Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Suntem ceea ce suntem sau ceea ce cred altii ca suntem?    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
iti recomand sa le pui amestecat doua cite doua......ca poate mai fac si pui... :D :D

07-05-2007 20:45:03
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Imi pare rau...dar nu pot...altfel nu as mai fi unik@...deci...tot un...Mda...ramane! :D :D

07-05-2007 20:48:42
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
ok, posteaza orice.....o sa ne dam seama ca este tot un.... mda..din ala unic :)

esti tare vorbareata astazi....:D

Ultima modificare facuta de da_si_nu (07-05-2007 20:50:43)


07-05-2007 20:50:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Unik@..ce bine ca ai intrat..mi-a fost tare dor de postarile tale..
esti intradevar unica...deci fara mda(pe care eu il traduc cu"chiar")..=)


07-05-2007 20:54:34
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
tasha..cind imi traduci si mie postarile alea din ungureste ?

07-05-2007 21:01:55
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Tasha...am mai trecut pe aici,dar numai ca simplu privitor...stii ca eu postez numai atunci cand am ceva de spus...si se pare ca in ultima vreme nu prea am avut multe..da,sunt plina de energie..ma simt ca un spiridush care nu poate sa stea locului!

07-05-2007 21:02:35
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

da_si_nu a scris:

tasha..cind imi traduci si mie postarile alea din ungureste ?

intr-o zi...acuma n-am chef nici pe romaneste sa vorbesc...
darmite pe ungureste!=(


07-05-2007 21:09:20
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

unik@ a scris:

Tasha...am mai trecut pe aici,dar numai ca simplu privitor...stii ca eu postez numai atunci cand am ceva de spus...si se pare ca in ultima vreme nu prea am avut multe..da,sunt plina de energie..ma simt ca un spiridush care nu poate sa stea locului!

Asta e bine...
inseamna ca ai motive...
primavara o fi de vina?,....dragostea?;)


07-05-2007 21:10:37
   
?? unik@
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
Nu stiu nici eu exact! Spuneam undeva pe un topic ca mi-ar place sa fiu o gaza...cred ca acum pot spune ca ma transform dintr-o omida intr-un fluture minunat...pacat insa ca fluturii traiesc asa putin!...upsss...iar vb aiurea! :D :D

07-05-2007 21:17:44
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Suntem intr-un fel, simtim asta, dar nu putem fi noi de teama ca ii speriem pe parinti, de teama ca seful ne va concedia, de teama ca iubitul se va speria si va fugi mancand pamantul. Acceptam in viata ocupatii care nu ai nimic de-a face cu noi dar din care ies bani frumosi si ramanem acolo o vreme in speranta ca banii pot cumpara linistea sufleteasca, acceptam relatii care nu ne reprezinta doar de teama de a nu ramane singuri, acceptam prietenii cu oameni care ne displac doar pentru ca trebuie sa te faci frate cu diavolul pana treci puntea; si ma intreb "de ce?"
Pentru ca intr-o buna zi realizezi ca nu esti fericit si nici macar nu sti de ce, nu sti de unde sa incepi, nu sti ce ar trebui sa schimbi, dar stii ca esti nefericit. Uneori ne trezim la timp, alteori este tarziu dar mai avem dreptul la a doua sansa. Si vin si intreb "ceea ce ni se intampla in viata sau ceea ce dorim sa ni se intample si nu se intampla, tine de destin? sau este o intamplare?"


07-05-2007 22:58:03
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
citeam zilele astea urmatoarea idee: "Cunoaste-te pe tine insuti / insati, cunoscandu-i pe ceilalti"...
am tot incercat sa-mi imaginez situatia .... Imi suna, oarecum, ca: "spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti".. :rolleyes:

fac cunostinte foarte greu..dar, imi place sa cred ca prietenii iifac pe viata... Paradoxal.. sint genul de prieten care nu sta de vorba in fiecare zi, care nu te viziteaza nici macar o data pe saptamina.. :( Si totusi.. sint acolo ori de cite ori ai nevoie TU de mine...

nu accept sfaturi decat foarte rar si doar de la anumite persoane (care isi cistiga cu greu acest statut) ...nu am avut niciodata / nu urmez modele de conduita, imi traiesc viata dupa sfantul meu chef...:(

nu poti cunoaste pe celalalt decit.. superficial.. intotdeauna va avea o supriza pentru tine...  Nici macar pentru mine nu pot garanta ... nu-mi pot cunoaste reactiile dinainte ...

Ultima modificare facuta de fun-funny (05-06-2007 23:38:14)


05-06-2007 23:37:54
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:

citeam zilele astea urmatoarea idee: "Cunoaste-te pe tine insuti / insati, cunoscandu-i pe ceilalti"...
am tot incercat sa-mi imaginez situatia .... Imi suna, oarecum, ca: "spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti".. :rolleyes:

fac cunostinte foarte greu..dar, imi place sa cred ca prietenii iifac pe viata... Paradoxal.. sint genul de prieten care nu sta de vorba in fiecare zi, care nu te viziteaza nici macar o data pe saptamina.. :( Si totusi.. sint acolo ori de cite ori ai nevoie TU de mine...

nu accept sfaturi decat foarte rar si doar de la anumite persoane (care isi cistiga cu greu acest statut) ...nu am avut niciodata / nu urmez modele de conduita, imi traiesc viata dupa sfantul meu chef...:(

nu poti cunoaste pe celalalt decit.. superficial.. intotdeauna va avea o supriza pentru tine...  Nici macar pentru mine nu pot garanta ... nu-mi pot cunoaste reactiile dinainte ...

oare cine poate garanta ?mi se pare normal sa nu poti aprecia atitudinea dinainte...situatiile sunt diferite...si impun alte reactii...
viata insasi este plina de imprevizibil...


06-06-2007 01:07:13
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132


cred ca sint on topic.. :(


07-06-2007 22:17:54
   
?? trauma
Cont Sters

Inregistat: 18-07-2005
Mesaje: 125
Sunt atat de flexibila incat pot fi orice ... cameleonul era fratele meu mic ;)

07-06-2007 22:25:10
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nu e "amuzant" sa cunosti omul prin statusul de la messenger?
e suficient sa-l vezi ce muzica asculta :D


13-06-2007 03:55:47
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
da, interesant mod de a privi lucrurile.....

poti oare judeca omul  dupa ce are in calculator ?


15-06-2007 12:12:22
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
sau dupa id-ul ales ?

15-06-2007 12:13:09
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
Caracterul unui om nu se formeaza in totalitate cladindu-se pe experinte umane, interactionind cu semenii lui, are la temelie si cateva din valorile morale care se bazeaza pe credinta. Sa zicem doar... Decalogul... restul ma cam lasa rece :(

am intilnit atitea persoane care aveau pe buze numai cuvintul lui dumnezeu.. si care, dincolo de vorbe era meschine, invidioase, rele....
am intilnit atei care nu ar fi omorit o musca.... :(

recunosc ca am o credinta... mai aparte... :( ... dar nu ma face cu nimic mai rea... decit o maicutza dintr-o manastire.. oarecare :(


18-06-2007 00:54:16
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

da_si_nu a scris:

sau dupa id-ul ales ?

nu zau?...chiar asa...si ma rog...daca mie mi-a placut acest nume...cum poti sa ma definesti?;)
cam greu ma chere...sau ma rog...incearca...daca poti!!=)=)=)


18-06-2007 00:59:19
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
"Sa ne descoperim, sa aflam in sfarsit cine suntem.. Acesta este lucrul adevarat pe care il avem de facut cu noi insine!" Ei bine, gindul asta mi-a trecut si mie uneori prin capsor, insa chestia asta nu a fost prioritate in viata mea. Stiu doar ca am visat - poate uneori mai mult decit altii - intelegand ca pentru fiecare clipa in care inchidem ochii, pierdem lumina. Uneori chiar m-am trezit ca eu mergeam cand ceilati se opreau, sau eram treaza cand ceilalti dormeau... Si recunosc ca atunci cind ceilalti vorbeau de diete si mincaruri pentru vegetarieni eu ma gindeam cit m-as bucura de o inghetata cu ciocolata!  Si mai recunosc ca uneori desi cei din jur explodau de fericire in loc sa-i iau drept exemplu, eu am udat perna cu lacrimile mele trandafirii, simtind durerea spinilor trecutului nemilos... Ca sa nu mai spun ca unii considera ca e un defect daca spui intotdeauna ce simti si faci ceea ce gandesti... "Logica" asta pe mine ma depaseste... Mie imi place sa fiu sincera. In schimb, regret ca nu am spus in viata de mai multe ori "te iubesc" pentru ca uneori mi-e teama ca nu am reusit sa o si arat. Nimeni nu-si va aduce aminte de tine pentru gandurile tale secrete, nu-i asa?
Fiece om traieste-n el o poezie, versificata ori neversificata, afisata sau chiar neredactata, ori inca neschitata, neconturata, asa cum o idee muta de nimeni cunoscuta ar sta-ntr-un scrin stocata si pastrata ca o comoara venerata, sau poate-abia investigata. Cert e ca orice inima-omeneasca stie, si stie cu tarie, ca in nebunia noastra de sentimente si trairi, incluzind genii si prostie, bagaj de realitati, de fantezie, de suparari, de bucurie, in toate-acestea la un loc, vesnic va fi si multa iubire... Insa nu trebuie sa uitam ca arta iubirii incepe cu noi insine. Octavian Paler spunea ca omul nu a fost creat pentru a fi fericit ci pentru a oscila intre nebunia descoperirii si plictisela de armonie. Fericirea este doar momeala ce-l va tine in cursa, pana la sfarsit…


02-07-2007 22:19:45
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Un bun prieten mi-a zis o data ca inainte de a privi in altii trebuie sa privesti mai intai in tine. Daca nu-ti place ce vezi acolo, mai gandeste-te inainte sa faci ceva....=(

Un sfat venit din suflet pe care nu l-am inteles in acel moment.
A trecut timpul (inevitabil dar atat de mult ne place sa ignoram acest aspect) si intr-o zi am avut o foarte lunga discutie cu mine. Pe cat de lunga pe atat de neplacuta. Si in acel moment am privit in mine.
Nu mi-a placut ce am vazut. Dar a fost inceputul unei schimbari, o schimbare care stiu ca va tine toata viata. Uneori cand incepem lucruri cautam cu disperare raspunsul la intrebarea: Cand se va termina asta?
Din cate stiu eu, NICIODATA. Pentru ca atunci cand deciziile care le iei nu afecteaza pe nimeni din jurul tau, ESTI LIBER.
Pana atunci nu.
Libertatea este privilegiul acordat celor care nu-si permit sa depinda de nimeni, nici macar de ei insisi.


24-02-2008 13:38:39
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
apropo de titlul topicului...
e perceput ca un neica nimeni, o javra...

dar...

fa-te frate cu dracu´... pentru a nu intra in gura lui
ignora-l
scuipa-l

si totusi...
unii spun ca e un tip deosebit...

fuck him!!!


26-02-2008 16:06:15
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

fun-funny a scris:

apropo de titlul topicului...
e perceput ca un neica nimeni, o javra...

dar...

fa-te frate cu dracu´... pentru a nu intra in gura lui
ignora-l
scuipa-l

si totusi...
unii spun ca e un tip deosebit...

fuck him!!!

N-am piceput ce-ai vrut sa spui...=(
In fine,n-are importanta...o sa-mi explici altadata...te-ai referit cumva la cel care a deschis topicul?


27-02-2008 00:29:36
   
fun-funny
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-12-2006
Mesaje: 5132
nu, nu ma refer la cea care a deschis topicul ci la tema lui
restul... altadata, daca merita :)


27-02-2008 00:34:17
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Poate ca suntem si una, si alta. :D

27-02-2008 01:12:11
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608
daca te comporti intr-un anumit fel in fiecare zi, cum ar trebui sa fii perceput de ceilalti, asa cum gandesti sau asa cum te afisezi?!!!
  din pacate ,putini dintre noi sunt cei ce au curajul ,sa se afiseze exact asa cum sunt....


27-02-2008 13:37:53
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Cum deosebesti ceea ce esti de ceea ce afisezi?

28-02-2008 00:15:16
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:

Cum deosebesti ceea ce esti de ceea ce afisezi?

Ne ascundem atat de mult in fata unei imagini, incercam atat de mult, ne aruncam in discutii sau ne pierdem inocenta, zambim frumos si injuram pe la spate, ne simtim flatati, ne simtim ipocriti, ne mintim sau ii mintim…si toate astea pentru ce? Pentru a capata un strop de atentie? Pentru a reusi sa fim laudati de unii sau de altii? Pentru a ne face "publicitate"? Pentru a fi vazuti mai bine de niste oameni pe care ajungem pana la urma sa nu-i mai vrem in jurul nostru...=(
Nu vi se pare cel putin aiurea sa vedeti atata infumurare in jur? Nu va sperie aceasta lupta stupida de a iesi in fata nu prin ceea ce faci, ci prin modul cat mai socant in care incerci sa spui anumite lucruri? Nu va impiedicati de masti? Va mai dati seama de existenta lor?……..sau toti suntem la fel? Oare chiar toti spunem multe, toti ne pierdem in cuvinte, o luam ca atare sau incercam (vrand-nevrand) sa impresionam la randul nostru? Si daca facem toate aceste lucruri, pentru cine le facem? Pentru noi sau pentru ceilalti?

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (28-02-2008 00:26:57)


28-02-2008 00:24:30
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:


alintatura a scris:

Cum deosebesti ceea ce esti de ceea ce afisezi?

Ne ascundem atat de mult in fata unei imagini, incercam atat de mult, ne aruncam in discutii sau ne pierdem inocenta, zambim frumos si injuram pe la spate, ne simtim flatati, ne simtim ipocriti, ne mintim sau ii mintim…si toate astea pentru ce? Pentru a capata un strop de atentie? Pentru a reusi sa fim laudati de unii sau de altii? Pentru a ne face "publicitate"? Pentru a fi vazuti mai bine de niste oameni pe care ajungem pana la urma sa nu-i mai vrem in jurul nostru...=(
Nu vi se pare cel putin aiurea sa vedeti atata infumurare in jur? Nu va sperie aceasta lupta stupida de a iesi in fata nu prin ceea ce faci, ci prin modul cat mai socant in care incerci sa spui anumite lucruri? Nu va impiedicati de masti? Va mai dati seama de existenta lor?……..sau toti suntem la fel? Oare chiar toti spunem multe, toti ne pierdem in cuvinte, o luam ca atare sau incercam (vrand-nevrand) sa impresionam la randul nostru? Si daca facem toate aceste lucruri, pentru cine le facem? Pentru noi sau pentru ceilalti?


Nu, poate o sa razi, dar nu mi se pare deloc ca ma impiedic de masti. Cred ca oamenii sunt initial intotdeauna bine intentionati si ca incep o relatie cu toata sinceritatea pe care si-o permit, ulterior schimbandu-se intr-un fel sau altul si comportandu-se exact dupa cum pot. De fapt, dupa cum sunt. Si ca toti facem ce facem mai ales pentru noi insine.

Am cunoscut o multime de oameni si am trecut cu multi prin cele mai variate situatii. Am putut observa cat de usor se dovedesc cei mai multi oameni niste simple jucarii in mainile vietii, ale cotidianului, ale intamplarii. De aceea, convingerea mea este ca cei care vor sa vada, cel putin, vad intotdeauna fata adevarata a semenilor lor. Nu stiu cum am putea sa nu vrem sa vedem, dar poate ca e ceva de genul daltonismului - "cutare e bun sau rau", si nu "cutare a procedat asa sau pe dincolo pentru ca atat a putut si atat a inteles".


28-02-2008 00:57:08
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
De multe ori ies in evidentza fara sa vreau... probabil multumirea de sine si relaxarea care mi se citeste pe fatza, un zimbet usor(nu mai departe decat in seara aceasta am primit un mesaj privat care imi lauda zambetul,toleranta,alea,alea), usurintza cu care reusesc sa cunosc oamenii si sa-i abordez in felul cel mai potrivit?!... Citeodata, de ce nu, usurintza cu care reusesc sa-i scot din sarite...pentru ca sincer,nu mai departe decat anul trecut am trecut printr-un test serios in Casa Big brother...am exasperat si eu pe citeva concurente...=D=D
   Am inteles din aceasta experienta ca important este sa fii tu insuti in toate imprejurarile...=)
Sa te adaptezi repede mediului inconjurator, sa te integrezi si sa nu incerci sa pari mai mult decat esti...
sa te accepti asa cum esti,
sa accepti si pe ceilaltzi asa cum sunt... =)

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (28-02-2008 01:13:42)


28-02-2008 01:08:58
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Adevarat.

De asemenea, mi se pare important sa incerci sa ii intelegi si pe ceilalti si sa te supravegezi continuu pe tine insuti incercand sa te vezi cu ochii altora. In felul acesta, da: cred ca ai sanse sa fii "ceea ce esti", altfel neramanand din tine decat un ecou al celor mai diverse intamplari si eventual fix ce le-ar putea aparea altora ca ai fi.

Indiferent daca esti inteles sau nu, doar identificarea si respectarea fiintei proprii te poate ajuta sa pastrezi un sens in succesiunea faptelor tale.


28-02-2008 01:23:04
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608

alintatura a scris:


tasha 1951 a scris:


alintatura a scris:

Cum deosebesti ceea ce esti de ceea ce afisezi?

Ne ascundem atat de mult in fata unei imagini, incercam atat de mult, ne aruncam in discutii sau ne pierdem inocenta, zambim frumos si injuram pe la spate, ne simtim flatati, ne simtim ipocriti, ne mintim sau ii mintim…si toate astea pentru ce? Pentru a capata un strop de atentie? Pentru a reusi sa fim laudati de unii sau de altii? Pentru a ne face "publicitate"? Pentru a fi vazuti mai bine de niste oameni pe care ajungem pana la urma sa nu-i mai vrem in jurul nostru...=(
Nu vi se pare cel putin aiurea sa vedeti atata infumurare in jur? Nu va sperie aceasta lupta stupida de a iesi in fata nu prin ceea ce faci, ci prin modul cat mai socant in care incerci sa spui anumite lucruri? Nu va impiedicati de masti? Va mai dati seama de existenta lor?……..sau toti suntem la fel? Oare chiar toti spunem multe, toti ne pierdem in cuvinte, o luam ca atare sau incercam (vrand-nevrand) sa impresionam la randul nostru? Si daca facem toate aceste lucruri, pentru cine le facem? Pentru noi sau pentru ceilalti?


Nu, poate o sa razi, dar nu mi se pare deloc ca ma impiedic de masti. Cred ca oamenii sunt initial intotdeauna bine intentionati si ca incep o relatie cu toata sinceritatea pe care si-o permit, ulterior schimbandu-se intr-un fel sau altul si comportandu-se exact dupa cum pot. De fapt, dupa cum sunt. Si ca toti facem ce facem mai ales pentru noi insine.

Am cunoscut o multime de oameni si am trecut cu multi prin cele mai variate situatii. Am putut observa cat de usor se dovedesc cei mai multi oameni niste simple jucarii in mainile vietii, ale cotidianului, ale intamplarii. De aceea, convingerea mea este ca cei care vor sa vada, cel putin, vad intotdeauna fata adevarata a semenilor lor. Nu stiu cum am putea sa nu vrem sa vedem, dar poate ca e ceva de genul daltonismului - "cutare e bun sau rau", si nu "cutare a procedat asa sau pe dincolo pentru ca atat a putut si atat a inteles".



se pare ca ai fost "alintata" de soarta...daca ceea ce spui e si adevarat. Atunci cand vrei sa vezi ,cu disperare ,ceva ,sa-ti dea curaj a merge mai departe...si nu ai ce vedea,se schimba radical optica asupra frumusetii vietii si a semenilor tai. Tragedia sta tocmai in capacitatea de a vedea adevarata fata a celor din jur. Multumiti ,pe deplin , nu sunt decat aceia ce nu au aceasta capacitate.


28-02-2008 12:54:39
   
?? CIUDATUL SA
Cont Sters

Inregistat: 23-11-2007
Mesaje: 4425
Stimatzi forumishti : io mi-s ceea ce mi-s shi ma doare fix in bashchetzi de ce cred altzii ca sunt !!!!!!  Io-te asha mi-s io.... tare nesimtzit ! nah......hihihihi !

28-02-2008 13:47:54
   
martiella
Femeie

Nou venit

Inregistat: 04-01-2007
Mesaje: 63

CIUDATUL SA a scris:

Stimatzi forumishti : io mi-s ceea ce mi-s shi ma doare fix in bashchetzi de ce cred altzii ca sunt !!!!!!  Io-te asha mi-s io.... tare nesimtzit ! nah......hihihihi !

Nu intamplator nick name-ul nu-i asa?...esti ciudat de-a binele...=)


28-02-2008 19:07:03
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

kamin a scris:

se pare ca ai fost "alintata" de soarta...daca ceea ce spui e si adevarat. Atunci cand vrei sa vezi ,cu disperare ,ceva ,sa-ti dea curaj a merge mai departe...si nu ai ce vedea,se schimba radical optica asupra frumusetii vietii si a semenilor tai. Tragedia sta tocmai in capacitatea de a vedea adevarata fata a celor din jur. Multumiti ,pe deplin , nu sunt decat aceia ce nu au aceasta capacitate.


Hei, Kamin, curajul de a merge mai departe nu trebuie sa il cauti in a gasi semeni pe gustul tau, ci exclusiv in tine insuti si intr-o evaluare corecta a fiecarei situatii de viata. Asa ca a vedea adevarata fata a oamenilor nu e nicidecum o tragedie. ...Nu-ti zic prin asta sa nu pui la suflet, ci doar sa fii atenta ce si cum pui.


28-02-2008 23:53:24
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608

alintatura a scris:


kamin a scris:

se pare ca ai fost "alintata" de soarta...daca ceea ce spui e si adevarat. Atunci cand vrei sa vezi ,cu disperare ,ceva ,sa-ti dea curaj a merge mai departe...si nu ai ce vedea,se schimba radical optica asupra frumusetii vietii si a semenilor tai. Tragedia sta tocmai in capacitatea de a vedea adevarata fata a celor din jur. Multumiti ,pe deplin , nu sunt decat aceia ce nu au aceasta capacitate.


Hei, Kamin, curajul de a merge mai departe nu trebuie sa il cauti in a gasi semeni pe gustul tau, ci exclusiv in tine insuti si intr-o evaluare corecta a fiecarei situatii de viata. Asa ca a vedea adevarata fata a oamenilor nu e nicidecum o tragedie. ...Nu-ti zic prin asta sa nu pui la suflet, ci doar sa fii atenta ce si cum pui.



Tocmai aceasta evaluare corecta de care vorbesti , e problema... daca stii sa te minti frumos,sa te lasi mintita ...poate vei ajunge sa nu pui la suflet ceea ce nu merita. Dar daca tii neaparat sa-ti pastrezi "ochii deschisi "si sufletul curat ...nu prea ai de ales!!!


29-02-2008 11:48:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Pe de o parte cat de bine e sa minti..cat de frumos pare tot cand nimeni nu stie cu adevarat ce stii tu, dar cat e de bine atunci cand se afla...cat de dureros...bineinteles daca nu cumva suntem masochisti..minciuna ne "scoate" din anumite impasuri virtuale dar de fapt e inversa chestia..sincer, ma cred o persoana destul de sincera in general. uneori dezastruos de sincera (uneori si cand nu e nevoie). totusi e bine sa mintzi din cand in cand cum ar fi cand protejezi o persoana....=)

29-02-2008 13:21:17
   
?? unikaa
Cont Sters

Inregistat: 27-05-2005
Mesaje: 1080
A fost odata un sarpe boa, care traia in stare de razboi civil! Capul si coada nu se intelegeau.
- De ce, striga coada, sunt intotdeauna ultima iar tu, mereu in fata? De ce hotarasti numai tu drumul pe care apucam?

Capul dispretuia aceste tanguiri si nu raspundea. Intr-o zi, pe la pranz, capul a vazut o broasca apetisanta. A vrut sa o apuce cu o miscare prompta, dar coada se incolacise solid in jurul unui copac, iar broasca a scapat ca prin urechile acului.

- Esti nebuna? a bombanit capul.
- Nu ma voi misca pana cand nu vei recunoaste drepturile mele egale cu ale tale si nu voi putea, si eu, sa merg prima si sa aleg drumul.

Timp de trei zile, au tot discutat. Au schimbat multe insulte si argumente. Pe scurt, pana la urma, capul a cedat. Coada s-a descolacit si, foarte vesela, a luat-o inainte. Din pacate, nu avea ochi si, a cazut intr-o rapa iesita in cale, tragand si capul dupa ea. Si astfel au pierit amandoi.”

Multi dintre noi procedam la fel in relatia cu oamenii din jurul nostru. Uitam ca suntem parti ale unui singur intreg… si ne lasam in voia convingerilor limitative ale EU-lui:

Sunt ceea ce am - posesiunile mele ma definesc;
Sunt ceea ce fac - realizarile mele ma definesc;
Sunt ceea ce cred altii despre mine - reputatia mea ma defineste;
Sunt separat de toti cei din jur - trupul meu ma defineste;
Sunt separat de tot ce imi lipseste in viata - spatiul meu vital este separat de dorintele mele;
Sunt separat de Divinitate - viata mea depinde de cat de valoros sunt in ochii Divinitatii.

In definitiv, cine ne cere sa demonstram ca suntem cei mai buni?

Ultima modificare facuta de unikaa (29-02-2008 13:43:47)


29-02-2008 13:38:23
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

kamin a scris:


alintatura a scris:


kamin a scris:

se pare ca ai fost "alintata" de soarta...daca ceea ce spui e si adevarat. Atunci cand vrei sa vezi ,cu disperare ,ceva ,sa-ti dea curaj a merge mai departe...si nu ai ce vedea,se schimba radical optica asupra frumusetii vietii si a semenilor tai. Tragedia sta tocmai in capacitatea de a vedea adevarata fata a celor din jur. Multumiti ,pe deplin , nu sunt decat aceia ce nu au aceasta capacitate.


Hei, Kamin, curajul de a merge mai departe nu trebuie sa il cauti in a gasi semeni pe gustul tau, ci exclusiv in tine insuti si intr-o evaluare corecta a fiecarei situatii de viata. Asa ca a vedea adevarata fata a oamenilor nu e nicidecum o tragedie. ...Nu-ti zic prin asta sa nu pui la suflet, ci doar sa fii atenta ce si cum pui.



Tocmai aceasta evaluare corecta de care vorbesti , e problema... daca stii sa te minti frumos,sa te lasi mintita ...poate vei ajunge sa nu pui la suflet ceea ce nu merita. Dar daca tii neaparat sa-ti pastrezi "ochii deschisi "si sufletul curat ...nu prea ai de ales!!!


...Mai! :D

Cu ce crezi tu ca iti pateaza sufletul sa accepti ca orice om este supus greselii? ...Sau ca nu exista oameni perfecti?

E adevarat, chiar adineauri ii raspundem Xtrem-ului ca ii inteleg pe cei care aleg singuratatea de teama compromisului, dar acolo vorbeam despre dragoste, unde compromisul ar presupune minciuna. Iar minciuna da, pateaza un suflet. Simpla prietenie nu pretinde insa nici un superlativ.


01-03-2008 13:11:27
   
?? kamin
Cont Sters

Inregistat: 25-01-2008
Mesaje: 608
eu nu spun ca nu ar trebui sa ierti o greseala unui prieten...
   dar daca esti mereu pus in fata greselilor ,a nedreptatii si a neputintei de a schimba ceva ce stii cu siguranta ca e gresit...cum reusesti sa iesi la liman?!!  cate compromisuri sa faci si cu ce sacrificii?!!!


01-03-2008 23:15:13
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
Nici eu nu vad ce motive ar putea avea unii dintre noi ca sa pretinda ca sunt, aici in "realitatea" virtuala, ceea ce nu sunt si in realitate. Si parerea mea este ca la fel te comporti aici ca si printre oamenii in carne si oase.
Poti fi si in realitatea "reala", la fel de bine ca aici, doar ca poate acolo ai (ceva) mai multe sanse sa fi de-conspirat....
O singura mare diferenta cred ca se remarca intre cele doua ... realitati si anume usurinta mai mare cu care se comunica, informalitatea mai la indemana ... la urma urmei mai degraba suntem noi cei adevarati AICI decat dincolo.


02-03-2008 00:38:13
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

alintatura a scris:


kamin a scris:


alintatura a scris:



Hei, Kamin, curajul de a merge mai departe nu trebuie sa il cauti in a gasi semeni pe gustul tau, ci exclusiv in tine insuti si intr-o evaluare corecta a fiecarei situatii de viata. Asa ca a vedea adevarata fata a oamenilor nu e nicidecum o tragedie. ...Nu-ti zic prin asta sa nu pui la suflet, ci doar sa fii atenta ce si cum pui.



Tocmai aceasta evaluare corecta de care vorbesti , e problema... daca stii sa te minti frumos,sa te lasi mintita ...poate vei ajunge sa nu pui la suflet ceea ce nu merita. Dar daca tii neaparat sa-ti pastrezi "ochii deschisi "si sufletul curat ...nu prea ai de ales!!!


...Mai! :D

Cu ce crezi tu ca iti pateaza sufletul sa accepti ca orice om este supus greselii? ...Sau ca nu exista oameni perfecti?

E adevarat, chiar adineauri ii raspundem Xtrem-ului ca ii inteleg pe cei care aleg singuratatea de teama compromisului, dar acolo vorbeam despre dragoste, unde compromisul ar presupune minciuna. Iar minciuna da, pateaza un suflet. Simpla prietenie nu pretinde insa nici un superlativ.


Compromis = minciuna?

cu patru clase ale mele stiam ca inseamna : aranjament , intelegere , pact .... :D

daca spui dragoste = minciuna (autominciuna) ie foarte adevarat :D ,deh...hormonii creeaza iluzii .... a nu confunda cu iubirea

Ultima modificare facuta de Soryn (02-03-2008 06:13:18)


02-03-2008 06:09:04
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046
Trecem peste...! :D

03-03-2008 00:18:43
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226

alintatura a scris:

Trecem peste...! :D

Imi place ca azi esti vesela...toleranta chiar....te-ai molipsit cumva de la mine...;)
=D=D


03-03-2008 01:49:14
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 01-12-2006
Mesaje: 11226
E ziua mea de liniste. Ziua in care eu nu pot sa mai uit ca sunt femeie. Stau o secunda si ma uit in oglinda si imi dau seama ca am pierdut atata timp incercand sa fiu egala cu barbatul; am pierdut, pentru ca a fi femeie este cel mai frumos dar pe care l-am primit in aceasta viata. Frumusetea vine din ceea ce suntem...

08-03-2008 02:54:28
   
?? alintatura
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

E ziua mea de liniste. Ziua in care eu nu pot sa mai uit ca sunt femeie. Stau o secunda si ma uit in oglinda si imi dau seama ca am pierdut atata timp incercand sa fiu egala cu barbatul; am pierdut, pentru ca a fi femeie este cel mai frumos dar pe care l-am primit in aceasta viata. Frumusetea vine din ceea ce suntem...


"Frumusetea vine din ceea ce suntem" - frumos spus!  ...Si din ceea ce este, nu?  Frumusetea vine din adevar, adica?


09-03-2008 12:33:03
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Aly...la naiba!!!...de ce unii oameni frumosi pe dinafara sunt atat de rai in inerior...uite chiar aici pe forum avem un specimen...sa fie vorba de frustrari?oare cat de nefericiti poti fi acesti oameni care pot pierde vremea scriind numai rautati??
    NU ma mai ating demult astfel de lucruri, imi dau dimpotriva dovada ca suscit patimi si frustrari, si ca pe undeva toti acesti oameni sunt nefericiti si invidiaza pe ceilalti ....Ma simt binecuvantata, fericita si aproape implinita, si astfel de lucruri nu mi le poate lua nimeni niciodata, oricat de mult m-ar jigni, m-ar injura, m-ar desconsidera.Traiesc frumos, cu convingerea ca nimic nu e mai important decat sa ai prieteni in jur, carora sa le dai tot fara sa astepti nimic inapoi, si credeti-ma nimic nu e mai frumos decat sa vezi multumirea si fericirea din ochii unui apropiat cand ii faci un cadou sau o bucurie....(vreau sa amintesc aici ca am o prietena pe masura,am descoperit-o pe net si ma bucur din inima ca este alaturi de mine si la bine si la rau,ii multumesc ca exista si-i doresc numai impliniri)...=)


15-06-2008 11:42:05
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Suntem ce suntem sau ce putem fi.
Pan'  la urma, modul in care ne zugravim propriile chipuri in paginile astui forum, nu tine nici de firea noastra, nici de calitatea umana a fiecaruia dintre noi, ci doar de felul in care manuim cuvantul.
Ca-s suflete mici, daruite, in schimb, cu harul de a transpune-n slova idealuri ce nu le apartin, eseishti ai unei morale ce le e straina, nu-i necesar s-o dovedesc, fiind trebushoara asta la fel de evidenta ca soarele intr-o zi de vara fara nori.


15-06-2008 13:26:08
   
?? martiela
Cont Sters

Inregistat: 31-05-2008
Mesaje: 553
Drumul spre noi insine este cel mai anevoios drum! Este un drum pe care cei mai multi nici macar nu stiu ca-l au de parcurs.....=(
Se asteapta din exterior rezolvarea a ceea ce trebuie sa vina din interior spre exterior.
   Nimeni nu poate decide pentru propria-ti viata!
   Ai atat de multe alternative constructive la indemana,dar doar de TINE depinde,daca ai CU ADEVARAT CEVA DE SPUS.


15-06-2008 13:34:08
   
Pagini:  1 2 3 4    
Mergeti la