Forum
- pur si simplu -
Inceput | Cautare | Inregistrare | Conexiune

Nu sînteti conectat.
Forum / Discutii Diverse / Mass-uri    
Autor
Mesaje Pagini: 1
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
M-au inebunit cu mass-urile lor.Recunosc, unele sint chiar nostime  si parca ma maminca la "enter" sa le pastuiesc si eu catre cei din lista.

26-09-2008 12:03:45
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Culmea, ia te uita cine sta pe mesenger..



Trimis de Ministerul Mediului: Stiti unde se arunca uleiul din tigaie dupa o friptura facuta acasa ? Chiar daca nu facem foarte des friptura, cand o facem, aruncam uleiul folosit in chiuveta, nu-i asa? Aceasta e una dintre cele mai mari greseli pe care le putem face. De ce o facem? Pur si simplu pentru ca nu e nimeni care sa ne explice cum se face corect. Cel mai bun lucru pe care il putem face este sa asteptam sa se raceasca si sa il punem in sticle de plastic, sau de sticla, sa punem dopuri la sticle si sa le aruncam la gunoi. UN LITRU DE ULEI FACE APROXIMATIV UN MILION DE LITRI DE APA NON POTABILA, CANTITATE SUFICIENTA PENTRU O PERSOANA PENTRU 14 ANI. Daca tu alegi sa trimiti acest email prietenilor tai, mediul iti va fi recunoscator.


Ultima modificare facuta de Bety cea urata (26-09-2008 12:05:02)


26-09-2008 12:04:43
   
?? Bety cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
Va rog, sa faceti economie alaturi de mine,
Nu am sa urinez in urmatoarea ora, am sa sting toate becurile, opresc aerul conditionat si motorul la masina.Poate chiar imi tin respiratia 40 de secunde.Firimiturile de pe bancheta din spate le arunc la porumbei.Poate ca am sa inchid telefonul  mobil.Inchid si calculatorul .Si nu mai vorbesc citeva zile pentru a reducedin  decibelii deranjanti pentru mediu.







Potrivit unui raport Ă®ntocmit de Global Footprint Network, o organizaţie care se ocupă cu studiul resurselor naturale şi a consumului lor, resursele naturale disponibile pentru anul 2008, s-au terminat...alaltăieri. Pe 23 septembrie, umanitatea a consumat toate resursele pe care natura le-a produs pentru 2008.
ĂŽn fiecare an, organizaţia calculează nevoile umanităţii Ă®n raport cu resursele naturale şi le compară cu capacitatea biologică a planetei de a le oferi.
„De acum până la sfârşitul anului, vom intra Ă®n rezervele ecologice, Ă®mprumutând resurse din viitor” a declarat Dr. Mathis Wackernagel, director executiv la Global Footprint Network.


26-09-2008 12:08:47
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Bety cea urata a scris:

Va rog, sa faceti economie alaturi de mine,
Nu am sa urinez in urmatoarea ora, am sa sting toate becurile, opresc aerul conditionat si motorul la masina.Poate chiar imi tin respiratia 40 de secunde.Firimiturile de pe bancheta din spate le arunc la porumbei.Poate ca am sa inchid telefonul  mobil.Inchid si calculatorul .Si nu mai vorbesc citeva zile pentru a reducedin  decibelii deranjanti pentru mediu.







Potrivit unui raport Ă®ntocmit de Global Footprint Network, o organizaţie care se ocupă cu studiul resurselor naturale şi a consumului lor, resursele naturale disponibile pentru anul 2008, s-au terminat...alaltăieri. Pe 23 septembrie, umanitatea a consumat toate resursele pe care natura le-a produs pentru 2008.
ĂŽn fiecare an, organizaţia calculează nevoile umanităţii Ă®n raport cu resursele naturale şi le compară cu capacitatea biologică a planetei de a le oferi.
„De acum până la sfârşitul anului, vom intra Ă®n rezervele ecologice, Ă®mprumutând resurse din viitor” a declarat Dr. Mathis Wackernagel, director executiv la Global Footprint Network.


Aha,acum pricep de ce ai lipsit citeva zile,ai pus in aplicare planul...;)


26-09-2008 13:51:56
   
?? stromboli
Cont Sters

Inregistat: 21-07-2008
Mesaje: 358
Importanta ecologia ;) chiar era bine sa numesti topicul "Educatie,autoeducatie ecologica" fara de care peste 15 ani Constantza va fi sub ape (mare).... totusi cred ca e prea tarziu :(  prea putin depinde de noi ,mai mult de marile puteri.... industriale

Am fost programati sa ne autodistrugem (de natura) asa cum alte civilizatii s-au autodistrus inainte de a distruge natura.Planeta e vie dar bolnava de un virus care se numeste omenire...cred ca a inceput deja tratamentul

Ultima modificare facuta de stromboli (28-09-2008 03:18:09)


28-09-2008 02:49:38
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
din mass-urile mele:

Cand eram mai tanar, uram sa ma duc la nunti. Matusi de-ale mele ma piscau de obraz si ziceau razand: ''tu urmezi'' Au terminat cu porcaria asta cand am inceput la inmormantari sa fac si eu acelasi lucru cu ele!


07-11-2008 22:28:28
   
?? Betty cea urata
Cont Sters

Inregistat: 23-07-2008
Mesaje: 954
egon a scris:

.....primita de pe net:

   Acum doua saptamini a fost ziua mea. Cand m-am trezit dimineata nu ma simteam prea bine dar speram ca sotia o sa-mi cante "Multi ani traiasca....." si eventual o sa-mi dea un cadou, dar ea nu mi-a zis nici macar buna dimineata....
Copiii si ei s-au asezat la micul dejun fara sa ma felicite. Am ajuns foarte deprimat la birou, cand am intrat pe usa secretara plina de euforie mi-a zis "La multi ani!"... M-am simtit un pic mai bine, macar ea si-a adus aminte de ziua mea.... Am lucrat normal si spre dezamagirea mea nimeni din prieteni sau rude nu m-a sunat la telefon sa ma felicite.

Aproape de pranz secretara a intrat la mine in birou si mi-a zis: " Ce ar fi sa mergem sa mancam impreuna ?" i-am raspuns ca e cea mai buna propunere pe care am auzit-o toata ziua si am acceptat. Am ales un restaurant intim unde am mancat bine, am baut cate un sprit si ne-am distrat de minune. In masina, in drum spre birou ea mi-a zis: " Intr-o asemenea zi, de ce sa ne mai intoarcem la birou, mai bine vino la mine acasa sa continuam sa ne distram!"....
"Bine!" am zis... "hai! si asa mai bem cate un paharel".... Odata ajunsi in apartamentul secretarei mi-a zis: "Sper ca nu te deranjeaza daca am sa ma fac mai comoda'?".... "Nuuuu, nici o problema!!" i-am raspuns, iar in sinea mea ma gandeam ca o sa fie o experienta interesanta. Ea a intrat in dormitor si dupa cateva clipe a iesit........ dar cu un un tort imens cu lumanari, urmata de sotia mea, copiii, prieteni si rude cantand in cor:
"HAPPY BIRTHDAY TO YOU......" iar eu stateam ca un idiot doar in chiloti, in mijlocul sufrageriei....

Asta e motivul pentru care am dat-o afara pe scarba asta de secretara........ Cu sentimentele nu se joaca nimeni!



Am primit-o si eu :D :D:D


05-12-2008 01:42:43
   
?? tasha 1951
Cont Sters

Inregistat: 19-07-2008
Mesaje: 3355

Betty cea urata a scris:

egon a scris:

.....primita de pe net:

   Acum doua saptamini a fost ziua mea. Cand m-am trezit dimineata nu ma simteam prea bine dar speram ca sotia o sa-mi cante "Multi ani traiasca....." si eventual o sa-mi dea un cadou, dar ea nu mi-a zis nici macar buna dimineata....
Copiii si ei s-au asezat la micul dejun fara sa ma felicite. Am ajuns foarte deprimat la birou, cand am intrat pe usa secretara plina de euforie mi-a zis "La multi ani!"... M-am simtit un pic mai bine, macar ea si-a adus aminte de ziua mea.... Am lucrat normal si spre dezamagirea mea nimeni din prieteni sau rude nu m-a sunat la telefon sa ma felicite.

Aproape de pranz secretara a intrat la mine in birou si mi-a zis: " Ce ar fi sa mergem sa mancam impreuna ?" i-am raspuns ca e cea mai buna propunere pe care am auzit-o toata ziua si am acceptat. Am ales un restaurant intim unde am mancat bine, am baut cate un sprit si ne-am distrat de minune. In masina, in drum spre birou ea mi-a zis: " Intr-o asemenea zi, de ce sa ne mai intoarcem la birou, mai bine vino la mine acasa sa continuam sa ne distram!"....
"Bine!" am zis... "hai! si asa mai bem cate un paharel".... Odata ajunsi in apartamentul secretarei mi-a zis: "Sper ca nu te deranjeaza daca am sa ma fac mai comoda'?".... "Nuuuu, nici o problema!!" i-am raspuns, iar in sinea mea ma gandeam ca o sa fie o experienta interesanta. Ea a intrat in dormitor si dupa cateva clipe a iesit........ dar cu un un tort imens cu lumanari, urmata de sotia mea, copiii, prieteni si rude cantand in cor:
"HAPPY BIRTHDAY TO YOU......" iar eu stateam ca un idiot doar in chiloti, in mijlocul sufrageriei....

Asta e motivul pentru care am dat-o afara pe scarba asta de secretara........ Cu sentimentele nu se joaca nimeni!



Am primit-o si eu :D :D:D

Si eu....=D=D


06-12-2008 09:27:15
   
Pagini: 1    
Mergeti la