Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu snteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Mesaje sublimale    
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

ariela a scris:


fii-a-mea a scris:

dar presus de toate si oricine SUNT EU INSUMI desi asta nu e totdeauna comod! imi asum riscurile:de a fi neinteles,batjocorit,admirat,invidiat,compatimit,terfelit sau imbratisat depinde de cine ma percepe...eu nu ma schimb dupa dorinta fiecaruia: "sunt ceea ce sunt si mai presus de atat ! "

Cea mai buna manipulare: sa amesteci adevarul cu minciuna.Adevarul se simte instinctiv si atunci se prind si minciunile, pe linga el.Dar de informat esti informat, nu am ce zice.
Apropo, daca nu as citi numele cu care postezi, as crede ca citesc pe altcineva.;)
Ce putere de camuflare ai si cum reusesti sa fii atit de cameleonic?....Sau te inspira cineva, o muza reala, nu una virtuala?....



amestecam adevaruri cu minciuni....?si atunci amestecam chestii verificate cu altele neverificate ? pentru a strecura in mintea celuilalt ceea ce ne intereseaza  ? ( manipularea prin conversatie ?)

ups....trebuie sa recitesc elementele de logica matematica....
oare cum era ? adevarat implica fals ?
fals implica adevarat ?


11-11-2006 16:29:21
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Majico, Marine, multumesc pentru ajutor......cu afisele....

in doua dintre ele am remarcat cum ai zis si tu...
pozitia armei ( in afisul rusesc)


si cea a tunului (in afisul englezesc ) dau senzatia de potenta....




iar in cel cu femeia topograf remarcati va rog formele :


Ultima modificare facuta de da_si_nu (11-11-2006 16:51:52)


11-11-2006 16:41:37
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

da_si_nu a scris:

Ai grija, poate ai citit ceva subliminal.....

se spune ca afisele care indeamnau tinerii americani sa se inroleze in armata
( al II-lea razboi mondial ), ascundeau o multime de mesaje subliminale.....
ma duc sa caut citeva afise...sa vedem ce si cum....


Merci pt grija ;) dar la mine mai greu ajung  cu succes


12-11-2006 01:04:24
   
?? ariela
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

Soryn a scris:

Exista multe alte metode si sisteme ce pot influentza populatii intregi  , ale unei zone vizate , ne pot face sa devenim depresivi  ,agresivi  sau veseli .Cel mai  cunoscut de acest gen si cel mai puternic(probabil ) se gaseste in Alaska si acopera marea majoritate a pamantului .

Am vazut o emisiune la tv. azi, desprea asta.Spuneau ca in afara de Alaska, mai exista asa ceva in Shuba, la rusi.Deci nu numai americanii au arma asta.
Spune mai multe daca stii, despre generatoarele de cimp magnetic, cu care se influenteaza clima.
Si nu va mai speriati atita, oameni buni, ca nu se divulga nici un secret.Ce informatii secrete sunt alea daca au aparut pe toate posturile tv.? :)


12-11-2006 03:29:29
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763
ati auzit desigur.... de "familii blestemate" din tata'n fiu... De regula, in mediul rural. Are loc un incident cu multi ani in urma (uneori sute) intre un membru al familiei si un batrin(a)... considerata vrajitoare...
apoi respectivul, din motive numai de el stiute se sinucide.. Trec anii si, intimplator sau nu, un alt membru al familiei alege sinuciderea. Prin aceeasi metoda...
Din acel moment apare .... zvonul blestemului si, famili aincepe sa fie aratata cu degetul...
si tot intimplator sau nu... o alt ageneratie a familiei se va sinucide prin aceeasi metoda...

Exista aici, in zvon... vreun mesaj indirect? Crescind generatie dupa generatie sub influenta unui asa-zis blestem... exista oare... "nevoia" de suicid?

ps ... personal, nu cred in blesteme si vraji; ast anu inseamna ca nu imi pun intrebari :)


12-11-2006 16:19:16
   
?? lauraMagic
Cont Sters

Inregistat: 30-05-2005
Mesaje: 483
Sa va zica Majica se iesti cu blestemili ?
Lasa fah pirando oaminii in pase ! Nu ii mai tembelii la bostan cu vrajelilii tali ! Ca si asia nu ti asculta nime fandoselilii!
Ia zini tu mai ghini Cum se ghiceste in spurcatili di le tot ariunci tu pi masa !


12-11-2006 19:01:08
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957
mesajele sublimale sursa blestemelor si a vrajilor...poate parea interesant daca ar fi original...

13-11-2006 10:53:23
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

fun-funny a scris:

ati auzit desigur.... de "familii blestemate" din tata'n fiu... De regula, in mediul rural. Are loc un incident cu multi ani in urma (uneori sute) intre un membru al familiei si un batrin(a)... considerata vrajitoare...
apoi respectivul, din motive numai de el stiute se sinucide.. Trec anii si, intimplator sau nu, un alt membru al familiei alege sinuciderea. Prin aceeasi metoda...
Din acel moment apare .... zvonul blestemului si, famili aincepe sa fie aratata cu degetul...
si tot intimplator sau nu... o alt ageneratie a familiei se va sinucide prin aceeasi metoda...

Exista aici, in zvon... vreun mesaj indirect? Crescind generatie dupa generatie sub influenta unui asa-zis blestem... exista oare... "nevoia" de suicid?

ps ... personal, nu cred in blesteme si vraji; ast anu inseamna ca nu imi pun intrebari :)



Blestemele sunt sugestie,autosugestie si.........telepatie


13-11-2006 11:03:32
   
?? lauraMagic
Cont Sters

Inregistat: 30-05-2005
Mesaje: 483
Vezi Marinii! Daca citeai si tu la timpul tineretilor tali mai mult di un pachet di carti odata, poati ca acum ierai si tu vre-un parlamintar sau macar sinator !

13-11-2006 11:11:37
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
conditionarea.....

vorbe de genul......: cind se va intimpla cutare lucru, atunci vei  face cutare actiune.


14-11-2006 01:29:44
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

fun-funny a scris:

ati auzit desigur.... de "familii blestemate" din tata'n fiu... De regula, in mediul rural. Are loc un incident cu multi ani in urma (uneori sute) intre un membru al familiei si un batrin(a)... considerata vrajitoare...
apoi respectivul, din motive numai de el stiute se sinucide.. Trec anii si, intimplator sau nu, un alt membru al familiei alege sinuciderea. Prin aceeasi metoda...
Din acel moment apare .... zvonul blestemului si, famili aincepe sa fie aratata cu degetul...
si tot intimplator sau nu... o alt ageneratie a familiei se va sinucide prin aceeasi metoda...

Exista aici, in zvon... vreun mesaj indirect? Crescind generatie dupa generatie sub influenta unui asa-zis blestem... exista oare... "nevoia" de suicid?

ps ... personal, nu cred in blesteme si vraji; ast anu inseamna ca nu imi pun intrebari :)



Soryn a scris:

.... se stie acum ca vrajitoarele folosesc sugestia( barfele sunt o metoda bine impamantenita de sugestie)  si hipnoza prin telepatie .Un exemplu , daca mai multe persoane gandesc si repeta ca cineva e nebun , acel cineva incepe sa si puna intrebari , iar daca e slab psihologic sau intr o perioada dificila chiar incepe sa creada ,sugestia indirecta functioneaza de minune .

Are dreptate Soryn,sugestia, autosugestia....se transmit din generatie in generatie, datorita conceptilor  persoanelor respective si cum se stie ca in mediul rural oamenii sunt mai superstitiosi si mai ignoranti....
Nu este nevoie de nici o vrajitoare, nici macar de hipnoza.....daca oamenii sunt f.sugestionabili si creduli....se conving siguri, prin autosugestie ca exista asa ceva.
Un ex. bun ar fi cei ce lanseaza zvonuri neadevarate in presa, care in timp ajung convingeri ale celor ce citesc presa.De unde atita hipnoza in presa?.......e pura sugestie.

Ultima modificare facuta de ariela_k (14-11-2006 19:44:12)


14-11-2006 19:34:28
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Bai, femeie, pe tine nu te-ngrozesc banalitatile debitate pe rabdatorul forum drept judecati ale unei minti cultivate ?!!! Ca sa nu mai zic de faptul ca asa cum insinuezi, c-ai fi f'un psiholog, fereasca-i Sfantul pe cei ce si-ar apleca urechile si mintea catre sfaturile tale !
.......................................................................................................
Sfanta ignoranta, ocoleste-ne pe noi, muritorii, si fereste-ne de atingerea si mesajul tau, sublimal ori nu !   :D:D:D

Ultima modificare facuta de P. Pan 63 (14-11-2006 20:27:45)


14-11-2006 20:27:25
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422
Asa ca, nu mai credeti orice vrajala scriu ziarele, cu pretentie de adevar, verificati inainte de a crede. Ganditi oameni buni, ca de aia aveti creiere.Ca daca nu ganditi cu ele, or sa o faca altii.....:D

14-11-2006 21:35:19
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

P. Pan 63 a scris:

Bai, femeie, pe tine nu te-ngrozesc banalitatile debitate pe rabdatorul forum drept judecati ale unei minti cultivate ?!!! Ca sa nu mai zic de faptul ca asa cum insinuezi, c-ai fi f'un psiholog, fereasca-i Sfantul pe cei ce si-ar apleca urechile si mintea catre sfaturile tale !
.......................................................................................................
Sfanta ignoranta, ocoleste-ne pe noi, muritorii, si fereste-ne de atingerea si mesajul tau, sublimal ori nu !   :D:D:D


Scuze, pane, daca te deranjaza adevarul, sau poate lucrezi la vreo publicatie de scandal, din aia dezinformatoare?....Dezbina si cucereste, e un slogan ce nu mai tzine.....intre timp s-a mai desteptat lumea, nu mai suntem in decembrie '89.


14-11-2006 21:39:08
   

P. Pan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Facea-m-as popa, asta a fost "din putzul gandirii", sa ma vezi blond daca te mint !!! :D:D:D

14-11-2006 22:00:26
   
?? stefan_o
Cont Sters

Inregistat: 03-03-2006
Mesaje: 423

P. Pan 63 a scris:

Bai, femeie, pe tine nu te-ngrozesc banalitatile debitate pe rabdatorul forum drept judecati ale unei minti cultivate ?!!! Ca sa nu mai zic de faptul ca asa cum insinuezi, c-ai fi f'un psiholog, fereasca-i Sfantul pe cei ce si-ar apleca urechile si mintea catre sfaturile tale !
.......................................................................................................
Sfanta ignoranta, ocoleste-ne pe noi, muritorii, si fereste-ne de atingerea si mesajul tau, sublimal ori nu !   :D:D:D



   asta chiar ca a intrecut masura! ai dreptate pane! daca nu au reusit altii sa ma alunge de forumul asta .cu amenintari cu banari de id..de IP..CRED CA FEMEIA ASTA ARE SA REUSEASCA!.....INCA CATEVA POSTARI de genul asta..si cred ca ma arunca de pe geam! vorba{era sa scriu voma) uneia de aici....doamne ? dar chiar crede ca are cineva rabdare sa citeasca tot?

Ultima modificare facuta de stefan_o (14-11-2006 23:09:32)


14-11-2006 23:08:56
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
de unde stii ?

am auzit la tv....am citit in ziar....


15-11-2006 01:23:41
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
http://www.   subliminal-power .  com

ca sa vezi ce se mai vinde......orice tine de dorint omului de a fi mai..... mai decit este...

Ultima modificare facuta de da_si_nu (15-11-2006 02:49:00)


15-11-2006 02:44:15
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002

ariela_k a scris:


fun-funny a scris:

ati auzit desigur.... de "familii blestemate" din tata'n fiu... De regula, in mediul rural. Are loc un incident cu multi ani in urma (uneori sute) intre un membru al familiei si un batrin(a)... considerata vrajitoare...
apoi respectivul, din motive numai de el stiute se sinucide.. Trec anii si, intimplator sau nu, un alt membru al familiei alege sinuciderea. Prin aceeasi metoda...
Din acel moment apare .... zvonul blestemului si, famili aincepe sa fie aratata cu degetul...
si tot intimplator sau nu... o alt ageneratie a familiei se va sinucide prin aceeasi metoda...

Exista aici, in zvon... vreun mesaj indirect? Crescind generatie dupa generatie sub influenta unui asa-zis blestem... exista oare... "nevoia" de suicid?

ps ... personal, nu cred in blesteme si vraji; ast anu inseamna ca nu imi pun intrebari :)



Soryn a scris:

.... se stie acum ca vrajitoarele folosesc sugestia( barfele sunt o metoda bine impamantenita de sugestie)  si hipnoza prin telepatie .Un exemplu , daca mai multe persoane gandesc si repeta ca cineva e nebun , acel cineva incepe sa si puna intrebari , iar daca e slab psihologic sau intr o perioada dificila chiar incepe sa creada ,sugestia indirecta functioneaza de minune .

Are dreptate Soryn,sugestia, autosugestia....se transmit din generatie in generatie, datorita conceptilor  persoanelor respective si cum se stie ca in mediul rural oamenii sunt mai superstitiosi si mai ignoranti....
Nu este nevoie de nici o vrajitoare, nici macar de hipnoza.....daca oamenii sunt f.sugestionabili si creduli....se conving siguri, prin autosugestie ca exista asa ceva.
Un ex. bun ar fi cei ce lanseaza zvonuri neadevarate in presa, care in timp ajung convingeri ale celor ce citesc presa.De unde atita hipnoza in presa?.......e pura sugestie.





blestem sau descântec......
se pare ca lucreaza la fel..dar in scopuri diferite...


15-11-2006 15:24:26
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Vodă-Ţepeş se infiltra deghizat turceşte în satul de vacanţă al otomanilor chiuind în puterea nopţii ca-n miezul zilei. Şi să ne mai mirăm că bietul musulman sare buimac cu iataganul şi harşşt! o ureche musulmanului din dreapta, harşşt! un nas celui din stânga şi tot aşa până se face o movilă nemaivăzută de nasuri şi urechi?

Ultima modificare facuta de da_si_nu (15-11-2006 16:09:37)


15-11-2006 16:02:51
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Într-o toamnă a anului 1938, mai precis pe 31 octombrie, chiar în seara de Halloween,- când americanii se transformă în strigoi şi fantome – Orson Welles, aflat în chinurile imaginaţiei, nu se poate abţine de la o adaptare radiofonică a romanului Războiul lumilor, de H. G. Wells. Drumul spre iad începea...

15-11-2006 16:10:23
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
un milion de americani asculta progamul de muzică spaniolă al unui post de radio, când un ibuletin de ştiri anunţă explozii neobişnuite pe Marte. Încă puţină muzică spaniolă şi un reporter  anunţă că în Grover’s Mill, New Jersey, un cilindru uriaş a lovit planeta Pământ.............. Muzică spaniolă......
Un glas îngrozit descrie apoi cum se deşurubează capacul cilindrului (difuzoarele emit scrâşnete oribile) şi monştri uriaşi, sclipitori, cu tentacule imense şi ochi de dinozaur, se scurg unul după altul. ....Muzică spaniolă. ..........Trebuie menţionat, în paranteză, că majoritatea auditorilor nu prinsese începutul emisiunii, când se precizase că va fi vorba de o adaptare radiofonică a unui roman S.F .
Rămăsesem la muzica spaniolă....... Acum, melomanilor neliniştiţi şi avizi de noutate li se dă satisfacţie: extratereştrii au pătruns în New Jersey şi ucid şi devorează în dreapta şi-n stânga. Asta pune capăt armoniilor spaniole. Inimile tuturor pulsează sălbatic; sângele aprinde obrajii şi congestionează ochii. Panica, cum un şarpe uriaş şi flămând îşi clănţăne fălcile deasupra oraşului. Sute de mii de oameni dau buzna pe străzi, mii de maşini gonesc înnebunite din noaptea vorace a oraşului. În urechile tuturor persistă doar scârţâitul ca de cavou făcut de uşa O.Z.N.-ului (de unde să ştie ei că fusese doar capacul unui borcan deşurubat într-un bazin de W.C. pentru sporirea sonorităţii?). Sute de fugari sunt loviţi, sufocaţi, îmbrânciţi sub roţile maşinilor.

Ultima modificare facuta de da_si_nu (15-11-2006 16:13:43)


15-11-2006 16:11:03
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
..cu cât creşte confuzia, cu atât creşte şi panica. Informaţia trunchiată şi deformată conduce la o dezordine comportamentală incredibilă. Turme umanoide mânate de instinctul de conservare se leapădă de orice restricţie morală sau socială şi deraiază catastrofic de pe făgaşurile urmate ani în şir. Ştim din propria noastră experienţă revoluţionară că Teroristul poate deveni mai înspăimântător decât diavolul şi la fel de invizibil ca el.....

15-11-2006 16:15:09
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
Mulţumită imaginii şi sunetului, panica poate înflori în progresie geometrică. Aşadar să nu disperăm: întotdeauna vor exista eminenţe cenuşii dispuse să lase totul deoparte pentru manipularea noastră. De aceea oare atât de universala bruftuluire a „nebunilor” – acest vaccin anti-manipulator al nostru? Poate că da, poate că...da.
Până una alta luaţi bine seama: când mai mult de trei bărbaţi îşi vopsesc părul în aceeaşi nuanţă, când patru femei înjură cam la fel şi când cel puţin optsprezece pensionari frecventează cu obstinaţie acelaşi restaurant, luaţi bine seama, manipularea, diversiunea şi panica vă suflă în ceafă.


15-11-2006 16:15:45
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
fragmente din "Intre nebunie şi manipulare" de  Felix Nicolau !

Ultima modificare facuta de da_si_nu (15-11-2006 16:17:24)


15-11-2006 16:16:29
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

da_si_nu a scris:

Vodă-Ţepeş se infiltra deghizat turceşte în satul de vacanţă al otomanilor chiuind în puterea nopţii ca-n miezul zilei. Şi să ne mai mirăm că bietul musulman sare buimac cu iataganul şi harşşt! o ureche musulmanului din dreapta, harşşt! un nas celui din stânga şi tot aşa până se face o movilă nemaivăzută de nasuri şi urechi?

da-si-nu......de unde stii, ca imi place Vlad Tepes?....;)


15-11-2006 21:09:17
   
?? ariela_k
Cont Sters

Inregistat: 12-04-2006
Mesaje: 422

da_si_nu a scris:


ariela_k a scris:


fun-funny a scris:

ati auzit desigur.... de "familii blestemate" din tata'n fiu... De regula, in mediul rural. Are loc un incident cu multi ani in urma (uneori sute) intre un membru al familiei si un batrin(a)... considerata vrajitoare...
apoi respectivul, din motive numai de el stiute se sinucide.. Trec anii si, intimplator sau nu, un alt membru al familiei alege sinuciderea. Prin aceeasi metoda...
Din acel moment apare .... zvonul blestemului si, famili aincepe sa fie aratata cu degetul...
si tot intimplator sau nu... o alt ageneratie a familiei se va sinucide prin aceeasi metoda...

Exista aici, in zvon... vreun mesaj indirect? Crescind generatie dupa generatie sub influenta unui asa-zis blestem... exista oare... "nevoia" de suicid?

ps ... personal, nu cred in blesteme si vraji; ast anu inseamna ca nu imi pun intrebari :)



Soryn a scris:

.... se stie acum ca vrajitoarele folosesc sugestia( barfele sunt o metoda bine impamantenita de sugestie)  si hipnoza prin telepatie .Un exemplu , daca mai multe persoane gandesc si repeta ca cineva e nebun , acel cineva incepe sa si puna intrebari , iar daca e slab psihologic sau intr o perioada dificila chiar incepe sa creada ,sugestia indirecta functioneaza de minune .

Are dreptate Soryn,sugestia, autosugestia....se transmit din generatie in generatie, datorita conceptilor  persoanelor respective si cum se stie ca in mediul rural oamenii sunt mai superstitiosi si mai ignoranti....
Nu este nevoie de nici o vrajitoare, nici macar de hipnoza.....daca oamenii sunt f.sugestionabili si creduli....se conving siguri, prin autosugestie ca exista asa ceva.
Un ex. bun ar fi cei ce lanseaza zvonuri neadevarate in presa, care in timp ajung convingeri ale celor ce citesc presa.De unde atita hipnoza in presa?.......e pura sugestie.





blestem sau descântec......
se pare ca lucreaza la fel..dar in scopuri diferite...

da.....poate fi blestem sau descantec....puterea e acceasi.....emitatorul ii da sensul pozitiv sau negativ, in functie de interese.....sau de placere


15-11-2006 21:13:27
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763
eu nu va inteleg logica... Ori e blestem, ori e autosugestie? Doar pt ca imi spui in fatza la un moment de furie: "Arzate-ar focu'!"... nu ma va determina sa ma arunc in foc...
Pina si popa spune ca "farmecele" au efect in masura in care crezi in ele... (dar tot iti ia bani de molifta :x )

Cred ca ati remarcat epoca in care se petrec asemenea scenarii de filme... Nu prea are de-a face cu merzanul si computerul...

Cred doar intr-un singur blestem "aducator de moarte".. cel transmis genetic..


15-11-2006 21:39:04
   
?? fun-funny
Cont Sters

Inregistat: 29-09-2005
Mesaje: 763
nu pot sa cred ca vorbiti de blesteme, descintece, farmece... ca si cum le-ati recunoaste existenta...

as paria ca, inanite de a va inscrie pe matrimoniale3x atit trecut un pic pe la mama Omida sa va descinte de dragoste si dor... si ca, eventual va aflati aici la recomndarea ei..

Vorba lui S.S... Pfiuuuu!!


15-11-2006 21:41:32
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

da_si_nu a scris:

conditionarea.....

vorbe de genul......: cind se va intimpla cutare lucru, atunci vei  face cutare actiune.


asta e sugestie......autosugestia e cand victima se gandeste :"...si daca mi se intampla?"

Ultima modificare facuta de Soryn (16-11-2006 05:47:17)


16-11-2006 04:24:45
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

da_si_nu a scris:

de unde stii ?

am auzit la tv....am citit in ziar....


ma bucur ca mai exista si oameni normali si echilibrati ;)


16-11-2006 04:26:53
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874

fun-funny a scris:

eu nu va inteleg logica... Ori e blestem, ori e autosugestie? Doar pt ca imi spui in fatza la un moment de furie: "Arzate-ar focu'!"... nu ma va determina sa ma arunc in foc...
Pina si popa spune ca "farmecele" au efect in masura in care crezi in ele... (dar tot iti ia bani de molifta :x )

Cred ca ati remarcat epoca in care se petrec asemenea scenarii de filme... Nu prea are de-a face cu merzanul si computerul...

Cred doar intr-un singur blestem "aducator de moarte".. cel transmis genetic..


Ai grija cand zice cineva "Arzate-ar focu'!"...  sa nu "uiti" fierul de calcat pe camasa  ;)

Problema lui toma necredinciosul nu e doar un basm :D


16-11-2006 04:30:40
   
?? Soryn
Cont Sters

Inregistat: 04-03-2006
Mesaje: 874
cand nu ai intelegere ..... nici dumnezeu nu-ti da  . Cand esti doar o BRUTA si aia parlita(doar in gura)  asa ramai pe veci ......Nu e o aluzie la nimeni  (poate doar celor ce se simt) :D :D :D

Ultima modificare facuta de Soryn (16-11-2006 04:38:28)


16-11-2006 04:36:09
   
?? fii-a-mea
Cont Sters

Inregistat: 05-05-2006
Mesaje: 957

fun-funny a scris:

eu nu va inteleg logica... Ori e blestem, ori e autosugestie? Doar pt ca imi spui in fatza la un moment de furie: "Arzate-ar focu'!"... nu ma va determina sa ma arunc in foc...
Pina si popa spune ca "farmecele" au efect in masura in care crezi in ele... (dar tot iti ia bani de molifta :x )

Cred ca ati remarcat epoca in care se petrec asemenea scenarii de filme... Nu prea are de-a face cu merzanul si computerul...

Cred doar intr-un singur blestem "aducator de moarte".. cel transmis genetic..

vai,dar chiar nu te-ai gandit ca "regia" poate fi adaptata timpului...? vezi "revolutia" romana sau "18-22 cine a tras in noi?" asa ca ce legatura are accesul la tehnologie ,a masei populare, cu manipularea tehnologiei de catre profesionisti?...oricum nu inteleg de ce o "freaca" pe dasinu tema asta a manipularii...topicul poate fi interesant si totusi nu este! de ce oare? :D

Ultima modificare facuta de fii-a-mea (16-11-2006 18:24:03)


16-11-2006 18:21:46
   
da_si_nu
Femeie

Moderator

Inregistat: 12-02-2005
Mesaje: 10002
"exista un pasaj in rugaciunea Tatal Nostru ce zice "Si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam grestitilor nostri"... deci daca nu ierti... de fiecare data cand te rogi aceasta rugaciune... iti ceri osanda.

simplu si foarte eficient... .


18-11-2006 15:00:21
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Soryn a scris:


da_si_nu a scris:

de unde stii ?

am auzit la tv....am citit in ziar....


ma bucur ca mai exista si oameni normali si echilibrati ;)

Unde?vreau sa-i cunosc si eu!!!!=)


20-08-2008 19:25:52
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
Uitandu-ma la data antepenultimei postari, un mesaj sublimal imi sopteste ca-s morti sau de mult timp emigrati.

20-08-2008 23:12:10
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
"http://www.***/swf/subliminal.html"

Subliminale, dragi tovarasi !!! :D:D

D-asa o plicticoshenie pixelos-cafetiera :D de-o vaz io lately pe forum cred ca nu le mai arde de fapt de mai nimic unora... ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (20-08-2008 23:46:15)


20-08-2008 23:44:26
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Xtremul a scris:

"http://www.***/swf/subliminal.html"

Subliminale, dragi tovarasi !!! :D:D

D-asa o plicticoshenie pixelos-cafetiera :D de-o vaz io lately pe forum cred ca nu le mai arde de fapt de mai nimic unora... ;)

Daaa... majoritatea cred ca sunt plecati in concedii,sau stiu si eu?=(


20-08-2008 23:54:54
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359

Xtremul a scris:


Subliminale, dragi tovarasi !!! :D:D

Extremule, te stie lumea-n cartier de baiat destupat la creiere, drept pentru care milostiveste-te si lumineaza-ne :
- ce-i "sublimal" (prefer, in continuare, formulatea din titlul topicului) in a dezgropa un subiect vechi de aproape doi ani ? Io-ti spui sincer ca n-am gasit nici logica si nici rostul, da'  cum imi recunosc limitele, gandesc c-oi primi oareshce lamuriri, daca nu de la tine, macar dinspre cei harnici scormonitori in paginile dinspre sfarsit...


21-08-2008 00:34:38
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
"Subliminal" (citez din memoria speciei, :D compadre, ca-n DEX o fi un pic altfel)
inseamna ceva "sub limita constient sexizabila" ;)


Hai sa catam si-n DEX totusi, sa vedem ce iese:

"SUBLIMINÁL, -Ă, subliminali, -e, adj. (Psih.) Care este inferior pragului conştiinţei, care nu devine conştient. – Din fr. subliminal.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de IoanSoleriu, 27 Jul 2004 |

SUBLIMINÁL, -Ă adj. Sub pragul conştiinţei. ♢ Excitaţie subliminală = excitaţie foarte slabă, sub nivelul pragului senzorial, care nu poate provoca o senzaţie. [< fr. subliminal, cf. lat. sub – dedesubt, limen – prag].
Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 25 Sep 2005 |

SUBLIMINÁL, -Ă adj. inferior pragului conştiinţei. o excitaţie ~ă = excitaţie foarte slabă, sub nivelul pragului senzorial, care nu poate provoca o senzaţie. (< fr. subliminal)
Sursa: MDN | Trimisă de raduborza, 15 Sep 2007 |


Na c-am nimerit-o. ;)

Ultima modificare facuta de Xtremul (21-08-2008 00:54:54)

21-08-2008 00:50:55
   

PeterPan 63
Barbat

Intretin discutiile

Inregistat: 09-06-2005
Mesaje: 3359
sublimal (c-asa l-a numit initiatoarea topicului), subliminal, tot un drac. Treaba-i ca nu m-ai lamurit...
ce-i "sublimal-subliminal" in a dezgropa un subiect vechi de aproape doi ani ? Io-ti spui sincer ca n-am gasit nici logica si nici rostul, da'  cum imi recunosc limitele, gandesc c-oi primi oareshce lamuriri, daca nu de la tine, macar dinspre cei harnici scormonitori in paginile dinspre sfarsit...

Ori , te pomeni , ca nu stii nici tu.


21-08-2008 01:04:11
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Habar n-am, compadre, doar dac-ar fi fost SUBLIM :D poate se putea face o conexiune... deplasata oricum. :D
Fiindca SUBLIMAL e un cuvint inexistent in lb. romana, din cite stiu io... :rolleyes:

P.S. Confirmat: :)
Cuvântul "sublimal" nu a fost găsit, dar am găsit următoarele cuvinte apropiate:
sublima | sublimat


Asta-i epoca, se joaca prea multi cu cuvintele cred in era asta netizdica :x... chestie care nu-i de joaca, totusi... :(

Cit despre reinvierea mortilor (ma-sii retardatei "modelatoare" :D da-si-nu era sa zic :D:D hihihi),
pe care-o banui - argumentat - c-ar fi printre ultimele "clone veninoase" de fapt - dar ce mai conteaza ??,
asta-i o alta poveste HORROR, :D, ca bine zici...

Ultima modificare facuta de Xtremul (21-08-2008 01:16:07)


21-08-2008 01:07:01
   
SandieShaw
Femeie

Moderator

Inregistat: 15-11-2005
Mesaje: 4000
ei, xtremul a sublimat etapele, nu?

21-08-2008 01:15:02
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669
Da, ma chere SS, da' asta nu cred sa-nsemne ca-s cumva "SUBLIMAL' :D:D, NU ????

Am revenit oricum cu noi energii (oculte... brrrr :D:D) din Tzara Luanei, sa stii c-ai remarcat tu cevashilea, draga Sandie -
- ceva craci prin arborele genealogic al Mamei Omida, eii ??? ;)

P.S. In zona aia muntoasa (Buzau, unde-mi... CHIAR FAC un refugiu, sa fie acolo ca nu strica ;), fiindca abureala de-aici nu rezolva nik concret)
poate-ati citit o stire recenta care spune ca s-a descoperit un cataroi incriptionat cu o limba "primordiala"... multe de spus aici,
desi bolovanu' cu pricina a fost... ingropat :rolleyes: din nou intr-un loc secret, cu scopuri subtile...

Ultima modificare facuta de Xtremul (21-08-2008 01:28:37)


21-08-2008 01:16:59
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

Xtremul a scris:

Da, ma chere SS, da' asta nu cred sa-nsemne ca-s cumva "SUBLIMAL' :D:D, NU ????

Am revenit oricum cu noi energii (oculte... brrrr :D:D) din Tzara Luanei, sa stii c-ai remarcat tu cevashilea, draga Sandie -
- ceva craci prin arborele genealogic al Mamei Omida, eii ??? ;)

P.S. In zona aia muntoasa (Buzau, unde-mi... CHIAR FAC un refugiu, sa fie acolo ca nu strica ;), fiindca abureala de-aici nu rezolva nik concret)
poate-ati citit o stire recenta care spune ca s-a descoperit un cataroi incriptionat cu o limba "primordiala"... multe de spus aici,
desi bolovanu' cu pricina a fost... ingropat :rolleyes: din nou intr-un loc secret, cu scopuri subtile...


Hm, cand te uiti unde a ajuns lumea in ziua de azi si ce se mai (crede ca se) tot descopera deocamdata cu privire la trecut, parca iti trece prin minte ca poti totusi merge inainte si fara sa stii ce se afla in urma ta - explicatia o gasim probabil in secretul :D pasilor mici! :)


23-08-2008 16:02:03
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355
Secretul pasilor mici dar siguri ot fi cheia succesului? suna a lozinca...dar poate ca are acoperire in realitate daca stau bine sa ma gandesc...

Ultima modificare facuta de tasha 1951 (23-08-2008 17:06:30)


23-08-2008 17:06:01
   
?? spuneti-mi Aly
Cont Sters

Inregistat: 25-12-2007
Mesaje: 1046

tasha 1951 a scris:

Secretul pasilor mici dar siguri ot fi cheia succesului? suna a lozinca...dar poate ca are acoperire in realitate daca stau bine sa ma gandesc...


Draga Tasha, jocul meu de cuvinte se referea la cu totul altceva, dar ai si tu dreptate. Mai mult, daca ma gandesc bine si preiau de la tine exemplul sariturilor din sens in sens, imi dau seama ca de fapt secretul pasilor mici e tocmai sprinteneala de a inventa continuitate.


23-08-2008 22:42:48
   
?? Xtremul
Cont Sters

Inregistat: 23-12-2007
Mesaje: 6669

spuneti-mi Aly a scris:


Xtremul a scris:

Da, ma chere SS, da' asta nu cred sa-nsemne ca-s cumva "SUBLIMAL' :D:D, NU ????

Am revenit oricum cu noi energii (oculte... brrrr :D:D) din Tzara Luanei, sa stii c-ai remarcat tu cevashilea, draga Sandie -
- ceva craci prin arborele genealogic al Mamei Omida, eii ??? ;)

P.S. In zona aia muntoasa (Buzau, unde-mi... CHIAR FAC un refugiu, sa fie acolo ca nu strica ;), fiindca abureala de-aici nu rezolva nik concret)
poate-ati citit o stire recenta care spune ca s-a descoperit un cataroi incriptionat cu o limba "primordiala"... multe de spus aici,
desi bolovanu' cu pricina a fost... ingropat :rolleyes: din nou intr-un loc secret, cu scopuri subtile...


Hm, cand te uiti unde a ajuns lumea in ziua de azi si ce se mai (crede ca se) tot descopera deocamdata cu privire la trecut, parca iti trece prin minte ca poti totusi merge inainte si fara sa stii ce se afla in urma ta - explicatia o gasim probabil in secretul :D pasilor mici! :)

Pai principiul... nesanatos ;) expus de matalutza, ma chere, chiar se aplica in draci acum, sa stii:
Omenirea CHIAR MERGE MAI DEPARTE, exact ca proasta :D, nu doar repetind greselile trecutului, :(
ci chiar facind din ce in ce mai multe timpenii !!! :D


Ultima modificare facuta de Xtremul (23-08-2008 23:47:50)


23-08-2008 22:55:56
   
Pagini:  1 2    
Mergeti la