fi exprimata in cuvinte... ea trebuie traita si simtita, cuprinzand intelesul ei ca o bucurie si o daruire totala, fara a gandi ca cineva ar putea sa rada de noi...traieste-o fara teama!
Fara ea, noi nu am cunoaste viata ca valoare....=)


02-06-2008 08:34:51
   
?? sarut_mortal
Cont Sters

Inregistat: 07-06-2008
Mesaje: 64

martiela a scris:

Cine are curaj sa-si marturiseasca iubirea, cine are curaj sa-i determine si pe altii sa iubesca si sa fie fericiti, sa-i inteleaga si sa-i sfatuiasca, acela e un om care merita un loc in inima mea. Drumul spre iubire nu este la indemina oricui. Te nasti din iubire dar putin traiesc pentru a iubi. Sa oferi iubire, dincolo de bariere, sa ai curaj sa recunosti si sa nu renunti la ceea ce de fapt te caracterizeaza, dragostea pentru cei din jur, este un har dat de la D-zeu. Nimic nu este intamplator pe aceasta lume. Incercarile omului sunt multe si ele date de D-zeu spre a-l pune la incercare. Si daca tu ai ales sa iubesti ,inaintea urii si vrajbei, inseamna ca faci parte dintre cei cu acest har. Sunt mult mai multe lucrurile pe care nu le stim despre iubire decat cele pe care le stim. Ceea ce stiu eu este ca iubirea nu este ingradita de nimeni, este libera si fiecare o imbratiseaza in felul lui. Unul sufera pana la disperare,altul e plin de energie,vesel...Unul o poarta in suflet, o tine cat mai ascunsa de teama celor din jur, altii sunt deschisi si stiu sa impartaseasca si altora despre frumusetea iubirii. Si unii si altii au nevoie de "mai multa inima in minte si mai multa minte in inima, caci altfel,...o iau razna si inima si mintea". Cararea Imparatiei de Parintele Arsenie Boca

iubirea este un subiect complex,ce chiar de-ar fii dezbatut ani de zile,nu am putea ajunge la o concluzie categorica.putini mai sunt astazi,cei care mai cred in iubire si forta ei de vindecare spirituala si psihica.sa iubesti inseamna sa simti,iar a simti inseamna sa traiesti...iar in lumea asta dura in care am intrat,cu sau fara voia noastra,putini mai sunt cei care,mai pot simti...mai pot trai!este o realitate cruda,dar este realitate.pentru mine iubirea reprezinta totalitatea suferintelor si bucuriilor lumesti si trupesti,dar si un joc frumos,al singuratatii in doi,iar cine va intelege cu adevarat sensul pur al acestui cuvant si ii va respecta caracteristicile,acela se va putea considera fericit.a iubi e un lucru minunat,dar trebuie sa stii sa iubesti...


09-06-2008 14:33:20
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Singurul LUCRU  pentru care, din punctul meu de vedere, se merita sa te maturizezi, e DRAGOSTEA.... sa ajungi sa o cunosti.... sa fii indragostit si sa ti se raspunda la sentimente....(UFFF...MAI ALES AICI E PROBLEMA...) eu chiar functionez pe principiul lui Preda: daca dragoste nu e,nimic nu e.....asa ca nu concep o viata fara iubire.....iar maturitatea inseamna si sa stii cum sa iubestiā€¦=)

Ultima modificare facuta de martiela (14-06-2008 12:09:13)


14-06-2008 12:07:39
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Bineintzeles ca frecatzi p.ula gratzios pe campurile patriei : Incercatzi sa ajungetzi CEL MAI IUBIT DINTRE PAMANTENI shi atunci o sa fitzi MATURI !.........hihihi adicalea sa avetzi un copil (sau mai multzi)  care sa va iubeasca ! :D:D:D

14-06-2008 12:31:58
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

CIUDATUL SA a scris:

Bineintzeles ca frecatzi p.ula gratzios pe campurile patriei : Incercatzi sa ajungetzi CEL MAI IUBIT DINTRE PAMANTENI shi atunci o sa fitzi MATURI !.........hihihi adicalea sa avetzi un copil (sau mai multzi)  care sa va iubeasca ! :D:D:D

Dragostea are multe valente...e bine s-o poti simti pe toate coordonatele ei...


14-06-2008 12:48:14
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Singua fraza in care alaturarea dintre iubire si ratiune nu transforma ideea intr-un nonsens, e urmatoarea :
- Ratiunea iubirii e lipsa ei de ratiune.
Tot restul platitudinilor imprastiate aici ca si oriunde, in scopul explicarii sentimentului sau incadrarii lui intre norme, legi, percepte, da masura intreaga a ridicolului.
Calcule meschine de genul "ce dau si ce primesc ?" , sunt expresia a cu totul alceva, decat a dragostei.
Satul fiind de inflatia coafezelor cu pretentii intelectuale, de cultura reprezentata prin numarul de episoade din "Tanar si nelinistit" vizionate, de aprecierea unei carti legata de statutul vedetei care a scris-o, zic ca intr-o lume care si-a rasturnat scara de valori , pana si dragostea, iubirea isi pierd sensul arhetipal, tinzand sa se transorme intr-un produs de consum.


14-06-2008 13:06:53
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Hihihi .......iar v-a tras-o Pan ! :D:D:D.......adicalea bre dragostea asta nu se afisheaza pe toate forumurile......se traieshte !

14-06-2008 13:33:31
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
In realitate, IUBIREA este ca semnarea unui cec in alb. Celui caruia i se ofera o astfel de ocazie poate trece pe cec oricat doreste. Intr-o astfel de situatie se asteapta reciprocitate, dar viata este cu totul alta.... Putini sunt cei care raspund pozitiv la astfel de gesturi. In cele mai multe cazuri astfel de metode de a implini iubirea sfarsesc in suferinta. Neconditionarea in iubire nu poate functiona fara ca cei implicati sa posede un nivel inalt de constiinta....Si apoi conasule,Ciudatule,noi vorbim despre iubire dar inclin sa cred ca unii dintre noi o si traim...nu pe forum,evident ci in viata reala....am spus-o si-o mai spun:FARA DRAGOSTE NIMIC NU E!

14-06-2008 14:59:07
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

CIUDATUL SA a scris:

.......adicalea bre dragostea asta nu se afisheaza pe toate forumurile......se traieshte !

Nu despre asta-i vorba, Ciudatule sau , mai precis, nu doar despre asta.
Comentariile de tipul "iubirea-i asa si pe dincolo", "iubirea inseamna asta si ailalta", sunt apanajul bucatareselor ce-l mesteca pe Heideger langa oala care-i gata sa dea-n foc.
Iubirea nu-i aceiasi pentru toti, nu-i privita la fel de toata lumea, sensul cuvantului insashi e diferit pentru fiecare dintre noi si asta nu inseamna ca unul iubeste mai mult sau mai putin, dupa cum bine ne-o spune O. Paler.
Chiar si femeia alaturi de care sunt, careia-i spun c-o iubesc, care-mi spune, la randul ei, acelasi lucru, gandeste si traieste sentimentul altfel decat mine .
A incerca sa definim iubirea, e la fel de sortit esecului ca si atunci cand incercam sa descriem Divinitatea. Ca "bucataresele"  de care vorbeam mai sus si-l imagineaza pe Dumnezeu ca pe un batran cu barba colilie, nici pe departe nu inseamna ca asa-i ! Si cu toate astea ele isi trambiteaza credinta in propria  viziune pe toate drumurile si, mai nou, pe toate saiturile :D , uitand sau nestiind ca Adevarul e doar unul si nu ne e dat noua nici sa-l cunoastem, nici sa-l stim, ci doar sa ni-l imaginam, fiecare in felul lui....

Ultima modificare facuta de PeterPan 63 (14-06-2008 18:26:56)


14-06-2008 18:18:44
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Vrei sa-tzi dau dreptate.... sau shtii shi tu shi eu ca ai dreptate ? ;)......hihihi

14-06-2008 18:32:16
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553

CIUDATUL SA a scris:

Vrei sa-tzi dau dreptate.... sau shtii shi tu shi eu ca ai dreptate ? ;)......hihihi

Toti avem dreptate,pentru ca vorba lui Pan,fiecare o percepem in felul nostru...=)
condimentam relatiile in mod diferit,poate tocmai aici e secretul...picanteriile poate fac sa dureze iubirea mai mult...=)


15-06-2008 07:57:23
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la